Van een doode muis Stadsnieuws £ctcJhApieqelö Marktberichten Het jubileum van brigadier Willemsen Aardappelen mogen NIET vervoerd worden Openbare Leeszaal NEyTl' RECLAME VERHOOGT UW OMZET De Nederiandsche Omroep komt naar Texel Boekbespreking ANNA PAVLOWNA. GEBRUIK MAKEN VAN DEN VUILNISOPHAALDIENST. Nu voor onzen vuilnisophaaldienst een kleine vergoeding der kosten wordt gevorderd, komt het meer en meer voor. dat van dezen dienst ëeen gebruik meer wordt gemaakt. Iet gevolg zou kunnen zijn. dat al- lerhand afval weer in de slooten wordt gedeponeerd, waardoor deze zouden vervuilen. Om dit te vol komen en ook te* zorgen dat derden geen last hebberr van het vuil van anderen, heeft de burgemeester de algemeene politieverordening voor onze gemeente met eenige artikelen aangevuld. Hierbij wordt bepaald: le. Het is den gebruikers van ge bouwde perceelen aan straten en wegen, waar haardasch. keukenaf val of ander droog huisvuil van ge meentewege worden opgehaald, ver boden zich hiervan te ontdoen op een andere wijze dan door middel van den gemeentelijken reinigings dienst. (In de verordening zijn de namen der wegen en straten en de gedeelten daarvan, waar de vuilnis wagen komt. precies genoemd). 2e. Het is den bewoners van per ceelen. gelegen aan den Lagediik van Molenvaart tot het eerste huis van de Bouwvereeniging, de Bene- denbuurt, den Zuidelijken Molen- vaartsweg van Lagedijk tot het raad huis. de Westzijde van den Nieuwe- weg tusschen Molenvaart en Stati onsweg. de Oostzijde der Burg. Lo- vinkstraat tusschen Zandvaart en Meerweg en aan. het Van Ewiicks- pad. die voor afvoer van faecale stoffen gebruik maken van ton of emmer in het privaat, verboden zich van deze stoffen te ontdoen op an dere wijze dan door middel van den gemeentelijken reinigingsdienst. (Van dit verbod kan door den burgemeester ontheffing worden verleend). 3e. Het is ook den bewoners van perceelen. staande aan andere dan hierboven genoemde wegen of weg gedeelten. die voor afvoer van fae cale Stoffen gebruik maken van ton of emmer in het privaat en waarbij zich geen. haar het oordeel van den burgemeester, voldoende oppervlak te tuingrond bevindt voor het aan leggen van een niet voor derden hinderlijke bergplaats van faecale stoffen, verboden zich van deze stof fen te ontdoen op een andere wiize dan door middel van den gemeente lijken reinigingsdienst. W1ER1NGEN KERKELIJKE BENOEMINGEN. In de plaats van nu wijlen den heer O. J. Bosker is tot pres. kerk voogd der Ned Herv. Kerk te Hip; polytushoef benoemd de heer N. Kaan Pz. In de plaats van den heer N. Kaan Pz. is tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef benoemd de heer D. l^linnes, welke notabel was, zoodat in den vacatu re zal worden voorzien door de benoeming van een nie«uwe nota bel. De verkiezing hiervan zal plaats hebben na de Godsdiénst- oefening in de Ned. Herv Kerk te H.Hoef op 20 Sept. a.s. Eveneens zal dan in de plaats van den heer N. J. Poel een notabel worden ver kozen wijl deze heeft bedankt wegens zijn hoogen leeftijd. O GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden: een kinderjasje met hand- taschje. Inl. b. d. gem.bode. DIEFSTL VAN TE VELDE STAANDE TARWE. Tegen eenige jeugdige personen is door den landbouwer de J. in de Elft alhier een aanklacht ingediend wegens diefstal van te veld staande tarwe. De knapen werden op