frauduleuze slachtingen in Schap Stadsnieuws De L TeM» in Hoorn De Nederl. Boer in Oostland ^acAipie^eLi K.V.H«-nieuws INGEZONDEN T ennis-perikelen Nieuws uit Urk Caféhouder verdacht van meineed en gevangen genomen afscheid ds. e. van wieringen. droevig ongeval. een drietal. Provinciale Fokdag Problemen van den daq j. m. Diefstallen, lichtuitstralingen en verkeersovertredingen Bij de politie werd door een bewo ner van den Kanaalweg aangifte ge daan, dat te zjjnen nadelle een be drag aan'g»ld was ontvreemd. Een bewoner van de Zuidstraat kwam bij de politie aangeven, dat rijwielonderdeelen en gereedschappen ontvreemd waren. Verschillende personen werden be keurd wegens het niet op afdoende wijze verduisterd hebben van hun woning. Het betrof ditmaal bewoners van de Prof. Zeemanstraat en Lijs terstraat. Een wielrijder werd bekeurd we gens het op zijn fiets vervoeren van een andere persoon, boven de tien jaar. Een andere wielrijder had noch voor-, noch achterlicht op zijn ver voermiddel. De politie gaf iemand, die zijn persoonsbewijs niet kon toonen, een bekeuring. K.V.H. I—ROD V L bondag speelt KVH 1 tegen zijn grooten rivaal van verleden jaar, n.1. Roda uit Wes^zaan. Verleden jaar won KVH thuis met 21, terwijl uit werd verloren rhet 21. Beide ploe gen verschillen zeer weinig in kracht. Misschien dat het spelen op eigen terrein den doorslag voor KVH kan geven. In ieder geval zal het «pannen aan de Kemphaanstraat. Deze wedstrijd vangt aan Zondag 1.3, om 2 uur. Als scheidrechter fun geert de heer Doeves %it Zaandam. Geen enkele korf ballief hebber man Geen enkele korfballiefhebber mag dezen wedstrijd overslaan. Iet tweede van KVH gaat naar OKV 3 (Oostzaan). Ook hier zal het geducht spannen, omdat wij weten uit het door KVH gehouden tournooi, hoe sterk OKV is. Toch houden wij het op eap kleine overwinning voor onze stedelingen. Als scheidsrechter fungeert de heer v. d. Meulen uit Zaandam. Het derde tw alftal van KVH speelt thuis tegen KZ 5 (Koog Zaan dijk). Indien KVH 3 met hetzelfde élan spee't en met dezelfde opstelling als Zondag j.1., zien wij ook hier een succes voor de KVH-ers. Doe je best, KVH-ers en verovert Zondag de zes punten. Het kan, dus het moet. Deze wedstrijd vangt aan om 11 uur. Als scheidsrechter treedt op onze stadgenoot de heer K. v. d. Maas. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van de laatstge- houten Sportweek, waarin als sluit stuk het tennis-tournooi opgenomen was, zou ik gaarne, voordat het sei zoen ten einde is, een oogenblik de aandacht willen vragen voor het vol gende: Mochten de diverse sportwedstrij den en demonstraties zich in een groote belangstelling van het publiek verheugen, het tennistournooi heeft er niet in kunnen slagen dezelfde belangstelling ook ^yiaar in eenige mate te kunnen opwekken. Zal, de verre ligging der banen daaraan niet vreemd zijn, de voor naamste oorzaak is volgens mijn be scheiden meening, de wijze waarop de tennissport in Den Helder be oefend wordt. Willen we echter komen tot meer waardeering en belangstelling, dan zullen allen, die de tennissport mo menteel beoefenen, zich in clubver band moeten vereenigen. Wanneer men door blijft gaan met tennissen zondermlubverband, dan zal het on mogelijk zijn het spelpeil op te voe ren en aantrekkel'jker te maken. Juist het laatste tournooi heeft duidelijk een totaal gemis aan eenige wedstrijdroutine aangetoond bij de meeste partijen. Daarom is het