Polder Anna Paulowna Droom van het verleden Tob nooit Reizen van en naar Texel TEXEL Een mijn bij 't Horntje vernielt vier huizen VaeJt&al H.F.C. overspeelde Helder H.R.C-G.V.O De Japanners op den Atl. Oceaan De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis, dat ingaande 1 October 1942 zeer scherpe contróle zal worden gehouden op de verblijfs vergunningen voor Texel en op de persoonsbewijzen. Aldus de Tex. Crt. Wordt men na 1 October aange troffen zonder geldige verblijfsver gunning, dan wordt men ter beschik king gesteld van de Duitsche politie of onmiddellijk van het eiland ver wijderd, ongeacht het doel, waar voor men daar is. Niet-inwoners van Texel, moeten minstens li dagen, voordat zij naar Texel willen komen, een verblijfsver gunning aanvragen bij den Burge meester van Texel onder opgave van: a. Naam en adres (volledig); b. Geboortedatum en -plaats; e. verlangde duur van het verblijf; d. nauwkeurig omschreven doel der komst. Bezoeken kunnen alleen in zeer noodzakelijke gevallen worden toe gestaan. Zij, die verlenging van hun ver gunning willen hebben, moeten dit eveneens 14 dagen voor afloop der oude vergunning aanvragen op de zelfde wijze als boven omschreven. Ditzelfde geldt voor alle Neder- landsche arbeiders, die bij de Wehr- macht of bjj aannemersfirma's wer ken. Men wordt er opmerkzaam op ge maakt, dat slechts geldig zijn: le. Vergunningen, afgegeven door den Polizeioffizier in Haarlem. Op vergunningen afgegeven door Poli- zeioffiziere uit andere provincies moet vermeld staan, dat dit door Haarlem is goedgekeurd. 2e. Vergunningen, afgegeven door den Burgemeester van Texel. Dit is alleen mogelijk in gevallen, die over komst zonder uitstel noodzakelijk maken, b.v. eer ernstige ziekte, doch dan moelLbrj het verzoek een verklaring irorden overgelegd van den dokter. Alle andere vergunningen ztfn on geldig! Voor kinderen beneden 15 jaar moet eveneens een vergunning bij den Burgemeester worden aange vraagd, tenzij deze kinderen met hun ouders heen en terug reizen en op de vergunning zijn vermeld. Inwoners van Texel worden aan geraden, de verklaringen, die op nummer uitgegeven worden, zeer i ed te bewaren, daar het buitenge woon moeilijk zal zijn bij verlies een nieuwe te verstrekken. Bij misbruik van deze verklaringen en persoons bewijzen stelt men zich aan ernstige gevaren bloot. Een ieder wordt dringend aange raden ervoor te zorgen, dat alle pa pieren vóór 1 October in orde zijn. Bij 't Horntje L de vorige week tegen den dijk van den Prins Hen drikpolder een zware myn uit zich zelf tot ontploffing gekomen in de nabijheid van een viertal woningen. Op 't moment dat de ontploffing plaats greep was niemand thuis, alles bevond zicii nog op 't veld; van de woningen bleef zoo goed als niets meer staan. Dt- bewoners moeht fn een nog gespaard gedeelte van hun woningen overnachten. BURGERLIJKE STAND TEXEL van 19 t/m 25 Sept. 1942. Geboren: Pieter Dirk, z. v. D. J. Roeper en M. Nauta; Catharina Cor- nelia Frederika Hillegonda, 'd. v. H. Koburg en J. M. C. Schumaker; Hen drik Pieter, z. v. P. J. Kooger en N. M. Boon. Ondertrouwd: D C. Witte en C. C. Veeger; J. Schraag en T. E. de Porto; J. Daalder en 1. J. de Porto. Getroud: A. Bonne en N. Daalder. POLITIE. Gevonden: een portemonnaie, een schaartje, een rubberlaars, een arm band, een armbandhorloge. BEVOLKING TEXEL. Ingekomen personen: J. Hoevenaar, E85. J. Hoogerheid, Oudeschild 14Z. Adriana Bruin en 2 kinderen, De Waal 33; Gesina H. A. Simons, Den Burg, Hallerweg 3. H. J. Bos, H 94. Maartje Dros, Wed. Roeloffs, Den Burg, Weverstraat 4. J. M. van Koo- ten, B 192. J. Hemelrijk, Oudeschild 163. Vertrokken personen: J. L. Hoo- gerheide, naar Laren, Brinkweg 28. Elizabeth van Hal, i.aar Rotterdam, Hudsonstr. 