Tob nooit Stadsnieuws SUCCES-H R.C. 4 4 Marktberichten Hoe Duitsche Alpenjagers den Elbroes beklommen 12 gevulde collectebussen gestolen WIEBE HOLTROP ter aarde besteld Nieuws uit Urk Vereeoiging voor Facul tatieve Lijkverbranding Uc-et&al Atlas-Wierioierwaard 1-3 Goed werk van D.T.S. Deder dagen werd bg de politie aangifte gedaan, dat bij een bewoner van de Schagendwaraatraat alhier 12 gevulde collectebussen gestolen zijn. Deze bussen bevatten gelden van de Vereeniging tot Werkverschaffing aan hulpbehoevende Blinden. De on verlaten hebben dus een categorie personen benadeeld, die dit geld wel zeer van noode heeft. Ook daarom is het te hopen, dat men de dieven weet te ont ïaskeren* LANDBOUWPRODUCTEN GESTOLEN. Een landbouwer aan de Doggers vaart deed aangifte, dat van zijn land hoeveelheden gerst, haver, tab- we, voederbiet n en andere produc ten zijn ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. TEXEL. BURGERLIJKE STAND TEXEL van 12 t/m 18 September 1942. Geboren: Dina Paulina, d. v. E. D. Westdorp en J. den Braven; Neel- tje Elisabeth, d. v. D. W. Keijser en P. Slot; Maria Theresia, d. v. J. F. van Tongelen en C. Beckers. Ondertrouwd: J. A. Helsloot en J. Maas; P. J. M. Hartig en J. Wet steen; W. Schaatsenberg en M. Brou wer; W. P. Geus en M. Roeper. Overleden: Dirk Anne de Porto, oud 14 da, en; Klaas Cornelis Geus, oud 71 jaren, geh. m. J. Kooiman; H. Beumkes, oud 79 jaar, wed. v. K. Zegel POLITIE. Gevonden: een zakmes. URK, 17 Sept. De prijzen waren heden: kuilpalirig T4 ct. per kg, ljjnaal 0.681.90,, snoekbaars 68 ct., roode baars 36 ct.,' voorn 2236 ct., pos 10 ct.; alles per kg. Het nest was 50 ct. per pak van 37 Ya kg. KOEGRAS r Harmonie Kunstzin bewijst de laatste eer. 1 Julianadorp. In den nog jeugdigen leftiid van 16 jaar en 9 maande werd Zater dag Wiebe Holtrop ter-aarde-besteld ihet slachtoffer van een ernstig on geval. Gedurende ruim vijf jaar was de overledene eer» trouw en ijverig lid van de Harmonie .Kunstzin" Het geheele muziekcorps, onder leiding van haar directeur. J. v. Glabbeek. was bij deze droeve plechtigheid te genwoordig. Door de acht jongste leden werd de overleden^ naar de groeve gedragen, daarachter kwa men de ledeh van ..Kunstzin" met een 20-tal bloemstukken. Aan de roeve werd het woord gevoerd oor den eere voorz.. den heer Hendriks die namens het corps Wiebe een rust zacht" toewenschte en hem schetste als een trouw en goed lid der vereeniging. Daarna werd gesproken door den dirigent J. v. Glabbeek. die diep onder den indruk was en die tot uiting bracht, hoezeer het plotseling heengaan van dezen jongen vriend allen had ge troffen. ..Wij. die wekelijks de mu ziek beoefenen zullen straks de leege plaats vinden van een trouw ijverig en goed lid." - Zeer velen zullen zich met hem hebben afgevraagd, hoe het moge lijk was. dat dit jonge leven werd weggenomen, doch men staat voor het groote ondoorgrondelijke myste rie. Of wij menschen dit nu een Overmacht, een Natuurkracht of èen God noemen, wij hebben er in te berusten en vol eerbied en dee moed het hoofd te buigen. De bloemen, welke door de leden van de harmonie zijn gezonden ver welken. maar ze zijn een symbool Met gouden letters zal de naam van den overledene in de annalen Van het korps vermeld blijven. Moeiiijk was het Voor spreker om troostwoorden te spreken tot ou ders en fhm. Een ieder voelt hun groote smart en droevenis. Moge het voor hen een kleine verlich ting zijn. dat Wiebe' in zijn