van belang, dat men zoo spoedig mogelijk komt tot vorming van een tennisclub in deze stad. Gezien de verschillende moeilijk heden ten aanzien van het tennis- materiaal, is het noodig, dat men nü reeds tot het vormen van een voorloopig bestuur komt. Slechts dan kan men voor 't nieu we^ seizoen trainings- en competitie avonden vaststellen, waardoor het spelpeil zeer zeker vooruit zal gaan, zoodat men wedstrijden met andere clubs kan organiseeren. Tot heil van onze mooie tennissport in het bij zonder en van het sportleven in Den Helder in 't algemeen. Ondergeteekende doet daarom een- ernstig beroep op allej tennisliefheb- bers en liefhebsters om zoo spoedig mogelijk adhaesie te betuigen, zoodat met bekwamen spoed de noodige maatregelen getroffen kunnen wor den tot het oprichien van een Helder- sche Tennis Club. Hoogachtend; JAN STEILBERG. Sluisdijkstraat 39. AFSCHEID. Zondagavond nam candidaat Zijl stra afscheid van de Ger. Kerk met een predikatie ov< Mattheus 9 vers 3838. Candidaat Zijlstra werd toe gesproken door burgemeester Keizer en ouderling J. Loosman. Candidaat Zijlstra is benoemd tot hulpprediker te Elokzijl. CAFéHOUDER GAF GELEGEN HEID TOT SLACHTEN IN ZIJN STAL! Begin April van dit jaar deden opsporingsambtenaren te Scha- gen een plotselingen inval in de stal van den caféhouder C. Huiberts aldaar en betrapten op heeterdaad eenige lieden, die bezig waren met het slachten van eenige runderen. Onmid dellijk werd door den opper wachtmeester van de mare chaussee een uitgebreid onder zoek ingesteld en het gevolg daarvan was. dat men een heele clandestiene slachterij op het spoor kwam. Deze opperwachtmeester, t.w. de heer E. H. Holema. nam namelijk den op heeterdaad gesnapten Scha- genaar M. Brammer. een verhoor af en uit de verklaringen van Bram mer bleek, dat er in de stal van Hui berts nog meer gebeurd was. Niet alleen, dat op het oogenblik van den inval twee koeien geslacht werden, maar Brammer vertelde e.a.. dat in Januari hier ook al clandestiene slachtingen hadden plaats gevonden Samen met den Beverwijker slager C. G. M. van 't Hof had hij daar in Januari drie koeien geslacht! Ofschobn Brammer voor den eco- nonfischen rechter, mr. Meijer, ver klaarde. dat hij deze verklaring on der pressie afgelegd zou hebben, bleek al spoedig bij het getuigen verhoor. dat van eenige pressie uit oefenen geen sprake was geweest. Integendeel. Brammer heeft geheel vrijwillig -zijn verklaring afgelegd. Verdacht van meineed. Als een der voornaamste getuigen werd gehoord de caféhouder Hui berts uit Schagen. Deze verklaarde, dat hii eigenlijk.heel weinig wist! Nu werd hij beschuldigd, dat hij in zijn stal gelegenheid gaf tot het frauduleuze slachten en dbt hij wist. dat het vleesch in kisten werd ver- voord. Huiberts had volgens den opper wachtmeester ook zoo ongeveer ver klaard. terwijl hii bovendien voor zijn „medewerking" vleesch en geld in ontvangst had genomen. Huiberts. nu als getuige gehoord, beweerde, dat hii er niets mee te maken had. Wel was men bij hem geweest om te vragen, of hij zijn stal beschikbaar wilde stellen voor het slachten, maar zijn stal was ge vorderd en hii had er dus niets over te zeggen. Onder het genot van een glaasje bier had hij daarom maar lachende gezegd, dat hij geen enkel bezwaar had. Getuige hield ondanks alles vol. dat hij van niets wist. Nooit is hij bii het slachten tegenwoordig ge weest en zelfs wist hij niet. waar voor hij het geld