Nl-deil «au Stalingrad .Verduister -n Het «tweede front" DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE Duitschland De maatregelen SPECULATIE ft 86ste Jaargang. No. 11915 Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1942 Stad staat in vuur en vlam Sterke stellingen in Kaukasus genomen Zallefie „Koenraad", de brare Hendrik 19.22 uur Tm1 7.39'uur Waarom de „Atlan tische verklaring' bewuste misleiding? Uitg.N.V. Uitg. Mi]. Hollands» Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebureaox: schagen: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. - DEN HELDER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Voordam 9. Tel. 3330. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 ct d. m.m. Bij contract, binnen een iaar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden od aanvraag verstrekt. i pagina's na 3 jaar oorlog \X7 IE op het oogenblik door Duitsch land reist zal op menig moment niet beseffen in eén land te zijn, dat reeds drie jaar lang een oorlog voert om zijn of niet zijn tegen een gewel dig blok van Joodsch-kapitalistische en -bolsjewistische machthebbers. De successen welke de Duitsche sol daat in eendrachtige samenwerking met de beste zonen der verbonden volken in een strijd ver buiten de landsgrenzen behaald heeft, zullen er niet vreemd aan zijn, dat men telkens den indruk krijgt, dat het groot-Duit- sche rijk niet in een oorlog is gewik keld, doch reeds nu vastberaden be zig is met den opbouw van het Euro- peesche continent, waarvoor de grond slagen geput zijn uit de hoogste men- schelijke waarden. De Führer heeft meermalen v^pr den oorlog gezegd, dat hij de niet te weerleggen kracht van het Duitsche volk graag zou aan wenden tot het uitvoeren van grootsche vredeswerken, en daarom de vrienden hand wilde reiken aan ieder, die tot opbouw bereid was ook aan En geland. Nu die bereidheid bij de Brit ten niet aanwezig bleek te zijn en de taal der wapenen aan Duitschland op gedrongen werd, heeft Hitier niet ge aarzeld op dezelfde wijze te antwoor den. Doch daarnaast heeft hij zijn vroe ger gesproken woorden een nog bree- dere beteekenis vermogen te geven door inderdaad reeds tijdens dezen oorlog zich en zijn volk te zetten tot werken voor den vrede. Het is mij uit eigen aanschouwing" mogelijk en niet door gesprékken met het dienstmeisje of den melkboer, waarvan de buurman een dochter heeft wier verloofde bevriend is met een jongeman, die het dan eindelijk zelf in Duitschland meegemaakt zou hebben iets te vertellen over de in drukken welke men in het Duitschland van heden oi doet, omdat ik in dtf eer ste helft van September zelf In dat land vertoefd heb. Een reis door mid- den-Duitschland tot in het Sudeten- land en van daar via Dresden, Berlijn en Bremen weer terug, gaf mij gele genheid in tal van plaatsen de meest openhartige gesprekken te voeren met menschen van allerlei slag. In deze ernstige gesprekken en de ernst voert over het algemeen uiteraard den boventoon, omdat men zoo goed weet dat tijdens een worsteling als deze slechts de ernstigste vastberadenheid een volk tot de overwinning kan voe ren was het thema „oorlog" steeds nummer één. Dit was het geval tijdens de trein reizen in gesprekken mtet conducteurs en medereizigers, in trams, café's, waar mén zich ook maar bevond. Hoe men spreekt, één is men steeds ii^gevoelen, dat de huidige strijd noodzakelijk is en tot de definitieve overwinning ge voerd moet worden; het koste wat het wil en hoe zwaar de offers in de toe komst zelfs nog mogen worden. Er is geen sprake van bereidheid tot een tusschenweg of in het door het hui dige verloop strikt theoretische geval van een capitulatie. De bevolking ligt 1918 nog te versch in het geheu gen, dat zij