Tivoli-voorstelling i Het gebed der godloozen „Arbeids-orde Het uitdijende universum De kwestie der geboeide krijgsgevangenen te KROMMENIE: Drs. Arn.ETMAN De eerste Stadsnieuws Overweldigend succes Doornroosje - IN CASINO Vrije vestiging in Den Helder Mededeelingen van den Distributiedienst Opwekkingssamenkomsten Een Britsche uiteenzetting Nadere Duitsche verklaring te wachten Die Peli-Was, was (maar ze komt te rag!) ijjV/Uj'IOpJ li KOMT IN HOORT Nationaal Socialistische Beweging* DINSDAG 13 Hcd Nederland studeert bijt Herinnert de geestelijkheid zich nog? Dat het initiatief, het Tivoli- theater weer voor het Helder- sche publiek open te stellen, op prijs is gesteld, is Zondagmid dag bij de beide voorstellingen gebleken. Tivoli was zoowel om twee als om vijl nur een uitver kocht huis. Brigadier Kramer hield de rij wachtenden, die tot aan de le Vroonstraat reikte, in bedwang en in groepen werden de bezoekers in het theater toe gelaten, een maatregel, die er toe leidde, dat alles vlot en zon der stagnatie verliep. Het deed ons genoegen om den populai- ren man van Den Helder de hand te kunnen drukken en hem daar als vanouds in de loyer van Tivoli te zien staan, het tal rijke publiek verwelkomend. De heer van Twisk vertelde ons, dat het na dit buitengewone succes zeker in zijn bedpeling lag om op dezen weg voort te gaan. We mogen zelfs verklap pen, dat ook Zaterdags in de toekomst ©en tweetal voorstel lingen zal plaats vinden, even eens om twee en vijf uur. Het programma. De heer van Twisk betrad voor de voorstelling het tooneel om or> zijn joviale wijze een hartelijk wel komstwoord aan het publiek toe te roepen. Een donderend applaus moest hij bij verschijnen in ontvangst nemen en hieruit bleek niet alleen, dat het bijzonder op prijs werd gesteld dat trien weer eens ter bioscoop kon gaan, maar vooral dat de heer van Twisk nog steeds een plaats in neemt in de harten van zeer velen. De verzekering werd gegeven, dat voor de beste films gezorgd zou worden en men weet, dat dit in derdaad steeds het streven is ge weest van de directie. Na dit wel komstwoord klonk opnieuw een hartelijk applaus op. Na het Hollands nieuws van Profilti en het Ufa wereld nieuws, beide zeer actueel, kwam de film, die overal in het land een uitstekende pers heeft gehad, „Koi> Terry". Een van de meest frappante dingen in deze film is wel de wijze waarop Marika Röklt de dubbel rol van Kora en haar zuster Mara vervult. Men is inderdaad geneigd om te denken, dat deze twee rollen door twee verschil lende personen worden gespeeld. De bijzonder goede rpgie blijkt uit dit geheole filmwerk. Het is zoowel revue ats variété was ge geven wordt, terwijl het geheel vaart en spanning ademt. Uit stekend getroffen is de sfeer van het amusementsbedrijf. Grootsch is de opzet van het geheel, zoo wel voor spet als muziek. Van deze film heeft het H&1- dersche publiek, dat zoolang verschoond is gebleven van dio- scoopbezoek voor 100 procent kunnen genieten en de heer van Twisk had geen betere keus kunnen doen. Th. Biiisma Jr. Geslaagde kindermiddag. Zaterdagmiddag gaf de Amster- damsche tooneelvereeniging onder leiding van Theo Vink een voor stelling van „Doornroosje, de schoone slaapster", een tooneetstuk naar het bekende sprookje van Moeder de Gans. Er waren heel wat kinderen ge komen, naar schatting ongeveer een 500 en te oordeelen naar het enthousiaste applaus waarmede zij steeds een nieuw bedrijf inluidden, zijn allen tevreden naar huis ge gaan. Inderdaad was hetgeen er gebo den werd de moeite zeer waard, vooral de opperlakei deed zijn rol naar behooren, terwijl ook de Ko ning en de Prinses goed spel te zien gaven. Spannende momenten voor de kinderen waren vooral de oogen- bliken dat de heks zich achter den lakei opstelde om hem bang te maken en niet zelden hoorden wij dan de opmerking uit één der kindermonden: „Pas op" of „Ach ter je Hoewel het jammer was dat de pauze's tusschen de bedrijven te lang d<uurden, was het geheel toch een vlotte vertooning en ze ker een geschikte afleiding voor onze jongens en meisjes. (J. Bremer). BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 