25 Jaar Stadsnieuws HERMES-NIEUWS LANGS DE VELDEN Kerk en zending Marktberichten Hollands Glorie'' vlotte revue IN „CASINO". hengelsport d.v.s. N.V.B.-consul Huldiging van den heer W. M. de Draayer Voor den aanvang van den Zon dagmiddag gespeelden competitie wedstrijd H.R.C.G.V.O., vond de huldiging plaats van den heer W. M. de Draayer, die dezer dagen het feit herdacht, dat hij voor 25 jaar door "den Nederlandschèn Voetbal bond te Den Helder als consul werd benoemd. beurd. Onder het aanbieden van een „geheim" geschenk spreekt de heer Thijssen de hoop uit, dat de heer de Draayer nog vijf en twin tig jaar zal aanblijven. De volgende sprekers zijn dehee- ren Steenkist namens de scheids- rechtersgroep Den Helder en Lan gerak namens de sportcommissie. De laatste biedt een fraaie bloe menmand aan. Mevrouw de Draayer werden eveneens bloemen geoffreerd. Tenslotte dankte de jubilaris al len, die hem hedenmiddag hadden gecomplimenteerd. Hij zeide het werk altijd met ge noegen en graagte hebben verricht en dat het derhalve niet zoo moei lijk was gevallen. Niettemin was hij zeer erkentelijk voor de waar deering van den Bond en van de plaatselijke vereenigingen. Het geheel droeg een eenvoudig en hartelijk karakter en de aanwe zigheid van alle spelers gaf aan het geheel een bijzonder en aardig cachet. Ook de Redactie voegt gaarne haar gelukwenschen' bij de veje die den heer de Draayer stellig nog zullen bereiken. CONSUL DE DRAAYER. (Foto archief). De heer r. d. Linde: De voorzitter van het comité, de heer A. G. van der Linde, sprak als eerste den jubilaris toe en vertelde hoe gaarne alle voetbal- vereenigingen wilden medewerken om den algemeen bekenden functi- onnaris vanmiddag te bedanken voor het vele. dat hij op zulk een uitstekende wijze foor de sport in 't algemeen en voor die van Den Helder in het -bijzonder had ver richt. De heer Van Gfessel. De heer v. d. Linde gaf vervol gens het woord aan den vertegen woordiger van den Ned. Voetbal bond, den heer v. Gessel van Am sterdam. Deze spreker bracht de dank van den Bond, voor de wijze waar Op consul de Draayer de schakel gevorm,] had tusschen Den Haag en Den Helder. De functie vereischt toewijding en bovenal kennis van zaken. Het is spreker een groot genoegen namens den N.V.B. een fraai souvenir te mogen overhan digen, bestaande uit een marmeren presse-papier, met Dronzen plaat, waarin aangebracht het wapen van den N.V.B. den naam en den benoemingsdatum. Inderdaad een fraai aandenken. De heer Thijssen: Vervolgens sprak namens alle vereenigingen, de heer J. W. Thijs sen, bestuurslid van H.R.C. Spr. zeide, het buitengewoon te hebben gewaardeerd, dat het comité hem had aangezocht den jubilaris na mens de vereenigingenen të willen toespreken. Persoonlijk heeft hij jaren met den heer de Draayer samengewerkt en daarbij trof hemi altijd, dat de consul niet alleen het veld keurde, doch ook het weer. Meermalen vermoedde hij of een der andere bestuursleden, wanneer het weer buitengewoon slecht was, ten gaan, maar dat is nimmer ge dat de consul wel' verstek zou la- Het was, eerlijk gezegd, met ge mengde gevoelsen, dat wij Zondag middag naar „Casino" gingen. Im mers, de op de aanplakbiljetten vermelde titel „Hollands Glorie" met de daarom heen afgebeelde en tourage deed verwachtingen op wekken aan een tooneelbewerking van het vermaarde boek van Jan de