Marktberichten BUITELAAR BOVEN DE WEI Vanellus, dc kievit door J. K. S. Ingebroken aan de Keizersgracht Wat arbeiders Tweede bedrijf der H.A.V.- clubkampioenschappen EEN BEKEND ZEEMAN OVERLEDEN Schipper Kuyt van Zaandijk EXTRA TOEWIJZING Uit onze Omgeving Nieuws uit Urk de natuur g Stadsnieuws Twee arrestaties. Enkele dagen geleden is wederom een winkelier slachtoffer geworden van een brutalen diefstal, gepaard gaande met inbraak. Ditmaal betrof het de fa. Lagemaat aan de Keizers gracht. Tijdens de afwezigheid van de bewoners verschaften enkele duis tere elementen zich toegang tot de zaak en stalen daar verschillende goederen, o.m. rijwielbanden. De politie was zoo fortuinlijk spoe dig een spoor van de daders te vin den en kort daarop mocht men zich gelukkig prijzen de dieven te arres- teeren. Deze hebben inmiddels be kend en zullen ter beschikking van de Justitie gesteld worden. LnteAz&AeeAi Het PI. Kantoor van het N.A.F. deelt mede: Tot plaatselijk medewerker van het N.A.F. voor de groep Hotel-, Café- en Restaurant-bedrijf is voor gesteld J. P. Gongrjjp, Violenstraat 80, Den Helder, en in zijn plaats, zeoals eerst gemeld, F. van Schaik, Ruijgl.weg 60, Den Helder als Sociaal Voorman bij „Formosa". 25-JARIG JUBILEUM. Heden herdenkt de heer L. Kramer chef-winkelbediende bij de fa. S. Boendermaker, den dag dat hij vóór 25 Vjaar bij deze firma in dienst kwam. TE WATER GEVALLEN. Dezer dagen geraakte, misleid door de duisternis, een man, die via de loopplank z':i schuitje, liggende in het Heldersche Kanaal, wilde betre den, te water. Op zijn hulpgeroep spoedden zich terstond enkele em ployees van den Luchtbeschermings dienst naar de plaats en slaagden er in, na verscheidene pogingen, den man op het droge te brengen. Het bleek de hoogste tijd, dat men ingegrepen had, want het slachtoffer was reeds bewusteloos. Het bleek noodig hem naar het Noodziekenhuis te Julianadorp over te brengen. ALS DE WINTER KOMT... Een brandtofhandelaar deed bij de politie aangifte dat bij hem niet min der dan 2 hl brandstof ontvreemd was. Een onderzoek wordt ingesteld. MUNTGASMETER GESTOLEN. Wat men tegenwoordig al niet kan gebruiken. Een bewoner van de 2e Emmadwarsstraat deed aangifte dat men z'n muntgasmeter ingepikt had. DE MUZIKALE DIEF. In den muziekhandel van de fa. Tielrooy aan de Weststraat brak men in en verdween met een aantal gramofoonplaten. DIVERSEN. Personen gingen op de bon terzake allerhande overtredingen tegen het verkeer. AANGEHOUDEN. Iemand, verdacht van het plegen van diefstal in een leegstaand per ceel, werd aangehouden. GEBETEN. Een 11-jarig jongetje werd door een hond gebeten. Consternatie in de Hoogstraat en politiezaken. Dezer dagen zijn de H.A.V. clubkampioenschappen verder afge werkt. Ook thans weer werden er eenige goede prestaties geleverd, doch verbetering van clubrecords bleef uit. Mej. Wagemaker nam het verspringen dames voor haar reke ning met den goeden sprong van 4.71 m, voor mej. Boogaard, die 4.60 m. sprong. Hadden onze dames deze prestaties geleverd op een officieelen wedstrijd, dan zouden zij naar de B-klasse gepromoveerd zijn (B-mini mum is 4.60 m). Het kampioenschap verspringen meisjes was voor mej. De Beurs, met een aardigen sprong van 4.22 m. Tegen de verwachting in won Haak de 300 m juniores in 42 voor den favoriet Lastdrager in 43.5 s. Daar deze afstand voor het eerst geloopen werd door de H.A.V., werd de prestatie van Haak als clubrecord aangenomen. - Het discuswerpen. Bij het discuswerpen jun. ging het Voornamelijk tusschen C. Pieters en T. Schotman. Schotman wist ten slotte het kampioenschap te behalen met 2 .63 m voor Pieterse met 24 m. Vader won het discuswerpen met den behoorlijken worp van 35.60 m, voor Bruin, die het steeds beter leert en nu 31.90 m wierp. De 1500 m was voor Huurman in 4.42.4 voor R. C. Pieterse (die zich op alle nummers van 100 m tot 5000 in thuisvoelt) in 4.45.8. Roos werd 3e in 4.53.3. Het spannendste nummer van dezen morgen was de 400 m. Zou men op de prestaties van het afge- loopen jaar teruggaan ,dan maakte v. d. Sloot de beste kans, daar hy van alle deelnemers den besten tjjd van het jaar gemaakt had (56.5 s.). Het is echter a.iders geloopen en na een zeer spannenden eindsprint werd Pieterse overwinnaa in 58 sec., 1 meter vóór Snijder en Meyer ln 58.1 Schipper J. G. Kuyt is overleden. In zijn woning te Zaandijk is deze stoutmoedige Oceaanzeiler in den ouderdom van 63 jaar gestorven op een oogenblik, waarop voor hem de zee. waarnaar hij was blijven hun keren onbereikbaar was. Herinnert men zich nog zijn reis met het loodskottertje ..Holland", die nu juist vier jaar geleden, op 11 Sept. 1938. eindigde? Het was de tocht, die hem een naam als zeiler en als vertell^j deed verwerven; een naam. waarop hij recht had. Het meerendeel van de tallooze vrienden, die hij alom in den lande en ook elders had. zal r.iet weten, dat Kuyt zijn avontuurlijke loop baan begonnen is als beeldhouwer. Te Amsterdam had de jeugdige Zaankanter de noodige diploma's verworven. Later zou echter blijken dat de acht maanden dienstplicht, die hij bij de Nederlandsche Mari ne doorbracht, van grootere betee- kenis voor hem zouden zijn <Jan die diploma's. Niettemin begon hij zich overeenkomstig zijn opleiding te vestigen als modeleur en steenhou wer. Dat was te Wurtemberg. Hij hield het er net één zomer uit. Toen de vorst hem tot werkloosheid doem de. kwam hij terug naar de Zaan. werd er handelsreiziger voor zijn vaders papierhandel en daarna kan toorbediende. Noch voor het eene noch voor-het andere baantje bleek hij geschikt te zijn. De rustelooze zwerver, die in hem stak. deed hem het besluit nemen passage te boeken naar de Vereenig- de Staten. Aan boord echter leerde hij twee Zwitsersche ingenieurs kennen, die te Buenos Aires een fa briek moesten bouwen. Hij trok met hen mee en was er werkzaam als s., terwijl v. d. Sloot 4e werd. Trainer Enklaar wierp nog mee met den discus en wist den respec tabelen worp van 34.54 m te bereiken. Maandagavond waren de prestties niet best, terwijl het hoogspringen nog beïnvloed door den zeer slechten afzet. Bij de heeren waren het 3 Out siders, die de bovenste plaatsen be- z ';ten en Groot wist zoowaar het kam; roenschap te behalen met 1.58 m. Zooals verwacht werd, won Ver meer het kamp. hoogspringen jun. met 1.43 m (hij heeft dezen zomer 1.55 m gesprongen. Het kogelstooten meisjes was voor mej. Timmers met 6 77 en v. d. Werff met 6.67 m. A.s. Woensdag vinden de laatste ontmoetingen plaats. Uitslagen. 300 m jun. - 1. A. C. Haak 42 s.; 2. A. J. Lastdrager 43.5 s.; 3. C. Pie ters 43.9 s.; 4. J. G. Vermeer, 44 s. 400 m heeren 1. R. C. Pieterse 58 s.; 2. J. Snijders 58.1 s.; 3. J. B. Meyer 58.1 s.; 3. J. v. d Sloot, 59 s. 1500 m heeren. 1. P. Huurman 2.42.40 m.; 2. R. C..Pieterse 4.45.8 m.; 3. C. Roos 4.53.3 m. Verspringen 'iames. 1. T. Wage maker 4.71 m.; 2. G. Boogaard 4.60 m. Verspringen meisjes. 1. T. de Beurs 4.22 m.; 2. R. Zomer 4.10 m.; 3. A. Krijnen 4 10 m. Discuswerpen juniores. 1. T. Schotman 24.63 m.; 2. C. Pieterse 24 m. Discuswerpen heeren. 1. L. Va der 35.60 m.; 2. T. Bruin 31.90 m.; 3. J. Snel 29.31% m. Kogelstooten meisjes. 1. T. de Beurs 7.45 m.; 2. M Timmers 6.77 m.; 3. T. v. d. Werff 6.67 m. Hoogspringen juniores. 