3 t/m 6 ©ctober 1942. Bevallen: M. van Halen—Breg- man, z.; R. OttenOtten, z.; J. A. de Boer—Ooms, z.; A. SmidKos, d. Overleden J. Visser, m., 47 jaar. Ondertrouwd: J. Raven en J. Oud- kerk; T. J. Schaatsenberg en A. C. Janssoniu'S. ijsen en A. Ambuul; J. H. Rietvink en A. Duin; L. van den Berg en E. Stuijvenberg; J. Schenk en W. van Eis; A. Hoogland en W. H. Streicher. Officieel wordt medegedeeld, dat de „Vercrdenlng, houdende verbod van vestiging en verhui zing binneL een aangewezen deel der gemver.te Den Helder" Is In getrokken. Dit befeekent, dat in den ver volge geen toestemming van den Burgemeester meer noodig ls om zich binnen deze gemeente te vestigen. Ook voor het ver anderen van woning binnen de gemeente is dus geen toestem ming meer noodig. Uitreiking nieuwe bonkaarten 12e periode 1942. De distributiedienst zal van heden, Maandag 12 t/m Vrijdag 16 October a.s. algemeene uitreiking houden van nieuwe bonkaarten voor voedings middelen en aardappelkaarten vcor de 12e periode, loopende van 1 No vember t/m 28 November 1942. Op de bonkaarten van de thans loopende periode is aangegeven, op welken dag men de nieuwe bonkaar ten moet afhalen. De uitreiking te Julianadorp zal gehouden worden op Donderdag 22 October 1942, ook voor de aldaar wo nende zelfverzorgers. De zelfverzorgers, die gewoon zgn de nieuwe kaarten te Den Helder af te halen, worden daartoe in de ge legenheid gesteld op Zaterdag 17 October a.s. De aandacht wordt er op geves tigd, dat men terstond bij het in ont vangst nemen der kaarten dient te controleeren oi. men alle bescheiden waarop men recht heeft, heelt ont vangen, aangezien latere reclames uiteraad niet in behandeling kun nen worden genomen. Ook mott men er op toezien, dat slechts één bon van het inlegvel <m wel degene, waar van het num-n'.r overeenkomt met dat der uit te reiken bonkaart, wordt verwijderd. Tevens dient men na te gaan of op de distributiestamkaarten de afkrui- CORRESPONDENTEN EN MEDEWERKERS van 't Dagblad voor Noord-Holland gelieven voortaan hun maand- of kwartaalrekeningen rechtstreeks in te zenden aan: Hoofdredactie Dagblad voor Noord- Holland. Voordam 9, Alkmaar. sing der vakjes op de juiste wijze heeft plaats gevonden. Bij de uitrei king van een bonkaart voedingsmid delen 12e periode r 142 en één of meer aardappelkaarten wordt het vakje K 5 afgekruist. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de in het nummer van Zaterdag voorkomende officieele pu- bl"' mtie. Afhalen aanvraagformulieren bijzonderen arbeid. Van heden (Maandag) af kunnen de aanvraagformulieren voor bij zon deren arbeid voor de 12e periode 1942 (128 November) bij den distributie- dienst worden afgehaald. De uitreiking der toeslagkaarten zal plaats vinden in het tijdvak van Maandag 19 t/m Zaterdag 24 Octo ber a.s. Waarschuwing voor textielhandelaren Het is gebleken, dat er textielhan delaren zijn, die reeds goederen ver- koopen op de nog niet geldig ver klaarde punten van de textielkaar- ten (nos. 1 t/m 40). Bij constateering van een derge lijke overtreding zal de distributie- dienst strenge maatregelen nemen. Bovendien zal het betrokken Rijks bureau daarvan in kennis worden gesteld, waardoor de betrokken win kelier groot gevaar loopt, dat zijn vergunning zal worden ingetrokken. Men zij dus gewaarschuwd! In het Evangelisatiegebouw, Vij zelstraat, zullen aan het eind van deze maand, van Donderdag 22 tot en met Zondag 25 October, opwek kingsamenkomsten worden gehou den, onder leiding van den evange list, den heer J. Kits, van Zeist. Verschilhu.de sprekers zullen daar voorgaan, o.a. Ds. v. d. Flier, gewe zen predikant vau de Baptistenge meente te Apeldoorn. De samenkomsten zullen worden ingedeeld zooa.s dat gebruikelijk is: 's morgens bidstond, 's middags sa- mankomst, daarna een gemeenschap pelijke koffiemaaltijd, waar de kof fie gratis wordt "erstrekt en vervol gens een avondsamenkomst, waaraan een zangdienst voorafgaat. BERLIJN, 11 Oct. (D.N.B. De Bristche regeering heeft op 10 October ten aanzien van de kwestie der geboeide krijgsge vangenen een