Verduister - Buitenlanders in Duitschland Zee-oorlog DAGBLAD VOOR HELDERSCHË EDITIE Japansche onderzeeërs opereer en op Atl. Oceaan Hun aantal is enorm Sensationeele verklaring uit Tokio Finlands plaats in den strijd 86ste Jaargang. No. 11912 ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1942 Hardnekkige strijd om de huizen van Staliograd TOKIO, 25 Sept. (Domei). Het Keizerlijke hoofd kwartier heeft het volgende sensationeele communi qué uitgegeven: Een deel van de Japansche vlootstrijdkrachten heeft den Atlantischen Oceaan bereikt en neemt thans deel aan de strategische operaties in nauwe samenwerking met de vlootstrijdkrachten van de as. Gemeld wordt, dat een Japansche duikboot, die op den Atlantischen Oceaan opereert, onlangs een bezoek heeft gebracht aan een Duitsche vlootbasis en vervolgens weer naar de strategische waterenas vertrokken. In het commu niqué wordt er de nadruk opgelegd, dat deze operaties van de Japansche vloot op den Atlantischen Oceaan tezamen met de Duitsche vloot, hetgeen parallel gaat met de Duitsche vloqtoperaties op den Indischen Oceaan, van zeer groote beteekenis zijn, aangezien zulks duidt op e«n gemeenschappelijk optreden van de Japansche vloot en de vloot van de asmogendhe- den tegen de vijanden van de spilmogendheden. Rij wie! vordering stopgezet Dc (cugdsformbijeenkomst tc Amsterdam in nieuw stadium? Italiaansch Weermachtbericht MoT 19.29 uur 7.35 uur Belangrijke uiteenzetting van Sauckel Uitg.N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebureaux: SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. DEN HELDER: Koniiu-str 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Voordana 9. Tel. 3330. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. A d v e r t e a t i e-t a r i e 1. Gewone advertenties 11 cL p. m.m. Bij contract, binnen een laar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden op aanvraag verstrekt. i pagina's Hoofdredacteur- A R JONKER Alkmaar L. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 25 Sept. Het opperbe vel der weermacht maakt bekend: In het gebied van den Kau- kaaws hebben Duitsche en ver bonden troepen in aanvallen op hardnekkig verdedigde stel lingen nieuw terrein gewon nen en verscheidene tegenaan- aanvallen afgeslagen. Bij de bestrijding van scheepsdoelen voor de Kausisische knst zijn twee vrachtschepen door hom- treffers zwaar beschadigd. In het stedelijk gebied van Stalin-' grad namen de aanvalstroepen In taaien strijd om de huizen verdere versterkte steunpun ten. Ontlastingsaanvallen op het Noordelijke afgrendelingsfront wer den in harde gevechten afgeweerd en daarbij zijn 36 tanks vernield. Vliegvelden ten Oosten vkn Stalin- grad zijn bij dag en bij nacht ge bombardeerd. Nachtelijke bomaan vallen staken wederom olietanks bij Saratow in brand. In het mon- dingengebied van de Wolga en ten Oosten van de rivier zijn twee tankbooten in den grond geboord, De Action Frangaise" polemiseert ln haar hoofdartikele tegen degenen, die stelling nemen tegen de antisemi tische maatregelen der Fransche regee ring en wijst vooral eiken vorm van buitenlandsche inmenging van de hand De Fransche maatcegelen tegen niet- Fransche joden, zoo schrijft het blad, vormen een zuiver Fransche aangele genheid. De Fransche regeering zal zich van haar besluit noch door uitin gen van onwil noch door „energieke stappen" van Sumner Welles laten weerhouden. Naar uit Londen verluidt, heeft het Britsche ministerie van voedselvoor ziening in verband met het graantekort in Engeland en de hachelijke