Verduister i Drie jaren wereldhistorie „Stad"- en „Landlaarten Distributie van taptemelk HULP VAN SCHOOLJEUGD BIJ HET ROOIEN DAGBLAD VOOR Schepen in Zwarte Zee tot zinken gebracht Berechting bij overtreding prijsvoorschiften Geen maïzena verkrijgbaar Het proces legen de Communisten HELDERSCHE EDITIE Westelijke voorsteden van Stalingrad bereikt Vijand bij Kaluga teruggeslagen Nasleep van moord op Heydrich Invoering van Uitsluitend beschouwen als laatste reserve 1,Sei" 6.58 uur !0ct 6.59 uur V N Uitg.N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebureaux: SCHAGEN: Laan 201, Tel. 414.(2 lijnen. - DEN HELDER: Koningstr. 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Voordam 9, Tel. 3330. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tariet. Gewone advertenties 11 ct p. m.m. Bij contract,, binnen een jaar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden ep aanvraag verstrekt 86ste Jaargang. No. 11894 4 pagina's Hoofdredacteur: A R JONKER Alkmaar (pfw.) ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1942 LND Augustus 1939 was de "spanning tu&schen Duitschland en Polen tot een toppunt gestegen. De wereld voelde, dat het buigen ol barsten moest. De Duitsche lankmoedigheid ten opzichte der Poolsche onduldbaarheden nader de haar grens. Maar de Poolsche nlachthcbbere, in een noo'dlottige opgewondenheid gebracht door de 'garanties van Engeland en Frank rijk, verkeerden in oorlogsroes, Zij begonnen op Duitsch gebied op Duitsche soldaten, te schieten. Het was als het onheilssignaal van Mare zelf. Op 1 September volgde de wereldhistorische Rijksdagzit ting, waarin Adolf Hitier de voor stellen, welke hij aan Polen ge daan had voorstellen, welke te ajlcn tijde een onwedersprekelijk document zullen blijven van 'den Duitschcn vredeswil! openbaar maakte, en zijn rede, die door de wereld in adcmloosheid aange hoord werd, beëindigde met de woorden: Sedert kwart voor zes hedenmorgen wordt teruggescho ten, van nu af zullen wij met de Polen spreken in dezelfde taal, die zij jegens ons gesproken hebben". De Duitsche opmarsch in Polen was begonnen. Twee dagen later verklaarde En" geland, en drie kwartier daarna Frankrijk, het Duitsche Rijk dep oorlog, onder het voorwendsel, dat de aan Polen gegeven beloften ingelost moesten worden. Het is de tragische ervaring van Polen ge weest, dat het al spoedig smartelijk heeft moeten bemerken welke be- teekenis die „inlossing' had. In het uiteraard korte bestek van dit artikel kunnen de kuipe rijen, die sedert jaren tót eenig doel hadden de wereld in brand te steken om Duitsehland te vernieti gen, niet in het licht gesteld wor den. Het is ook overbodig, want in den loop der drie oorlogsjaren, welke thans achter ons liggen, zijn zij duidelijk genoeg aan den dag getreden. De inzet voor'de Geallieerden, in het bijzonder voor Engeland, was niet het noodzakelijke en ge provoceerde Duitsche wapenge weld binnen de Poolschc grenzen. Polen Het Engeland koud; zooals Nederland, (oen voor ons de uren der beproeving gekomen waren. Engeland koud 'iet. Neen, het Duitschland, dat in zijn eenheid en zijn nationale wedergeboorte weer groot en machtig ging wor den, moest opnieuw ter aarde worden geslagen, opdat de moge lijk teniet gedaan werd, dat het in de toekomst den Engclschen gouddorst en landhonger zou dwars zitten. Op het tooneel der wereld wilde het Britsche Rijk de eenige hoofdrolspeler blijven en Duitschland moest zich vergenoe gen met de onbeteekenende rol van knecht, die een brief mocht op