De oogst is binnen! De Jutter" bestaat llO aar H HET VREEMOE HUIS [T 8 Dankfeest N.S.D.A.P. N.5.B. in Den Heider en WINTERHULP KLOP! AAN!. Geslaagde receptie in Casino 1200 kinderen in Casino IMPRESSIE Zond&gmorgen hadden de nlaat pelijke leden van de hierboven noemde bewegingen zich in t Rial to-theater verzameld, Ier gelegen heid van het oogst-dankfeest Stutzpunktleiter, pg. Seuter heet alle aanwezigen welkom, in het bijaonder de sprekers van dezen morgen, de verschillende vertegen woordigers van weermacht, instan ties. Daarna geeft hij direct het woord aan den organisatieleider van het N.A.F., pg. J. Ph. van Kampen. Uit deze vlot uitgesproken rede memoreeren wi; de volgende kern punten: De vraag is gesteld: kun nen wij in dezen distributietijd dankbaar zijn voor den oogst** Ja inderdaad. Er is alle reden om den Germaanschen boer dankbaar te lijn voor zijn prestaties, bereikt in dezen moeilijken tijd. Het Nat.-Socialisme heeft de ver bondenheid van den mensch met den bodem weer tot leven gebracht. Voordien waren er door kapitalis me en marxisme aanslagen op dit fundament gepleegd. Daardoor werd de mensch, en vooral de boer in het eerste geVal een stuk ge reedschap en in het tweede geval een onbekende soldaat in het leger der wereldrevolutie. Economisch bezien heeft een volk slechts twee rijkdommen: Bodem en Arbeid. Het nat.-socialisme bracht den mensch terug tot deze eeuwige waarden, die in het geroe zemoes van den tijd vergeten waren De Germaansche mensch zal zóó z'n oude type hervinden. Deze is gekenmerkt door een dubbele taak: boer zijn en soldaat. De oogst is de belooning van het ingespannen streven van het N.S. tot opvoering van de bodemproduc tie. Daardoor zijn wij zeker van het feit, dat er wel hongersnood zal heerschen, doch niet in de Ger maansche landen (Applaus). Vroeger waren er arme en rijke volken .Eén van die arme volken zal de macht der rijke breken. En voor ooit het kapitalisme weer een kans in Europa zal krijgen, z^ er geen nationaal-socialist meer in leven zijn. (Applaus). Het wonder van de regeneree- rende kracht van het bloed hebben wij beleefd. De Fuehrer werd gebo ren. In ons land stond de Leider op. Deze bijeenkomst is een sytpbool van de toekomst. De gaven der na tuur, teruggegeven aan den mensch en veredeld door die mensch ge oogst, zijn door boer en soldaat ge dolven. Wij gelooven in de kracht van ons bloed, in de eer van ons bloed, in de kracht van hem, die ons wakker riep. t Wij gelooven aan de levens ruimte voor de Germaansche volken en aan de toekomst van het» Germaansche socialisme. De blonde mensch met de blau we oogen heeft de taak de cul tuur en de beschavjng te hand haven. Bloed en aTrbeid zijn de eenige elementen voor de ware socialistische gemeenschap. Rede pg. Gerosa. Pg. Gerosa, Organisations-und Reichsschulungsleiter, Verkrijgt nu het woord en zegt o.a.: In zijn rede heeft de Fuehrer gewezen op <je verbondenheid van front en vaderland. Het vaderland kent twee hoofdorganisaties: de Reichsnahrstand en het Deutsche Arbeits-Front. Deze bijeenkomst is belegd uit dank tot de R.N.S. Juist in oorlogstijd beseffen jyij hoezeer wij van den boer af- t Vandaag wordt voor het eerst in dit seizoen weer een Winter hulp-collecte gehouden. Met lijs ten zal rondgegaan worden, waarop men kan inteekenen en het bedrag noteeren, dat men voor het goede W.H.N.