Hartog, waarmee het niets, maar dan ook heelemaal niets uit staande had. Wij verwachten dan ook, dat alleen om deze reden vele der bezoekers lichtelijk teleurge steld geweest zullen zijn. Alhoewel, het gebodene mocht, als het niet de pretentie had om „Hollands Glorie" uit te beelden, den naam hebben van een vlotte revue. De'diverse onderdeelen voler- den elkaar zonder tusschenpoozen op en waren over het algemeen aan den zeer luchtigen kant, gelijk men van een revue verwachten mag. Een paar maal zoo hier en daar er een ernstige noot tusschen- door, hetgeen voldoende was om het tot een passend geheel te ver binden. Zoo memoreeren wij als zeer goed geslaagde onderdeelen het afscheid van een aan lager wal geraakten violist van zijn viool; een vermaning om niet te veel met het woord „boerenkinkels" te scher men, omdat deze zelfde „kinkels" Holland groot maakten, en een stukje dat betrekking had op een reddingbootschipper, die niet terug komt. Alleen komt genoemd stuk je ons als jutters zeer onwaar schijnlijk voor, de mentaliteit van onze redders en visschers kennen de. De manier waarop de bood schap aan de weduwe wordt over gebracht is onbegrijpelijk en on aannemelijk. terwijl het bovendien wel eenige verwondering wekt, als de boodschapper, nog in het huis van den overledene in het bijzijn van weduwe en zoon hard 'eeu paar ongearticuleerde geluiden schreeuwt (als een bevel!) naar -zijn mede-redders Voorts was er nog een zeer kun dig boetseerder, die uit klei in een minimum van tijd de meest uiteen- loopende koppen vormde en een minstens even bekwaam imitator. Dansen behooren tot de belang rijke onderdeelen van een revue. Het danspaar, dat meerdere malen optrad, konden wij waardeeren als een beschaafd en vrij begaafd paar. Wat de anderen betreft, willen wij opmerken, dat het niet van veel gevoel getuigt om Czardas-muziek te spelen bij een rondspringerij in kleeren welke misschien afkomstig waren uit de harem van den voor- maligen sultan van Turkije, hoe kleurrijk het effect ook moge zijn. Maar ondanks dit al was het toch een prettige uitvoering voor diege nen, die er heen gegaan waren met het doel om een prettige, zor- gelooze middag bij te wonen. Wij geven- den samenstellers en de leiding vui de revue evenwel in overwegirjA, om voortaan noch' in den naam; noch in de aanplak biljetten ongerechtvaardigde ver wachtingen op te wekken; het ge volg is ook in Den Helder niet uit gebleven; na de pauze bleken tal van stoelen onbezet te blijven. G. H. van Heusden. Helder II-VSVII 3-3 Helder sleept een geityk spel uit het vuur en krijgt meer dan haar toekomt. Onder voor oetbal gunstige om standigheden werd Zondagmiddag de wedstrijd Held-r 2—VSV 2 gespeeld, welke den toeschouwers weinig goeds liet zien. Vooral van de thuisclub hadden wij 'iet wel beter verwacht, daar voor de rust het spel liet zien, dat zij tot goed voetbal in staat zijn. Het VSV-elftal kenmerkte zich als een goed elftal, met een sterk op ver dediging ingesteld spel. Een schot- vaardige voorhoede en zij zullen ze ker nog een woordje in de competitie meespreken. Br| Helder speelden Neerhof en Pater een goede partij, terwijl Spigt en Wieren tot de minst slechte behoorden. Over den wc-dstrijd het volgende:. Als scheidsrechter Augustein het aanvangsbevel geeft, golft het spel op en neer en 3oor slecht werk van de H.-middenlinie kruipt de H.