107 b. A. F. van dek Zweep, naar Heveadorp, Tuinlaan 23. Geertrudis van der Meij, naar Bever wijk, St. Odufs*r. '*4. R. Kirsch, naar Rotterdam, Hoek van Holland, Strandweg 33. J. Chr. Schilstra, naar Den Haag, Anjelierstraat 9. WIER1NGEN JUBILEUM. Op 5 October a.s. hoopt de heer C. V. Koorn te Den Oever den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaren terug werd benoemd tot or ganist bij de N. II. gemeente van Oosterland, Den Oever^n Stroe. De heer Koorn heeft alzoo 40 ja ren lang de kerkdiensten, zoowel in de Ned. Herv. kerk te Ooster land als in de N. H. Kapelkerkte Den Oever, op het orgel begeleid. Wij veronderstellen dat deze dag voor den heer Koorn niet onge merkt voorbij zal gaan. POLITIE. Gevonden: een portemonnaie in houdende eenig kleingeld. Verloren: een grijze boodschap pentasch inh. vleeschbonnen. Inlichtingen gem. bode. Zaterdagmorgen vergaderden de hoofdingelanden van den polder Anna Paulowna in het Polderhuis. Na opening door den. dijkgraaf den heer M. Th. Mijnlieff, worden de notulen onveranderd goedge keurd. Ingekomen stukken. De heer Rezelman bedank voor het hem vereerde afscheidscadeau. Van het departement van Wate- staat is een tariefwijziging van siuisgelden ingekomen. De heer J. Wildenberg is herbe noemd tot heemraad, terwijl de heer H. Wilms in deze functie is be noemd. De gemalen in den polder zullen genoemd worden naar- historische figuren uit den polder. Het gemaal aan de Ewijcksluis zal voortaan de Leeuw heeten, het gemaal te Kleine Sluis zal genoemd worden naar den heer Wijdenes Spaans. Een nieuwe sneeuwploeg. Voorgesteld wordt over te gaan tot het aanschaffen van een sneeuw ploeg vóór een auto. De firma Gee- sink in Weesp kan voor f 1800 een ploeg leveren, gelijk reeds in Haar lem gebruikt wordt. Na enige be spreking wordt tot aanschaffing, besloten. De algemeene voorwaarden en bepalingen voor de verpachtingen door dijkgraaf en heemraden van bouw- en weiland, wegen, kaden, en dijken, worden vastgesteld overeen komstig het ontwerp. Rekening 1941 De rekening over het jaar 10Ü wordt goedgekeurd en vastgesteld. De ontvangsten hebben bedragen f258.571 65, de uitgaven f248.198,41 zoodat er een batig saldo is van f 10.373,24. De begrooting over 1941 wordt zoodanig gewijzigd,, dat inkomsten en uitgaven met f 26.298,38V2 ver" hoogd worden. Onvangen is een verzoek om me dewerking tot verbetering van den aanlegsteiger der bietenbouwers. Deze kunnen geen materiaal krij gen, en de steiger verkeert in een dusdanigen staat, dat hij niet meer gebruikt kan worden. Voorzitter wil den opzichter een onderzoek la ten instellen en vraagt machtiging om te handelen, zooals dat het be^te zal blijken. Na eenige discussie omtrent alge- heele overname van den steiger wordt aldus besloten. De heeren Lovink en Zoete gaan heen. Dit is de laatste vergadering die de heer Lovink als heemraad bij woont en de heer Zoete als hoofd ingeland had kunnen bijwonen