Stadsnieuws „Oome Kees" 25 jaar bij de politie Nutsspaarbank tc Den Helder Mededeelingen van den Distributiedienst Distributienieuws voor winkeliers Atlas verliest van Oudesluis SCHAGEN Installatie van den burgemeester Een goed begin van Schagen TEXEL Huwelijks- hervorming in Japan Boekbespreking Dinsdag a.s. jubileert de heer K. Willemsen, brigadier en wandelsport-beoefenaar bjj uitnemendheid. •Morgen jubileert „Oome Kees"... Morgen is het op den dag af een kwart eeuw geleden, dat de heer K. Willemsen zijn intrede deed bij het korps Heldersche politie-agenten en in dit dienstverband zou blijven tot op den huidigen dag. Bij een jubileum past een mooie speech en er passen ook woorden bij "van erkentelijkheid en waardeering. Nu, die zullen er morgen in het Hoofdbureau aan de Kerkgracht wel gesproken worden. Maar ook voor het publiek willen wij toch even op dit feit de aandacht vestigen en dat om de eenvoudige reden, dat Willem sen tot de zeer populaire politieman nen in onze stad behoort. Dat heeft z'n oorzaak. Die reden is, dat Willemsen in den tfld dat men nog aan de Huisduiner stranden mocht komen, belast was met het toezicht op diegenen, die zich aan het strand'vermaakten. En dat waren er duizenden en duizen den in dien „ouden tijd". Welnu, Willemsen, die in militai ren dienst ruim 4% jaar als verple ger dienst gedaan had, zorgde voor dat duizendkoppige publiek alsof het z'n eigen pupillen waren. Wat een voeten verbond hij niethoe veel glassplinters haalde hij niet uit bezeerde teenen en hoevele malen moest hij niet, hetzij jongeren, hetzij ouderen van „eerste hujp" voorzien. Daar bleef het echter niet bij. Ern stiger waren de gevallen dat Willem sen te water moest om drenkelin gen, die met den dood worstelden, weer veilig, aan wal te brengen. En ook deze ongevallen kwamen maar al te vaak voor. Het is gebeurd, dat Willemsen er drie op één Zaterdag middag uithaalde... wel een bewijs, dat de strand-dienst eenige reden van bestaan had. Later werd dit ook door het Roode Kruis ingezien en toen eenmaal dokter Riepks zich er mede bemoeide, duurde het niet lang of er was een permanente R.K.-post aangebracht, die, uit den aard der zaak, het werk van Willemsen ter dege verlichtte. Het vorige jaar is Willemsen be noemd tot brigadier. Zijn voornaam ste werk bestaat thans uit Bureau- dienst en straat-controle. Dat het hem wel eens aan het hart zal gaan, het vrije leven aan het strand in de zomermaanden te moeten missen... wij twijfelen er niet aan. Op nog ander gebieti echter ver diende de heer Willemsen zgn groote populariteit en behoeven wjj het te zeggen, dat dit rp gebied van de plaatselijke wandelsport was? Hier was het dat hij zijn eerenaarti van „Oome Kees" verdiende, een naam die identiek geworden is met hulp vaardigheid, handigheid en snel cu- reeren van doorgeloopen voeten, bla ren en andere onheilen, die wedstrijd- wandelaars overkomen. Willemsen is een looper, zooals Den Helder er slechts weinigen telt. Op Willemsen's borst prijkt dan ook het 4-Dagen Kruis. Was de toestand normaal gebleven, dan zou dit Kruis d i t jaar een gouden geworden zijn, omdat door Willeïrisen in 1942 voor de 10e maal in successie meegeloopen zou zijn. Ja, die Vierdaagschen... Daarover alleen is een boek te Aillen. Een boek, waarin de hoofdrol vertolkt wordt door... Willemsen. Wat een lief en wat een leed is- daar niet doorgemaakt^ En welk een cen trale figuur was1» Oome