en vleesch gekre gen had. Hij vermoedde, dat hij de ze attenties te danken had aan het feit. dat „hij zich stil hield." Mr. Meiier geloofde niets van het verhaal van H. en wees hem er nog eenige keeren. op dat hij onder eede stond. Toen Huiberts bovendien ver klaarde. dat hij oorspronkelijk een andere verklaring had afgelegd, on der pressie en opperwachtmeester Holema zulks uitdrukkelijk ontken de. werd zijn nieuwe verklaring vastgelegd en voorgelezen, waarna de economische rechter hem op ver zoek van den subs. officier, mr. Feitsma. meinet ten laste legde en hem onmiddellijk liet gevangen ne men. Het verhoor werd daarna voort gezet. Van het verhoor van den verd. van T Hof uit Beverwijk werd ver der afgezien en deze zaak aange houden. Alsnu werd verhoord de verdach te Brammer. die bij het slachten van twee runderen op heeterdaad betrapt was. Brammer verklaarde, dat hij sa men met J. C. Limmen uit Schagen de runderen geslacht had; d.w.z. beiden hadden een kalf en hebben dan ook elk hun eigen* kalf geslacht Verdachte ontkende evenwel, dat hij in Januari drie koeien geslacht zou hebben, hoewel hij tegenover de politie indertijd deze slachting wel had toegegeven. Hij zou echter de koeien slechts gekocht hebben en was weliswaar bij de slachting tegenwoordig geweest, doch had er zelf niet aan meegeholpen. Mr. Feitsma achtte het ten laste gelegde bewezen en vroeg een jaar gevangenisstraf. Hoewel mr. Mul der clementie bepleitte, veroordeel de mr. Meijer hem tot 1 jaar en 6 maanden. De Verdachte Limmen werd voor het slachten van een kalf veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf conform den eisch. Verdachte J. S. Grootes uit Scha gen had geluk. Hij had ook een kalf gekocht op de Schager markt en ging dit stallen bij Huiberts. Juist op dat oogenblik was de poli tie bezig met het onderzoek, zoodat J.1. Zaterdag waren de prijzen: kuilpaling 74 ot., lijn- of beugaal 68190 ct., snoekbaars 68 /Ct., roode -baars 36 ct., voorn 2230 ct., pos 10 ct. S lies per kg. Het nest 50 ct. per bak van 37 kg. URK, 14 Sept. Kuilpaling 74 <t., Ijjnaal 0.68— 1.~\ snoekbaars 68 ct., roode baars 36. ct., morn 2>—30 ct., pos 10 ct. Alles per kg. Nest 50/ct. per bak van 37% kg. 1 Op 18 October a.s. neemt ds. E. v Wieringen afscheid van Urk. om op 25 Oct. zijn intrede te doen Jiij de Ned. Herv. Kerk te Wer kendam: hem slechts het koopen van een kalf jen laste kon worden gelegd. Daarom werd hij overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 100 gul den boete. i Verdachte Huiberts stond vervol gens'terecht. omdat hij zijn stal be schikbaar had gesteld voor de bo vengenoemde handelingen. Verd. ontkende en deed het bekende ver haal van de vordering van zijn stal. Het hielp hem echter niets: de of ficier achtte het wettig en overtui gend bewijs geleverd en vroeg 5 maanden. Het vonnis luidde con form. WIERINGEN Het 7-jarig zoontje van onze vroegere plaatsgcnooteh, de hoer en mevr. van KriekenSnooij, thans wonende te Kornwerdei zand, geraakte j.1. Dinsdag bij de school te Makkum spelenderwijs onder de aankomende schoolauto- bus. Het «hoofdje raakte onder een der wielen, waardoor de dood wel onmiddellijk moet zijn inge treden. Het medeleven met deze droeve gebeurtenis is algemeen. Bij den oproep van sollicitanten voor een secretaris-penningmees ter Polder Waard Nieuwland heb ben zich 4 gegadigden aange meld. Door het bestuur is de vol gende voordracht opgemaakt: 1 M. Kooij