brengen of den deftigen hecren aankondigen, dat de Rolls Royce ol' het rijtuig voorgereden was. Deze beeldspraak is eenvoudig, maar zij weerspiegelt den waren toestand. Om den natuurlijken en rechtvaardigen groei van Duitsch land, dat, evengoed als ieder an der, recht heeft op een mensch- waardig bestaan en op een deel van de rijkdommen der aarde, te dooden, is deze vreeselijke oorlog over de wereld gebracht. Niet terwille van Polen, Wat ook geen sterveling meer gelooft, tenzij hij dronken is of krankzinnig.' De stem van de Historie, die al tijd de waarheid spreekt, zal een maal voor het forum der gansche wereld de ondelgbare schuld 'aan dezen afgrijselijken oorlog van de Engelsche heenschere vaststellen, die tot onuitgesproken devies heb ben: Wie ons ito ven 't hoofd wast, zullen wij in zijn eigen bloed doen verstikken. Drie jaren oorlog! Illusies zijn vernietigd en doelen gewijzigd. Over Polen en Dantzir praat niemand meer. Het gaat thans om grootere en:, wérkelijke dingen. Eenerzijds om de overleve ring van het oude Europa aan plu" tocratischcn geldzucht en Bolsje- wistischcn verdelgingslust; ander zijds om het behoud van. de schoo- ne Europeeschc beschaving en om een menschwaardig bestaan voor ailen. v. d. A. DE BESPREKINGEN VAN WILLKIE. ANKARA, 1 Sopt. (D.N.B.) - Naar het Turksche telegraafagent- scbap uit Cairo meldt, heeft Will- kie gisteren 'een onderhoud van drie uur met den Egyptischen minister-president, Nahas Pasja gehad. Volgens de laatste plannen zal Willkie Zondagmiddag te An kara aankomen. DE RAMP VAN DE „EAGLE". STOCKHOLM, S Sopt. (D.N.B.) - De Brilsche admiraliteit maakt vandaag bekend, dat hij den onder gang van het vliegkampschin Eagle in den konvooislag bij Malta ln totaal 160 leden der bemanning zijn omgekomen, zoo meldt de Britsche nieuwsdienst. Straatüeitsj overgetrokken HOOFDKWARTIER VAN DEN Ft.'HRER, 4 Sept. Het opperbe vel van de weermacht deelt mede: „Duitsche en Roemeensche troepen zijn op 1 September in samenwerking met aideelingen van marine en luchtmacht van de Krim uit over de*Straat van Kertsj getrokken, en hebben in weerwil van hardnekkigen vijandelijken tegenstand de vijandelijke kustverdediging doorbroken en gisteren na een snellen opmarsch de verbinding met de uit Oostelijke richting aanvallende Roemeensche troe pen tot stand gebracht De ge vechten tegen de op het schier eiland Taman staande vijan delijke strijdkrachten duren nog voort. Ten Noorwesten van Noworossisk zijn opnieuw ver sterkte heuvelstellingen geno men. Duitsche motortorpedobooten vie len in weerwil van het slechte weer het vijandelijke scheepsverkeer in het Oosten der Zwarte Zee aan cn brachten 3 schepen met een geza- menlijken iiihoud van 8500 ion, waaronder èèn tankboot, tot zinken, Daarmede hebben aan de opper vlakte varende Duitsche vlootstrijd- krachten sedert het begin van het offensief in den Kaukasus in to taal 35.400 ton Sowjetkoopvaardij- scheepsruimtc vernietigd. De aanval op Stalingrad kon gisteren tot aan de Westelijke voorsteden vooruitgeschoven worden. De ten Noorden van 's-GRAVENHAGE. 