Tob nooit Marktberichten Stadsnieuws Een vervelend ongerief Helder-nieuws 'Pijnen in de ledematen verdwenen. VREDERECHTER Bestrijding van mond- en klauwzeer Kerk en zending Per pak 28 ct. Zonder bon! DE SCHAGER MARKT „Stroomannen" voor spoorwegloketten Een ongerief, dat In Den Helder Jrnd over hand toeneemt, en waar aan vele stadgenooten zich schuldig maken, bestaat uit het feit, dat men niet weet hoe zich te gedragen aan de loketten van het station der Si ^orwegen. Herhaaldelijk bereiken ons den laatsten tijd klachten van reizigers, die, in verband met het groote aantal personen dat vervoerd moet worden, gdurende geruimen tijd in de rij moeten staan, teneinde een kaartje te verkrijgen. Het is dan een hard gelag indien Bien, zoo te wachten staande, plot seling merkt dat enkele personen, die zich in het achterste gedeelte van de queue bevinden, plotseling naar voren loopen en aan hun bekende andere kaartjes-hal "s vragen of ze ook hun plaatsbewijs „even" willen koopen. Het gevolg is dat diegenen, die al zoo lang stonden te wachten, daar door gedoemd zijn nog langer te wachten. Dit euvel geeft heel wat ergernis. Het komt ons echter voor, dat het niet moeilijk moet zijn hieraan een einde te maken. Dn wel zoo, dat de loket-ambtenaar slechts kaartjes geeft aan één persoon voor één plaats. Dus niet aan dezelfde per soon kaartjes voor Schagen, Heer- hugowaard en Alkmaar. Of het bovenstaande nu zoo erg ia...? Och neen, er zijn wel erger dingen. Maar er zijn velen, wij herhalen dit, die zich ergeren aan deze handel wijze en o.i. niet ten onrechte. Als men lang moet wachten is dat daar aan toe. Ook de ambtenaren kunnen tenslotte geen ijzer met handen bre ken. Maa- het is onnoodig en onge- wenscht, dat personen pogen dit wachten, ten koste van anderen, te omzeilen. Wfl hopen, dat de stationsambte naren aan dit verzoek de aandacht willen besteden. Het is wellicht aan bevelenswaardig, dat er bij de loket ten een bord gehangen wordt, waar op duidelijk vermeld staat, dat rei zigers slechts kaartjes voor één en dezelfde plaats kunnen verkrijgen. Uiteraard met uitzondering in die gevallen, dat men niet als „stroo man" voor een ander handelt! Het kan niet anders, of het reizend publiek, dat het in deze dagen toch al niet gemakkelijk heeft, zal zulks op hoogen prijs stellen. BENOEMD. Tot hulpprediker bij de Geref. Kerk te Assen werd benoemd de cand. L. L. v. d. Vliet, hulp prediker te Den Helder. ERNSTIGE AANRIJDING. Gisteren vond op de Vischmarkt een ernstige aanrijding plaats, waar van een 11-jar j jongetje het slacht offer is geworden. Op een oogenblik kwam ter plaatse een met grind be laden wagen voorbij. Door een aller ongelukkigste samenloop van om standigheden geraakte het knaapje onder den wagen, waarbij een der wielen over zijn buik ging. Dokter Loesberg was het, die de eerste hulp verleende en den jongen verbond. Door den gemeentelijken geneeskundigen dienst is het knaapje naar rijn huis veryoerd. Naar wij vernemen zou de toestand bevredi gend rijn. GEEN PERSOONSBEWIJS. Twee personen werden aangehou den en bekeurd terzake het niet bij zich hebben van het persoonsbewijs. S RIJWIELEN WEG. Drie personen kwamen aangifte doen, dat hun 'iet spoorloos verdwe nen is. Zou er weer de een of andere centrale doende zijn...? PLANKENKOORTS. Een bewoner van de Westgracht deed aangifte, dat er uit rijn woning een groot aant 1 planken gestolen is. Een onderzo'k wordt ingesteld. PLANKEN N DEUREN. Een bewoner van de Kuiperstraat kwam tot de minder prettige ont dekking dat men tijdens rijn afwe zigheid deuren en planken van het hui had weggenomen. Men staat ook nergens meer voor... MISHANDELING. Een bewoonster van de Herzog- straat deed aangifte, dat zij was mishandeld. BROODKAART WEG. Iemand deed aangifte, dat men hem z'n broodkaart ontstolen had. DIEFSTAL VAN 175.