invoer- positie den whiskey-stokerijen verbo den graan voor het vervaardigen van whiskey te gebruiken. Door dit verbod hebben talrijke stokerijen het werk moeten neerleggen. „Wanneer wij zoo doorgaan, verlie ten wij den oorlog. Wij moeten alles, wat wij hebben, op het spel zetten, om den oorlog te winnen", aldus de plaats vervangende minister van marine, Ralph Bard op een bijeenkomst van de vakvereeniging van de scheeps- bouwarbeiders, zoo meldt de Britsche berichtendienst uit New York. Volgens een bericht uit Quito heeft de regjering van Ecuador bevel gege ven den opperbevelhebber van de lucht macht, kolonel Jorge Paez, te «arres teeren. Hij wordt er van beschuldigd op zijn reis naar de V.S., waar hij voor rekening van het leger vliegtuigmate riaal zou koopen, een groot bedrag aan geld verduisterd te hebben, De eerste collecte in Duitschland voor de Winterhulp in oorlogstijd 1942- '43 heeft een buitengewoon resultaat opgeleverd. Zondag 6 Sept. werd bijna 4b millioen mark opgehaald of ruim een derde meer dan vorig jaar. De Amerikaansche minister van ma rine, Knox, zal binnenkort de Ameri kaansche en geallieerde steunpunten aan de kust van den Atlantischen Oceaan gaan bezichtigen. De reis zal hem voeren tot aan Natal en Brazilië. Op het vliegveld Durban is brand uitgebroken, waardoor een aantal vlieg tuigen en vliegtuigonderdeelen werden vernield en verscheidene hevige ont ploffingen veroorzaakt werden. Volgen» den Vaticaandienst is de bij zondere gemachtigde van Roosevelt bij bet Vatipaan, Myron Taylor, Vrijdag ochtend (Joor den Kardinaal-staatsse cretaris Magtioite ontvangen. twee vrachtschepen werden bescha digd en een munitietrein werd tot ontploffing gebrabht. Aan het Don- front sloegen Italiaansche troepen een poging van den vijand om de rivier over te steken, af. Bij Woio- nesj herhaalde de vijand zijn ver- geefsche aanvallen. In den centra len en Noordelijken frontsector* werden de eigen aanvalsacties voortgezet. Vijandelijke tegenaan vallen en plaatselijke aanvallen van de bolsjewieken ten Zuidoosten van het Ilmenmeer zijn in het af- weervuur ineengestort. In het Oosten van de Middelland-* sche Zee heeft een Duitsche duik boot een transportzeilschip in den grond geboord. Britsche hommenwemers heb ben in den afgeloopen nacht sto- ringsvluchten ondernomen over de Oostzee en de Noordzee. Nachtja gers hebben één vliegtuig, marine- afweergeschut en voorpostboöten hebben vijf Britsche vliegtuigen neergeschoten. Na doeltreffende aanvallen in scheervlucht van lich te Duitsche vliegtuigen overdag op militaire doelen aan de Zuidkust van Engeland is in den afgeloopen nacht aan de Zuidkust van Enge land een verkeersknooppunt in het Zuidwesten van h,t eiland met bommen bestookt. Bij krachtige vijandelijke ontlas tingsaanvallen in het gebied van Stalingrad heeft zich de Branden- burgsche 76ste divisie infanterie bijzonder onderscheiden. Ondubbelzinnige regeeringsverklaring HELSINKI, 25 Sept. (D.N.B.) Mi nister-president Rangell heeft in het Finsche parlement een üitVoerige ver klaring afgelegd over den politieken en den militairen toestand. Hij zeide onder meer: „Het Finsche volk heeft zijn last boven verwachting goed ge dragen en de jaren van den oorlog heb ben aangetoond, dat de vijand ons weer standsvermogen heeft onderschat. Daarom kunnen wij met vertrouwen het komende jaar toegemoet zien. Ons volk zet zijn verdedigingsstrijd onver moeid voort. De afgeloopen winter heeft de standvastigheid onzer verde diging bewezen. Deze strijd bepaalt ook onze buiten landsche politiek. Het