heeterdaad door den eigenaar betrapt en moesten hun buit achterlaten. DIEFSTAL VAN HOUT. Uit het bosje van den veehouder W. Mostert in de Stroeerkoog werden steeds diefstallen van boomen gecon stateerd. Heden kon de eigenaar een der dadares van de diefstallen op hee terdaad betrappen. Deze verschool zich in een graanveld, maar was er spoedig bij. Het bleek de zoon te zijn van de fam. A., Heldersch geevacueerde, die hier woonachtig is. Aangifte bij de po litie volgde. VOORZANGER. In verband met het bedanken door den heer C. J. Bosker als voorzanger bij de doopsgezinde gemeente te Hippo lytushoef, roept de kerkeraad sollici tanten op naar dat ambt. ZUSTERKRING. Op 9 September (heden) is een bij eenkomst der zusterkring te Hippoly tushoef. Vriendelijke woorden van Hoofdinspecteur Helder En een mooi cadeau van het geheele corps. Gisteren herdacht brigadier Willem een, over wien wij in ons nummer van J.l. Maandag reeds het noodige geschreven hebben, den dag dat hij een kwart eeuw-geleden zijn intrede deed bij het korps Heldersche politie agenten en het sprak vanzelf, dat deze gebeurtenis aanleiding was om des morgens het geheele korps op te roepen ten einde gezamenlijk den Èbilaris en diens familie „in-de- o«netjes" te zetten. Te elf uur kwam men bijeen. Daar waren hoofdinspecteur Helder, de inspecteurs Schipper en Vrije, dokter Buchli Fest van den gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst •n voorts alle ambtenaren, brigadiers, rechercheurs, agenten andere politio- reele functionarissen, voorzoover dezen door den dienst gemist konden worden. Nadat de heer Willemsen met zijn •chtgenoote, dochter en enkele ove rige famileleden gearriveerd waren was het Hoofdinspecteur Helder die het woord nam en den jubilaris en zijn familie in het bijzonder wel kom heette. Op de hem eigen wijze, dat wil zeg gen vriendelijk en gemoedelijk, gaf de inspecteur een beeld van Willemsen, dien hij sedert de 25 jaren, dat hij in Den Helder dienst deed, kent en over wien hij zijn tevredenheid uitspreekt. Spr. releveert het feit, dat Willem- Ben eerst bij den militairen dienst als -verpleger gewerkt heeft en dat deze dienst eigenlijk overgeheveld werd naar de politie. Want ook daar kon men van de diensten van een der mate kundig verbandlegger een goed gebruik maken. Willemsen werd een uitermate bruikbaar man voor den „zieken boeg", hetgeen eveneens gezegd kan worden van zijn functie als „strand- wacht". Ook hier was deze man op z'n plaats en zorgde hij dat het ge vaar aan de zee tot een minimum gereduceerd bleef. Hoevele spijkers Willemsen uit voeten haalde, hoeveel aan prikkeldraad gewonde teenen hij verbond... inspecteur Helder weet ,het bij geen benadering. Maar in ieder geval Is het een zeer groot aantal geweest! De wandelaar Willemsen wordt evenmin vergeten. Ook niet het vele werk, dat hij ten bate van politio- neele en andere tippelaars deed. Menig wandelaar bereikte de finish dank zij „Oome Kees", dank zij diens kennis inzake blarenbehande- ling en andere narigheden, die des wandelaars zijn. Nadat spr. nog eens de anteceden-. ten van W. onder de loupe genomen had, waarbij cje note gaie niet ver geten werd, spr^k hij de hoop uit dat de jubilaris van den dag de hem res- teerende dienstjaren met opgewekt heid en ijver zal vervullen. Zich tot mevrouw Willemsen wen dend feliciteerde ilij