kort stondig bestaan zooveel vrienden had. Spr. hoopt, dat de tijd de diepe wonden mag heelen. Namens alle korpsleden wenscht hij den overle dene een1 rust zacht en persoonlijk voegt hij daaraan toe een 'hartelijk ..tot weerziens" in het hiernamaals. Hierna sprak den heer L .v. d. Boogaarde, inamens de ..Kunstzin"- band. waarmede de droeve plechtig heid was geëindigd. W1ER1NGEX HARMONIE CONCERTEERT. Hippolytushoef, Zondagmiddag gaf de muziekvereeniging „Harmo nie" een aardig geslaagd concert op het Kerkplein. Men had van eenige landbouwwagens een ver hooging gemaakt, zoodat een ieder de „muziek" kon zien. Tal yan nummers werden ten gehoore ge bracht, waaronder de mooie ouver' ture Fantastique van A. Govaert, en de wals van J. Strauss, Le Beau Danube bleu. Tot slot eenige mar seden, waarmede het concert weit! besloten. (C. Dekker) VEILING. Voor de fam. Hermans te Wie- ringen werden in Hotel J. Lont te De Oev^r ten overstaan van notaris Obreen een aantal perceelen. ge veild. De opbrengsten waren als volgt: Perceel 1. P. Tijsen Dzn. f 891. Perceel 2. P. Tijsen Dzn. f 816.—. ^Perceel 3. D. Tijsen Pzn. f 882.—. Perceel 4. P. Tijserf Dzn. f 915.—. Perceel 5. Joh. Heiligenberg f 912. Perceel 6. Jqh. Oedzes f 909.—; Perceel 7. Joh. Oedzes f 906. Perc. 8. Cobp. BoeiTnleeenhank f 900, perc. 9 S. C. Kooi] Mzn. f900, perc. 10 Jb. Tijsen Dzn. f 1140, perc. 11 Coöp. Boerenleenbank f 1050, perc. 12, N. de Haan Wan. f 1000, perc. 13, Jb. Tijsen San. f 950; perc. 14, Jb. Bakker Jzn. f 1000; perc. 15 S. Bakke.r Szn. f 1050; perc. 16. Coöp. Boerenleenbank f 2100; perc. 17, Coöp. Boerenleenbank f 2300. Totale opbrengst f 18621. KERKELIJKE VERKIEZING. Bij de Zondagmorgen na de gods dienstoefening in de Ned. H. kerk te Hippolytushoef gehouden ver kiezing zijn tot notabel gekozen: de heeren J. C. de Vries en S. Rus- selman. ONTVREEMD. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is op een drietal plaat sen in deze gemeente ingebroken. Verschillende goederen zijn ont vreemd, waar onder distributiebe scheiden. POLITIE. Gevonden: een damesarmbandhor loge en een damesjurnper. Inl. gem.-bode. DAAN POOL IN CONCORDI/4. Onlangs zagen wij Daan en ziin clubje te Den Oever. Zaterdag en Zondag was hij in zaal Concordia te Hippolytushoef. En niettegen staande al verscheidene malen ip dit blad van zijn uitvoeringen ver slagen zijn gepubliceerd, willen wij» toch niet achterblijven om hen een' woord van dank te brengen voor de 3 uren van echte kleinkunst, waar van zij ons hebben Jatpn genieten. Reeds dadelijk heeft Daan zijn pu bliek met zijn praatje te pakken en als hij dan zijn eerste lied ..De macht van het kind" heeft laten hoo ren. bewijst het hartelijk applaus, hoezeer men zijn kunnen, appreci eert. ..Onze Daan" weet zoowel in, het ernstige genre als in het luchti ge en kluchtige de zaal te imponee- ren. Van de eerste noemen wij ook zijn „Gebroken Melodie", terwijl van de laatste vooral zijn West- Friesche schetsjes zeeT in den smaak vielen. We noemen verder Bob v. Bruggen, pianist en accor- dionvirtupos, die den ganschen avond op het tooneel is om zijn me deleden te accompagneerep. De wij ze. waarop hij dit doet is werkelijk schitterend. Henk Borst oogstte veel succes met zijn Vereelte Handen]! terwijl het verzoeknummer „Aethefe banden" door Mimi Buick-Pooi en Henk Borst op de juiste wijze wer den voorgedragen. De drie finales waren een lust voor 't oog. wat cos- tumes en décors betreft. Voordracht