Schap speelt gelijk De nationale kolfwedstrijden te Noordscharwoude Tob nooit DE LIJFKABOUTER Stadsnieuws TEXEL Xüluuie Vc-et&cd Helder II-A.F.C III 4 1 Uitreiking nieuwe bon kaarten llde periode 1942 De distributiedienst zal van heden tot en met Vrijdag 18 September ajs de nieuwe bonkaarten voor voedings middelen en de nieuwe aardappel- kaarten voor de 11e periode, loopen- de van 3 October t/m 31 October uitreiken. Op de bonkaarten van de thans loopende periode is aangegeven op welken dag men de nieuwe bonkaar ten moet afhalen. De aandacht' wor^t er op geves tigd, dat men terstond bij het in ont vangst nemen der kaarten dient te controle eren, of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, heeft pnt- vangen, aangezien latere reclames uiteiead niet in behandeling kunnen worden genomen. Ook moet rnen er op toezien, dat slechts één bon van het ïn.egvel en wel degene, waarven het nummer overeenkomt met dat der uit te reiken bonkaart, wordt verwijderd. Tevens dient men na te gaan of op de distributiestamkaarten de af- kruising der vakjes op de juiste wijze heeft plaatsgevonden. Bij de uitreiking van een bonkaart voe dingsmiddelen 11e periode 1942 K 108, 208, 308 of 408 moet het vakje K 14 worden afgekruist, bij de uit reiking van één of meer aardappel- kaarten het vakje L 14. BURGERLIJKE» STAND DEN HELDER van 1 September 1942. Bevallen: A. DondersDe Graaff, 7r.\ E. KramberKaptijn, J. E. S. VermeulenThomas, z. Gehuwd: W. van de Graaff en G. W. Visser; H. Slort en P. Buitelaar. BURGERLIJKE STAND TEXEL. van 5 t/m 11 September 1942. Geboren: Albert, z. v. P. Koo-man en B. Dros; Tineke Elisabeth, d. v. D. G. Toolens en E. H. Buijs; Anneke Josina, d. v. C. Verseput en C. C. Eelman. Ondertrouwd: G. D. van Uden en H. S. Ran; A. Bonne en N. Daalder, J. van Dijk en A. G. Keijser; I. Bruin en P. Mantje; A. Knol en A. Hoog berg; G. C. Kersemaker en M. Maas. Getrouwd: C. Buijsman en J. H. Ran; G. Maat en T. J. Eelman. Overleden: Jan Kiljan, oud 81 jaar, geh. m. A. Gieles. POLITIE. Gevonden: een paar handschoenen, esn halsband, een portemonnaie. BEVOLKING TEXEL. Ingekomen: Gatharina Steenber gen, De Cocksdorp 32a. Cornelia Jan sen, Den Hoorn 13; C. de Vriest E 77. Gezien Meedend in, B 198. K. Schouwstra, Den Burg, M. de Ruij- terstraat 6. J. G.'van Moort, O 148. Vertrokken: P. Breebaart, naar Haaksbergen, Werfheegde 287. M. A. Langeveld, naar Amsterdam, Nas- saukade 4 bv. Henny Petri, naar Haarlem, Koninginnew. 11. F. Gelijk, naar Emmen, Nw. Weerdinge, le Kruisdiep W.Z. 107. BOUWVERGUNNINGEN. Verleend aan: C. F. Smit te Alblasserdam, uit voerder N. Schermer, Den Burg, we deropbouw boerderij Wageningsche weg, Eierland. J. Agter, Den Burg, verbouw bij keuken, bergplaats. Hoofdbureau Wederopbouw boer derijen tt Amersfoort, bouw van een noodwoning aan den Minister Ruys- w eg. I. Bruyn, Den Hoorn, verbouw van een keuken en W.C. Het bruine monster rolt weer en als toegewijde leden van het plaatselijk legioen zijn wij opgetrokken tot het bij- wonen van de voetbalouverture 1942-— 1943. Gezellig en knusjes zitten wij op de tribune en deelen gltl knikjes en lachjes uit aan vrienden en kennissen, waarvan wij aan het eind van het vorige seizoen met dezelfdd, lachjes en knikjes afscheid hadden genomerj. De meesten van ons zijn den zomer goed doorgekomen, want alom zien wij gebruinde gezichten en voor zoover de kousenschaarschte daaraan debet is hier en daar 'n kunstmatig gebruinde kuit. Tijdens de minuten, welke ons nog resten voor de wedstrijd zal beginnen, halen wij herinneringen op uit het ver leden. 