Sz., Wieringen; 2. R. II Kousbroek, Den Helder; 3. A. Le lie, Den Helder. GOOISCHE MODEVAKSCHOOL. Woensdagmiddag zijn de lessen der Gooische Modevakschool in Het Eigen Gebouw te Hippolytus- hoef bégonnen. Een 40-tal dames namen apn de middagcursus deel. Ook de avondcursus is flink bezet. BAAS BOVEN BAAS. Men schrijft ons uit Wieringen: Wij lezen in uw blad van giste ren „De eerlijke vinder beloond". U noemt daar „vriendelijk beddnkt een zeldzame belooning. Wij kunnen het u sterker vertel len. Een inwoner hier ter plaatse bemerkte dat op een zekeren dag een damesfiets maar voor een win kel bleef staan..De fiets werd bin nen gehaald en aangifte werd ge- gedaan bij de politie. 14 dagen later werd voor de derde maal bij de politie gemeld dat de fiets nog steeds niet was opgehaald. Weer een week later wist iemand te ver tellen van wie de fiets was. Ook hiervan werd mededeeling' gedaan, maar nog bleef de fiets staan, tot dat het karretje maar naar de eigenaar is terug gebracht, en de .eerlijke vinder werd beloond met „zet herhi daar maar neer". Een belooning werd 'in het minst rfïet verlangd, maar het kan toch an ders. HET GING OM DE FIETS BANDEN. In verband met de diefstal van goederen van den heer de Haan te Den Oever kunnen wij nog vermel- dat het te doen is geweest om de fietsbanden van de in het schuur tje staande fietsen. In de vooravond van j.1. Maan dag moeten de twee fietsen uit het schuurtje zijn gehaald en zijn (waarschijnlijk buiten op het gras veld) van een der fietsen de ban den afgehaald. De beide fietsen, de één bandeloos zijn weer in het schuurtje gedeponeerd. Meerdere goederen worden niet vermist. De politie is met een speurhond ter plaatse gweest. Het onderzoek duurt nog voort. POLITIE. Verlören: een wollen kinder dekentje. Komen aanloopen: een zwart katje. In!, gem.-bode. Alle bijzondere omstandigheden, ten spijt, heeft het L.T.M.-comité kun nen zorgdragen, dat ook dit jaar deze tentoonstelling weer doorgang kon vinden, terwijl aan dezen dag een hoo- ,gere mate van belangrijkheid is ver leend doot den fokdag, welke door den Provincialen Bond van Rundveefokver- eenigingen werd georganiseerd. De ten toonstelling wordt dit jaar voor het eerst in het IJsselmeerpark gehouden. Bij de opening, welke in de groote consumptietent plaats vond, waren tal van autoriteiten aanwezig. Toespraak van den voorzitter. De praeses, de heer J. Sijp uit Alk maar, wees er in zijn openingsrede op, hoe de uitbreiding, welke de ten toonstelling dit jaar had genomen, het noodig had gemaakt, uit te zien naar een nieuw terrein Hij dankte den burgemeester voor diens medewerking ten deze. Voorts sprak hij woorden van dank tot het bestuur van den Piov. Bond van Rundveefokvereenigingen, dat kans had gezien zijn fokveedag te combi neeren met de expositie. Hij hoopte, dat deze dag zou aantoo- nen, dat ons Noordhollanasche vee zijn ouden roem en Hoorn zijn beteekenis als centrum van West-Friesland nog steeds ten volle handhaven. De opening had vervolgens plaats door den waarn. burgemeester, den heer Schottee de Vries. I De bekroningen. Afdeeling geregistreerd rundvee. Van de bekroningen vermeiden we: Rubriek 5. Kuikaiveren; geb. na 15 Dec. '41 en vóór 15 Maan '42: le pr. B. Gretha 47, fokk.-eig. R. Vader Cz., Dirskhorn; 2e pr. B. Worteltje 26, fokk. eig. R. Bijpost Wz., St. Maarten; 3e pr. Gretha '45, fokk.-eig. R. Vader Cz., Dirkshorn. Rubriek 6. 