—. Een stadgeno deed aangifte, dat men hem bestolen lu. voor een be drag van 175.De politie hield in velband 'armede een persoon aan, die zich thans in arrest bevindt. TE VEEL LICHT. Twee personen gingen op de bon in verband met uitstralend licht uit hun woningen. TUSSCHEN 124 UUR. Enkele lieden, die zich tusschen 12 en 4 uur 's nachts op den openbaren weg bevonden, gingen deswege op de bon. Kcdaijtïo-pAe (Historisch.) Tijd: Donderdagmorgen 11 uur. Plaats van handeling: Distributie kantoor. Als een opgejaagd dier stort een 62-jarig moedertje zich het Bureau binnen, dringt de menschen opzij en vraagt met van agitatie trillende stem den Leider te spreken. Dat kan; nimmer vroeg iemand tevergeefs naar dezen man, die zoo nauw met het vraagstuk van het dagelijksch brood is verbonden, en die in den meest letterlijken zin d,es woords „onze monden openhoudt". De juffrouw zeilt het privé-kantoor binnen en valt subietelijk met de deur in huis. Ze is haar heele „hebben en hou wen" kwijt. 1 Vanmorgen ging ze de deur uit met in 'r tasch de stamkaarten, de inlegvellen en de bonkaarten... en nou is alles weg. Zoo maar heelegaar weg.' Hoe kan dat?, vraagt de Leider. De juffrouw zegt dat 't 'm dat nou juist is. Ze was hier geweest... daar... en bij de Gasfabriek... en I Vë Dé... en bij... En toen keek ze in 'r tasch en bleek alles weg te rijn. De Leider wijst er op, dat het 't beste is. als rij bij alle adressen nog eens langs gaat en overal nagaat of de bescheiden da r niet zijn blijven liggen. Meestal vindt men ze dan. Overbodige moeite, zegt het door de zenuwen opgevreten juffertje, want dat had ze al gedaan. Ze is direct in omgekeerde volgorde alle winkels afgegaan, maar nergens was een spoor van het verlorene te vin den. En met trillende lip zegt ze: meneer, vhoe mo e t dat nou, ik ben diep ongelukkig. De Leider kijkt en denkt. En zegt dan: heeft U goed in Uw tasch gekeken? Meneer... zegt lichtelijk veront waardigd het gedupeerde menschje... meneer... wat denkt U. Ik heb m'n tasch wel tienmaal omgekeerd, maar er zit niks meer in. Nee, d a a r is het niet... De Leider: Jd. maar als U nu nog eens één keer daarin keek... Je kunt nooit weten; De 62-jarige schudt het hoofd over zooveel wanbegrip. Maar omdat ze hem dit plezier toch niet wil onthou den en omdat ze tenslotte toch ook bewijzen wil dat hij ongelij* heeft, daarom kijkt ze nog eenmaal in die tasch en houdt 'm ondersteboven. Er zit, inderdaad, niets in. Heeft U ook in het rijvakje ge keken, vraagt de Leider? Ja meneer, kijk maar... ook niks...! Het vakje puilt open: rietjes op een rijtje ligt het heele distributie arsenaal. Stamkaarten... inlegvel len... bonnen... De juffrouw loopt rood aan en verdwijnt zoo snel ze kan. De Leider lacht en gaat door met het teekenen van de post. Aar de bali schuift de bonnen- halende gemeenschap in eindelooze slangengang voorbij. Een van ons... dit