Voorzitter dsuikt den heer Lovink voor het vele werk dat deze in het belang van den Polder heeft ver richt. eerst als hoofdingeland en daarna als heemraad. De heer Lo vink heeft dat werk altijd met groo- te liefde en toewijding gedaan en spr. is er van overtuigd, dat het den, heer Lovink spijt, heen te moe ten gaan. Ook spreekt voorzitter woorden van dank tot den heer Zoete, die deze laatste vergadering niet kon bijwonen. De heer Lovink dankt voor de vriendelijke woorden en voor het steeds in hem gestelde vertrouwen. Hij besluit met den wensch, dat het spoedig vrede moge zijn, en dat de polder weer zal groeien en bloeien onder de deskundige lei ding van burgemeeser Mijnlieff. Rondvraag. Tijdens de rondvraag deelt voor zitter mede, dat de waaier voor het gemaal aan de Kleine Sluis is ge arriveerd, doch dat de monteur een ongelukje met zijn schouder heeft gehad, zoodat het werk nog moet beginnen. Dit zal echter niet lang meer duren. Er wordt naar een oplossing ge zocht om de wegverbinding en den waterloop aan den Kleiweg in stand te houden. Hierna sluiting. De Haarlemmers wonnen met 51. Het is Helder niet mogen geluk ken om tegen HFC een eenigszins dragelijk resultaat te bereiken, want niet alleen werd er met flin ke cijfers verloren, maar ook het vertoonde der witjakken was dit maal ver beneden peil. De Haar lemmers verdienden de overwin ning overigens volkomen en in de zen vorm spelend \\%s HFC spel- technisch een behoorlijke tweede klasser. De kern is nog steeds aan wezig bij HFC en spelers als Lich- tenstein, Hick en Flack in de voor hoede en Drijver en de la Mar in de middenlinie spelen nog steeds een partij, die er zijn mag. Bob Kammeijer als rechtsachter was ook nog uitstekend en daarnaast waren de overige spelers allen be hoorlijk technisch onderlegd, zoo dat Helder in dezen vorm geen schijn van kans kreeg. In dezen vorm van Helder, waar bij alles mislukte en elk systeem ontbrak, was het niet vreemd dat er een flinke nederlaag te incas- seeren was. We zagen momenten dat twee Helderspelers op de tegenpartij toe liepen en zoodoende /mtstond er een gat, wat reeds in de eerste vijf minuten funest werd door twee doelpunten der Haarlemmers. Had de verdediging hier dus schuld aan, de voorhoede kon er ook maar niet inkomen en slechts doordat v. d. Bogaarde even een kans kreeg werd het 21, maar de ge lijkmaker die in deze periode ze ker had moeten komen, bleef uit, zoodat de productiviteit dus weer ver te zoeken was. De vleugels kregen weinig werlj, want steeds maar weer plaatste men den bal in het wilde weg, waar de keurig spelende halfs der tegenpartij, den bal steeds wisten op te vangen. Bij HFC ging het beter en mede door het zwakke werk van Helder ont stonden steeds de gevaarlijkste momenten. Een keurig opgezetten aanval van Flack was voor Hick voldoende om Kenter voor de derde maal te passeeren. Het werd zelfs 41, doordat èèn der Helder-spe- lers in eigen doel schoot, waarna de rust aanbrak. De tweede helft. was Helder zeker niet zwakker, maar veel zat er weer niet in, daar alles veel te doorzichtig was en vooral de Leur door Kammeijer voldoende in de gaten w/fd gehou den. Dat de 'taktiek van Helder slecht was bleek wel dat Rottier slechts vier vijf maal een bal heeft gehad. Hoewel het spel tot het einde aantrekkelijk bleef, kon alleen HFC nog éénmaal