[conomischen rechter DE LT.M. IE AKKERTJE De man,die de Watertoren bouwde Marktberichten Stadsnieuws Voor den Coen's benoeming tot G.G. van Ned.-lndië De Neder/andsche Pijnstiller Zwate straffen voor tarweteler Vijf maanden gevangenis straf en 1500 gulden boete. 7'WWWi Vraagt Uw Het leven te Tanger doodstraf in noorwegen ingevoerd. V.S. krijgen den bon DE SCHAGER MARKT Bij het gouden huwelijksfeest van 't echtpaar Schenk JCindeAett| Het kereltje, Ik «chat hem zes, staat bedremmeld te kijken naar het vroolijke spel van Ie kindoren welke in 'n buurt wonen, waar hij kennelijk niet thuis hoort. Aan z'n, niet propere, beentjes heef^ hij 'n paar schoenen welke hem min stens eenige maten te groot zijn en Reeds van buitenaf is het te bemer- daardoor bij iedere stap zuigende ge- ken, dat er in de Langostraat, num- luiden veroorzaken. In het bovenleer mer 108, Tets aan de hand is. Twee zit 'n groot gat, waaruit bij tijd en mooie cyclamen prijken er tusschen wijle 'n groezelig teentje brutaal te de heldere gordijnen. voorschijn komt Dat is op zichzelf niets bijzonders, 'n Door de vele verstellappen on- maar het bijzondere is: die kaartjes too:nbaar geworuei» blousje hangt •r aan. Daar moet dus een of ander wapperend om z'n schrale lijfje, en feest zijn. En dat is het geval. Het 'n vuile vinger verhuist regelmatig echtpaar C. Schenk en S. Schenkvan het eene naar het andere neus- Volkers hoopt op 29 September a.s. gat. de gouden bruiloft te beleven. In ieder „uj ^VltZtn 7 7 nen te happen Weqworden harteUjk baarlijke speelgoed, waarmede de aan kindertjes uit Geze buurt, zonder het ren, aan het spelen blijven... maar komt dadelijk naar binnen om ons te begroeten. En natuurlijk zijn we spoedig in een gesprek gewikkeld. Daar behoeft het alledaagsche praatje over' het weer en den oorlog niet aan te pas komen. Er zijn genoeg onder-1 werpen in dit geval. De belofte In z'n nabijheid staat 'n wagentje. Wellicht zijn eenige bezit, 'n Wa gentje, dat bestaat uit 'n oude zeep kist, waaraan op primitieve wijze, misschien wel door hemzelf, eenige oude kinderwagenwielen zijn gemon teerd. „Kijk is wat 'n fain fietsie," zegt En terwijl moeder Schenk ons ach-1 het schooiertje plots tegen 'n hoop ter een smakelijke dronk verschanst, vodden in zijn wagentje. Nieuwsgie- vertelt vader Schenk uit zijn leven. riS kijker wij toe en aan onze ver- Onder de voorwaarde, de uitdrukke- baasde blikken vertoont zich boven lijke overeenkomst, dat we er zoo min de hoop oude dekens uit 'n smoezelig mogelijk „van maken". Natuurlijk be- m-isjeshoofd, dat met knipperende loven we dat en we hopen, dat wij jn oogjes de vooi haar nieuwe omge- het volgende de gestelde grenzen niet vin£ tracht op te nemen. te buiten gaan De heer Schenk was al vroeg bij de I ventje vol, doch het zusje "is schijn marine gekomen en opgeklommen tot baar sprakeloos bij het zien \an zoo*| matroos le klasse en kanonnier. Hij had o.a. als zeilmaker de laatste reis van het laatste marinezeilschip, de „Tromp", medegemaakt. In 1903 werd iets geweldigs, want ze blijft met stomheid geslagen. „Zoue ze dat van Onze Lieve Heer gekrege hebbe?", gaat hij hardop verder, want dat zooiets door iemand gekocht kan worden, gaat z'n kleine verstandje blijkbaar vér te boven... „Is dat... dat van joü?", vraagt hij schuchter en ongeloovig aan 'n