Kees" niet in het Heldersshe milieu van tippe laars en tippelaarsters. „De Jutter" had een prachtig lid aan Willemsen. Naderhand is hg er uitgetreden om a j individueel wan delaar voortaan mee te loopen. Het laatste jaar liep .Willemsen de marschen van 55 kilometer per dag, samen met den anderen Helderschen tippelaar van formaat. Jan Amiabel. Die twee hebben den naam van wan delend Nieuwediep géén kwaad ge daan! Eenmaal had Willemsen 2 groepen van „De Jutter" onder zijn leiding. Men kwam thuis met twee corps- prijzen. Of er dok gewandeld was... Morgen jubileert „Oome Kees". Wij staan in' dubio nog meer van dezen gemoedelijken, langbeenigen, altijd goedgemutstenten, beleefd-op- tredenden politie-man te zeggen. Wg zullen het echter niet doen, vree- zende, dat de man in kwestie er niet accoord mee zou gaan als wij hem al te veel in het zonnetje der publi citeit zetten. In ieder geval dit: 5 dienstjaren wachten Willemsen nog. Namens de burgerij wenschen wij Willemsen 5 recht genoeglijke jaren toe. Ze zgn hem van harte gegund! Opgave, uitsluitend betreffende de Nutsspaarbank te Den Helder, Pol derweg 1, over de maand Augustus 1942. Gedurende de maand Augustus werd op spaarbankboekjes inge legd 124.731,62 en terugbetaald 98.699,99; derhalve ir^er ingelegd dan terugbetaald 26.031,63. Het aan inleggers verschuldigde kapitaal, op 1 Januari 1942 groot 2.381,077,64 bedraagt nu 2.653.414,95. In de maand Augustus werden 38 nieuwe boekjes uitgereikt; het aan tal in omloop zynde boekjes bedraagt nu 12.634. Onder de uitgereikte boekjes bevonden zich de vorige maand 6 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaar bank een eerste inleg van 1.—). De lediging der spaarbysjes lever- 4 Extra rantsoenen voor aanstaande- en jonge moeders De uitreiking van extra rantsoenen voor a.s. en jonge moeders, welke tot dusverre voor 26 weken tegelijk plaats had, zal in het vervolg per 8 weken geschieden, zoodat dus aan één persoon driemaal voor 8 weken en éénmaal voor 2 weken rantsoenbonnen worden uitgereikt, voor in totaal 26 weken. Het extra rantsoen is verlaagd en thans gesteld op 3% liter melk per week, benevens voor één der volgende groepen van arti kelen naar keuze: a. 350 gram havermout per week 350 gram gort per week of b. 700 gram brood per week of c. 500 gram brood per week 125 gram boter per week. Men kan dus in hét vervolg viermaal een keuze*doen. Ruiling aardappelkaarten tegen rantsoenbonnen rijst door Chineezen e.d. Gedurende de 10de periode (6 September t.m. 3 October 1942) kunnen uitsluitend Chineezen alsmede personen, behoorende tot één der in den Indischen Archipel inheemsche rassen desge- wenscht hun aardappelkaarten inruilen tegen rijstbonnéfi. Voor elke ingeleverde N 107 kaart, bestaande uit 4 A-bonnen, zullen 8 rantsoenbonnen rijst worden uitgereikt. Gedeelten van kaarten kunnen niet worden omgeruild. Inlevering bonnen voor eenheidszeep en waschpoeder In de week van 711 September a.s. kunnen de bonnen, aan gewezen voor het betrekken 'Van eenheidszeep en waschpoeder, door detaillisten bij den distributiedienst worden ingeleverd. Voor deze inlevering komen in aanmerking: bon 335 en 336 algemeen bon 370 en 371 algemeen bon L-zeep bon M-eenheidszeep en M-waschpoeder. verlengd tot 30 ^September 1942. Bonnen eenheidszeep. De bonnen 335 en 370 algemeen mogen op één opplakvel gesor teerd worden opgepakt. Tezamen met de op een afzónderlijk op plakvel geplakte bonnen M-eenheidszeep, kunnen deze bonnen, in veelvouden van 10, met een minimum van 40 stuks, tezamen met één ontvangstbewijs MD 201 A worden ingeleverd. Bonnen waschpoeder. Evenzoo dienen de bonnen 336371 algemeen en de bonnen M-waschpoedar op afzonderlijke opplakvellen te worden gepiakt, doch kunnen tezamen met één ontvangstbewijs MD 201 A worden ingeleverd .