Hoe lang Oog oorlog? r— Verduister Bij Staiingrad DAGBLAD VOOR Verbitterde aanvallen bij Woronesj afgeslagen nieuwe terreinwinst Dr. Goebbels geeft zijn volk het antivoord Distributie van versnaperingen HE' HüER«CHE ED5TüE Duitschland bezit de meeste troeven Zware straf voor het luisteren naar verboden zender Het Europeesche jeugdcongres Haarlemmermeerpolder gesloten Nederl.-Duitsche Kuituurgemeenschap opent haar seizoen Italiaansch Weermachtbericht Extra toewijzingen op bon 377 algemeen De kinderboterbon OPROEP Nationale Jeugdstorm Deze week is de verduisteringsw^ek Bommen op haven stad Boston Uitg.N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier, Redactie- en Administratiebureaux: SCHAGEN: Laan '201. Te). 444 (2 lijnen. - DEN HELDER: Koningstr. 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Voordam 9. Tel. 3330. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 ct. p. m.m. Bij contract, binnen een laar te ge bruiken belangrijke korting. Prij zen worden op aanvraag verstrekt. 86ste Jaargang. No. 11904 4 pagina'a Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1942 BERLIJN, 16 Sept. (D.N.B.) In „Das Reich" publiceert dr. Goebbels een hoofdartikel „De Steile weg opwaarts", waarin hij zich bezig houdt met de vraag van den vermoedelfjken duur van n oorlog. Zelfbeschikking of onder gang? Overal, aldus de minister, ziet men de dingen thans realistischer dan in den aanvang. Duitschland heeft den oorlog van den beginne af aan van den realisischen kant gezien en er steeds v<x>r gezorgd hem niet te licht, maar ook niet te zwaar op te nemen. Wij zien in den strijd een geweldig tragisch volkerendrama, dat wij ntet in spanning van onze geheele natio nale kracht tot een zegevierend einde moeten brengen' en van welks afloop afhangt, of wij in onbeperkte mate zelfbeschikking zullen verwerven of zullen onder gaan. Het spreekt vanzelf, dat het daarbij niet onverschillig is, hoe lang de oorlog duurt. .-'Maar die vraag staat in geen verhouding tot het feit, dat wij den oorlog moeten winnen en dat daarvoor alle voor waarden aanwezig zijn. De vraag naar den duur van den oorlog wordt meestal door den steller der vraag in zijn wensch- voorstelling bepaald. Zij is bijna altijd afhankelijk van wat de in dividu van den afloop van den oorlog verwacht. Een definitief antwoord kan men niet geven. Maar de ervaring leert, dat oorlog en vrede vaak niet komen, wan neer men ze dichtbij waant, en dat ze er even vaak plotseling zijn, wanneer men ze niet verwacht. De meeste troeven. Geen Engelsche bewering, aldus Goebbels, is zoo dom als deze, dat men alle slagen kan verliezen om den laatsten te winnen. Dit klopt alleen, wanneer een overwinnend volk, zooals wij in 1918, de nood lottige fout begaat vrijwillig, af stand te doen van den troef der gewonnen veldslagen. Duitschland heeft thans zooveel van dergelijke troeven in de hand, dat het niet behoeft te vreezen voor den afloop van den oorlog. Nooit eerder in de geschiedenis heeft zich een oor logvoerende mogendheid in een betrekkelijk zoo korten tijd zoo veel voorwaarden voor de overwin ning geschapen. Terwijl Duitschland altijd nog in het offensief is gebleven, be stond de wijsheid van den tegen stander in hht telkens wachten op den winter#om een rustpoos te krijgen. Wij zouden ook niet we ten, hoe en waarom de loop der dingen kan veranderen, want iedere nieuwe zomer heeft ons oorlogspotentieel op ieder gehied vergroot. Wat bij voorbeeld grond stoffen en wapenen betreft, staan N wij er thans veel en veel gunsti ger voor dan in het begin van den oorlog, om nog te zwijgen van het aantal en de hoedanigheid on zer geschoolde troepen. De Anglo- Amerikaansche mogendheden zijn zelfs bij de grootste inspanning, waarvan zij nog ver verwijderd zijn, niet tegen ons opgewassen en de aan menschen en grondstoffen zoo rijke Sowjet-Unie is al zoo ge amputeerd, dat haar oorlogspoten tieel op zijn minst beslissend ver zwakt genoemd mag worden. Minister Goebbels besluit met de woorden: „waarom