doelpun ten, met welker stand (5—1) het einde kwam. Wedstrijd met zeer uiteen- loopende speelhelften. Waarschijnlijk voor het eerst in haar bstaan ontmoette H.R.C. gister middag aan de Sportlaan de R.K. Ver. G.V.O. uit Krommenie. Hoe^ wel de thuisclub direct een veld- meerderheid demonstreert, werpt dit, doordat er geheel geen verband in de ploeg zit, geen resultaten af. Het is weer hetzelfde spel van de laatste wedstrijden, individueel doet men zijn best, maar als geheel heeft het geen nuttige waarde. G.V.O. speelt listiger en productie- KOEGRAS JULIANADORP BEVORDERD EN VASTE AAN STELLING. Onze plaatsgenoot de heer Dirk Visser Dz., werkzaam op arbeids overeenkomst in lossen dienst op het P.T.T. te Den Helder, is met ingang van 1 October 1942 bevor derd tot kantoorbediende en heeft ook met ingang van dien datum zijn vaste aanstelling ontvangen. ver. Elke bal die de voorhoede be reikt, is een gevaar voor de H.R.C. defensie en het verwondert nie mand, dat de bezoekers binnen een kwartier scoren. Het spel van H. R.C. blijft onsamenhangend en zon der eenig gevaar, dat der bezoekers gevaarlijk en doortastend. Ook het tempo van G.V.O. is veel hoogeren nog voor de ryst verhoogen zij den voorsprong. Met de vaste overtui ging, dat pok deze wedstrijd voor de roodjes in een nederlaag zal eindigen, wordt aan de tweede helft begonnen. Hoewel aanvankelijk hetzelfde spelbeéld, schijnt het H.R.C.-team het talrijke publiek toch iets an ders te willen voorzetten. Men be gint met meer geestdrift te spelen, het publiek voelt het aan, de thuis club zal thans een laatste poging doen met haar enthousiasme. Dil wapen blijkt sterker en G.V.O. is daartegen niet bestand. Onder ge weldige aanmoediging doet H.R.C. aanval op aanval en uit een scri- mage voor het doel der bezoekers komt het eerste tegenpunt. G.V.O. raakt door de geestdrift van haar tegenstanders van de wijs, boven dien kan men het hooge tempo niet volgen. H.R.C. voelt haar kans.- Nu of nooit denkt men en inderdaad volgt' de gelijkmaker. Men moet .nog tien minuten spelen. G.V.O. verdedigt thans met man en-macht. Men tracht althans één -punt te redden. Ook -deze illusie wordt haar het einde schiet Heeris langs een ontnomen. Juist één minuut voor kluwen van spelers de winnende goal in 't doel der gasten. H.R.C heeft haar tegenstander nog juist op 't laatste moment geklopt. Hoewel de wedstrijd van heden middag geen groote beloften in houdt voor de toekomst, zal men toch verstandig doen met wijzigin gen in de ploeg, zich te beperken het zoo hoog noodige samenspel, tot het hoogst noodige. Wellicht de eenige mogelijkheid voor HIR.C. dat wij dan binnenkort komen tot tot herstel van haar oude positie. NIEUWE NIEDORP WINT VAN B.K.C. MET 3-2. Met een wedstrijd welke rijk was aan spanning, doch arm aan goed voetbal, is N. Niedorp er in geslaagd haar al oude tegenstander B.K.C. met een 3-2 nederlaag Polderwaarts te sturen. Dat de spanning groot was bewijst wel het feit dat N. Nie-* dorp twee maal de leiding had. Bei de malen maakte B.K.C. gelijk, eerst 5 min. voor het einde wist N.N. het winnende doelpunt te scoren. De strijd was nog maar pas be gonnen of uit een hevige doelwor- steling weet Vonk van dichtbij Prins te passeeren. 