Berlijn over redevoeringen van Churcliill en Roosevelt De avond van het jaar valt Stadsnieuws JCoif&at Hoe K.V.H. het maakt Marktberichten Uit de natuur Tijd van stille ochtenden en nevelige avonden NEyTf RECLAME VERHOOGT UW OMZET Wat arbeiders Rijkspostspaarbank Rijkspostspaarbank Texel en de prijs- beheersching Nieuws uit Urk Ook japan neemt represaille-maatreden Nieuws van het Egyptische front Ingezonden Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Willkic in Canada aangekomen Amerikaanscb garnizoen op Bahreineilanden door J. K. S. Herfgtlntree. Reeds eenigen ttfd geleden deed de herfst zyn 'ntree volgens den ka lender. Lang daarvoor echter was het in de natuur merkbaar, dat de zomer afscheid had genomen. De steeds sneller korter wordende da gen de ijle herfstnevels over de lan den 's morgens vroeg, de morgens, die als van een herfstige frischheid waren, het sprak alles duidelijke taal. Hier en daar verkleurden de bl_deren al geel en bruin, we snoven den kruidigen ~eur op van dorrend eikenloof, verteerend blad en vochtig mos. En overal schoten de kleurige kinderen van den herfst, de padde stoelen, 00. Stil wordt het overal in de natuur. ÏJl-teerblauw zijn soms de dagen, zonder wind, doortrokken van een heerlijke rust. Een genot is het dan te zwerven, buiten in de vrije natuur. De jonge ochtendzon speelt over de glinster-bedauwde spinne- webben, die tusschen de struiken ge spannen zijn, wonderwerkjes van re gelmaat en symmetrie'; teer speelt het licht over rijpende vruchten en herfstige bladeren, een kleurspel in heel innige kleuren en warme tinten, van rood en geel, bruin en goud. Geniet nog! Wanneer ge kunt, geniet nu nog van iederen moeien dag. Zwerf over de slikken van ons vaderland, wa r steenroode, zwavel gele en grijsgroene plekken de groei plaatsen van "iet verkleurend zee kraal aanwijzen, waar het zaadpluis van de zeeaster groote plekken zil vergrijs kleurt en met een „etsjend" geluid de snippen voo»- uw voeten op vliegen. Wat is het daar mooi, wan neer de zon speelt over dit wijde lardschap van water, slik, geel riet, zilvergrijze zeeasters en trekvogels! Maar mooi is t in dezen herfst tijd eigenlijk overal. Mooi ic het in het wijde polder land onder bonkige herfstluchten. Mooi is het in het rietland, waar de wind ruischende zangen zingt in het dorrend, grijsgepluimde riet, waarin de rietgorzen rondklauteren en waarboven een kiekendief op machtige wieken omzeilt in wijde kringen. Mooi is het in de duinen, waar de kruipwilgen hun g-~ 1 en bruin blad dragen, waar de spinneweb-wieltjes bedauwd tusisc' en karmijnrood braamblad hangen, waar felgroene moskussens veeren onder Uw voeten op de bruin-dorrende duinhellingen, waar overal -ruig kruipsel van braam, duinroos en ossentong het gaan bemoeilijkt, waar de hei al oud-goud verkleurt en de laatste dopheiden verbloeien, waar de kam perfoelie z'n roode knikkertjes draagt en de kraalhei z'n wrangzure, blau we bessen en de duindoorns vol zit ten met lichtoranje kraaltjes, geu rend als Rijnwijn. Weet ge nog hoe mooi het in de duinen is in dit herfsttij Mooi is het in de bosschen, de herfsttintige bosschen van ons land. Waar de geelvlammende berken staan, waar tusschen bronzen stam men de blader-regen is beginnen te vallen, stil-ritselend, dag en nacht door. Waar uit de boschbodem een kruidigen geur opstijgt van rottend blad, waar paudenstoelen hun kleu rige heksenkringen trekken en mos kussens intens-groen glanzen. Waar joelend en klingelend troepjes meezen