De tiianil lijdt een zijner zwaarste Verduister De strijd om Stalingrad Zenuwachtige stemming in Engeland DE WINKELTIJDEN GEDURENDE DE WINTERMAANDEN DAGBLAD VOOR heldersche editie 86ste Jaargang. No. 11907 Hoe 270.000 B.R.T. j nederlagen ter zee ten onder gingen SOVJETAANVALLEN AFGESLAGEN aliaansch - 'eermachtbericht De jeugd bouwt MAANDAG 21 SEPTEMBER 1942 24 sept 19.43 uur 'Hl 7.24 uur De strijd tegen Engeland De Duitsche troepeft dringen de stad verder binnen Wilds geruchten en ontevredenheid Hoe de belangen van winkelier en consument zijn vereenigd Twee kinderen levend verbrand I - AAK DL /WAR. te: handel machteloos, opdat ieder hetzij./ ne kruge Uitg.N.V. Uitg. Mi]. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebureaux: SCHAGEN: Laan 201, Tel. 444 (2 lijnen. - DEN HELDER: KoninRstr. 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Voordam 9. Tel. 3330. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 et p. m.m. Bij contract, binnen een 'jaar te Re- bruiken. belanRrijke kortinR. Prij zen worden op aanvraag verstrekt 4 pagina's UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Sept. (D.N. B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Aan de Terek hebben Duitsche troepen den vijand uit zijn ver sterkte stellingen verdreven. In het gebied van Stalingrad duren de ge vechten met onverminderde heviR heid voort. Verlichtingsaanvallen van den vijand uit het Noorden zijn mislukt. Bij#Woronesj werden vijandelijke aanvallen ten deele in gevechten op korten afstand on der hooge bloedige verliezen afge slagen. ïn de Middellandsche Zee heeft sen Duitsche duikboot een schip van 1200 brt, en vier vrachtzeil jooten tot zinken gebracht. Afzonderlijke Britsche vliegtui- ;en ondernamen overdag ondoel- heffende storingsvluchten boven iet Duitsohe rijksgebied.. Een vlieg- uig werd neergehaald. Des nachts logen Britsche bommenwerpers aar Zuidwest- en Zuid-Duitsch- and. In eenige plaatsen, o.a. iu de tad Münehen, berokkenden bri- tnt- en brandbommen schade, ♦erwegend in woonwijken en aan eenbare gebouwen. De burgerbe- Vlking leed verliezen. Twaalf der ïn vallende bommenwerpers wer- m ten deele door luchtdoelge- tiut, ten deele door nachtjagers lergeschoten. S'a aanvallen op fabrieken aan Btsche Zuidoostkust bestookten Eitsche gevechtsvliegtuigen in di nacht van 19 op 20 September h. industriegebied van Sunderland irt bommen van zwaar kaliber. ooals in een extra bericht is be- kid gemaakt, is in de Noordelijke Iïee een groote convooislag ge wonen. Na de volkómen verrii^- ting van een groot convooi irde Noordelijke IJszee in den tij van 2 tot 7 Juli 1942 werd op 13Beptèmber van Britsche zijde eenieuwe poging gedaan om een grt, convooi, dat door sterke vlteenheden beschermd werd, Een ire vliegtuigbom, die voor een bomüement op Stalingrad gebruikt gal 'den, wordt door middel van een tl onder het vliegtuig gehangei) PK Horster-PBZ-R-P-H m. r RO, 20 Sept. In zijn weer- tnaciiricht nr. 846 maakt het Italiajche hdofdkwarfler het vol- gendekend: Forti es Italiaansohe en üuit- eclie igtuigen, die in achtereon- volgei golven aan het Egypti-. eche lt opereerden, hebben ook gister met zichtbaar resultaat conceities vijandelijke voertui gen afvallen. Een Britsoh vlieg tuig ti door het luchtdoelge schut^ een onzer divisies neer- gehaaEen formatie van onze bomnverpers bracht groote brandjtevveeg op het vliegveld Micab(Malta). Eengndelijke aanval op Na- varrijjGriekenland) bracht geen schadtweeg. In den afgeloopen nachtjbben Engelsche vliegtui gen «ge bommen laten vallen op degeving van Catania en Li cata ier slachtoffers te maken. Een ndelijk vliegtuig stortte brand' neer bij Catiolica Eraclea (provit Agrigento op Sicilië) Een «inzittende vliegers, een Nieuwelander, die aan een val- echei-pt het toestel was gespron- fen, v gevangen genomen. over de Noordelijke IJszee naar een Sovjethaven te brengen. De zeer slechte weersomstandigheden en het feit, dat de ijsgrens een sterk Noordelijken