en zang waren -voortreffelijk. Als inleiding der 3 finales werd door Ans Neefkes telkens een dans ge geven. Haar dansen ziin kunstzin nig en worden, met volle overgave en groote toewijding door haar uit gevoerd. Vooral de uitlegging der dansen verhoogde het begrijpen en zij had dan ook steeds een hartelijk applaus te incasseeren. Bravo Daan en.... tot de volgende keer. (C. Dekker.) KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar dé Chr. Ger. Kerk te Urk Ds. P. van der Bgl, te Barendrecht. BENOEMD. Tot sociale voorman bg de firma P. Daalders is benoemd de heer B. ten Napel, alhier. GESLAAFD. Voor het examen chauffeur-moij- teur slaagde op de vakschool te Zaandam, de heer P. Ras, alhier. De commandant vertelt. Bergn, 5 Sept. (V.P.B.) Een kapitein, die het bevel voerde over de afdeeling Alpenjagers, die de Duitsche oorlogsvlag op den hoog- sten top van den Kaukasus, den Elbroes heeft geplant, heeft voor de te Berlijn geaccrediteerde buiten- landsche pers een relaas gegeven van deze expeditie. De kapitein, een sportief type, van wien men niet zonder verwondering hoort vertellen, dat hg van beroep... rechter is, heeft reeds eerde de Duitsche oor logsvlag geplant, n.1. op den gashou der van Stalino. Deze is circa 90 m hoog en kan slechts via een smalle ijz'eren ladder aan den buitenkant worden beklommen. „De Elbroes met zijn 5633 meter waa mij heel wat liever!" meent de kapitein, die in het bezit is van nog een derde Duit sche oorlogsvlag. Die reserveer ik voor den hoogsten berg in Rusland, de Stalinpict in/Pamir, die 7000. me- te hoog is. Maar het zal wel min stens tot 1944 duren, eer ik daaraan toe kom!"v Met 20 man op weg. Hij kreeg terstond, nadat hij met zijn compagnie ever den Don Was ge trokken, van zijn divisiecommapdant opdracht de Duitsche oorlogsvlag op der Elbroes te planten. Aan boord van een JU 88 maakte hij een ver kenningstocht boven de omgeving en zag, dat deze opdracht gemakkelijker gegeven dan uitgevoerd was. Hij zocht 20 man uit, order wie eenige beklimmers van den Himalaya. Tot in perfectie uitgerust met wapens, technische hulpmiddelen, bont-klee ding, slaapzakken, levensmiddelen enz;, reed men per vrachtauto langs den Koeban, dwars door de Sovjet stellingen zonder op vijandelijken tegenstand van beteekenis te stuiten. De zaak werd ernstiger, toen de Sov- 67ste Algemeene Vergade ring. Voordracht De. G W. Melchers. De Ver. voor Facultatieve Lijk verbranding hield Zaterdag onder voorzitterschap van Dr. P. H. van Roojen haar 67ste algemeene ver gadering in haar kantoorgebouw te Velzeri. Uit alle hoeken van ons land waren de afgevaardigden op gekomen. De voorz. merkte in zijn ope ningswoord o.m, op, dat de tarie ven voor crematie wel zullen moe ten worden verhoogd. Bij de bestuurverkiezing werden de aan de beurt van aftpeden zijn de leden, de heeren Dr." P .H. van Roojen, Dr. K. Simon Thomas en L. j. Zielstra bij enkele candidaat- stelling herkozen. De rekening en verantwoording van het hoofdbestuur over 1941 en de begrooting over 1943 werden vervolgens goedgekeurd. Tenslotte werden enkele artike len van het Algemeen Reglement* overeenkomstig de voorstellen van het Hoofdbestuur gewijzigd na eenige discussie. Amendementen van de afdeelingen Amsterdam, Bergen en Alkmaar hadden geen sucèes. Aan het Hoofdbestuur werd over gelaten de plaats t'e benalen.waar de volgende algen». Vergadering zal worden gehouden. I Na sluiting volgde een' wande ling naar het crematorium, waar Ds. G. W. Melchers, em. predikant, In de groote aula een voordracht zou houden over „De lijkverbran ding bezien van ethisch-religieus standpunt".