Een ernstig woord De trein goed! Nationale Kolfwedstrijden Verduister Stadsnieuws aan het Heldersche publiek NEVTS' RECLAME VERHOOGT UW OMZET „Vreugde en Arbeid" in Den Helder Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Sociale voormannen in bedrijven Het schoolkorfbal- tournooi En het fatsoen De laatste dag In verband met de frauduleuze distributie-aanvragen Van nu af wordt iedere onjuiste opgaaf gestraft Wij hebben e al eens eerder over geschreven: strikt-eerlijke, onkreuk bare men.rchen, lieden, die zich er wel voor zullen wachten den naaste voor één cent te benadeelen, blijken, zoo dra het gaat om het verkrijgen van distributie-zaken, te veranderen in ware hyena's, ii hebzuchtige duivels, die er volstrekt geen bezwaar in zien den L istributiedienst een rad voor de oogen te draaien en zonder schaamte hun geweten met de zwaarste leu gens te bezwaren. Uiteraard kan hier, niet gesproken worden van een typisch Heldersch euvel. Integendeel, de klacht ver neemt men van vrijwel alle distribu tiekringen in den lande. Wat evenwej w 1 opvallend is, dat is het feit, dat de Heldersche burgerij hoe langer hoe meer in de meening gaat ver- keeren, dat men het met den Distri- buitedienst toch heusch zoo nauw niet behoeft te nrmen en dat men aldaar met behulp van een „leugentje om bestwil" meer kan verkrijgen dan met de waarheid alleen. Aldus is zoo ongeveer de mentali teit geworden. Het is de hoogste tijd er op te wij zen, dat aan het geduld, aan de lank moedigheid en de vergevensgezind heid van den Helderschen Distributie- dienst thans een einde gekomen is. Reeds lang (wellicht t lang) nam men 'n verzoenende houding aan. Men hield rekening met speciale moeilijk heden en als het' bedrog er niet al te dik oplag... welnu, dan wist men polit''"-zaken te vermijden en liep het voor den overtreder met een sisser af. Dit zal thans niet meer gebeuren. Bittere noodzaak. Juist den laatsten tjjd is het aan tal distributie-leugens, hetgeen een ander woord is '-oor fraude, hand over hand aan het toenemen, zoodat men thans, gedv.ongen door de bit tere noodzaak, zich van nu af strikt zal houden aar de letter der wet en geen mededoogen meer zal kennen. De controledienst is uitgebreid, en alle ambtenaren hebben opdracht verkregen terstond den vinger te leg gen op iedere verdachte opgave, die binnenkomt. Blijkt dan, dat men in derdaad te doen heeft met een ex pres-gedane onjuiste opgave, dan is de eenige consekwentie hiervan proces-verbaal mei, alle gevolgen van dien. Het heeft zijn nut nog eens op het bestaande Economische Sanctiebe- slilt te wijzen, dat In dezen volstrekt bindende maatregelen voorschrijft. Dien zal dan, tot eigen scliadd en scharde, beseffen hoe gevaarlijk het Is te trachten misbruik te maken van den Distributiedienst, die uit sluitend tot taak heeft te zorgen voor het wel van de gemeenschap en niet voor dat van den egooentrischen enkeling. Voorbeelden. veronderrtelt; dat het hier slechts een tjjdel|jke maatregle geldt. De noodzakelijkheid, een bittere noodzakeljjkhe verplicht den Distri butiedienst tot deze wijze van han delen. Antipathiek. Mogen wij er eveneens op wijzen, dat deze kleine diefstallen toch wel zeet antipathiek zijn. Als er van de li menschen, die een schoenenbon aanvragen en toegewezen krijgen, 5 z" n, die de ici oenen niet noodig hebben, dan beteekent dit dat 5 an dere menschen, *:e dringend om he' schoeisel verlegen zitten, niet in aanmerking daarvoor komen. Het zelfde geldt voor fietsbanden, voor vitrage, kortom voor alle zaken, die men via den Distributiedienst