goudhaantjes door de struiken trek ken. Waar de dennen gemoedelijk in den baard staan te brommen op den leutigen herfstwind, die telkens aan- zoef t.1 Overal is het mooi. Omdat overal veranderingen merk baar zijn. B\j de vogels. De zomergasten onder de vogels zijn a' vroeg vertrokken. Het eerst wel de gierzwaluwen, die ons begin Augustus al verlieten, even later gevolgd door den koekoek en de wielewaal. En dan beginnen er al meer aan vertrekken te denken. Als we dan' op een morgen al een heele vluch. koolmeezen in den tuin bezig zien, druk en bedrijvig als altijd, we ten we 't weer zeker: de herfst staat voor de deur. Voor we het weten zitten we dan al gauw weer In den druksten tijd van het elk jaar weerkeerend gewel dige verschijnsel van den vogeltrek. Op de schorren en slikken wemelt het overal weer van allerlei steltloo- pers, meeuwen sternsoorten en een den. Toch is de inzet van den vogel trek steeds aarzelend. Eerst is het nog maar een „zingende trek"; maar die is wel zoo aardig. Op zonnige herfstmorgens gaan fitis, roodborst, boomleeuwerik en tjiftjaf zingend op reis; ook mere'. en zanglijster laten zich dan wel eens hooren. Na tien uur is het al wier afgeloopen. Trou wens, het is alles zonder eenige uit bundigheid. En er is veel onbeholpen gestotter en gestamel bij, brabbel werk van dit jaar geboren vogels, die ook een nummertje willen weg geven. Maar gaandeweg wordt het druk ker. De grootste vogelverplaatsingen vinden eind September—begin Octo- ber plaats. Horden vinkachtigen, als kneu, vink, keep en groenling, kc* men eind September door, terwijl het begin October vooral de zanglijsters en koperwieken zijn, die de aandacht opeischen. En niet te vergeten de kraaien. In dezen tijd plegen ook onze wintergasten, de bonte kraaien, ons weer op te zoeken. Als eiken herfst. Als in eiken herfst hooren we 's avonds in dezen drukken tijd weer de kreten van overtrekkende vogels. Daarvan zijn er aardig wat direct te he'kennen, maar ook zijn er vele, die niet gemakkelijk van een etiketje te voorzien zijn. Het blijft dan maar bij gissen. Wanneer ge 't eenmaal te pakken heot is de roep van de regenwulpen een trillend „bibibibi", uit duizenden te herkennen; ook het fluiten der wulpen en het aardige dubbeltoontje van de oeverloopers geeft geen moei lijkheden, net uoo min als het wee moedig fluiten der goudpluvieren en de slijpende trekroep van de zang lijsters en de koperwieken: „srrie", evenals de typische roep van de grutto's op trek: „kuk-kuk". 't Is maar een weet. Het bestudeeren var. al deze vogelgeluiden is een aller leukst werkje! Bjj de planten. Ook de planten geven ingrijpende veranderingen te zien. Herfsttinten en bladerval zijn daarvan wel de meest belangwekkende. Beide houden verband met de maatregelen, die boomen en planten nemen met het oog op den komenden winter. De sap stroom wordt naar het wortelstelsel gezonden; daar worden de voedsel voorraden opgeslagen: alle bruikbare stoffen worden uit het blad gehaald, de onbruikbare erin gebracht. Hier door ontstaan die wondermooie herfsttinten. En niet lang daarna wordt het blad, overtollig geworden, afgeworpen. D*ar hebt ge den bla derval. Ook heeft nu alom vruchtvorming plaats. Tusschen geel, bruin en rood tintend herfstblad glanzen de rijpen de bessen; oranje en koraalrood van lijsterbes en egelantier, nachtschade en kamperfoeli; blauwzwart van vlier en liguster; donkerood van de meidoorn. Nog meer verandert! Maar ook bjj veel andere dieren, en dus niet alleen