( Spr. begon met er op te wijzen, dat de woorden „Stof zijt gij en tot Stof zult gij wederkeeren" geen ge bod inhouden omstfent de wijze waarop dit zal geschieden, op een langzame wijze als bij begraven dan wel op snellere manier als bij verasschen. Voorstanders van de laatste wijze zagen zich geplaatst tegenover hygiënische, juridische, economische en religieuze vraag stukken. In de loop der jaren is gebleken, dat de religieuze bezwa ren het moeilijkst te overwinnen waren. Weinigen denken aan hun dood, en als 't zoo ver is, zorgen anderen wel voor de lijkbezorging en volgens allicht het plaatselijk gebruik. Niet de koele rede, maar het hart! het gevoel spreekt. Gods dienstige gedachten dringen dan naar voren. Spr. betoogde uitvoe rig dat nergens in de Heilige Schrift verassching is verboden. Lijkverbranding gaat niet in tegen het geloof. Zelfs het pauselijk ver bod is niet ex cathedra, kan ten allen tijde opgeheven worden. Gehechtheid aan een bepaalde traditie speelt een voornamen rol Maar een traditie is ontstaan in den loop der tijden en heeft een tevoren bestaand gebruik verdron gen, en nu moge zij nog zoo oud en eerbiedwaardig zijn, zij zal toch ook op haar beurt kunnen worden verdrongen. Meji houde op, aldus spr., zich te beroepen op traditie en bedenke, dat de wijze, waarop het doode lichaam aan de vergan kelijkheid wordt prijsgegeven niets te maken heeft met geloof. Zoowel verasschen als begraven voldoen1 aan het gebod: „Stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeeren." jets vlak voor zijn neus een brug op bliezen er hij zonde, auto verder mo§st. De beklimming begon langs onbegaanbare wegen, zelfs twee pakezels gleden uit en kwamen resp. met 100 pond chocolade en 100 pond honing in den Koeban terecht. De ezels werden gered, maar hun kost bare last ging verloren. Aanvankelijk had deze expeditie ,nog een overwegend militair karak ter, daar hij een aantal belangrijke passen moest bezetten. Toen hij tot 3600 meter hoogte was doorgedron gen, had hij zich van deze taak vrij wel gekweten en begon het meer sportieve deel der expeditie. Daar, met - uitzondering der Himalayabe- klimmers ,nog niemand hooger dan 4000 meter was geweest, moest hij eerst geruimen tijd reserveeren voor een training. In gevangenschap. Op 4200 meter hoogte ontdekte de expeditie een gebouw, dat den vorm had van een Zeppelin en het nidder hield tusschen een berghut en een kazerne, Er bevond zich daar ook een meteorologisch observatorium Ruim 120 leden van het roode leger vormden de bezetting. De kapitein wist van het bestaan van deze post niets af, toen hg er plotseling voor stond. Hij was name'gk juist op zoek naar een patrouille, die hier voor het eerst was doorgedrongen. Hij was slechts vergezeld door zgn oppasser en moest zgn toevlucht ne men tot een list. Een handdoek zwaaiend als witte vlag, liet hg zich door de bolsjewisten gevangen ne men, die hem terstond voor eenige officieren brachten. Deze spraken geen Duitsch en de kapitein geen RuSöitch, zoodat hjj hun aan de hand van eenige teekeningen moest overtuigen, dat zjj omsingeld waren. Deze truc ging in zooverre op, dat de bolsjewisten naar het Oosten af- Onder groote belangstelling vond de ontmoeting SuccesH.R.C. plaats en na meer 'n spannender dan fraaien wedstrijd, waarin