Willkie's verklaringen te Moskou Stadsnieuws Wielrennen Dc ronde van Frankrijk Kerk en zending Marktberichten K.V. H.-nieuws Helder-nieuws Ingezonden Het shag- en rooktabak- vraagstuk Nog ccnst AtlasW atcr vogels Wat arbeiders Per pak 28 ct. Zonder boni StaHngrad een rookende puinhoop Hoe lang rooken wij nog? Boekbespreking Paraphrase Heilige Schrift RADIOPROGRAMMA 9 Zondag a s. speelt KVH om 11 uur op haar terrein aan de Kemphaan- straat tegen Ados 2 uit Hoorn. Ge zien de verrichtingen in deze com petitie van Adoo geven wfl KVH thans de meeste kans voor een over winning, al zal zij alles op alles moe ten zetten. Als scfï%idwechter fungeert de fceer d. Maas. Het tweede twaalftal van KVH speelt eveneens thuis tegen het Sterke KZ 5. Hierin zier. wij een kleine overwinning -.oor de bezoe kers. Deze wedstrijd vangt aan om t uur. De heer Koningsteyn fungeert hier als scheidsrechter. Het derde twaalftal speelt uit tegen O KV 5. Dit zal vermoedelijk sen zware proef worden voor onze Jutters. Evenwel, als zij met het «oodige vuur spelen, kunnen zij mis schien een gelijk spel uit het vuur Sleepen. Vertrek per spoor oi^ 7.30 u. S HELDER 1—T.IJ.B.B. 1 (Aanvang 2 uur.) ▼oor den wedstrijd tegen TIJBB Vb het eerste eenigszins omgezet, waar door mogelijk een herstel volgt: Kenter, d,; Booy, v. Teeckelen- hurgh, a.; H. Himpers, Kieaewetter, L. v. d. Bogaerde, m.; Rottier, Vonk, Wagenaar, Krab, De Leur, v. W.FX3. S—KELDER 2. Het tweede gaat op volle sterkte naar Wormerveer, zooals in onder- Staande opgave is vermeld: Boogaard, d.; Neerhoff, Pater, a.; Goutier, Veen, Bakker, m.; Dorlijn, N.N., Spigt, v. Beekhoven, Wieren, v. Vertrek per trein van 11.30. Winkel 1Helder S (vertrek per trein 11.30 uur). HeMer 4Alom. Vlctrix 5. (Aan- van 10 uur). M ijne Heeren, Hiermede heb ik de efer onder staande onder Uwe aandacht te bren gen, met Verzoek dit in Uw blad te willen opnemen alsook indien moge lijk ter bestemder plaats te willen doen behandelen, waarvoor bij voor baat mijn dank. Iedere week opnieuw is daar b(j vele heeren rookers de spanning of het mogelijk zal zijn om met de bon nen shag-, rook- of pruimtabak te kunnen koopen. Het is als een jacht, de eene winkel uit de volgende weer in, net zoo lang tot het lukt, of tot men de zekerheid heeft net overal te laat te zijn ge komen. Oek voor den winkelier is dit een minder prettige aangelegenheid. Zelf ontvangt hij op zijn toewijzin gen een levering, waarbij zich onge veer 20 pet. shag-, rook- en/of pruim tabak in totaal bevindt, terwijl ver dere aanvulling bestaat uit sigaret ten en sigaren. Met de beste wil is het dus niet mogelijk aan de vraag te voldoen. Aangezien de distributie een recht vaardige verdeeling voorstaat, is de oplossing van dit tabak-vraagstuk wel gewenscht. Derhalve zou het wellicht «aanbe veling verdienen per periode van 4 weken, bonnen voor X week shag-, rook- of pruimtabak aan te wijzen, waardoor ook de willekeur volledig wordt uitgeschakeld. Met de meeste hoogachting J. H. Keijzer, Sigaren-winkelier. Nog eenmaal zag ik gaarne onder staand ingezonden sttik in Uw veel gelezen blad geplaatst; bij voorbaat mijn vriendelijken dank. In Uw antwoord op- mijn ingezon den stuk schrijft U met vet gedrukte letters: „Atlas" ontevreden. Dit had U mijns inziens beter achterwege kunnen laten, daar „Atlas" met mijn schrijven niets heeft uit te staan. Het stuk ging van m(j persoonlijk uit, daar ik noch lid, noch donateur van „Atlas" ben. Wat de rest betreft wil ik de zin snede „niet sportief" terug nemen, daar dit door mij wat sterk ia uit gedrukt. Wat