keurig gekleed jongentje en wijst daarbij, z'n vinger even uit zijn neusgat halend, naar het glimmende driewiel?rtje. „Lekker, pull, ja?", antwoordt mee- doogenloos het arrogante jongetje en steekt z'n tong uit tegen het verbaasce schooiertje... i Als het kinderdrama in dit kritieke stadium, is gekomen klinkt er vanuit 'n groot huis in deze straat 'n stren ge stem welke roept: „Paultje". Het keurig gekieede kereltje keert zich verschrikt om en verkleurt bij het zien van z'n booskrjkenden vader. „Geef onmiddellijk jou fietsje aan dat jongetje, dan mag hij het mee naar huis nemen", zegt de strenge stem en schoorvoetend gehoorzaaamt Paultje aan dit voor hem onprettige bevel. Beteuterd en nog niet doordrongen van het groote geluk wat hem ten deel is ggvallen, staat het magere »m-nneke naar z'n nieuwe bezit te staren. De mijnheer strijkt hem glim lachend over z'n vuile ragebol en verdwijnt hierop mét" Paultje in het groote huis... De verslagenheid van het schoffie duurt maar kort, want even verder hoor ik hem tegen z'n zusje zeggen: „Neem jij die kar maar mee naar huis, want ik ga op de fiets" Als die mijnheer uit het groote huis 1 et gezicht had kunnen zien, waarmede dit werd gezegd, was v j „Nou wat zéjedervan?", houdt het diens dag waarschijnlijk nóg mooier blJ de ventje vol, doch het zusje is schijn- I geweest. wiyo. HELDER 1—SCHOTEN 1. dit schroefstoomschip le klasse, ge tuigd als fregat, van de sterkte afge- j voerd. Eet burgerleven in. Bij de marine bestond voor Schenk geen gelegenheid om verder te komen. De organisatie was toen heel anders dan tegenwoordig. Daarom nam Schenk omstreeks 1905 ontslag en raakte verzeild bij den aannemer Spruit als 1 os-arbeider. i De toren-bouwer. In dezen tijd valt een der merk waardigste perioden uit het ldven van Schenk, n.1. de bouw van den watertoren. Hij maakte voor dezen bouw met den heer Klok Sr., vader I van den brigadier van politie, het steigerwerk, een karwei, dat bui tengewone eischen stelde en ook lang niet zonder gevaar was. Dit werk vond in 1907 plaats en ver liep gelukkig zonder de minste on- gelukken. Nauwelijks was de "toren voltooid I of Schenk en Klok vertrokken naar Boskoop om ook daar een water-1 toren te helpen bouwen. Na den vrij langen diensttijd bij Spruit beëindigd te hebben, kwam Schenk eerst bij de genie, daarna kreeg hij een aanstelling als militair werkman en tenslotte werden zijn diensten geaccepteerd bij het Marine- Hospitaal. Hier had Schenk een pret- tigen werkkring en hij verklaarde daar z'n geheele leven wel verder te hebben willen blijveh. Echter heeft hij in een korte, gunstige periode pen sioen gekregen, 'waardoor een levens avond zonder groote zorgen verzekerd was. Ne het goede succes van Zondag j.1. wacht het eerste elftal wederom een zware wedstrijd. Toch is succes weer mogelijk, maar dan moet er met hetzelfde enthousiasme gespeeld wprden als tegen de Zandvoort- meeuv en. (Aanvang 2 uur 15.) Kenter Booy Teeckelenburgh Goutier Kiesewetter Himpers L. v. d. Bogaerde Wagenaar Krab Rottier De Leur H.F.C. 2—HELDER 2. Het tweede is weer in dezelfde for matie als afgeloopen Zondag en dus lang niet kansloos tegen de reserves van HFC. Veel succes. Vertrek ^per trein 9 uur 30. Boogaard Neerhoff Pater Veen Vonk Bakker Beekhoven Splgt Hendriks Dorlijn Wiepen Helder 3, dat tegen A,lcm. Vlctrix 4 moet spelen, vertrekt met den trein van 7.30 uur, Aanvang 10 uur. 23 Augustus of 25 October 1617? Aan ,',Het Vaderland" wordt ge schreven Ter staving van uw bewering, dat de datum van Coen's benoeming tot Schenk en z'n echtgenoote zijn bei- g.G. van Ned.