Aimrikaansch troepentransport Door Duitschy in De Europeesche jeugd- spoitfeesten geëindigd - Verduister i SfiSBLflO MOOR HELDÉRSCHE EDITIE Duitsctars strijden in Noordelijk deel van Stalingrad zwaar geteisterd Commissie voor liet Mchps- schoon in Hollsnds noorderkwartier 86ste Jaargang. No. 11914 Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar Zware tegenaanvallen bij Ilmenmetr afgeslagen Hoe de W.H.N. werkt Italiaansch Weermachtbericht De Nederlaodsche ploeg kan tevreden zijn Berlijn over Ribbentrops rede Officieren en kadetten door Hitier toegesproken Luchtgevecht in „klassieke sfeer",... i oct_ 19.24 uur 17 oct. n.m. 7.38 uur v.m. (Noord-Holland boven het I]) Uitg.N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebureaux: SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. - DEN HELDER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Voordam 9. Tel. 3330. NOORD-HOLLAND 4 pagina's Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 ct p. m.m. Bij contract, binnen een laar te ge bruiken. belanirrijke korting. Prij zen worden od aanvraag verstrekt DINSDAG 29 SEPTEMBER 1942 HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 28 Sept. - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche duikbooten een naar Engeland onder weg zijnd Amerikaansch troepentransport voor het grootste deel vernietigd. Zij vielen een snel vijandelijk convooi aan, bestaande uit slechts enkele groote passa giersschepen, dat, krachtig beschermd, met troepen, munitie en oorlogsmateriaal geladen was. In dagen lange hevige aanvallen en achtervolgingsgevechten brachten zij een groot en tweepijper van 19.000 brt. van het type Viceroy of India, die na drie torpedotreffers kapseisde, een tweepijper van 17.000 brt. van het type Reina del Pacifico, die na twee torpedotreffers met een groote steekvlam in de lucht vloog, een transportschip van 11.000 brt. van het type Derbyshire en een torpe dojager van de beveiligingsstrijdkrachten van het con vooi to^ zinken. Twee andere transportschepen werden door torpedotreffers beschadigd. Met deze successen hebben onze duikbooten den vijand een zwaren slag toegebrachtDe vijandelijke transportvloot heeft drie bijzonder waardevolle snelle eenheden met een totalen inhoud van 4-7.000 brt. ver loren, die gebruikt plegen te worden bij bijzondere be langrijke en dringende troepentransporten. In andere zeegebieden van den Atlantischen Oceaan, van de Afrikaansche tot de Amerikaansche kust heb ben duikbooten nog 11 andere schepen met een geza- menlijken inhoud van 57.000 brt. tot zinken gebracht, zoodat^ de totale verliezen van de vijandelijke scheep vaart in de laatste vier dagen 14 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 104.000 brt, bedragen. W eer machtbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 28 Sept. Het opperbe vel der weermacht maakt bekend-: In het Noordwestelijk deel van den Kaukasus heihben Duitsche en Slov.aaksche troepen in harde gebergtegevechten verscheidene heuvelstellingen genomen. Aan de kust van de Zwarte Zee heeft een Duitsche motortorpedoboot - een schip van 1000 brt tot zinken ge bracht. In den strijd om Stalingrad zijn de Duitsche troepen thans ook opgerukt naar de Noorde lijke deelen der stad. Het tot dusver veroverde stedelijke gebied is volkomen van den vijand gezuiverd. De aanvallen werden door geconcentreerd vuur der artillerie van het le ger en van het afweergeschut van het luchtwapen, benevens door en masse in den strijd gebrachte Duitsche, ifoemeen- sche en Kroatische vliegtuigen voor den strijd op korten af stand doeltreffend gesteund. Vijandelijke ontlastingsaanval len ten Zuiden en Noorden van de stad zijn mislukt. De populariteit van Churchill is vol gens het Engelsche weekblad