zouden wij den toestand rooskleuriger zien dan hij is? Hij eeft ons toch al alle kan sen op de overwinning. Nog vèel offers en veel inspanning zullen van ons gevergd worden, maar wij achleij het juister het pubiek tij dig daarop opmerkzaam te maken, opdat noch wij noch ons volk' in eenig opzicht misleid worden. Een steile weg opwaarts ligt nog voor ons. Maar wij geloo- ven, dat die eerder wordt af gelegd door een volk, dat door een jarenlange harde oefenipg in het bergbeklimmen getraind is dan door een volk, dat het bergbeklimmen slechts op de vlakte heeft leeren kennen. Wij hebben geen aanleiding, ons zelf of de wereld iets voor te praten. Wij zijn ons volko men bewust van onze taak^ maar oók van onze kansen. Wij weten wat wij willen. Maar, wat nog belangrijker is, wij willen ook. wat wij weten." Aan het Oostelijk front. Een Duit- sche kanonnier van het pantseraf- weergeschut bakt tijdens een pe- vechtspauze voor zichzelf een spie- geleitje op een spiritustoestel. PK Herber-Trans-R-P H m 's-GRAVENHAGE, 16 Sept. Het Duitsche Landesgericht heeft de gehuwde vrouw M. C. Feen- s^ra wegens voortdurend luisteren 'naar verboden zenders, het ver spreiden van de zoodoende verkre- durende anti-Duitsche uitlatingen tot twee jaar tuchthuis veroor deeld. Zij hbd sinds geruimen tijd geregeld naar den Oranjezender geluisterd, overal waar zij kwam de berichten van dezen zender verder verteld en zich op straat, in winkels en op kantoor steeds weer op de meest hatelijke wijze in anti-Duitschen *zin uitgelaten. Toen de verorde ning over het dragen van de jo denster verschenen was, had zij op zekeren dag zelf ook de joden ster op haar kleeding bevestigd en op straat gedragen, hopwel zij in het geheel geen jodin Is. Duitsche pantsertroepen achtervolgen den vijand in den Kaukasus. Kilometers ver hadden de Bolsjewisten de langs den weg staande boomen omgezaagd en over den weggeworpen, teneinde de achtervol ging door de Duitsche troepen door den Kaukasus naar de kust van de Zwarte Zee te ontgaan. In den kortst mogelijken tijd werden de hin dernissen door bergjagers en manschappen van de Waffen-SS verwii- «v. 1. SS PK Altstadt-Trans-R-P H m WEENEN. 16 Sept. (DNB). Leidende persoonlijkheden van het Europeesche geestelijke leven heb ben heden in de feestzaal van We tenschappen voor delegaties der Europeesche jeugdorganisaties en persoonlijkheden van het cultureele ieven van binnen- en buitenland ge sproken over den zin van de tegen woordige worsteling voor de toe komst van Europa. Na een korte inleiding van den leider der bijeenkomst, luitenant veldmaarschalk Beldy (Hongarije) gaf de leider der fascistische bui- tenlandsche organisatie'. Cicco. een overzicht van ontstaan en het wezen van het fascisme en over de politie ke noodzakelijkheid van de vorming van de spil. De bekende schrijver en dichter Svend Fleuron uit Dene marken las voor uit eigen werk. Daarna sprak de Duitsche geleer de Colin Ross over het onderwerp „De wereld van morgen", die het doel van den oorlog van heden is. De oorlog is ontstaan, doordat een deel van deze wereld zich geplaatst had tegenover het ontstaan van een nieuwe wereld. Eep der gunstigste beschikkingen van het lot noemde Colin Ross. dat tegelijkertijd met de geboorte van Grooteuropa .die van Grootoostazië tot stand komt en dat ook de jeugd begint te begrijpen, dat het bij deze worsteling om een taak voor geheel Europa gaat. Nooit mag vergeten worden, dat Engeland en Amerika niet alleen Duitsch- lands vernietiging willen, doch ook de versplintering en daarmede de uitschakeling van Europa ajs fac tor voor de wereldpolitiek. Niet al leen dat Grooteuropa zal ontstaan, het ontstaat reeds. Maatregel tegen den sluikhan del. Naar het Hbl. meedeelt, is de maré- chaussée er gisteren, op last van den procureur-generaal te Amsterdam, toe overgegaan, alle toegangen tot den Haarlemmermeerpolder af te Zetten. Er wordt nu niemand meer toegelaten dan de bewoners én zij, die kunnen aantoonen, dat zij er een dringende boodschap