-lndië niet 25 October den goed gezond en kunnen mensche- lijkerwijze gesproken nog vele jaren mede, hetgeen wij hun natuurlijk toe- wenschen. Zij zijn thans 73 en 70 jaar, I doch verrichten eiken dag nog opge-1 wekt hun werk. Het schijnt, dat Schenk In den Ouden Helder hij woont Lange- straat 108 zeer populair Is en daaruit maken wjj op, dat het 't gouden echtpaar cp den 29en zeker niet aan belangstelling zal ontbreken. 1617, maar 23 Augustus van dat jaar zou zijn, beroept u zich op dr. F. W. Stapel. Dit beroep lijkt mij, speciaal in dit geval, niet afdoende. In het „Nieuw Nederlandsch Woor denboek" van Blok en Molhuyzen kc. t een levensschets van Coen voor. Daarin leest men: „Puim een half jaar tevoren was uit Amsterdam, al bericht ontvangen, dat Coen tot opvolger van Reael was aangewezen; zijn benoeming door Bewindhebbers was in October 1617 geschied, Dit is lijnrecht in strijd met het' /pen Dr. Stapel beweert. Het eigen aardige echter is, dat deze scMets van het leven van Coen is... van den heer F. W. Stapel Ik heb er ook zijn boekje: „Gou verneurs-Generaal van Ned.-lndië op nageslagen. Daarin wordt geen datum genoemd. Ei staat: „30 April 1618 gewerd hem het bericht van zijn bevordering tot Gouverneur-Gene^ raai." Niets dus omtrent den datum van die benoeming zelf; hij mankeert eveneens in het historisch overzicht van den heer Stapel, voorkomende in het eerst verleden jaar verschenen „Derivaten" van andbouwproducteivLboekwerk. Daar werd wat groots verwerkende industrie G. P. v. Doorn, 1 Bjj rug-, lende-, spier- of zenuwpijn en bjj spit of rheumatlek zjjn AKKERTJES weldadige pjjnverlossers. Laat de AKKERTJES U daarom dadeljjk er vanaf helpen. NIEUWS van het Arbeidsfront De plaatselijke leider van het N.A.F. Den Helder, deelt mede, dat door hem is voorgesteld: bij de firma H. Vatter, Bouwon derneming als soc. voorman J. Groet, werkzaam bij H. Vatter te Den Hel der; als plaatselijk medewerker voor de Ibedrjjfsgroep „Houtbewerking" M. v. IJzendoorn, Stakman Bossestraat 13; aangesteld is voor bedrijfsgroep Augustus 1617, tot Gouverneur-Ge neraal, met ingang van den dag, dat hij he* bestuur van Reael zou kun- overnemen." Hier is de bedoelde datum door dr. Stapel wél degelijk genoemd. Waar echter het beroep op dezen historiou.*- in dit geval onzen lezer niet afdoende voorkomt, verwijzen w naar het groote werk, door prof. dr. H T. Colenbrandrr aan Jan Pie terszoon Coen gewijd. In bet vierde deel vindt men op blz. 376 het begin van den brief, door Heeren XVII .an Coen 'geritht. Hij is gedate-rd 25 October 1617 en be stemd voor de Tholen, het schip dat hem naar Indië brengen zal. In dit begin wordt Coen medege deeld, dat .Heeren XVII hem op hun laatstgehouden vergadering met al- gemeene stemmen tot Gouverneur- Generaal hebban benoemd, waarmee zr hem felicitèeren en hem goede wenschen voor ue toekomst doen toe komen. De eerste bijlage is het besluit van der- benoeming, aan het slot waar van de zin voerkomt (blz. 386), dat dit besluit genome werd „in Middel- burgh 't onser vergaderinge, 23 