'n Verleden, dat in feite slechts eenige jarert terug dateert, doch voor ons gevoel zoo oneindig ver verwijderd ^schijnt te liggen 'n Verleden met glorieuze wedstrijden in het Olympische Stadion. Wedstrijden waarbij de gesprekken inderdaad liepen over voetbal en niet, zooals op het oogenblik achter ons, over gewijzigde frontlijnen Wij herinneren ons nog hoe wij ons op 'n stralenden Herfstzondag, voorzien van ,,'n Schoone en gemakkelijke zitting voor tien cent", 'eten zakken tusschen 'n machtigen bootwerker eenerzijds eg een schri^lig jongmensch anderzijds, welk jongmensch tot overmaat van ramp nog uit het Haagje bleek te komen. De schrielige had het over Vé U Cé en bewee/dcdat het VéllCe veld bij avond luizig verlicht was en dat hij het mieters interessant vond zoo n lichtwed- strijd. Met stijgende verwondering zaten wij het scharminkeltje aan te hooren en de bootwerker was de eerste die hem van repliek diende. ..Romantisch, bah be weerde hij. „Vroeger mijnheer, in mijn tijd. Hadden we bjj avond vetpotjes aan KOENRAAD VAN OEN ARBEIDSDIENST U iuh hem de volgende dagen (n dere krant vae verschillende zijden leeren kennen W1ER1N G'EA PALINGROOKERS BETRAPT. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd bij een zekeren O. te Hippolytushoef een rookerij in- pa ling aangetroffen. Door de maré chaussee is een groote partij ge rookte paling in beslag genomen eij tegen _0. is proces-verbaal opge maakt. De paling is door een er kend handelaar verkocht BIJEENKOMSTEN. 17 Sept.: Jongerenkring (Matth. 13 33, door Vrouwtje Blaakman); 23 Sept.: Zusterkring den Oever. 30 Sept.: Zusterkring Hippo. I De nationale kolfwedstrijden van den Nederlandschon Kolfbond wer den Zaterdag voortgezet, Reeds vroeg traden de eerste kolvers in de baan. Het waren veer Latige- dijkers: de^kolfclubs Op Maat en Gezellig Samenzijn te Zuidschar- woude. Op Maat, welke vereenigmg op dezen wedstrijd t<^ taak heeft, den wisselbeker,wel^k zij reeds tweemaal achtereen gewonnen heeft, te verdedigen en zoo mo?e- lijk nog eens te winnen, waardoor de beker definitief in haar bezit zal komen, was* niet in kampio>ns conditie. Het totaal-resultaat in twee partijen was 298 punten, of 22 punten lager dan dat'van „Vrien denkring" te Noordscharwoude. De derde serie zal dus nog veel goed moeten maken. De drie korpskol- vers van Op Maat ontliepeji elkaar niet veel. Molenaar begon zijn eer ste serie met 5 punten, doch sloeg er nog 40 bij. Zijn tweede serie was er een, uitstekend op maat geslagen. Met een twadlf en vier elven bracht hij zijn totaal op 101. C. Berkhout had een mooie eerste serie van 53 punten, doch zijn tweede bleef beneden de, maat: 47, totaal dus 100 punten. Aris Berkhout was in zijn eerste serie niet best op dreef. Hij sloeg, na een goed begin, in de laatste diie klappen maar 22 punten, waardoor deze eerste serie hem 44 punten opleverde. In de tweede serie echter toonde hij zich van zijn goéde zijde en bracht met 53 pun ten zijn totaal op 97. Het-korps van „Gezellig Samen zijn" zette uitmuntend in. Rijper Sr. en G. Mettes sloegen ieder 51 punten, Rijper Jr. 52, totaal alzoo 160 punten. In de tweede serie de koolpalen en wanneer het heel donker was, bonden we den bal dicht met een glimwurrempieHadden we in mijn club 'n rechtsbuiten, die 'li achterlicht an z'n broek moest hebben, anders was ie zóó uit het gezicht" en om zijn woorden kracht bij te zetten, spoog hij n' enbrme hoeveelheid pruimesap over d% balustrade heen midden op de