koers mogelijk maakten, begunstigden dit plan. Duitsche formaties geveclitsvlie- tuigen en duikbooten openden den aanval en vernietigden in dagen lange moeilijke gevechten ook dit uit 45 koopvaardijschepen bestaan de convooi. Onder omstandigheden die den strijd zeer bemoeilijkten, op groote afstanden, bij slecht weer en krachtigen vijandelijken afweer door luchtdoelgeschut en jacht vliegtuigen, brachten onze gevechts vliegtuigen van-dit konvooi in to taal 25 koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 177.000 brt. töt zinken. Acht andere schepen werden zoo zwaar bechadigd, dat zij als verloren beschouwd moeten worden .Bovendien vernietigde de luchtmacht van de bewakingsvaar- tuigën een torpedojager alsmede twee patrouillevaartuigen, terwijl een tweede torpedojager in brand geraakte. Onze duikbooten vernietigden in felle achtervolging /ijf koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 29.000 brt. en piaa'sten torpedotreffers op twee Britsche torpedojagers. De heerschende weersomstandigheden maakte het niet mogelijk te constateeren, of de beide laatstgenoemde vaartui gen vergingen. Daarmede leed de vijand een zij ner zwaarste nederlagen in kon- vooigevechten. Hij verloor binnen zes dagen tijds 38 met oorlogmate riaal van allerlei aard geladen koopvaardijschepen, waaronder ook tankibboten, met een totalen inhoud van 270.000 brt. Daar komt nog bij het verlies vah zes oorlogssche pen. Slechts resten van het konvooi ten deele aanzienlijk beschadigde schepen, konden ontkomen. Voorts maakt het opperbevel van de weermacht bekend: De van offi- cieele Sovjetzijde verspreide en door het Reuterbureau overgeno men bewering, dat Generaal-Oberst va,n»Kleist gesneuveld is, is on waar. DE ONLUSTEN IN INDIë. GENèVE, 19 Sept. (D.N.B.) De onlusten in Indië zijn ernstiger dan oorspronkelijk algemeen* werd aangenomen, zoo verklaart de Daily Telegraph. In verscheidene Indische provincies zijn, zoo, schrijft het blad verder, de Indi sche nationalisten erin geslaagd het bestuursapparaat volkomen lam te leggen. Hoofdredacteur: A. R JONKER Alkmaar In Weenen. de oude Donau-stad van reeds zoo menig historisch con gres. heeft de Jeugd van -Europa zich verzameld en aaneengesloten tot één Europeesch jeugdblók. De spes van veertien landen van ons continent gaf daarmede een gr.ootsche demonstratie van meer dan gewone beteekenis; immers, de jeugd van heden is het volk van straks. Deze historische bijeenkomst geeft onomwonden den wil van de jeugd weer. mede te bouwen aan het Europa van de toekomst, waarvoor thans in bloed en tranen de funda menten wordgn gelegd en de stee- nen aangedragen. Er wordt een zware strijd gestre den. maar ondanks de moeilijkheden van dezen tijd. leeft de jeugd onder betere omstandigheden dan vroeger, omdat nu millioenen strijders den jongeren een weg banen, een weg naar een gelukkige toekomst. Indien de jeugd in het verleden een gebaanden weg gevonden had. zouden ouderen nu hun leven niet behoeven in te zetten. De mogelijkheid om dei} jongeren een kans té geven is er altijd ge weest. De democratie zeide voort durend zich ten doel te stellen ook de jeugd een periode van vrede en welvaart v. socialen en cultureelen vooruitgang, kortom een toekorrfst te verzekeren. Tijd en gelegenheid wa ren er voldoende, de macht daartoe noodig was eveneens aanwezig, maar het bleef, als met zooveel in dien tijd van ongebruikte kansen, bii praten en beloven. Nog spreekt men in Moskou. Londen en Washington over jeugd en toekomst, maar de democratie, noch het bolsjewisme, leerden de les van dezen tijd ver staan. Een daad ontbreekt en men blijft slechts ..sollen". Europa gaf in Weenen iets posi tievers te zien. Daar staat de Jeugd van veertien landen bezield door één ideaal: het veilig stellen van de toekomst der Europeesche mensch- heid. één in lotsverbondenheid. Ook de Nederlandsche Jeugd heeft zich in dien zin uitgesproken en zet zich thans, evenals onze mannen aan het Oostfront, in. om