bij de vogels, grij pen veranderingen plaats. Evenals bij de planten en boomen zijn het hier ais regel maatregelen om den winter door te komen. Om even een greep te doen. De in secten hebben zich verpopt, of zich ingesponnen, of zijn weggekropen in dor blad, achter schors, in kieren. Kikkers en salamanders zijn wegge kropen in de modder, veel vlsschen zoeken andere regionen. Vraag het aan een visscher en hij zal u vertel len, dat ook in zee alles op zijn tijd wegtrekt. Van de kleii e zoogdieren zijn er al heel wat hun winterslaap begon nen. De egels hebben hun warme, blad-bekleede winternest opgezocht, de vleermuizen, voorzoover ze niet wegtrekken, hun slaapplaatsen, waar ze, kop-omlaag, den winter slapend doorbrengen. Bij heel veel dieren komt de trek voor. Hierover wellicht later nog eens meer. Herfst. Prachttijd! Tijd van stille ochtenden en neve lige avonden. Maar ook vaq ruig, buiig weer met neerstriemenden re gen. De eerste herfststormen beuken de kust. Geniet van den herfst! BRUTALE TARWEDIEFSTAL. Vangifte werd bij de politie in Den Helder gedaan, dat ten naaeele van een landbouwer aan de Doggers vaart niet minder dan 4 zakken tar we gestolen waren uit de schuur. Een onderzoek wordt ingsteld. FIETS GESTOLEN. Van een bewoner der Lorentzstraat werd dezer dagen een fiets gestolen. HONDSDOLHEID. Aangifte bij de politie vond nog plaats van het lang niet leuke feit, dat een hond in de Hoogstraat een jongetje dusdanig in het been beet, dat ook de winterjas vernield werd. LnteAeMeeAt Op de bedrjjfsbvjeenkomst voor de Water- en Lichtbedrijven, welke ge houden wordt op Donderdag 22 Oct. a.s. 's morgens 11.30, zal als spreker aanwezig zijn de heer W. Piersma, Provinciaal Arbeidsfrontleider. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Den Helder. In den loop der maand Sept. 1942 werd op spaarbankboekjes aan bo vengenoemd kantoor en ressort ingelegd 45189,87 en terugbetaald 30711,75 Het aantal nieuw uitgegeven boek jes bedroeg 25. Hieronder hebben w\j de standjes geplaatst van onze korfbalvereeni- gh g KVH, wuarbi, alle drie twaalf tallen zijn betrokken. Zooals blijkt vormen zij steeds de middenmoot, maar voor alle drie ligt de kans naar hooger nog ruimschoots open. De standjes luiden: Eerste klasse. Roda 5 4 0 1 22—8 8 Groen-Geel 2 4 2 2 0 21—7 6 Zaandam-Zuid 4 2 11 25—6 5 KVH 4 12 1 19—12 4 KZ 4 4 0 13 6—29 1 Ados 2 3 0 0 3 3—34 0 Derde klasse. O KV 3 5 5 0 0 35—13 10 KVH 2 3 2 0 1 17—8 4 ZKV 5 3 10 2 21—13 2 ZKV 4 3 10 2 7—12 2 KZ 5 10 0 1 3—5 0 Roda 3 3 0 0 3 3—24 0 Vierde klasse. Groen-Geel 4 3 3 0 0 26—6 6 Groen-Geel 5 3 2 0 1 9—14 4 KZ 6 2 110 5—4 3 KVH 3 3 111 14—10 3 Roda 4 3 0 0 3 3—34 0 OKV 4 3 0 0 3 7—17 0 Zjj nog vermeld dat KVH in de z.g. „Noord-Hollandsche" speelt. TEXEL Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Den Burg. In den loop der maand Sept. 1942 werd op spaarbankboekjes aan bo vengenoemd kantoor en ressort ingelegd 17618,25 en terugbetaald 8142,31 Het aantal nieuw uitgegeven boek jes bedroeg 6. Ook geïsoleerde streken staan onder controle. Amsterdam, 13 October. Dat ook over geïsoleerde streken het spiedend oog van de Prijsbeheer- sching waakt, ondervonden de koop man in lom: en en metalen G. D. en de vischhandelaar P. K. te Oude- schild, op het eiland Texel. D. en K. verkochten te zamen in het begin van dit jaar o.m. twee vaten, inhoudende 400 liter gasolie aan den veehoude J. C. K. De prijs, die voor gasolie mocht worden bere kend, bedroeg 17.93 per honderd liter. D. en K. ontvingen echter van boer K. den flinken prijs van 1. per liter. Onlangs zage t L. en de vischhan delaar K. zich wegens prijsovertre- ding door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching i.e Amsterdam ver oordeeld tot een boete van elk 250.