ook deze met het jubileum van haar man, evenals de overige resteerende familieleden. Tenslotte deelde de heer Helder mece, dat het korps het op trijs ge steld had Willemsen een stoffelijk blijk van waardeering te geven. Dit bleek te bestaan uit een prachtige lamp. Mevrouw W. werden bloemen geoffreerd. De jubilaris kwam daarna zelf aan het woord en dankte voor de sympa thieke woorden, door den Inspecteur tot hem gericht, en voor het cadeau, dat hij niet verwacht had. Hierna maakten alle aanwezigen gebruik van de gelegenheid tot com plimenteeren, waarna men nog eeni- gen tijd genoeglijk bijeen bleef onder het genot van enkele versnaperingen. Het kost ook de flets... Dezer dagen werden 3 personen aangehouden, die zich onledig hiel den met het transporteeren vanpar tijtjes aardappelen. Het waren wel geen groote partijen, doch de hoe veelheden waren toch te groot om do-,r een proces-verbaal heen te kun nen slippen. Het Is goed, dat hierop nog eens de aandacht gevestigd wordt. Aard appelen togen niet, ook niet in de stad, vervoerd worden. De Openbare Leeszaal werd gedu rende de maand Juli bezocht door 331 mannen en -49 vrouwen, totaal 380 personen. Uitgeleend werden: 2219 romans, 1270 studiewerken en 2156 jeugd boeken, totaal 5645 boeken. Lijst van nieuwe aanwinsten Augustus 1942. Romans: Ayres, Ruby L: Het hoogste lied. Clercq Zubli, F. de: De heilige graal. HilleGaerthe, C. M. van: Die twee van de „Ark". HoogstratenSchoch, Anna van: Kluizenaartje. Jong, A. M. de: De heks van de Riethoek. Keuning, W.: Asoka; dl. 2. De wijze heerser. Mens, J.: Hellend vlak. Mol- lema, J. C.: Van zout en zon. Ooms, J. W.: De watermolen. Storm, Lies bet: Hier is mijn adres. Studiewerken Herwig, H. C.: Practisch handboek Voor het moderne schildersbedrijf. Kaas, P. A A. N. C. ten^roek: Ne- derlandsche zeemoliusken. Smit, G.: Weerklank. Thomas, F..: Wijkend water. Wilkeshuis, C.: Wat is heem- kimde Geschenken: Berghuis, F.: Handboek voor den meubelmaker. Bourget, P.: Nos actes nous suivent. Jasper, J. E.: Het leven van Ardja en Lasmi. Jonck- bloet, W. J. A.Geschiedenis der Nederiandsche letterkunde; 6 dln. Krauss, E.: Deutschlands Dtchter. Metz—Koning, Marie: Het beêld op de rots. Id.: Nacht-sirene. Paris, J.: Kimono. Ripert E.: Quand je serai bachelière. Schimmel, H, J. Sproken en vertellingen. Sigtenhorst Meyer, B. van den: Jan P. Siyeelinck en zijn instrumentale muziek. Verrichtingen in het tijdvak Mei 1940 tot en met Dec. 1941 van het Departement van sociale zaken. Er komt een Texelsehe uit zending. Deze week komt de reportage wagen van den Ned. Omroep op Texel om stof te verzamelen voor een speciale Texelsehe uitzending, aldus lezen wij in de l"ex. Courant. Er zal aan diverse bedrijven, welke daarvoor in aanmerking komen, een bezoek worden gebracht. Het ligt in de bedoeling, een zoo volledig moge lijk overzicht te krijgen van wat er op het eiland leeft en werkt. Daarbij wordt natuurlijk op ieders mede werking gerekend. De Woensdag en Donderdag a.s. zullen aan het doen van opnamen worden besteed. Opvoering van „De Strooppot". In het bijzonder willen we de aan dacht vestigen op de voorbereiding van een hoorspel, „De Strooppot" ge titeld. De meeste Texelaars kennen ongetwijfeld de boeiende legende, welke aan hoeve „De StrAppot" ver bonden is. U weet wel, ®e strand juttersgeschiedenis, waarin ook