(Veelvouden van 10, minimum van 40 bonnen). Bon I-zeep. Het minimum aantal in te leveren rants. bedraagt 40 rant soenen, d.i. 26 bonnen, daar iedere Ijon L-zeep de waarde heeft van 1 rantsoen eenheidszeep en 1 rantsoen waschpoeder. Dit minimyfn kan o.a. ook worden bereikt door het bijplakken met: a. de nummerbonnen „algemeen" 335, 336, 370 en 371, b. de letterbonnen M van de kinderzeepkaarten. Men moet hierbij rekening- houden met het feit, dat ter ver vanging van één bon L-zeep moet worden geplakt een bon voor eenhaidszeep en een bon voor waschpoeder. Inlevering dient plaats te vigden met een apart ontvangstbewijs MD 201 A. Indien een detaillist in deze periode, na aanvulling met de hier boven genoemde bonnen, geen 40 rantsoenen bereiken kan, mag per detaillist ten hoogste 19 bonnen L-zeep 38 rantsoenen) aan den grossier worden doorgegeven. Inlevering na afloop van de periode. Na afloop van een periode dient de detaillist steeds alle letter bonnen voor eenheidszeep en waschpoeder in te leveren. Alleen nummerbonnen algemeen kunnen als „rantsoenbonnen" aan het einde van de volgende periode worden bijgeplakt. de in den loop der maand een be drag op van 709,81 aan kleine be sparingen. Het aantal in omloop zijnde busjes is momenteel ruim 2000. De verjongde Atlasploeig die Zon dag tegen Oudesluis in het veld kwam is er niet in geslaagd de punten in Den Helder te houden.» Na een saaien wedstrijd, waarin door beide elftallen sieoht voet bal werd gespeeld won tenslotte Oudesluis met 20. Van de jonge spelers die wij bij Atlas OHiierken, zullen keeper L. Beyer Jr. en rechtsbuiten de Boer hun weg wel vinden. Midvoor H. Wijker kon ons niet bekoren, al dient gezegd te wor den, dat hij weinig steun van zijn rechts en linksbinnen ondervond. In de middenlinie was Post goed op dreef, minder goed was B. Vis, die hebben wij wel eens actiever gezien. De heide backs L. Beyer Dr. en Slotemaker verrichtten goed werk. En nu Oudesluis! Zooals wij die gistermogen aan het werk zagen, was het de schaduw niet van het Oudesluis van vorig jaar. Waar schijnlijk kwam dit doordat ze met vier invallers speelden en dat zij niet me^r de beschikking heb ben over hun kondigen midvoqr Slikker. Hoewel die niet onverdien stelijk wferd vervangen door zijn broer. De wedstrijd. Hierover zullen wij kort zijn. Atlas' start was goed en indien de voorhoede het eerste kwartier meer productiviteit aan den dag had ge legd. dan zou dit zeker doelpun ten op hebben moeten leveren, te meer daar de O.-achtertioede in die periode raar stond te schutte ren. Atlas kreeg toen heel goede kansen. Den mooisten kans kreeg wel Engel, doch de fraaie trekbal van^G. Wijker werd door hem ge mist. Oudesluis kwam er na het mislukt^ Atlas-offensief beter in en duidelijk trad toen hun betere spelopvatting aan den dag. Gerui men tijd bleef het spel nu tzelijk op en neer gaan, totdat tegen het einde van de eerste helft Oude sluis een duidelijk overwicht kreeg en dit in een doelpunt van de Graat tot uitdrukking bracht Na de rust hetzelfde spelbeeld. Atlas had de voorhoede