—. Ook de veehouder J. C. K. kreeg een boete, terwijl tevens de 2 vaten olie werden verbeurd verklaard. De kruidenier P. D. te Den Burg oj Texel ondervond eveneens, dat de Prijsbeheersching op dit eiland actief is. Hij werd, wegens het verkoopen van gort, gortmoui. en kaas voor res pectievelijk 20, 25 t80 cent per pond, te-wijl deze ar" 'keler ten hoog ste 14, 19 en 65 cent mochten kosten, beboet met f 75. KERKNIEUWS. Tweetal Ger. Kerk te Urk voor de 2de predika.itsplaats: Ds. Van der Ziel te Sauwerd en Ds. Dijkstra te Ee. CORRESPONDENTEN EN MEDEWERKERS van 't Dagblad voor Noord-Holland gelieven voortaan hun maand- of kwartaalrekeningen rechtstreeks in te zenden aan: Hoofdredactie Dagblad voor Noord- Holland. Voordam 9. Alkmaar. Dit geldt dus alleen voor versla gen en ingezonden berichten. Verontwaardiging te Tokio. .Terwijl de Duitsche pers zich nog uitvoerig bezighoudt met de behan deling van Duitsche soldaten, die bij Dieppe en op het Kanaaleiland Sercq in Britsche krijgsgevangen schap zijn gevallen, waarbij tevens een breede plaats wordt ingeruimd aan de Italiaansche berichten over het beschieten door Britsche jacht vliegtuigen van een Italiaansch la zaret in Noord Afrika, komen er thans ook klachten uit Japan bin nen over de behandeling van Japan sche onderhoorigen. die in de Ver. Staten en andere Amerikaansche re publieken in Britsch-Indië en Enge land zijn geinterneerd. Een groot deel van deze geinterneerden is reeds naar Japan teruggekeerd, na dat men ze had uitgewisseld tegen Amerikanen en Engelschen. Zij ver tellen uitvoerig over hun ervarin gen, die van dien aard zijn. dat de pers ze met groote verontwaardiging weergeeft. Te Tokio wijst men er op. dat men aanvankelijk aan groote overdrijving had geloofd, maar de talrijke verhalen stemmen zoo zeer overeen, dat men wel den indruk moet opdoen, dat de uiterlijk zoo hpogstaande Angelsaksische bescha ving slechts een vernis is. Het is onder deze omstandigheden begrij pelijk, dat de Japansche regeering er aan denkt door middel van re presaille. Amerika en Engeland te dwingen de Japanners, die zich nog in hun handen bevinden, fatsoenlijk te behandelen. In de door Japan ge controleerde gebieden, voornamelijk in Shanghai en in Noord China, be vinden zich nog duizenden Angel- •saksers, die tot nu toe nauwelijks iets van den oorlog bemerkt hebben en die zich nog volkomen vrij kun nen bewegen. Daarbij komen dan nog eenige honderdduizenden An gelsaksische krijgsgevangenen, die zich in Japansche handen bevinden, terwijl Engeland en Amerika tot nu toe geen Japansche krijgsgevange nen hebben gemaakt. Wapenen der As superieur. ROME, 13 Oct. (D.N.B.) Aan het Egyptische front wordt de toe stand de laatste week, naar in be voegde Italiaansche kringen wordt verklaard, gekenmerkt door een aanval van vrij sterke vijandelijke strijdkrachten. Het doel van de op den middensector van het front ■uitgevoerde actie was er klaarblij kelijk op gericht het moreel der Britsche troepen te verbeteren. Deze poging stortte echter reeds in de voorste linies ineen door den tegenstand der spiltroepen, en door het optreden der artillerie. De vijandelijke propaganda heeft, naar hier verklaard wordt, den laatsten tijd weer getracht den in druk te