vrouwtje... Morgen overkomt het ons! FIJNGEVOELIGHEID. HALFWEG 1—HELDER 1. Het eerste gaat de verre reis On dernemen naar Halfweg, waar tegen de club van dien napm gespeeld moet worden. Na het mooie succes van Zondag j.1. rekenen we ook weer op een overwinning. Het elftal is. Kenter, d.; Booy, v. Teeckelenburgh, a.; Himpers, Kie- sewetter, L. v. d. Bogaerde, m.; Rot tier, Vonk, Wagenaar, De Leur, Krab, v. Vertrek per trc'n 9.30 uur. HELDER 2—DE KENNEMERS 2. Helder 2 ontvangt het reserve elftal der roodhemden uit Beverwijk. De opstelling is: Boogaard, d.; Neerhoff, Pater, a.; Goutier, Veen, Bakker m.; Dorlxj N.N., Spigt, v. Beekhoven, Wieren, v. Aanvang 2 uur. R.K. A.F.C. 1—HELDER 3. De opstelling is: Brouwer, d.; Vis ser, Bodenstaf f, a.; C. v. d. Bogaerde, Jansen, Papo, m.; v. Horik, Stale- man, Borgerding, Hendriks, Snijder, v. Vertrek per trein 11.30 uur. D.T.S. 3—HELDER 4. Vertrek per trein 11.30 uur. Ik kan weer wan delen als vroeger. Mevr. M. L. te IV. schrijft, dd. 23-l-'40: „Sedert jaren leed ik aan scheuten in de ledematen en pijn in de kniege wrichten, zóó he vig, dat ik af en toe een stok gebruiken moest. Reeds na het gebruik van enkele Ovaaltjes kon ik des nachts weer slapen en thans na eenige maanden zijn de pijnen heelemaal verdwenen en kan ik ondanks mijn 62 jaren en 106 Kg. lichaamsgewicht weer loopen als vroeger." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trlnaral Agentschap, Nassaukada S73, Amsterdam WIERINGEN POLITIE. Aan komen loopen 3 vaarzen. Inlichtingen bij den gemeentebode. ANNA PAULOWNA BURGERLIJKE STAND. Geboren: Joannes Willebrordus. zoon. van Joh. Mosch en Joh. M. v. Dijk. Hermanus Franciscus. zoon v. A. M. van Loon en A. P. Oudejans; Clazina, dochter van C. Slootweg en L. van Damrae; Petrus Gerar- dus. zoon van P. G. Schabbing en W. Frikken; (Adriana Willy. dochter van T. Koopmans en S. Wiggers; Pieter. zoon van P. de Vries en M. A. Kranenburg; Jacoba Jannie. d. van P. Glim en M. W. van der Veer; Cornelia Maria Anna. dochter van H.» Jansen en M. M. Doodeman. Aleida dochter van C. Pool en A. Zwierink; Geuchien. zoon van T. Voofburg en N. Glim. Ondertrouwd: Joh. Naber en Jac. Piek; D. de Vries en L. van der Kwaak; R. W. Haver en C. B. M. Buijkes; C. F. Looijesteijn en Joh. C. Blom; W. Snijders en A. Hen- drikse. Getrouwd: G. M. F. M. Bonarius en A. Kaan; K. van Kooten en J. C. Smiers; Joh. W. "van Kessel en C. A. Smiers; L. G. Colijn en P. Plag- meijer: T. Borgo en Jac. van Dalen. Overleden: Wed. A. M. Joh. Al kemade-Straathof. oud 58 jaar. POLITIE. Gevonden: rood leeren portemon- naie. geld en broodb. in papiertje; bruine portemonnaie. Verloren: portefeuille met f 120. leeren portemonnaie met f 2. Weggeloopen: kleine zwarte hond met penning van Den Helder. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: Mej. P. van Teulingen. Benedepbuurt 24 van Haarlem; Mej. E. Buter. Boermans- weg 19. van Schagen; M. Uijl. Mid denweg 5 van Bergen op Zoom; M. Dragstra-Heinis. Balgweg 4 van Langednk; Jac. Kwak. Middenweg 5 van -Zaandam; Mej. G. C. M. de Bruin, Burg. Lovinkstraat 50 van Franeker; Joh. W. Boom-Buys en kinderen. Zandvaart 48. van Den Helder; Mej. C. M. Bleeker. Molen vaart 10 van Schagen; H. J. Holtz, Zandvaart 30 van Harenkarspel; Mej. T. Dijkstra. Molen vaart 10 van Callantsoog:-Mej. C. B. M. Buiikes. Zandvaart 35 van Alkmaar. Vertrokken personen: Wed. A. Jansen-Graafland naar Den Helder. Sluijsdijkstraat 91; A. Bonarius Kaan naar Den Helder. Begoniastr. 