1. J. G. Vermeer 1.43 m; 2. R. de Beurs 1.38 m. Hoogspringen heeren. J. A. D. Groot 1.48 m; 2. A. K. v. d. Wal 1.43 m; 3. P. Boogaard 1.43 m. Programma voor Woensdag: Ver springen heeren en jun.; kogelstoo ten heeren en jun.; discus dames en meisjes; kogelstooten dames. Zondagmorgen: 200 m, 800 m en 300 m heeren; 800 m juniores; hink- stapsprong heeren; hoogspr dames en meisjes; speerwerpen heeren en jll. £ocfiipiejqeJU IV. De buurtschappen liggen daar, als de kiekens ror.d de kloek. Het moq^l?-dorp! De dag ber .ikt juist de toover- brug tusschm namiddag en avond. De vroege herfstzon verricht een wonder. Wolkig goud danst en nevelt ^usschen stammer. en struiken. Heel den langen dag klonk het lied van den oogst op tegen den boschrand. Gebronsde mannen zwaaiden zich ten en bonden halmen tot schooven. Uur nh uur! - den scheerwinkel was 't al eenigen tijd bekend, dat er extra toe wijzing zou zfc voor zeer zwaren arbeid. Welkome aanvulling der rantsoe nen in middenoogsttjjd. Oome Elie wes er mee thuis ge komen. Oome Elie. di- wel geen bouwboer is, maar eenige koeien melkt en bo vendien kippenfarmer is met alle on gemakken van dien. Vroeg op en laat naar bed. De man uit het ued van slaven, sloven, zwoegen, zweeten. Een één-ma 'bedrijfje met hard werken en nooit klaar. Zoo bestaat Oor e Elie! De gang var het buurtschap naar het drrp, een gebeurtenis, die maar éénmaal per week plaats vindt, de gang naar den scheerwinkel. En r.u, de extra gpng voor de extra toewijzing voor extra zwaren arbeid. Oome Elie is gek op extratjes. Donderdag is 't ervan! havenarbeider, als timmerman en als monteur bij den aanleg der cen trale verwarming. Hij ontdekte ech ter. dat hij te weinig van techniek afwist om het er ver in te brengen. Daarom reisde hij terug naar Ne derland. om er een jaar als leerling werkzaam te zijn op een machinefa briek. Gewapend met nieuwe ken nis pakte hij voor den tweeden keer de boot naar Argentinië. Nauwelijks had hij er voet aan wal gezet of hem bereikte een brief van een neef. ergens in de binnenlanden van Sumatra. die hem een baantje aan bood. De drie V/eken bedenktijd wa ren echter al verstreken, toen Kuyt de enveloppe openbrak. Verkeken dus? Misschienhij besloot na ampele overweging toch maar te gaan. Via Genua vertrok hij naar Be- lawan. En vandaar bereikte hii de plaats, waar de rubberfabriek vap zijn neef moest staan. Zoover was het echter nog niet; er waren ter nauwernood eenige rubberboomen geplant. Met het vooruitzicht tech nisch bedrijfsassistent te worden, kreeg Kuyt voorloopig een betrek king als rubberplanter. Het duurde echter niet lang. of de fabriek stond op pooten en Kuyt zegde de tuinen vaarwel om zijn technische kennis in toepassing te brengen. Vijf jaar bleef hii op dezen eenzamen post; het waren de jaren van den eersten wereldoorlog. In 1919 aanvaardde hij voor ae verandering een derge lijke betrekking op een soortgelijke onderneming in Deli. Daar bleef hii nog twee jaar. In 1921 was de de pressie op de rubbermarkt oorzaak van zijn ontslag. .Kuyt vatte nu het plan op om in de Indische wateren de wilde kustvaart te gaan beoefenen. Hij bekwaamde zich voor het diploma stuurman locale vaart en vertrok naar Europa, om er een scheepje te koopen, dat hij met Inlanders zou bemannen. Hij vond er gens een geschikten motorschoener en kocht het vaartuig. Gebrek aan geld om het schip uit te brengen, noodzaak te hem echter voorloopig langs de Eu- ropeesche kusten te blijven zwalken. Zelf varen mocht hij hier niet want het Indische diploma wordt in Europa niet erkend. Dus trad hij op als reeder monsterde een kapitein en een beman ning aan en deelde zichzelf daarbij in als machinist. Zoo maakte Jiij ettelijke reizen, maar hield er geen geld van over. In het Skagerrak strandde hij ten slotte op een bank. Een sleepboot haalde hem er af, maar de rekening van de bergingsmaatschappij was zoo hoog, dat Kuyt zijn schip van de hand moest doen. Dat was in 1924. Deze tegenslag kon hem echter niet ontmoedigen. Weldra nartï hij de boot naar Ned.