1-0. Zeer korV. hierop maakt B.K.C. op uitsteken de wijze geli.ik 1-1. Er wordt snel gespeeld. Het wordt 2-1 als Faus keurig naar Vonk plaatst en de laatste Prins geen kans geeft. Weer maakt B.K.C. ge lijk nu via de knieën van Blokker 2-2 Het dezen stand wordt gedraaid. Na de hervatting komt de thuis club geweldig opzetten en ontkomt het B.K.C. dikwijls op wonderlijke wijze aan doorboring. Wel probeert B.K.C. door Paardekooper het spel te verplaatsen doch steeds komen de Niedorpers terug. Toch duurt het tot 5 min. voor het einde, dat Vonk uit een beste voorzet van Vetman er 3-2 van maakt. N. Niedorp heeft verdiend gewonnen. Leegwater, welke voor Roemhorst inviel was één der besten van het veld. N. Niedorp II sloeg Winkel II met 5-0. WATERVOGELS—ATLAS 3—3. Buiten de Atlas-aanhang zuilen er maar weinigen zijn, die bevre digd het voetbalterrein verlaten hebben. De uitslag 33 is dan ook wel zéér geflatteerd uitgevallen in het voordeel van Atlas. Het zat Watervogels in dezen wedstrijd niet mee. Begonnen werd met ge spannen zenuwen, waarvan Atlas hoegenaamd geen last had en dit voordeel uitbuitte en binnen de 10 minuten met 02 voorstond, doch uit het spel bleek, dat Atlas hier mede boven stand leefde, van dc voorhoede ging hoegenaamd niets uit, de halflinie speelde met sterk teruggetrokken spil, waardoor het zwaartepunt in de verdediging kwam te liggen, waar Beijer en Post bergen werk hadden te ver zetten, doordat Watervogels, na 't onzekere begin, steeds weer voor TEVREDENHEID. Tevredenheid is een gemoedsge steldheid. Oppervlakkig geoordeeld zou men denken: „Zij, wie het goed gaat zijn tevreden en degenen, wie het niet goed gaat zijn ontevreden". Maar zoo eenvoudig is het niet. Er zijn menschen, die eigenlijk niets te klagen hebben en die toch steeds een reden weten te vinden om onte vreden te zijn. Er zijn anderen, die eer een moeilijk dan een gemakkelijk leven hebben en die toch hun opge ruimdheid weten te behouden en eigenlijk nooit klagen. Ontevredenheid maakt Vroeg Oud en onaantrekkelijk en is daarenboven den ontevredene een s(ta-in-den-weg bij alle levens vreugde. Menigeen is ontevreden omdat zijn bezigheden hem niet bevallen. Hij ver vult zijn betrekking terwille van het salaris, dat hij niet missen kan. Mis schien heeft hij in zijn jeugd niet de gelegenheid gehad om zich te bekwa men op het gebied dat hem aantrok, misschien ook had hij in zijn jeugd geen bepaalde voorkeur en' volgde automatisch den weg die voor de hand lag. Hoe het zij, zijn betrekking interesseert hem niet, en hij doet pre cies zooveel als noodig is en dat met tegenzin. Niets is deprimeerender dan eiken dag opnieuw met tegenzin 'te begin nen. Daarom zouden wij degenen, met wie het zoo gesteld is, (en dat zijn er velen) willen raden: „probeert het eens anders. Êljjft eens niet langer met Uw aandacht bij het werk, dat U graag zoudt willen hebben, maar begint eens met te onderzoeken, of er niets interessants te ontdekken is aan het werk dat voor het oogenblik nu eenmaal het Uwe is. Begint eens met het zoo goed mogelijk te doen, er schuilt een groote voldoening in om bezigheden, onverschillig welke, zoo goed mogelijk te verrichten. Tracht die gedachte: „ik wil eigenlijk heel Iets anders" uit te schakelen gedu rende Uw werkuren. Dit zal U ge makkelijk vallen, Indien U ln Uw vrijen tijd studies maakt en leest over het soort werk, dat eigenlijk Uw ideaal ls. Op vrijwel alle gebied heeft pien tegenwoordig