MUSSERT komt langs de velden I Stadsnieuws School- korfbalwedstrijden 1942 Tennis -iermes had een hockeydag Korfbal Voetbal Groote Texelsche schapenfokdag Kerk en zending Nieuwe Japansche wapens? IHb Woensdag 9 September a.s. begint het schoolkorfbaltournooi, waarvan wij reeds eerder melding maakten, maar nu, door eenige veranderingen, er nog weer op terug komen. De wedstrijden worden n.1. op twee terreinen gespeeld en wel veld Tuin dorp (Speeltuin Crocusstr.) en veld Kemphaanstraat. Ook in het pro gramma zijn eenige veranderingen, zoodat wij dit opnieuw zullen plaatsen Afdeeling A. Woensdag 9 September: A. 6.307.15 uur, Huisduinen Julianadorp 1, veld Tuindorp, scheids rechter Louwrier. B. 6.307.15 uur, Gr. v. Prinste- rerJulianadorp 2, veld Kemphaan- Straat; scheidsrechter P. de Jong. C. 7.208.05 u., TuindorpSchool 14, veld Tuindorp; scheidsrechter Aberson. D. 7.208.05 uur, Centr. 7de Bchool 8, veld Kemphaanstraat; scheidsrechter Koningstein. E. 8.10i j5 uur, School 6School T, veld Tuindorp; scheidsrechter K. d. Maas. F. 8.10—8.55 uur, School 4School 10, veld Kemphaanstraat; scheids rechter P. de Jong. sSchool 5 vrijgeloot. Donderdag 10 September: G. 6.307.15 uur, winnaar A. win naar B, veld Tuindorp; scheidsrech ter P. de Jong. H. 6.307.15 uur, winnaar C— Bchoól 5, veld Kemphaanstraat; scheidsrechter Louwrier. I. 7.208.05 uur, winnaar D •Winnaar E, veld Tuindorp; scheids rechter P. de Jong. Vrydag 11 September: J. 6.307.15 uur, winnaar Gwin naar H, veld Tuindorp; scheidsrech ter P. de Jong. Zaterdag 12 September: K. 4.004.40 uur, winnaar Twin naar G, veld Kemphaanstr.; scheids rechter P. de Jong. L. 5.406.20 uur, winnaar Iwin naar F, veld Kemphaanstf.; scheids rechter Louwrier. Afdeeling B. V Donderdag 10 September: 7.20—8.05 uur, Chr. ULO—ULO, Veld Kemphaanstr.; scheidsrechter Aberson. Vrijdag 11 September: 6.30—7.15 u., KVH a—Chr. ULO, veld Kemphaanstr.scheidsrechter Louwrier. Zaterdag 12 September: 4.50—5.35 u., KVH a—ULO, veld Kemphaanstraat; scheidsrechter Ko ningstein. Men Vordt bpleefd verzocht de kinderen op gymschoenen te laten spelen. De jongens en ditmaal ook de meisjes gaan dus een fijne week tege moet en missc.iien winnen zij zelfs nog een prijs. Doe je best! NOG MEER BRANDHOUT... Een bewoner van de Hoogstraat kwam zich bjj de politie beklagen over het ergerlijke feit, dat de schut ting voor zijn eigendom aan de Van Limburg Stirumstraat verdwenen was. Dit is het zooveelste geval van schutting-roof en het wordt de hoogste ;jd, dat er maatregelen ge nomen worden, die dit euvel tegen gaan. Het is toch a 1 te gek, dat men gemoedereerd iemands schutting meeneemt en d e tot brandhout ver werkt Ook de buren roepen wij in dit verband op een oogje in het zeil te houden. Dat i.. tenslotte niet meer dan een gemeenschapsplicht, die men gaarne zal wiljen verrichten. OOIEVAAR VERSUS REIGER. Wordt het zenuwgestel der mensch- heid teerder? Men zou het zeggen aan de hand van de toenemende ge vallen van beleediging in onze stad. Ditmaal was het een bewoner van de Reigerstraat, die aangifte kwam doen van genoemd feit, door een be woner van de Ooievaarstraat. DIEFSTAL IN JONKERSTRAAT. Wederom is er ingebroken in een kruidenierswinkel in de Jonkerstraat. Het betrof wederom een geval, waar bij men het voorzien had op kost bare distributieartikelen. Bjj com tröle bleek, dat er een 100-tal pakjes Molenaars kindermeel de beenen ge nomen had. 0 Een onderzeok is ingesteld. TULP TEGEN TULP. Het blijft niet bij de vogelen alleen. Ook de kinderen van Flora laten het niet op zich rtten en schelden elkaar uit op een manier, waar de honden geen brood van kunnen eten. Aldus geschiedde