-veste door het oog van een naald, wanneer de doelverdeddger -eeds is gepasseerd en de paal redding brengt. Een vrije schop op het V.-doel laat ons zien, dat de V.-keeper uit het goede hout is gesneden. Even later is liet weer het H.-doel, dat voor een doorboring gespaard blijft, do keurig werk van Pater. Als er ongeveer 20 min. ge sp ?eld is, komt het eerste doelpunt, als Wieren een schitterende voorzet geeft en Spigt voortreffelijke wijze scoort. In deze periode is het H., die de toon aangeeft en VSV dan ook niet aan bod kom De uitvallen van V. zijn fchter niet van gevaar ont bloot, vooral de r.buiten is wel de gevaarlijkste man. Harde schoten van Wieren en Spigt worden op voorbeeldige v.jjze door den V.-kee per gestopt. Als er 40 min. gespeeld zijn, wordt het 20 door een goed schot van Hendriks. Dan komt V. gevaarlijk opzetten en even voor rust weet de middenvoor met een vliegend schot den stand op 21 te brengen. Over het spel na rust kunnen wij kort zijn. Tot ien kwartier na rust hield H. het spel in handen, doch daarna werd het combineeren zoo slecht, dat V. zich spoedig wist los te maken en het spel voor zich deed opeischen. Binnen de 10 min. is dan ook de 21 achterstand ingeloopen in een 23 voorsprong. Het 3e V.- doelpunt was voor H. wel wat tra gisch, daar het Bakker's voet was, welke het leder in het H.-doel deed verdwijnen. In dez"> periode dachten we de nederlaag van H. zeker, want de aanvallen van V.. waren ieder voor zich zeer gevaarlek. Vooral achter hoede en middenlinie schutterden raar. Vjjf minuten voor het einde komt H. nog eens flink opzetten en weet een V.-back niet beter te doen dan den bal met zijn hand weg te slaan. De strafschop, die hierop volgde, werd door Beekhoven reso luut genomen en in een doelpunt om gezet, zoodat het einde met een ge- lij' spel, 33, kwam. Finale FLA*V*-club- kampioenschappen Daar de omstandigheden Zondag eindeljjk gunstig waren, besloot het H.A.V.-bestuur om de resteerende nummers af te werken. De baan was ^eer zwaar, zooc&t geen mooie tijden gemaakt werden. De wedstrijden. De 200 m heeren werd b(j afwezig heid van Timmers, Vader en Rottier onbedreigd door Meyer gewonnen, hoewel v. d. Sloot en junior Haak hem nog goed party gaven. De 200 m strijd, zoowel van de heeren als juniores werd gehandicapt, omdat vele leden, die op deze nummers uit gekomen zouden zijn, aan de in deze dagen veel voorkomende ziekte (buikgriep enz.) leden. De tijden, waarin Snijder bjj de heeren en De Boer bij de juniores wonnen, zijn niet daverend. v. El wist zoowel het kampioen schap' hink-stap-sprong als versprin gen te behalen, resp. 11.5 en 5.59 m, terwijl hij bij het speerwerpen hee ren ook nog aan den kop staat met 33.77 m. (Hier moet nog finale van gegooid worden.) Schotman won het nummer speerwerpen jun. met een worp van 3®.40 m (verder dan de heeren). Zooals verwacht kon wor den werd Snel kampioen kogelstoo- ten, voor Groot en Bruin, waarvan de laatste eenigzin3 tegenviel. Schot man nam ook ditzelfde nummer bij de juniores voor zijn rekening met 11.27(4 m. Het verspringen jun. was natuur lijk voor Vermeer met 5.42, terwijl het hoogspringen meisjes gewonnen werd door mej. Krijnen met 1.23 m. De beste prestatie werd dezen morgen verricht door mej. De Beurs bij het discuswerpen dames met den worp van 28.15 m, waarbij zij dus'de B-klasse grens (27 m) weer