3 Hokkelingen, afstam mende van één vaderdier: le pr. Groep 5, 3 hokkelingen van Frans 236 van Groenhoven, iokk.-eig. F. A. F. Gro- neman, Wieringerwaard; 2e pr. Groep 6, 3 hokkelingen van Frans 247 van Groenhoven, rokk.-eig. H. Nobel, Bar- singerhorn; 4e pr. Groep 3, 3 hokkelin gen van Tarzan, fokk.-eig. P. Waal te Beemster, A. Kuiper en J. L. Reijne te HeerhOgowaard. Bij deze groepen werden de volgen de individueele prijzen behaald: 2e E. Matje 52, fokk.-eig. F'. A. F. Groneman te Wieringerwaard; 1 A Se ra 44, fokk.-eig. id., 1 D Matje 53, fokk. eig. id.; 2 C. Sijtje 40, fokk.-eig. H. No- uei te Barsigernorn. Bij de individueele keuring hokke lingen kreeg voorts een 2A prijs Rob bert 23, fokx.-eig. K. Reijne Kz. te Schagen; een 3A prijs Leegwater 19, fokk.-eig. K. Reijne Kz., Schagen. Rubriek 8. 3 melkvaarzen, afstam mend van één vaderdier: le pr. C, melkvaarzen van Tarzan, fokk.-eig. P. N. Spaans en C. Pool Nz., Barsin- gerhorn, 2e pr. A id. van Constantijn Frans 10, div. fokk.-eig.; 2e pr. B, id. van Tarzan, fokk.-eig. A. Kuiper. Heerhugowaard. Rubriek 4, oudere stieren, la Con stantijn Frans 46, fokk.-ig. Jb. Jim- tnink Hz. te Barsingerhorn. Rubriek 3, 21/,-jarige stieren of daar mee gelijkgestelden; lb Constantijn Jc rans 19, eig. firma Timmerman te Alkmaar, fokk. P. Steijn te Assendelft, 2a Dora's Frans, eig. W. v. d. Oord Cz. te Barsingerhorn. fokk. R. Bijpost te St. Maarten. Rubriek 2, U/,-jarige stieren of daar mee gelijkgestelden: 1 Frans 269 van Groenhoven, fokk.-eig. F. A. F. Grone man te Wieringerwaard, 3 Frans D, fokk.-eig. H. Nobel te Barsingerhorn. Rubriek 1, stierxalveren, geboren, na 15 Dec. 1941 en vóór 15 Maart 1942. 1 Adema's Frans, fokk.-eig. K. Reijne, te Schagen; 2 Lindy, fokster-eig. wed. D. N". Mulder te Wieringen, 3 Grietje's Simson, fokk.-eig. gebr. C. en M. Montsma te Haukeshoef, Slootdorp. Schapen. Rebriek 1. Drietallen ramlammeren van één vaderdier: 2e pr. inz. van C. Langedijk Hz., Weere, Abbekerk. Rubriek II. Viertallen ooilammeren van één vaderdier: 2e pr. inz. van C. Langedijk Hz., Weere, Abbekerk. Rubriek III. Viertallen fokschapen geb. In '41 van één vaderdier: 2e pr. inz. van W. Kisteroaker, Abbekerk; 3e pr. id. van C. Langedijk Hz., Weere, Abbekerk. Rubriek IV. Viertallen fokschapen, geb. in *0 of vroeger: 3e pr. inz. van C. Langedijk Hz., Weere, Abbekerk; 4e pr. id. van A. Schipper, Opmeer. Rubriek V. Rammen, geb. in "40: 2e pr. inz. van J. Wagemaker, Weere, Ab bekerk. Paarden. De uitslag van de paardenkeurlng is o.a. als volgt: B. Éénjarige en oudere: 4e pr. Fos- cula, eig. C. van Stralen, Heerhugo waard. D. Driejarige en oudere: 2e pr. Ar- vesta, eig. P. Uiten tuis, Abbekerk; 3e pr. Broziena, eig. S. Koopmans, Bar- snigerhorn; 4e pr. Wietsje, eig. Gebr. Kuiper, Heerhugowaard. Varkens. (Geregistreerd Groot-Yorkshire ras). Rebriek I. Beeren, geb. vóór 1 April '41: le pr. P 1493, eig. S. Bakker Johz. Aartswoud. Rubriek IV. Drachtige zeugen, geb na 31 Aug. '40: le pr. J v. 83338, eig. S. Bakker Johz., Aartswoud. Rubriek VI. Zeugen geb. na 31 Aug. '40, met biggen (niet ouder dan 85 da gen): le pr. 4611, eig. G. Vriend, Wee re, Abbekerk. Het schoonrljden. t Het schoonrijden ving 's middags te half twee aan en de belangstelling was hiervoor even groot als verdiend Voor de jury was het een allerminst gemakkelijke taak, hier de bekronin gen toe te wijzen, yan deze vermelden we: a. Eenspannen, nieuwelingen-klas se: 2e pr. f20.