Au- tfusty anno 1617, ende was onder teekent. (hier volgen dan de namen van de Heeren XVTT). Prof. Colei.brander geeft hier het officieele stuk, althans een getrouwe copie, waaruit blijkt hoe de verwar ring is ontstaan: de brief is wel van 25 October, maar het besluit van Coens benoeming is van 23 Augus tus. Daar is, om een bekend gezegde te gebruiken, „geen speld tusschen te krijgen". V. Speijkstraat 15. TUINBANK GESTOLEN. Aangifte werd bjj de politie ge daan, dat er ten nadeele van iemand een tuinbank gestolen was. Vermoe delijk zit hier de brandhoutvoorzie ning achter... WAT MEN VERGEET. Een persoon, die z'n persoonsbe wijs vei gat,- gin/ deswege op de bon. Heele volksstammen... WIE NIET HOOREN WIL... Van alle zjjdep wordt er de aan dacht op gevestigd, dat men niet alleen moet verduisteren, maar ook goed verduisteren. Drie stadgenoo- ten meenden dat dit overbodige luxe is* kregen een proces-verbaal en zul len straks rijkelijk hebben te betalen. Speciaal omd^t het in de verduiste- ringsweek geschiedde... LICHTLOOS OP DE FIETS. Een wielrijder, die zonder licht des verricht' Het ligt absc luut buiten mijn be doeling. met u van meening te ver schillen inzajee de waardeering van de- a-be d van dezen historicus. U zult echter moeten toegeven dat, juist in dit geval, uw beroep niet al te overtuigend is. Indien de datum inderdaad 23 Augustus zou blijken te zijn wat nader bewijs behoeft dan zou daarmee in elk geval komen vast te staan, dat de desbetreffende passage m het bovengenoemde woor denboek onjui.it ii Tot zoover inzender. In de eerste plaats dit: In de „G- sc! 'edenis van Ned.-lndië", uitge geven bij J. M. Meulenhoff te Am- sterdE.' in 1930, van de hand van dr. Stapel, kan men op blz. 62 het vol gende lezen.Overeenkomstig deze aanbeveling (van Lauretns Reael) benoemden de Hee.-en XVII hem, 23 MINDERWAARDIG. Eveneens werd iemand bekeurd, avonds óp z'n vehikel reed, ging des- I die de openbare straat als publiek wege op de bon. 1 toilet beschouwde. Opnieuw is een tarweteler uit de Wieringermeer tot zware straffen veroordeeld en deze keer bepaalde de economische rechter zich niet alleen tot een vrijheidsstraf, maar legde den teler bovendien een geldboete op van 1500 gulden! In deze zaak waren feitelijk drie ver dachten. waarvan er een moest worden vrijgesproken. De landbouwer J. F. M. van We semael te Middenmeer werd er van beschuldigd, dat hij in het begin van dit jaar niet minder dan 40 mud tarwe had verkocht en afgeleverd, en dat nog wel tegen den totaalprijs van 1600 gulden. Verdachte, die een flinke boerde rij bezit en een goed inkomen heeft, had voor zijn daad. waarmee hij de volksgemeenschap wel buitenge woon ernstig benadeelde, geen en kel excuus. Dat was dan ook de re den. dat de Officier na de bekente nis van verdaohte. niet alleen een gevangenisstraf van drie maanden eischre. doch bovendien een geld boete van 2500 gulden vroet*. Mr. Feitsma meende namelijk, dat de vrijheidsstraf hier niet voldoende kon zijn en dat verdachte ook in zijn portemonnaie moest voelen, dat hij een onsociale daad begaan had. Mr. van Vugt, de verdediger, trachtte eenige verzachtende om standigheden naar voren te brfengen Verdachte, die een groote opper vlakte van zijp land met tarwe ver bouwd Aad. behoorde tot die cate gorie boeren, die het hoogste per centage