eengszins gewijzigd doch dit leverde geen resultaten op.' Oudesluis daarente gen kwam tot eenige behoorlijke aanvallen en uit een daarvan weet de Graaf den Atlas-keeper 'voor den tweeden maal te passee- ren 02. Met dezen stand kwam het einde. Redevoeringen van den Coinmissaris en van den Burgemeester. VOOR W.H.N. EN N.VJ). EN TEGEN DEN ZWARTEN HANDEL. De vlag van de N.S.B., die reeds des morgens hoog van den toren woei. zoomede het oranje-blanje- bleu. dat van de trans wapperde, verder verschillende vlaggen in de plaats verrieden reeds vroegtijdig, dat er te Schagen iets bijzonders was te doen. Zaterdag j.1. Later in den morgen zag men verschillende N.S.B.-uniformen en na het middag uur kon men afdeelingen W.A. en Jeugdstorm door de plaats zien mar- cheeren. Schagens nieuwe burgemeester, de heer T. H. Buitenhuis zou worden geinstalleerd. Even voor drieën stelden de W.A. en de Jeugdstormafdeelingen zich op voor het raadhuis, het oogenblik van de plechtigheid was aangebro ken. Op het marktplein waren een tweetal luidsprekers geplaatst, die het publiek in de gelegenheid stel den de redevoeringen ook buiten de raadzaal te. volgen. De plechtigheid. Te precies 3 uur betrad de burge meester de zaal, die met groen en bloemen was versierd en waar o.a. beeltenissen van Hitier en Mussert waren aangebracht. Nadat de aan wezigen. die de geheele zaal vulden, welkom waren geheeten. in'het bij zonder de Beauftrate van den Rijks commissaris. den Commissaris van Noord-Holland, den vertegenwoor diger van den Ortskommandant. den gemachtigde van den leider en mevr. Buitenhuis, las de secretaris der gemeente, de heer A. C. Rogge veen. de aanstellingsoorkonde voor; Hierna wordt het woord verleend aan Mr. J. A. Bakker, commissaris der Provincie Noord-Holland. Rede van den commissaris van Noord-Holland. DeCommissaris wijst in zijn in stallatierede op de belangrijke taak. welke de burgemeester op zich nam. Voorheen was een nieuw benoemde functionaris gebonden aan de wil van de politieke groep, die in de ge meente den boventoon voerde Thans is het leidersbeginsel tot uitdruk king gekomen, wat echter zijn bij zondere moeilijkheden levert, aan gezien toch rekening moet worden gehouden met datgene, wat in de bevolking leeft. Bijzondere verantwoordelijkheid levert het feit op. dat de nieuw be noemde functionaris lid is van de N.S.B.. Dit beteekent. dat de N.S.B. zal worden beoordeeld naar hem. Hii dient daarom te 'zijn als eerr groot strijder, die strijdt voor .een groot ideaal, dient de eigen persoon lijkheid weg te cijferen, waar dit noodig is. Spr. is er van overtuigd, dat de nieuw benoemde zijn weg zal weterj Foto archief. te vinden. Bij belangrijke besluiten zal nauwkeurig het oor te luisteren moeten worden gelegd om te weten, wat onder het volk leeft, zij het ook, dat dit niet beteekent. dat steeds wordt gedaan. Wat verschil lenden uit dit volk willen. Spr. herinnert aan de schoone fei ten. die de heer Buitenhuis hem on langs uit de geschiedenis van Scha gen wist mede te deelen. Die zou deze voor oogen houden bij den verderen uitbouw van deze gemeen te, welker mogelijkheden verre van uitgeput zijn. Intusschen maakt Schagen deel uit van een grootere gemeenschap. En wanneer velen niet inzien, dat er een revolutie gaande is- in de wereld, die niet bij Nederland stil houdt en die daarom ook Schagen zal raken, hoopt spr. dat de burge meester er in zal slagen vele bur gers ven Schagen dit te doen be grijpen. Hij hangt daarop den burgemeester den ambtsketen om. onder het uit spreken van de wensch. dat deze laatste een nieuwe goede bladzijde aan de historie der gemeente zal toevoegen. In bet bijzonder vestigt hij daaroij de aarjdacht op de .Er- ziehung der Erzieher". want op voedende kracht zal er van alle N. S.B.