kan aanschaffen. Men besteelt op deze wijze zijn medemei^sch. Wederom moest Zaterdag j.1. in twaalf gevallen worden over gegaan tot het doen afsnijden van den toevoer van eleCtrischen stroom vooi een tijdvak van drie 1 dagen wege'S onvoldoende ver duisteren. Voort, werd in deze. gevallen overgegaan tot het op maken van proces-verbaal. Dit kan een strafoplegging van 300,i boete of 4 weken hech tenis ten gevolge hebben. Aangezien zonder kostbare middelen ?n zonder al te veel moeite toch wel voor een vol- doende verduistering kan wor den gezorgd, geven wij de bur gerij, in haar eigen belang, nog maals drir gend In overweging voor een voldoende ^rduistering te zorgen. Er zal intensieve en scherpe controle worden uit geoefend op de naleving der voorschriften, terwijl de boven genoemde maatregelen in elk ge val, waarin van overtreding der verduisteringsvoorschriften spra ke is, zulten worden toegepast. Toevallig wa'eh wij in de gelegen heid gistermorgen enkele markante gevallen „op heeterdaad" te consta- teeren. Het eerste betrof een stadgenoot, die een formulier had ingevuld tot het verkrijgen van een schoenenbon. De man verklaarde (met handteeke- ning bekrachtigd...) dat hij slechts in het bezit was van één versleten paar. Men nam toevallig bij dezen mc.n thuis een steekproef. En wat bleek... 5r bleek dat de man in het bezit W s van: 1 paar keurige lage schoenen; paai keurige hooge schoenen; 1 paar prima hooge laarzen, die hjj voor zijn werk moet gebruiken. Desondanks vroeg deze stadgenoot een schoenenbon aan... Geval nummer twee was als volgt: een ander stadgenoot leverde een formulier in ter verkrijging van vi trage-stof. Hei staatje gaf te zien dat er minstens 50 meter vitrage noodig was voor de woning in kwes tie. Ook hier am men een steek proef. De. ambtenaar liet alles na meten en kwa< tot, de slotsom dat er welgeteld (en niet te krap geme ten)... 26% meter noodig was. Beide aanvragers, zoowel die van d- schoenen als van de -itrage, krij gen uiteraard thans niets toegewe zen, terwijl een wettelijke vervolging niet uitgesloten te achten is. Deze twee '"oorbeelden zijn wille keurig gekozen ui' legio andere, Men kan zeggen a- van iedere 2 aanvra gen om artikelen er één bij is, die niet heelemaal klopl en dat zulks een onhoudbare toestand is zal ieder verstandig denkend mensch met ons eens zijn. Vandaar dat de Leider van den Distributiedienst thans besloten heeft niet neer den mantel der liefde te gebruiken, doch fcich van nu af aan te gaan houden aan de letter der wet. jHet komt ons voor, dat het over bodig is hierop een antwoord te ge ven. Een ieder make dit voor zich zelf uit. Tenslotte nog dit: er is een zekere categorie „aanvragers", die van het standpunt uitgaat: als ik 20 meter vitrage noodig heb, vraag ik er 30 aan, want dan maak ik een goede kans dat ik er 20 krijg. Met niet ge noeg nadruk wordt er op gewezen dat ook deze categorie van nu af met vuur speelt. Het „generaal pardon" is hier ten einde en men tan er zich niet meer op beroepen niet gewaarschuwd ge weest te zijn. 3 Voorstellingen in Casino. Naar wij van den plaatseJijken leider van het Nederl. Arbeidsfront, afd. Den Helder, vernemen, ligt het in het voornemen een 3-tal voorstel lingen te geven van „Vreugde en Arbeid"." Deze uitvoeringen vinden plaats in het Casino en wel Zaterdag 21 November, Zondag 24 Januari en Zondag 21 Maart a.s. MINDERJARIGEN OP KET* BREEDE PAD. Door de politie werden 2 minder jarige meisjes aangehouden, i die «on der voorkennis van de ouders naar Nieuwediep waren afgezakt. Onder geleide zijn