34; W. van Eijsden en echtg. naar Den Helder. Vlamingstraat 46; R. v. Veen, naar Amsterdam, Lumeijstr. 43 III; A. J. de Bel naar Krabben- dijke, Doelstraat A 373; wed. A. StamBakker en dochter naar Wie- ringen. Stroeërweg 17; J Wulffelé en gezin naar Den Helder. Schagen- straat 101; H. Sleutelberg naar Haarlem. Muidervlotbrug 154; J. Eckhardt naar Norg, Veenhuizen. Rijkswerkinrichting; J. Schouwe- naar en gezin naar Den Helder. Ju- lianadorp Parkstraat 23; H. G. van Drie en gez. naar Alkmaar. Akelei straat 13; A. Bakker en gezin naar Wieringen. van Hengelstraat 10; P. Verkuijl naar Oldebroek. Wezep, Veldbuurt U 105; L. F. Blokker van Hillegom. Elsbroekerlaan 3; R. van der Meuien. Ferwerderadeel. Ge- num 7; mej. Th. C. Hopman naar Amsterdam. Plantage Middenlaan 33; Mej. V. Wijma naar Boskoop. Rozenlaan 2; J. Blanken naar Hoo- geveén. Hoofdstraat 2; P. Straathof- Angevare naar Spanbroek. Spier dijk D 39. VRIJSPRAAK TEGEN HELDER- SCHEN CAFéHOUDER. Voor den vrederechter te Alk maar stond Woensdagmiddag o.a. terecht de Heldersche caféhouder D. J. v. d. B., terzake mishandeling. Verdachte zou op een avond in Juli van het vorige jaar zijn stadgenoot A. C. G. geschopt en geslagen heb ben. zoowel in het café als later buiten op straat. In het café was een woordenwis seling ontstaan, waarbij G.. die lid is van de N.S.B.. zich beleedigd ge voelde en toen een klap uitdeelde. G. is toen naar buiten gewerkt, kwam even daarna weer terug om zijn pet te halen, ontweek toen een houten hamer, die v.d. B. naar hem toeslingerde gooide die hamer weer terug in het buffet, waar natuurlijk het noodige gerinkel ontstond en kwam even later weer buiten, waar hij opnieuw werd aangevallen. Bij dezen tweeden aanval zou verdach te v. d. B. hem een schop gegeven hebben. Uit het getuigenverhoor en uit het verhoor van verdachte kwam niet vast te staan, dat verdachte getuige G. geschopt had bij den tweeden aanval terwijl verdachte bovendien beweerde dat getuige hem buiten een klap had toegebracht. De Officier vond het moeilijk, een en ander precies na te gaan. Hij vorderde vrijspraak. Het vonnis luidde conform. Tweede acte. Toen kwam de getuige in de vo rige zaak zelf op het verdachten- matje ter zake mishandeling. Het was de Heldersche inwoner P. v. E die een klacht tegen hem had inge diend. Toen er in het café van v. d. B. wat al te veel over politiek ge sproken werd. had hij verdachte ge wezen op 't bordje: „Verzoeke niet over politiek te praten". Als ant woord zou hij van G. een slag ge kregen hebben waarna getuige hem onschadelijk had gemaakt. De Officier achtte het bewijs ge leverd. Hier is natuurlijk wel het een en ander vooraf gegaan, maar dat neemt niet weg. dat spr. van een W A -man zeer zeker de noodige discipline en zelfbeheersching ver- waaht. De eisch luidde 30 gulden of 10 dagen; vonnis 20 gulden of 5 da gen. STOMDRONKEN GEWEEST? De Heldersche leider van de E.H. B.O.. t.w. G. N.. moet op een avond in den zomer wel meer dan stom dronken geweest zijn. want hu wist zich thans niets, maar dan ook ab soluut niets te herinneren van wat er op dien bewusten avond gebeurd is. En dat was op zich zelf geen klei- De onverschilligste mensch heeft een kwetsbare nlek Heel begrijpelijk, want bi