-ers die het recht voor zich opeischen Nederland te voeren tot een betere toekomst moeten uit gaan. Rede van den burgemeester Hierop spreekt de nieuw benoem de burgemeester, de heer T. H. Bui tenhuis. die de autoriteiten dankt voor het vertrouwen: dat hem is ge schonken. Hij hoopt dit ten volle na te komen. Bij alles gaat het om het volk. Dit volk. ons volk zal niet vergaan, niettegenstaande het de teekenen van den tijd niet blijkt te verstaan. Dit beteekent. dat men met ledige handen* blijft staan, ter wijl de karavaan van het nieuwe voorbijtrekt. - Tot de burgers van Schagen zegt hij: Open Uw oog, maar vooral Uw hart voor het nieuwe. Wat komt is voor alles een her stel van de eer van den arbeid, ver trapt is geweest de hoereneer, ver trapt was de arbeider. Dit eerherstel is een der drie bron nen van de nieuwe leer. die Mussert hier heeft gepredikt. In Gods ver trouwen. in liefde voor het volk en het vaderland tot eerherstel van den arbeid. Hiertoe wekt hij allen op. Hij wekt de Schagenaren op hem in vértrouwen te ontvangen en hem te beoordeelen naar zijn daden. De bewoner van de kop van Noord-Hol land is een Realpolitiker en dit stemt spr. tot vreugde. Voor de W.R.N. en de N.V.D. De misverstanden tegen W.H.N. en N.V.D. zullen uit den weg kun nen worden geruimd. Een juist wil len begrijpen voor de nieuwe dingen heeft h;j hier reeds gemeend te mogen aantreffen. Zijn drukke spreekuur is hiervan het getuigenis. Tegen den zwarten handel. Tegen de zwarte handelaren, de parasieten van dezen oorlog, zal spr. zich richten ten bate van de bevol king. Gewillig of niet gewillig mar- cheeren wij op. aldus spr.. naar den nieuwen tijd. Wij vormen daarbij het huisfront. Het eigenlijke front ligt in het Oosten. Ook Nederlander! strijden daar onder leiding van het Genie Hitier. De overwinning is heel zeker. Op naar een gelukkig Nederland in een vereend Europa- De officieele installatie is hiermee geëindigd. De genoodigden vereeni-, gen zich in hotel Igesz. eenigen tiid later bestaat voor belangstellenden gelegenheid den nieuwbenoemden magistraat geluk te wenschen. waar van druk gebruik wordt gemaakt. U.V.O.-NIiEUWS De gistermiddag in Den Helder gehouden wedstrijden in 't kader van den hockeydag hebben U.V.O. geen zege opgeleverd, doch het vertoonde spel wais van goed ge halte en bij verdere oefening zul len diverse spelers en speelsters het nog ver kunen brengen. In de eerste plaats waren daar weer de dames, die -met Hermes II en Hermes junioren een* halve compe titie speelden. Tegen beide ploegen speelden de U.V.O.-dames gelijk (0—0). Daar de beiide Hermesploe- gen het onderling ook niet verder dan 0—0 brachten werd er geen beslissing verkregen en zal er nog een verlengstuk noodig zijn om te bepalen wie beshag legt op de lauwertak. De heeren speelden in een afval tournooi en kwamen uit tegen Hèrmes IV. De score werd geopend door v. Loon na 'n piai litigcn u-in val, die met een: keurig sohot be sloten werd. Hennes kwam echter vaak gevaarlijk opzetten en uit een scrimmage scoorden zij de ge lijkmaker. Door het nemen van doelschoteh