een herhaling daarvan zou wenschen. De menschen durven de consequenties niet slechts aan, neen, zij wenschen haar: strijden tot het einde. Zelden zal een land hoe de inwo ners ook over politiek, diplomatie en strategie zouden mogen denken 100 één geweest zijn, zoo gesloten staan achter hun leider, als thans het Duit sche volk. Er is trouwens weinig reden voor dit volk een andere houding aan te nemem Drie jaar lang zijn de mili taire successen uitsluitend aan Duit sche zijde, steeds is het voorwaarts ge gaan wat zou men zijn leiding dan kunpen verwijten? Déze gang van zaken heeft het Duit sche volk de kracht en het vertrouwen gegeven om den oorlog tot de over winning voort te zetten en zoo noodig ook de meest bittere pil de oorlogs ellende aan den lijve van het thuis front te kunnen slikken. Een zooda nige pil heeft Engeland willen leveren in den vorm van terreuraanvallen op de burgerbevolking. Ik heb ook op dit punt het Duitsche volk gepeild en durf te beweren, dat deze pil de uitwerking mist die Engeland er van verwacht had. Sterker nog, de uitwerking is juist tegengesteld aan die verwachtingen. De meest verstokte anti-militairist die Duitschland nog zou kennen, heeft nu alle pincipes over boord gegooid en daarvoor in de plaats gezet een haat tegen Albion, die met elk bombarde- men en met elk menschenle- ven dat daardoor verloren gaat, nog toeneemt. Men is nauwer dan ooit aaneenge sloten in den vasten wil Engeland te overwinnen en met iederen bom op de burgebevolking gericht gaat deze gedachte meer en meer den vorm aan nemen van een hartstocht welke zich uit in het voor Albion gevaarlijk wor dende gevoelen: Wraak over Engeland. a. R. Jonker. Lord Winterton heeft in het Hooger- huis verklaard, dat het een schandaal is dat groote parken, zooals dat bij Wimbledon, nog ongebruikt blijven liggen. Het is van belang,, dat deze plantsoenen ter beschikking van land bouw en veeteelt worden gesteld. Het Amerikaansche opperbevel in Australië heeft huwelijksbepalingen uitgevaardigd. waarin vastgelegd wordt, d <rt Amerikaansche soldaten minstens zes maanden moeten wachten voor hun verlof gegeven wordt een Australische vrouw te huwen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 29 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: „In den Kaukasus en ten Zuiden v$n den Terek hebben Duitsche troepen in moeilijk begaanbaar, be- boscht bergterrein sterk gefortifi- eerde en taai verdedigde vijande lijke stellingen ingenomen. Het luchtwapen heeft het havengebied van Toeapse gebombardeerd en op de Zwarte Zee twee schepen van gemiddelde grootte beschadigd. In den strijd om Stalingrad heeft gisteren de aanval in verbitterde gevechten thans ook geleid tot een binnendringen in het Noordelijke stadsgebied. Tevergeefs zette de vijand zijn ontlastingsaanvallen van uit het Noorden voort. Aan het Donfront hébben Hon- gaarsche troepen een plaatselijke aanvalsactie met succes ten uit voer gelegd. Vrij zwakke vijandelijke aanval len in den centralen sector van het front zijn afgeslagen. In den Noordelijken sector van het front werden bij een (eigen aan val door troepen van het leger en door het luchtwapen talrijke bol sjewistische gevechtsstellingen ver nietigd en den vijand zware, bloe dige verliezen toegebracht. Plaat selijke aanvallen van den vijand mislukten. Het stedelijk en het havengebied van Archangelsk is in den afgeloo- pen nacht met bommen aangeval len. Er ontstonden uitgebreide branden. In scheervlucht werden door Duitsche gevechtsvliegers tijdens aanvallen overdag bomtreffers ge plaatst op voor den oorlog belang rijke installaties in verscheidene plaatsen in Zuidoost Engeland. Ten Oosten van Great Yarmouth is een vrachtschip door neergewor pen bommen zwaar beschadigd. Toestand te Stalingrad ern stig. ANKARA, 29 Sept. (AFIP).