met een bewoner van de Tulpstraat, die'zich in eer en goeden naam gekwetst achtte door een mede bewoner van die straat. mes De Beurs en Flotat met 3—6, 11—9, 63. In het dames-enkelspel legde mej. Otteren met 2 fraaie sets (64, 63) besiag op de eerste plaats. Intus- schen een compliment voor haar tegenstandster, mej. Flotat, die in den korten tfld, dat zij het spel beoefent, keurig partij wist te 'geven. Vervolgens werd op den derden prijs heeren enkelspel gestreden door de heeren Nyssen en Tompot. In te- gensteling met zjjn partij van vorige week speelde de heer Nyssen thans een zeer goede partij en won over tuigd van Tompot met 6—2, 64. Tenslotte als eindfinale van dit tournooi de partij waarnaar velen hebben uitgezien, n.1. heeren-enkel, eerste en tweede prijs, G. Bakker M. Griek. Gezien de zeer goede tech niek van den heer Griek en zijn fraaie partijen in vroegere wedstrij den, startte hij als favoriet. Vermoe delijk heeft deze gedachte hem per- soorjljk zoodanig beïnvloed, dat hij zich niet tot het uiterste gegeven heeft. De heer Bakker, die geen oogenblik losliet, behaalde door een regelmatige 6—3, 6—2, 6—2 een prachtige overwinning en daarmede den eersten prijs. Zondagmorgen vonden op de banen van Panorama de laatste wedstrij den plaats van het tennistournooi. Begonnen werd met dames-dub bel: mej. De Beurs en mej. Fotat tegen mej. v. d. Plas en mej. Van Wageningen. Hoewel deze partij aan vankelijk in een aardig tempo werd ingezet, zakte z(j spoedig af tot een matte vertooning, waaraan elke vorm van geestdrift ontbrak. Zonder eeni- gen striid w—"•"^">n de da bleek dadelijk het gemis aan wed strijdroutine b\j KVH. Het plaatsen en vangen was slecht, terwijl het ver dedigen ook veel te wênschen over liet. Groen-Geél wist dan ook spoe dig den stand op 60 te brengen en deed het daarna wat kalmer aan, tengevolge waarvan KVH 3 maal wist te scoren tegen Groen-Geel nog tweemaal, zoo< at 't einde kwam met een 83 overwinning voor Groen- Geel. KVH II toog naar de Zaan om Roda II daar partij te geven. Hot westl een fraaie overwinning voor de KVH-reserves, daar zij de Zaners met liefst 9—1 kraakten. De Nieuwe- diepers waren over alle linies sterker en vooral de dames weerden zich ge ducht en wisten den heeren dan ook gemakkelijk sflel te geven, waar deze dan ook gretig gebruik van maakten en zoodoende met rust al een 31 voorsprong hadden. Na rust werd er nog een Jiatlf dozijn doelpunten aan toegevoegd, zoodat de eerste cohipe- titiewedstrijd een flink succes op leverde. De lagere elftallen in actie. De j.L Zondag door Hermes geor- ganiseerderhockeydag kan in alle op zichten geslaagd heeten. Jammer was het alleen, dat bij de dames- afdeeling geen uiteindelijke beslissing werd verkregen. Dames. Bij de dames was n.1. door het terugtrek'-en van UVO II een halve competitie gevormd, waarbij Hermes II, Hermes-junioren en UVO I elkaar de eer betwistten. De eerste wedstrijd Hermes II— UVO ging vol" omen gelijk op, met Hermes 'les technisch beter UVO als tactisch beter. De wedstrijd ein digde met 00, waarbij beide par tijen kregen wat hun toekwam. De tweede wedstrijd Hermes- junioren-j^Hermes II gaf hetzelfde beeld, al ware» de Hermes-junioren iets meer aan-, allend. De uitslag 00 kon echter ook hier bevrediging schenken. De laatste wedstrijd, Hermes-junio renUVO, moest dus de beslissing brengen. Verschillend» malen werd er fel gestreden or.t een doelpunt en bijna dachten wij UVO uit een straf- corner te zien doelpunten, doch de bal ging juist, naast. Ook aan de an dere zijde was het doel soms in ge vaar, doch de stevige achterhoede h UVO gaf geen krimp Zoo ein digde dit damestournooi