wit cementen wieler baan, waar de bruine vlek bleef liggen als 'n stom protest {egen 's mans onge hoorde fantasieën..., 't Waren mooie tijden Onze ouverture is inmiddels begonnen. Aan den overkant van het prachtig ge schoren gazon blaast 'n ietwat al te enthousiast supporter regelmatig op een toetertje, welk geluid ons even regelmatig door merg en'been gaat. Wij wenschen hem. solidair als wij in zulke momenten kunnen zijn, mét zijn toeter onder het groene tapijt, doch deze wensch gaat, voorloOpig althans, niet in vervulling, want het naargeestige geluid klinkt al luider en intensiever Na 'n klein kwartiertje spelen maakt de scheidsrechter 'n kapitale fout en op slag gelijkt het geheele veld 'n getergde bijenkolonie. Wij hooren fluiten, joelen, schreeuwen en boven alles uit het ver maledijde blaasinstrument. 'n Dame achtet ons vindt, dat iedereen wel eens 'n bok kan schieten, hetgeen voor haar echtgenoot aanleiding^ is lijntjes pp te merken: „Zoo prakkiseer je er thuis ook niet'over". Juist als we ver wachten meerdere interessante ^bijzonder heden van hun huwelijksleven te ver nemen, tvordt onze aandacht afgeleid, aangezien aan den overkant iemand het terrein wordt afgedragen. Wij kijken elkaar aan en hoopvol denken wij aan den man met het De thuisclub heeft den wedstrijd ver loren met vier tegen een. Met vlaggetjes en vreugdegehuil verlaten de supporters der tegenpartij het veld en óoorop ont waren wij 'n boomlange kerel, wild blazend op het doodgewaande toeter tje De wereld heeft toch rare kost gangers. t WIJO. stelden de Rijpers wel teleur. Rij per Sr. bracht het tot 44, terwij! zijn zoon met 39 punten wel heel erg aan den lagen kant was. Dank zijn het prachtige spel van G. Mettes. die thans wel een der bes te, zoo niet de beste kolver ge noemd kan worden, neemt Gezellig Samenzijn de tweede plaats in met 299 punten. Mettes sloeg irf zijn eerste serie eerst vier elven en tenslotte een 10. Zijn tweede serie welke soms onder ademlooze stilte gespeeld werd, begon hij met twee tienen om er, soms uit moei lijke positie, drie twaalven achter aan te slaan Met 56 punten bracht hij zijn totaal op 110 juist 1 minder dan G. Hop. Deze prestatie werd luide toegejuicht. Van de persoonlijke kolvers noe men wij K. Ruiter, van Op Mant Zijn eerste serie leverde hem 52 punten op, in zijn tweede serie had hij in vier klappen 46 punten staan, doch sloeg er maar 4 bij Zijn totaal werd dus 102 punten. ■Tb. van Twuijver van Op Maat. die niet meer dan 37 purlten sloeg heeft echter vijf elven op zijn naam. W. Bergen van Gcz. Samen zijn, die ean mooie eerste serie maakte van 54 punten, hracht het in zijn tweede niet verder dan 33 punten, waardoor hij werd uitge schakeld. Van Onder Vrienden te Oudkarspel staat C. Wagenaar met 98 punten nog boven de korps kolvers van zijn vereeniging. P Gelder van Volharding te Oud karspel bleef vér boven de pres taties van zijn dorpsgepooten. Hij sloeg in twee series 105 punten met in totaal 6 elven. Voor de leiders is Gelder eep gevaarlijke concurrent- De officieele opening werd gehouden op Zondagmiddag, waarbij behalve een groot aantal kolvers met hun dames ook aan wezig waren de gemeente-secreta ris van Langedijk, de heer G. Post en de beide wethouders, de heeren N. Kooij en L. Schrijver. De wn. voorzitter van Ons Ge noegen, de heer L. Mallekote, heeft allen een hartelijk welkom toege roepen, in Met bijzonder het Hoofdbestuur en cfe vertegenwoor digers van het gemeentebestuur. Spr. verzocht dezen laatsten -den dank van Ons Genoegen