logische gevolg van het karakter van onzen strijd is, dat in de buitenlandsche politiek geen verandering is gekomen, ofschoon de Sowjet-unie ons tot voortzetting van den oorlog dwong door de aanvallen, waarmede zij in den herfst van 1939 begon. Finland staat in den stijd tegen de Sowjet-unie aan de zijde van Duitsch land, waarmede het is verbonden door wapenbroederschap. Onze duidelijke houding, die de beveiliging van ons land ten doel heeft, is zoo ondubbel zinnig ter kennis van de andere re geeringen gebracht, dat er geen nanlei- ding bestaat voor de een of andere in terpretatie. Om de een of andere re den tracht men van bepaalde buiten landsche zijde op grond van het stand punt iler Finsche regeering plotseling willekeurige conclusies te maken. On langs poogde men opnieuw, een ver klaring van een onzer gezanten over den toestand, welke overeenstemt met het standpunt der regeering, uit te leg gen op een wijze, die aan dat regee- ringsstandpunt niet beantwoordt. 's-GRAVENHAGE, 25 Sept. De secr.-gen. van het dep. van Binnenl. Z. maakt bekend, dat in ovei-eensteinming met de weermarhtsbevelhebher in Ne derland de rijwielvordering is stopgezet. Degenen, die tot dusver nog niet een verzoek om vergoe ding of het verkrijgen van een rijwiel hebben ingediend kunnen (alsnog) tot uiferiijk 5 October 1942 een dergelijk verzoek bij den burgemeester van hun woonplaats indienen Na 5 October worden deze verzoeken niet meer in behan deling genomen. In tegenstelling met een vorig bericht inzake de herdenkings plechtigheid. welke heden in Am sterdam door den Jeugdstorm zal worden gehouden, vernemen wij thans, dat deze niet 's avonde, maar 's middags om 15 uur op het Amstelveld zal plaats hebben. Na beëindiging van de rede van den hoofdstormer, welke door middel van luidsprekers zal worden aan gehoord, zal een aantal eeredraag- teekens worden uitgereikt aan le den van den Amsterdamschen Teugdstorm. Aan de ouders van aan het Oostfront gesneuvelde Am- sterdamsche stormers zal een her- inneringsplaquettfe worden aange boden. Ook de strijd van den Jeugd storm in Amsterdam zal in een korte rede worden herdacht. Een reestmarsch, welke om 15.45 uur aanvahgt, via Kerkstraat, Utrecht- schestraat, Frederiksplein, West einde. van Woustraat, Noorder Am stellaan, Scheldestraat, Ferdinand Bolstraat, Lutmastraat, naar het Hendrik de Keyserplein, zal de plechtigheid besluiten. AANRANDING VERZONNEN HILVERSUM. 25 Sept. Dezer dagen werd gemeld dat een 20-ja-j rige dienstbode bij de politie aan gifte had gedaan te zijn aangerand op de heiae achter het gemeentelijk sportpark. De recherche, die reeds dadelijk het verhaal in twijfel trok. heeft het meisje aan een langdurig verhoor onderwor pen. waarna zij tenslotte bekende, dat zij het geheele verhaal had ver zonnen. -Zij had dit gedaan, omdat zij dien 'bewusten dag op de betref fende plaats met een man een bab beltje had gemaakt en uit vrees, dat dit haar verloofde ter oore zou ko men. had zij de aanranding verzon nen. om zich bij voorbaat te kunnen verontschuldigen Het meisje heeft thans echter een proces-verbaal ge kregen wegens het doen van valsche aangifte. Komt in Pacific V.S. zouden in '43 100 vlieg kampschepen bezitten De ten derden male herhaalde waarschuwingen van den vroegeren ambassadeur der Vereenigde Staten te Tokio. Grew. om Japans gevechts kracht en opofferingsgezindheid niet te onderschatten worden in Ja pan volgens den Tokioschen corres pondent van het Hamb. Fremden-- blad" beschouwd als een aanwijzing dat de bevolking der Vereenigde