U schrjj't van „zakelijke cri- tiek" over het derde Atlas-doelpunt het volgende: Wanneer de Watervogels-grens rechter zich bij de uitlijn had bevon den, waar het geval zich voordeed, had hij kunnen vlaggen, en zeer ze ker had scheidsrechter Hqj^t dan geen doelpunt toegekend. Doch bfl een voetbalwedstrijd be slist nog immer de scheidsrechter en niet het publiek. U, mijnheer de redacteur, vrien delijk dankend, Leeken is, Hoogachtend, ADR. MORS. Ruyghwug 333, Den Helder. Inderdaad had d« Watervogels- grensrechter moet n vlaggen bij het derde Atlas-doelpunt. Maar ja, het spel kan zich soms zoo snel verplaat- een, dat ook een grensrechter wel eens een fout kan maken. Overigens is het maar gelukkig* dat het juist aan den kant was van den Water- vogels-lijnrechter, zoodat verdere oritiek achterwege kan blijven. De discussie sluitend: Sportredactie Dagblad voor Noord-Holland, Den Helder. Ln.teAeAte.eAt Dc Ziekteverzekering Wanneer de arbeid wordt hervat, moet het Ziekenfonds hiervan direct in kennis worden gesteld. Treedt men in dienst van een anderen werkgever, dr zal opnieuw aanmelding bij het fonds op de bovenomschreven wijze moeten plaats hebben. Heeft men zich voor den duur der werkloosheid vrijwillig verzekerd en verzuimt men het fonds mede te cleelen, dat het werk is hervat? en men dUs weer ver- plicht-verzekerd is, dan kan van de zijde van het fonds terecht op premiebetaling voor vrij willige verzekering aanspraak worden ge maakt. De vrijwillige verzekering moet dus behoorlijk worden opge zegd. Voor een goeden gang van zaken is het zeer gewonscht, dat iedere ver andering van werkgever aan den zie kenfondsbode wordt opgegeven. De verzekerde zal er in zijn eigen belang op moeten toezien, dat aan het eind van elke loonperiode dus weke lijks of maandelijks de coupons door den bode worden in ontvangst genomen en de lidmaatschapskaart wordt afgestempeld. Mocht de bode op den gebruikelr ken tijd niemand thuis treffen, an zal de verzekerde goed doen, zelf voor inlevering bij hêt fonds zorg te dragen. Voorts blijkt het noodig te zijn, er nogmaals op te wijzen, dat aanschaf fing van kunstmiddelen, brillen, breukbanden, jnz.) uitsluitend op medisch voorschrift kan plaats vin den. De levering geschiedt alleen door die zaken, welke daarvoor door het fonds zijn aangewezen. Het dok- tersrecépt moet in die gevallen ten kantore van het fonds worden afge stempeld, voordat de leverancier tot afgfite kan overgaan. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER, van 29 en 33 September 1942. Bevallen: J. M. HogervorstJelierse, z.; C. T. BijlBakker, z.; C. J. SchendelaarSmit, z.H. Middel koopKralt, d.; G. HollanderEel- man, z. Ondertrouwd: J. A. Burghardt en A. Sturk; A. J. B Poorters en G. de Vos; R. Kosscn en J. Jasper; B. Schouten en G de Boer; J. Gras en W. de Boer; J P. van Doorn en C. Bouwman; J. Maessen en H. H. A. Braak. AANGEHOUDEN. Een stadgenoot werd door de po litie aangehouden, als verdacht van diefstal van diverse goederen. BELEEDIGING, ANNEX MISHANDELING. Aangifte geschiedde door een be woonster van de Breestraat, dat zij niet alleen was beleedigd, doch tevens mishandeld door een bewoon ster van de Langestraat. Een onderzoek wordt ingesteld. Neuville neemt de leiding. Er was slechts weinig belangstel ling voor den start van de derde etappe van de 'Ronde van Frank rijk. Voor de renners was het dan ook vroeg dag. Om half zes. nog in het donker, vertrokken de 46 nog overgebleven renners voor den rit van 126 km. naar Limoges. Drie renners, bleken opgegeven te heb ben. n.1. de