zonder een enkel doelpunt. Heeren. Bij de heeren werd eveneens fel gestreden. Reeds de eerste wedstrijd, De Pioniersrleruaes III, was zeer spannend. De Texelaars waren iets meer in het offensief en zagen dan ook kans de sccre te openen. Hermes deed verwoede tegenaanvallen en zoo zag Moorman kans gelijk te maken. Door het nemen van doelslagen werd Hermes tenslotte winnaar, doch Texel heeft een. alleszins goeden indruk achtergelaten. De wedstrijd UVO—Hermes IV eindigde eveneens met den stand V-1, nadat U 70 uit een uitstekend opgezetten aanval door v. Loon scoorde en Hermes uit een scrimmage gelijkmaakte. Door de doelschoten werd UVÓ de gelukkige, zoodat de finale ging tus- schen laatstge oemde en Hermes III. Deze wedstrijd ging aanvankelijk mooi gelijk op. totdat Boxmeer door een blessure moest uitvallen. Het verband b(j U 70 #as toen zoek en Herires scoorde een doelpunt. UVO herstelde ach geducht en verschil lende aanvallen werden ondernomen, doch zonder resultaat. Het was en bieef 10, waarbij Hermes III be slag legde op'den lauwerak. Alles Bij eengen len was het een interessante hockeydag, waarbij het streven, dat hierbij vooropgesteld stond, namelijk ook de lagere Her mes-elftallen eens een kans te geven, tenvolle als geslaagd is te beschou wen. De eerste competitie wedstrijden 's Morgens «peelde KVH I tegen Groen Geel II en wist het niet verdér te brengen dan een gelijk spel (33). Deze stand geeft de verhouding aar dig weer, waar Ier weinig krachtsver schil was tusschen beide ploegen en de wedstrijd was dan ook buitenge woon spannend. Minder fraai was de wijze waarop beide partijen tracht ten de overwinning te behalen en wij hopen een derg°ljjke onpropagandis tische en bovendien zeer onsmake lijke' vertooning van het toch zoo mooie korfbalspel niet meer behoe- vea te aanschouwen. Verder kunnen wij over dezen wedstrijd kort zijn. Nadat de partijen ongeveer een kwartier wederzijds verkend had den, maakte Hemelrijk een fraai doelpunt. Kort daarop maakte Groen-Geel gelijk. KVH valt nu fanatiek aan en De Jong weet twee maal fraai te stóren, welke stand tot ongeveer een kwartier voor het einde gehandhaafd bleef. Daarna kwam Groen-Geel opzetten en wist eerst den achterstand te verkleinen en fabriceerde vlak voor het einde den gelijkmaker. Scheidsrechter Koningstein kon ons maar weiniB bekoren en wij za gen graag wat meer beslistheid in zijn optreden. 's Middags speelde KVH III tegen Groen-Geel IV. Uit dezen wedstrijd H.R.C. n WINT MET 2—1. H.R.C. II heeft zijn eersten com petitiewedstrijd weten te winnen, al vonden wij de 21 overwinning op W.F.C. III lang niet overtuigend. Er werd zoowel door H.R.C. als W.F.C. slecht gevoetbald, waarvan H.R.C. nog het minst slecht speel de. Noch H.R.C., noch W.F.C. heeft kans gezien om het zeer talrijk op- gekomen publiek waar voor zijn geld te geven. Wij kunnen dan ook niets anders schrijden dan dat de wedstrijd eindigde zooals hij begon, nl. emotieloos. In het elftal waren heel wat nieu we spelers opgesteld; het elftal dat tegen W.F.C. in het veld kwam zag er als volgt uit; van links naar rechts: Doel: Karstjens, achter: Wijdert en' Stins; midden: Kok,, Stolk en Stompedissel; voor: de Vries, Ko nijn, de Schipper, Rijl en van Reek. Beperken w- ons tot 'n beschou wing over de spelers, dan viel d»- reet de zwakte van de II.R.C.