officieele verkla ring uitgegeven, die de volgen de Engelsche uiteenzetting der gebeurtenissen behelst: „Bij den aanval op Dieppe werd onbevoegd een bevel uitgegeven, inhoudende, dat de handen van gevangenen, waar dat slechts mo gelijk was, gebonden moesten wor den, opdat zij hun papieren niet konden vernietigen. Op de klach ten van de Duitsche regeering, gaf het ministerie van oorlog terstond voordat er nog tijd geweest was tot een onderzoek, een verklaring uit, volgens welke een dergelijke lastgeving, wanneer zij mocht zijn gegeven, ingetrokken zou worden, aangezien de regeering van opvat ting was, dat men uit een derge lijke lastgeving zou kunnen lezen, dat zonder rekening te houden met de bestaande omstandigheden de handen van krijgsgevangenen gebonden moesten worden. Na het instellen van een onderzoek is er geen bewijs voor gevonden, dat welken gevangene ook, die uit Dieppe meegebracht werd, de han den gebonden waren. Wel kwam echter het bestaan van de betrok ken lastgeving aan het licht en zij werd ingetrokken. „De aanval op Sercq is ten uit voer gelegd door tien officieren en manschappen. Zeven man van de troepen 'namen vijf Duitschers ge vangen. De handen der Duitschers werden gebonden, opdat de man nen, die de gevangenneming ten uitvoer legden, hen door hen on der den arm te nemen, konden wegleiden. Geen schriftelijke last geving of andere instructie werd uitgegeven. De gevangenen moes ten nl. op weg naar de booten langs de door de Duitschers bezet te kazrenes geleid worden en on dank voorzichtigheidsmaatregelen braken 4 der Duitsche krijgsgevan genen onder luid geroep los en moesten neergeschoten worden, ten einde te verhoeden dat zij alarm zouden slaan". Naar het Duitsche nieuwsbu reau in dit verband verneemt, zal het opperbevel der weer macht binnenkort een samen vattende uiteenzetting geven van de behandeling van Duit sche krijgsevangenen door En- gelschen. Ongeacht deze a.s. documentaire publicatie van het opperbevel der weermacht constateert het D.N.B. ten aan zien van de bovengenoemde officieele verklaring der Brit sche regeering het volgende: De Britsche regeering geeft met de bovengenoemde verklaring voor de eerste maal toe, dat inderdaad een Britsch militair bevel tot boeien van Duitsche gevangenen bestond nauwkeurig geformuleerd, zooals indertijd door het opperbe vel der weermacht is weergege ven. De Britsche verklaring, dat niet één van de gevangenen, dde van Dieppe meegenomen werden de handen geboeid waren, is zon der belang, aangezien iets derge lijks van Duitsche zijde nooit be weerd is. In feite zijn eqjiter, naar door het opperbevel der weer macht op 7 October met nauw keurige bijzonderheden bekend ge maakt werd, een heel aantal Duit sche soldaten, die tijdelijk in En gelsche handen gevallen waren tijdens hun gevangenschap ge boeid. Hieromtrent zijn de pro tocollaire verklaringen van de betrokken Duitsche soldaten aan wezig. Bovendien zijn aanwezig fotografische opnamen betreffende een bij Dieppe in Engelsche ge vangenschap geraakten arbeids soldaat der Organisatie Tod't, die in geboeiden toestand den dood heeft gevonden. Afgezien van deze onweerlegbare bewijsstukken zal het Engelsche ministerie van oor log ook wel nauwelijks aanneme lijk willen maken, dat een door dit ministerie als bestaand toege geven bevel van een militaire commando instantie in feite rfoo de ondergeschikte officieren en soldaten niet zou zijn uitgevoerd Ten aanzien van den aanval op Sercq geeft de Britsche officieele verklaring eveneens toe, dat de daar gevangen genomen viif Duit sche soldaten geboeid ziin. Wat de Britsche opmerking betreft, dat vier Duitsche gevagenen losgebro ken ziin en doodgeschoten moesten worden om te verhoeden, dat zii alarm zouden slaan, wordt van Duitsche zijde verklaard: de gevan gen genomen Duitsche soldaten wa ren op het oogenblik hunner ge vangenneming voor een deel barre voets of in kousen en slechts met een hemd gekleed. Het is derhalve bepaald belachelijk wanneer de Engelschen verklaren, dat zii ze bil hun Doging om los te breken, had; den moeten doodschieten, opdat