Franschen Navailles en Teissere en de Spanjaard Ramos. Al spoedig werd de grens tusschen be zet en onbezet Frankrijk in het dorpje Chauvigny bereikt, waar om 9.05 uur werd vertrokken. Direct ging toen de Italiaan Brambilla er tusschen uit. Het peleton volgde niet en hierdoor bereikte de vluch teling met 1 min. voorsprong Lussac Les Chateaux. Het peloton spande zich niet erg in. totdat 15 km. voor Bellac. Goasmat (Fr.) het uit zijn slaap schudde, waarna Brambilla werd ingehaald. Twintig km. voor Limoges wisten de Franschen Guil- ler en Idee zich los te werken en drie min. voorsprong te behalen. In de eidsprint zegevierde Guiller met een halve lengte voor Idee. Het tweede 'gedeelte van het pro gramma. dat liep van Limoges naar Clermont Ferrand over 191 km. werd gewonnen door den Fransch- man Louis Caput in 5 uur 37 min. gevolgd door den Belg Neuville en GENèVE, 1 Oct. (D.N.B.) De New-Yorksche correspondent van de Daily Express meldt inzake de verklaringen van Willkie te Mos kou, in de tot het Howard-concern behoorende bladen, dat deze ver klaringen „onverstandig, vol geva ren en misschien catastrophaal" zijn geweest Willikie heeft *icii daarbij gedragen als een „onschul dig kind in het buitenland". Ten slotte wijst de correspondent nog op het feit, dat de toonaangevende Amerikaansche bladen bij het be- oordeelen van de verklaringen van Willkie dezelfde houding aanne men, als tot uiting is gekomen in de rede van Attlee te Ottawa. De Washington Evening Star schrijft volgens de Manchester Gu ardian over de verklaringen van Willkie, dat hierdoor weer eens de onbevredigde verhouding tot uiting komt tusschen Sowjet-Rus- land en diens Westelijke bondge- nooten bij het vraagstuk van een tweede front. Het meest veront rustende echter in al deze kritiek is, dat zij de Amerikaansche en Britsche regeering kortzichtigheid, nalatigheid en zelfs kwaadwillig heid verwijt. De kritiek is geba seerd op een verkeerde uitlegging van het na het bezoek van Molo- tof gepubliceerde officieele com munkjué, waarin gezegd wordt, dat men tot een volledige over eenstemming was gekomen over de dringende taak om nog in 1942 het tweede front te vormen. Men dient zich echter te herinneren, dat gelijktijdig door Britsche en Amerikaansche staatslieden werd verklaard, dat dit communiqué geen onvoorwaardelijke verplich ting voor Engeland en Amerika bevatte om onder alle omstandig heden nog dit jaar een tweede front te vormen. Mölotof heeft dit wel geweten e/1 men heeft l^rri een volledig beeld opgehangen Wn de EngelsohAmerikaansche mili taire sterkte, hetgeen overigens Rusland niet met een soortgelijke openhartigheid heeft beantwoord. Ondanks alles is de Sowjetpers niet moede geworden om haar le zers te verstaan te geven, dat een tweede front kwam en wel spoe dig. Op deze wijze heeft men het moreel van de Sowjetbevolking versterkt. Thans blijkt echter, dat deze hooggespannen verwachtin gen ijdel zijn en er doet zich reeds een reactie voor onder liet Russische volk. Dit is oorzaak van het feit, dat de Sowjetregering geen gelijken tred meer houdt met haar eigen volk. Zij tracht thans daarvoor een alibi te vinden, d.w. z. een zondenbok. Alleen zoof kan tenslotte de toenemende kntiek van Moskou op Engeland* Amerika verklaard worden. en WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942. Beteekent: Groote kans op één der twee millioen geldprijzen. „de Franschen Louviot en Goasmat. allen met denzelfden tijd. De algemeene rangschikking na den derden dag is als volgt: 1. Neuville (B.) 21 uur 29 min. 22 sec. 2. Caput (Fr.) 