-ver- dediging op. Karstjens toonde zich een zwak doelverdediger en Weij- dert een onbetrouwbare back Stins was goed. De middenlinie was nog het bes te deel van het elftal met aan het hoofd Stolk, die een hartig woord'3 meesprak. De voorhoede leed weer eens aan onproductiviteit, die deels aan eigen schuld te Wijten is, door het lange en onnoodige treuzelen voor het WFC-doel. Vooral Konijn en de Schipper toonden deze kunst Ad te verstaan, overigens was hun spel niet kwaad, de Schipper zonder gepingel kan een gevaar lijke midvoor zijn De vleugelspe lers de Vries en v. Reek verricht ten soms aardig werk. Tenslotte bleek Bijl zich niet in de Voorhoede thuis te voelen. Van het WFC elftal waren de keeper,^spil, linksbuiten en voor de rust de rechtsbuiten nog het minst slecht. De doelpunten voor HRC werden voor de rust gescoord. De eerste ont stond uit een penalty, die door de Vries fraai werd benut. Het tweede doelpunt nam de Schipper voor zijn rekening en ontstond uit een cor ner, die magnifiek langs den WFC- keeper werd gekopt. Het doelpunt van WFC werd na de rust ge scoord en was een presentje van Karstjens, die den bal tegen Stolk aanschoot, waardoor het leer in 't verlaten doel rolde. N. NIEDORP SPEELT GELIJK TEGEN WATERVOGELS. Na een van beide zijden romme lig gespeelden wedstrijd mogen zoo wel N.N, als Watervogels met het 2-2 resultaat zeker tevreden zijn. Geen van beide clubs is er in ge slaagd een sterken indruk achter te laten, alleen bij vlagen werd wel eens behoorlijk gevoetbald. Het be gin was besist hoopvol, er werd i» een flink tempo gespeeld. Het was reeds na 5 min. dat een N. Niedorp aanval dank zij stevig doorzetten van Ter Haar. Vonk in de gelegen heid stelde te doelpunten. Langen tijd hierna behield N.N. het beste van het spel. totdat Watervogels uit een onnoodig veroorzaakte penalty gelijk kon maken. Nu waren het de Watervogels die kwamen opzetten. Het was voor N.N. gelukkig dat doelman P. Blokker in pracht vorm was. Toch zou N.N. nog voor de rust de leiding nemen, weer door Vonk. Na de hervatting ging de strijd langen tijd gelijk op. doch hoe meer het einde naderde hoe grooter de Watervogels druk op het N.N. doel werd. Gelukkiê kwamen de N-N.- backs er wat beter in. waardoor onheil werd voorkomen. De Niedor- bör voorhoede deed nog enkele uit; vallen, maar gevaarlijk waren zii toch niet. Als er nog een minuut of tien is te spelen weet Watervo gels met een vliegend schot gelijk te maken. Er wordt, nog hard om een punt gewerkt, waarin echter geen van beide partijen slaagt. KOEGRAS-NIEUWS. De revanchewedstrijd Koegras I tegen de J.V.C. Veteranen is een klinkende overwinning geworden voor Koegras I, dat met 70 de oudjes inmaakte. Wellicht had de keeper, wanneer hij actief was ge weest, de eer eeh paar maal kun nen redden. Trouwens, het geheele elftal was niet op dreef, hetwelk het bovenstaande resultaat dan ook voldoende weergeeft, 's Morgens speelden de adspiran- ten gelijk 22 tegen B K.C. Dit was een aardig spel voetbal. Koegras II verloor uit met" 50 van B.K.C. III. 1 TEXEL Jb. Lap Kz. tevens den kampioensprijs beschikbaar gesteld door de gem. Texel. De 3 premies van f 25 van den Ned. Landstand werden gewonnen door J. Kikkert Nz., A. Rakkert, Spang en gebr. Keijser, de Waal. De volgende premies van f 10 wer den voor het Schapenstamb. in N. Hol. toegekend: P. Breen met stamb. no. 5059; F. P. Verberne 5712 B, gebr. Keij ser 3807 F; J. Kikkert Nz., 4124 F; id. 4139 F; Jb. Zuidewind 5710; A. Eelman Dz. 5092 F; J. Roef er Johz. 4851 F, J Kikkert Nz. 5696 B.. J. Eelman Gz. 5017 F; idem 5684 F: gebr. Keijser 5711 B; IJ. Lap 4471 F; P. C. Hin, Spang 5211 F; IJ. Lap 4487 F; Joh. J. Roeper Johz. 4874; Jb. Eelman Gz. 5104 F en 5105 F; Joh. Roeper Johz., Oostetend 4393 F.; idem 5205 F; P. Lap Kz. 4582 F; A. Eelman Dz. 5074 en 5075 F A. Bakkér, Spang 5215 en 5216 B; A. P. Dalmeijer 3997, 3998 en 3990 B; A. Eelman Dz. 5069 F en 5071 I": Jb Eel-» man Gz. 4996 F., idem 4994 