pas seerde. Nu resten alleen nog o: verwerkt te worden: 3000 m heeren, kogelstoo- ten dames, hoogspringen dames en finale speerwerpen heeren, welke nog zoo spoedig mogelijk afgewerkt zullen warden. De gedetailleerde uitslagen luiden: Hinkstapsprong heeren1. C. v. El 11.55 m; 2. J. A .D. Groot 11.44 m; 3. M. R. v. Essen 11.33m. Verspringen heeren C. v. El 5.59 m;2 2. M. R. v. Essen 5.52 m;2 3. W. Huitinga 5.38 m. Verspringen ju.1. J. G. Ver meer 5.42 m; 2. A. C. Haak 5.04 m; 3. W. Ouwens 4.85 m. Hoogspringen meisjes. 1. A. Krijnen 1.23 m; 2. T. de Beurs 1.18 m. Discuswerpen dames. 1. T. de Beurs 28.15 m; 2. A. Timmermans 18.18 m; 3. B. Plooy 18.43 m. Speerwerpen heeren stand na 3 worpen). 1. C. v. El 33.77; 2. J. Groot 30.83 3. J. Oost 29.86. Kogelstooten heeren. 1. J. Snel 10.80 m; 2. J Goot 10.36 m; 3. T. Brui- 9 58 m. Kogelstooten juniores. 1. T. Schotman 11.27(4 m; 2. C, Pieterse 9.28 2. Speerwerpen juniores. 1. T. Schotman 36.40. 200 m heeren. 1. J. B. Meyer 24.7 s.; 2. J. v. d. Sloot 25.5 s.\3. A. SJ Haag 26 i. 800 m heeren. 1. J. Snijder 2.18.2 m.; 2. S. E. B. J. de Böck 2.24.5 m.; 3. W. P. Erkelens 2.33 m. 800 m jun. - - 1 R. de Boer 2.31.4 m.; 2. C. Pieterse 2.31.9 m.; 3. Chr. London 2.35.4 m. De reis naar Texel. Nu de wedstrijd BMHC 6—Hermes geen doorgang kon vinden wegens vordering der terreinen, was de aan dacht slechts ■-ericht op de verrich tingen van de elftallen, die naar Texel gegaan waren om De Pioniers te bekampen. De eerste wedstrijd was die tus schen de gemengde elftallen. De beide ploegen waren vrijwel tegen elkaar opgewassen en de strijd was dan ook zeer spannend. Ongelukki gerwijze ontstond er 3en misverstand in de Hermesachterhoede, die den wedstrijd met 1- -0 ten gunste van De Pioniers deed beslissen. De tweede wedstrijd was De Pio niers- -Hermes 3, bedoeld als revan che partij voor de ov. rwinning door Hermes 3 destijds met doelschoten behaald. Inderdaad waren de Pioniers thans veel sterker en slechts het k - '.rige werk van doelman v. Wol- feren kon voorkomen, dat de stand nooger werd dan 30. Zoo was het debuut van de Pioniers op eigen veld een aardig succes voor hen en het komt ons voor, dat deze ploeg nog wel meer van zich zal doen spreken. De ontvangst op Texel was buiten gewoon verzorgd en men heeft den beiden Hermes-ploegen een onverge- teüjken dag bezorgd. Ook het voor hockey zeer talrijke publiek heeft olop van de wedstrij den genoten en kon meermalen staal tjes van goed hockey aanschouwen. ANNA PAULOWNA. De hengelaarsvereeniging D.V.S. hield haar derden wedstrijd om den beker, welke geschonken is door het Breezander Warenhuis. De heer J. Blok, die in totaal 53 vischjes verschalkte, werd win naar. Een paar beschikbaar ge stelde hengels werden gewonnen door de heeren P. J. Nieuwenhui- zen met 13 stuks en B. Zwiers met 8 stuks. Op 18 October hoopt de vereeniging in de Molenvaart de jaarlijksche feestwedstrijd te hou den. BREEZAND. CONCOURS H.S.V. De Heldersche hengelsportvereeni- ging hield Zaterdag en Zondag een vischwedstrijd in de Znndvaart. De visch hapte niet erg en er werd dan ook maar wejnig gevangen. De prijsuitreiking had plaats bij den heer Jb. Borst. Winnaars wa ren: le prijs W. P. J. Smit, 2e pr. C. Looijestein; 3e prijs B Dirks; 4e prijs P. Meijer; 5e prijs A. Lelie. KOEGRAS JULIANADGRP. KOEGRAS-NIEUWS. Zondagmiddag speelde Koeeras I tegen