5 Sent. Derde en laatste spreker op de pers- coiiferentie. de2er dagen door den dienst van 'den gemachtigde voor de prijzen belegd in het departe ment voor Volksvoorlichting en Kunsten alhier, was Mr. J. A, M. Pott. hoofd der afdeeling „Prijsbe- rechting". Deze wees erop dat het tuchtrecht van het prijsbeheer- schingsbesluit bestuursstratrecht is en als zoodanig afwijkt van het ge wone strafrecht. Daartoe wordt meer gelet op dat wat van vitaal belang is dan op den letter der voor schriften. De berechting der verdachten. Spreker onderscheidde in het al gemeen vier soort verdachten: a) Zij. die te goeder trouw te veel verdienen; -b) Zij. die gebrek aan discipline vertoonen; c) De in normalen tijd bonafide zakenman, die nu van de tijdsom standigheden wil profiteeren; d) De zwarte handelaar. Voor elk der vier is een ander strafrecht, c) en d) worden uiter* aard het scherpst aangepakt. Bij de strafoplegging wordt af geweken van de klassieke methode, dat hij het zwaarst gestraft wordt, die de grootste schuld heeft. Even zwaar weegt en moet wegen de fac tor. of de overtreding ai dan niet begaan is op een voor de volkshuis houding vitaal punt. Prijsberechtingsapparaat on gevoelig voor bepaald soort ..juristerij." De typische instelling van het prijsberechtingsapparaat brengt ui teraard mede een grote ongevoelig heid voor allerlei chicanes, welke te berde worden gebracht. Het begrip ..prijsopdrijving" kent de prijsbe rechting niet meer als wettelijk be grip. Dit wordt opgemerkt, omdat men het nog veel gebruikt en me nigeen het daarbij zelfs vastkoppelt aan de theorie der verkenningswaar de. welke voor de prijsberechting uit den aard der zaak in geen enkel opzicht aanvaardbaar is. De samenwerking met accduntants van goede reputatie van de verdedi ging is volgens Mr. Pott zeer geluk kig geweest Bij de advocaten waren de ervaringen wel eens minder be vredigend. Het komt voor. dat zü te formalistisch ziin. De pogingen om de aansprakelijk heid op het personeel af te wente len. zijn'zinloos. Het hoofd van een onderneming blijft aansprakeliik. De toenemende werkzaamheden van de afdeeling prijsberechting blij ken uit de volgende cijfers. Het aan tal behandelde zaken bedroeg in 1941 in Maart: 446. April: 549. Mei: 1303. Juni: 2006, en in dezeifde maanden van 1942 resp. 5569. 6126 6158. 6347. Infanterie aan den Dun gereed voor den inzet, Tegen de dreunende explo sies van een terzijde opgestelde batte rij, die den overtocht over de rivier voorbereidt, beschutten de soldaten hun trommelvel ^net de handen. Deutscher-Verlag Recla-PK Gehrmann-Pax Holland m. Stalingrad aan de Wolga staan de troepen van het leger heb ben tot dusverre 3 kanonneer- booten, 2 monitors, 6 vracht schepen en talrijke kleinen» vaartuigen tot zinken gebracht. Ten Zuidwesten van Kaluga en ten Noordwesten van Medyn-werden wederom aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten afgesla gen. Ook in het gebied van Rzjef mislukten herhaalde- aanvalien van sterke vijandelijke strijdkrach ten. De vijand verlpor in deze ge vechten 83 pantserwagens. Bij een vijandelijken luchtaanval op een Duitsch vliegveld in de centrale zone werden 24 der 37 aanvallende vliegtuigen neergeschoten. De rest werd tot omkeeren gedwongen. Ten Zuiden van het Ilmenmeer werden verscheidene plaatselijke Sowjetaanvallen afgeslagen. Ten Zuiden van het L^dogameer en aan het omsiligelingsfront van Lenin grad mislukten eveneens verschei dene vijandelijke aanvallen. Bij een poging om de Newa over Ae steken werden 20 van de 28 vijandelijke booten vernietigd. In Egypte slechts gevechten van plaatselijke beteekenis. Aanvallen van de Duitsche en de Italiaansi^ie luchtmacht 'waren gericht op vijan delijke troepen,» autoconcentraties, vliegvelden en aanvoer. Bij lucht gevechten werden 25 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht werden boven de Duitsche bocht 2 Brit sche vliegtuigen neergeschoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtui gen plaatsten gisteren - voltreffers op industrie- en verkeersinstalla- ties aan de Zuidkust van Enge land. De eerste luitenant Marseille, escadrillekapitein bij een jachtes- kader, heeft op 2 September aan het Egyptische frtmt zijn 125ste over winning in de lucht behaald, nadat hij in de luchtgevechten van den voorgaanden dag 16 Engelsche te genstanders had overwonnen". PRAAG, 4 Sept. (D.N.B.) - Offi cieel wordt het volgende bekend gemaakt: Het „Standgericht" te Praag heeft in zijn openbare zit ting van 3 September den ouder ling van de Ts.jechisch-orthodoxe kerk te Praag, Jan Sonnevend, den bisschop van deze kerk, Gorazd (burgerlijke naam Matej Pavlik), den kapelaan van de <3rthodoxe Carolus Borromeus kerk te Praag, Resslgasse 9, dr. Wiadimir Petrek en den predikant aan dezelfde or thodoxe kerk, Vaclav Cikl, tot den dood door den kogel veroordeeld en het vermogen der vier beklaag den verbeurd verklaard. Het von nis is heden voltrokken. De be klaagden hadden de moordenaars van den S.S.-Obc.rgruppenführer Heydrich, alsmede nog vijf valsche agenten in de Carolus Borromeus kerk verborgen gehouden, verzorgd en geholpen. MET INGANG VAN VANDAAG ZAL HET ONDERSCHEID GELDEN. De Secr.-Gen. van het Dep. van Landbouw en Visscherij maakt in aan sluiting op hetgeen destijds is gepubli ceerd met betrekking tot de uitreiking van z.g. „stad" en „land"-kaarten be kend, dat met ingang van heden Za terdag, 5 Sept. het onderscheid tus- schen genoemde kaarten kal gelden ten aanzien van aardappelen, boter en melk. Dit brengt dus m,ede, dat de met ingang van genoemden datum voor het koopen van aardappelen, boter en melk geldig te verklaren bonnen der „land"-kaarten niet ,voor het koopen van die artikelen gebruikt kunnen worden in z.g. stadsgebied. Dit gebied omvat de distributiekringen, waarin „stad"-kaarten zijn uitgereikt. Omge keerd mogen echter de bonnen der „stad"kaarten wél gebruikt worden in plattelandsgebied, d.i. dus gebied, waar in „land"-kaarten zijn uitgereikt. Voor andere levensmiddelen dan aardappelen, boter en melk geldt het onderscheid tusschen „stad"- en „land" "kaarten niet. De bovenomschreven regeling brengt uit den aard der zaak mede, dat de distributiediensten, welke onder het „stad"-gebied vallen, bij het verstrek ken van toewijzingen voor aardappelen boter en melk, behoudens de hieron der te vermelden uitzondering, geen „land"-bonnen van de betrokken de taillisten in ontvangst zullen enmen. Bjj verhuizing kunnen de bon nen geruild worden. Wie van „land"-gebied naar „stad" gebied verhuist, kan zijn bonnen voor aardappelen, boter en melk op vertoon van het gewijzigde persoonsbewijs bij den plaatselijken distributiedienst van zijn nieuwe woonplaats ruilen voor rantsoenbonnen, welke zoowel in „stad"-gebied als in „land"-gebied gel dig zijn. Bij verhuizing van een gezin moet het gewijzigde persoonsbewijs van Melkrantsoen voor kinderen verlaagd. De Secr.-Gen. van het Dep. van Landbouw en Visscherij maakt het vólgende bekend in verband met de aanwijzing der nieuwe bonnen voor voedingsmiddelen. Zooals reeds eerder werd medege deeld, wordt het melkrantsoen voor kinderen tot en met 3 jaar met ingang van 5 September 1942 gebracht op 51/, liter per week. In verband hiermede worden voor deze kinderen in den vervolge wekelijks drie met „melk" gemerkte*bonnen, elk recht gevende op 13/a liter gestandaardiseerde melk, geldig verklaard. Het melkrantsoen voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar blijft gehandhaafd op 31/, liter per week, zoodat voor deze groep van kinderen wekelijks twee met ,melk" gemerkte bonnen elk recht gevende op 13/, liter gestandaardiseerde melk, wor den geldig verklaard. In verband mét het bovenstaande wordt er tevens met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de melkbonnen in den vervolge niet meer gedurende vier weken, doch slechts gedurende één week geldig blij ven. Men houde er voorts rekening mede, dat de met de woorden „386 algemeen" gemerkte bon^fen de bonkaart „voe dingsmiddelen 10e periode 1942",V wel ke geldig is verklaard gedurende het tijdvak van 5 September tot en met 3 October 1942, ditmaal uitsluitend recht geeft op het koopen van vermi celli, macaroni of spaghetti en vermi celli-, kippen- of pouletsoep, zoodat hierop dus geen maizena, sago, aardap pelmeel, puddingpoeder en pudding- sauspoeder verkrijgbaar is gesteld. Ten slotte wordt er nog op gewezen dat boi^ "390 algemeen", welke recht geeft op het koopen'van 250 gram kof- fiesurrogaat, ditmaal geldig is gedu rende een tijdvak van 4 weken, dus tot en met 3 October 1942. het gezinshoofd worden overgelegd. Personen, die in verband met oor logsomstandigheden tvorden geëvacu eerd van „land"-gebied naar „stad"- gebied kunnen hun „land"-bonnen rui len voor „stad"-bonnen op vertoon van een desbetrefende verklaring van den distributiedienst van de plaats, waaruit zij afkomstig zijn. Schippers en woonwagenbewoners, die „land"-kaarten hebben ontvangen, kunnen de bonnen voor aardappelen, boter en melk bij een tot het „stad"- gebied behoorenden distributiedienst ruilen voor rantsoenbonnen. Schippers dienen daarbij met het z.g. bruine be vrachtingsboekje of het zg. grijze olie boekje aan te toonen, dat zij met hun gezin aan boord wonen. Marechaussee's kunnen bij detacheering in „stadsge bied op vertoon van een desbetreffen de verklaring van hun commandant, hun bonnen voor aardappelen, boter en melk ruilen bij den distributiedienst van de gemeente, waar zij gedetacheerd zijn. Voor het geval bewoners van „land"- gebied tijdelijk in „stad"-gebied ver blijven, worden zij zoo noodig in de gelegenheid gesteld een of meer „land bonnen voor aardappelen, boter en melk bij den plaatselijken distributie diensten van hun tijdelijke verblijf plaats te ruilen voor rantsoenbonnen. Met nadruk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de distri butiediensten slechts op verzoeken tot het ruilen van „,Iand"-bonnen voor rantsoenbonnen kunnen in gaan, indient daarbij de distributie- stamkaarten van de betrokken per sonen worden overgelegd. Het „stad"-gebied omvat de gemeenten, welke behooren tot de navolgende distributiekringen: Alkmaar, Almelo, Amersfoort, Am sterdam, Apeldoorn, Arnhem, Assen, Beverwijk, Bloemendaal, Breda, Bus- sum, Delft, Deventer, Dordrecht, Eind hoven, Enschede, Goes, Gorinchem, Gouda, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Harlingen, Heemstede, Heer len. Helmond, Hengelo, 's-Hertogen- bosch, Hilversum, Hoorn, Kerkrade, Leerdam, Leeuwarden, Leiden, Maas sluis, .Maastricht, Meppel, Middelburg, Nijmegen, Oegstgeest, Oldenzaal, Pur- merend, Roermond, Roosendaal, Rot terdam, Rijswijk, Schiedam, Sneek, Steenwijk, Tilburg, Utrecht, Veendam, Velsen, Vlaardingen, Vlissingen, Voor burg, Wassenaar, Weesp, Woerden, Wormerveer, Zaandam, Zwijndrecht, Zwolle. Met deze distributie zal op 6 Septem ber een aanvang worden gemaakt. Met ingang van dien datum zullen tap temelk en karnemelk, alsmede alle uit taptemelk en