New Tri bune den laatsten tiid in Groot-Brit- tannië zeer gedaald en blijft voortdu rend slinken. In de oogen van het Brit-, sche publiek zal het aanzien van Chur chill eerst weer toenemen, als hij ge volg geeft aan den roep van het Brit- gche,jpolk eindelijk militair te han delen. Naar het Japansche ministerie van oorlog mededeelt, is luitenant-generaal Naotsoegoe Sagai, commandant van een legergroep in midden-China, ge sneuveld. Volgens Tokio Nitsji Nitsji is de heldendood van een zoo'n hoog ofifcier in de voorste linies een uniek feit in de geschiedenis van het Japan sche leger. Het wezen van den moder nen oorlog wordt hierdoor gekenmerkt Myron Taylor heeft zich gisteroch tend van Vaticaanstad naar het vlieg veld begeven, om naar Lissabon te vertrekken. Op het vliegveld was aan wezig mgr. Grano van het Vaticaan- sche staatssecretaris, om van Taylor afscheid te nemen. Volgens een bericht uit Washington bedraagt de staatsschuld der V. S. thans 90 milliard dollar, meer dan het dubbele van 1940. De schuld stijgt met 4 milliard dollar per maand. Voor de Londensche radio heeft commentator Patrick Lacy omtrent de gemelde uiteenzettingen van Willkie te Moskou verklaard, dat het ontzet tend is dit te moeten lezen. Een groot deel der Amerikaansche tuchthuisboeven ls volgens de Pueblo vrijgelaten en gemobiliseerd voor den militairen dienst In den centralen sector van het front en bij Rzjef zijn verscheidene door sterke artillerie ondersteunde aanvallen van den vijand, deels in tegenaanvallen, algeslagen en een eigen plaatselijke aanvalsactie# is met succes voortgezet. Ten Zuidoosten van het Ilmen- meer zijn herhaalde vijandelijke aanvallen onder zware verliezen ineengestort. Ook ten Zuiden van het Ladogameer zijn nieuwe aan vallen van den vijand in taaie gevechten afgeslagen. De met ster ke strijdkrachten ondernomen po ging van den vijand om den om singel ingsring van Leningrad naar het Oosten over de Newa te door breken is onder zware verliezen voor den tegenstander mislukt. Het aantal vernietigde booten is ge stegen tot 395. Aan het front aan de IJszee heeft het luchtwapen overdag en des nachts bolsjewistische lucht- steunpunten aangevallen. Duitsche jagers hebben daarbij, zonder zelf verliezen te lijden 26 vijandelijke toestellen neergeschoten. Naar in een extra-bericht bekend gemaakt wordt, hebben Duitsche duikbooten in het Noordelijk deel van den Atlantisch.en Oceaan een naar Engeland onderweg zijnd Amerikaansch troepentransport voor het grootste deel vernietigd. Zij vielen een snel vijandelijk con vooi aan, bestaande uit slechts en kele groote passagiersschepen, dat, krachtig beschermd, met troepen, munitie en oorlogsmateriaal gela den was. In dagenlange hevige aanvallen en achtervolgingsge vechten brachten zij een grooten tweepijper van 19.000 brt. van het type Viceroy of India, die na drie torpedotreffers kapseisde, een twee pijper van 17.000 brt. van het type Reina del Pacifico, die na twee torepdotreffers met een groote steekvlam in de lucht vloog, een transportschip van 11.000 brt. van Voorzichtig, overal kunnen Bolsje wisten verscholen zijn! Een hol' in den gfond in een der fel omstreden voorsteden van Stalingrad wordt door soldaten der Luftwaffe onder zocht. Het is met planken bedekt en zeer terecht vermoeden de man schappen een hinderlaag. PK Rothkopf-Sche-F-P H m. Op plechtige wijze vond Zondag in den Stadsschouwburg te Den Haag de opname der 19-jarigen van de „H. J.", in de NSDAP. door Haupt- dienstleiter Schmidt plaats. Een overzicht tijdens de gelofte-aflegging. Stapï-Borrius-Pax Holland m het type Desbyyshire en een tor pedojager van de beveiligings- strijdkrachten van het convooi tot zinken. Twee andere transport schepen werden door torpedotrffers