F en 4995 F. P. Brans Az. "4728 F. DEN BURG BEROEP AANGENOMEN. Ds. Th. v. d. Veer uit Veendam- Pekela. heeft het beroep der Doops- gez. Broederschap naar Den Burg aangenomen. WIERINUEM Maandag werd te Den Burg de jaarlijksche groote fokveedag ge houden. die ditmaal door uitste kend weder werd begunstigd; de be langstelling was groot. Ongeveer half tien had in hotel De Lindenboom" de officiëele ope ning plaats, die geschiedde door den voorzitter v h. ..Texelsch Schapen stamboek in N. Holland. De uitslag was» als volgt: I Een-jarige rammen: 2 eerste 3 tweede. 3 derde en 3 eerv. verm. la J. Kikkert Nz., Westen lb A. P. Dalmeijer. Oudeschild. lc A. Eel man Dz., Oosterend. 2a P. Breen Oosterend. 2b Jb. Lap Kz.. Den Hoorn. 2c A. Eelman Dz.. Oosterend; 3a als voren. 3b J. Kikkert Nz. 3c A. Eelman. Eerv. verm. P. Ver berne Spang. A. Eelman Dz. en S. P. Koning. Met No. 35 won de heer J. Kikkert Nz.[ nu definitief de wisselbeker van 1 T.E.S.O. die nu tweemaal achtereen door denzelf den prijswinner is behaald. II Tweejarige rammen: 2 eerste prijzen. 2 tweede. 3 derde en 2 eer volle vermeldingen: la H W. Kees- om te Den Burg (tevens kampioen Gem. Textel) lb P/ Lap Kz. Den Hoorn. 2 A, Eelman T>z. 3a A. P. Dalmeijer. 3b als voren. Eerv. verm. J. Kikkert Nz. De Westen. III Oudere rammen: 2 eerste 2 tweede. 2 derde. 2 eerv. verm.: Ie Joh. J. Roeper Joh.z. Oosterend. 2e A. Eelman Dz. en A. P. Dalmeijer 3. Mevr. G. Dijt-Brans en J. Kik kert Nz. Niet alle prijzen toegekend. IV Schapen met 1 ramlam. gebo ren voor 4 April 1942: 1 eerste. 1 tweede 3 derde prijzen en 2 eerv. verm.: P. Verberne SpAng. 2e J. Kikkert Nz.. 3 Gebr. Keijser de Waal. eerv,, verm. tweemaal P. Breen. V. Schapen met 1 Ramlam: prij zen als bij rubr. IV- le Jb. Kikkert Nz.. 2e S. J. Keijser. Oudeschild. 3e M. J. Kikkert Den Hoorn, idem Joh. J. Roeper Joh.z. Eerv. verm. A. Eel man Dz. Oosterend. VI. Schapen met 1 ooi en 1 of meer ramlammeren (geb. vóór 5 April '42) 2 eerste, 2 tweede, 4 derde, 2 eerv. vermeldingen; 2e Jb Eelman Gz., 3e Jb. Lap Kz., I. Kikkert Nz. en nog^ maals jb. Eelman Gz., eerv. verm. A. P. Daliheijer. VII. Schapen met 1 ooi en 1 of me r ramlammeren (geb. na 4 April '42). !a Gebr. Keijser, de Waal, lb P. C. Hin, Spang, 2. IJ Lap en M J. Kikkert, den Hoorn, 3. F. Koorn, de Westen en P C. Hin, Spang. VIII. Schapen met 2 ramlammeren (geb. vóór 7 April '42) le A. Bakker, Spang, 2e A. Eelman Dz., 3e Jb. Lep, den Hoorn, .Jb. F.elman Gz., Oosterend en J. Roeper Johz. IX. Schapen met 2 ramlammeren (geb. na 6 April 1942): le A. P Dal meijer, 2e Jb. Eelman Gz., 3e P. Brans Az. en A. Eelman Dz. X. Schapen met 2 ooilammeren: le P. Lap Kz., den Hooin, 2e J. Roeper Johz., 3e P. Lap Kz., den Hoorn. XL Drietallen ramlammeren van een vaderdier. Alleen 2e prijs toege kend aan Jb. 'Zuidewind, Oudeschild. XII. Viertallen ooilammeren: le J. Kikkert Nz., de Westen, 2e P. Lap Kz., den Hoorn, 3e Joh. Roeper Johz., eerv. verm. J. Lap Kz., den Hoorn. XIII. Viertallen één-jarige schapen, le Joh. Roeper Johz., 2e Jb. Eelman Gz., 3e Jb. Lap Kz XIV. Viertallen oudere fokschapen welke in 1942 lammeren hebben groot gebracht: le Jb. Lap Kz., den Hoorn, 2e Joh. Roeper Johz., Oosterend; met dezen eersten prijs behaalde de heer Zondagavond. Al vroeg begon nen met de tenniswedstrijden op panorama". Thans fraai weer, aardig wat publiek en mooie partijen. Giel Griek speelt niet zoo sterk meer als destijds tegen de Zeeuw. Hij moet de eer laten aan Bakker. Opvallend dat Griek geen enkele set weet te win nen. Met voetbal en speciaal met de ver- eeniging Heldervandaag hevig mis. Vrijdagavond komt er bericht, dat de cbibs Beverwijk en Dem ge