billijke cursussen met lectuur in bruikleen. Wanneer Uw vrije uren besteed worden aan wat U van harte Interesseert, zal het U lich ter vallen om het werk dat minder of in 't geheel niet in Uw lijn valt goed en met aandacht te verrichten. Indien Uw ontevredenheid voort komt uit een gedwongen dagelijksch contact met iemand met wie U niet kunt opschieten, tracht dan eens om een punt van overeenkomst tusschen U beiden te vinden, inplaats van de lang-ontdekte verschilpunten steeds op de spits te drijven. Het is een goede oefening ln zelfbeheersching om te trachten ons op waardige wijze aangenaam te maken bij iemand, die wij niet mogen. Wie ontevreden is, mist Iets. En de weg naar tevredenheid is om dat ge mis op te zoeken er^ de vraag onder de oogen te zien: „hoe kan Ik dat aan vullen? En wanneer hetgeen dat ik het liefste had niet te krijgen is, wat komt er dan het dichtste bij dat voor mij wel bereikbaar is? Uiteraard zijn het maar een paar richtlijnen die wij in dit korte bestek kunnen aangeven. Mogen zij menigeen aanleiding geven, ze zelf verder uit te werken en den v- te vinden naar tevredenheid en evenwicht. Dr. Jos. de Cock. (Nadruk verboden). het Atlas-doel kwamen. Doch het duurde vrij lang voordat een bres in de Atlas-defensie geschoten werd, steeds'weer was er een been of hoofd dat het gevaar keerde totdat H. Been uit een scrimmage 12 wist te maken. Atlas wist dozen stand tot aan de rust te be houden. Na de rust volgde weer een belegering van het Atlas-doel Tot tweemaal toe werd door Wa tervogels goed gedoelpunt, doch beide malen werden deze doel punten niet toegekend, wegens ver rneend buitenspel. Eindelijk is de gelijkmaker daar 2—2. Doch de vreugde vis van kor ten duur, de linksbuiten van Atlas speelt eerst de hal met de hand hetwelk niet gezien wordt, zet daarr.a van achter de cornerüjn vÖór en uit dezen voorzet neemt Atlas weer. de leiding, 2^3. Water vogels, niet ontmoedigd. trekt weer ten aanval ,doch deze aanval wordt ongeoorloofd onderbroken Een penalty volgt, welke onberispe lijk door Vriendjes wordt geno men, 33, In dezen stand komt geen verandering meer. waardoor Atlas meer kreeg dan hem toe kwam. Uitslag: Helder 3Watervogels 2. 3—0. ALKM. BOYS-SANTPOORT 1-1. Het eerste punt voor de Boys Meer was'niet verdiend. Met dit resultaat 1-1 mogen de Boys tevreden zijn. maar Santpoort had ook geen overwinning verdiend Beide elftallen speelden een heel primitief spelletje en demonstreer den al te vaak een groote onmacht voor het doel. De wedstrijd De Boys hadden een tijdlang een duidelijk overwicht, dat echter niet in doelpunten tot uiting werd ge bracht. Toen het spel een 10 minu ten oud w s. kwam er wat even wicht in het spel en bleek, dat Santpoort over een gevaarlijken mid-voor beschikte. Het was dan ook deze. die een aarzeling in de Boys verdediging afstrafte met een goed schot, dat doel trof. Geleidelijk herstelden de Boys zich en ze hadden werkelijk pech. toen Indri tegen de paal schoot. De tweede helft begon weer met een Boys-o ver wicht, dat zich uitte in een aantal hoekschoppen; zonder resultaat overigens. Totdat eindelijk na een kwartier uit een hoekschop van Indri toch de gelijkmaker kwam. Dat doelpuntje was volko men verdiend. In den stillen nacht trilde de duistere zang van het woud als een geheimzinnige melodie om mij heen. Ik stond aan den rand van het meer waarin het maanlicht zich weerspiegelde. Zacht wiegden de takken der boomen heen en weer; zoo zacht alsof een laatste zucht hen beyoerde. Een flauwe rimpeling trok over het water en deed het maanlicht sidderen. Ik adem de diep en staarde naar het scherp silhouet van het oude slot, dat met de achterzijde uitzag op het meer. Rank en statig verhieven zich de kanteelen naast de twee hoektorens op het machtige bouwwerk,*dat in een diep stilzwijgen was gehuld. 