-doel be schikbaar wil stellen. Nu de winter weer aanstaan de is, gaan vele minderbedeel den dit gure en koude jaarge tijde met angst en vreeze tege moet. Winterhulp doet wat het doen kan om die angst en vrees tot een minimum te beperken. Door practische hulp worden zorgen en moeilijkheden ver licht. Laat deze eerste collecte een goeden inzet worden! Geef wat U geven kan en stel de grens niet te krap. Werkelijk U hebt nog zooveel, dat anderen ant- beeren. Wees dankbaar en tooh dit door een milde gave! Ook al krijgt U er niet rechtstreeks een bedankje voor, weet, dat menig oog een blijden glans krijgt, wanneer W.H.N. steu nend heeft ingegrepen. Dat be wustzijn maakt U gelukkiger en is de beste belooning voor Uw geversdaad. Vandaag dus zij het parool: Geef aan Winterhulp! hankelijk zijn. De „Erzeugungs- srhlacht" is dikwijls bespot. Het „V ierjahresplan" werd uitge lachen. Nu plukken wij de vruchten. Nu wij militair on weerstaanbaar zijn kan niet, zooals in den vorigen oorlog, een Engelsche hongerblokkade ons tot capitulatie dwingen. Dank zij den Reichsnahrstand. Dank ook aan God, in Wiens hand wij ons voelen. In Duitschland is de naam boer een eerenaam geworden in tegenstelling tot andere lan den: Engeland, Frankrijk, Rus land en ook Holland. De boer is de eerste representant van het Duitsche volk. Een boer moet land hebben. Al lerlei aspecten openen zich thans. Het nieuw verworven gebied is het Oosten kan slechts een blijvend be zit der Germaansche volken wor den, wanneer Germanen den bodem bearbeiden. Wij verlangen van U slechts, dat U zijde aan zijde met ons den gfond gaat bewerken (Ap plaus). Met ploeg en zwaard moe ten we ons daarvoor inspannen. De Erzeugungsschlacht 19411942 is succesvol beëindigd. De Schlacht 1942—1943 begint en moet evenzoo eindigen! Dank aan den boer! Dank aan de Duitsche moeder! Sluiting. Pg. Sauter brengt de sprekers dank en na den groet aan den Fuehret'' -wordt deze bijeen komst gesloten met 't Deutsch- landlied, het Horst-Wessellied en het 6e couplet van het Wil helmus. Een weermachtsorkestje zorg de op uitstekende wijze voor muzikale omlijsting. tt De Eerste Heldersche Wandel- sportvereeniging „de Jutter" be stond 1 October 10 jaar en naar aanleiding van dat feit had men Zaterdagmiddag jl. in de foyer van Casino een receptie belegd. Dat de Jutter een populaire ver- eeniging is, bewijst wel het feit, dat vrijwel alle sportvereeni- gingen uit onze stad aanwezig wa ren en daarnaast zelfs eenige ver tegenwoordigers van zustervereni gingen uit Amsterdam en Zaandam. De feestcommissie, bestaande uit mevr. Gomes, A. Wiersma Jr. en v. d. Berg had de zaal keurig ver sierd en het geheel had een vroo- lijk aanzicht. De huldiging. Voorzitter Dirk Zwager opende deze bijzondere vergadering en re- leveerae in het kort de gèschiede- nis der vereeniging, waaruit bleek dat de heer Helder (van de Gas fabriek) tot één der vooraanstaan de oprichters behoorde. De eerste officieele wandeltocht werd door de Jutter op Hemelvaartsdag 1933 ge organiseerd, terwijl op 22 Juni 1936 de Burgemeester het beschermheer schap aanvaardde. D^ belangrijkste sportevenementen waren tevens de vierdaagsche wandeltochten in Nij- megefr, waaraan de Jutter altijd met groote successen deelnam. Spreker gaf daarna het woord aan de sprekers en aangezien de tijd be- COOOOÖOÖOCXDOSK' perkt was, kregen wij een rij spre kers te hooren, waarvan de een nog rheer dan de ander trachtte op sym pathieke, doch tevens kortst moge lijke wijze de Jutter te feliciteerem. De heer Van Loo was de tweede spreker, nadat eerst v. d. Berg namens de leden het be stuur op hartelijke wijze