de kansen nogal eens wisselden, kwam t einde met den uitslag 44, waar mede beide ploegen tevreden moch ten zijn. Bij Succes werd constant goed gespeeld en dooreengenomen was het veldwerk der Successers beter. Bij H.R.C. zagen wij weinig opbouwend werk, maar in de voor hoed werden uitstekende dingen gedaan en dank zij het doortastend optreden van de voor\vaartsen, ge paard aan een behoorlijke schot vaardigheid van de spelers, indivi dueel is het den Racers mogelijk geweest het evenwicht in de doel- cijfers te bewaren. De aanval was de kracht der gasten, want 4 doel punten tegen de toch als sterk be kend Staande S.-achterhoede is uit stekend te noemen, terwijl 4 doel punten voor de uitgesproken on productieve S.-aanval wijst op een zwakke verdediging. Scheidsrechter Mol leidde deze match en H.R.C. trapte af met het windvoordeel. De Racers, die er direct goed in waren buitten dit voordeel onmid dellijk uit en dreigden Succes ge heel te overspelen. Nog maar wei nige minuten wéren gespeeld toen de Vries, die op de rechtsbuiten- plaats een keurige partij speglde en de meest gevaarlijke man was, de bal kreeg toegespeeld en een onverwacht hard laag schot in zond dat Posthumus volkomen vet- raste (0—1). Nauwelijks van den schrik be komen plaatste Roomijer uit het middenveld 'n hooge bal in de doel mond. Koster liep hier op en met een charge passeerde hij.Lont om juist voor Posthumus bij "en bal te zijn, die andermaal het nakijken kreeg. Een geluksdoelpunt. Vijf minuten gespeeld: 02. Met dezen kostbaren voorsprong had H.R.C. de beste papieren, doch S. komt alle lof toe voor de wijze waarop zij van toen af aan alle kracht inzette. Geleidelijk kwam men tot tegenaanvallen en reeds spoedig verkleinde Metselaar uit een voorzet van Schmitt den achter stand (1—2). Weinige oogenblikken later bracht de lat bij H.R.C. red ding, toen Metselaar wederom hard inschoot en het werd duidelijk, dat S. zich niet zonder meer gewonnen zou geven. Toch kwam H.R.C. eerst nog weer aan het woord en Bakser maakte er geheel alleen 13 van welk voorbeeld spoedig door Schmitt werd gevolgd (23). Beide goede doelpunten. De wedstrijd was tot dusverre zeer aantrekke lijk en vrij gelijkopgaand. Rust 2—3. Na de rust was de fut er bii H.R.C. geheel uit en er werd \oor al in de verdediging hopeloos ge- knoeid Het was opvallend hoe ge makkelijk Succes, dat nu het windvoordeel had, thans speelde De H.R.C.-voorhoede kreeg weinig ballen meer en was geniimm tijd volkomen uitgeschakeld. Succes Spr. eindigde zijn met de meeste aandacht gevolgde rede met de woorden: „Laat ons voortgaan op den ingeslagen weg en de toekomst is ons." trok! en, maar lieten hem achter on der bewaking /an eenige Mongolen, die hem moesten doodschieten. Ge lukkig was de ke iken rijkelijk voor zien en zoo gelukte het hem zijn be wakers met eenige uitgezochte lek kernijen te winnen. Zij lieten zich ontwapenen en werden trouwe hel pers der Duitsche soldaten. De beklimming van den top. Spoedig kreeg de kapitein radio- telegrafisch bericht, dat men van hem verwachtte, at hij thans den Elbroes te oeklimmen. Hij gaf nog denzelfden avond bevel, dat mên den volgenden ochtend zou opbreken. Dit gebeurde uit militair plichtsbewust- zijn, daar de weerberichten van dien aard waren, dat h: er onder normale omstandigheden nooit aan zou heb ben gedacht. Er woedde een hevige st— m, zware wolken belemmerden het uitzicht en de Alpenjagers wis ten, dat hen een sneeuwstorm