21.29.35; 3. Lou viot (Fr.) 21.35.20; 4. Goasmat (Fr.) 21.49.52. Traditie en folklore in den Achterhoek. Boer Weenink van het beken de Los Huus „De Erve Kots" te Lie velde maakt zelf zijn bijenkorven en de zgn. huuven, dit zijn korven of manden, waarin de zoons of dochters het linnengoed mee ten huwelijk brengen. VNP-Zeijlemaker-Pax Holland m BERLIJN, 1 Oct. (A.N.P.) In militaire kringen alhier zegt men omtrent den toestand te Staiingrad dat de stad is ingesloten door een halven cirkel, waarvan de middel lijn wordt gevormd door de Wol- ga Het Zuidelijke deel van ri/dbn halven cirkel is bijna geheel in Duitsche handen, terwijl in het Noorden voornamelijk om de drie groote fabrieken aldaar, de arbei dersbuurt Rykof, het zeer uitge strekte abattoir en de zoogenaam de Spartakuswijk nog verbitterd 'wordt gevochten Stalingrad zelf, aldus betoogt men voorts, is geen stategisch doel meer, doch nog slechts een naam voor een rookenden puinhoop. Het strategische doel, de afsluiting van de Wolga, is volgens de militaire deskundigen al bereikt eh daarom kan de Duitsche oorlogsleiding zich verporloven haar nenva','"i op de gemeente stelselmatig te blij ven uitvoeren, terwijl daarbij het Duitsche en geallieerde bloed op zettelijk wordt gespaard. GIBRALTAR VERONTRUST. LA LINEA, 1 Oct. (Stefani) Se dert de laatste aanvallen door Ita- liaansche oorlogsschepen en vliegtui gen op de vesting ondernomen, be vindt Gibraltar zich in een voortdu- renden alarmtoestand. Ingevolge de draconische aanwijzingen uit Londen zijn buitengewone voorzorgsmaatrege len genomen. De vliegers moeten een dubbelen dienst doen en de lichte oor logsschepen zoeken aanhoudend de zee af en laten op goed geluk diepte bommen vallen, in de hoop de duik- booten te treffen, die volgens Londen in de omgeving van de vesting op de loer zouclen liggen. Voorbarige geruchten. Op het oogenblik loopen er weer talrijke geruchten over de vraag: hoe lang zullen wij nog rooken? De zer dagen bracht zelfs „De Tijd" het sensationeele bericht, dat de pro ductie van sigaren op 21 December zou worden stopgezet en de sigaret tenindustrie een zoodanige inkrim ping zou ondergaan, dat slechts een derde deel der fabrieken aan het werk zou blijven. Daaruit zou men gemakkelijk de conclusie kunnen trekken: geen sigaren- en minder si garetten. Het Volk meldt thans vernomen te hebben van bevoegde zijde, dat van een stopzetting onzer sigaren- industrie op een nu reeds bepaal den datum op het oogenblik niets bekend is. Uiteraard wordt de pro ductie van sigaren steeds moeilijker. Wij hebben met een aflrfopende in dustrie te doen en dat zal OQk wel zijn invloed hebben op de distribu tie. Er bestaat echter volgens des kundigen altijd nog de mogelijk heid om door nieuwen aanvoer van sigarentabak en een ruimere ver werking van surrogaten de produc tie aan den gang te houden. Op het oogenblik is er nog sigarentabak voldoende tot het eind van het jaar. Van een wijziging in de geprodu ceerde hoeveelheid sigaretten is op het oogenblik .niets bekend. Door dat een grooteie concentratie in de ze industrie is voorgenomen, zullen enkele fabrieken worden gesloten doch er zijn op het oogenblik geen gegevens voorhanden, waaruit men zou kunnen opmaken, dat het siga- rettenrantsoen een vermindering zal ondergaan. Genesis I, door Dr. J. Schelhaas Hzn.; Openbaring I, door J. v. Dijk; gec. 1.10, geb. 1.45, bij inteekening gec. 0.95, geb. 1.30 per deeltje; Jeremia I, door Dr. A. de Bondt; gec. 1.30, geb. 1.70, bij inteekening gec. 1.10, geb. 1.45; Nahum-Haba- kuk-Zefanja, door