ze teruggebracht naar Den Haag, vanwaar zij afkomstig waren. EEN KWADE RAKKER. Sommige honden bezitten de wei nig sociale eigenschap andere lieden dan hun eigen t te bjjten. Dat ondervond dezer uj.gen een stadge noot, en wel dermate dat hjj verbon den moest worden door den G.G.D. LICHTLOOS. Iemand, die 's avonds kwart voor t-- aalf zonder icht zijn fiets bereed, kreeg deswegé een proces-verbaal te incasseeren. BOVEN DE 10. Een fietser, die iemand, ouder dan 10 jaar, achter op het rijwiel had, ging op de bon. DE EEN EN DE ANDER. Een juffrouw deed aangifte, dat z' was beleedigd door een andere juffrouw. Inderdaad... er is niets belang- r£' r deze waereld... De Nederlandsche Volksdienst telt reeds 35.000 vrijwillige me dewerkers en duizenden leden. Blijft geen buitenstaander, sluit U ook aan. spert, waardoor de gangpaden bezet blijven en de personen die op de voorgeschreven wijze achterin willen instappen, niet verder kunnen. Hoe veel kostbare minuten aan rijtijd worden verspild en hoeveel verwen- schingen door de bandeloos egoïs ten worden veroorzaakt, kan men slechts gissen, maar het is zeker, dat dit kwaad, noe dan ook, de kop moet worden ingedrukt. Onzes inziens hebben de Spoor wegen hierbij zelf ook schuld. Eenige maanden geleden was het euvel bij na verdwenen, doch den laatsten tijd neemt het weer hand over hand toe. Met scherper toezicht en voor al beslister optreden van het spoor wegpersoneel, zouden de „voor-in stappers" binnen twee weken weer tot het pad der deugd kunnen wor den teruggebracht. Over de overdreven haast en het uoodelooze dringen b(j het Instap pen, zonder op kinderen en ouden van dagen acht te slaan, wilden w|j het niet hebben, dat raakt het gebied van de gewone wellevendheid. Hoe wel die wellevendheid, 't doodge wone fatsoen, in den wagon vaak ver te zoeken is. Onder vele manne lijke Nederlanders heerseht een merkwaardige oogziekte: z|) zien alles, behalve het bordje „Verboden te rooken". Maakt men zoo'n oog l|jder, die vrouwen en kinderen on der z|jn walm zet, op het bordje attent, dan is een nijdige grom door gaaas het beleefdste antwoord, dat men kr|jgt. En wie zal de kat de bel aan binden bij de „vast-opstekers" Zij zitten „niet Rooken" van Den Haag tot ver achter Haarlem officieel tot Amsterdam toe. Om hen heen zitten ook menschen, die perse niet- rooken willen reizen en meenen, dat z|j nu ook het recht hebben tot Am sterdam toe althans rookvrije lucht in te ademen. Maar daar komen de eerste huizen van Sloterdjjk. „We zulle maar vast effe..." en hup, daar DE DUISTERE GESCHIEDENIS MET EEN KALF. Dit is de duistere geschiedenis o^er een kalf, zooals ze werkelijk gebeurd is op de Schager markt. Op een mooien Donderdag in Maart dus al heel lang geleden werd een onschuldig kalf vastgebonden in een stal, ergens aan de markt te Scha- gen. Het stond daar netjes opgeborgen en zou later worden overgebracht naar de markt, waar het ongetwijfeld van eigenaar zou verwisselen. Maar ziet, het kalf brak los en ging wandelen, vermoedelijk, omdat het wist, wat zijn naaste toekomst was. Helaas, die vrijheid duurde slechts kort, want een marktknecht zag het beestje rondscharrelen en zette het op de markt vast aan een touw. Daar stond het en niemand bekommerde er zich om. Totdat des middags een zekere A. B. kwam, die „den heelen dag al naar het kalf gezocht had", Hij nam het mee en. En nu de rechtzaak. y B. is watermachinist van beroep, maar des Donderdags markt hij voor diverse boeren. Deze brengen hun kal veren naar de markt. B. noteert de na men van de eigenaars en het