tarwe afleverden aan de regeering. Hij is op een gegeven oogenblik gezwicht voor de men- schen die om tarwe kwamen vra gen. Tijdens den dorschtijd waren softis wel eens meer dan honderd menschen op zijn erf om te trachten een beetje tarwe te bemachtigen en in zulke gevallen is het zeer moei lijk om weerstand te bieden. Mr. Meijer meende, dat het hier om een enorm groote partij gaat. die tegen een hoogen prijs is ver kocht, zoodat de verdachte vermoe delijk wel bezweken zal zijn voor de winst, die hij kon maken. De mini mum straf van drie maanden vond hij dan ook nog niet hoog genoeg en daarom veroordeelde spr. den landbouwer tot een gevangenisstraf van vijf maanden, terwijl hü voorts den verdachte een boete oplegde van 1500 gulden, subs. drie maan den hechtenis. P. F. van Overmeeren. grondwer ker te Hippolytushoef, had van bo- vengenoemden landbouwer zes mud tarwe gekocht en werd deswege veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. Toen volgde de zaak tegen den verdachte J. v. d. Sluis, jachtopzie ner te Middenmeer. Hij werd er van beschuldigd, dat hij met een zeke ren Tj. Smidstra aldaar de reeds genoemde 40 mud tarwe had ver voerd. Van der Sluis ontkende. Wel heeft hü met van Wesemael over tarwe gesproken, maar dat ging over een partij voertarwe. Tot een koop is het echter niet gekomen. Uit het getuigenverhoor bleek dat verdachte wel bii het transport van de partij tarwe aanwezig is geweest en dat hij in ruil voor een hond van den landbouwer een mud tarwe ge kregen had. Niet kwam vast te staai\ dat verdachte bii den .koop van de 40 mud tarwe betrokken was ge weest. Het gevolg >vas dan ook dat de Officier slechts bewezen achtte het vervoer van één mud tarwe^ Spr. wees er op. dat v. Wesemael er bij bleef, dat de 40 mud tarwe gekocht, betaald en gehaald is. maar of die tarwe bestemd was voor v. d. Sluis, is niet komen vast te Nagekomen bekroningen In de groepen 3 melkvaarzen. af stammende van één vaderdier, wer den o.a. de volgende individueele prijzen behaald: 2 A. Klaasje 19, fokk.-eig. P. N. Spaans, Barsinger- horn;-2 Bi Vuurpijl 25, fokk.-eig. P. N. Spaans, Barsingerhorn. 3A, Klaasje 16, eig. K. Gootjes Schagerwaard Rubriek 9. Individueele keuring melkvaarzen (zware grond): 1B, Tjerkje 67, fokk^Rg. A. Koopman, Barsingerhorn. Rubriek 10. 3 melktwenters van één vaderdier: IA 3 melktwenters van Frans 208 van Groenhoven (zware grond); 2A 3 id. van Atlas (id.)1B 3 id. van Frans 212 van Groenhaven (id.); 2B 3 id. van Aagjes Lindy (lichte grond). Van deze groepen werden indivi dueel bekroon: 2F. Dora 124, fokk. eig. F. A. F. Groneman, Wieringer- waard; 3C, Pierke 34. fokk.-eig. .Tb. Swaan, Schagerwaard; 2B, Catrien 33, fokk.-eig. H. Nobel, Barsinger horn; IA, Dieuwertjè 25/ fokk.-eig. Jb. Th. Broersina, Barsingerhorn; IC, Jans 11, fokk.-eig. P. N. Spaans Barsingerhorn; 3A, Dora 24, fokk eig. W. v. d. Oord Cz., Barsinger honr; 1B, Dora 50, fqkk.-eig. J. A Schenk, Barsingerhorn;i2A, Roosjes Adema, fokk.-eig. K. Reyne Kz Schagen; 3B, Paulina's Adema fokk.