* Men meldt uit Moskou: Volgens Harold Kind, de speciale Reuter-correspondent te Moskou, is de lucht te Stalingrad, na 40 dagen ononderbroken luchtbombarde ment, in het gedeelte van de stad, waar de Russische troepen nog stand houden en waar alles in vuur en vlam staat, werkelijk verstikkend. Nergens vindt men een schuilplaats. De toestand is nog nooit zoo ernstig geweest. Bolsjewistische vrouwen aan het'front. BERLIJN, 29 Sept. (D.N.B.) Het bericht, dat de bolsjewieken vrouwen als soldaten naar het front sturen, is thans bevestigd. Zoo werd bij een actte van stoot troepen ten Zuidoosten van Orel onder de gevangenen een vrouw aangetroffen in de uniform van eersten luitenant. Zij verklaarde, dat zij na een opleiding van drie maanden naar het front gestuurd was om daar bij vrouwelijke troe penformaties te worden ingédeeld. „Edelweisshut" in den Kaukasus. Als een vogelmast is tusschen de uitgeschulpte rotspunten de „Edel weisshut" op 4250 meter hoogte in gebouwd. Zij trotseert weer en wind en is een belangrijk steunpunt voor de Duitsche bergjagers. PK Rieder-H H-St-P H m. Het tijdschrift Time constateert, dat ondanks een meedogenlooze vervolging welke nu al weken duurt, de derde massabeweging van Gandhi binnen 20 jaar tot een revoluitie wordt en dat het prestige van Gandhi voortdurend toeneemt. De minimum-lefetijd voor toelating tot het Englesche vliegeropleidings- corps is verlaagd van 16 jaar tot 13 jaar en 3 maanden. Jongens van 15 1/2 jaar zullen een uniform krijgen, wanneer zij drie maanden dienst heb ben gedaan. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft Churchill in het Lager huis gewezen op de" Noodzakelijkheid zich van alle vermoedens over het tweede front te onthouden. Radio Londen meldt, dat elf Engel sche vliegtuigen, die zich Zaterdag op een verkenningtocht bevonden, in een zwaren storm zijn geraakt, en worden vermist. van den Arbeidsdienst.... In het laatst verschenen nummer van „Volk en Vaderland" lezen wij de volgende ontboezeming: Op het oogenblik wordt er door den N.A.D. een campagne gevoerd om den arbeidsdienst populair te maken bij de bevolking. Een stre ven. waarmede wij uiteraard van harte instemmen. ue gedachte om den arbeidsdienst ;n dezen propagandaveldtocht voor ".oenraad van den mogelijkhe- v,Vviv *tot 06ri succes Te maken. De prachtige natuurlijke reclameplaat, die op de aanplak- plaatsen verscheen, hield dan ook 'n belofte in voor het sla'gen van deze poging tot het winnen van de har ten. Koenraad op de schutting doet het goed! Maar eensklaps verscheen er nog een andere Koenraad en wel Koen- raad van de krant. Zoo'n frissche gezonde kerel als Koenraad van de schutting was, zoo'n slap miserabel „zallefie" bleek Koenraad van dei krant te zijn. Het begon al met het honingzoete portret van no. 1 van de serie. Het tweede «plaatje was nog onnozeler. Het onderschrift moet luiden: Koen raad laat zich uitlachen. Op het derde plaatje wordt de indruk ge wekt of een als arbeidsman ver momd zeer rheumatisch persoon zijn schoenen staat te poetsen met een pakje uit de omgevallen fietsmand, terwijl de besteller demonstreert hoe je dat gemakkelijker kan doen. De „man" Koenraad op nummer vier staat op allesbehalve mannelij ke wijze op z'n vinger te zuigen om dat hij wat in z'n broek heeft ge daan. De jongen met den hond zegt: Geef mij maar een handje, broer, dan zal ik je bij je moetje bren- gen. i Kennelijk zijn het teekeningen. gemaakt door iemand, die zich in eigen kring een reputatie heeft verworven van aardig te kunnen tee kenen, maar dat is toch nog niet voldoende voor reclameteekeningen die als visitekaartjes voor den N.A. D. moeten