wachtte, toen zij zich op weg be gaven. De tocht veniep vlot, maar was zeer zwaar. De geheele troep le-d onder ontzettende benauwdheid. De kapitein gaf zijn gehoor den raad om met een gasmasker op in looppas een wenteltrap in een hoogen kerktoren te beklimmen! Aldus zou men zich een voorstelling kunnen maken van de moeilijkheden, die de expeditie ondervond. Vlak voor et bereiken van den top werd de vlag aan een Stok beves tigd, die een der soldaten, van be roep berggids, naar boven bracht. Ook de divisievlag werd geplant. Na-1 dat men beide vlaggestokken zoo stevig mogelijk had bevestigd, volgde een militair saluut, waarop de terug tocht werd aanvaai Alle deelne mers zgn behouden teruggekeerd. Slechts één man wa* bij den terug- toch het spoor bijster geraakt, maar kwam een dag later in de bewoonde wereld terug. Men kon elkander In den dichten nevel dan ook nauwelijks zien. De diFisiegeeatelvke, die den tocht in ieder geval wilde meemaken, werd op korten afstand van den top onwel, maar wist zich met onbe- schrijfeljj e energie zoo te beheer- schen, dat hg tenslotte met de ove rigen kon meekomen. HERINNERING. Voor den optimist wordt een zegen, wat door den pessimist als een vloek beschouwd wordt. De mensch heeft vele mogelijkheden in zich, die hij zelf tot en zegen of tot een vloek kan doen worden. Nemen wij als voorbeeld een pes* simist, die een ongelukige jeugd heeft gehad. Later gaat het hem goed. Volgens zijn eigen inzichten gaat het een pessimist nooit goed, maar wjj nemen een normale maat staf aan en gaan uit van het stand punt, dat iemand die een harmonisch familieleven, een goede gezondheid en geen drukkende geldzorgen heeft, goed gaat. Desondanks zal de pessimist, die altijd een reden tot klagen weet te Vinden, wanneer hem op zijn gun stige omstandigheden gewezen wordt, antwoorden: dat hij zfco'n ongeluk kige jeugd heeft 'gehad en dat de herinnering daaraan hem nog steeds drukt. Een optimist in gelg'ke omstandig heden zal het verblijdend heden niet door een droevige herinnering laten bederven, en wanneer zijn sombere jeugd e'ens ter sprake komt, zal zijn reactie zijn: „Juist doordat ik het in mijn jeugd moeilijk had, geniet ik er des te meer van, dat ik het nu prettig heb." In het tegenovergestelde geval, een zonnige jeug<5 en late moeilijk heden, zal de pessirnist die voorspoed uit het verleden steeds in negatieven zin uitbuiten en als volgt redeneeren: „Hoe zal ik mij ooit kunnen schik ken,' ik die het zoo goed heb gehad De optimist daarentegen zal zeg gen: „ik heb tenminste een prettige daarentegen bouwde de éene na de andere aanval op en het over wicht kwam reeds tot uitdrukking toen S. een vijftal corners kort na elkaar kreeg te nemen. Doelnun- ten konden niet uitblijven en ten slotte scoorde Hartman fraai uit een voorzet van C. Lont. Na 26 mnuten was de stand gelijk, 33 Keurig opgehaald! Steeds kwam S.- terug en onder oorverdoovend gejuich besloot C. Lont een snelle run ipet een zijner welbekende schoten en S. leidde met 43! S had nu de wedstrijd geheel in handen en het was bepaald fout gezien, dat men zich nu in de verdediging terugtrok. Hierdoor kregen de gasten gelegenheid zich naar voren te werken en dit werd Succes noodlottig. In een duel met ledema wist Bakker het leer-op effectvolle wijze in de rich ting van het doel te plaatsen zoodat Posthumus er geen kijk meer op had en het nazien kieeg (44). Lont kreeg voor open doel nog de kans van den dag, doch de bal ging naast. Terwijl het'leer uit een laatste corner op het H.R. C..