aantal beesten, dat zij ten verkoop stellen en wikkelt de zaken voor hen af. Zoo ge beurde het ook op dezen Donderdag in Maart. Op een gegeven oogenblik was hij een kalf kwijt van den heer ^Schouten en toen daar een verloren beest aan een touw stond, meende hij, dat dit het verloren kalf was. Hij ac cepteerde het, droeg het over aan de Veecentrale en noteerde het gewicht e.d. Een week latei kwam de afreke ning van dëfce Centrale en toen bleek dat B. een kalf over had! Helaas, het bedrag, ad 24 gulden, bracht hij niet direct terug, maar stak het in zijn zak. De Officier achtte verduistering be wezen en vroeg drie maanden gevange nisstraf. Mr. Buiskool uit Schagen, verdediger van B., zette uitvoerig uiteen, hoe het toegaat op de Schager markt en wees er op, dat op de markt alles zeer re gelmatig was gegaan. Pas een week la ter bleek, dat er iets niet in orde was. De fout van verdachte is, dat hij het geld niet direct heeft afgedragen; pas later heeft hij de geheele schade ver goed. Spr. vroeg vrijspraak, subs. een zeer lichte geldboete. VREEMDE MELK-AFFAIRE IN DEN HELDER. Tjgn, twaalf jaar heeft Evert R. uit Den Helder, van beroep melkrijder, zijn klanten trouw bediend en nooit is er iets op zijn werk aan te merken geweest. Maar nu is het mis gegaan met hem; tenminste volgens de dag vaarding. Verdachte haalt de melk van de fa briek Nieuw Leven en levert ze direct af aan de melksiijters. En ziet, het vo rige jaar heeft hij melk afgeleverd, die een te Laag vetgehalte bevatte. Zoo werd door den Keuringsdienst voor Waren in Alkmaar een aantal mon sters genomen, waaruit bleek, dat de melk van R. een vetgehalte had van 1.90 tot 2 pet., terwij het gehalte moet liggen tusschen 2,4 en 2,6 pet. Talrijke monsters zijn genomen en getuige, Dr. Mol, had den indruk ge kregen, dat R. geknoeid had. Een debat tusschen den heer Mol en den verdediger, mr. de Lange, volg de en daaruit kon de conclusie wor den getrokken, dat theoretisch de mo gelijkheid bestond, dat R. melk ge- kregeh zou hebben van een lager vet gehalte dan door de monsterneming was vastgesteld. Wanneer nl. de melk in de bakken niet voldoende geroerd wordt, komt de room boven en dan kan het gebeuren, dat de een goede en de ander slechte melk krijgt. R. hield ondanks alles vol, dat hij de melk afgeleverd heeft, zooals hij ze zelf ontvangen had, terwijl zijn ver dediger er nog op wees, dat R. niet geknoeid kon hebben, omdat hij er niet de gelegenheid toe heeft gehad. De Officier meende, dat verdachte schuldig was. De kantonrechter had R. destijds veroordeeld tot 50 gulden boete; nu in hooger beroep vroeg spr. bevestiging van het vonnis van den kantonrech ter, echter met een boete van 100 gul den. Een der afnemers van Evert R., J R. geheeten, had ook te magere melk gehad. De Officier eischte tegen hem bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter: 20 gulden boete. komen de sigaretten van de nicotine staven voor den dag. Het is wel „niet rooken", maar die twee minuten... En in die twee minuten, die er soms vier, soms v|jf, soms langer worden, vult de niet-rookcoupé zich lekker met de geuren van sigaret, sigaar, resp. peuk en pijp, ten ge rieve van alle niet-rookers, die van dit onverwachte buitenkansje nog mee willen profiteeren. Hoe moeilijk is twee minuten zelfbehcersching, als he'- ten minste is ter wille van zijn medereizigers En dan het moeilijke probleem van het opstaan voor anderen. Waar is de tijd, dat het vanzelfsprekend was, dat een jongere opstond voor een oudere, een man voor een vrouw Toegegeven, de omstandigheden