gelden. Dat dit gebeurt in een tijd, waar in door persvoorschriften en papier- schaarschte het aantal teekeningen in de pers tot het minimum beperkt moeten blijven, maakt het geval nog droeviger, vooral omdat er door de zelfde omstandigheden in Neder land zooveel bekwame reclamemen schen met de handen in den schoot op werk wachten. Op plaatje no. 6 leert de gewatergolfde Koenraad het Nederlandsche volk met mes en vork te eten. Waarlijk een indruk wekkende en zeer dringende aange legenheid! Uit alles blijkt, dat men het doel. hetwelk men zich bij de uitvoering van deze serie teekeningen heeft ge steld. niet volkomen begrijpt. Niet Wederom extra-leveringsplicht van rundvee opgelegd •s-GRAVENHAgV 29 Sept. Her haalde malen is reeds melding gemaakt van gevallen, waarin de secretaris-ge neraal van het departement van Land bouw en Visscherij aan veehouders, die hun plichten tegenover de gemeen schap op ergerlijke wijze hebban ver zaakt, door melk achter te houden, extra-leveringsplicht van rundvee heeft opgelegd. Thans is wederom een zeer ernstig geval te vermelden. Aan een veehou der te Amsterdam is de verplichting opgelegd om niet minder dan 12 koeien in te leveren boven zijn normale leve ringsplicht. Het moet langzamerhand duidelijk worden, dat men niet ongestraft de voedselvoorziening van zijn volk in gevaar kan brengen. Voorzichtig boomschutters! Een Bolsjewistische boomschutter heeft de nutteloosheid van zijn verzet in gezien. Ijlings laat hij zich uit zijn schuilplaats glijden, om zich aan de bergjagers over te geven. SS PK Nuszbaumer-O-H-P H m Vijfling in Angola LISSABON, 29 Sept. (D.N.B.). Volgens deN Diario de Noticias heeft een negerin te Malange (Angola) eén vijfling ter we reld gebracht. Evenals in ljet ?eval der Canadeesche vijfhn- gen zijn het vijf meisjes, .die illen leven en een beslist ge- tonden indruk maken. de week» padvindersmentaliteit van ..iederen.dag een goede daad", maar een figuur, die de waarde van den Arbeidsdienst voor het volk kan aantoonen dient het .onderwerp der teekeningen te zijn. Maar men neme dan beglden uit het leven van den Arbeidsman! Koen aan het hout hakken. Koen als sportieve figuur, op wacht en de duizend en één za ken; waarmede de Arbeidsdient zijn dienst aan het volk in wijd pers pectief bewijst en waarmede de volksg emeenschapin zijn groo te beteekenis woTdt belicht en kan worden beleefd. Het is jammer dat Zallefie al ge boren is. Wij vragen ons af. wie verantwoordelijk is voor dezen zot ten „Brave Hendrik", die den N.A.D. slechts belachelijk maakt. Wanneer men dit product echter schielijk vermoordt, is er nog een kans dat een werkelijke KOENRAAD zijn plaats inneemt en het onheil her stelt. Wij zijn het met het boven staande roerend eens. Inderdaad was Koenraad een verre van geslaagd figuur en de opmer kingen. die de sprakmakende gemeente zich over dit jong- mensch veroorloofde, waren verre van malsch. Men vond het. ronduit, een onuitstaan baar pedant, eigenwijs en on- Nederlandsch creatuur. dat uitsluitend verdienste had om de krantenlezers aan het lachen te maken. Niet meer en niet minder. s Koenraad was een misluk king en het is de verdienste va# Vova dit spontaan ver klaard te hebben. Met belangstelling wachten wij thans op den nieuwen, le- vensechten Koenraad. Mr. Rost van" Tonningen over tegen de Aanmeldingsplicht van aan- deelen. Naar aanleiding van de publicatie van bovengenoemde verordening en het desbetreffend uitvoeringsbe sluit heeft de secretaris-generaal van het departement van Financiën de volgende mededeeling verstrekt: Sins den zomer van het jaar 1940 zijn verschillende maatregelen genomen, waaraan een drieledig doel ten grondslag ligt. 1. De speculatie, die het scheppen van inkomen zonder arbeid ten doel heeft, den kop in te drukken. In tij den, waarin de staat op ieder ge bied van het bedrijfsleven er naar streeft, de prijzen stabiel te houden, kan niet worden geduld, dat een groep speculanten de koersen aan de beurs telkens verder naar boven drijft. De prijsdiscipline. die de staat van iedereen zonder onderscheid eischt. moet ook gelden voor de beurs. 