wekken, dat de aanvals- operaties der laatste week aan het front van El Alamein evenals op eenige kuststeunpunten en in het binnenland beschouwd moeten worden als voorbereiding tot ope raties van grooteren omvang. Deze propaganda wordt echter aan den kant der spilmogendheden op de juiste waarde geschat en slechts beoordeeld als onbetwijfelbaar tee- ken van de toenemende nervositeit aan den kant van den vijand. Op het gebied van den luchtoor- W1ERINGEN ZOO IS MEN SPOEDIG ZIJN ARTIKELEN KWIJT. Een winkelier ter plaatse had heel netjes zijn suikerwerkbonnen opge plakt en ter droging op den vloer in de keuken gelegd. Terwijl men in de kamer zat. kwamen de muizen bij de bonnen op bezoek, waar schijnlijk aangelokt door de geur van het gebruikte plakmiddel. Toen men later in de keuken kwam. was de aanblik verbluffend. De muizen hadden heerlijk gegeten van het opplakvel met suikerwerkbonnen. Verscheidene bonnen waren totaal weg en andere bonnen waren ge deeltelijk opgepeuzeld. Voor den be- treffenden winkelier een schade post. Hij heeft zich met de overblijf selen tót den Distributiedienst ge wend. in de hoop er schadeloos voor gesteld te worden. De nieuwe mensch Geachte Redactie, Gaarne verzoek ik U opname van het volgende: Het scheiden van de zon maakt immer op hem, die zijn ziel openstelt voor de grootsüiheid van de natuur, een diepen indruk Hij zou dan de goudgele vlammen willen grijpen, op dat zij niet zouoen opgaan in de duis ternis van den naderenden nacht. Nog een weinig willen verwijlen in den sfeer van l.e nu, en er niet bij stilstaan, dat wij ons buigen moeten voor de Majesteit van het Al. Maar het leven gaat voort en onze weg leidt verder. We moeten voortgaan, ln het ver trouwen, dat ..a het *bange donker van den nacht het morgenrood ons den nieuwen dag zal verkonden. De nieuwe dag, die nieuwe mogelijkhe den biedt e* nieuwe gezichtspunten opent. En waarop een nieuw leven kan worden begonnen. De sporen v-n het oude zullen dan verdwenen zijr. Het oude, waarin wij meenden, zooveel goeds te heb ben gezaaid en zooveel tegenkanting te hebben geoogst. Het is begrijpelijk, dat het ons wel eens bang om 'iet hart wordt in de zen geweldigen tijd. Maar wjj moe ten, tot behoud van onszelf, trach ten te redden, wat te redden valt, beheerscht dooi de krachten, die den mensch stuwen en sturen, vol ver trouwen, dat met den nieuwen dag ook de nieuwe mensch komen zal en moet. Die dan niet mag rusten voor al het verkeerde is uitgebannen. Die zal begrijpen, lat hij de grootheid van den nieuw m tijd heeft te aan vaarden. Het masker, waarin de wereld zich steeds aan ons heeft voorgedaan, is gevallen. Vriendschapsbanden zijn verbroken, het vertrouwen in het menschdom is eeial geschokt. Laten wij, ook van ons masker ontdaan, blijmoedig voortbouwen, in den geest van arbeid en vertrouwen, in het volle besef, dat alleen dkn een wer kelijke beschaving en een hoogere cultuur zich te', volle kunnen ont plooien. Offers zijn gevallen en zullen nog vi 'len Zij, die als offer vielen voor den doorbraak V" het nieuwe, heb ben hun offer niet te vergeefs ge bracht. Aan hen, die achterblijven, wordt de taak gestel^ de levensfakkel aan de komende generatie over te dra gen. Haar licht zoo te doen schijnen, dat het tot een ieder doordringt, is hun hoogste plicht. J. BOS. Timorlaan, Den Helder. 