over te willen brengen aan het hoofd de zer gemeente voor de ondervonuen medewerking. Spr. verwelkomde hierna de heeren C. Balder en H. Joman, twee oud-leden van Ons Genoegen, die vele jaren de vér e^piigipg hebben gedipnd'en in de* kolveréwereld zeer bekend waren. De heer Mallekote sprak de beste wenschen uit voor het welslagen van deze wedstrijden. Hierna verkreeg de heer M. J. Ridder, secretaris van het Hoofd bestuur het woord, die na een woord van welkom ,den dank van het H. B. overbracht aan het ge meentebestuur voor de welwillende houding, welke dit tegenover den Ned. Kolfbond inneemt. Dit ge tuigt van een sterk medeleven met het vereenigingsleven. Het oorlogs gebeuren memoreerende, zeide stfr. dat men God dankbaar mag zijn, dat de kolversfamilie ook dit jaar ongeschonden den oorlog is door gekomen. Hij herdacht met eenige gevoelvolle' woorden het overleden Hoofdbestuurslid, den heer Jb. Leg uit van Krommenie, dien men zoo noode kon missen in het H. B. Niets was hem te veel. Zeer vele eereieekenen heeft hij zich als kol ver weten te verwerven. Het mooi ste was wel de vriendschap van alle kolvers, die hij genoot. Deze" woorden werden staande door de aanwezigen aangehoord. Geelachtig aan het kernachtige Hollandsche spreekwoord „Klein maar dapper" huldigde spr. de kolfclub „Ons Genoegen" voor de wijze waarop deze wedstrijden zijn georganiseerd, uitte de beste wen schen voor het spoedig herstel van den voorzitter, den heer Maakal en, kwam daarna tot de bespreking van deze wedstrijden, waarbij het niet aan spanning zal ontbreken. Alles zal echter weer gaan in den geest van vriendschap en saamhoorig- heid, de twee fundamenten waar op de Ned. Kolfbond kan bouwen. Het bestuur zal paraat zijn en heeft vertrouwen in de leden, dat zij steeds achter het H-B.'zullen staan waar het gaat om den groM en den grooteren bloei van den bond. De secretaris gehuldigd. Hierna heeft de wn. voorzitter van Ons Genoegen den heer Rid der ,die, zeker wel zonder dat hij er aan gedacht heeft, heden zijn tien jarig jubileum als bondssecre'aris viert, gehuldigd. Spr. bood den ju bilaris onder luide instemming van de aanwezigen een prachtige bloe menhulde aan met den wensch. dat de heer Ridder nog vele laren het alg. secretariaat zal mogen ver vullen. De heer Ridder voor wiep deze huldiging geheel onverwachts kwam, toonde zich zeer getroffen door deze attentie. Hij hoopte, nog "Vele jaren voor den bond te mogen werken. Na dit intermezzo werden de wed strijden weer voortgezet. De op dezen Zondag behaalde resultaten waren niet hoog. Kol vers die anders .flink voor den dag komen, bleven nu veel beneden hun kunnen. Het kolven is en blijft een moeilijk spel? Het korps van K.V.P.. Barsingerhorn, kwam njet hooger dan 237 punten. Ook bij de sajetkorpsen werden geen hooge series gemaakt. T.O.G.I.D.O. van «Krommenie sloeg 188 punten in twefe series, Barsingerhorn te Barsinger horn 210. „Mik Wis" van Koog aan de Zaan staat aan den kop met 225 punten. Maandag moeten nog verscheide ne sterke clubs in de baan komen. In een, van Helder-zijde vrij goed gespeelden wedstrijd heeft A.F.C. III met 41 het loodje moeten leg gen en hebben de reserves hierme de getoond, dat de groote nederlaag van verleden - week een vergissing is geweest. Het begiji van den wedstrijd was vrij forsch, waaronder de aanval len te lijden hadden, doordat nogal eens afgefloten moest worden voor v>ije schoppen. Als er een half uur gespeeld is komt er van Wieren een keurige voorzet, Spigt zal hem be nutten, doch