Dr. C. J. Goslinga; gec. 0.95, geb. 1.30, bij inteekening gec. 0.80, geb. 1.15; Jozua, door J. Meester; bjj inteekening gec. 0.90, geb. 1.25. Uitgave: T. Wever, Franeker. Wjj ontvingen van de firma Wever weer vijf deeltjes van de Paraphrase Heilige Schrift,, De inteeken'aars bezitten nu reeds 15 van deze keurig uitgevoerde werk jes, naar vorm en inhoud waarlijk een schat voor de boekenkast. Ook van deze deeltjes kunnen wij weer niets dan goeds vermelden. De beschrijvende verklaring is meester- lrjkTze munt uit in beknoptheid, hel derheid en aanschouwelijkheid. Welk deeltje men van dit meesterwerk nu ook tqj hand neemt, het is alles supe rieur werk en beantwoordt volkomen aan de serieuze wijze waarop de schrijvers hun taak hebben opgevat, en die door Dr. J. Schelhaas Hzn. o.a. ten opzichte van Genesis in deze woorden omschreven wordt: „Het is mijn ernstig streven geweest, in de paraphrase uitdrukking te verleenen aan hetgeen wel in de tekst ligt maar niet m woorden wordt uiteengezet. Ik heb bedoeld slechts in het licht te stellen in den gang en den samenhang van hét oorspronkelijk verhaal het geen in het verhaal aanwezig is, maar menigmaal niet dan bij nauwkeurige exegese wordt opgemerkt en gevon den. Nauwkeurige exegese ligt aan -V paraphrase ten grondslag, en om de gebruikers te gerieven, heb ik ge poogd, zooveel mogelijk ook de tekst zelf in de paraphrase op te nemen". Wie deze uitgave bezit, heeft een werk van blijvende waarde, eeq werk, dat ons niet slechts toegang verleent tot de goudmijn van het Woord, maar ook de schatten van dat Woord voor ons opdelft en in ongekende glans voor ons doet schitteren. C. F. Bijlsma. De opening van het Krlegswinterh ilfswerk 19421943. De Ftihrer spreekt. Telefoto Weltbild-Stapf-Pax Holland m DE KRACHT YAN DUITSCHLAND EN JAPAN. GENEVE, 1 Oct. (D.N.B.) De leider Van de verdediging der Ame rikaansche burgerbevolking, Lan- dis heeft in een rede verklaard, dat men den vijand niet mag on derschatten. Zij beschikt b.v. niet alleen over een zeer sterk leger, doch het heeft ook uitgestrekte en rijke gebieden in het verloop van dezen oorlog veroverd. Evenmin mag men zich wat betreft de sterk te der Japanners aan illusies over geven. Ik, aldus Landis, heb zelf in Japan gewoond en ik kan mijn landgenooten alléén maar zeggen, dat het zinloos zou zijn om de Ja panners en in het bijzonder de Japansche soldaten te onderschat ten. BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. BERLIJN, 1 Oct. (D.N.B.) Van militaire zijde wordt bekend: Bij gewapende verkenning voor der West Fransche kust hebben Duit sche gevechtsvliegers op 30 Sept. twee Britsche bommenwerpers van het type Whitley na een kort vuur gevecht neergeschoten. Bij een po ging om naar Nederlandsch ge bied te vliegen, kreeg een Britsche bommenwerper van het type Vic kers Wellington zoo zware treffers van het afweergeschut, dat hij spoedig, na koers gezet te hebben naar zee, neerstortte. KLEURENBLINDHEID. Kleurenblindheid, omtrent welke oogafwijking nog zeer weinig be kend is, is erfelijk en komt meer bij jongens voor dan bij meisjes. Men- schen die kleurenblind zijn, bezit ten In den regel een bijzonder groo te intellientie. RAMP OF ZEGEN? Ds. A. J. van Rennes, Nederlandsch Hervormd predikant te Strijen, schrijft ons: „De Hervormde synodale organi satie is van den aanvang van haar bestaan niet bepaald favoriet geweest. Het zwakke protest bij de instelling werd spoedig gevolgd door krachtiger weerstand. De gebeurtenissen van 1834 en 1(186 spraken duidelijke taal wat betreft de houding tegenover het synodaal