S.R.C. I uit Schagen. Na 10 minuten spelen opende Pietje Hoornsman de score met een pracht, doelpunt. Na een gelijk on- gaanden strijd maakte Schrier er een tweede doenunt hij. .door een mooien kopbal. Hiermee is het voor Koegras gedaan en waar S.H.C. het net nog niet weet te vinden, luidt de eindstand 2—1 voor Koe gras. Koegras speelde wedstrijd. Dat moet week beter, jongens! belangstelling. een matigen de volgende Er was veel WIERINGERWAARD (13). lloet&al 1—TEXEL 1 1840 -1842 KVH II-ZKV II 4-2 ZONDAGAVOND. Vanmiddag op het HRC-terrein iets bijzonders aan de hand. Consul Van der Linde helpt ons uit den droom en vertelt ons dat z'n oudere con- fière, de heer de Draayer, vijfentwin tig jaar consul is. 't Blijkt dat 't hul digingscomité alles in stilte heeft voorbereid en dat men den jubilaris tot op 't moment van de huldiging totaal onkundig heeft gehouden. Ik snap dat wel, men zou anders stellig gezeten hebben met cadeaux en bloemen en zonder jubilaris! In hoevgel functies hebben we dezen functionaris al niet meegemaakt. Straf commissies, spelregelavonden, scheidsrechtersexamens, etcetera. Ja die straf commissie, dat was soms prachtig. Dan lieten we eerst 't slachtoffer dat ze naar 't leven ge staan hadden, rustig vertellen hoe ie gekraakt was en dan als volgende spreker „de beklaagde"die „werke lijk nergens van wist!" Ja daar kon je lachen, overigens kunnen ze 't van mg cadeau krijgen. Ik stuur liever niet iemand eenige maanden van 't veld. Maar, terzake. Die huldiging was aardig en 't was waar wat de oud- AFC-er van Gessel zei, 't valt niet mee, iederen Zondagmorgen half acht op de velden present te z\jn. Oud voorzitter Thijssen vond 't ook fijn dat ie er bij was, dat kon je merken. Ja die heeft vandaag ook verschil- isnde stemmingen meegemaakt. Dat zat 'm in 't eerste elftdl van Racing! 't Begon weer zonder eenige kleur of geur en zonder eenig ver band. De G.V.O.-Zaankanters speel den drie-back-systeem met twee teruggetrokken binnenspelers. Heel goed en heel nuttig, 't Was gauw 0—2 en we berustten in de rust al in de, tweede nederlaag van Racing. Maar even verkwikkend als 't heer lijke najaarszonnetje, kwam over het spel van HRC na de rust, als een heerlijke verkwikking de oude geest drift. Het ging wel niet gepaard met knap voetbal maar 't bracht de Zaan- kanters finaal van streek en dat was net voldoende om hun doelverdediger drie maal te passegren. 't Waren geen fraai opgebouwde doelpunten van Sanders, maar V weet wel, vijftien man in 't doelgebied en dan v\jf knal len achter elkaar, waarvan de laatste raak is. Maar enfin daar weten ze buitenaf niks van, daar lezen ze dat Racitw zich aan 't herstellen is. Laten we 't van harte hopen! Vanavond nog even geluisterd hoe Helder 't gemaakt heeft. Allemaal zonder uitzondering waren ze enthou siast over't prachtige spel van H.F.C. Ja die club van Dr. Spoelder kan je geen peil op trekken. Maar ze zijn best in staat om een goede eerste-klas-ploeg de handen vol te geven, om den volgenden Zondag ergens in 't boerenUind tegen D.T.S. gelijk te spelen. Helder moet nu zoo langzamerhand ook 's met een fraaie overwinning voor den dag komen. Laten we ze voor a.s. Zondag maar een flinke nederlaag voorspellen! Sommige lui kunnen er nu eenmaal niet tegen dat je ze ophemelt! Toean Tik-Tik. Tn een spannenden wedstrijd is het de KVH-reserves gelukt om