karnemelk bereide pro ducten, als b.v.' gearomatiseerde tapte- en karnemelkdranken (cacao, caramel-, vruchtendranken enz.) taptemelk-yog- hurt, vla e.d. slechts aan het publiek verkocht mogen worden tegen in ont vangstneming van de daarvoor nader aan te wijzen bonnen. Van 6 September tot en met 3 October a.s. zal hiertoe per week één met „reserve" gemerkte bon van de bonkaarten voor voedings middelen, welke zijn uitgereikt aan 'personen van 14 tot en met 20 jaar en aan personen van 21 Jaar en ouder, worden aangewezen, welke recht zal geven pp- het koopen van één rant soen, d.i. 13^ liter taptemelk of karne melk of een hoeveelheid daaruit berei de producten, waarin 13/J lit. taptemelk of karnertrelk is verwerkt. Kinderen beneden den leeftijd van 14 jaar komen niet in aanmerking voor taptemelk, aangezien zij reeds bonnen bezitten, welke recht geven op het koopen van gestandaardiseerde melk. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de onderscheiding tusschen „stad"- en „land"-bonnen, welke met ingang van 5 September in werking treedt, ook geldt voor de voor taptemelk aan te wijzen bonnen. N a 3 October a.s. zullen ter verkrij ging van taptemelk voor personen van 14 jaar en ouder speciale bonnen wor den aangewezen, welke op de bon kaarten. welke dan in gebruik zullen worden genomen, zullen voorkomen. Bovendien zullen binnenkort bonnen ZAL ALLEEN WORDEN INGEROE PEN IN DIE STREKEN, WAAR HET NIET MOGELIJK ZOU BLIJKEN DE AARDAPPE- PELEN VOOR DEN A.S. WINTER TIJ DIG TE OOG STEN. 's-GRAVENRAGE, 4 Sept. Be treffende het verzoek van den Secreta ris-generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbe scherming aan de scholen om in het uiterste geval hun medewerking te ver- leenen bij het rooien van aardappelen, wordt het volgende bericht. Zooals in de eerste mededeeling aan gaande de oogsthulp reeds werd be kend gemaakt, zal de hulp van de schoolklassen die zich daarvoor hebbejp opgegeven, alleen worden ingeroepen in die streken, waar het niet mogelijk zou 'blijken de aardappelen voor den aanstaanden winter tijdig te oogsten. Hiervoor zal dan gebruik worden ge maakt van de schooljeugd uit den om trek. Indien eens een afstand per trein of tram zou moeten worden afgelegd, zal dit steeds zóó geregeld worden, dat de schooljongens, die gedurende den geheeien dag onder leiding van een leeraar of onderwijzer blijven, niet te vroeg van huis behoeven en omstreeks etenstijd- "weer thuis kunnen zijn. Dit beteekent, dat er geen verre reizen met de klassen ondernomen zullen wor den en dat de jongens ook niet bij boeren zullen overnachten, doch ge woon thuis zullen slapen. De kosten voor eventueele vervoermiddelen zul len uiteraard door de overheid gedra gen worden. De geheele organisatorische regeling hiervan berust bij de Nederlandsche Heidemaatschappij, die er voor zal zorg dragen, dat de schoolklassen op de plaats van aankomst zullen worden opgewacht door één harer vertegen woordigers, die de klasse/i naar de oogstvelden zal brengen en aldaar op dé werkzaamheden toezicht kan uit oefenen en technische aanwijzingen zal geven. De klassen blijven echter onder de leiding van den leeraar of onder wijzer Uiteraard behoeft er geen -vrees te bestaan dat de jongens als volwasse nen zullen worden beschouwd en dat zij dienovereenkomstig langdurigen en zwaren arbeid zullen moeten verrich ten. De overheid'is zich in dezen haar groote verantwoordelijkheid bewust, welke verantwoordelijkheid zij alleen aanvaardt in de wetenschap, dat op de ze wijze de geheele oogst veilig kan worden binnengebracht en dat daar mede de aardappelenvoorziening voor ons volk voor dezen winter is verze kerd. Er wordt voorts nog de aandacht op gevestigd, dat, indien door de overheid een beroep op deze schoolklassen zal worden gedaan, dit geschiedt buiten 't kader van het hier en daar gebruike lijke landbouwverlof om.