wordt zoodanig gehin derd, dat zijn schot niet zuiver ge noeg is en de bal zal uitloopen als daar ineens Brinkman komt opdui ken en onhoudfaat scoort 10. Kort daarop is het 2—0, doch de scheids rechter annuleert, o.i. ten onrechte, dit doelpunt, voor Jauitenspel. Tot aan de rust wordt niet meer ge scoord. Na de rust is AFC even in den aanval, iiif een dezer aanvallen wordt de bal over links goed opge bracht en dan over de verdediging heen naar rechts geplaatst en de stajid is gelijk, 11. Het lijkt wel of de fut er nu uit is, het spelpeil daalt aanmerkelijk van beide kan ten. Dan probeert van Beekhoven het met een verre bal, welke pre cies onder den lat doel treft, 21 Nu komt er weer meer leven -in. Spigt neemt den bal van den af trap mee ,en maakt in z'n eentje 31. Nu komt AFC 3 ook weer wat meer los, doch weet niet te doel punten. Helder onderneemt tal van goede aanvallen, zoowel over links als over rechts, doch het zuivere 'schot ontbreekt, totdat tenslotte Spjgt met een „handig"héidje er 41 van maakt, waarmede tevens het einde komt. De doelpunten lieten in Krom menie op zich wachten. De wedstrijd KW—Schagen zou men een wedstrijd van gemiste kansen kun nen noemen. (Jeen enkel doelpunt werd er gemaakt en dat was web het beste ook, daar geen der beide voorhoedes een doelpunt verdiende Wel waren er kansen, doch steeds was er een been of lichaam, waarop de bal terugstuitte, of ging de bél juist langs. KW bracht een geheel nieuwe ploeg in het veld, waarin nog drie invallers. Het verband was, misschien tengevolge van deze nieuwe opstelling, dikwijls geheel zoek. Het best kweten zich wel de binnenspelers van bun taaUT Vooral de rechtsbinnen verzette bergen werk. Schagen verscheen in het veld met twee spelers, die reeds geblesseerd waren in den wedstrijd tegen HRC. Van Haren moest na de rust uitvallen en werd vervangen door J. Slikker, die echter aan snelheid te kort schoot. Slikker verdedigde zijn heiligdom, op dikwijls fraaie wijze, doch liep even dikwijls gevaarlijk ver uit. G. Anne- veld Lzn. speelde voor de rust een slappe partij. Na de rust ging het be ter en werden heel wat aanvallen ge broken. Op het middenveld werd door Grootes en G. Anneveld Jz. veel en goed werk gedaan. De voorhoede had weinig schot over zich. Herhaaldelijk kwam zij voor doel, doch even zoo vele malen liep de aanval te pletter op de hechte verdediging der thuisclub. De wedstrijd. Over den wedstrijd moeten wij he laas kort zijn. KW trapt tegen wind af en onmiddellijkgaat Schagen voor den stevigen wind af tot den aanval over. De toestand voor het KW-doel wordt kritiek, doch de bal verdwijnt naast het doel. KW probeert het nu en.... heeft bijna succes ais Slikker een bal uit de lucht grijpt en hem door zijn vingers laat glippen. Het leer kan echter nog juist weggewerkt wor den. Het spel gaat-jdan verder eenigen tijd op en neer. Dan neemt Schagen het initiatief geheel in handen en het wordt een ware belegering van het KW-doel. Reeds meenen wij een doel punt te kunnen tellen, als v. d. Ben een mooie pass doorgeeft naar Boon tjes en Boontjes naar den vrijstaanden Stam, doch deze schiet juist over. Zoo komen de kansen en geen kan benut worden, zoodat met de rust de stand nog blanco is. Na de rust is KW korten tijd met behulp van den wind in dé meerderheid, doch dan komt Schagen weer los en wederom begint een verwoed offensief op het KW-doei. Wederom komen de kan sen en weer worden ze niet benut. Echter ook KW schept zich kansen en het is soms geducht gevaarlijk voor Slikkers heiligdom, doch ook hier is steeds een been of lichaam, dat in den weg staat, zoodat van kansen benutten geen sprake is en het einde komt, zoo als. het begin was, n.1. 