zijn zoo geworden, dat die oude regel ook niet meer zonder uitzondering toegepast kan worden. Als een kind den geheelen dag door Artis ge dwaald heeft, is het minstens even moe en heeft evenveel recht op een zitplaats als het juffertje, dat te rugkomt van het winkelen. Maar toch bekruipt iemand soms de lust, die jonge, sterke kerels op hun lange, luie beenerx te zetten, om hun plaats te geven aan oude menschen. Eén dwingend voorschrift behoorde er al morgen te zgn: dat vrouwen in gezegende omstandigheden en vrouwen met kinderen op den arm onder Alle omstandigheden recht heb- b op een zitplarts! W|j noemen slechts enkele euvelen iedereen, die reist, zal er andere aan toe kunnen voegen. Reizend pu bliek help een handje mee! Het is allemaal zoo eenvoudig: Houd u aan de voorschriften, verstoor den gang van zaken niet, wees wat inschikke lijk en toon, dat er altijd nog ver schil is tusschen een „man" met een boord en een „heer" met een pet. Aldus de „Telegraaf". Er zit veel leering in, ook voor hen die tusschen Den Helder en Alkmaar reizen. FIETSEN OP SLOT ZETTEN.' De Rechtbank te Alkmaar be handelde Dinsdagmiddag een paar rijwielzaken en zooals gebruikelijk eischte de Officier in elk van de ze gevallen een gevangenisstraf van 15 maanden. Bij een dier za ken bleek, dat de bestolene zijn fiets had weggezet in een steeg zonder haar op slot te doen. De Officier wees er nadrukkelijk op, dat dit verzuim ook strafbaar is. Wij meenen goed te doen, door deze opmerking onder de aan dacht van onze lezers te brengen. Sluit steeds Uw fiets af, wanneer ge deze weg zet voor het raam of waar ook. U werkt dan diefstal niet In de hand. Verdachte zou het er niet bij laten zitten, doch weer hooger beroep aan- teekenen. DRIE ALKMAARDERS OP HET VERKEERDE PAD. Diefstal en medeplichtig heid. Drie jonge Alkmaarders de oud ste was 21. de jongste net 16 jaar zijn heelemaal op het verkeerde pad geraakt en het zal heel wat moeite kosten om ze weer in rechte banen te leiden. Het waren A.R.A.. A. de J. en A. J. v. W.. die samen een mooi plan beraamd hadden: ze zouden inbre ken! Op een avond in Maart trokken ze er met hun drieën op uit en ont dekten dat het pakhuis van den ex pediteur Visschier niet geslotèn was. R. sloop toen naar binnen, terwijl het andere duo op den uitkijk ging staan. De buit was een pak bleek- poeder. inhoudende 100 kleine pak jes en een pak tricotage. Beide pak ken lagen ter verzending gereeff. De heeren vertrokken er mee. maar al spoedig zagen ze een agent komen. Toen werden ze zenuwach tig en gooiden de pakken weg. Wat natuurlijk juist de aandacht van den agent trok! Ze waren er dan ook gloeiend bij en het gevolg was. dat zij Dinsdagmorgen terecht ston den voor de Alkmaarsche rechtbank. Uit de verhooren bleek, dat het plan reeds eenige dagen tevoren be raamd was. terwijl uit de verdedi ging van mr. Berkhouwer bleek, dat de verdafchte v. W. door de twee anderen was overgehaald en dat pas na een eerste afwijzing. De Officier vorderde tegen R 5. tegen v. W. 6 maanden gevangenis straf en tegen de J. 25 gulden boete of 3 weken tuchtschool, daarbij re kening houdende met het verleden van het trio en aan den jongsten verdachte nog een kans gevende tot zelf-correctie. Mr. Sluis, verdediger van de J. kon zich met den eisch van den Of ficier wel vereenigen, terwijl de verdediger van v. W.. mr. Berkhou wer. clementie bepleitte voor zijn cliënt, omdat deze pas bezweken is na herhaald aandringen van de bei de anderen. VOLKSGEMEENSCHAP ERNSTIG BENADEELD. N. Th. J. te Alkmaar, van beroep pakhuisknecht, heeft