spra ke is van 'n goudschip. De gejutte gouden schijve" zouden door den voormaligen eigenaar van de boer derij als de drommel in een pot stroop geworpen zijn, die juist op tafel stond, toen de schout en zijn rakkers huiszoeking kwamen doen. Sindsdien zou de plaats „De Stroop pot" heeten. Welnu, de heer Fred Groot is er in geslaagd de gegeven, die hij omtrent dat Strooppot-drama heeft kunnen bemachtigen, te ver werken in een alleraardigst luister spel, dat over eenigen tijd voor de microfoon zal worden gebracht. W. WILTON t Te 's-Gravenhage is op 36-jarigen leeftijd overleden de heer W. •Wil ton, bedrijfsleider van de afd. repa ratie van de N.V. Wilton-Fijen- oord. De overledene was de zoon van den directeur, den heer W. Wilton en de kleinzoon van den Stichter van het bedrijf. Hij had zijn opleiding genoten in het bui tenland en is daarna gedurende 11 jaar werkzaam geweest bij de werf. Hij was een man van buitengewoon vlotten omgang en was bij de btii- tenlandsche relaties en bij de in specteurs van reederijen zeer ge- 'zien. Onder zijn leiding zijn ver schillende belangrijke reparaties verricht De teraardebestelling zal geschie den Donderdag a.s., half twee op Oud Eik en Duinen te 's-Graven- hage.. H. De Bokkebeenen uit. Plekje op de wereld, waar men het mooi vindt, zonder dat men pre cies dadelijk kan zeggen waarom; waar ieder, die er eens geweest is, verlangt weer te komen, aangename heugenis van zomergenot en zomer weelde. Waar het verkeer op schoone zomerdagen zich concentreert, omdat men weet, er ie*s te vinden, wat men elders tevergeefs zoekt; samenvoe ging van heerlijk bosch en wijde ver gezichten. v Bergen Een gezegend hoekje is de naaste omgeving bij het kruispunt „Duin- vermaak", waar de straatweg een rechten hoek maakt onder hooge' iepen. Slanke eiken en een enkelen esch- doorn en berk, daar tusschendoor schemeren.zware partijen hoog hout. Dit allee genesteld san den voet der duinen. Het groote d jel van menig warme reis, met dreinende kinderen, warme moeders, ritsige vaders en kalme? opoes, opoes, die in hun lange leven lijdzaamheid hebben geleerd en be trachten. De feestgang, eens per jaar, voor vele stadsmenschen, eerst ravotten ir de bosschen, en tot slot de ver- poozing in den groote speeltuin met de laatste wonderattracties. Ook de boeren uit den omtrek trekken naar dit Kennemersche Arcadië. De millioenenlegers lagen tegen over elkaar. Maandenlang reeds hadden de soldaten gehokt in den modder van de loopgraven, .op gezette tijden, diè^zóo precies vaststonden, dat men er.bijna zijn horloge op kon gelijk zetten, werden ze onder ar tillerievuur genomen; ze vochten bijna meer tegen den modder dan tegen den vijand. In de groote stafkwartieren ach ter de fronten werkten de opper bevelhebbers. Daar kwamen samen de wijdvertakte spionnagenetten. Nauwkeurig werd er gespeurd of de vijandelijke stelling niet ergens en zwak plekje vertoonde, waar van kon worden geprofiteerd. Eindelijk, eindelijk meende de chef van den generalen staf van het leger, dat hij de wonde plaats van den ander had ontdekt. Een week lang werden iederen nacht in alle stilte versterkingen aange voerd. Maar ook de andere opperbevel hebber sliep niet. Als een goed veldheer wist hij, waar hij het ge makkelijkst te treffen was. En daarom had hij dit geheele gebied laten ondermijnen Massa's ontplofbare