2. Den kleinen bona fide bezitter van effecten te behoeden voor de misleidende uitwerking, welke de hooge koersen op hem konden uit oefenen en het hem ook in de toe komst mogelijk te maken de beleg ging van zijn spaargelden, voor zoo ver deze in aandeelen geschiedt, op een reëele basis te doen plaats heb ben. 3. Den beurshandel in stand te houden; zulks in het belang van een geregeld kapitaalverkeer en van de bij den beurshandel betrokken per sonen, van wie een gedeelte bij het sluiten der beurs broodeloos zou worden. Het is te betreuren, dat er in Ne derland onverantwoordelijke ele menten zijn. die achtereenvolgens een serie maatregelen noodzakelijk maakten en thans tot het afkondi gen van de bovengenoemde veror dening aanleiding gegeven hebben. In het jaarverslag van de Neder landsche Bank heb ik in mijn kwa liteit van president dier bank in het bijzonder gewezen op de koerswaar- deering van Indische aandeelen. die men inderdaad slechts als. een uiting Maan op vanavond om L.K. tof morgenochtend Maan onder 13.42 17 Oct. F..K. 24 Oct. V.M. Ringrijderij in Friesland. In Wom- mels werd een groote ringrijderii gehouden waaraan door 54 paren werd deelgenomen. Een Friesch paar, geheel in stijl, in costuum en sjees probeert het geluk. VNP-Brokken-Pax Holland m. een Italiaansch weermachtsbericbt ROME, 29 Sept. Stefani) Het Ita- liaansche weermachtbericht van he den luidt als volgt: Bijzonder hevig artillerievuur in den Noordelijken sector van het Egypti sche front. Onze jachtkruisers hebben vannacht langdurig het spoorwegsta tion El Hamman gebombardeerd. De vijand heeft een nieuwen aanval ge daan op Tobroek. tijdens welken een vliegtuig, dat door het afweervuur der sterkte was geraakt, brandend neer- stortet. VERLIEZEN DER AMERIKAAN SCHE MARINE. STOCKHOLM, 29 Sept. (D.N.B.). Het Amerikaansche ministerie van marine heeft medegedeeld, dat dg marine sedert het uitbreken van den oorlog 22.300 man aan dooden en gewonden heeft verloren. BERLIJN, 29 Sept. (D.N.B.) De Deutsche Allgemeine Zeitung bewijst aan de hand van een op Britsche regeeringskringen steu nend bericht uit Londen in een Zweedsch blad, waaruit blijkt, dat de belofte van Churchill en Roose- velt aan de bolsjewisten om nog in 1942 het tweede front te vor men, een bewuste misleiding is ge weest. In dit bericht komt nl. tot uiting dat rpen in Londensche kringen nog niet heeft kunnen vaststellen, wie de grootste verantwoordelijk heid draagt voor den tekst van het communiqué, dat door de bolsje wistische regeering uitgelegd is als een vaste belofte. Volgens mededeeling uit Ameri ka is de noodlottige passage, dat de geallieerden het eens zijn over de dringende noodzakelijkheid om in 1942 een tweede front op te richten op rekening van een bols.je wistisch initiatief geschreven en door Londen en Washington slechts „aarzelend" geaccepteerd. Ondanks de misverstanden on der de geallieerden, waartoe dit communiqué aanleiding heeft ge geven, zijn Londensche politieke kringen echter van meening, dat het voor het bolsjewistische oor- logsmoreel in den afgeloopen zwa ren zomer een positieve propagan- dafactor is geweest. Men heeft dus, zoo schrijft de D.A.Z., de bolsjewisten belogen en de bolsjewisten hebben op hun beurt weer hun troepen belogen. Men vergeet bij deze positieve pro pagandafactor bovendien ook nog. dat