onverschilligheid is al tjjd een groot gedeelte bravoure en zelf misleiding. Iemand, die waarlijk vol slagen onverschillig is voor alles en iedereen, bestaat niet. En de kwetsoare plek van een on verschillig mensch is teerder dan die van een niet-or erschillige, omdat bjj hem, wét hfi nog aan gevoeligheid berit, zich op dat ééne punt gericht heeft. Wie eenmaal fijngevoelig is, blijft dit. Het lgven en zijn ervaringen kunnen hem zoover brengen, dat hij zijn gevoel voor anderen verbergt, maar fijngevoeligheid behoudt men, evenals een teere huid. Hoe erkent men fijngevoelige men schen? Niet aan hetgeen zij zeggen; er rijn menschen, die ons tot tranen toe kunnen ontroeren door hun welspre kendheid en die toch geen greintje fijn gevoel bezitten behalve met hun mond, eenvoudig omdat ze geen zier voelen van alle schoone woorden, die ze uitspreken. Merkwaardig genoeg zijn frjngè- voeüge menschen dikwijls te herken nen aan hetgeen ze juist niet zeggen. Wij hadden het daareven over die „kwetsbare pëek" van ieder mensch. Wanneer wij iemand een beetje meer dan oppervlakkig kennen, weten wij ook wel wat zijn kwetsbare plek is. Het leven zou heel wat aangena mer rijn ,als wij menschen elkanders teere punt ont-agen. Maar helaas, inpla ts daarvan Tiijn wij nu en dan bezeten door de neiging om, in figuurlijken zin, spelden te steken in eikaars kwetsbare plekken. Het overkomt een ieder, dat hij boos wordt op een ander. En iemand die boos is, wordt niet meer gedre ven door den drang, om zijn gelijk aan te toonen, maar door den zuiver negatieven drang om deh ander te kwetsen. En waar treffen wij zeker der doel dan döor juist die kwetsbare plek tot aanvalspunt te 'kiezen Het is een unfaire aanvalsmethode, en indien er sprake is va een over winning is het een bar goedkoope overwinning. Ook loopen wij de kans op een venijnige speldeprik in onze eigen kwetsbare plek bij wijze 'van antwoord. Gesteld mevrouw A. is nie" bijzonder ontwikkeld en is zich dit gemis pijnlijk bewust, terwijl me vrouw B's figuur te wenschen over laat. Nu krijgen de dames onaange naamheden. Tien tegen een dat me vrouw B. een hate'ijke- opmerking zal maken over: „ontwikkelde men schen", waarop mevrouw A. zal ant woorden: „dat een vrouw meer heeft aan een bekoorlijk figuur". Ln hier kunnen wij nu de fijnge voelige menschen '.erkenn a aan het geen zjj niet zeggen. Een fijngevoelig mensch zal nooit een ander met opzet treffen op een kwetsbare plek. Een fijngevoelig mensch zal óók voor rijn recht opkomen, kan zelfs boos worden en desnoods zeggen: „loop naar den drommel" maar zal nooit rijn toevlucht nemen in de kleinzielig-wreede voldoening om een ander te treffen in zijn teere punt. Het is wel eens leerzaam en onder houdend om onze omgeving, te be ginnen met onszelf, volgens dezen regel te toetsen op fijngevoeligheid. Dr. JOS DE COCK. s-GRAVENHAGE, 8 Oct. De bestrijding van het mond-en klauw zeer onder het vee blijft de bijzon dere aandacht houden van de daar voor aangewezen instantie, d.i. den Veeartsenijkund. dienst. Het onder deezn dienst ressorteerende Staats-Veeartsenijkundig Onderzee kingsinstituut, het z.g. mond- en klauwzeer .instituut te A'dam, zal een onderzoek instellen omtrent het voorkomen van bedrijven, waar het vee voor aantasting door mond en klauwzeer steeds gespaard is gebleven. Er wordt daarom aan veehouders, wier vee ondanks