-doel voor van Es' heiligdom zweefde, werd het einde gefloten. Oostindiër scoort drie maal. Het is nog steeds mis met Atlas. Ook Zondagmorgen tegen Wieringer- waard moest het de punten aan zijn tegenstander laten. Wieringerwaard verdiende de overwinning volkomen. Het is wel een ploeg, waar rekening mee gehouden moet worden.. Het elftal is dit jaar versterkt met eenige gpe- de krachten. Zooals gezegd vlotte het weer niet bij Atlas en de nieuwe voorhoede bleek geen succes te zijn, er werd veel te doorzichtig gespeeld, alleen Hart toonde zoo nu en dan zijnkwalitei ten en van hem dreigde dan ook het meeste gevaar voor het heiligdom van Wieringerwaard. Na de rust, die met 10 voor W.Waard was ingegaan, ging het met Atlas iets beter. Atlas kwam toen nog een paar maal gevaarlijk te rug, doch de W.Waard achterhoede beheerschte de situatie. Het laatste kwartier kwam W.Waard geducht op zetten en Oostindiër wist nog twee maal Beijer te passeeren. Het einde kwam met 3—1 voor W.Waard. Gelijk spel tegen H.F.C. Even onverwacht als verdiend heeft D.T.S. het Haarlemsche H.F C een punt afgenomen na oen wedstrijd vol spanning en goede spelmomenten. 11 was de -uit slag en de Haarlemmers kunnen hiermede hun handen dichtknij pen, daar een overwinning voor de thuisclub zeker verdiend zou zijn geweest. We hebben D.T.S. den laatsten tijd niet zoo zien spelen. Er is buitengewoon bard gewerkt en hiertegen heeft de techniek van H F.C het tenslotte moeten afleg gen. In het begin zagen we een iets sterker H F C 'maar toch kon D.T S aanvallen opzetten, die gevaar inhielden en het speelde lang niet kansloos. V. Een gevaarlijk teruggespeelde bal van Kroon kon v. d. Hoven echter niet goed ond^r bedwang krijgen en Höck, de M.--midv;»or profiteerde hiervan. Dit was een togenvallertje voor de D.eetjes er had. v. d. Hoven zich een poosje later niet zoo uitstekend op een leruggespeelrien bal van Kuiper geworpen wan was de achterstand nog vergroot. Maar de gelijkmaker kwam, hor wel er een geweldige serimage voor noodig was Een goed door De Waard voorgezette corner kop te de naar voren gekomen Tromp in. keeper Schras stopte echter Tromp schoot nogmaals in, weer werd de bal gestopt, waarna Groen jeugd gehad, dat ia meer dan menig een kan zeggen." Het hangt er maar van af hoe en waar men den nadruk legt. En waar om zouden wg ni.t trachten om den nadruk dóór te leggen, waar die ons helpen kan, inplaats van dó.ér waar die ons neerslachtig maakt De mensch met levenskunst geniet niet alleen van wat hg heeft, maar cok van wat hij gehad heeft. Op cogenblikken, dat het heden eens mets verblijdens brengt (en der- geijjke perioden maakt elk mensch döor) zal hg uit het verleden put ten als uit een schatkamer. Hg zal met meer dankbaarheid dan weemoed di aken: „toen was ik toch gelukkig, toen neb 'k loch van het leven go- noten". En wanneer zich daaraan ds gedachte vastknoopt. „Toen was Jiet beter dan nu," zal hg verder gaan met: straks wordt het wellicht óók weer beter dan nu." Juist, en als het „straks" Veer be ter is, zullen wij dat des te meer waardeeren, wanneer nu alles wat snoef en moeilijk ga^t. De laatste zonnige dag van een week van zon nige dagen wordt nooit zoo gewaar deerd als de eerste zonnige dag na een week vari regen. Het leven-krggt pas beteekenis door contrasten; wanneer het ons altijd goed ging, zouden wg' immers niet meer realiseeren dat het