voor ons land de plaats in het nieuwe Europa te veroveren, waar Nederland krachtens zijn verleden recht op heeft. Een schoone Nederlandsche traditie wordt voortgezet. De Jeugd toont begrip te hebben In de Bangert is thans de pruimenpluk in vollen gang. Een kijkje in de om geving van Zwaag. Daar, waar de pruimen boven het water groeien, maakt men bij het plukken gebruik van een bootje. Polygoon-Kuiper-Pax Holland m Maan Maan op vanavond om onder 18.24 V.M. tot morgenochtend 3.13 10 Oct. N.M. 17 Oct. E.K. BERLIJN, 19 Sept. (D.N.B.) Van militaire zijde verluidt: Gisteren in den loop van den dag hebben verkenningsvliegtuigen uit gestrekte verkenningsvluchten ge maakt boven het Britsche zee- en kustgebied. In het zeegebied van Dartmoutih aan de Engelsche Zuid kust vielen Duitsche gevechtsvlieg tuigen Britsche koopvaarders aan. Een transportschip van 15Ö0 brt werd tot zinken gebracht Vier an dere koopvaarders werden door bonitreffers zwaar beschadigd. Alle Duitsche vliegtuigen keer den behouden op hun basis terug. voor dezen tiid en durft de conse quenties aan. Zij zet zich in eerlijke eendrachtige kameraadschap in voor een vrij Éüropa. waar de hoogste menschelijke waarden het leven zul len bestemmen en vriendschap on der de volken zal heerschen. De Jeugd geeft velen ouderen een beschamend voorbeeld. Zij over brugt wat verdeelt en bevordert wat bindt. zij bouwt aan de toe komst van alle Europeesche volke ren. Jr. URLAUBERKARTE DIENEN OOK DOOR WINKELIERS IN ONTVANGST GENO MEN TE WORDEN. 's GRAVENHAGE, 19 Sept - Adngezien er nog steeds mis verstand blijkt te bestaan om trent het £^1 dan niet geldig zijn van de bonnen der „Urlauber- karte" vestigt het Departement van Landbouw en Visscherij er nogmaals met nadruk .de aandacht op, dat de bonnen der .Urlauberkarte" met blauw groenen ondergrond en voorzien van een blauwen adelaar, hier te lande geldig zijn, zoodat win keliers derhalve verplicht zijn bij aanbieding van deze bonnen de daarop verkrijgbaar gestel de artikelen af te leveren. GENEVE, 19 Sept. (DNB). —.De L*- densche bladen houden zich naar aas- leiding van de berichten hunner cor respondenten uit Moskou bezig met de verbitterde gevechten in Stalingrad. De Times is van meening, dat het een groote^waasheid zou zijn te verwach ten dar het weer de Sowjets misschien nog zou kunnen redden. De militaire correspondent van de Times schrijft, dat juist de Duitsche luchtmacht bo ven Stalingrad zich bijzonder superi eur heeft getoond. De Moskousche correspondent van de Daily Telegraph verklaart, dat de militaire positie in Stalingrad in de laatste dagen van een ernstig stadium in een wanhopig'stadium is geraakt. Wanneer thans Stalingrad valt, dan zien de Britsche en geallieerde troepen zich in hun strijd om het Europeesche vasteland voor de zwaarste proef ge steld. Zelfs wanneer men voorzichtig is bij'de beoordeeling van de gevolgen dan moet men toch zeggen, dat de val van Stalingjad de offensieve kracht der roode legers voor altijd breekt. De Moskousche correspondent van de Daily Herald meldt, dat de Duitschers met een totdusvc# ongekende woede strijden. Geen enkel get|guw, dat zij bezetten, geven zij weer prijs. BERLIJN, 19 Sept. (DNB). De verbitterde gevechten in het centrum van Stalingrad hebben ook op 18 Sept. voortgeduurd, naar van militaire zijde verluidt. De formaties van het leger werden bij haar hardnekkig oprukken door sterke formaties gevechts- en jachtvliegtuigen doeltreffend gesteund Zware luchtaanvallen waren giste ren gericht op spoorwegdoelen in het achterwaartsche gebied van den vij and, waarbij twee treinen met olie in brand werden geworpen. Boven Stalingrad ontstonden gisteren overdag talrijke luchtgevechten, in 't verloop waarvan Duitsche jagers, vol gens de tatdusver ontvangen berich ten, 21 bolsjewistische gevechts- en jachtvliegtuigen neerschoten. BERLIJN, 20 September (DNB). Van militaire zijde verneemt het DNB: In verbitterden strijd zijn gisteren troepen van