—, Wietsje, eig. Gebr. Kuiper, Heerhugowaard: 4e pr. f5.—, Bryolita, eig. C. Blankendaal, Bergen. c. Tweespannen: le pr. Dalona van Jb. Houter fe Sijbecarspel en Bryolita van C. Blankendaal te Bergen. De speciale studiecommissie uitge zonden door de Nederlandsche Oost Compagnie naar de Oekraine en Wit Roethenië, is een dezer dagen terugge keerd. Als vertegenwoordigers van den boe renstand namen o.m. de boerenleider Roskam, hoofd van den Nederland- schen Landstand, en de heer Ruiter, directeur-generaal Van het dep. van Landb., aan dezei excursie deel. Van deze reis en van de zeer belang rijke besprekingen met de betreffende Duitsche instanties gevoerd, zal de boerenleider in zijn radiorede van Vrij dag 18 September verslag uitbrengen. Het vraagstuk van de Oostland-kolp- nisatie, dat vooral in landbouwkrin- genl al zoolang het middelpunt van de gesprekken is geweest, zal nu voor het eerst in duidelijke, vast omschreven lijnen worden uiteengezet en zoo aan den Nederlandschen boer een nieuw te verwerven groote toekomst worden getoond. NEDERLANDSCHE HEIDE MAATSCHAPPIJ. De Nederlandsche Heidemaat schappij. welke dit jaar hare alge- meene vergadering te Arnhem houdt op 23 October a.s.. telde op 1 Juni 1.1. 147 begunstigers en 6337 gewo ne leden. Bij de hoofdafdeeling ruil verkaveling waren 149 leden en be gunstigers aangesloten, bij de hoofd afdeeling fruitteelt 2358. In 1941 werden 2145 ontginningswerken uit gevoerd voor landbouwers en 2363 werken voor grondeigenaars, ge meenten en vereenigingen. Bij de Maatschappij was in 1941 in beheer en exploitatie 22851 hectare bouw land. grasland en tuingrond en 18173 ha. bosch en griend. In op dracht van het bureau Aardappel verhouw heeft de Maatschappij groote oppervlakten weiland doen scheuren e met aardappelen be- poot. Ondanks den langéh en bui tengewoon strengen winter bleek 't mogelijk nog 5800 ha. tijdig in ge reedheid te brengen. Een werknemer schrijft ons: Zout U mij willen inlichten omtrent de volgende zaak. Mijn vraag is deze: Is een werkgever verplicht om arbeids verzuim te vergoeden ten behoeve van het aanvragen eener vrijstelling voor de rijwielvordering. Toelichting: Er was bekend gemaakt dat men strikt persoonlijk moest ko men. Er werd echter alleen een formu lier uitgereikt, waarna toezending volg de. De baas zegt een vergissing van den tjprgemeester, dus dit vergoed ik niet. Voor mij echter f 3.00 schade we gens verzuim. Voor mij was dit ech ter een onvrijwillig verzuim, reden waarom ik U deze vraag dan ook stel. ANTWOORD: Artikel 1638c Burgerlijk Wetboek, 3e alinea zegt nadrukkelijk, dat de arbeider zijn aan spraak op het naar tijdruimte vastge steld loon voor een korten tijd behoudt, wanneer hij ten gevolge van de ver vulling eener door de wet of overheid opgelegde verplichting zijn werk moest verzuimen; de patroon is derhalve ge noodzaakt de f 3.te betalen. Goede Nederlanders weten, dat zij hun volk dienen, door lid te worden van den Neder landschen Volksdienst. INSCHRIJVING IN HET HAN DELSREGISTER VAN 8 TOT 15 SEPTEMBER 1942. Nieuwe inschrijvingen: Alkmaar: C. van Dijk, Oudegracht 291, agenturen in luxe- en huish: en bedrijfswaren, kunstnijverheid: en huish. artikelen. Bestuurswijzigingen: Schagen: Coöp. Boerenleenbank „Schagen", Lage Noord F 55. Andere wijzigingen: Alkmaar: Dameskapsalon „Fien Smit", Laat 79, dameskappersbe- drijf enz., overgegaan aan P. J. Kuin. Langedijk: D. Blom Pzn., Handels kade