00. Het zal dien dag druk en Span nend worden. Zondagavond was de stand van de korpsen na twee se ries: Vriendenkring, Noordseharr woüde, 320 p.; Gezellig Samenzijn Zuidscharwoude 299 p.; Op Maat, Zuidscharwoude 298 p.; Ons Genoe gen, Noordscharwoude 290 p.; Vol harding, Oudkarspel 262 p,; Onder Vrienden, Oudkarspel. 249 p.; K.V.P Barsingerhorn, 239 p.; Centraal, Alkmaar 220 p. Sajetkorpsen: Mik Wis, Koog a. d. Zaan 225 p.; Barsingerhorn, Bar singerhorn 210 f).; T.O.G.I.D.O.. Krommenie, 188 p. „Ondqr -Ons" te Krommenie had in de eerste serie 121 punten. De stand van den persoonlijken wedstrijd was Zondagavond (na 2 series): G. Hop. Noordscharwoude 111 p.; G. Mettes. Noordscharwou fcle, 110 p.; C. Hopman en C. Lange dijk Pz., Noordscharwoudee 108 p.; P. Jes, Noordscharwoude, 107 p P. Gelder, Oudkarspel, 105p.; K, Rui ter, öhdkarspel. 102 p.; G. Deute- kom, Noordscharwoude eri P. Mole naar, Zuidscharwoude. 101 p.; Berkhout Zuidscharwoude, 100 p.; Juniores: N. Bakkum, N. Niedorp 83 p.; S. Bruin, Zuidscharwoude. 79 p„ met een prachtige eerste se rie van 51 p. TROOST EN TACT. Troosten 's niet ieders werk; er is een zekere tact voor noodig, ook al omdat niet ieder mensch op dezelfde wijze getroost kan worden. Er zijn, met goede bedoelingen; veel onheilen aangericht door menschen, die wilden troosten, maar die menschenkennis en een zekere tact misten en die daardoor net precies zeiden, wat ze niet moesten, zeggen en datgene, wat had kunnen helpen, ongezegd lieten. Het is jammer dat niet iedereen evenveel menschenkennis heeft als een kennisje van ons, dat onlangs ronduit zei: „huilende menschen kan ik niet troosten, want ik ga altijd meedoen en dan kunnen ze heelemaal niet meer ophouden!" Reageeren op verdriet, als op iecjer gevoel, doet elk mensch volgens zijn tyffe, naar zijn geaardheid. Er zijn menschen, die om elk wissewasje huilen, maar die onder een werkelijk groot verdriet schijnen te verstarren. Duurt zoo'n toestand lang, dan zegt een dokter dikwijls, dat het voor zoo iemand wenschelijk zou zijn om te kunnen huilen, omdat dit een zekere ontspanning teweeg brengt en het uit blijven van die ontspanning een zenuwstoornis zou kunnen veroor zaken. Anderen blijven zoolang en zoo hevig schreien, dat dit uiterste weer tot een zenuwstoornis dreigt te leiden, en dat het wenschelijk is om de soort trooet te vinden, die hem ermee doet ophouden. Men heeft een kijk op verschillende typen, eenige ervaring van leed en eenig inzicht van het karaktêr van den betreffende persoon noodig; om doeltreffend te kunnen troosten. Den een doet het goed en maakt het kalmer, om over zijn verdriet te kun-, nen spreken, den ander maakt dit heelemaal van streek en die laatste moeten wij dus trachten af te leiden. Ook zijn er menschen, die het snelst hun evenwicht hervinden wanneer men ze maar stil hun gang laat gaan, juist alsof er niets bijzonders gebeurd was. Voor hen kunnen wij heel wei nig doen, hoogstens eens een kleine hartelijkheid bewijzen waaruit zonder woorden blijkt: „ik 'voel met je mee" en dan nog op onopvallende wijze, want wie zich terugtrekt met zijn leed is een gesloten type, en het gesloten type haat elke demonstratie. Dikwijls begaan wij de fout, van in een opwelling van medelijden plotse ling te ^oen, of wij jarenlang vertrou welijk zijn omgegaan met iemand die wij maar weinig