systeem, Nadien bleef deze zaak aandacht vragen en een tien jarige actie voor reorganisatie sprak van den wil om langs legalen weg de synodale organisatie te vervangen. Een poging die mislukte. Het geroep om reorganisatie blijven we hooren. De bezwaren van velerlei aard tegen over de synodale organisatie bestaan nog steeds. De „nood" van diverse ob jecten wordt menigvuldig in verband gesteld met of ook wel afgeleid van de tegenwoordige bestuursorganisa tie. Uit dit alles zou men afleiden: de synodale structuur is een ramp! Als wij ons eens trachten in te den ken hoe de toestand zou zijn bij een andere vertegenwoordiging, zou het blijken dat wat algemeen een ramp geacht v. 4rdt, juist een zegen inhoudt. Wat zou de kerk zeggen indien zij spreken kon. Wat doen indien zij tot handelen in staat was? De utiliteitsovereen komsten tusschen vrijzinnigen en rechtzinnigen zijn niet een oplossing van dit probleem, doch demonstreeren eerst recht de gapende kloof; recht zinnig is ook bij lange na niet één, maar heilloos verdeeld; de tegen woordige staatkundige status wordt op de meest uiteenloopende wijze be oordeeld en dit laatste, voor de kerk zeker niet essentieel, blijkt bij velen het criterium- bij beroepings- en be- noemingswerk. Het synodale apparaat is niet bevoégd zich in deze dingen te mengen en uitspraak daarin te doen. Maar, veronderstel ze was dat wel, zou dan niet de kerk in minimaal tijdsverloop uiteengespat zijn? Het dwangbuis der synodale organisatie belemmert de kerk zich vrij te be wegen; maar vrije beweging betee- kende nu: zelfmoord! Zooals ziekte en ongeval op zichzelf rampen zijn, doch desondanks een zegen kunnen blijken, zoo staat het ook met onze synodale organisatie. De beloofde zegen van het reorganisatiestreven bleef uit; het blijkt nu geen ramp te zijn geweest; het staatscreatuur van 1816, steeds weer een ramp geacht, blijkt nu een zegen", ZATHOAO 8 OCTOBBR. Hflnmn I. 415.8 m, 7.15 Licht» gramofoonmuziek. 7.30 BW.O.: Nieuwsberichten. 7.40 Muzikale morgengroet (gr. pi.). 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.40 Aansluiting met8.50 Concert voor trompet en orkeet (gr. pi.). 9.00 Ochtend- varia (gr. pi.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.40 Ochtendvaria (gr. pl.K 10.00 Vaudeville orkest en solisten (opn.). -10.30 Tusschen 'de regelg door. 10.45 Melodisten. 11.30 Cello en piano. 13.00 Almanak. 13.05 Theo Uden Masman an «i)n dansorkest en gramofoonmusiek. 13.45 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 13.00 Amusementsorkest en solist. 13.45 Reeks Arbeidsdienst: „Levend heden". 14.00 Het Groote Omroeporkest opn.). 14.30 Europeesehe rUdschrlftensYmuw. 16.00 Bonte middag, 16.45 B N.O.: Nieuws- en sakeUJke berichten. 17.00 Gemengd koor „Pro Mustca" en gr. pl. 17.30 De Vliegende Hollander, luisterspel. 15.00 Cabaret programma. 19.04 Als ik 't voor 't seggen had. 19.15 Het Schurlcke Trio (gr. pl.). 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 B.N.O.: De wereld- meening uit den aether geplukt. 19.50 Alwaer de sleutels ln bet waepen staen. Vanaf 90.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 30.15 Zang en het Röntgenkwartet. 31.00 Moaart- programma (gr. pl). 31.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 32.00 Ilse Werner en Jean Sablon (gr. pl.). 33.15 Solrée Dansante (gr. pl.), 23.1524.00 Een vroolijk goedenacht (gr. pl.). Hilversum n. 301.5 m. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Brandende kwesties. 8.15 Lichte gramofoon muziek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.40 Strijkkwartet (gr. pl.)9.00 Strauss-Suppé (gr. pl.). 