stoffen wa ren er ingegraven en door èèn hef boom om te zetten, kon een uitge strektheid van verscheiden kilome ters geheel worden opgeblazen. Bij het inrichten dier installatie warei^ de grootst mogelijke voor zorgen genomen. Alles was van het beste materiaal, de leidingen lagen ondergronds, electromotoren en transformatoren waren aange bracht in diep ingegraven ruimten van gewapend beton, de beste in- De familie Bokkebeen heeft zich 'a morgens n# meikerstijd opgemaakt de stille hoeve op he* land van Noord-Scharwou te verlaten. De jaarlijksche hoogtijdag is weer daar; één daggie uit, dat doet een mensch deugd. Bokkebeev is vasti arbeider op een groote plaats midden in het polderland, met recht van behuizing der arbeiderswoning. 't Belooft eei. warme dag te wor den en Bokkebeen, met „het pak fin", zweet. Een boord draagt ie niet, z'n over hemd is degelijk gesloten met een boordenknonpje. De Bo tk^beenen loopen naar het spoor, dat vanwege de banden- schaarschte. Vijf kwartier! Ze zijn met z'n dertienen, waar onder Opöe jn tien kinderen. Opoe is i oht Opoe! Glunder kijkt ze dat ze mee mag vandaag. 't Is ook nog alwat, naar Bergen heelemaal. De Bokkebeenen rollen uit de tram het stationnetje op, dat meteen half vol is, en gaan recht toe recht &n naar den speeltuin. Daar kom je tenslotte voor! Klokslag elf uui schaart het leger tje zich ->m één der lange tafels op schragen; Bokkebeen zelf doet z'n boordenknoopje los en zijn pet op z'n knie. Of 't ook heet is. Tien glaassies rood, een bakkie voor opoe en twee pilsies voor vader en moeder 5okkebeen. Het gezin slobbert. De tien slaan alles ad fundum ln hun kraag en nemen de attracties onder handen, en niet zoo zachtzin- genieurs hadden het toezicht ge had, kortom, alle? was perfect in orde. y En natuurlijk was de opperbevel hebber op de hoogte van wat zijn tegenstander in het schild voerde. Zijn spionnagedienst werkte per fect en hoe geheimzinnig .de ander ook was te werk gegaan,hij wist het. ,v De aanval had plaats. Achter een dicht spervuur kwam de eene linie na de ander opzet ten en wat te vreezen was geweest, gebeurde: er werd een gat geslagen in de verdediging. Cavalerie, pant serwagens, tanks en massa's in fanteristen werden in de bres ge worpen en het zou er zonder de wijze maatregel Van den opperbe velhebber, die het gebied had laten ondermijnen, slecht hebben uitge zien. Hij stond thans in zijn stafkwar tier. Volkomen kalm, want hij wist, dat er geen reden was tot onge rustheid. Naast hem stond een of ficier der genie, de hand aan den hefboom, die hij zou overhalen op een wenk van den opperbevelheb ber. Van seconde tot seconde kwamen de berichten binnen. De generaal wist nauwkeurig, hoever zijn te genstanders waren gekomen, hij wachtte het juiste oogenblik af om de vernietiging zoo groot mogelijk te doen zijn. Aanstonds zou het tijdstip daar zijn. Nog even! In het transformatorhuisje liep een muis rond. Die menschen wa ren den laatsten tijd lastiger ge weest dan ooit, zóó'n drukte en be weging als tegenwoordig had het diertje nog niet gekend. Dat had zijn voordeel: voedsel was er te over. Maar toch, die herrie was soms vervelend. Hier echter scheen nig, als goede boeren betaamt. De tuin loopt voller en kinder- gejuich klinkt i ondomme. De drie oudste Bokkebeenen ne men ook eens de beenen en laten zich wegen voor drie