beschadigd. Met deze successen hebben onze duikbooten den vijand een zwareü slag toegebracht. De vijandelijke transportvloot heeft drie bijzonder waardevolle snelle eenheden 'net een totalen inhoud van 47.000 brt. verloren, die gebruikt plegen te worden hij hijzonder belangrijke en dringende troepentransporten. In andere zeegebieden van uert Atlantischen Oceaan, van de Afri kaansche tot de Amerikaansche kust hebben duikbooten nog 11 an dere schepen met een gezamenlij- ken irfhoud van 57.000 brt. tot zin ken gebracht, zoodat de totale ver liezen van de vijandelijke scheep vaart in de laatste vier dagen 14 schepen met een gezanienlijken inhoud van 104.000 brt. bedragen. De Nationale Jeugdstorm herdacht Zaterdag door het geheele land op hetzelfde uur zijn 8-jarig bestaan. Tijdens de plechtigheid op het Am- stelveld te Amsterdam reikte de streekleider, E. Zilver, aan de fa milieleden van gevallen stormers een herinneringsplaquette uit. Polygoon-Noske-Pax Holland m. In een groot gezin, waarvan de in komsten f 24.per week bedragen en de vaste lasten, aan huur enz. f T.13, ontbrak het den laatsten tijd aan de allernoodzakelijkste gebruiksvoorwer pen. Met geld van Winnterhulp ontving de man een pak en de kinderen on der- en bovenkleeding. Bovendien is hier drie maanden lang een gezinshulp aangesteld. Ook is hier een ledikant voor een meisje vari 12 jaar, dat geen eigen bed had, geschonken. Bedenkt dit, als straks de medewer kers van Winterhulp weer een beroep op u doen. Offert dan alsof het voor uw eigen gezin was. ROME, 28 Sept. Het Italiaansche weermachtbericht van heden luidt als volgt: In den sector van het front van El Alamein intensief vuur van de artille rie over een weer. Tijdens luchtge vechten is eeri vijandelijke bommen werper neergeschoten. Britsche vlieg tuigen hebben gisteren Benghazi aan gevallen. Zij beschadigden eenige par ticuliere woningen en maakten elf ge wonden onder de bevolking. In de lucht boven Malta hebben Duitsche ja gers een Spitfire vernield. Een van on-- ze duikbooten is niet op haar basis te ruggekeerd. Het meerendeel der be manning is gered, de familieleden der vermisten zijn op de hoogte gebracht. Onze Hoofdredacteur had het voorrecht kortelings een reis door Duitschland te maken. Hjj was ge durende deze reis in de gelegen heid met tal van Duitschers te spreken en hun naar hun mee ning te vragen inzake den thans woedenden, verbitterdsten oorlog aller tjiden. In een korte serie artikelen waarvan het eerste in het num mer van morgen zal verschijnen, leest men over%eze even reftnte als interessante ervaringen. t. MILAAN, 28 Sjpt. (A.N.P.) De Europecsche jeugdsportfeesten, wel ke in het land van Mussolini zijn georganiseerd, zijn Zondag beslo ten met groote atletiekwedstrij den. In het stadion te Milaan heerschte een opgeweekte stem tning en de duizenden toeschou wers, die zich om de sintelbaan en het sportveld hadden verzameld, hebben over het algemeen van uit stekende sport kunnen genieten. Wat de verrichtingen van den Nationalen Jeugdstorm in Milaan betreft, kunnen wij tevreden zijn. De indruk, dien de Nederlandsche meisjes en jongens in hun fleurige kleeding hebben gemaakt, is uit stekend geweest. Dat er nu juist geen eerste prij zen zijn behaald, is niet te verwon deren. Want er waren vertegen woordigers, die over veel meer rou tine en ervaring beschikten, dan onze meisjes en jongens. Zoo bij voorbeeld de Duitsche en Italiaan sche jeugd, die dan ook het beste voor den dag kwamen. Nemen wij de verschillende pres taties der Nederlandsche deelne mers nog even onder de loupe, dan kunnen wij constateeren, dat de meisjes bij het zwemmen weer het beste figuur hebben geslagen. Zoo werden er drie derde plaat sen veroverd, nl. door mej. Berg