de beide p-..nten in Den Helder te houden. Het was een zeer snelle wedstrijd en vooral ZKV ontwikkelde in het eer ste kwartier een hoog tempo en wel zoo, dat zij al spoedig een 2—0 voor sprong behaalde. In plaats dat dit KVH ontmoedigde, was het juist een aansporing om de zaken wat ener gieker aan te makken. Goed werk van het middenvak stelde Snoey c.s. in staat een stormloop op de ZKV- defensie te begmnen en na ongeveer een half uur spelen was de stand 22, waarmee tevens de rust kwam. Na rust was KVH overtuigend sterker, het middenvak speelde uit stekend en de verdediging was onge naakbaar. Hoewel het in den aanval aanvankelijk niet wilde vlottep, werd de druk op de ZKV-verdediging op 't laatst te zwaar en brachten de Kemi aanstraat-bewoners den stand op 42, waarin later geen verande ring meei kwam. KVH 1 bracht een bezoek aan Texel, alwaar zij als tegenstandster zou fungeeren van een Texel-combi- natie. Dit werd een prettige wed strijd en waar ook -le ontvangst door de eilandbewoners buitengewoon har telijk was, is het een fijne dag ge weest voor onze menschen. De Texel- combinatie, die .en goede partij korf bal vertolkte, moes' echter het onder spit delven tegen KVH. Vooral de Heldersche dames waren goed op schot en nadat de rust reeds een 53 voorsprong had geboekt, kwam het einde met een 105 overwinning voor onze stadgenooten. Over enkele weken hopen wij onze noorderburen b(j ons in .Den Helder te zien. Scheidsrechtersvereeniging Groep Den Helder en Omstreken. De Scneidsreohtersvereeniging, groep Den Helder en omstreken, is thans als volgt samengesteld: L. de Snayer, voorzitter. C. G. van den Hoff, secretaris. J. C. Steenkist, penningmeester. SLECHTE METHODES. Door de politie werd een echtpaar aangehouden en Ingesloten, dat zich schuldig had gemaakt aan het geven van gelegenheid aan minderjarige meisjes om zich met personen der andere sexe la hun woning af te zonderen. Ruim 2 uur fluit scheidsrechter van 't Hof voor den aftrap en brengt A. van Balen Blanken den bal aan het rollen. De eerste aanvallen zijn voor de roodbroeken; daarna komt Texel echter gevaarlijk opzetten. Door treuzelen van van Balen Blanken gaat een goede kans ver loren. Vlak daarna is er niemand voor het doel. om te scoren, als Oostindiër den k,eeper en back den bal weer te ontfutselen Na 20 minuten spelen komt Texel even in de meerderheid, wat tot uit drukking komt in een aantal cor ners op het W.W.-doel. Juist wanneer een doelpunt vóór Texel wordt verwacht, weet Wie- ringerwaard 't net te vinden (10) door een onhoudbaar schot van Geertsema. Daarna neemt Wieringerw.. aan gemoedigd door dit succes, de touw tjes in handen. Na 35 minuten spe len is het echter Texel, dat gelijk weet te maken door een pracht kop bal van Texels linksbinnen. De rust komt met een- gelijk spel (11). In de tweede helft krijgt Texel na 10 minuten op 15 meter van het doel een vrije trap te nemen, die door Nijens in een doelpunt wordt omgezet (12). Texel krijgt dan het heft in han den. Na een uittrap slaagt de Texel rechtsbuiten er in. onhoudbaar voor Dukers. in het uiterste hoekje te scoren (13. Direct daarop fluit de scheidsrechter, die correct leidde, het einde en heeft Texel, dank zij zijn betere voorhoede, verdiend ge wonnen. HET KARDINALENCOLLEGE. Volgens het Annuario Pontifico is het aantal kardinalen thans 50, zoo dat 22 zetels