spie. Jen mensch is maar eervmaal uit. Vader he'pt de twee kleinste Bok- kebeentjes op de wip, moeder con stateert de ee ste scheur in Japie z'n pull-overtje. Uit dat frokkie oê je heelemaal! Opoe houdt en waakzaam oog op drif van de kooters, die langs de glij baan naar beneden rutschen op stukken tapijt en wat daar meer voor beschikbaar is. De veertjes -an haar kapothoedje sidderen en trillen van agitatie bij het wilde spel. Dan krijgen 1e drie mot om een tapijt; ze scheuren en trekken aan allen kant en komen vechtend voor de Nee maar, kjjk nou is... Hahh, wat een harses, nee mot de main zien... nee main... nee jöh... hééée... fl... op. Moeder... Vk... Opoe, laat -hij nou is opl.oue, ik mag geen ees is kjjke! De anderen z(jn attent gemaakt door het geschreeuw en gebrul. Nog zevei verdringen zich in één kluwen voor de lachspiegels. Scheuren en rukken en /trekken elkaar voor de spiegels vandaan, zoodat Opi e, die zich in deze kolk van rumoer en stampende beenen en maaiende *rmen had begeven om vrede te stichten, zich plotseling alleen voor ae -spiegels bevindt. In de eene spiegel ziet ze zichzelf teruggekaatst ls een vrouw van on gekende welgedaanheid. Hierboven heeft een kwaadwilige han 1 geschre ven: „Die goeie ouê tjjd". Ijl de andere ziet ze eer. lang uit een plekje te zijn. waar het met rust scheen te zullen worden ge laten. Een prachtig plaatsje om eln nest te irfaken. Snuffelend trippelde het beestje rond. Het knaagde een ergens aan, nu aan dit, dan aan dat. Ook aan een elec- trische draad. Die scheen wonder wel te smaken! Plotseling schoot een blauwige vlam uit, de murs verroerde zich niet meer, bleef dood liggen. Ze had kortsluiting doen ontsfaan. Juist op hetzelfde oogenblik, waarop de blauwige vlam zicht baar was geweest, gaf de opperbe velhebber zijn commando: „Overhalen!" De officier deed wat hem werd bevolen. Een korte klak van het grijpen van het contact en de man nen stonden doodstil in afwachting van de enorme explosie die nu moest worden gehoord. Een fractie van een seconde, een seconde! Twee seconden, drie se conden! Niets! 0 De officier haalde de handel te rug. maakte opnieuw contact. Weer wachten. 'Niets! De. vijandelijke troepen joegen voort. Steeds werden nieuwe duizenden iji de bres gestort. Ze waaierden zich uit achter het front van den tegenstander. De opening verbreedde zich. Alles werd onder den voet ge- loopen. Massa's dooden, massa's gevan genen. Een uur later hingen ovep de heele wereld de bulletins: Het eind van den oorlog? Beslissende neder laag! Het front doorbroken! De op perbevelhebber der verslagenen pleegt zelfmoord! Volkomen ineen storting! In het transformatorhuisje van gewapend beton, diep ingegraven in den grond lag stil een doode muis. VAN DEN BOERENJONGEN, DIE GEEN BOER WILDE WORDEN. Er was eens een eenvoudige boer,' die zijn akker bebouwde en zijn koeien molk, zooals zijn vader en zijn grootvader dat hadden ge daan. Hij was onder zijn medeboeren zeer gezien, want hij was een uit stekend vakman. Zijn vee was het beste uit de heele omgeving en niemand, die meer aardappelen van zijn land haalde. Hij had een zoon. Klaas. Zelf heette hij ook zoo, zijn vader en zijn grootvader had den zoo geheeten, kortom, de naam Klaas was vanzelfsprekend voor tederen eersten mannelijken nako meling. De jonge Klaas zou zijn vader opvolgen. Ook dat sprak