-Indië waar hij gezagvoerder werd op een vrachtscheepje, dat in de Groote Oost en op de kust van Nieuw- Guinea voer. Het was echter geen loo- nende bezigheid en Kuyt liet deze baan dan ook spoedig schieten om naar Ja va terug te keeren. Daar vond hij werk op een melassefabriek te -Soera- baja. Acht jaar bleef hij er, verdiende er goed en besteedde het geld, dat hij oversparen kon, aan het aflossen van zijn schulden, ontstaan tijdens de jaren van zijn onvoordeelige reizen in Euro pa. Zijn rustelooze natuur vermocht echter ook hier geen bestendigheid te vinden; de fabriek werd opgeheven en Kuyt repatrieerde voor den zooveelsten keer, nu zonder spaarduitje. Thuis vond hij werk als crisisambte naar. Maar erg geschikt was hij er niet voor. Na een jaar werd hij weggeorga niseerd. Maar thuis stil te zitten lag hem niet. Hij zag kans een Noorsche loodsboot, die dertig jaar lang in het woelige Skagerrak gekruist had, op den kop "Ie tikken, kalefaterde het scheepje wat op, en ging er een Oceaanreis mee maken. Op 22 Augus tus 1937 xertrok hij van IJmuiden naar St. Lorin de Sénégal aan de Afrikaan- sche Westkust, stak vandaar over naar Paramaribo, zeilde van West-Indië naar New-York en kwam toen even eens met zijn eigen bootje terug naar Nederland. Over deze reis heeft Kuyt een paar jaar geleden een boek ge schreven en hij heeft er voorts tal van lezingen over gehouden. In Augustus 1939 vertrok hij voor een tweede groo te réis, maar een maand later, toen de oorlog uitgebroken was, keerde hij te rug met het doel opi zijn reis uit te stellen tot rustiger tijden. Dit uitstel is nu een afstel geworden. Hedenmiddag om drie uur zal schip per Kuyt te Zaandijk ten grave wor den gedragen. Goede Nederlanders weten, dat zij hun volk dienen, door lid te worden van den Neder- landschen Volksdienst. De uitreiking geschiedt in het ge meentehuis. Een bovenachterzaaltje is her schapen in een distributiekantoor met trahes en hotren n aanplakbil jetten en vooral jonge dames. De distributie is overal goed voor zien van jong vrouwvolk, zeker om 't aangenamer te maken. Tegen juffrouwen kanker je netter dan tegen distributiemannen. Niet dat het boerenvolk vandaag kankert, niks hoor, die extra ver strekking maakt een hoop goed. Als oome Elie bij 't gemeentehuis aankomt, staa' 't er al vol. 't Meerendeel heeft de uitgaanders- kleeren an; en 't gerommel en ge klikklak van k'ompen vult het plein tje vóór het huis der vroedschap. Alle mannen van het dorp en de buurtschappen. Groot- en kleinboeren, arbeiders en koemelkers '.ichters en binders. De uitreiking is reeds begonnen en de eerste mannen komen op kouse voeten van de trap af, als oome Elie zich grt ten' oj. de stoep v'j de ach tersten l. -insluit. Oome Elie's klompen glinsteren in het zonlicht, pas nieuw en van die mooie ge '.jes. Tjonge, die had ie nog net op den kop getikt. In 't voorportaal aangekomen schuift oome Elie z'n nieuwe gele klompjes zorgvuldig onder de zitbank, klaar om op sokken naar z'n extratje te stijgen. Z'n geeltjes glanzend achterlatend tusschen een twaalftal paar minder gloednieuwe klompen. Dan...! Hé buur, dat benne toch jouw klompen? Een duw en dit