werd U.V.O. de geluk kige en kwam zoodoende in de finale tegen Hermes III, dat even eens door doeüschoten van Textl won. De finale gjng aanvankelijk ge lijk op, doch door een ongelukkig toeval moest Boxmeer met een blessure het veld verlaten, waar door het vtrbamd bij U.V.O. zoek raakte. In de algeaneene verwar- "W ring scoorde Hermes (1—0). Hoe vaak U.V.O. ook het Hermes doel belegerde het was en bleef 10. Alles bijeengenomen was het voor U.V.O. een bijzondef leerzame middag en Hermes heeft zeker eer ingelegd met het initiati^J om ook de lagere elftallen eens op proef te stellen. De Heldersche roodjakken geklopt. Gisteren speelde Schagen zijn lsten competitiewedstrijd in de der de klasse tegen het juist gedegra deerde H.R.C. en na een vinnieen strijd was de uitslag 2-1 voor de Geel Zwarten. x Uitgezonderd de rechtsbackplaats speelde Schagen weer in de zelfde opstelling van de vorige competi tie. De rechtsbackplaats werd bezet door G. Anneveldt Lzn.. een nog jeugdige speler, die wel wat licht is voor de backplaats. In den beginne was hij dan ook lang niet opgewas sen tegen het snelle optreden van den toch ook niet zwaren Heeris. Na de rust ging het beter en kon -Hee ris. zeker een der beste spelers van H.R.C. dezen middag, niet veel meer beginnen. Grootes verrichtte weer veel en goed werk en herhaalde malen wist hij zeker schijnende doelpunten te voorkomen. Bij H.R.C. was Sanders zeker de beste speler, hoewel hij zwaar be waakt werd en daardoor weinig groot werk kon doen. De verdediging van H. R. C. is een heel zwak punt en zonder Dijkshoorn zouden er heel wat meer doelpunten gekomen zijn. De wedstrijd. Onmiddellijk na den aftrap gaat Schagen ,er vandoor en na samen spel tusscnen Boontjes en D. Sohoorl laat de laatste den bal juist naast het doel verdwijnen. Weer komt Schagen terug en een H.R.C. half maakt hands, juist buiten het strafschopgebied. De bal wordt door v. d. Ben goed voor doel gezet, waar Boontjes vrij spel heeft daar de geheele verdediging als aan den grond genageld blijft staan. Daarna komt H.R.C. los en niet lang duurt het of Sanders benut op fraaie wijze een voorzet van Bak ker. (1-1) Het spel golft op en neer. Geen der partijen kan er aanspraak op maken, sterker te zijn. Voor beide doelen komen hachelijke oogenblik- ken voor, doch voor de rust veran dert de stand niet meer. Na de rust. gaat Boontjes e* onmiddellijk alleen vandoor en weer staat de heele ver dediging van de gasten als verlamd toe te kijken tot Boontjes vlak voor doel is. Dan komt de linksback toestormen en weet den bal juist corner te schieten, waarbij Boontjes geblesseerd raakt. Hij wordt ver vangen door Rijnders. De 'corner wordt genomen en er ontstaat een scrimmage voor het heiligdom van Dijkshoorn, waaruit Rgnders tenslotte met een kopbal weet te scoren en zoo den stand op 2-1 brengt. H.R.C. doet verwoede aanvallen op de Schagen-veste. doch er is geen doorkomen aan. Soms wordt het spel wel iets te ruw. Rijnders schept nog eenige goe de kansen, doch Dijkshoorn staat hem steeds in den- weg. zoodat het einde komt met 'n veriende 2-1 over winning voor Schagen. BURGERLIJKE STAND TEXEL. van 29 Aug t/m 4 Sept. 1942. Geboren: Dirk Anna, z. V. T. J. de Porto en H. Terpstra. Trijntje, d. v W. Tuinemft en H. van der Helm. Pieter Wilhelmus, z. v. W. Ie Noble en B. Wijngaarden. Bernardus, z. v. C. van der Star en C. A. Halsema. Cornelia Anna, d. v. C. van der Star en C. A. IVJsema. Johanes, z. v. W. C. de Rooijven G. Bakker. Klasina Anna, d. v. B. van der Vis en N' Lap. Tetje, d. v. J. Lips en M Koorn. Kornelius Jan, z. v. H. Mulder en F. Drijver. Getrouwd: C. lp. Drijver en G. Nauta. J. Bruin en T. Bruin. POLITIE. Gevonden: een zwembroek, een portemonnaie, een armbandje, een kinderbadpak, een zak. .BEVOLKING TEXEL. Ingekomen: Elisabeth van Schaik, H 6. Antonia Witt, Den Burg, We- verstr. 