onbezet zijn. Voorts telt de Roomsch-Katholieke kerk 10 pa triarchaten, 4 titulair-patriarchaten, 224 metropolitaanbisdommen, 37 aartsbisdommen, 952 bisdommen, 772 titulair-metropolitaanbisdommen, aartsbisdommen en bisdommen, 54 vrije prelaturen en abdijen, 311 apos tolische vicariaten, 133 apostolische prefecturen, 15 zelfstandige missie gebieden. Wat de orden betreft vinden w(j in het Annuario, dat er met pauselijk recht 7 soorten zijn van mannelijke regulaire canonici, 20 monnikenorden, 84 mannelijke congregaties en 14 reli- gieuse instituten met gemeenschaps leven voor mannen, 1101 vrouwenor den en vrouwencongregaties. Voorts zijn er nog tallooze zustercongrega ties, die alleen bisschoppelijke erken ning: ontvingen. Diplomatiek is het Vaticaan door 38 nuntii vertegenwoordigd en 25 apos tolische delegaten; 36 landen alsmede de orde der Malthezer ridders z(jn bij het Vaticaan geaccrediteerd; 16 van deze landen zijn Europeesche, de ove rige zijn niet-Europeesche. Wat het onderwijs te Rome betreft, is van belang te lezen, dat er te Rome 13 pauselijke hoogescholen, 9 pause lijke academiën en 85 colleges zijn. Over onderscheidingen lezen wij, De wedstrijd. MET GEWELD ZETTE ENGE LAND DEN OPIUMOORLOG DOOR. Dezer dagen is het honderd jaar geleden, dat de vrede van Nanking gesloten werd, die een einde maak te aan den beruchten „opiumoor log" tusschen Engeland en China. Oorzaak van het conflict was het Engelsche verzet tegen de pogin gen der Chineesche regeering om het opiummisbruik, dat een ver ontrustenden omvang aannam, tegen te gaan. Hoewel reeds ver schillende Chineesche keizers in den loop der tijden verbodsbepa lingen inzake den invoer en fabri catie van opium hadden uitge vaardigd, kon door de corruptie der ambtenaren het kwaad steeds ver der om zich heen grijpen. De hoofd schuldige an deze ontwikkeling was ongetwijfeld de Engelsche Oost-Indische Compagnie, die, aan gelokt door de reusachtige winsten jaarlijks groote hoeveelheden van het giftige bedwelmingsmiddel bi- na binnensmokkelde. Millioenen ponden werden met dezen handel „verdiend", zoodat de Engelschen zich met alle middelen tegen de Chineesche pogingen om het opium verbruik uit te roeien verzetten. Toen in 1834 de bestaande han delsverdragen tusschen de Engel sche Oost-Indische Compagnie en China afliepen en door nieuwe vervangen moesten worden, waren de Engelschen dan ook niet ge neigd om aan de Chineesche wen- schen inzake den opiuminvoer tege moet te komen. Dit had tot gevolg, dat het Rijk van het Midden tot krachtige maatregelen overging. De vice-koning van Kanton, 1 ing Tsesu, die speciaal door den keizer te Kanton was benoemd om de opiumsmokkelarij te bestrijden. TEXEL. TEXELSCHE MARKT. Door het buitengewoon slechte weer v£n Maandagmorgen was het marktbezoek in de vroege morgen uren zeer gering. Later kwamen nog veel veehouders ter markt doch de veeaanvoer was klein, ver geleken bij de laatste weken. Het wolvee was duur, de lammeren niet zoo hoog in prijs als vorige week, doch de schapen golden meer, hoogste prijs f 85. De rammenhan- del begint te verminderen. Er stonden nu nog een twaalf stuks aan de l|jn, de prijzen waren nog hooger aan vorige week: f 125 tot f 220. De runderaanvoer was onbe- teekenend. DVtotale aanvoer bestond uit: 24 lammeren f 45 tot f 60; 12 ram men f 125 tot f 220; 3 Schapen f 65 tot f 85; 4 