4 Plots snelde een witte gedaante als een schim het bordes af en liep op den waterkant toe. Het was een slanke meisjesgestalte, gehuld in een witte avondjurk. Onrustig zag ze om zich heen. Ach, hij is niet gekomen, mompelde ze dan, na een wijle. Snel trad ik uit de schaduw op haar toe. Ik wachtte reeds lang, zei ik zacht. Zij vatte mijn beide handen. Halldor, fluisterde ze> hoe gelukkig dat je er bent. Laat opa gaan varen op het meer. Het zal voor het laatst zijn. Ik tilde haar in mijn boot, welke tusschen het riet lag verscholen en roeide met langzame slagen het meer op, haalde daarna de riemen binnen en liet ons rustig voortdrijven op het spiegelend vlak. Ik bestudeerde het ernstige gezichtje vfrn het meisje op de bank voor mjj. Schets door Per Lund Hoe teer lief zag zij er uit in het zachte maan licht. Waar denk je dan aan. Greta? Zij sloeg haar donkere oogen op en keek mij diep aan. Halldor, sprak ze toen vertwijfeld, het is voorbij. Ik heb lang met vader over je gespro ken, maar hij wil zijn eisch niet herzien. Bin nen twee jaar moet je carrière hebben ge maakt, zoo niet,-dan zijn je aanspraken op mij vervallen. Dan, vervolgde zij somber, zal ik graaf Ahlèn moeten trouwen. Ik dacht aan het spottende gezicht van graal Ahlèn, dat ik altijd vergeleek met den kop van een roofdier en ik zwoer mijzelf dat dit niet zou gebeuren. Greta mocht niet ten prooi vallen aan deze verloopen graaf. Daarom zou ik, arme en onbeteekenende luitenant in het regiment des konings, carrière moeten maken. Ja, ik zou het, ten koste van alles. Greta, sprak ik vol vertrouwen, ik zai mijn doel bereiken. Ik buig niet voor de onver zettelijke wil van je vader, nooit. Strijden zal ik om jou te winnen en Ahlèn te vernietigen. De hemel geve dat je mag slagen, zuchtte het I meisje. De gedachte aan jou zal mij doen slagen Ik keek haar vastberaden aan. Zwijgend drukte ze mijn hand. Zoo dreven we voort langs riet- bossen en waterlelies, sneeuwwitte bloemen op het glanzende water. De tijd verstreek en wij moesten terugkeeren. Ik roeide naar den kant toe en voor het laatst hield ik het teere figuurtje in mijn armen. Ik kom terug. Zal je op me blijven wachten vroeg ik dringend. Ja, fluisterde zij heftig. Ik kuste haar. Vaarwel, Halldor, zei ze, maakte zich los rit m'n omarming en verdween in de duisternis. De nachtwind streek mij langs de slapen en verdwaasd keek in rond. Het was geen kalme maannacht meer. Wolken schoven voorbij de maansikkel en het woud suisde geheimzinniger dan ooit. Ze was weg. Het was slechts een droom ge weest, de droom van het verleden. Als kapitein Halldor Barholm was ik. na langen tijd terug gekeerd. Ik betastte de sabelhouw in mijn -vang, de prijs die ik in een zwaar gevecht voor mijn bevordering had moeten betalen. Het ge stelde doel had ik bereikt, doch het was geen overwinning welke mij vreugde schonk. Graaf