20. Elizabeth van Hal, K 35. Vertrokken: Anna L. Witte, naar Velsen, Stationsweg 180. Maria M. Dalmeijer, naar Heiloo, Laarmanstr. 197. J. J. F. Beumer en ge V, naar Alkmaar, Pinksterbloemstraat 10. Grietje Kikkert, naar Purmerend, Nieuwegracht 15. Petronella B. M. van Beek, naar Breda, Flierstr. 25. H. de Jongh, naar Den Haag, Pri- mulasrtr. 18. Catriena M. Mulder, naar Den Haag, Laan van Meerder- voort 222. Afra M. Bakker, naar Bloemendaal, Aerdenhout, Boeken rode weg 9. 4 ANNA PAULOWNA. diefstal van 55 pakjes vet, eenige kilo grammen boter, doozen korstlooze kaas en fust.es stroop. De politië was dus spoediger op de hoogte dan de inbre kers verwacht hadden en tot hun groo te verwondering moesten zij ondervin den, dat terstond ook in de goede rich ting gezocht werd. Want binnen vier en twintig uur had de gemeentepolitie de hand gelegd op de daders van den diefstal, de hier woonachtige Helder sche geëvacueerden W. en De W., en het gestolene, gedeeltelijk reeds omge smolten en 1 op alle mogelijke en on mogelijke plaatsen verstopt, opge spoord. Inderdaad goed werk van onze poli- tie die, terwijl er zoo goed als geen aanwijzingen waren in welke richting gespeurd moest worden, deze zaak toch in zoo'n korten tijd tot klaarheid bracht. BREEZAND. GOED WERK \At& DE GEMEENTE POLITIE. Het is, vooral voor zakenlui, tegen woordig niet aan te bevelen, met brief jes aan deur of raam of op andere wij ze bekend te maken, dat men afwe zig is, daar sommige heeren hierin een uitnoodiging zien om dan juist eens „op visite' te komen. Zoo brachten ook een paar ongenoode gasten in den nacht van drie op vier September 'een bezoek aan een bergplaats van bo ter en kaas, welke aan de woning van den heer Zwaag in den Stoomweg is vastgebouwd. Toch was hun rekening al direct fout, want wel zou de heer Zwaag volgens zijn aankondiging van 31 Aug. tot 4 Sept. afwezig zijn, maar hij was op 3 Sept. al terug in zijn wo ning. Vrijdagmorgen merkte hij dan ook al dadelijk, dat bij hem was Inge broken en kon direct aangifte doen van Staat neemt rol der ouders over Tokio, Sept. (V.P.B.). Ondanks de vele sociale veranderingen, die in Japan tijdens het conflict met China hebben plaats gevonden, zijn talrijke oude gebruiken in eere gebleven. De traditioneele huwelijksgebruiken ma ken hierop geen uitzondering. Nog steeds wordt door de wederzijdsche ouders tot het hu&elyk besloten, waarbij zij van een bemiddelaar, meestal een goede vriend van een der families, gebruik maken. Eerst als het huwelijk vastgesteld is, worden de toekomstige echtgenooten met elkaar in kennis gebracht. Dit ge bruik is nog zóó sterk, dat ook, in dien de jonge man en het meisje reeds met elkaar bevriend zijn, voor de vorm de bemiddelaar te hulp ge roepen wordt- Onder de huidige omstandigheden is het moeilijk aan deze gebruiken vast te houden. De trek van het plat teland naar de steden, de kolonisatie van Mandsjoekwo en andere Oost- Aziatische gebieden brengen duizen- deii jonge Japanners van beiderlei ge slacht