protesteerd hebben tegen indeeling in ajd. Sa. Men willigt dit protest in en plaatst ze in Sb. Nu moeten er dus 2 clubs van Sb in Sa. Dat moeten dus maar zijn ,JHelder" en ,J3ucces". Voor Zondag stellen we dus vast Helder K.V.V. Een menseh leeft echter bij den dag, zeker tegenwoordig. Zaterdag besluiten de gezamenlijke Zaansche vereenigingen te weigeren wedstrij den te spelen in Den Helder. Zondagmorgen biijetje voor het raam bij De Boer ,JIelderK.V.V. gaat niet door!" Leiding geven is moeilijk en daar bij standvastig-zijn nog moeilijker. Hier zijn ernstige fouten gemaakt door bondsinstanties. Zeêr sterk komt hier naar voren hoe clubbelan gen in de eerste plaats gelden en daarna, achter aanpas gedacht wordt aan de opvattingen omtrent sport en haar beoefening zooals het verstaan moet worden. Laten thans de vereenigingen hier uit het Noorden een les trekken uit het wangedrag van enkele clubs en er gezamenlijk voor zorgen, dat er zoo spoedig mogelijk een vertegenwoor diger uit deze omgéving wordt geko zen in het afdeelingsbestuur. Het mag niet voorkomen, dat een vereeniging weigert een wedstrijd te spelen, die door het Bondsbestuur is vastgesteld. Vanmiddag dus mou* even kyken bij H.R.C. 2W.F.C. 3. Stolk speelt hier spil en tracht de voorhoede te leeren hoe je moet loopen op een goede pass. Hij wordt echter slecht begrepen en het eenige goede dat we dezen middag hier ontmoeten, is het heerlijke zonnetje. ja, voor Racing geneer ik me eigenlijk een beetje, lezers. U weet 't zeker al. Veel heb ik leeren aanvaarden, maar dat men 't hoofd zou buigen voor Behagen zou ik nimmer heb ben willen gelooven. Waar zijn de schoone dagen van Afanjuez f De dagen dat clubs als Z.F.O., R.C.H. en zooveel andere met lood in de schoenen naar 't Tuindorp kwamen f En nu verslagen aan de Loet! 't Is te erg Racing! 6 September 191)2: BehagenH.R.C. 2—1! 'n Mensch kan wat mèt-maak'n! Toean Tik-Tik. GIFTEN El* LEGATEN. Voor de diaconie der Nederlandsche Hervormde gemeente te Delft werd in de Nieuwe kerk een bankbiljet van 1000 gulden gecollecteerd. KEURING VAN GEITEN. J.L Zaterdag heeft op het terrein naDi) hotel-caié-restaiirant P. Kos ter aan den Rijksweg te Hippoiyius hoef een keuring plaats gehad van geiten, welke uitging van de afd. Vvieringen van de vereeniging tot verbetering van het geitenras in Noord Holland. Voor deze keuring was zeer groo te belangstelling. Keurmeesters waren de heeren Ir. H. Verschui.il, adj. Rijksveeteelt consulent te Alkmaar en D. Wit Cz.. inspecteur te Berkhout. Gekeurd werden 5 rubrieken, te weten: rubriek I. jarige geiten 9 stuks; rubr. II. oudere geiten. 25 st. rubr. III. lammeren. 22 stuks; ru briek IV. gehoornde geiten 5 stuks; rubriek V groepen 14 stuks. De uitslag der keuring was: Jarige geiten: 1. K. Helder. 2. J. Hummel. 3. H. Wiermg. 4. Th. Rasch Oudere geiten: 1. K. Helder; 2. J. L. Hollander. 3. wed. Kuiper. 4. J. Hummel. Lammeren: 1. C. Muit. 2. wed. Kuiper. 3. L. den Hollander. 4. I. van Roo. Gehoornde geiten: 1. A. G. Langes 2. A. Manneveld,. 3. A. G. Langes. Groepen: 1. J. Hummel met de mooiste groep (3 st.). 2. C. Boer- sen met de grootste groep (5 st.) AFSClfclID C. J. BOSKER ALS VOORZANGER. Wegens benoeming tot notabel bij de Ned. Herv. gem. te Hippolytus- hoef heeft de heer C. J. Bosker be dankt als voorzanger bij de doops gezinde gemeente alhier. Na de godsdienstoefening in de doopsgez. kerk op j.1. Zondagmorgen heeft het afscheid plaats gehad. JUBILEUM. 