kalveren 25 tot 40; 2 koeien f 375 f 450; kippen f 3 tot f 6. zag zich genoodzaakt doortastend op te treden. Enkele tienduizenden kisten met gesmokkelde opium werden vernietigd en verschillende Chineesche ambtenaren, die de En gelschen handlangersdiensten ver leenden, terechtgesteld. De Britten gingen hierop tot geweld over om hun eischen kracht bij te zetten. Tegen de overmacht van de mo derne wapens waren de Chineesche strijdkrachten op den duur niet op gewassen, zoodat in Augustus 1842 de vrede van Nanking tot stand kwam. Als vredesvoorwaarden be dong Engeland ex-territoriale rech ten in verschillende kuststcaen, o.a. te Kanton en Sjanghai en af stand van het eiland Honkong. Zoo werd de opiumoorlog ten slotte het voorspel van de uitbrei ding der Britsche overmacht over het onmetelijke en tevens zwakke China. In het vervolg liep de opiuminvoer over de bij den vrede verkregen havens. Engelsche han delaars verdienden in alle ge moedsrust schatten met de giftige opium, die millioenen Chineezen aan den rand van den afgrond bracht dat de pauselijke stoel 5 orden ver leent, de Christusorde (sinds 1319), de orde van het gouden spoor (her nieuwd in 1905), de Piusorde (sinds 1847), de Gregoriusorde (sinds 1931) en de Sylvesterorde (sinds 1841); bo- vendie* verleend de paus nog aLs on derscheidingen het kruis „pro eccle sia et pontifioe" en de medaille „be- nemerenfi". HUWELIJKSPROCESSEN. Het pauselijk appelgerechtshof der Rota behandelde in het jongste boek jaar 82 huwelijksprocedures. In 34 ge vallen werd door de Rota het betref fende huweljjk nietig verklaard, in 40 geva' en werd dit geweigerd. In de vnotiveering der 34 nietigverklaringen vinden w(j in de meeste gevallen het gemis van vrijheid bi) de huwelijks sluiting of het ontbreken van reëele toestemming daartoe (11 propter vim et metum respec. dcfectus consensus); als verdere gronden worden nog aan gevoerd: impotentie, gebrek aan wil tot het kind, krankzinnigheid. DE OORSPRONG VAN HET PA PIEREN GELD. Heden ten dage zouden wü ons den handel zoowel klein- als groothandel niet kunnen voor stellen zonder het papiergeld. Toch is het gebruik van dit geld in Euro pa nog geen drie eeuwen oud. Veel langer is het echter bekend in het land van oorsprong: China. China bracht namelijk van alle landen het eerst dit betaalmiddel in omloop. Het werd daar 1000 jaar na. Ohr. in gebruik genomen. Het waren af drukken van houtsneden, met een onbegrensden geldigheidsduur en met de bemerking „Papiergeld is even als metaalgeld in ontvangst te nemen. Wie het weigert wordt ont hoofd!" Van de Europeesche landen was het Zweden, dat (in 1656) voor het eerst bankbiljetten uitgaf. Spoedig werd dit voorbeeld door de andere landen gevolgd. URK, 25 Sept. De prijzen waren ljeden: kuilpaling 74 ct., snoekbaars 68 ct., roode baars 36 ct., voorn 2230 ct., pos 10 ct., al es per kg; nest 50 ct. per bak van 37(4 kg. Vandaaag geen aanvoer van ljjnaal. PÜRMEREND, 29 Sept. 515 Vette koeien voor de levering, sreldeokeien f 380—475, melkkoieen f 515—630, 36 stieren voor de leve ring. 40 pinken f 160285, 36 veu lens f 400—650, 140 nuchtere kal veren: voor de slacht voor de le vering, voor de fok f 38—66. 17 vette varkens voor de levering. 180 biggen f 1440, 800 schapen f 46— 1)0. 185 bokken en geiten f 2585. 700 lammeren f 28—46.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3