-J/erzoeken om landbouwverlof of oogstvacantie voor Intrekking van geldstukken Bij beschikking van den Secr.-Gen. van het Dep. van Fin. zijn met ingang van 5 Sept de in omloop zijnde gangbare zilveren rijksdaalders, guldens kwartjes en dubbeltjes en de bronzen halve stuivers buiten omloop gesteld. Deze munten en de reeds op 6 Maart j.1. ingetrokken nikke len stuivers en bronzen centen kunnen tot en met 19 Septem ber a.s. worden ingewisseld bii de kantoren van de Nederland sche Bank. de postkantoren, de bijkantoren, en hulpkanto ren der posterijen en de post stations. Tegen zes bekaagden de doodstal geëischt. UTRECHT, 4 September. Na een uitvoerig requisitoir van den Staatsanwalt luidden 4e eischen Jegen de acht verdachren in het sabotageproces te Utrecht, als volg; Fr. A. Kolder, metaalbewerker, 38 jaar, doodstraf. K. den Braven, metaalbewerker, 24 jaar, doodstraf. G. Schuurman, arbeider Nederl. Spoorwegen, 25 jaar, doodstraf. Fr. Greefkens, schilder, 27 jaar, doodstraf. Levie Roodenburg, bakker, 23 jaar, doodstraf. M.' van der Steen, draaier, 21 jaar, doodstraf. P. D. van Straeten-, bouwvakar beider, 33 jaar, tien jaar tucht huisstraf, terwijl de eisch tegen den 57-jarigen loodgieter W. E. T. Fallentin werd uitgesteld in ver band met het aanhangig maken van een nieuw proces tegen den verdachte. Bruin heeft thans ook zijn identiteits kaart. Iedere houder of eigenaar van een paard ouder dan drie maanden, zal er voortaan voor moeten zorgen, dat een identiteitskaart, waarop een nauwkeurig signalement van het be trokken dier is omschreven,' aanwezig moet zijn. Indentiteitscontröle op de boerderij. VNP-De Keijzer-Pax Holland m. „1/7 rajitsoen taptemelk" in gebruik genomen worden, welke, uitsluitend in café's, restaurants, e.d. recht zullen geven op het koopen van 1/A liter tap temelk. Voorts zullen n a 6 September a.s. geen bonnen meer worden aangewezen van de speciale melkkaarten voor per sonen, die in het zg. „volle melk-ge- bied" woonachtig zijn. Deze personen zullen, na dien datum op de voor tap temelk aangewezen bonnen 13/, liter volle pnelk kunnen koopen. Maan Maan op vanavond om onder 1.32 17.34 10 Sept 20.20 uur24 Sept N.M. tot morgenochtend V.M. E.K. L.K. Zondagavond om Maan Of) 18 UUr Maan op uur onder 2.23 tot Maandagochtend 18.14 leerlingen, die op eigen bedrijf of in den omtrek de noodzakelijke land- bouw-werkzaamheden kunnen verrich ten, behooren dan ook niet bij het bu reau oogsthulp van het dep. Van Op voeding, Wetenschap en Kuituurbe scherming te worden ingediend, doch moeten nog steeds gericht worden tot dezelfde instantie als in voorgaande jaren. De aanmeldingen van leerkrach ten en leerlingen bij het bureau Oogst hulp worden uitsluitend beschouwd als de laatste reserve, waarop de overheid in uiterste noodgevallen een beroep zal kunnen doen. Ten behoeve van het werk op den akker worden voor deze jongens vele klompen beschikbaar gehouden, die na afloop der werkzaamheden hun eigen dom blijven. Ook krijgt iedere jongen, diè in dit verband heeft meegeoogst, aan het einde der week 10 kg. aard appelen mee naar huis. J «I

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1