huis op den 100 meter rugslag (1.22,6), Coby Kosters op den 200 meter schoolslag (3.10,8) en op de 4X100 meter estafette. Verder op den 100 meter rugslag een vijfde plaats door mej. Kaan in 1.25,2 en op den 200 meter schoolslag even eens een vijfde plaats door mej. B. van Imperen in 3.24,9. Bij het zwemmen voor jongens behaalde Gerritsen op den 100 m. crawl eveneens een derde plaats in 1.3,4. Wat de athletiek betreft, hier was de beste verrichting van mej. van Meurs bij het hoogspringen. Zij sprong 1.46 m. en behaalde daar mede de derde plaats achter twee Duitsche meisjes. Op den laatsten dag behaalde de Nederlandsche meis jesploeg nog een aardig succes bij de 4X100 meter estafette. Met een tijd van 53.1 sec. bezetten zij opnieuw een derde plaats achter Duitschland en Italië. Mej. Trijn tje Hogewoning werd op den 100 meter zesde in 13.4. Met de tenniswedstrijden hebben wij weinig geluk gehad. Het toe val wilde, dat de Nederlandsche deelneemsters reeds in de eerste ronde tegen de sterke Duitsche en Italiaansche ploegen moesten uit komen. Deze schakelden de meis jes van den Nationalen Jeugdstorm al direct uit. Tenslotte rest ons nog het wiel rennen. Direct dient te worden ge zegd, dat de Nederlansche jongens BERLIJN. 28 Sept. (DNB). De Maandagochtendbladen worden ge heel beheerscht door de rede van den Duitschen minister Van Buiten- landsehe Zaken. Alle bladen publi- ceeren de rede in extenso. In de commentaren wordt algehneen de nadruk gelegd, dat de tijd voor Duitschland en zijn bondgenooten werkt. Voelkische Beobachter schrijft: hier laat Ribbentrop de feiten spre ken. Het overweldigende bewape- ningspotentieel van de mogendhe den van het Pact van Drie. steunen de op de superioriteit wat betreft menschen en grondstoffen, de voort durend toenemende verbetering van de voedselpositie, de niet te stuiten daling van de Sowjetmacht en van de vijandelijke tonnage. Wij. zoo verklaart hét blad. kunnen kalm afwachten wat de vijand van plan is te ondernemen, want overal zal hij. evenals tot dusver, stooten op de superieure werking van de ver bonden wapens en tot het inzicht komen van zijn onmacht om het rad der geschiedenis door improvi saties te kunnen terugdraaien. Het Zwoelf Uhrblatt legt vooral den nadruk op de verklaring, dat het de mogendheden van het Pact van Drie zijn. die den langsten adem hebben, hetgeen ook de gevechten aan alle fronten bewezen hebben. BERLIJN. 28 Sept. (DNB). De Fuehrer heeft heden het woord ge voerd op een appèl in het Sportpa leis van 12.000 officieren en kadet ten van het leger, de vloot, de lucht macht en „Junker" van de Waffen- SS. Rijksmaarschalk Hermann Goering meldde den Fuehrer de jonge solda ten. die terugkeeren naar hun troe- pendeelen aan het front. In meesleepende .bewoordingen gaf de Fuehrer den jongen soldaten een inzicht in de groöte Duitsche geschiedenis, die haar bekroning vindt in den geweldigen beslissen- den strijd van onze dagen. Na ge wezen te hebben op,de groote plich ten. die de officier aan het hoofd van de hem toevertrouwde soldaten in dezen strijd te vervullen heeft, sloot de Fuehrer zijn toespraak met uiting te geven aan zijn onvoor waardelijke zekerheid van de over winning en zijn rotsvast vertrouwen in de superieure strijdkracht van den Duitschen soldaat. De Rijksmaarschalk liet het appèl eindigen met een ..Sieg Heil" op den Fuehrer waarmede de jonge soldaten geestdriftig instemden. BERLIJN, 28 Sept. (D.N.B.) Lichte Duitsche gevechtsvliegtui gen zijn volgens mededeeling van Jet opperbevel der weermacht in de middaguren van 27 September tot ver in het gebied van Cairo doorgedrongen en hebben het vliegveld Fayum Road aan den weg van Cairo naar El Fayum net bommen en boordwapens aan gevallen. Ten Zuiden van de