gebrul maken oome Eli attent. Wel vis en wat rachtig, dat benne de maine! Hé maat, wacht 's effe, wat mot jai met main Klompen? Maartmorgen „Zijn ze er alweer?" Dat is de vraag, die in de kringen der vogelliefhebbers elk jaar midden Maart weerkeert. En „r hoeft niet eerst te worden uitgelegd wie die ,.ze" zijn. Dat zijn natuurlijk de kie viten, de zwart-witte herauten van de prille HoUandsch lente, de buite laars boven de groene weiden. En als ze er z(jn, ga dan mee kij ken op een vroegen, zonnigen lente morgen naar het liefdesspel van de kief ten. In 't blauw van den hemel drijven witte stapelwolken over, telkens even het büje zonlicht onderscheppend wjjd ligt het entwakend polderland, doorsneden door breede vaarten; hier en daar verspreid liggen de boeren- behuizing^n, breed onder de rieten daken, omringd door wat scheefge waaide boomen. Holland op z'n best! In het al wat groenend gras zitten we aan den slootkant; de eerste gele zonnetjes van het kleine hoefblad kijken schuchter uit het gras. De kij kers liggen bij de hand. Daar hebben we er eentje. Gemak kelijk te herkennen aan de lange, gespleten kuif. De bovenzijde glan zend bronsgroen, zwarte vlerken, borst en buik rein-wit en de witte staartpennen versierd met een bree- den, donkeren band aan het eind, nog weer afgezet met een smal, wit zoompje. Vlug de kijker er op om hem nog dichter bij te halen, 's Is een kereltje, want de kuif is te lang voor een wijfje, en hij glanst ge woon in 't zonnetje. De vrouwtjes zjjn wat doffer; die hebben ook meer wit in Hun veerenpakje. De kijker haalt hem zoo dicht bij, dat we 't grdote, bruine oog, de roode pooten kunnen zien. Telkens als hij zich voorover buigt om een wem of een torretje op te pikken zien we, dat de boven- en onderstaartdekvee- ren oranje-bruin gekleurd zijn. Half Maart zijn ze teruggekeerd, de kieften. Dat waren echter alleen mannetjes, vrijgezellen. De dames komen een goede week later. Eerst zijn die kereltjes nog in groepsver band, zooals ze gearriveerd zrjn. Langzaam maar zeker lossen die wolken kieften boven de landen op, verdeelen ze zich over de groenende landen. Zoowat Iedere duizend vier kante meter één. Zoo zoeken ze de oude broedplaatsen elk jaar weer trouw op. De vrouw ln 't spel. En let -ïu eens op dien kievit-man. Er is iets gaande, want opeens is h< wormen-pikken gestaakt. Recht op staat hij, de kuif wapperend in den lentewind. Grimmig. Dan gooit hij zich op de wieken. In flip-flappe- rende, onberekenbare wendingen bui telt hij door de lucht. Looping the loop! Een troepje kieften trok over, wit-zjvarte figuurtjes tegen de blau we lucht en de witte lente-wolken, op stompe, zwoegende vlerken. Wijf jes! En uit dat groepje heeft zich één laten neerhallen op de wei, op het roepen va het kereltje. En nu is er heelemaal geen houden meer aan, nu er 'n vrouw i' 't spel is. Nu begint het pas goed te worden! Dof brommen de w'ek n, zwiegend gaan ze op en neer; hij is geladen met energie en dat enthousiasme moet zich viten. Hij jaagt en stormt, hij wielt en warrelt en wendt en keert. De dolste capriolen maakt hij, dwar relend, zich om en om gooiend, over dei. kop gaand als dat zooi te pas komt. Hij glijdt stil langs den grond als een kerkuil; hij zwiept zich als de lus van 'n lasso door de lucht, als een zweepsl-g. Pijlsnel schiet hij voort, draait, wordt een stip, komt weer terug. En zoo gaat dat maar door. En steeds laat hij bij dat alles Oorr Elie schiet, als een snoek tus schen de waterplanten, uit de rij van daan. Nou hew ik ze zr-> waid mogelijk weg zet en nc za' jai... en nog wel main aige buur... m'n klompen