hebben. Het doel van de zen maatregel is den sluikhandel in koren, die den laatsten tijd van dag tot dag toenam, te verhinderen. Eenige weken geleden zijn de boeren in den polder op groote schaal begon nen het korente maaien en van dat oogenblik af kon men eiken dag hon derden stedelingen den polder zien in trekken om aren te lezen op de akkers Gebleken is, dat zich onder de aren- lezers ook lieden hadden gemengd, die met heel andere bedoelingen den pol der introkken; bedoelingen, die in strijd waren met de voorschriften no pens den handel in levensmiddelen. Ten einde de activiteit van deze per sonen den kop in te drukken is de pol der nu tot verboden gebied verklaard, ook voor hen die tot dusverre op vol komen toelaatbare wijze slechts aren hadden geraapt, die op den akker wa ren achter gebleven. Gisteren hield de Ned.-Duitsche kuituurgemeenschap in Diligentia te 's-Gravenhage den eersten avond van het a.s. winterseizoen. Onder het talrijke publiek bevon den zich de rijkscommissaris, rijks minister Seyss-Inquart, de secr. gen. van het dep. van Volksvoor lichting en kunsten prof. T. Goe- dewaagen, *S.S. Gruppenführer Rauter, burgemeester prof. rnr. Westra, alsmede Generaal der Po lizei Schumann, dr.Schuon en de heer H. C. van Maasdijk. Voor de pauze las de dichter Robert Hohi- baum voor uit eigen werk. In aansluiting daarop spéelde het Wiener Konzerthausquartett, bestaande uit Anton Kamper, viool, Carl Maria Titze 2e viool, Jïrich Weis, altviool en Franzkvarda, cello, het klarinett^nquintett a-dur van Mozart. De solo-klarinet werd geseeld door prof. Leopold Wlach van de Wiener Philharmonie. Mo- ROME. 16 Sept. In zijn weer machtbericht no. 842 maakt het Ita- liaansche opperbevel het volgende bekend: Tijdens zuiveringsoperaties in de zone van Tobroek werden nog een twintigtal krijgsgevangenen ge maakt. Onze formaties vliegtuigen heb ben ook gisteren vijandelijke pant serstrijdkrachten achervolgd. die hadden deelgenomen aan de ver ijdelde aanvallen op bepaalde vlieg velden. Een flink aantal pantserwa- gèns werd in stoutmoedige scheer- vluchten vernietigd of gevechtson- klaar gemaakt. Concentraties Brit- sche automobielen werden van ge ringe hoogte door andere formaties Italiaansche vliegtuigen op stout moedige wijze aangevallen. Ondanks de hevige reactie van het luchtdoel geschut werden 15 voertuigen in brand geschoten en tal van andere ernstig beschadigd. Een van onze machines is niet op haar basis te ruggekeerd. In den loop van den dag behaal den Duitsche jagers in herhaalde luchtgevechten schitterende succes sen. waarbij zii 22 Britsche vliegtui gen neerschoten. Het bombardement op de doelen van Malta werd voort gezet. De Britsche luchtmacht ver loor in luchtgevechten boven het eiland drie Spitfires. De Secr.-Gen. van het dep. van L. en V .maakt bekend, dat voor de distribu tieperiode van 6 September jl. tot en met 3 October a.s. behalve het norma le vérsnapenngenrantsoen 100 gram chocolade- of suikerwerkartikelen be schikbaar wordt gesteld op de bon Al gemeen 377 van de bonkaart voor voe dingsmiddelen. Dit beteekeiit derhalve dat iedere consument, onverschillig of hij in het bezit is van een rookers- kaart of een versnaperingenkaart, dit maal voor bedoelde artikelen in aan merking komt. Zij, die van genoemden bon gebruik willen maken, dienen de ze uiterlijk Zaterdag 19 September a.s. bij den winkelier in te leveren. De winkelier wordt vervolgens in staat gesteld, zich met de bij hem ingelever de bonnen zoo noodig extra te bevoor raden en zal daarna aan zijn klanten de hoeveelheid, waarop zij, gezien het aantal door hen ingeleverde bonnen, recht hebben, kunnen afleveren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor deze aflevering geen afzonderlij ke bon zal worden aangewezen. In ver band hiermede behoort de winkelier bij het in ontvangst nemen vstn de bonnen Algemeen 377 aan den klant een ontvangstbewijs af te geven. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het publiek er rekening mede dient te houden, dat men op bon Alge meen 377 niet dezelfde artikelen zal kunnen koopen, welke als regel op de bonnen van de versnaperingenkaart worden betrokken, aangezien de aan wijzing van dezen èxtrsf bon ten doel heeft de fabrikanten en den handel in de gelegenheid te stellen de ten gevol ge van de distributie minder gang baar geworden soorten af te zetten. Het publiek zal derhalve bij het in ontvangst nemen van de op bon Alge meen 377 verkrijgbaar gestelde hoe veelheid versnaperingen genoegen moe ten nemen tnet die soorten, welke de winkelier hem aanbiedt. Men behoeft er zich niet on gerust over te maken, aldus de Haagsche correspondent van de Telegraaf, dat de speciale boter bon v. kinderen welke op den I3en dezer zou worden aangewezen, nog niet is bekend gemaakt. Dit zal over enkele dagen geschiedén. Het uitstel houdt, naar ons vafi bevoegde zijde werd verklaard, uitsluitend verband met een dis» tributie-technisehe moeilijkheid en befeekent geenszins een wijzi ging van het rantsoen. Jonge Nederlandsche mannen van 17 tot 25 jaar, die zich in de naaste toe komst als kaderlid van den Nationalen Jeugdstorm willen inzetten voor de lei ding van de Nederlandsche jeugd in het nieuwe Europa, dienen zich daar toe aan te melden bij het stafkwartier van den Nationalen Jeugdstorm, Ko ningslaan 9, te Utrecht, Van 1 November 1942 tot 1 Februari 1943 Volgen zij dan een leergang voor beroepskaderleden aan het kaderheem te Ommen (O.), waar na gebleken ge schiktheid een aanstelling volgt. De aanmelding moet voor 1 October 1942 geschieden en vermelden: Naam en voornamen (voluit), j Volledig adres (eventueel ■"telefoon nummer). Geboortedatum en -plaats. Beroep. Genoten onderwijs en opleiding. Op de enveloppe plaatst men in den linkerbovenhoek „Beroepskaderleer gang". Lidmaatschap van den Jeugd storm is geen vereischte, maar dient wel vermeld te worden. Na de aan melding worden de noodige formulie ren met bijzonderheden toegezonden. Voor nadere inlichtingen leze men de bladen en richte men zich tot het stafkwartier van den Nationalen Jeugdstorm, Koningslaan 9, Utrecht. Maan Maan op vanavond om onder *15.06 |Q CO mif* 23,59 17 Sept l"»5^UUr 2 Oct. E.K. tot raorgeoochtend L.K. ok Spnt av t'n 0 Oct. ,4bepl yjg uur V.M. N.M. SMOKKELAAR DOOR GRENS WACHT DOODGESCHOTEN. Zaterdagavond is aan de Belgi sche grens onéer Hooge en Lage Mierde de 51-jarige Belgische smokkelaar J. V. uit Roesel, vader van 7 kinderen, door de grens wacht aangeschoten. De man werd naar het ziekenhuis te Kind hoven vervoerd, waar hij gister is overleden. RIJWIELPAD OP DE HOOGE VELUWE GESLOTEN. Met het oog op den bronsttijd der herten zal het* rijwielpad door de wildbaan van het Nationale Park de Hooge Veluwe van Oud- Reemst naar Pampelt voor bezoe kers gesloten zijn van 18 Sept. t.m. 8 October a.s. Goed verduisterd, goed beschermd. Zijn er gaten in uw verduiste ringspapier? Met schaar en lijmpot is dit euvel spoedig hersteld. Helpt allen mede om in uw omgeving de verduistering zoo goed mogelijk te doen zijn. Polygoon-Noske-Pax Holland m zarts klarinettenquintett werd door hen op waarlijk schitterende wijze vertolkt. Er ging een diepe rust van uit, die de toehoorders van het begin tot het eind ge boeid hield. Een langdurig en warm applaus dankte den musici voor hyn perfecte uitvoering. De Nederl.-Duitsche kuituurgemeen schap heeft met dezen geslaagden avond het winterseizoen op waar dige wijze ingezet. c Wie niet goed verduistert, is mede verantwoordelijk voor slachtoffers, die bij vergissing getroffen worden. Dat wilt ge toch niet? Goed verduisterd, go9d be schermd. i- HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 16 Sept. Het opper bevel van de weermacht maakt be kend: „Aan den Terek mislukten verscheidene vijandelijke aan vallen. In den slag om Staiin grad werden in verbitterde ge vechten nieuwe terreinwinsten behaald. Formaties van de luchtmacht steunden den strijd van het leger en vielen het vij andelijke ravitailleeringsver- keer op spoorwegen en wegen in het