zn geen alarm zouden maken. Het doodschieten heeft ongetwnfeld een veel grooter rumoer veroor zaakt. De Engelschen vergissen zich echter, wanneer zii beweren, dat zii van de viif Duitsche sol- Het is nu eenmsal zoo: onze meubelen zullen het voorloopig moeten doen zónder die goede Peli wrijfwas en onze vloeren zonder Peli linoleumwas. Maar.... zoo gauw het kan, komt Peli in even uitmuntende kwaliteit terug om weer zonneglans en dennengeur in Uw huis te brengen. nederlandsch fabrikaat der erdalfabriek t over het onderwerp» over 1f POSTZEGEL-CENTRALE Aleverparkweg 109, Tele toon 19848, Haarlerr vraagt isgen hoogster, prijs te koop: engrospar- tijen postzegels, bundel waar en kilo's, alsook se- rie's Nederland, enz. Ook kleine aanbiedingen ko men in aanmerking. Vraagt prospectus Schriftelijke opleiding in: Alg. Ontwikkeling Middenstandsdiploma H.I.S.O., Plantsoen 1 PracRjkdiploma Boekhouden Leiden - Teleioon 25754 Duits, Engels en Nederlands daten er vier hebben doodge schoten. In feite hebben zij er slechts twee doodgeschoten. Een soldaat, die gewond werd, en een tweede ziin hun ontko men. Deze beide soldaten ziin thans door een gelukkige om standigheid de eenige overle vende ooggetuigen van dit bar- baarsche Engelsche obtreden tegen weerlooze krijgsgevange nen. Hun verklaringen ziin pro tocollair voor een gerecht vast gelegd. DE „SIALKORST"-THEORIE EN DE OPVATTINGEN VAN PROF. WEGENER. Ontploffing het einde van onze planeet? BERLIJN, Oct.(V.P.B.) Men weet thans, dat de continenten eens, in praegeologische tijden, een samenhangend geheel vorm den. Trouwens, een blik op de glo- bus kan zelfs den leek van de waarheid van deze stelling over tuigen. Men behoeft zich slechts den Atlantischen Oceaan weg te denken-en Afrika aan Zuid-Ameri ka te passen om te zien dat, even als bij een legkaart, inhammen en vooruitstekende punten precies in elkaar passen. De vraag blijft ech ter op welke wijze en door welke oorzaak de scheiding tusschen de continenten ontstaan is. Tot voor niet al te langen tijd meende men nog, dat de continenten uit een vas tere materie bestonden dan de on derlaag, waarop zij rustten. Men nam aan, dat het vasteland dus, ongeveer gelijk aan een ijsberg, „dreef" op den wonderen onder grond.'Door de middelpuntvlieden de kracht, de invloed van de getij den en andere factoren zoudeö de continenten dan uit elkander ge dreven zijn. Deze theorie werd o.m. door professor Wegener verkondigd, doch op grond van nieuwe onder zoekingen meent men thans te moe ten veronderstellen, dat de schei ding tusschen de continenten ont staan is door een uitzetting van de aardbol. In tegenstelling met de theorieën van Kant en Laplace zijn de planeten niet ontstaan door een verdichting van een gasvormige oer-materie, tengevolge van de zwaartekracht, maar men is thans van meening, dat het geheele uni versum zich uitzet en op deze wij ze langzaam maar zeker uit elkaar valt. Eenzelfdi proces zou zich ook bij onze aarde afspelen. In tegen stelling met de oude opvatting, waarbij men aannam dat onze pla neet door de voortschrijdende af koeling zou moeten inkrimpen om tenslotte als een ijzigen bol eeuwig rond te cirkelen in de oneindig heid, meent men thans, dat de aar de steeds meer zal uitzetten om ten slotte letterlijk uiteen te vallen. Men zoekt de oorzaak van dit proces in de radio-actieve uitstra ling van de aarde, waardoor uit- (Van onzen Berlijnschen correspondent). I N de dagen, toen het bondge- nootschap tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland nog van kracht was. vonden er in het statige paleis der Russische ambassade Unter den Linden vrij geregeld gezellige ont vangsten plaats, waarbij niet slechts een levendig discours, maar ook de met caviaar belegde toast en ste vige glazen wodka een belangrijke plaats innamen. Ons interesseerde in het bijzonder het religieuze vraagstuk en we be nutten de gelegenheid, om ook te dien opzichte van welingelichte zij de de noodige informaties op te doen. Zoo maakten we dan kennis met den catechismus van de besboschniki de godloozen en leerden wij de tien geboden der