-eig. Jb. Swaan Jr., Schager waard. staan. Echter, ook het vervoeren van dat eene mud tarwe vond spr. zeer ernstig, vooral ook omdai ver dachte jachtopziener en onbezoldigd rijksveldwachter is. Daaron» eischte hij tegen hem drie weken gevange nisstraf. u Mr. dr. Buiskool uit Schagen be streed ook het vervoer van dat eene mud tarwe, dat immers nooit is aan gekomen. Zelfs is nooit komen vast te staan, dat die mud tarwe werkelijk vervoerd is. Daarom vroeg spr. vrijspraak. Mr. Meijer meende ook. dat het ten laste gelegde niet bewezen was en sprak den verdachte vrij. KOFFIE EN THEE IN DEN. ZWARTEN HANDEL. Afkomstig van diefstal in Den Helder. Ongeveer anderhalf jaar gele den is een flinke partij koffie en thee in den iwarten handel gebraent. die naderhand bleek van diefstal afkomstig te zijn. Deze zaak kwam pas deze week~ voor den economischen rechter en waar ze al zoo oud was. wa ren de vonnissen zeer mild. In geen enkel geval werd immers gevangenisstraf opgelegd terwijl zeker is. dat bij jongere zaken ook hier vrijheidstraffen zullen worden uitgedeeld. Verschillende personen hebben van deze koffie en thee een voor raad gekocht, deels pm ze in eigen gezin te gebruiken, deels echter ook om er wat aan te verdienen. De eerste verdachte was'A. Tie- lemans uit Schagen. die 25 kg. kof fie gekocht had en deze weer van de hand gedaan had met 50 gulden winst. Misschien is verdachte slechts tusschen persoon geweest en heeft hij voor zijn bemiddeling 50 gulden ekregen. Toen hü echter hoorde, at deze koffie van diefstal afkom stig was. heeft hij die 50 gulden di rect weer terug gegeven. Dat was zijn geluk, want de of ficier vroeg nu slechts 250 gulden boete, terwijl Mr. Meijer den verd. veroordeelde tot 125 gulden boete. J. N. Lingeman te Schagen had ook al 25 kg. koffie gekocht en deze naderhand verkocht met 75 gulden winst. Oorspronkelijk zou hij de koffie bestemd hebben voor zijn ouders, doch die moesten er niets van hebben en toen had hij het par tijtje maar verkocht. De Officier vroeg hier 500 gulden boete, het vonnis luidde 250 gulden. J. P. Koolhaas te Slootdorp had met E. Zuidema. eveneens te Sloot- dorp 25 kg. koffie gekocht. De par tij hadden de beide heeren samen gedeeld. Koolhaas, die de koffie voor eigen gebruik kocht, hoorde 150 gulden boete tegen zich eischen. evenals Zuidema. Beide verdachten werden, veroordeeld tot 100 gulden boete. A. Nipshagen te Middenmeer zou ook 25 Kg. koffie gekocht hebben doch het bleek, dat hij slechts de koopsom geleend had aan een ken nis van hem. Hü werd dus vrijge sproken. n' J. Tielemans uit den Helder had 5 kg. koffie en 5 kg. thee gekocht maar wist evenmin als de anderen dat beide producten afkomstig wa ren van diefstal. Eisch en vonnis 100 gulden. J. Th. Govers uit Den Helder had eenzelfde hoeveelheid koffie en thee gekocht en hoorde hetzelfde oordeel over - zich vellerf. A., J. Flink uit Den Helder ha<i 10 kg. koffie weggebracht naar Hoorn. Hij was slechts als bood schappenjongen gebruikt en ver diende aan het transport slechts 5 gulden. Eisch 40 vonnis 20 gulden. Rubriek 12. Fokvereenigingsgroe- en bestaande uit vijf Melkkoeien: IA, collectie van de fokver. Wierin gfermeer (lichte grond); 2A id. van de fokver. Nieuwe Niedorp (zware grond); 3A id. van de fokver. Ven huizen (id); 4A id. van de fokver. Hauwert (lichte grond); 1B, collec tie twenters van de fokver. Bar singerhornSchagen (zware grond) 2B id. van de fokver. Assendel/t (1. g.); 3B, id. van de fokver. Heer hugowaard (id); 4B id. van de fok ver. BarsingerhornSchagen (z.g. 2C, id. van de fokver. Schellinkhout (id); ID, id. van de fokver. Wie- ringerwaard (id); 2D, id. van de fokver. Twisk (id.). Rubriek 13/ Individueele keu ring, uitsluitend voon j de melk koeien, ingezonden in rubriek 12. 