16 Sept. a.s. zal het 12Vo jaar ge leden zijn. dat de gemeente-bode de heer A. Veerdig.lin gemeentedienst trad. Oorspronkelijk oefende hij het beroep van visscher te Den Cever uit. Later was hij werkzaam bi.i de aannemersfirma O. J. Bosker alhier Naast de betrekking van gemeente bode is hij tevens ccmcierge. aan plakker en schatter van de vergun- ningslocaliteiten. Zij superieuren kennen hem als een prettig en plichtsgetrouw werker, terwijl hij voor een ieder altijd behulpzaam is. Van hieruit onze beste wenschen! Het zal den jubilaris op dezen dag dan ook wel niet aan belangstelling ontbreken. POLITIE. Verloren: een pakje irih. een paar dameskousen. Inlichtingen .gein.' bode. Robotvliegtuigen en doode- lijke stralen. De zeeslagen bij de Salomonseilan den hebben op de openbare meening in Japan grooten indruk gemaakt, al dus wordt uit Tokio aan het Ham burger Fremdenblatt gemeld. De ver nietiging van vela vijandelijke schepen wordt niet alleen aan de energieke ontwikkeling van het luchtwapen toe geschreven, maar ook aan de explo sieve kracht der Japansche bommen, granaten en torpedo's. Reeds in den Russi3ch-Japanschen oorlog bleken de Japansche granaten zeer groote uitwerking te hebben *en sedertdien hebben vele deskundigen in deze rich ting verder gewerkt. Zoo kon admi raal Matsoeoka, directeur van het marinearsenaal, onlangs verklaren, dat zelfs enkele treffers vernietigende resultaten op vijandelijke oorlogs bodems bleken te hebben. Op dit gebied schijnen thans verde re verrassingen op komst te zijn. Ge- neraal-luitenajit Tada, chef van het militaire bureau voor onderzoek, heeft verklaard, dat Japan op het punt staat in plaats van „levende bommen" automatisch bestuurde vliegtuigen te gebruiken. Deze wor den uit de verte bestuurd en bereiken zonder verlies van menschenjevens dezelfde resultaten. Het zal in de toe komst mogelijk zijn,-aldus Tada, door bepaalde stralen storingen in de her senen van piloten, tankbestuurders enz. teweeg te brengen. De uitwerking van deze stralen wordt verder op ge voelige onderdeelen van motoren on derzocht. Deze "mededeeling van generaal Tada heeft uiteraard groot opzien gebaard in Japan. Met het óog op de persoon en de functie van Tada kun nen zijn woorden niet als bloote fan tasie over den oorlog in de toekomst -beschouwd worden. (V.P.B.). De Duitsche tabaksoogst Gunstige vooruitzichten. Berlijn, September (Europapress). Ijl de Duitsche tabaksgebieden is men na het binnenhalen van het graan reeds begonnen met den oogst der tabakszandbladeren. Bijzonder gun stig luiden de berichten uit de tabaks gebieden van de Pfalz en Midden en middenvroeg geplante tabak zich goed ontwikkeld heeft en de hoop wettigt op een fijn en dun blad. In de teeltgebieden van Uckermark en Pom- meren zijn de midden en latere aan plantingen, wegens gebrek aan warm en constant weer, in de ontwikkeling iets ten achter gebleven, doch ver wacht mag worden dat het mooie weer van den jongsten tijd hierin ver betering heeft gebracht. De rapporten uit de verschillende tabaksgebieden doen verwkchten dat de tabaksoogst 1942, wat kwaliteit en bruikbaarheid betreft, die van het vorige jaar zal overtreffen. De Japansche zware industrie Gunstige resultaten. Tokio, September (Europapress). Het Japansche economische tijdschrift Diamond maakt melding van een gunstige ontwikkeling der productie bij het Kawasaki-industrieconcern. Deze onderneming is in hoofdzaak in den scheepsbouwKverkzaam. Dank zij de nauwe samenwerking met de be voegde militaire en burgerlijke in stanties kon men zich in voldoende mate van de benoodigde grondstoffen voorzien, wat ook geldt voor de ar beidskrachten en de energie. Op grond van grootere arbeidsprestaties kon het tempo der productie worden op gevoerd tot boven de cijfers, welke in de plannen waren vastgelegd. De wer ven van het concern konden