bolsjewisten uit het hoofd, zooals w dat in onze jeugd op de catechisatie met die der christelijke leer hebben gedaan. Zij luiden als volgt: Gij 'zult die nen en gehoorzamen het Woord van Marx. Lenin en de Sovjets als zijn de de hoogste wet van het heelal. Gij zult God versmaden en iederen godsdienst uitroeien. Gij zult niet denken, spreken of handelen voor u zelf. Gij zult haten allen, die geen marxisten of communisten zijn. Gij zult de Sovjet-feestdagen vieren en ze heilig houden. Gij zult uw vader en moeder niet eeren. tenzij ze mar xistische communisten zijn en dan slechts zulke, die in overeenstem ming ziin met de bepalingen der Sovjets. Gij zult dooden alle kapi talisten en anti-communisten uit naam van de wereldrevolutie. Gij zult bespotten en ondergraven het christelijk gebod van zedelijkheid en deugd. Gij zult als valsche getui ge optreden tegen allen, die tegen het marxistische communisme en de wereldrevolutie gekeerd ziin. Gii zult begeeren. stelen en in beslag nemen alles, wat uw kapitalistische buurman bezit. eindelijk de atomen, waaruit zij bestaat, uiteen moeten vallen, een procédé, dat bij radium en andere radio-actieve elementen zeer dui delijk kan worden nagegaan. Het ontstaan van de continenten wordt nu als volgt voorgesteld: In prae- geologischen tijd zou de aarde met een z.g. sialkorst bedekt zijn ge weest. Sial, de afkorting van ee silicium-alliminium verbinding is de massa, waaruit onze continen ten bestaan. Rondom en dus boven deze korst bevonden zich de zee- en en de dampkring. Tengevolge van de uitzetting van de aardbol barstte de sialkorst en brak in een aantal groote stukken: de tegenwoordige continenten. Wa ter stroomde in de ontstane sDle- ten en zoo ontstonden de oceanen, Deze theorie wordt nog bestreden, maar blijkt thans wel de waar schijnlijkste te ziin. Misschien zal. wanneer onze meetinstrumenten en andere waarnemingstoestellen nog verfijnder worden, deze theorie in niet al te langen tiid bevestigd wor den. WOORDEN VAN LENIN. •"POEN wij dat gelezen en van buiten geleerd hadden, wisten wii genoeg. „God is de aartsvijand der com munistische samenleving". Met de ze woorden heeft Lenin het stand punt van het bolsjewisme ten op zichte van den godsdienst vastge legd. Het is dus iogisch. dat slechts hij lid der communistische partij kan worden, die een vijand is van de kerk en den godsdienst en zich bereid verklaart, aan iedere actie tegen de klerk en het geloof actief deel te nemen. In een brief aan Maxim Gorki schreef Lenin eens over de conclusies die uit dezen ra dicalen eisch voortkomen. Hij stelde bij die gelegenheid vast. dat iedere religieuze gedachte, ieder begrip van den een of anderen God. ja zelfs het discuteeren over dit the ma een „onnoemelijke gemeenheid, een minderwaardige infectie" be- teekende. Op deze these zijn alle handelingen op politiek en cultu reel gebied in Sovjet-Rusland ge baseerd. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942. Be teekent: Groote kans op één der twee millioen geldprijzen. TEXEL. BURGERLIJKE STAND TEXEL van 3 t/m 9 October 1942. Geboren: Simon Petrus, z. v. H. van Heerwaarden en A. Witte; Jan netje, d. v. M. Vlaming en J. van Groenigen: Martinus Franciscus, z. v. M. Witte en A. Kiljan; Jelle, z. v. J. Visser en R. Kalis. Ondertrouwd: S. Nota en G. J. Reus; A de Boer en N. Gomes; A. Lap en H. B. Schrier. Getrouwd: J. A. Helsloot en J. Maas; I. Bruijn er P Mant je. Overleden: Hendrik Bruin, oud 72 jaar, wed. v. J. Zwart; Anthonus Theodorus Zuidewind, oud 2 mnd.; Antje van Heerwaarde, oud 81 jaar, wed. A. Zjjm. POLITIE. Gevonden: een vulpen, een ringe tje, een ruil. BEVOLKING TEXEL. Ingekomen personen: U. Wijngaarden, Den Burg, Stee- nsnplaats 2. T van der Veer en ge zin, Den Burg, Emmalaan 92. C. de Bruijn en gezin Dén Hoorn 125 Fijtje Dros, geh. m. De Jong, Oosterend, Peperstraat 41. Vertrol.ken personen: T. de Wit en gezin, naar Den Hel der, Sternstraat 22. Helena Nieboer, naar Nieuwe Pekcla, Dw 15. H. C. J. van Andel, naar Den Haag, Thor- beckelaan 697. K 2167

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3