vanzelf. Echter, het landwerk beviel den jongen niet. Wellicht had hij (je aard van zijn moeder gekregen, want met die moeder was het een zonderlinge geschiedenis. In plaats van te vei stellen zat ze boeken te lezen en zoo verdiept was ze vaak in haar lectuur, dat ze de pap liet overkoken. De buren spraken er kvyaad van en een boerin was ze stellig niet. Toen de jonge Klaas kon lezen en schrijven, maakte hij liefst opstel len en versjes, Zijn vader schudde het hoofd over die dwaasheid en dacht eerst, dat het wel zou over gaan, als de jongen eerst maar wat ouder was geworden. Het ging echter niet over. Integendeel, het werd hoe langer hoe erger. Ook straffen scheen niet te helpen. Een boer stak er stellig niet in den 'jongen Klaas en dat speet den vader meer, dan hij kon zeggen. Want op de boerderij behoorde la- gerekt mirakel, met een kapothoedje op dat veel heeft yan een platgesla- ken kachelpijp. Hierboven staat ge schreven: „De tegenwoordige tijd". Opoe staat paf! Hoe is 't mogelijk denkt ze, wat kan een mensch ver anderen Dan plotseling wordt haar aan schouwende rust verstoord! Opoe rekt zich uit, ze slaakt schorre kreetjes. Ze neemt een pose aan als de beroemde Venus van Milo (met armen). Ze begint te bui'cdraaien, gaat op haar teenen itaan, danst een cancan, zoo hupsch als nimmer verrrfoed in zoo'n oud lichaam. Haar stokkerig beenen zwaaien onderuit haar sleeprokken, haar ar men slaan bogen om zich heen, of ze zich met vlakke handen op den rug wil slaan. Vader en Moeder Bokkebeen zien met starre ontzetting Opoe dansen, de kleine Bokkebeentjes staken hun gevecht en schouwen vol aandacht Opoets capriolen. De spiegels geven lachwekkend het drama weer. De kring toeschouwers wordt grooter. Dan komt vader Bokkebeen tot zich zelf, en roept Opoe hardhandig tot de orde. 't Ouê menschje zakt vóór de spiegels in 't stof, haar wijde rok ken in een cirkel om zich heen ge plooid. Een Amsterdamsche badgast ver breekt de plots ingetreden stilte: Ottenooie Lenie* de sterrevende swaan, Anna Paulonaü! Fijn geknepen in Opoe's rechter hand zitten, achterlijf trekkend, twee wespen. M. VOOR ZOÖLOGEN. Uitgekomen bij den uitgever E. J. Brill te Leiden is deel VI (Mei 1942) van de Archives Neerlandais da Zoologie, onder redactie van Prof. Dr. H. J. Jordan, Dr. B. J. Krijgs man, Dr. H. C. Blöte en Dr. J. A. Bierens de Haan en gepubliceerd door de Nederlandsohe Dierkundige Vereeniging en de Holiandsche Maat schappij der Wetenschappen. Hierin verschenen twee artikelen over de mossel, n.l. één van de hand van D. J. Kuenen over het voorko men van mossels op de zandplaten bij Dep Helder en het andere van R. A. Maas Geesteranus over de vor ming van mosselbanken. Verder nog een artikel over den invloed van de cèntrifugale kracht op de eieren van de poelslak (Lym- nea stagnalis) en één over de veran deringen in vorm en structuur, die het hart en de arteriebogen van den vuursalamander (Salamandra macu- lata) en de exolotl (Amblystoma mexicapum) ondergaan gedurende de metamorphosehet eerste van Chr. P. Raven en L. H. Bretschneider en het tweede van H. J. J. Terhal. Bovendien bevat deze aflevering nog een korte beschouwing over de nomenclatuur van enkele fossiele nijlpaarden (Hippopotami) van D. A. Hooyer. ter de zoon te komen. Dat was tra ditie sinds menschenheugenis. Toen de jonge Klaas' groot ge noeg