kennen. Dit moet vermeden worden omdat het, hoe goed ook gemeend, onecht aandoet. En een noodzakelijkheid voor het troosten van 'ieder type is, dat de gene die wil troosten op dat tijdstip zelf kalm enevenwichtig is, zoodat hij even rustig kan nadenken: „hoe is deze mensch die Jk helpen wil? In hoeverre ken ik hem of haar? Van welken aard is het verdriet Wat kan ik doen of zeggen om d i t type in deze omstandigheden Want er zijn gevallen, wlarin een stevige handdruk of een begrijpende blik meer troost brengen dan een OsiA koJit v-eAhaal: In elk dorp een speeltuin Madrid, September 1942. De Basken in Noord-Spanje heb- bt ondank de stormen, die hen in den loop der eeuwen hebben geteis terd, hun eigen aard bewaard. De Bask is nog steeds een ander type als de Spanjaard. Hü is groot en krachtig gebouwd. Hardnekkig houdt hij aan oude tradities TOst, spreekt zijn eigen taal, die de geleerden voor raadselen stelt, heeft zijn éigen kleederdrach; en... beoefent een eigen sport. „Pelota" is de hartstocht der Bas- ken. Het woord beteekent, „bal" en men zou dit Baskische balspel een soort tennis kunnen noemen. Het wordt echter gespeeld op één veld en het net is /ervangep door een hoogen muur, waartegen de bal ge slagen wordt. De partijen staan dus op hetz^Jfde veld en wisselen elkaar in de slagen af. Het geheele terrein heet „fronton" en is in ieder Bas- kisch dorp te vinden. Soms is 'het speelveld nog voorzien van een zij- en achtermuur, zoodat dan in een vrij wel afgesloten ruimte wordt ge speeld. Het Baskische tennisspel wordt op verschillende wijzen beoefend. Bij de oudste, die men de klassiek-Baski- sche zou kunen noemen, wordt de bal met de hand geslagen. Soms worden ook speciale gevlochten korfjes ge bruikt, die den vorm van een hand hebben en aan den arm worden ge bonden. Met de hand of het korfje wordt de bal opgevangen en tegen den muur geslagen. Vaak gebeurt dit met zoo'n kracht, dat de bal tegen den ruim 60 meter verwijderden achtermuur kaatst en terugspringt. Vervolgenp moet hij óf direct óf na kaatsing op den grond door de an dere i artij tegen den muur geslagen worden. Als deze den bal tweemaal op den grond laat komen, telt dit als een verliespunt. Meestal wordt tot 30 punten gespeeld, maar bij groote wedstrijden gaat men vaak tot 40 en fneer. De Basken plegen hoog te wedden bij het pelotaspel. P' toeschouwer, die op een der partijen een bepaald bedrag wil steil meestal 100 pese- tas, laat dit door den omroeper be kend maken. Als iemand de wed dingschap aanneemt, noteert de ofti- roepfer de bedragen en werpt deze den wedders in een open tennisbal toe. Vaa1- verliest le vurige Bask aldus op één middag hgt zuurverdiende weekloon. Voor den echten sportlief hebber is het pelotespel echter een waar genot. Kracht, handighceid en snelheid zijn vereenigd als bjj geen ander balspel, terwijl in de lichaams beweging vaak een volmaakte ele- gance bereikt wordt. (V.P.B.) bloemrijke betuiging van ons mede lijden. Medelijden is een veel-misbruikt woord, want om mede te kunnen 1 ij d e n moet men in de eerste plaats waarlijk mede kunnen voelen. En daarom moet men de persoon, om wie het gaat, allereerst begrijpen! Dr. Jos. de Cock. (Nadruk verboden). (Vervolg). Toen Kees niet meer kon voet ballen, was hij wanhopig. Nachten bleef hij wakker liggen in de -hoop, dat hij zijn lijfkabouter zou zien. Hij wilde hem vragen de wensch weer ongedaan te maken. Maar het ventje bleef onzichtbaar. Waar schijnlijk begreep het, wat Kees van hem wilde en hield het zich met opzet schuil. Van lieverlede begon Kees zich ean andere dingen te wijden. Met de voetbalsport was het toch af- geloopen. 