had be dankt voor hetgeen zij voor de ver eeniging deed, Onze wethouder bracht namens de gemeente de felicitatie over en vertelde dat de burgemeester door werkzaamheden was verhinderd, maar dat hij gaarne gevolg had ge geven om hem te vervangen. De Jutter behoort, evenals alle sport- vereenigingen, tot degenen die ge tracht hebben onze stad uit de mi sère op te werken, om onze stad weer cultuur te geven en mede dank èij- de Jutter is onze stad daar in geslaagd. Den Helder leeft weer en hoewel de Jutter nu door verschil lende omstandigheden eenigszins op no^-actief is gekomen, uit spre ker den wensch, dat straks de Jut ter met 3200 leden aan den start zal verschijnen, iets wat in onze stad mogelijk moet zijn. Vervolgens sprak de heer Hel der, waarn. comm. van Politie, die de Jutter altijd heel gezellig vond en reeds de hoop koesterde weer eens met de Jutter 'n flinken tocht te kunnen meemaken. De heer Visser sprak namens N.W.B. en N.H.W.B. en ook uit zijn woorden konden wij opmaken dat de Jutter een vereeniging was die in NoordhoHand, ja zelfs in Nederland behoorlijk meételde. Dat de Jutter weer d'e parel van Noord holland moge worden, waren zijn laatste woorden en die zeggen reeds genoeg. De overige sprekers. Daarna kregen we nog den heer Helder als oud-lid, de wandelsport vereen. „de Zilvermeeuw", „de Duinkan tere", den heer Luppers uit de Zaan, den heer Lücker na mens K.V.H. en als official van den N.W.B.den' heer Veen van ..Hermes", Krijns van H.A.V., v. d. Sande van H.R.C., de vereeniging „de Lat" uit Amsterdam, den heer Langerak voor de spqrtcommissie, de vereeniging „Luxor" uit Amster dam en den heer Baak als indivi dueel Zij allen spraken vriendelijke woorden en vele lieten een keuri ge bloemenhulde volgen zoodat de foyer al gaiiw op een bloementen toonstelling ging gelijken. Voorzit ter Dirk Zwager dankte alle- spre kers en precies 6 uur was deze receptie ten eindfe, een receptie die getuigde van sympathie maar daarnaast van durf en energie van de Jutter zelf en dat al reeds be looft het beste voor de toekomst. Vermelden we nog dat het oüd- Iid J. Huigen het bestuur was complimenteeren loopende vanuit Oudkarspel, wat dus op zichzelf een dubbele beteekenis had. Onze drie speeltuinen hebben hun kinderen Zaterdagmiddag jl. laten genieten van het cirsus Troe- lala. Circus Troelala bestaat uit jon gelui, die tijd noch moeite hebben gespaard om de Heldersche jeugd iets aan te bieden. Floor Himpers heeft het circus ontworpen en met hehulp van ma teriaal van de firma Vermeulen en Ran bouwde hij een stevig geraam te, dat inderdaad grootsch aandeed Voorts waren daar de heeren Sla ger met de Poppenkast, Borking als clown. Er was een orchest ore- der leiding van Karei Hebjrink,, ter wijl het geheel onder leiding stond van Henk Aberson. De kinderen. 1200 in getal, heb ben ongeveer 2V& uur kunnen ge nieten van het werk van bovenge noemd gezelschap. Wij zijn er van overtuigd, dat de kinderen er bui tengewoon mee in hun schik wa ren. De keerzijde van de medaille was dat 't K.V.H. korfbalveld, dat tóch al meer op een- stuk woesten grond lijkt, dan op een speélveld, nu hee- lemaal onbespeelbaar is.... Te Wieringerwaard werd Vrijdag jl. een goed geslaagde fokveedag gehouden. Een blik op het kenr ingsterrein. Foto Kuiper. WIERINIIES DIEFSTAL VAN RIJWIELBAND. In den nacht van 2 op 3 October is door de marechaussee zekere B. aan den Koningsweg gearresteerd wegens diefstal van rijwielbanden ten nadeele van den heer Hussel- man. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. Dit geval zal den heer B. wel zwaar op den maag komen te liggen. NIET-VISSCHENDE VISSCHERS VISCHTEN ACHTER HET NET. 5 Amsterdamsche hengelaars, die echter geen hengelaars bleken te zijn. hielden zich al eenigen tijd on ledig met hetfrauduleus vervoe ren van visch. Men had de daders tot op heden nog niet kunnen be trappen, totdat j.1. Vrijdag de hee ren op heeterdaad werden gesnapt bij het frauduleus vervoer van pa ling en snoekbaars. De marechaus see maakte proces verbaal op. en de visch is door een erkend har.de iïiar aan het publiek verkocht. De niet-visschende visschere vischtèn nu terdege achter het net Deze visch-affaire zal voor hen nog wol niet ten einde zijn. TUINWEDSTRIJD ..BETER WONEN". Door de Woningbouwvereen. ..Be ter Wonen" werd dezen zomer een tuinwedstrijd gehouden, waarbij het geheele uiterlijke aanzien van de be woning werd beoordeeld. Voor dit doel waarvoor in totaal f 50.aan prijzen was uitgeloofd, werd door een commissie over een tijdsverloop van pl.m. 5 maanden eenige keeren het uiterlijke aanzien van huis, tuin gn erf gekeurd, waarbij telkens voor elk onderdeel punten werden toe gekend. Dezer dagen werd de uitslag be kend gemaakt. Over 't algemeen bleek de vereeniging met haar de vies om beter wonen te doen samen gaan met beter bewaren veel succes Dien dag, als ik voor het eerst na 200 langen tijd de oude woning weer zal bin nengaan is er geen zon. Dampig kringelt zeedamp rondom wat schamele blaren- tuilen van de rij kromgewaaide toornen; - hij omhuift de daken en houdt het arme tierig^ stukje zichtbare werelc? ingesluierd in de deinende doeken die uit vier windhoeken aangedreven komen. Ik sta voor de deur van het huis en voel hoe zwaar de sleutel in m'n hand ligt. Vréémd, hoe zwaar zulk een kleine sleutel fan lübrden. Niemand,die me ziet op dit uur van den vroegen dag; de nacht ging nauwelijks heen en de dag is nog niet ver rezen uit de golvende nevel-baaierd, waaruit hij komen moet. Ik sta met een kleine geel-koperen sleutel in m'n hand en wacht met binnengaan. Plotseling weet ik dan wat mij belet de deur te ontsluiten: het zijn twee jaren van scheiding, die zich hard en wreed tusschen het huis en mij plaatsten. Overjarige geraniums hangen als donkere druppels gestold bloed in de lichte schemering. Zij hielden het leven in deze kleine wildernis van voortwoekerend groen dat zich onhoudbaar baan brak tusschen grind en tegels, verfbladders en gruis; ze lieten zich niet verdringen door het aanmatigend optreden van al dat onkruid dat lang geleden reeds die twee simpele perkjes ontluisterde noch dóór het mos, dat zich als een groen vlies over planten en steenen gewikkeld heeft. Vrees besluipt me dit'huis te betreden, een onverklaar bare angst. Vrees wellicht voor het onbekende, dat eens zoo bekend was? Voor datgene wat ik daar zal ont moeten? Daar binnen werd ik van kind tot man en waar om zou ik bevreesd zijn? Het was erbinnen altijd goed, dus waarom thans niet? Ik overwin mezelf, de deur kraakt open en zonder aan mijn weifeling toe te gevenjreed ik binnen. Hoe stil ishet! Ik doorloop direct alle kamers, werp snelle blikken in de donkere hoeken en sla overgordijnen weg, waaruit stof wegwaait. Het blijft stil, stiller dan ik me voorgesteld had. Zoo intens stil. dat een mensch schrikt van het geluid dat hij zelf aanricht. Door een klein venster, waarvoor geen luiken zijn. trechtert wat goor schemerlicht naar binnen; een scherp omlijnde