pik ken...! Nou man, ze hewwe de maine ook stolen en ik kan toch niet op main sokken vort? Oom Elie is ontzet van verbazing, matr brengt toch nog uit: Ja vader, wat jij doen wille moette jai wete, maor je blijve van de maine of! Ik hewwe ze rechtevoorts nieuw kocht, en z benne van main en jai blaive d'r of!! Tc buur stapt uit de mooie geeltjes vandaan °n een paar oudere in. Oome Elie neemt 't zekere voor 't onzekerè en trekt z'n klompen aan... Twee uur later op de kippenfarm. Oome Elie voedert z'n tokkende en kakelende wit- vyandottes. Hé buur! Oome Elie schouw- aan 't damhek z'n achterbuur .an van vanmiddag, die zoo vriendelijk was hem te waar schuwen dat z'n klompen gestolen werden. Hé buur, jai hier om deuz' taid? Tao, ik hewwe an de reed weest, want toen ik zoc straks beneê kwam op de distributie toen waase me klompe vórt en nou dacht ik zoo... Hé buur, hoe lang ben jai loope snoria naor je Klompe? Nou Elie, dat zAk je derek zegge! Ik benne meteen van de distributie op de fiets sta >t en hev alle beken den afweist. En ben je niet thuis weest? Nee...?! Nou man, waar hewwe je herses dan zeten, je benne toch op schoe nen?!! Die oome Elie, hè J. M. zij bruilofszang hooren; "een joelend en jodelend kievit! kwerkojiet! Dan opeens strekt hij weer neer, die t bfl het wijfje, trippelt om haar heen met houterige danspasjes, maakt een buiging voor haar met houterige, stijve pooten, de borst tegen den grond, en opnieuw de lucht in op gonzende wieken, buitelend om en om. En weer neerstrijken en kuil tjes draaien in de wei, als uitnoodi- ging om het eerste ei te leggen. Maar er worden nog heel wat van die speeikuiltjes gedraaid voor het zoover is. Eieren zoeken. En dan gaan we op 'n vroegen morgen in April of Mei weer op stap. De landen liggen bedauwd onder den licht blauw-grijzen hemel; de zon is juist opgegaan. De leeuweri ken stijgen al onophoudelijk. Het ge- heele landschap is doortrokken van een onzegbaren vrede, die ook uit ons alle zorgen doet wegtrekken. Een wei aan den binnenduinrand. Voorzichtig Kruipen we tegen de laat ste duinhelling op, duinrozen en bra men ten spijt, tot we net óp den richel tussche i de dor-fluisterende helmen door kunnen kijken. We zoe ken een gerieflijk holletje en bren gen de kijkers in den aanslag. En nu eerst 'n uurtje liggen kijken. Dan kennen we op den duur de heele vo gelbevolking van deze wei wel! Daar die kievit, hoog-opgericht, spiedend, speurend. Groote kuif, veel zwart, dus mannetje. Volgende wei perceeltjes: twee net zoo. En overal toovert de kijker van die mannetjes; hier een kieft en daar een scholekster of een tureluur. Verstoorde rust. Er heerscht rust. Maar die wordt telkens verstoord. Nu eens vliegt een reiger met loomen wiekslag over. De kievitmannetjes maken alarm, vlie gen op, omzwermen hem, schreeu wend en joelend, totdat de reiger niet meer weet waar hij het zoeken* moet. Dan loopt weer een hond van een boerenhofstee de wei door. Hem vergaat het evmzoo, zoodat hij ten slotte met z'n st art tusschen de pooten een goed heenkomen zoekt. Dan probèert een ekster, die zijn mandennest in de dennen van de nabije aanplant heeft, een paar sma- kelijl e kievitseitjes te rooven omelette naturelle en zonder bon! maar de kieften staan hun mannetje! En zoo is er in do wei meer onrust dai. rust. 