Staten moet worden voorbereid op een langdurigen oorlog. De Vereenigde Staten moesten in het eerste jaar van den Pacific-oor- log bitter veel leergeld betalen. In- tusschen hebben zij stelselmatig de ontvangen les in de practijk ge bracht. Op alle belangrijke posten der Amerikaansche vloot zijn thans de luchtstrijdkrachten vertegen woordigd. Het bouwprogram is aan zienlijk gewijzigd. De productie van vliegkampsche pen moet niet alleen worden uitge breid door het bouwen van meer nieuwe schepen, maar ook door het verbouwen van op stapel staande slagschepen, kruisers en koopvaar ders. Het leidende Japansche blad ..Asahi" neemt nu. volgens het ..Hamb. Fremdenbl." aan. dat de Vereenigde Staten in het komende jaar de beschikking zullen hebben over wellicht 85 in dienst gestelde vliegkampschepen van verschillen de capaciteit. De kern van deze vloot van vliegkampschepen zou worden gevormd door schepen va'n 15.000 tot 20.000 ton waterverplaatsing. Daarnaast zouden nog eenige klei nere vliegkampschepen komen, uit sluitend bestemd voor jachtvliegtui gen. Deze cijfers van de „Asahi" stemmen overeen met de mede- deelingen vari den woordvoer der der Japansche marine, kapi tein ter zee Hiraide. volgens welke de Vereenigde Staten aan het einde van het komende jaar de beschikking zouden hebben over ongeveer 100 vliegkamp- schepen. Het niets ontziende ge bruik van deze schepen zou het Japansche moederland binnen het bereik van Geallieerde aan vallen moeten brengen, terwijl de Japansche marine verspreid MAATREGELEN TEGEN DE SPECULATIE. Bepaald werd, dat de secr.-jgen. van het Dep. van Fin. bevoegd is de verplichting op Ce leggen aandeelen en andere waardepapieren, welke geen vaste rente dragen, voor zoo ver Aeze na 31 Dec. 1941 zijn ver worven, bij een door hem aan te wijzen instantie aan te geven. De verplichting kan worden opgplegd dit waardepapier op door hem vast te stellen voorwaarden te vervreem den en de opbrengst öp een door hem te bepalen wijze te beleggen. ROME, 25 Sept. Het Italiaan sche weermachtbericht van heden luidt: In Egypte artillerievuur en ver- kenningsbedriivigheid "van lucht- formaties. Vannacht hebben onze lange afstandsbommenwerpers de basis Gibraltar aangevallen: bran den werden veroorzaakt in de doe len. Alle vliegtuigen keerden op hun bas» terug. In het vakkamp voor jongens, „Hollands Glorie", te Dordrecht, uit gaande van het Departement van Sociale Zaken, worden de jongens opgeleid tot schipper bij de binnen-, kust- en Rijnvaart Tijdens een les in het kompas lezen. VNP-De Haan-Pax Holland m SLACHTOFFERS VAN ENGELSCHEN LUCHTAANVAL. In den nacht van Woensdag op Don derdag hebben Britsche vliegers door het lukraak uitwerpen van eenige bri sant- en brandbommen in een» kleine plaats ir het Noorden des lands min of meer zware schade aangericht aan huizen. De burgerbevolking had door dezen zinloozen aanval vijf dooden en een aantal zwaar- resp. lichtgewonden Een persoon wordt nog vermist. EEN ANDER MENSCH GEWORDEN. Een vader van een groot gezin, die f 24.