v17, Noordscharwoude, krat- tenmakerij rechtsvorm gewijzigd. Oude Niedorp: Gezusters Prinz, 't Veld 288, manufacturenwinkel enz., rechtsvorm gewijzigd. Texel: K. Pen, Den Burg, Groene- plaats 12, Hotel, café, restaurant en bioscoop, rechtsvorm gewijzigd. Wieringerwaard: C. Zeeman, Groo te Buurt A 8, aanleg en onderhoud van tuinen, overgegaan aan W. van Leusden. Zijne: J. Schoen, Stolpervlotbrug F (0, metselaar en aannemer van betonwerken, overgegaan aan J. Kuitwaard. Opheffingen: Alkmaar: N.V. „De Houtduif' in liq., Juliqnastraat 20, exploitatie van houten e.a. gebouwen, enz. Wed. P. Bullooper, Kooltuin 5, kruidenierswinkel. Den HelderO. E. Oettler, Keizer straat 83, dameskapper. AANKOOP VAN JONG VEE IN FRIESLAND. Onder leiding van Ir. R. G. Ane- ma. rijks veeteeltconsulent in Over ijssel. heeft de Bond yan Coöp. Zui velfabrieken in Overijssel ongeveer 7.00 pinken aangekocht in Friesland De prijs bedraagt gemiddeld onge veer f 325.^- per stuk. zoodat met den aankoop ongeveer f 250.000 is gemoeid. De aangekochte dieren, meerendeels afkomstig uit de beste stallen in Friesland, hebben hun weg in de Overiisselsche weiden reeds gevonden. De bedoeling van den aankoop is de Overijsselsche' veestapel te versterken en te ver jongen. y m. DYSENTERIE. Bakkèrrr! Rust, volkomen rust! Rakkèrrr! Loom hangen takken, dofgroen overschaduwend het tegelpad naar den achteringang van het pension. Klimoptakken, sterk ruikend klimop, bedekken muur en rasterwerk. 't Ia één groene hof. 't ""onzen van duizenden insecten, slaap verwekkende cadans, is 't eenige geluid dat opklinkt. De bakker hangt ala een makke ket met z'n hoofd over de onderdeur en staart! In 't pension is geen weerklank op z'n dringend geroep. 't Mandje onder z'n jechterarm kraakt en 't kroppie rolt zich wat makkelijker in de ronding van zijn bedje. 't „Hallevie krop" rust vredig on der het serrevetje, als toegedekt met een lakentje... en soest! De bèkkèrrrrrr Schallend thans weerklinkt 't bak kers orgaan door het culinaire do mein. 't Gezoem in 't tuinpad neemt toe en concentreert zich. 't Hoofd var, den bakker, bezaait met zweetpareltjes, maakt heftige nee- en jaknik bewegingen. Legioénen vliegen starten en lan den c z'n kanis. De bakker wordt njjdig. De bakker gaat slaan met. z'n vrije linkerhand en slaat tusschen vier en tachtig vliegen door zonder er één te raken. En toch slaat ie vinnig! Maar 't 4jn zeker erg ongezegge- ljjke vliegen, want ze komen terug met neven en nichten en ooms en tantes. De tantesvliege. zijn wel 't ergste, met van die dikke, uitgezakte groene onderlijven. De tantes gaan zitten breien op 't kroppie, met vóór- en achterpootjes en verheugen zich kennelijk o.'er de kwaadheid van den patissier en over de lol van de neefjes en nichtjes. De tantes jubelen als een motet en madrigaal koor. De ooms verdeden hun aandacht tusschen keukentafel en bakkers- hoofd, vrijmoedig iri- en uitvliegend of er geen onderdeur bestond. Het kroost pleegt onvermoeid lan dingsoefeningen op moeilijk terrein. Haar, arm, rug, rug, voorhoofd, kroppie» De bakker .uift, ramt en zweet en kankert. De stilte in 't pension duurt voort. Behalve van de vliigen dan! Die gonzen .Je bakker wil wel weggaan, maar 't is Maahdag! 'onnendag! Dus kropt ie thans z'n opgekropt leed uit van vliegenplaag, lauw zwee- terigheid, wacl tensmoe en bonnen- nocd: BèA&kkèèèrrrr! De7^ daver wordt beloond. Ergens u-"t Jtv intense stilte klinkt gekreun en sloffende etappen. Een deur zakt zeurig piekend open, een gerommel komt opzetten, nadert, stopt, weer een deurknop, rammelt, er klik... en stilte! De bakker ijkt hoopvol! 