mondingsgebied van de Wolga aan. In het gebied van Woronesj heeft de vijand zijn aanvallen met vrij sterke strijdkrachten hervat. Hij werd in hevige gevechten met zwa re verliezen afgeslagen. Bij Rzjef werden bij den afweer van herhaalde vijandelijke aanval len in den sector van een leger corps gisteren overdag 106 tauks, waarvan 71 alleen in den sec^pr van een infanterie divisie, vernie tigd. Op een andere plaats werd een eigen plaatselijke aanval met succes uitgevoerd. In den Noordelijken sector van het front stortten plaatselijke aan vallen der bolsjewisten ineen. Ten Zuiden' van het Ladogameer werden vrij zwakke vijandelijke strijdkrachten ingesloten en ver nietigd. Artillerie bestookte vijan delijke vuurstellingen, kazematten en gevechtsstanden met waargeno men uitwerking. Op het Ladogameer werden een bolsjewistisch bewakingsvaartuig en een vrachtschip door bommen beschadigd. In de periode yan 5 tot 15 Sep tember verloor ae bolsjewistische luchtmacht 1215 vliegtuigen. Hier van werden .936 in luchtgevechten, 212 door luchtdoelartillerie en 43 door formaties van het leger neer geschoten. De overigen warden op den grond vernield. In dezerfde pe riode gingen aan het^ Oostelijke front 87 eigen vliegtuigen verloren. Met inbegrip van de reeds vroe ger gemelde vijandelijke verliezen vernietigden Finsche en Duitsche vloot- en luchtstrijdkrachten in den loop van dezen zomer 26 bolsjewis tische duikbooten. Zooals reeds in een extra-be richt is medegedeeld, werden de in den hacht van 13 op 14 Sep tember met gebruikmaking van vloot- en luchtstrijdkrachten bij Tobroek gelande troepen in nauwe samenwerking tusschen Duitsche en Italiaansche strijd krachten na een zwaren, snel len strijd vernietigd of gevan gen genomen. De vijandelijke oorlogsschepen werden door kustbatterijen en luchtdoelge schut onder een welgericht vuur genomen, waarbij drie torpedojagers, eenige korvetten en talrijke landingsbooten tot zinken werden gebracht. De daarop in Oostelijke richting wijkende schepen werden aan gevallen door formaties van de Duitsche en Italiaansche lucht macht, die twee kruisers, een torpedojager, en verscheidene motortorpedobooten tot zinken brachten. Andere kleinere sche pen werden zwaar beschadigd.' Duitsche mijnenvegers brjeh- ten een Britsche motortorpedo boot met 117 gevangenen in de haven van Tobroek binnen. Negen vijandelijke bommen werpers werden neergeschoten. In totaal werden 580 gevange nen, onder wie 34 officieren, gemaakt. Bovendien verloor de vijand een groot aantal dooden. Een omvangrijke hoeveelheid •oorlogsmateriaal werd buitge maakt. Onder de gevangenen bevinden zich talrijke schip breukelingen van de tot zinken gebrachte Britsche oorlogssche pen. De eigen verliezen zijn ge ring. Aan het front in Egypte bestook ten lichte Duitsche gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers con centraties van auto's der Britten met groote uitwerking. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten boven Noord-Afrika en Malta 25 Britsche vliegtuigen neer, waarbij een eigen vliegtuig verloren ging. Boven het zeegebied ten Westen van Brest, alsmede bij vluchten bo ven de bezette gebieden in het Wes ten werden 5 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië vielen gevechts vliegtuigen in. den afgeloopen nacht de haven en industriestad Boston aan. Er ontstonden talrijke bran den. Op het Westelijke gedeelte van de Noordzee brachten patrouille vaartuigen in een kort zeegevecht 2 Britsche motortorpedobooten tot zinken en schoten een derde in brand. Aan het Egyptische front behaal de eerste luitenant Marseille zijn 145ste tot 151ste overwinning in de lucht. „Uw gezin wordt bedreigd door De burgemeester van Hilversum heeft besloten om voortaan prijsop- dri.ivers door middel van de „schand paal" aan de kaak te stellen. Op een groot hord wordt de naam en het adres van den overtreder aan de burgerij kenbaar gemaakt. Polygoon-Zeil lemaker-Pax Holl. m. I X

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1