't Lukt ze als regel wel de vele, vele vijanden op een afstand te houden. Maar sommige zijn door trapt. Ik heb 't wel eens gezien, dat ec paar kauwtjes de, oude kieften arn de praat hielden, terwijl een paar anderen de eiere- opvraten! Wanneer we zelf plompweg de wei oploopen, dan 's het eveneens ge daan met de vredigheid en rust. Haastig slingert het dichtst bijzijnde kievit-mannetje zich op de wieken, stuift onder luid ge ep, op ons af al.» eenwervelwind, rukt zich aan z'n stompe vlerken omhoog, stort zich op ons neer, zoodat we de zui ging van de wieken voelen. Ja, het is me,wel eens overkomen, dat ik 'n tik van zoo'n kievitwiek tegen m'n '.are kreeg. Intusschen drukt het wijfje zich dieper op het nest, onzichtbaar tusschen de hooge wei- grassen. Tóch hebben we vanaf onze duin helling 'n kievit ontdekt, die maar steeds laag gedrukt op hetzelfde punt in het gras zat. Die plek heb ber we in ons -"eheugen geprent. En ondanks de si izende aanvallen van pa loopen we recht op dat punt aan. De donkere pol gras moeten we heb ben, rechts ervan een kale plek, er voor drie madeliefjes. Maar vreemd, hoe dichter we bij de plek komen, hoe minder lijkt het op de omgeving, die we vanaf de duinhelling in het geheugen geprent hadden. Opeens spat 'n hec' eind verder nóg een kievit op uit het gras en nu is hei lawaai boven onze hoofden ver dubbeld en ondernemen twee kieften a -vallen op onze hoofden. Dat is het vijfje, dat, op het alarm van haar echtgenoot, ongezien tusschen de weidegrassf door, van het nest is geslopen en nu, een heel eind daar vandaan, opvl'egt. 'steeds heviger worden d aanval .en; we komen dus dichter in de buurt van het nest. Hl-- staan drir madeliefjes, maar zijn het nu die van zooeven Die kale plek, moeten we die nu hebben? De verhoudingen 'ijken heelemaal niet op die. welke w§ vanaf de helling in 't vizier hadden. Aarzeling op aarze ling. Dan toch maa zoeken; een greep. Maar opeens staan we dan toch voor het nest: een kuiltje met wat strootjes. En daarin vier priktolvor- mige stippelschalen, bruingroen. Een volledig legsel! - Liggen ls ten We laten se natuurlek liggen, al z(jn kievitseieren de lekkerste van de in 't wild levende vogels, zooals beweerd wordt. Maar er zijn toch al genoeg liefhebbers, die het kostbaar b it van elk paartje kievitten be lagen, menschen, hermelijn, wezels, kraaien kauwen, roeken, reigers, eksters, kiekendieven enz., enz. Zoo veel liefhebbers, dat 't je soms wel eens benauwd te moede wordt en je vreezen gaat, aat er wel eens een tijd kon ''omen, dat er heelemaal niet meer van d.e prachtige zwart-witte lente-herauten br ven onze weiden zullen zwieren... (Wordt vervolgd) WiER/NGEiV. POLDER WAARD NIEUWLAND Vergadering van Hoofdingelanden op Dinsdag 22 Sept. in Hotel de Haan te Hippolytushoef. De voorzitter de heer J. Breebaart Kzn. opent de vergadering en me moreert de, vele werkzaamheden van wijlen den heer O. J. Bosker. De waarn. secr.. de heer M. Kooy leest vervolgens de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd, Onderzocht worden de geloof#» brieven van den nieuw benoemden Hoofdingeland den heer Veerdig. Hij wcfrat als zoodanig toegelaten. Verschillende ingekomen stukken worden voorgelezen, w.o. een schrii- ven betreffende het sneeuwruimen enz. in den komenden winter. Dit punt werd reeds belicht bij de on langs gehouden Heemraadschapver gadering. De teerproducten voor de wegen zullen zoo mogelijk nog voor den winter verwerkt worden. De bemalingsinrichting van den polder W. N. functionneert niet vol doende. De motor loopt warm. daar zijn capaciteit niet voldoende blnki te zijn. Heemaf zal een onderzoek hiernaar instellen, terwijl men door een paar openslaande ramen de vochtigheid van het gemaal hoopt te verhelpen. Het gedeelte der kade. achter de boerderij van den heer Roos. wen- schen de eigenaars te koopen. Wordt goedgekeurd. Verzoek van Broersen om ziia emolumenten in geld uit te keeren. Afwijzend beschikt. Opmaken van een aanbevelings lijst ter benoeming van een voor zitter voor de nieuwe periode: 1. J. Breebaart Kz.. 2. W. de Jong Wz.. 3 J. Mulder Nz. Volgt stemming voor de benoe ming van een secretaris-penning meester in de plaats van wiilen den heer O. J. Bosker. De voordracht van het bestuur luidt: 1. M. Kooy Szn., 2. R. H. Kousbroek. 