9.16 Voor de huisvrouw. 9.30 Populaire Orkestmuziek (gr. pl.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Orgelconcert. 11.00 Voor de Jeugd. 11.20 Planosoll (gr. pl.). 11.30 Sympho- nlsch concert (gr. pl.). 12.30 Programma- overzicht. 12.35 Gramofoonmuziek. 12.45 B.H.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Bloembollencultuur. 13.15 Clavecimbelspel (gr. pl.). 13.30 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14 30 8tedelijk orkest van Maastricht en solist. 15.00 Kreutzer-Sonate, Beethoven (gr. pl.). 15-30 Luisterspel: De winterplannen van vriend luidspreker. 16.00 Strijkorkest. 16.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 Albert Vossen, accordeon en" zijn solisten (gr. pl.). 17.30 Mr. A. J. Zondervan neemthet Commando der W.A. weer op zich. Mussert, de leider der N.8.B., zal het woord tot de W.A. richten. 18.00 Marschmuzlek (gr. pl.). 18.15 Orgelspel. 18.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 B.N.O.: Gronlngsch praat- Je. 19.00 Groeten aan Nederlandsche zeelieden. 19 30 Van het één op het ander, cabaret revue. Vanaf 30.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 30.15 Van de ééne melodie in de andere (gr. pl 21.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 22 00 B.N.O.: Militair overzicht. 32.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilver sum I. DE SCHAGER MARKT. De aanvoer van gebruiksvee ging nogal. De hoogste noteering van kalf- koeien was f 650, dus ook weer min der dan de vorige week. Evenzoo was het met de geldekoeien. De handel van beiden was stug te noemen. De hoogste noteering van gelde koeien kan niet hooger worden gesteld dan f 350. Dus, men ziet, er zijn stukken af bij de vorige markten. De vraag is niet groot en de kooplui zijn wel wat voor zichtig de laatste weken, daar er geen winsten worden geboekt. In pinken t.as het ook een flauwen handel. De prijzen, welke besteed wer den, waren ook hier minder. Nu was de noteering f 150f 250. In veulens was het weer goed. De hoogste noteering was weer f 850, dit is de laatste weken altijd hetzelfde. De diertjes zijn duur. Voor de Centrale zijn geleverd 293 stuks koeien, stieren en pinken, 84 graskalveren, 19 nuchtere kalveren en 249 vette schapen. Dit is zoo met el kander een heel aantal. Een vlugge handel was er op de wolveemarkt, duur. Wij noteerden de fokschapen van f 80130. De overhou- ders van f 3045 en de ooien van f 40 f 60. Bij de geregistreerde Texelsche ramlammeren was de gemidedlde prijs f 6080. Enkele werden verkocht voor f 100f 150, maar dat waren wel uit- vliegers. De handel was kalm. Geiten tot f 70, matige handel. De biggen waren heel wat minder" in prijs dan de vorige weken, nu tot f 35. Er was dus ongeveer een tientje af. Konijnen noteerden onveranderd, tot f 7. Kippen prijshoudend. Het bezoek was vrij goed. SCHAGEN, 1 Oct 22 Veulens f 500-850, 26 gelde koeien (magere) f 250—350, 293 id. (vette) voor de Centrale, 11 kalf- koeien f 500—650, 12 pinken f 150 250, 84 graskalveren voor de Cen trale, 19 nuchtere kalveren voor de Centrale, 63 magere schapen f 80 130, 249 vette schapen voor- de Centrale, 95 ovefhouders f 3060, 5 bokken en geiten f 30—70, 46 biggen f 20—35, 185 konijnen f 1— 7, 17 kippen f 2—3.50. URK, 29 Sept. Dc prjj2»n aan den vischafslag wa ren: kui'.pa'ing 74 ct., snoekbaars 68 ct„ roode baarr 36 ct„ voorn 2230 ct. yo» 10 ct., alles per kg.; nest 50 ct per bak van 37 V4 kg. Var-daag geen aanvoer van lflnaai,

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3