be smettingskansen op opvallende wij ze steeds van de ziekte bêvr'd is gebleven, verzocht daarvan schrif telijk melding te maken, onder op gaaf van de grootte van hun vee stapel en den duur van hun er varing. Aan het Staats-Veeartsenij-. kundig Onderzoekingsinstit., Groo te Kattenburgerstraat 7, Amster dam. Daar het onderzoek van zeer groot belang is, wordt iedere vee houder tot medewerking aange spoord. nigheid. Toen hij namelijk in het café Zeemacht was gekomen, had de gerant geweigerd hem een biertje te tappen: hij had al meer dan ge noeg op. N. werd toen nijdig niet alleen op den gerant, maar meer nog op een bezoeker. J. Smits ge naamd. wien hij toevoegde: N.S.B. is landverraad en jij. jij bent een groote oplichter. En als de oorlog voorbij is. zal ik jou met een bijl bewerken en je in je eigen graf trappen. Zooals gezegd. N. wist zich niets te herinneren en bovendien blijkt ook nog dat S. heelemaal geen lid van de N.S.B. is. Intusschen de fei ten stonden vast en het vonnis luid de conform den eisch: 75 gulden boete of 30 dagen. BELEEDIGING VAN EEN VOLKSGROEP. In een café te Wieringen had ver dachte K. G. o.m. gezegd: De NSB. ers hebben in de oorlogsdagen op Hollandsche soldaten geschoten". Verdachte ontkende deze ten laste legging, maar er waren twee getui gen. die allebei een zeer duidelijke verklaring gaven: K. Kamping die een klacht had ingediend, omdat z.i. de N.S.B. beleedigd was en N. A. Moeliker, die de geuite woorden eveneens gehoord had. Op een vraag van den Officier waar verdachte tijdens de oorlogs dagen gediend had. zeide deze. in IJmuiden te hebben gelegen maar dat hij'nooit gezien had. dat NSB'ers op Hollandsche soldaten schoten. Bovendien bleef hij ook nu bij zijn verklaring dat hij de gewfaakte woorden niet gebezigd had. De Officier achtte evenwel het bewijs geleverd en waar hier spra ke is van beleediging van een volks groep. kon niet volstaan worden met een geldboete. Bovendien moet er nu toch eindelijk eens een einde ge maakt worden aan het roddelen en lasteren. Eisch en vonnis twee maanden. Economische 'rechter. De economische rechter te Alk maar veroordeelde Woensdag o.m de volgende verdachten wegens overtreding van het Akkerbouwbe sluit: N. Volkers te Harenkarspel (45 kg. capucijners vervoerd) tot f 110 of 20 dagen. C. ^Lampers. Winkel 38 kg. tarwe vervoerd) tot f 90 of 18 dagen. Voor het wassehen vai zuiver wol, zijde en kunstzijde j (niet voor katoenen en halfkatoenen stoffen) INVAL IN EEN SPEELHOL. Een inspecteur en 2 agenten heb ben gisteren eep inval gedaan in een café in de Reguliersdwars straat te Amsterdam, al\ya^r gele genheid zou worden gegeven tot het z.g. pokeren. Tegen den caféhouder werd pro ces-verbaal opgemaakt voor het gelegenheid geven tot hazardspbl, terwijl de 6 spelers, personen uit het café- en amusementsbedrijf, geverbaliseerd werden voor het deelnemen aan hazardspel. Er werd met fiches gespeeld om bedragen van maximum 25 gulden. KNAAPJE AT STAALPILLEN. In den loop van gisteren heeft het driejarig zoontje van den heer V., wonende in de Steenstraat te Utrecht, een groote hoeveelheid staalpillen, ongeveer dertig stuks, gegeten in de meening, dat het drop was. Nadat men tot deze ont dekking gekomen was, is het knaapje naar het stads- en acade misch ziekenhuis vervoerd, Heden nacht is het echter overleden. STAATSCOURANT. Bij beschikking van den secr.