op 12 Mei j.1. uit het kantoor van den aardappel handelaar Strooker aldaar wegge nomen een toewijzing voor aardap pelen. goed voor 200 rantsoenen en een zelfde soort toewijzing voor 100 rantsoenen. Of wel in meer be grijpelijke getallen omgezet: twee toewijzingen voor totaal 3000 kg. aardappelen. Deze toewijzingen behoorden aan de Vebena. van welke organisatie de heer Strooker leider is. De boek houder had bij een controle de twee toewijzingen vermist, deed aangifte en het duurde niet zoo heel lang. of de dief was gevonden. Verdachte bekende. Hij had d« toewijzingen uit het kantoor weg genomen op een oogenblik. dat nie mand daar aanwezig was; vervol gens had hij er het codenummer van zijn vader, die groothandelaar is. opgezet en tenslotte had zijn vader, die niet wist. dat de papieren ge stolen waren, er aardappelen op ge kocht en deze weer gedistribueerd onder zijn klanten. De verdachte scheen niet goed te beseffen, dat hij op deze manier de volksgemeenschap wel zeer ernstig benadeeld had en nog wel juist in een periode, waarin de aardappelen zeer schaarsch waren. Door zijn handelswijze heeft hij een 3000 kg. aardappelen in verkeerde handen doen terecht komen. De Officier kon dan ook geen en kele verzachtende omstandigheid vinden en vorderde tegen J. een ge vangenisstraf van negen maanden. Ernstige waarschuwing. Het is daarom, dat w|j op deze plaats een ernstige waarschuwing richten aan allen die met ingang van heden aanvragen indienen tot het v»rkr||gen van distributie-arti kelen. Heeft men toch den moed frauduleuze aanvrage*, in te dienen, dan stelt men zich direct bloot aan de zware straffen van het Econo misch Sanctlebeslult. Men vergist zich als men meent dac dit bovenstaande alleen maar een Waarschuwing zonder méér Is. Men vergist zich ook, als men .Het kantoor Den Helder van het Nederl. Arbeidsfront deelt mede, in aansluiting op een reeds eerder gepubliceerde lijst van soc. voorman nen in bedrijven i de Gemeente Den Helder, dat thans door den Plaatse lijken Leider alt zoodanig zijn voor gesteld: Bij de Marine Artillerie Zeug Huis duinen al. 1ste soc. voorman geheele bedrijf: H. A. Post, Badhuisstraat 128; voor de afd. Onderhoudswerken: J. Heil; 1 afd. Pyrotechnische^ Werkplaats: J. London; afd. „Erfprins": P. Vader; - afd. Montage: J. Triest. Café-Restaurant „Formosa": J. C. Gronggrijp, Violenstraat 30. Hedenavond half zeven vindt de uitgestelde demi-finale wedstrijd plaats, n.1. Schoo' 10Centraal 7e, waarna a.s. Zaterdag om 4 uur de finales plaats vinden, die dan be staan uit de wedstrijden: winnaar bovenstaanden wedstrijd tegen Julia- dorp 1 en KVH-adsp.Chr. Ulo. Men kan in dezen tijd vele opge wonden lieden tegenkomen, maar een opgewonden Hollandsche treincon ducteur behoort toch tot de uiterst zeldzame uitzonderingen. Dag in, dag uit, geven de Nederlandsche Spoorwegen het publiek een waarde volle les: kalm blijven, bezwaren overwinnen en onverpoosd doorwer ken, aldus de Tel. Bij de vele moeilijkheden, waar mede de Spoorwegen te kampen heb ben, voegt zich juist in deze dagen die van den vacantie-stortvloed van passagiers. Met hohderden drommen de reizigers de stations binnen. Zij staan op de perrons reikhalzend uit te zien en beschouwen het als hun recht, dat de Spoorwegen ook dezen zondvloed eensklaps zonder haperen en zonder vertraging zullen over winnen. Men mag daartegenover wel eens de vraag stellen: Wat doet dat zelfde publiek om den Spoorwegen hun taak te vergemakkelijken? Over het algemeen is het publiek zich wel bewust van de moeilijkheden der Spoorwegen