3. A. Le lie. Gekozen wordt d^heer M. Kooy met alle stemmen voor. De salarisregeling zal het bestuur nog nader vaststellen, ook wat be treft het al of niet benoemen van een opzichter. De heer Kooy dankt de vergade ring voor het in hem gestelde ver trouwen en hoopt de belangen van den polder te behartigen, zooals het bestuur dit wenscht. Van het PEN is een schrijven in gekomen voor een nieuw 5-iarig contract voor de bemalingsinrich ting. De heer Kaashoek bedankt als hoofdingeland wegens verkoop van zijn bedrijf. De rondvraag levert niets op. Hierna sluiting. POLITIE. Gevonden: gedeelte van een electrl- sche rijwiellantaarn en een grijze da meshandschoen. PLAATSELIJKE COMM. VOOR RUIL VERKAVELING. Als lid en secretaris van de Plaatse lijke Commissie voor Ruilverkaveling te Wieringen werd in de plaats van wijlen den heer O. J. Bosker door den Commissaris der Provincie N.-Holland benoemd de heer M. Kooij. BENOEMD. Tot waarnemend secretaris van de Plaatselijke Ongevallen Commissie der Centrale Landbouw Onderlinge werd benoemd de heer M. Kooij. KERKNIEUWS. Bedankt voc» v/;t beroep naar de C r. Kerk te Urk Ds. Zandstra, van Stadskanaal. Tweetal voor de Chr. Ger. Kerk te Urk: Ds. Brandsma te Harderwijk en Ds. Tanninga te Enschedé. J.l. Zaterdag waren de prijzen: kuiiaal 74 ct., ljjnaal 0.681.S0, snoekbaars 69 ct., baars 36 ct., voorn 22—30 ct., pos 10 ct., alles per kg; nest 50 ct per bak van 37% kg. PURMEREND. 22 Sept. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 8 partijen, wegende 19300 kg. Han del vlug. 40 plus f 5556. 20 plus f 40—43.50. Kaasmarkt: 360 kg. kaas. handel vlug. Kleine boeren h. prijs f 5156 per 50 kg. Runderen: 917 stuks. 520 vette koeien levering. 160 gelde koeien f 380—485. 146 melkkoeien f 520 620. 30 stieren levering. 12 veulens f 500600. 1 vet kalf levering; 60 graskalveren f 130280. 111 nucht. kalveren, voor de slacht levering voor de fokkerij f 3656: 31 vette varkens voor de slacht levering: 218 biggen f 2448. 580 schapen f 58 90 164 bokken en geiten f 25—85. 625 lammeren f 2648.; kipeieren f 1.32 p. kg.. 1000 oude kippen en hanen f 0.90. konijnen f 0.90. 700 eenden f 0.90 p. kg. ROTTERDAM, 22 Sept. Veemarkt. Aangevoerd 2021 die ren, waaronder 104 paarden, 156 veulens, 167 schapen, 90? runderen, 134 graskalveren, 256 nuchtere kal veren, 44 biggen, 253 bokkan en geiten. Prijzen per stuk: melkkoeien f 700—600—500; kalfkoeien f 710— 600—500; varekoeien f500400— 340; vaarzen 480—360—2:%. pinken f310230—190, graskalveren f200 160-80 Aanvoer graskalveren korter met luien handel en iets lager prijs. Aanvoer melk- en kalfkoeien als vorige week met tragen handel en niet geheel prijshoudend. Vare koeien aanvoer klein met stuggen handel, prijzen van vorige week met moeite te handhaven. Vaarzen en pinken aanvoer gering, slechte handel en onveranderde prijzen. IJMUIDEN, 21 Sept. Prijzen: Tarbot 8—2.50, griet f5 —2.50, tongen f7.501, middelschol f3, kl. middelschol f3, kl. schol le srt. f 2, 2e srt. f 3e srt. f 0.80, 4e srt. f0.50, bot fl, schar le srt. f0.60, 2e srt. f 0.30, vispuf f 0.10, gullen f 0.80, wijting 0.80, pieterman f 1.50 poon le srt. f3, 2e srt.* f 1.20, hors makreel f0.40, alles per kg.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3