-een. van het Dep. van Opvoeding enz. is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkun de a. d. Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de proef ondervindelijke natuurkunde: Dr. J. M. W. Mil'atz. thans conservator aan deze universiteit. Bij besluit van den secr.-gen. .van het Den. van Justitie ziin benoemd tot rechter-nlaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Rot terdam: 1. Prof. Mr. Ph. A. N. Hou wing. hoogleeraar aan de Handels- hoogeschool te Rotterdam: 2. Mr. W. M. E. van Rossem. advocaat en pro cureur te Rotterdam: 3. Mr. C. J. de Vries, advocaat en procureur te Rotterdam.. In kalf- en geldekoeien was het Donderdag j.1. een matige handel. Geldekoeien waren er nogal veel aangevoerd. Hoogste notering van kalfkoeien was f 600.«n van de geldekoeien f 400.Hiervan was wel betere kwaliteit dan de vórige week. In pinken was het een stug ge handel met nogal aanvoer. Deze golden tot f 275.De handel in veulens was zeer goed te noe men. Nu de hoogste noteering tot f 900.—. Voor de centrale heden aangevoerd 598 stuks rundvee, 250 stuks graskalveren. Het was een groote levering vette schapen voor de centrale waren er 171 st. aangevoerd. Voor het fokmateriaal werden buitensporige hooge prij zen besteed. Deze dag tot f 150.— per stuk. Overhouders f 40.— tot f 54.Ooien f 50.tot f 70. het was een vlugge handel. Gere gistreerde rammen liepen in door snee f 65.— tot f 85.—. Een buiten gewoon dier ging voor f 240.van de hand. Ook \yaren er van f 100. De handel was goed. 'Geiten een gewone handel tot f 80.— Konij nen bij 't oude. Biggenhandel had weer een stroef verloop. Daar is heel wat af, de kleine biggen van af f 15.— tot ouderen f 30.—.Wat een verschil bij een maand teeg. Kippen prijshoudend. Het was de zen dag een drukke aanvoer van vee en heel druk bezoek. DE SOWJET-UNIE IN DEN KOMENDEN WINTER. MADRID, 9 Oct. In de Lon- densche Daily Mail stond een de zer dagen een artikel over de ca- tastrophale positie dar Sowjet-vol- ken in den komenden winter, dat geschreven is door een van de cor respondenten van dit blad, die den vorigen wii. :er in de Sowjet-unie heeft medegemaakt. Dit artikel is door het blad aMdrid gedeeltelijk overgenomen. In dit artikel wordt o.a. gezegd: De aanstaande Russi sche winter behoeft geen commen taar, de feiten zijn al voldoende. Wie met mij daar geweest is heeft gezien hoe doode paarden van het front werden teruggebracht om tot voedingsmiddel verwerkt te wor den. De rantsoenen levensmidde len zijn zeer klein en de bevolking moet den geheelen nacht in de rij staan om iets te krijgen, zoodat reeds in den vorigen winter mas sa's oude menschen van honger zijn gestorven. Het gebrek aan steenkool is zoozeer gestegen, dat in Leningrad de boomen in de voorstad zijn geveld en alle hou ten huizen gesloopt moeten wor den. Men kan zonder overdrijving zeggen, dat den Sowjetvolken den ergsten winter van hun geheele ge schiedenis te wachten staat. KERK EN KLEEDING. In de Mededeelingenbladen der Chr Gereformeerde kerk lezen wij o.m. het volgende over kerk en kleeding: „Het is een droef, van ontaarding blijk gevend verschijnsel, dat in zoo vele opzichten de grens tusschen kerk en wereld wordt uitgewischt. Aller meest waar dit geschiedt ook door de kerkleden zelf, hier inzonderheid de vrouwen en meisjes, inzake hun klee ding. Gedurende den zomer heeft men het kunnen zien, hoe vele meisjes, en waarlijk niet alleen jongere, ja ook zelfs vrouwen, ter kerk gaan zonder hoofddeksel. Of, soms gedekt met al lerlei kleurige doekjes, losjes om het hoofd gebonden, alsof men zoo van het strand was weggeloopen. Dit moet alzoo niet zijn. De samenkomst der gemeente is toch waarlijk niet ge lijk aan een gang naar de bioscoop Evenmin aan een vertoeven aan het SCHAGEN, 8 Oct. 18 Veulens f 500—900. 