bundel vuil-grijs licht, dat maar nauwelijks het inwendige der kamer zichtbaar maakt. Stof danst in dat licht, miriaden kleine' wezens,die in ijlende vaart in beklemmende stilte op en neer. op en neer zweven. Ik sta doodstil en tracht het huis te herkennen, het te doorgronden; langzaam ga ik nu met bittere zekerheid beseffen dat die twee jaren, dat ik hier niet was, een verwijdering teweeg gebracht hebben tusschen het huis en mij. Et heeft zich iets tusschen ons geschoven. Maar wat Heel het huizenblok in de straat is leeg- gevlucht na het satanisch bombardement en de dood was hier zeer nabij, zoo nabij f jdat men de aanwezigheid van hem, die zich dien nacht in al zijn brute verschrik king, in heel zijn wurgende benauwenis manifesteerde, ook nu nog ervaart. Ik luister én hoor alleen mezelf. Het gedempt kloppend hart, de snelle gejaagde ademhaling en het kraken van de plank in de vloer, die twee jaar geleden ook al los lag. Het stemt alles treurig, dat eens zoo boordevol van leven vervulde huis zoo stil-verstorven terug te vinden. Wat oude, lang-verdorde bloemen hangen triest over het blauwe decor van twee ranke porceleinen vazen, het aquarium met zijn eens glanzende, schubben-schitterende en weg-flitsende visscf^en staat droog en zanderig op het tafeltje, groen bedekt van binnen. De tucht in huis proeft zwaar en vochtig. Spiegels en schilderijen hebben matglas gekregen en de eens vurig laaiende vlammen in het mahonie van het meubilair zijn nu een gebluscht vuur geworden, een uitgesmeulde brand. Alles wat eens leefde in dit huis ging heen en niets bleef er dan wat schaduw, stof en verkilde herinnering. Hoe vreemd is fyet mij gewordenWaar bleef het fonke lend spel van dartel zonlicht, gevangen en verstrooid door de glas-in-lood paletten? Waar de geur van versch- gesneden bloemen in helder kristallen vazen en waar het vertrouwde rhythme van de klokken boven en beneden? Stof en spinrag namen er bezit van. Over de door vocht ingevreten vloeren trekken zich de slijmerig- zilveren sporen van trage slakken en uit het pluche van een fauteuil fladdert verschrikt een mot, die zich direct dronken drinkt aan de sta&f licht, die als een massieve balk schuin in de famer valt. En dan ineens besef ik het met volkomen zekerheid: dit huis is doodelijk ziek. Het gaat ten onder, is redde loos verloren en het zal spoedig sterven. 'Reeds nu is het s bezit geworden van schaduwen, van spinnen en motten, van stof en stilte. Het is een doodenhuis. waaruit het leven wegvloeide en waarin het niet weerom zal keeren. Wild tuimelen en kantelen m'n gedachten over en door elkaar tot zij ineens vorm krijgen in den angst:/iet is alsof ik hier niet alleen meer ben. Ik draai mij om en verwacht oog in oog te staan giét dat ongekende lugu bere wezen, dat heerschappij voert in deze aan de een zaamheid uitgeleverde woning. «J Maar ik zie alleen mezelf, met een grotesk verdraaid gezicht, starend in een beslagen spiegel, waarop de mot neergetuimeld is én daar z'n licht-roes uitslaapt. te hebben gehad. Er was door de mededingers veel werk vau ge maakt om het aanzien van 't geheel te verhoogen. De vijf prijzen vie len ten deel aan R. Holtjer. L. Ol- dersma M. van Hoesel. P. Haukema en A. ten Caat met resp. in totaal 297, 274. 257. 252 en 248 punten. Hieronder volgde op korten af stand een achttal met meer dan 200 punten. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling om ook in 1943 iéts derge lijks te organiseeren. Overwogen wordt om dan in twee groepen te laten me dedingen ter aanmoediging van hen die door den aard van hun beroep min der met tuinverzorging op de hoogte zijn. De „verliezers" kunnen dus moed houden. Ook zij krijgen een kans. Aan alle bewoners zal een lijst met het in totaal behaalde aantal punten worden verstrekt, welke voor het be palen van de groep, waarin men een volgende keer kan meedoen, van be lang is. Dat alle bewoners aan den wedstriid hebben meegedaan, is een bemoedi ging voor de vereeniging, -die, naar thans wel duidelijk bleek, met de or ganisatie van deze wedsrtijden op -een groot succes mag bogen. TEXEL BURGERLIJKE STAND TEXEL van 26 Sep<- t/m 2 Oct. 1942. Geboren: Jantje, d. v. P. Kikkert en W Bruin; Sebastiaan, z. v. J. Mosk en G. Verberg; Engeltje Hiltje, d. v. W. Stam en G. A. Maas. Ondertrouwd: H. G. Timmer en S. de Groes; W. Bakelaar en G. Prins; A. A. Kunst en I. I. Nyisztor; J. K'e- wiet en M. J. Roos. Getroud: J. Kooiman en A. M. Drjjver; G. D. van Uden en H. S. Ran; C. G.> Kersemaker en M. Maas: P. jl M. Hartog en J. Wetstcu; W. P. Geus en M. Roeper. Overleden: Jacob de Vries, oud 8® jaar, geh. m. C. Bremer. POLITIE. Gevonden: een ankertje, een blau we zaklantaarn.» BEVOLKING TEXEL. Ingekomen: C. Koetsier en gezin. Den Burg, Gravenstr. 13. Agnes H. Taekema, geh. m. Gerritsma, Den Burg, Warmoesstr. 14. Vertrokken K. T. Gorter en gezin, naar Groningen, Bachkade 1. S. Wouda, naar De Werken en Sleeu- wijk, Kille 75, Nieuwendijk. Aaltje M. Drijver, ge m. Kooiman, naar Amsterdam, Vechtstr. 157hs. Maria Scheucher, naar Anna Paulowna, Nietrweweg 11. URK, 1 Oct. De prijzen waren heden: kuilpaling 74 ct., lijnaal 0.681.90, snoek baars 68 ct., roode baars 36 ct., voorn 2230 ct., spierin- 40 ct., alles per' kg; nest 50 ct. per bak van 37V2 kg. De War Insurance Corporation Particuliere maatschappijen mede ingeschakeüL Lissabon (Europapressjf De on langs bjj besluit van het Amerikaan- sche congres -'opgerichte War Insu rance Corporation publiceert bijzon derheden inzake de molestverzekering, waarmede de maatschappij zich in opdracht van den staat zal belasten. Het garantiefonds van de maatschap pij werd vastgesteld op 1 milliard dol lar. Als agenten van de War Insu- ranqe' Corporation zullen alle gewone en onderlinge verzekeringsmaatschap pijen fungeeren. De particuliere ver zekeraars dragen 10 pet. van de schade-uitkeeringen, doch toucheeren ook bij een eventueele winst 10 pet. daarvan, echter, tot een maximum van 20 millioen dollar. De afsluitprovisie voor nieuwe of vernieuwde polissen wordt vastgesteld op 5 pc. van het premiebedrag met een minimum van 1 jn een maximum van 1.000 per polis. De maatschappijen zelf ontvan gen een extra-provisie van 31^ pet. met een minimum van 0.70 en een maximum van 700 per polis. Hier uit zullen de diverse kosten voor de particuliere verzekeraars worden be streden, in verband waarmede een- herziening van de provisie voor deze assuradeurs binnen bepaalde termij nen zal plaats vinden. Het door de War Insurance Corporation te dragen risico omvat alle schade aan grond bezit, inrichtingen, vee enz., welke aan oorlogshandelingen moeten wor den toegeschreven, waarbij de ver zekerde zelf 50 pet. van de waarde als eigen risico draagt. De verzeker de mag ook een grooter percentage voor eigen rekening nemen, waardoor de premie dienovereenkomstig wordt verlaagd. "Bij een eigen risico van 80 pet. wordt de premie met 30 pet. ver laagd. K 2167 ^VWVWWV"

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3