1 Successievelijk bemerkte hij, dat hij met aije andere dingën ver op achter was bij de jongens van zijn leeftijd. Inhalen scheen onmogelijk te zijn. Maar het moest. Hij diende toch wat te worden in de wereld. In den beginne was het heel moeilijk geweest voor Kees om aan het werk te gaan. De opgave leek hop#oos. Maar het ging beter, dan hij gedacht had, want hij had een goed verstand en toen hij dat een maal had bemerkt, nam zijn ijver toe. Ten slotte begon hij pleizier te krijgen in het studeeren en allengs vergat hij het voetballen. Kees werd dokter en toen hij zijn laatste examen had gedaan, stelde hij vast. dat hij door het voetballen ongeveer twee en een half jaar had verloren. &a zijn promotie was er groot feest en Kees raakte eerst laat te bed. Hij kon den slaap maar niet vatten en de maan scheen door het venter van zijn kamer. „Net als lang geleden, toen ik mijn lijfkabouter ontmoette", stel de hij vast. Hij liet zijn oogen door de ka mer gaan en... waarempel! Daar zat het'kerelt je rustig op een stoel Het knikte goedkeurend en het lachte h'em vriendelijk toe. Onder zijn arm had hij een groo te rol papier. „Hé. hé", zei het „dat draagt be ter dan al die medailles en weet ik. wat voor dingen het nog meer wa ren". Kees keek met groote oogen toe. „Wat is het?" vroeg hij. „Je doktersbul". „Zoo. ja, daaraan heb je gelijk Die is heel wat lichter", lachte Kees. „Maar wat kom je nu doen/ Is het bij geval je bedoeling me te komen vragen of ik een wonder dokter wil zijn, die altijd alle zie ken ken genezen?" „Dank je", zei de kabouter, „dat zou wees heel erg verkeerd voor' je wezen. Ik betwijfel of je het zelf wel zoudt willen". „Ik zou me ten minste eerst eens goed bedenken", antwoordde Kees. „Zie je, hoeveel verstandiger je bent geworden? Maar je hebt er ook geen kans op, want ik zit im mers niet in nood?" Dat moest Kees tóegeven. „Wat kom je dan wél doen?" vroeg hij. „Ik kom je wensch van vroeger terugnemen". „Waarom? Ben je dan niet bang, dat je straks weer onder de prij zen wordt bedolven?" „O nee. Je bent nietJtpo mal meer om te denken, dat voetballen het eenige in de wereld is, wat de moeite waard is. Waar zijn je me dailles?" „Waarempel, dat is waar ook. Ik zal ze morgen eens opzoeken. Ik weet zoo heusch niet, waar ik ze gedaan heb? „Zie je wel. Ik draag ze al lang niet meer." „Maar zeg eens, waar zijn jullie, lijfkabouter,' eigenlijk voor? Toch zeker niet alleen om prijzen te dra gen?" „Overleg dat zelf maar eens" zei het mannetje. Op dat oogenblik kwam er weer een wolk vocfr de maan. De Rabagjter was verdw^.. nen en nooit heeft Kees hem terug gezien. Dikwijls echter dacht hij na over de laatste vraag, aie hij het ventje had gedaan en waarop deze het antwoord was schuldig geble ven. „Hij deed het bepaald voor mijn bestwil", was de conclusie waartoe hij tenslotte kwam. Gevoetbalod heeft hij ook nog wel eens. Af en toe kwam hij uit in veteranenelfeallen, waar hij altijd goede dingen deed. maar waar hij op geen stukken na meer de won- dervoetballer bleek te zijn van „Gelukkig!" zu|htte hij. toen hij bemerkte, dat de kabouter inder daad woord had gehouden en dat deze zijn wensch van jaren her had teruggenomen Hij won zelfs nog enkele prijzen. „Maar ik geloof niet. dat mijn lijfkabouter er zwaar aan zal be hoeven te torsen, want eerlijk, veel kunnen ze me niet schelen.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3