— per week van Maat schappelijk Hulpbetoon ontving, was langzamerhand zoo verzwakt, dat ingrijpen noodig bleek, om dit gezin voor een totajen ondergang fp h«p.Vinpdpn Met geld 'van de Winterhulp en medewerking van den Volksdienst is hierin verbetering gebracht Deze man staat evenwel niet al leen. Zooals hij, zijn er helaas nog velen. Bedenkt dit, als straks Win terhulp weer een beroep op u doet. Geef dan niet, doch offer. Invalide smokkelde sigaren mee in zijn kunstbeenen TILBURG, 25 Sept. De po iitie hier ter stede heeft een 21-jarigen jongeman aange houden, die öp een fabriek al d*aar als sigarenmaker werkte De man, die enkele jaren geleden bij een ongeval zij: beide beenen verloren had werd ervan verdacht sigaiei uit de fabriek te stelen. Mc kon er echter maar niet ach ter komen, hoe hij dit deed totdat iemand op het idéé kwam, bij het verlaten dei fabriek de kunstbeenen var den invalide eens te onderzoe ken. Toen kwamen hieruit ruin 50 sigaren voor den dag. Bi zijn verhoor vertelde de mi openhartig reeds maandenlan op deze manier sigaren tr hebben r^eegesmokkeld, zoo dat het totaal in de duizenden loopt. De dief is thans in ar rcgt gesteld. is over een oorlogstooneel. dat zicht uitstrekt van Madagascar tot de Aleoeten en dat de helft van den omtrek der aarde om spant. Ook Japans „onzinkbare vlieg kampschepen". de versterkte eilan den in den Stillen Oceaan, zouden slechts voor een gedeeltelijke be scherming kunnen zorgen, wanneer de aanval tegelijkertijd uit verschil lende richtingen zou komgn. .De zee-oorlog in den Pacific komt aldus in een nieuw stadium, dat een wedloop tusschen scheepsbouw en afweer, tusschen massaal optreden en vernieling beteekent. Een nieuwe faze begint met onbekende groothe den, waarbij verrassingen niet zul len uitblijven. MaanMaan op vanavond om o%der 20.39 i o 1 9.22 2 Oct. 19.31 uur 170ct L.K. tot morgenochtend E.K. 10 Oct. 24 0ct- N.M. /.OO uur V.M. Zondagavond om 21.06 tot Maandagochtend 10.32 BERLIJN, 25 Sept, (V.P.B.) De algemeen gevolmachtigde voor de tewerkstelling, gouwleider en rijksstadhouder Fritz Sauckel, heelt voor de buitenlandsche pers eeni ge verklaringen afgelegd over de tewerkstelling van buitenlandsche arbeiders in Duitschland. Spreker ging uit van de veronderstelling, dat men in het vijandelijke kamp vermoedelijk ten zeerste heeft ge rekend op een belangrijke vermin dering van het arbeidspotentieel, daar uiteraard een zeer hoog per centage der Duitsche arbeiders on der de wapenen is geroepen. Mede door middel van de blokkade .ver wachtte men, dat Duitschland al dus ten eerste op den duur niet in staat zou zijn de wapenen te sme den, die voor den totalen oorlog noodig zijn, en ten tweede spoedig met ernstige moeilijkheden te kam pen zou krijgen op het gebied der levensmiddelenvoorziening, omdat de landbouw bij gebrek aan werk krachten niet meer tegen zijn taak zou zijn opgewassen. Opgeloste problemen. O P beide punten nu hebben Duitschlauds tegenstanders zioh volkomen vergist Noch de kwes tie van 't arbeidspotentieel, noch de levenemiddelenvoorziening is meer een probleem, omdat beiden zijn opgelost. En zulks, zoo verklaarde Sauckel nadrukkelijk, niet; voorloo- pig, maar definitief, hoelang de oorlog ook duurt. Sinds Juni van dit jaar beschikt Duitschland's landbouw, d.w.z. niet de door Duitschland gecontroleerde landbouw in een groot deel van Europa, maar alleen de landbouw binnen de rijksgrenzen, over meer werkkrachten dan in vredestijd, nl. in 1938. Zoodoende was hei, dan ook mogelijk het ontzaglijk vele werk, dat er in den landbouw plotseling te verrichten viel, door dat een abnormale zomer alle voortbrengselen tegelijk deed rij pen, onder de knie te krijgen. De laatste oogst is in elk opzicht gun stig geweest en droog binnenge bracht. De verhooging der rantsoe nen, welke reeds is aangekondigd, vormt overigens wel het beste be wijs hoe de situatie op het gebied der levensmiddelenvoorziening mo menteel is. Bewputogiiué—li 4e op volte toeren. \TAN minstens even groot belang als de landbouw is de industrie, waarbij