vlot door de staalfabrieken van grondstoffen worden voorzien. Nog onlangs werd een nieuwe fabriek voor edelstaal in gebruik genomen. In de afdeeling vliegtuigproductie zal een zeer mo derne fabriek, waaraan momenteel nog wordt gebouwd, binnenkort met de,productie een aanvang maken. Ook in de afdeelingen van het concern, welke zich bezig houden met de pro ductie van spoorwegmateraial, is de bedrijvigheid bevredigend. De directie van het concern heeft het voornemen het nog niet volgestorte deel van het aandeelenkapitaal vol te storten, waardoor het concern de beschikking zal hebben over een aandeelenkapitaal van 200 millioen yen. Volgens - dezelfde bron wordt het halfjaarresultaat van de Toyo Kofyo, welke in de Japansche werktuig machine-industrie een vooraanstaan de plaats inneemt, buitengewoon gun* stig genoemd. Vergeleken met het vorige jaar is de kwaliteit van de pro ducten dezer industrie belangrijk ver beterd. De nieuwe fabriek, met den bouw waarvan in 1939 werd begon nen, werd in het voorjaar van 1941 voltooid. Deze fabriek werkt volauto matisch en is uitgerust met groote speciaal-machines. De landbouw in het Generaal Gouvernement Weer export' van landbouw producten. Berlijn, September (Europapress). Het Generaal Gouvernement, dat een dicht bevolkt landbouwgebied is, kan sedert het Duitsche bestuur aldaar terugzien op jaarlijksch stijgende oogsten. Terwijl in 1939/'40 in aanslui ting öp den Poolsqhen veldtocht levensmiddelen fnoesten viorden inge voerd, kon reeds het daarop volgend jaar de behoefte uit eigen productie worden gedekt. Dit jaar kon het Ge neraal Gouvernement reeds een be langrijke bijdrage leveren voor de levensmiddelenvoorziening van geheel Europa. Bij de beoordeeling van het geen tot dusver is gepresteerd moet men niet vergeten dat de landbouw productie in het vroegere Polen sterk extensief was en de opbrengst per ha slecht^ circa 50 ptct..van die van het Duitsche Rijk bcaroeg. De opbrengst per ha. bedroeg b.v. voor broodgraan ongeveer 1100 kg tegen 2000 kg in Duitschland en voor aardappelen 9000 kg tegen 22.000 kg. De melk productie per koe was zelfs nog klei ner dan de helft. De geringe produc tiviteit was een gevolg van de ouder- wetsche methode, welke in den Pool- schen landbouw werd toegepast. Een van de eerste maatregelen, welke ge troffen werden om de landbouwpro ductie sedert de vorming van het Ge neraal Gouvernemeht op te voeren, was het zenden van Duitsche land bouwdeskundigen. Hoewel het werk van deze deskundigen door de onver mijdelijke tekorten, welke de oorlog nu eenmaal met zich mede brengt, bemoeilijkt werd, kon verreweg het belangrijkste deel van de gestelde taak worden vervuld. De Amerikaansche katoen- oogst Naar schatting 22 pet. groo ter dan verleden jaar. Lissabon, September (Europapress). Volgens een bericht in de New-York Times uit Washington berekent het Amerikaansche Ministerie van Han del den komenden katoenoogst op 13.085 000 balen, een resultaat dat sinds 1937 niet meer werd bereikt. Ten opzichte van verleden jaar zou deze oogst een stijging beteekenen van 22 pet. Per 1 Juli j.1. bedroeg het katoenareaal in de Vereenigde Staten rond 24 millioen acres tegen 28.132.000 acres in denzelfden t(jd van het vorige jaar. Verhooging van den Diesel olieprijs in de USA Lissabon, September (Europapress). Uit New-York wordt gemeld dat met het oog op de gestegen transport kosten het Office of Price Admini- tsration den prijs voor dieselolie heeft verhoogd. Terwjjl deze toU dusver 2.462 dollar per barrel bedroeg, wordt Duitschland, waar vooral de vroeg- nu 3.203 dollar betaald.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3