80 gelde koeien (magere) f 300—400. 508 iuem (vette) voor de Centrale. 5 kalikoeien f 500-000, 37 pinken f 150—275, 250 graskalverpn voor de Centrale, 11 nuchtere kalveren vcior de Centrale, 30 magere schapen f 80—150, 171 idem vette voor de Centrale, 14-8 overhouders f 40—70, 8 bokken en geiten t 20 —80. 47 biggen f 1530, 171 ko nijnen f 17, 25 kippen f 23.50. IJMUIDEN, 8 Oct. Tarbot 8—3.50, tong 7.50—2.50, groote griet f 5, kleine griet 2 50. kleine zetschol 2.50, kleine schol 2? soort 2.3e soort 0.80, 4e soort 0.50, middelschol 3.—, kabeljauw 2.groote griet 1.50, kleine griet 1.20, pusgul 0.80, visipuf 0.10, groote roode poon 3.kleine roode poon 1.20, schar le soort 0.60, 2e soort 0.30. groote makreel 1.50, kleine makreel 0.55, wijting diahit 0.80, alles per Kg. strand. Het is geeri fietstocht en geen picnic. Het is ook geen lezing noch een concert bijwonen. Het is een ontmoeting Gods met Zijn volk, en van dat volk met God. Het is klim men met Mozes op den berg in Gods tegenwoordigheid. Het is ingaan in Gods heiligdommen. Het is: „Komt, laat ons samen Israëls Heer, den Rotssteen van ons heil, Met eer, met Godgewijden zang ontmoeten..." Er moet onderscheid en onderscheiding zijn. En het is toch niet weg te rede neeren, dat tot het „wel gekleed" be hoort, inzonderheid voor de vrouw, dat zfj haar hoofd gedekt heeft. Zal zij ter audiëntie durven gaan in het paleis der koningin, zonder hoed op het hoofd? Is er één vrouw of meisje die dit alsdan gezegd behoefde te worden? Het vrouwelijk gemoed zou haar dit vanzelve voorschrijven En hoe zou ze durven gaan ten paleize, met naakt ontbloote beenen? Of op het hoofd een bontgekleurde zak doek? Maar de kerk, ziet ge, naar de kerk, wel waarom zoo niet naar de kerk? Naar de kerk kan Alles! Er bestaat een merkwaardig woord in Lucas 8 geschreven. Als de van den duivel bezetene door Jezus gerei nigd is, dan is hij: „zittende aan de voeten van Jezus, gekleed en wél bij zijn verstand". Zie, de «duivel had hem óntkleed". PRIESTERGEBREK. De 'Fransche Roomsch-Katholieke kerk lijdt aan priestergebrek. Van de ruim 40.000 geestelijken is slechts 16 pet. beneden-de 40 jaar oud. Het aantal nieuw gewijde priesters is overal bedenkelijk laag; in de diocese Annecy bijv. stierven in 1940/1941 32 priesters en werden slechts 8 nieuwe priesters gewijd; in alle diocesen floet zich een dergelijk verschijnsel voor. Met name uit de betere standen komen bijna geen priesters meer voort. HET KWART-TON-PLAN. De Nederlandsche Hervormde ge meente te Den Haag wil aan vaste contributies een méérbedrag van f 25.000.per jaar bijeenbrengen, teneinde 4 a f nieuwe predikants plaatsen te kunnen financieren. In eersten aanloop kreeg de betreffende commissie behalve enkele giften voor ééns thans 1600 nieuwe contribuan ten met samen 6200.per jaar bij drage. De actie wordt voortgezet. I

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3