natuurlijk in de eerste plaats aan de bewapeningsindustrie wordt gedacht. Het is moeilijk hierover concrete gegevens open baar te maken, maar Sauckel zei- de te kunnen verklaren, dat ook op dit punt de absolute zekerheid is bereikt, dat nu in de toekomst geregelde leverantie van voldoende moderne wapenen verzekerd is. In dit jaar heeft de Duitsche bewape ningsindustrie de Duitsche weer macht de wapenen kunnen leveren, die de offensiefen van Kertsj, Se- bastopol, Charkow, den Kaukasus en Noord-Afrika hebben mogelijk gemaakt. Het volgend jaar zal men eveneens in staat zijn de wapenen te leveren, waarmede nieuwe over winningen aan alle fronten zullen worden bevochten. Vier weken geleden hoeft Sauckel een arbeidsprograamma voorgelegd aan den Fflbrer, die dit heeft goedgekeurd. Dit programma geelt garaintite, dat de Duitsche bewape ningsindustrie zonder de mogelijk heid van welke storing dan ook tot het komende voorjaar op volle kracht zal werken. Dit alles is mogelijk geweest, omdat in Duitschland op groote schaal buitenlandsche arbeiders te werk zijn gesteld. Cijfers kon Sauckel niet noemen, omdat der gelijke gegevens voor den vijand van belang zouden kunnen zijn. Hij wil e*r mee volstaan te zeggen, dat deze cijfers enorm zijn. In het al- geoaetm httoischt ia Duitschland over deze werkkrachten groote te vredenheid. De mengeben toonen, dat zij werken willen en zooveel willen presteeren als in hun ver mogen ligt. Met dwang of geweld valt hier weinig te bereiken. Een man ,die aan. een gecompliceerde machine staat, moet met hart en ziel zijn taak verrichten omdat er anders niete van terecht komt. Ctoen sabotage, U ET aantal gevallen van sabota- ge is in verhouding tot 't aan tal buitenlandsche "werkkrachten praktisch van geen beteekenis. Sauckel schrijft dit in de ecr6te plaats toe aan de goede behande ling der buitenlandsche werk krachten. Hij is zelf gedurende den vorigen oorlog krijgsgevangene geweest en kent de pevche van iemand, die in vijandelijk gebied aan het werk wordt gezet. In Duitschland merkt men in het al gemeen niets van onwil. V i Russische werkkrachten. Dit geldt vooral voor de Russi sche arbeiders en arbeidsters, die verreweg de meerderheid uitman ken van de in Duitschland te werkgestelde buitenlanders. Deze menschen zijn er dankbaar voor, dat zij in Duitschland mogen werken. Zij komen aan met bijna geen kleeding en zonder schoeisel, zoodat Duitschland voor alles moet zorgen. Het doet dit zoo goed als onder de huidige omstandig heden mogelijk is. Ook de Russi sche arbeidster toont zich in elk opzcht haar plaats waard. Geen slaven. De Ruseen staan onder toezicht van Duitsche arbeiders, maar niet onder bewaking, terwijl men se ook niet als slaven aandrijft. Zij genieten dezelfde arbeidsvoorwaar den als de Duitsche werkkrachten en zijn ondergebracht in kampen, die op last van den Ftlhrer moe ten voldoen aan bepaalde voor schriften. Zij komen meestal vrij willig naar Duitschland; alleen ln zuivere partisanengebieden mel den zich geen vrijwilligers aan. GHANDI SPREEKT HEDEN AVOND OM 19.50 UUR OVER HILVERSUM I. HILVERSUM, 26 Sept. D« persdienst van den Nederl. Om roep meldt: In een bijzondere uitzending he denavond om 19.50 uur over den zender Hilversum I spreekt Mahat- ma Ghandi, de groote strijderwoor het Indische volk, zijn geloof uit in de overwinning der moreels krachten dezer wereld. KOENSAAP VAN DEN AKSEIOSD4ENSI Ali we dal geweten hadden,,,. Een prachtinstellng, die ÈLED eHlANfcSfcHL&BgSips DIENS!

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1