het Duitsche leger verder in de stad Stalingrad doorgedrongen. Sterke formaties Duitsche gevechts vliegtuigen, duikbommenwerpers en jachtvliegtuigen hebben vooral in het Noordelijke deel 'van Stalingrad de tot vestingen gemaakte stellingen en haarden van verzet der bolsjewisten met bommen van zwaar kaliber be stookt. Ook het ravitailleeringsverkeer van den vijand stond ononderbroken bloot aan luchtaanvallen. Te Asagio- in Italië werd dezer dagen de grootste sterrenwacht van Europa in gebruik genomen. Het ingenieuze drijfwerk, dat den telescoop in bewe ging brengt. Afi-Stuvel- Schimmelpenningh-Pax Holland m. .VNP-Claudius-Pax Holland m Aan den bekenden dahliakweeker Hornsveld te Baarn is.het gelukt het verlorei^gegane type „Geisha", waar mede 4* jaar geleden een omkeer in tfe dahliacultuur werd bewerkstelligd, opnieuw te kweeken, hetgeen als een groote bijzonderheid geldt. "De beer Hornsveld toont aan de hand van een oude afbeelding, dat de hieuwe ..Gei sha" geheel hetzelfde is. J. C. Stevens-Pax Holland m. De verongelukte Engelscbe vliegboot. STOCKHOLM, 20 Sept. Men ver neemt hier, dat te Londen de wild ste geruchten de ronde doen in ver band met het verongelukken van de Engelsche vliegboot Clare, waarbij de geheele bemanrting en alle passagiers om het leven zijn gekomen. Men Wrtelt, dat beken de personen zich onder de passa giers bevonden. Volgens de Daily Telegraph is het een feit, dat de Clare op deze reizen slechts voor aanstaande Engelsche of geallieer de personen vervoerde. Het traject was gereserveerd voor hooge amb tenaren. Engelsche communisten eischen aftreden van en kele ministers. In Londensohe politieke kringen verluidt dat de Engelsche commu nistische partij het aftreden eischt \an den minister van oorlog, den staatssecretaris voor Indië, den lord-kanselier, de ambassadeurs te Madrid en Washington en van eenige andere diplomaten. Zij mo tiveert haar eisch aldus, dat de betrokken bewindslieden onbe kwaam zijn, om den oorlog tegen de 'totalitaire mogendheden te voeren. Verklaringen van Alexander. STOCKHOLM, 20 Sept. (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Britsche minister van Marinê, Alexander, vandaag in een rede te Sheffield verklaard, dat Engeland ,,een aanzienlijk aantal torpedojagers heeft verlo ren". Hij beweerde, dat deze jagers intusschen „meer dan vervangen" zijn en vermaande het Engelsche publiek, de wijze en het tijdsiip der vorming van een tweede front 's-GRAVENHAGE. 19 'Sept. In de St. Crt. van 18 September 1942 zijn opgenomen een besluit tot wij ziging van het winkelsluitingsbe- sluit 1941 en een nieuwe uitvoerings beschikking daarvan, waarbij de Secr.-Gen. van het Dep. van H.. N. en Sch. met ingang van 1 October 1942 wijziging brengt in de thans van kracht zijnde regeling inzake de verplichte openstelling van win kels in dien zin. dat alle winkels in het algemeen op de werkdagen voor het publiek geopend zullen moeten zijn van 10 tot 17 uur. Voor ande re dan de levensmiddelenzaken blüft de vrijstelling der verplichting voor den Maandag tot 13 uur ge handhaafd. De nieuwe regeling zal evenwel slechts gelden voor het tijdvak van I October tot I April: voor het overige deel des jaars blijft de huidige regeling gehandhaafd. De zg. middagpauze zal dus ko men te vervallen, hetgeen noodza kelijk was om vooral dat gedeelte van het publiek, dat overdag in een vasten werkkring werkzaam is. en dat- practisch na het eindigen van den dagelijkschen arbeidstijd des avonds geen gelegenheid meer zal hebben tot het doen van inkoopen.— de gelegenheid daartoe in het mid-^ daguur te bieden. Verwacht mag' worden, dat de winkéliers. wier ar- PRIJZEN VOOR CONSUMPTIE AARDAPPELEN. 