en het grootste deel der reizigers werkt mede, doch er bl|jft alt|jd nog een ander deel, dat, z|j het ook vaak onnadenkend, den goeden gang van zaken tegenwerkt. Een onbegrijpelijke lankmoedig heid spreiden de Spoorwegen en het publiek zelf tentoon tegen die vrij talrijke reizigers, die aan de ver keerde z|jde van de rijtuigen in- en uitstappen. B|j sommige treinen kan men opmerken, hoezeer in- en uit stappen vertraagd wordt door 'n stelletje „handige jongens", dat zich met geweld tegen den stroom der uitstappende reizigers indringt, het voorbalkon geheel opvult en den uit- stappenden reizigers den weg ver- ^De Langedijker kolvers gaas met de eer strijken^ Zooals wel te verwachten was. is het er op den laatsten dag van de nationale wedstrijden van den Ne der iandschen Kolf bond, spannend toegegaan. Van de gummikorpsen zijn er slechts vier in de baan ge weest. De rest kon de kopgroep niet meer bereiken. Vriendenkring van Noordscharwoude heeft met een prachtige derde serie van 161 pun ten haar totaal op 481 punten ge bracht. G. Deutekom sloeg daarbii een serie van 58 punten waardoor hij zijn positie aanzienlijk verbeter de. Hij kwam op 159 punten te staan en nam de derde plaats in in den persoonlijken wedstrijd. G. Hop die met 111 punten in twee series de leiding had. sloeg er 53 bij. waar door hij op 164 kwam. Het heeft heel weinig gescheeld of de over winning was hem ontgaan. Zijn grootste concurrent. G. Mettes van Gezellig Samenzijn, die slechts 1 punt minder had. bs uitstekend op dreef. In 4 slagen had hij 45 punten. Zijn laatste klap echter deed het hem. Uit niet eens zpo ongunstige positie sloeg hij maar 8 punten, waardoor hij als tweede eindigde, weer met een punt verschil met G. Hop. Het korps van Gez. Samenzijn, dat met Op Maat den strijd om de tweede plaats moest voeren, heeft dit op verdienstelijke wijze gedaan. Behalve de 53 punten van Mettes sloegen Rijper Sr. en Rijper Jr. resp. 54 en 56 punten het totaal kwam hierdoor op 462. Op Maat maakte een derde serie van 152 punten, hiermede haar totaal op 450 bren gend. Voor de tweede plaats was dit te weinig. S.O.-S. van Nieuwe Niedorp wist door een derde 'serie van 134 pun ten beslag te leggen oö den eersten prijs van de sajetkorpsen. Dit was voor de tweede maal achtereen. I Wat de persoonlijke wedstrijd be treft. er zijn dezen middag heel wat mooie partijen gespeeld. Meerma len hield men z'n adem in bij het maken van een moeilijke bal. Als een moeilijke slag goed tot ziin recht kwam. ging een luid applaus op. Tenslottê ging hét snel en be hoefden niet allen hun partijen uit te slaan doordat de hoogsten voor hen onbereikbaar waren. Toen de heer Ridder na afloop van den wedstrijd de prijzen uit reikte. kon hij met voldoening con- stateeren dat deze wedstrijden weer uitstekend geslaagd zijn. Er ziin partijen geslagen zooals nog nooit werd gezien op een nationalen wed strijd zoowel wat den korps- als den persoonlijken wedstrijd betreft. De uitslagen vair dezen wedstrijd luiden als volgt: Korpswedstrijd: Gummiballen Eerste eere-prijs, een zilveren wisselbeker voor het korps dat het hoogste aantal punten slaat in 3 series plus eerste korpsprijs, een groote verg. zilv. medaille met drie kleine zilveren draagmedailles Voor de korpsspelers Vriendenkring, te Nrd.