Ahlèn was gesneuveld. Ook daar had ik niets meer van te vreezen. Maar wat baatte het? Alles was immers tevergeefs geweest! Greta wachtte niet meer op mij. Na een korte ziekte was zij plotseling gestorven. Het was werke lijk voorbij. Alleen stond ik in de schaduw der boomen en blikte naar het oude slot, dat donker en ver laten aan den rand van het meer lag - TOKIO, 26 Sept. (D.N.B.) „Alle zeeën liggen thans in de frontlinie van de spilmogendheden", zoo heeft de voormalige opperbevelhebber van de gecombineerde Japansche vloot, admiraal Sankisji Takahasji verklaard in een interview met het blad Tokio Asahi Sjimboen, naar aanleiding van het verschijnen van Japansche duikbooten op den Atl. Oceaan. „Alleen zij, die midden in den strijd staan, kunnen de vreugde beseffen, dia dit gevoel van zeer nauwe wapenbroederschap en sa menwerking teweeg bracht. Voor- ioopig beteebent de deelneming van Japansche eenheden aan de opera ties van de Duitsche marine op den Atlantischen Oceaan misschien eer der een vergrooting van de moréele dan van de materieele bedreiging der Engelsch-Amerikaansche posi tie. Doch alleen reeds de gedachte is verheugend, dat thans Japan sche en Duitsche oorlogsschepen zeer nauw samenwerken om de vijandelijke scheepvaart te vernieti gen. Tezamen met Duitschlands ope raties in. den Indischen Oceaan, zoo zeide Takahasji tenslotte, is dit de eerste stap van de Spilmogendhe den, naar een practisch-strategische samenwerking". AANMELDING VOOR KADERLID NATIONALE JEUGDSTORM STOPGEZET. UTRECHT, 26 Sept. Gezien de honderden aanmeldingen uit bijkans alle lagen der bevolking om zich in de toekomst in te zetten gis kader lid van den jeugdstorm, heeft het stafkwartier besloten de aanmelding voorloopig stop te zetten. Het tijd stip. waarop de gelegenheid tot aan melding weer wordt opengesteld, zal nader bekend- worden gemaakt. Feitelijk hebben de Boys daarna vele kansen gehad om te winnen. Een keer moest een der S-achterspe Iers op de doellijn redden! En bij na had Santpoort het winnende puntje gemaakt, toen Kramer akelig ver uit zijn doel was geloopen en den bal miste. Maar het leer ging naast het leege doel. Hoewel beide elftallen tot in laat ste instantie trachtten nog eens te doelpunten, bleef het 1-1. wat de beste belooning was voor beide ploegen. TYBB 1DTS 1 4—t. Het Haarlemsche TYBB heeft gisteren tegen DTS weer bewezen dat het in deze competitie een be langrijke rol zal gaan spelen. De 41 overwinning op DTS was vol komen verdiend en geenszins ge flatteerd. Over alle linies waren de gastheeren sterker. Na het goede resultaat van DTS tegen HFC hadden we een gunsti ger uitslag verwacht, maar de D- ploeg kon de goede vorm niet te pakken krijgen. Vooral de D-ach- terhoede was zwak en kon geen baas blijven over de snelle, door tastende aanvalslinie der Haarlem mers. TYBB opende na een korten tijd de score, maar de hoop in de D. harten herleefde, toen Bakhuys met een fraai schot de partijen op gelijken voet bracht. TYBB bleef echter sterker en het was dan ook geen winder dat de rust inging met een 31 voorsprong. Lang heeft DTS dezen stand we ten te houden. Tenslotte moest v. d. Hoven toch nog voor de vierde keer zwichten. Zoo werd de uitslag 41 en ondervond DTS aan den lijve dat deze afdeeling uiterst zwaar is.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3