zij thans, nu de ontgoocheling gekomen is, verandert in een, nega tieve propagandafactor. Want het opmerkelijke is nl. dat door Mos kou met toenemende nadruk de aandacht wordt gevestigd op het feit, dat de ernstige positie der Sowjet-Unie niet alleen voor deze zelf, doch ook voor de geallieerden de ernstige gevolgen kan hebben. Wanneer, zoo sghrijft het blad ver der, het Amerikaansche tijdschrift Time zich afvraagt, waarom de Atlantische verklaring van Chur chill en Roosevelt niet het vuur heeft ontstoken in de harten der geallieerde volken, dan is deze vraag zeer eenvoudig te beantwoor den: men heeft nl. op deze verkla ring geen groote wapenfeiten der geallieerden, doch steeds maar hoopvolle woorden laten volgen, welke a)le op vervulling wachten. Derhalve kan men thans van de Atlantische verklaring zeggen.dat zij op grootscheepsche wijze ge faald heeft. van pathologische speculatieneigin- gen kan bestempelen. De verorde ning. die thans is gepubliceerd, schept een wapen tegen de groote speculanten, een wapen, dat tegen hen onbarmhartig zal worden ge-' hanteerd. zoodra zulks noodig is. Deze speculanten hebben de moge lijkheid. zich van het nemen van sancties vrij te houden, door tijdig dat gedeelte van hun bezit af te stooten. dat hun totaal aan inkoo- I pen sinds 31 December 1941 tot f 100.000 of daarboven heeft doen stijgen, berekend naar de geldende koersen op den laatsten beursdag voor den eersten van de maand No vember en volgende maanden. De redelooze opeenhooping van -aandeelenbé'zit in handen van groo te speculanten zal op deze wijze worden vermeden en daarmede zal materiaal aan de markt worden ge bracht. dat den bona fide kleinen belegger voor zijn spaarpenningen een behoorlijke beleggingsgelegen heid waarborgt. Deze kleine beleg ger heeft van de verordening hoe genaamd niets te vreezen. want de Nederlandsche Bank en het depar tement van Financiën die de uitvoe ring der verordening zullen hebben te hanteeren, zullen doelbewust die personen treffen, die naar hunne meening. door het aankoopen de beurs traohten te ontwrichten. De sanctie kan daarin bestaan, dat men deze groote bezitters dwingt, om hun bezit aan de Nederlandsche Bank te koop aan te bieden tegen den koers van 2 Maart 1942. waar op de meeste koersen ongeveer hun laagste peil na de bezetting van on ze gebiedsdeelen in Oost-Azië door Japan, bereikten. De Nederlandsche Bank zal aldus tot de orde geroepen bezitters dwingen deze minimum- opbrengst te beleggen in staatspa pieren, die in een apart depot bij de Nederlandsche Bank worden ge geven en waarover de bezitter al leen met mijn toestemming zal kun nen beschikken. Ten einde personen, die geneigd zouden zijn om deze bepalingen te ontduiken, te kunnen achterhalen, is het bankgeheim ten aanzien van dergelijke effecten-transacties opge heven en kan de secretaris-gene raal van bijzondere economische za ken van crediet-instituten alle in lichtingen verlangen die hii wenscht Personen, die op het ontduiken van deze bepalingen betrapt worden, kunnen bestraft worden met gevan genisstraf tot 5 jaar en/of een geld boete in onbeperkte hoogte. De se cretaris-generaal van het departe ment van Justitie, die bij het tot stand komen van deze vérordening zijn volle medewerking heeft ver leend. kan den economischen rech ter het berechten van dergelijke per sonen opdragen. Op de boerderijen is men thans druk in de weer met -het ensilearen van herfstgras, dat het veevoeder gedurende de wintermaanden uitste kend aanvult. Om het gras goed te kunnen bewaren, wordt het bespo ten met „formasil". volgens voorschrift van den landbouwkundigen voorlichtingsdienst. Folygoon-Kuiper-Pax Hofland a s

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1