- sCharwoude, met de korpsspelers C. Larigedijk Pz., G. Deutekom en G Hop, 481 punten. Tweede .korpsprijs, gr.,zilveren me daille met arie kleine bronzen medail les voor de korpsspelers: Gezellig Sa menzijn te Zuidscharwoude, met de korsspelers D. Rijper Sr., G. Mettes en D. Rijper Jr. met 462 punten. Sajetballen. Eerste eereprijs en eer ste korpsprijs S.O.S. te Nw. Niedorp met de korpsspelers J. Keetman, S. G. Wit, en J Hart, met 374 punten. Tweede korpsprijs: Barsingerhorn te Barsingerhorn, met de korpsspelers D. Blaauboer, K. Dekker en C. Smit Jz. met 340 punten. Persoonlijke wedstrijd. Eerste prijs en kampioen 1942 van den Ned. Kolf- borid G. Hop van Vriendenkring, te Noordscharwoude, met 164 p. 2e prijs G. Mettes van Gez. Samenzijn te Zuid scharwoude met 163 p. 3e prijs G. Deu tekom van Vriendenkring te Noord scharwoude met 159 p. 4e prijs C. Lan- gedijk Pz. van Vriendenkring te Nrd.- scharwoude met 158 p\5e prijs C. Berk hout van Op Maat, te Zuidscharwou de met 153 p. 6e prijs D. Rijper Sr. van Gez. Samenzijn te Zuidscharwoude m. 152 p. 7e prijs P. Jes, van Ons Genoe gen te Noordscharwoude, met 152 p., na overkolven. De wisselbeker voor den sajetkol-' ver, die in dezen wedstrijd het hoog ste aantal punten sloeg doch buiten de personeele prijzen viel, was voor D. Blaauboer van Barsingerhorn te Barsingerhorn met 136 p. Junioresprijs gummiballen N. Bak- kum van Over de Helft, te N. Niedorp met 83 p., Junioresprijs sajetballen Jo de Weerd van S.O.S. te N. Niedorp met 78 p. Serieprijzen gummi: le en 2e serie: C. Hopman van Ons Genoegen te Nrd.- scharwoude met 108 p. le serie: D. Desmeth van Sta Vast te Bovenkar- sepl met 55 p. 2e serie: P. Molenaar van Op Maat, te Zuidscharwoude met 56 p., na overkolven met P. Gelder. Serieprijzen sajet: le en 2e serie: D. Baauboer van Barsingerhorn te Barsingerhorn, met 92 p le serie: Nic. de Boer van Mik Wis te Koog aan de Zaan met 53 p. 2e serie: H. C. Verloop van Utrecht te Utrecht met 45 p. Ju niores le serie: S. Bruin, Gez. Samen zijn, Zuidscharwoude, 51 p. Bijzondere prijzen: Twaalvenprijs: K. Quant van Ons Genoegen te Noordscharwoude, met 5 twaalven. Elvenprijs: P. Gelder van Volhar ding te Oudkarspel, met 6 elven, na loting met J. Smit. Tienenprijs: H. Benoist van Zaan streek te Koog aan de Zaan, met 5 tienen. De door de gemeente Langedijk be schikbaar gestelde medaille voor het lid van Ons Genoegen dat de meeste punten slaat in de le en 2e serie, doch buiten de prijswinnaars valt, werd ge wonnen door R. Blom met 94 p. De medaille van burgemeester Schel haas voor het H.B. lid met het hoogste aantal punten in le en 2e se^ie, doch buiten de prijswinnaars viel, werd ge wonnen door C. Goet van Over de Helft te Nieuwe Niedorp met 98 r. Verrassingsprijzen De verrassingsprijzen voor de spe lers die het aantal punten slaan ol zoo dicht mogelijk daarbij komen, dat door het H.B. is vastgesteld, werd ge wonnen door Jac. Prijs van Vrienden kring te Noordscharwoude met 66 p. (het getal was 66 p.) K. Dekker van Barsingerhorn te Barsingerhorn met 55 p. (het getal was 55 p.), en L. Mal- lekote van Vriendenkring te Noord scharwoude met 77 p. het getal was 77 p.). VEEMARKT TE NUNSPEET. De burgemeester der gemeente Ermelo heeft besloten tot instel ling van een veemarkt, te houden op eiken Woensdag te Nunspeet. VROUWEN OP HET SMOKKEL- l PAD. Onder .Gastel hebben rijksambte naren uit Leende een tiental Bel gische vrouwen aangehouden, die póogden een partij rogge over de grens te smokkelen. Op een kar is de in beslag genomen rogge naar Leende vervoerd. ONDER RIJDENDE TRAM GE- KOMEN EN GEDOOD. Toen de heer K. A. Lol uit Win schoten bij het station uit de tram wilde stappen, terwijl deze nog in beweging was, gleed hij uit en geraakte onder den wagen. De man was op slag dood.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3