Py- ramide van Gizeh schoot een Duitsch gevechtsvliegtuig een Britschen bommenwerper van het ype Douglas-Boston omlaag. Maan Maan op vanavond om onder 22.05 lrt r%A 12 42 L.K. tot morgenochtead E.K. lOOct. n OQ 24 Oct. Op Zaterdag 26 Sept. 1.1. heeft zich op voorstel van den heer G. Nobel uit Lutjewinkel, den voorzit ter van het Historisch Genootpcnap „Oud West-Friesland" bovenstaan de commissie geconstitueerd. Zij bestaat uit de volgende heeren: G. Nobel te Lutjewinkel, namens „Oud Westfriesland", voorzitter; M. K. Honig te Koog a. d. Zaan, namens het Noordhollandsche Landschap, ondervoorzitter; Th. Wortel, secretaris van „Oud West friesland", secr. en verder de hee ren: Mr. P. G. v. Tienhoven te Am sterdam, voorzitter van de Vereeni ging tot behoud van Natuurmonu menten in Nederland; G. Overdij- kink te Utrecht, namens het Staats boschbeheer in Nederland; Mr. A. F. Kamp te Bergen, Dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier; J. Commandeur K.Az. tfe Wogftum, voorzitter van de Vereeniging van Waterschappen in Noord-Holland; Mr. H. Wester- mann te Amsterdam, secretaris van het Noordhollandsch Land schap; E. Vogelenzang, Bloemen, daal, lid van bestuur der afd. „Noord-Holland boven het IJ" der Nederlandsche Heidemaatschappij"; Evert Smit te Koog a.d. Zaan voor de Vereeniging de Zaanlandscha Oudheidkamer te Zaandijk; H. Ga lis te Nibbixwoud en J. C. Kerk- meijer te Hoorn, beiden, bestuurs leden van „Oud Westfriesland." F. Mare te Wormerveer voor de Vereeniging „De Zaansche Moien" te Koog aan de Zaan; Ir. K. L. Moens, Bloemendaal voor de Ver een. Historisch Genootschap Mid den Kennemerland te Beverwijk, terwijl tijdens de eerste samen komst dezer commissie de heer H. Cieijnedert Az. uit Den Haag bereid gevonden werd als vertegenwoor diger van den Bond Heemschut «itting te nemen. De Commissie heeft haar werk zaamheden ook naar buiten be reids aangevangen. EIKENLOOF VERLEEND. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 28 Sept. (DNB.) De Fuehrer heeft aan Gen.-Mej. Bruno Ritter von Hauenschild, comman dant van een tankdivisie, het eiken loof bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend en hem het volgende telegram gezonden: In dankbare waardeering voor Uw heldhaftig optreden in den strijd voor de toekomst van ons volk ver leen ik U als 129en soldaat der Duit sche weermacht het eikenloof bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis. Infanterie voor Stalingrad. Infanteristen hebben in stoutmoedigen aanval de sterk verdedigde Hoogte 102 tusschen het stadscentrum en de industriewijk Barikady veroverd PK Herber-H H-St-P H m. ook hier hun uiterste best hebben gedaan. Maar hier geldt ook al weer: de Duitschers en Italianen hebben meer ervaring. Vooral laatstgenoemden, die vooral met het rijden in heuvelachtig terrein goed op de hoogte zijn; De Italiaan Logli werd dan ook winnaar in den rit over 92 km. De 17-jarige Bol uit Uithoorn was ze ker tot een betere prestatie in staat geweest, had hij niet direct na het begin met bandenpech te kampen gehad. Vele anderen hadden bovendien een versnelling op hun fiets en dat had Bol niet. Zijn prestatie oen als zeventiende te eindigep in 2 uur 34 min. 54 sec. is dan ook zeker het vermelden waard. Kerckhof kwam in dezen rit als eerste Ne derlander van de vier aan en werd. dertiende met een tijd van 2 uur 30 min. 49 sec. Heusch niet slecht in dit milieu. De twee overige Ne derlandsche deelnemers, nl. Jan Ruben en van Westringh, konden het tempo niet goed bijhouden, maar reden toch den geheelen wed strijd uit. De deelneemsters en deelne mers van de Nederlandsche ploeg zullen dan ook zeker tevreden kun nen zijn met de behaalde succeaseft

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1