't Was vlak bij! Hij opent maar vast de on- derdehr, schuu' het kroppie hard handig uit z'n loezel en op het aan recht en verwekt een zwarte lawine, die tienvoudig gonzend om z'n ge plaagd hoofd warrelt. Verder sti'te! De bakker ziet op de nijdig tik kende steenen keukenklok, dat ie elf minuten gewacht heeft. „Dan schiet het hem verkeerd. Hij rukt de gangdeur open en bul dert: „H e r is de bèkkerrrr! Z'n stem galmt terug als de echo van een welput. In de garg .-ijen deuren zich aan- ee De vliegen vullen onmiddellijk de nieuw geopende peelplaats. Daif... eene ijzig gekreun, aanzwel lend t"t één lang gekerm, weerklinkt van achter één der deuren. De adem van den bakker stokt en kippevel trekt in vlagen over z'n armen en rug. Gedachten ovr moord en doodslag doorvliegen z'n brein. Oehhm, oeiii... bèèè! Ahhh! Ohhh! Ai! hèhèü De bakker büigt luisterend voor over, aarzelt of ie in zal grijpen. Denkt aan zijn gezin. Heeft eigenlijk met die heele bakkersaffaire niets te maken Hij vent zelf als noodhulp! Dan, links en rechts van hem k'inkt ot k gekerm, alle kamers schij nen bezeten. 't Begint diep, "gaat over in huilen en eindigt in een hoog en langgerekt gekerm. De bakker vergeet z'n zweet en vliegenplaag, -ergeet z'n half krop pie krijgt alleen maar angstzweet. Dan plotseling weerklinkt een gie rend en suizend lawaai in het trap penhuis, aan 't eind der gang. Ge rinkel van aardewerk en angstig „Vader"-geroep „Vf der. kom dan toch, oh, kom dan toch, ik kin niet langer!" Om den moordenaar te verschrik ken, blèrt de bakker den roep, die hem de laatste da "'en eigen is ge worden: „Bèkkèrrr," .n de hoop tevens, dat zijn aanwezigheid het slachtoffer moed zal geven om tegenstand te blijver bieden! Oh bakker, klinkt het van boven; zeer benauwd! Oh bakker, klinkt het rechts van hem, geperst u.t een deur, die ge- ruischloos plotseling openkiert... Oeiii, ohhh, bakker, aiii, ohhh, een rol closetpapier!! De bakker grijpt vertwijeld in z'n haren, denkt meteen: „die zijn zéker stapel mesjokke!" Oeiiihhh! baxker, toe dan, één rol closetpapier!! De bakker, in z'n jeugd een be roemd sp fnter maakt zich klaar de gang lilt te jtarten. Hij keert zich om, maar blijft ver stard staan. Een rond, kaal hoofd, mèt snorren, wurmt zich dror den kier van de deur achter iem. Het lichaam'->oze* hoofd is lijkwit en holle oogen branden ln koorts hem tegen. Eén- closetrol, toe dan bakker, geef dan gauw! Ik heb alleen maar een hallef kroppie, hijgt dan 't bakkertje! 't Hoofd verdwijnt plotseling weer door den kier, gevolgd door gekerm. „Toe dan man," tusschen twee ker men door, ,geef effe het closet papier," een lange kerm, „*t staat op de keukentafel!" „Oeiii... ehhh, toe dan bakker, oehh, ik ben de eenige, die nog op de been is, ehah, ik heb twaalf gas ten en me Viouw en me dochter, oe ..en zg, nebben allemaal de Pij! Oeiii... ahh." De bakker sp.ingt heen en springt terug, frommelt de closetrol door den kier en rent de gang uit naar buiten. Vluch ol hij door melaatsrhen wordt nagezeten. Staat hijgend op 't tuinpad, grist z'n mandje van het aanrecht en hoort kermend roepe uit het kleine raam pje op het tuinpad: Oeiii, ah'.h, bakker... Vandaag niet!!!" De vliegen gonzen! r

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3