was, trok hij de wijde wereld in. Met zijn versjes en zijn ver haaltjes meende hij de kost te kunnen verdienen'. Dat viel hem echter niet- mee. Als boer was iedere nieuwe Klaas geducht in tel geweest. Het ge slacht had zich in den loop der tij den een reputatie verworven. Maar als dichter en schrijver stond de jonge Klaas als onbekende tegen over een harde, onwelwillende we reld. Hij heeft veel armoe geleden en zijn leven lang heeft hij een karig bestaan gevoerd. Was hij maar boer gebleven! Of was het toch beter zoo? Want jaren later, toen hij al lang dood was, zeide de menschen: „Gelukkig, dat die Klaas zijn ei gen weg is gegaan. Anders zouden we die mooie verhalen en gedich ten waarschijnlijk nooit hebben ge had." WAAR BLEVEN SPANJE'S BE ROEMDE BOKSERS? Madrid, Aug. (V.P.B.) Sport liefhebbers zullen zich ongetwijfeld afgevraagd hebben, "Wat uit de eens zoo beroemde boksers van Spanje geworden is. Hun voormalige ma nager Avernon heeft hierover thans enkele bijzonderheden medegedeeld. De kampioen in de Bantamklasse Carlo FJij, die den bijnaam „dyna- 'miet" gekregen had, is doodgescho ten. De kampioen vedergewicht en oude tegenstander van Al Brown, José Gironés, is naar Marseille ge vlucht, waar hij thans kellner in een restaurant is. Sangchili, die Al Brown onttroonde en Europeesch kampioen werd. treedt thans met zijn vrouw in een rondtrekkend circus op als artist aan de vliegen de trapeze. Ignazio Ara en Marti- no de Alfara bevinden zich in Ar gentinië. De laatste van de boksers, Paulina Uzcudq, over wien eens geheel Europa sprak kampioen zwaargewicht, en een rivaal( van Carnera en Schmeling, zit thans in de gevangenis van San Sebastian, ómdat hij als chauffeur een kind doodelijk heeft gewond bij een ver keersongeluk. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942. Be teekent: Groote kans op één der twee millioen geldprijzen. PURMEREND. 8 Sept." Gem. kaasbeurs. Verhandeld 8 partijen, wegende 13500 kg.: 40 pl. f 54—56: 20 pl. f 40—43.50. Kaasmarkt, aanvoer 615 kg., han del vlug. 3 st. kleine boeren 40 pl. hoogste prijs f 56. volvette f 64 per 50 kilo. Runderen, totaal 742 stuks. 370 vette koeien levering: 166 gelde koeien f 385490; 105 melkkoeien f 540—630; 18 stieren levering; 17 veulens; 4 vette kalveren levering; 65 pinken f 130—275; 161 nuchtere kalveren, voor de slacht levering voor de fokkerij f 38—52; 8 vette varkens voor de slacht levering; 184 biggen f 22—46; 489 schapen f 58— 82; 169 bokken f 18—85. 517 lamme ren f 2345; Kipeieren f 1.32 p. kg.. 200 N.Hol- landsche Blauwen (kuiken) per kg. f 0.90; 600 oude kippen en hanen per kg. f 0.90, konijnen per kg. f 0.90 200 eenden per kg. f 0.90. ROTTERDAM. 8 Sept. Veemarkt. Aangevoerd 2572 die ren. waaronder 50 paarden. 186 veu lens. 164 schapen. 1300 runderen. 242 nuchtere kalveren. 330 graskal veren. 53 biggen en 247»bokken en geiten. Prijzen per stuk: melkkoeien f 715. 600500. kalfkoeien f 720—600 500: varekoeien f 500400—340; vaarzen f 480360235. pinken f 310230190. graskalveren f 210 —165—80. De aanvoer van graskalveren was als vorige week. met redelijken han del en niet hooger in prijs. Vare koeien aanvoer gewoon met slee penden handel én de prijzen bleven constant. Vaarzen en pinken aan voer als vorige week met matigen handel en onveranderde prijzen.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3