12 October '42. GEEVACUEERDEN BESTOLEN. In het kort komt het volgende ge val hier op neer: twee Heldersche geëvacueerden, die onderdak gevon den hadden in Heerhugowaard. ztin daar bestolen geworden door twee inboorlingen, tw. A. J. H. en J. de W. Eerst hebben ze een Perzisch ta pijt gegapt en later een tafelkleed. De opbrengst van een en andeT is ..eerlijk" gedeeld. H. bekende en hoorde 4 maanden tegen zich eischen. De W. ontkende echter. Hu wist van het heele geval niets af. had wel geld. van H. gekregen, maar dat was een oude schuld, die deze ver effend had. Het bleek echter, dat de VV. nog iets meer op zijn kerfstok had: hij had de portemonnaie van een zekeren Zijp gevonden en den inhoud als zijn eigendom beschouwd zijnde 180 gulden. Bovendien had hij samen met H. bij Zijp nog 3 of 5 bussen, elk inhoudende 10 1. pe troleum. ontvreemd. Dat van die portemonnaie beken de de W.. de petroleum, nou ja maar dat van het vloer- en tafel kleed. nee. dat was heelemaal niet waar. De officier achtte evenwel alles bewezen, mede dank zij duidelijke getuigenverklaringen, en vroeg 6 maanden gevangenisstraf. BANKBILJETTEN UIT PORTE FEUILLE GESTOLEN. IJ. G.. een eenvoudige, min of meer dom uitziende Texelaar, stond terecht, omdat hij op verschillende tijdstippen in Mei en Juni diverse bedragen uit een portefeuille had weggenomen, welke portefeuille niet zijn eigendom was." In totaal had lui zich op deze wijze een goede 500 gulden toegeëigend. Het geld gebruikte hij niet en toen de diefstal ontdekt werd kon hij het heele bedrag dan ook weer terug geven aan den eigenaar, die wel wat al te slordig met zijn porte feuille omsprong. De Officier eischte 8 maanden ge vangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. Mr. Sluis bepleitte zeer sterke clementie: verdachte is minder toe rekeningsvatbaar verklaard deed niets met het gestolen geld en zit nu al biina vier maanden in voor arrest. Spr. vroeg een straf gelijk staande met de preventieve hechte nis. log heeft het verloop der gevech ten van 9 Oct. opnieuw een ondub belzinnige superioriteit van de luchtstrijdkrachten der spil ge toond, tegenover die van het En- gelsch-Amerikaansche luchtwapen. De jagers der spil konden opnieuw in uitgebreide gevechten hun supe rioriteit bewijzen. In deze gevech ten werden 56 vijandelijke vlieg tuigen vernietigd, waarbij alleen door het afweergeschut negen toe stellen vielen. In den oorlog ter zee speciali- seeren de Engelsche vliegers zich na het tot zinken brengen van het Italiaansche hospitaalsohip op een nieuw doel. Sanitaire afdee- lingen, die duidelijk gekenmerkt waren door het Roode Kruis, zijn door Engelsche vliegtuigen aange- valen. Bij dit barbaarsohe optre den tegen Italiaansche sanitaire afdeeingen hebben de Engelsche viegers gebruik gemaakt van ma chinegeweren. Het gebruikelijke Britsche voorwendsel, n.1. het gebrek kige uitzicht en de groote hoogte, die geleid zouden hebben tot een miskennen van het doel. houdt dus in dit geval geen steek. De aan val op de sanitaire afdeelingen is door de Engelsche vliegers ongetwijfeld in koel overleg en met voorbedachten rade ten uitvoer gelegd. Te zijner tijd zal dit ongehoorde optre den beantwoord worden. STOCKHOLM, 13 Oct (D.N.B.) Wendell Willki'e, die op de terug reis is van Tsjoengking-China naar de Ver. Staten, is te Edmon- ton in Alberta (Canada) aangeko men. Hij verklaarde daar, het niet doelmatig te achten, in te gaan op de „voorbarige verklaringen" die door bepaalde Amerikaansche amb tenaren zijn afgelegd met betrek king tot de meeningen, welke hij in de Sowjet-Unie had weergege ven ten aanzien van het tweede front. Willkie zeide, dat hij veel