2C. Sijtje 25, fokk.-eig. H. Nobel Barsingerhorn; 3C. Jeltje 23, fokk eig, K. Reyne Kz., Schagen; 2A Pietje 22, fokk.-eig. F. A. F. Gro neman, Wieringerwaard; 3A. Kooi.j 17, fokk.-eig. C. N. de Wit, Scha gerbrug; IC. Effie 36, eig. B. Mie- dema, Slootdorp; 1B. Tjitske, 31 fokk.-eig. K. de Vries, Slootdorp Rubriek 14. Groepen melkkoeldn van één eigenaar, bestaande uit 4 koeien. IA, collectie van F. A F Groneman. Wieringerwaard (zwa re grond); 3A. id. van Jb. Swaan Schagerwaard (z. g.1; 2B. id. van N Kaan Kz., Wieringerwaard g.); IC, id. van C. N. de Wit Schagerbrug (1. ff.); 2C. id. van P N Spaans, Barsingerhorn (z. ff-): 3C, id. van wed. D. N. Mulder. Wieringen (1. g.) Kapipioenen. Kampioen melkkoeien was Juli- ana 29, fokk.-eig. Jb. J. Bakker. Venhuizen: res.-kampioen Dieu- wertie 25, fokk.-eig. Jb. Th. Broers ma. Barsingerhorn. Bij de oudere stieren werd de kampioenstitel toegekend aan Constantijn Frans 16, fokk.-eig •Tb. Jimmink Hz„ Barsingerhorn- res.-kampioen Frans 269 van Grben hoven, fokk.-eig. F. A. F Grone man, Wieringerwaard. -V' i Winkelier Bjj Amerikanen zeer in trek. Berlijn, Sept. (V.P.B.). Volgens een bericht in de Italiaansche pers over het leven te Tanger valt in de eerste plaats op, dat Gibraltar her metisch 'S afgesloten. De Engelsche marine-officieren, die nog kort ge leden geregeld naar Tange. kwamen om er het v ^ek-end door te brengen, blijven thaijs weg. Men neemt aan, dat de Britsche admiraliteit deze uit stapjes heeft verboden, omdat er hierdoor tp Tanger herhaaldelijk fei tten bekend zijn gewórden, die En geland lievci geheim hield. Te Gibral tar heerscht groote activiteit; niet alleen ziet .nen in de omgeving der vesting vliegtuigen, bevakingsvaar- tuigen en topedobooten opereeren, er wordt dag in, dag uit door strijd krachten ter zee en in de lucht ge oefend. Het garnizoen te Gibraltar bestaat uit Engelschen, Noord-Amerikanen, Canadeezen, Polen en verder uit ge kleurde troepen van alle rassen. De aanwezigheid van zoovele so daten v n verschillende volken geeft gere geld aanleiding tot ernstige vecht partijen, waarbjj alcohol vaak een groote rol speelt. Te Tanger zelf valt het op, dat het aantal Amerikanen steeds toe neemt. De corsulaire vertegenwoor diging, die' vroeger vier of vjjf man omva e, is uitgegroeid tot een di plomatieke vertegenwoordiging van vier en zestig 'personen, onder wie vjjf officieren. Den 19en Augustus hebben de Amerikanen de landing bj Dieppe op luidruchtige -wijze gevierd, terwijl dé Engelschen zich opvallend gereserveerd toonden De goedgevul de portefeuilles der Amerikanen heb ben een belangrijke prjjsverhooging veroorzaakt, vooral ii de restaurants en nachtlokalen. Onlangs ontstond het zooveelste incident tusschen de Anglo-Amerikanei en de Spaansche autoriteiten, toen een lading van 170 kisten aankwam, die men van Spaansche zijde wilde controleeren, waartegen Engelschen en- Amerika nen zich op grond can diplomatieke rechten verzetten. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942. Reteekent: Groote kans ou één der twee millioen geldprijzen. C. KEG's Groothandel N.V. Zaandam OSLO. 17 Sept. (DNB). Minis ter-president Quisling heeft een no velle op het Noorsche wetboek van strafrecht uitgevaardigd, krachtens welke bij alle delicten, die volgens dat wetboek met levenslange ge vangenisstraf gestraft kunnen wor den. ook de doodstraf kan worden uitgesproken, behalve tegen perso nen beneden 18 jaar. STOCKHOLM, 17 Sept. (D. N.B.) De Ver. Staten zijn volgens Afton Tidningen voor nemens alle goederen te rantsoeneeren. Dé Amerikaan- sche regeering heeft 150 mil lioen distributie-boekjes laten drukken, dié nog voor Kerst mis zullen worden uitgedeeld. WIER1NCEN. VAN EIGENAAR VERANDERD. Het huis van wijlen O. J. Bosker, waarin gevestigd het kantoor vén het Heemraadschap en den Polder W.N. is in eigendom overgegaan aan Jn. Bos ker, aannemer alhier. DE WIELERBAAN IN ANDERE HANDEN? Naar ons ter oore is gekomen, heeft de combinatie der aandeelhouder „Wieringer Wielerbaan" opgehouden/e bestaan. De nieuwe eigenaar is de heer Js. Bosker Ozn., Van dit bericht kon den wij echter nog geen bevestiging krijgen. De markt van gisteren was door' het slechte weer minder druk be zocht. De aanvoer echter was iets beter dan die van de vorige week. voor zoover gebruiksvee betrof. De handel in gelde koeien was matig, hoogste noteering was wel een f 50 minder dan de vorige weken. Dit vond wellicht- ziin oorzaak in het feit. dat de leveringsbewiizen (bon nen) niet meer zoo in trek ziin. De ze liepen terug van 48 tot 50 cents per kg. gewicht op 40 cents. Dit komt neer op f 30 tot wel f 50 per stuk. Kalfkoeien waren weer aan gevoerd. De prijzen liepen van f 500 tot f 700. de handel liep niet over. Ook de handel in pinken was zeer matig, hoogste noteering f 2|75. Veu lens waren weer in grooten getale aangevoerd. Deze beestjes blijven duur. hoogste noteering f 875. De heer K. Stammes uit H.Hugowaard voerde een koppel aan van 15 stuks. Dat is de moeite. Aan runderen wa ren 219 stuks aangevoerd voor de centrale: 43 graskalveren. 16 nuch tere kalveren en 160 schapen. Op de wolveemarkt was weinig verandering, vooral wat de prijzen als de aanvoer betrof. Voor magere schapen werd genoteerd tot f 110. De lammeren ooien van f 5055. Hierin was weinig kooplust, dus een stuggen handel. In bokken en geiten was de han del vrii goed. hoogste noteering f 85. Op de biggenmarkt had de handel een zeer stil verloop, prijshoudend. De handel in koniinen was tamelijk. SCHAGEN, 17 Sept. 2b Veulens, f 450— 875, 25 gelde- koAlen (magere) f 300-^450, 213 id. (vette) voor de Centrale, 6 kalf koeien f 600—700„ 17 pinken f 200 —275. 43 graskalveren voor de Centrale; 16 nuchtere kalveren voor de Centrale, 14 magere scha pen f 100—110, 160 vette schapen voor de Centrale, 60 lammeren f 5055, 6 bokken en géiten f 25 85 29 biggen f 30—45, 96 konijnen f 1.50-7. URK, 15 Sept. Heden waren de prjjzen: kuilpaling 74 ct„ ljjnaal 0.681.90, snoekbaars 68 ct., roode baars 36 ct. en voorn 2230 ct„ pos 10 ct.; alles per kg. Het nest 50 ct. pei bak van 37 Vi kg. IJMUIDEN, 17 Sept. Prijzen: Tarbot f 8—3.50, griet f5— 2.50, tong f7.501, middelschol f3^kl. middelschol f 2.50, kl. le soort f 2, 3e srt. f 0.80, 4e srt. f 0.50, bot f 1, schar le srt. f 0.60, 2e srt. f 0.30, vispuf f 0.10, gullen f 0.80, wijting f 0.80, pieterman 11.50, roode poon le srt. f3, 2e srt. f 1.20, horsmakreel f 0.40, alles per 100 kg.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3