ons goed ging, en het niet waardeeren ook. Wanneer U dagenlang van de zon nebaden genoten hebt, blijft Uw ver brande tint, ook al regent het daarna een paar dagen. Uw geest is belangrijker dan Uw huid. Traint Uw geest om de opgewekt heid over het goede, dat U genoten heeft, te bewaren, óók als er mo menteel eens niets te genieten valt. Maak van Uw herinnering en zegen. Dr. Jos de Cock. De petroleumvoorraderi van de USA Kleiner dan verleden jaar. Lissabon, September (Europapress). De ruwe olieproductie in de U.S.A. en ook de productie van geraffineerde olie blijft nog steeds -beneden het peil van verleden jaar, daar de productie- beperkingen in de staten Texas en Oklahoma niet ten volle worden ge compenseerd door een hoogere pro ductie in Califorrrlë. Hoewel het civiel- verbruik niet onbelangrijk is beperkt zgn als gevolg hietrvan de voorraden minerale olie t.o.v. verleden jaar' ge daald. Volgens officieele cijfers be droegen de voorraden ruwe olie op 1 Augustus jj. 249.262.000 vaten tegen 252.728.000 vaten in denzelfden tijd van het vorige Jaar. De voorraden stookolie daalden van 94.800.000 tot 78.383.000 vaten, terwijl de voorraden gasoline en gedestilleerde stookolie, welke begin Augustus 1941 14.433.000 vaten bedroegen, tot 37.530.000 zgn gedaald. De Canadeesche arbeids markt Lissabon, September (Europapress). De nieuwe verordening betreffende de controle op de Canadeesche arbeids markt, welke op 1 September j.1. van kracht is geworden, beteekent een in grijpende beperking van de tot dus-, ve bestaande vrijheden op dit gebied. Werkgevers en werknemers kunnefP slechts ontslag verleenen op aanvra gen, indien zij in het bezit zijn van een vergunning van de bevoegde ar- beidsbureaux. Nieuw personeel mag slechts na voorafgaande vergunning ln dienst worden genomen. Het Cana deesche Ministerie van Arbeid stelt momenteel lijsten op aan de hand waarvan toewijzingen van arbeids krachten aan daarvoor in aanmerking komende bedrijven zal worden ge regeld. Het ligt vooral in de bedoe ling meer vrouwen in te schakelen in de industrie van Canada, De Deensche oogst 5 millioen ton grooter dan verleden jaar. Kopenhagen, September (Europa press). Nadat het groote deel van den Deenschen oogst nu is g^orgen, kan met voldoening worden geconstateerd, dat de opbrengst beter is dan men verwachtte. De oogst is gemiddeld goed. Het Ministerie van Landbouw rekent op een opbrengst van 32 mil lioen ton, wat ongeveer 5 millioen ton meer is dan verleden jaar. IJMUIDEN, 19 Sept. Tarbot 83.50, riet 52.50, tongen 7.50—1.00, middelschöl 3, kleinmid- delschol 2.50, kleine schol 2 f 2, kleine schol 3 f 0.80, kleine schol 4 f 0.50, bot f 1, schar (1) f 0.60, schar (2) f 0.30. vischpyf f 0.10, gullen f 0.80, wijting f 0.80, pieterman 1.50, roode poon (1) f 3, roode poon (2) f 1.20, horsmakreel 0.40, aller p. kg. er een eind aan maakte en wist te scoren. Zoo ging de tweede helft met gelijken stand in. Toen zagdh we echter een grooteiETFels aanval lend D.T.S., dat zich kansen schiep, maar niet wist te benutten H.F.C. zag zijn aanvallen groo- tendeels bedwongen door de D- defensie en kon maar een enkele keer gevaarlijk worden. Naarmate de tijd verstreek, steeg de span ning. D.T.S. hield stand en de stand bleef 1—1. Voor den wedstrijd werd een minuut stilte betracht voor het overleden D.T.S.-üd D. Augustijn. Succesvolle strijd tegen bolsjewisten en sneeuwstormen

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3