's-GRAVENHAGE, 19. Sept. Met ingang van Maandag 21 Sept. 1942 zijn nieuwe prijzen voor con sumptieaardappelen vastgesteld. In de bladen is hierover een offi- oieele mededeeling opgenomen. PLOEG VAN DEN NED. JEUGD STORM IN MILAAN AAN GEKOMEN. MILAAN, 20 September (A.N.P.) De ploeg van den Neder- landschen Jeugdstorm, bestaan de uit meisjes en jongens, die aan de sportwedstrijden der Europee sche jeugd in Milaan zal deelne men, is aldaar aangekomen, even als de Spaansche vertegenwoordi gers. Deelnemers .uit andere lan den zijn onderweg, zooals bijvoor beeld de Kroatische Ustascha jeugd die met ongeveer honderd man sterk uit Agram zijn vertrokken. In totaal worden 305 mannelijke en 110 vrouwelijke deelnemers, als mede een groot aantal jeugdleid sters en leiders verwacht. Zooals bekend zullen de spelen Donder dag a.s. feestelijk worden geopend. NIEUWE ARBEIDSVOORWAAR DEN IN HET HOTEL- EN CAFÉ BEDRIJF., Hoe inlichtingen te ver krijgen. Op 1. October 1942' treedt een nieu we regeling in werking t. a.v. loon en arbeidsvoorwaarden in het Ho tel-, Café-, Restaurant- en Caféta riabedrijf. Deze regeling heeft tol gevolg, dat de Sociale positie van de werkers in deze bedrijven thans is geregeld. Zij, dje nadere inlich tingen wenschen over de nieuwe regeling kunnen zich wenden tot het kantoor van het Arbeidsfront in hun woonplaats, alwaar- op be paalde tijden een deskundige me dewerker van het N.A.F. aanwezig zal zijn, die alle inlichtingen kan verstrekken. faeidstijd' eenigszins verkort is en voor wie de verplichte openstelling hunner winkels thans één uur later een aanvang zal nemen en één uur vroeger zal eindigen, te dezen hun dienende taak zullen verstaan. Vorenbedoelde regeling heeft de strekking, rekening te houden met de zuinigheid, welke in den komen den winter ten aanzien van het ver bruik van electrisch licht, gas en brandstoffen zal dienen te wórden betracht. Het winkelpersoneel zal voorts een redelijke mogelijkheid krijgen om nog voor het invallen der duisternis zijn woning te berei ken. Waar het tijdstip, waarop de ver plichting'tot openstelling van win kels eindigt, bijna een half uur voor het vroegste tijdstip van zons ondergang ligt. volgt hieruit, dat be doelde verplichting geen bezwaren meer zal kunnen doen rijzen met betrekking tot de naleving der ver duisteringsvoorschriften. Het ver- leenen van ontheffing om deze re den zal dus voortaan niet meer noo dig zijn. In de regeling inzake de vacantie van winkelier en winkelpersoneel is in dien zin wijziging gebracht, dat voor wat betreft de levensmid delenzaken voortaan ontheffing zal kunnen worden verleend. hetzij voor niet meer dan tweemaal ten hoogste zes. hetzij voor niet meer dan driemaal ten hoogste vier ach tereenvolgende. in e n kalender- week liggende, werkdagen. Hierdoor is tegemoet gekomen aan een van de ziide van belanghebbenden ge- uiten wensch. De aandacjjt wordt er nogmaals op gevestigd; dat het in het tijdvak van 1 October tot 1 April m o g e- 1 ij k zal blijven de winkels voor het publiek geopend te hebben op de eerste vijf werkdagen der week van 5 tot 18 en op Zaterdag van 5 tot 19 uur. Zaterdagmorgen waren in een aantal kolenhokken van de ko lenhandelaar L. te Eindihoven, waa#in ook stroo bewaard wordt, zooals gewoonlijk eenige kinderen aan hetfsipelen. Tegen elf uur brak in de bergplaatsen brand uit. Spoe dig kwam een kind van Aan Dus- sein huilend naar huis geloopen, dat daar aan het spelen was ge- weest. Omwonenden maakten zichi spoedig ongerust, daar" een twee tal kinderen, een vierjarig jongetje en een vierjarig meisje van de familie Couwenberg en van de familie van der Hoegen afwezig bleken te zijn. De Eindihovensche brandweer was spoedig friet groot materiaal ter plaatse. Nadat men het stroo uit een der eerste hokken had weggeruimd, vond men daar de verkoolde lijkjes van beide kinderen. De slachtoffertjes zijn waarschijnlijk in de bergplaats met lucifers aan het *»spelen ge. weest. over te laten aan de verantwoor delijke personen. Men zot) Sowjet- Rusland geen hulp versohaffen zoo zeide hij, als men een acfn ondernam, die tot een catastrofale nederlaag der Britsche strijdkrach ten zou kunnen leiden.. VJN.P.Qaudius-Lax Holland a

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1