buiten het familieverband en het vaderland, zoodat de ouders niet meer in staat zijn voor een huwelijk op de traditioneele wijze te zorgen. De moeilijkheden, die zoodoende ontstaan, tracht de Japansche staat thans op te lossen. Niet zoozeer ,uit medelijden met de jonge mannen en vrouwen, die ver van het vaderland alleen door 't leven gaan alswel om re denen van bevolkingspQlitieken aard. Weliswaar heeft Japan nog steeds een groot geboorteoverschot, maar dit beweegt zich sedert 1935 in dalende lijn. Bovendien heeft Japan met de vorming van een Oost-Aziatische levensruimte een geweldige taak op zich genomen, die in onbeperkte mate arbeidskrachten vereischt. Oude en nieuwe plannen. Reeds vroeger, tijdens de kolonisa tie van Mandsjoekwo, is de Japansche staat als huwelijksbemiddelaar opge treden, vhetgeen geen groot succes werd, daar de belangstelling hiervoor zeer gering was. Ook het gemeente bestuur van de millioenenstad Tokio heeft pogingen aangewend om de rol van de ouders op zich te nemen. Het hoopte aldus de jonge arbeiders tegen de gevaren van de groote stad te be- sfchermen en de duizenden meisjes, die in fabrieken, verkeerswezen, hotels en restaurants werken een bruidegom te verschaffen. Het waa voor hen echter niet gemakkelijk de oude gebruiken opzij te zAten ey lief desaangelegenheden in een bureau met loketten en officieel uitziende Rapie ren te behandelen, zoodat de drie hu- welijksbureaux van de stad Tokio wei nig resultaten bereikten. Het gemeentebestuur tracht thans de huwelijksbemiddeling in het kader der „Tonarigoemi" te doen geschieden. Deze organisatie', die door onderlinge burenhulp de distributie, luchtbe scherming enz. regelt, biedt hiertoe gunstige perspectieven. Ook de „Ken- jikai", vereenigingen van menschen uit hetzelfde district, zullen ingescha keld worden. Zoodra deze proef, die thans in een wijk van Tokio wordt ge nomen, geslaagd is, zal de nieuwe regeling in de geheele stad worden doorgevoerd. Zelfs bestaan plannen tot den bouw van een trouwzaal, waar de huwelijksplechtigheden waardig en met weinig kost,en plaats kunnen vin den. Het oude spreekwoord, dat huwe lijken door de voorzienigheid tot stand komen, verliest dus wel zijn be- teekenis. Japan kent echter n^g een ander spreekwoord, dat op de trouw lustigen van toepassing is, n.1. -„Beter snel dan nooit". Als uitgaven van de Uitgeverij „Westland"', Heerengracht *18 te Amsterdam, verscheen een serie kleine geschriften, o.m. „Slaven der konvooien", door H. Jung, „De te genstanders der rassenidee ,en hun strijdmethode", door Dr. W. Hüttig, „Over de Maas", door Heinz Maas- sen, „Keerend getij in het Oosten", een boekje over Oostland, „De slag op den Atlantischen Oceaan", door H. H. Ambrosius en „De balans over de joden in Nederland", door P. E. Keuchenius. Eveneens verscheen bg deze uit geverij een werk, getiteld „Revolutie in de opvoeding", waarin men de be langrijkste redevoeringen van den vroegeren Duitschen jeugdleider, Baldur von Schirach, opgeteekend vindt. Zonneschgn, 22 Augustus 1942. Een en vijftigste brief van Betteko, met ill. van'Jan Kraan. Hoe Koos Kiekeboe: Lita zoekt 't zonnetje, door Elize Brcnkhorst, met ill. van Nans van Leeuwe i. Bulletje en de Schildpad XIV, door D. A. Cramer 'Schaap, met ill. van Jan Kraan. Een lommetje met serpentines. Knutselwerkje: Zaagwerkje: De groete golf, door Sijtje Aafjes.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3