mate riaal heeft verzameld, en bepaalde conclusies heeft kunnen trekken over de oorlogsinspanning van de Ver. Staten. Naar de Zweedsche pers verneemt zal er op de Bahreineilanden een Amerikaansch garnizoen worden ge- stationneerd. Deze maatregel wordt aldus gemotiveerd, dat de economi sche belangen van Noord Amerika daar bereids grooter zijn dan die van Engeland. De commissaris van de Britsch-Indische regeering blijft weliswaar zijn functie behouden, doch zal zijn bevoegdheden echter moeten deelen met een Ameri kaansch gevolmachtigde. Deze eilan den waren vooral bekend door hun bloeiende parelvisscherfien. De op brengst bedraagt ongeveer 50 mil- lioen gulden per jaar. Thans zijn de Bahreineilanden ook een belang rijk petroleumcentrum. Na een arbeid van vele maanden heeft de Feldwebel het beeldhouw werk voltooid, dat thans naar het vaderland is gestuurd, om in Mün- chen tentoongesteld te worden. Het beeldhouwwerk heeft bijzondere waarde verkregen door het feit. dat den maker slechts gereedschap ten dienste stond, dat vervaardigd was uit hout en granaatsplinters. PK Deman-PZB-R-P H m Naar het oordeel van Berlijnsche politieke kringen verdienen de door Churchill en Roosevelt gehou den redevoeringen minder de aan dacht wegens hetgeen daarin ge zegd is, dan wel wegens hetgeen zij verzwijgen. In Churchills rede vallen vooral de vele tegenspra ken op, vooral de schreeuwende te genstelling tusschen de bewering, dat de maanden Augustus en Sep tember voor de oorlogsinspanning der geallieerden bemoedigend ge weest zijn en de vlak daarop afge legde verklaring, dat de geallieer den „het zwartste oogenblik" van den oorlog bereikt hebben. In Roosevelts Praatje aan den Haard interesseert hier vooral de verklaring: „Voordat ik onze nieuwe fabrieksinstal- laties gezien had, had ik geen grondige voorstelling van het Amerikaansche optreden in den oorlog". Daarentegen heeft Roosevelt niets gezegd over de kwestie der inflatie, over de schulden van het bedrijfsleven, over het uitzenden van Ameri kaansche troepen buiten het Westelijke halfrond, over de schaarschte aan grondstoffen en over de geweldige militaire nederlagen. Noch de verklaringen van Chur chill, noch die van Roosevelt wor den te Berlijn beschouwd als een nieuwe bijdrage voor den politie- ken of den militairen toestand. PURMElREND, 13 Oct. Gemeentel, kaasbeus: verhan deld 9 partijen, wegende 18.(100 Kg., handel vlug, 40 plus f 55—56, 20 plus f 40-43.50. Kaasmarkt: gewicht 292 Kg., Goudsche kaas f 62.50, handel vlug. Runderen, totaal 1232 stuks: 745 vette koeien voor de levering, 142 geldekoeien f 380—440, 25 melkkoeien f 500— 600 per stuk, 40 stieren voor de levering, 30 veulens f 400—600 p. stuk, 250 pinken f 90—185, 87 nuchtere kalveren voor de slacht voor de leveripg, 23 vette varkens voor de slacht voor de levering, 185 biggen f 14—44. 1991 schapen: 600 voor de levering, rest f 05--98 per stuk, 192 bokken f 25—85. kip eieren f 1.32 per Kg., 1500 oude kippen en hanen 90 ct. per kilo, konijnen 90 ct. per kilo, 400 een den 90 ct per kg. ROTTERDAM, 13 Oct. Vemarkt. Aangevoerd 3529 dieren, waaronder 68 paarden, 149 veulens. 109 schapen, 2060 runde ren, 222 nuchtere kalveren, 507 graskalveren. 80 biggen en 344 hokken en geiten. Prijzen per stuk: melkkoeien f 700—600—500, kalfkoeien f 710- 600—500. vare koeien f 480—385—325, vaarzen l 475—360—235, pinken f 305-230— 190. graskalveren f 190—150—80. De aanvopr van arrpskalveren was ruim met tameliiken handel en onveranderde prijzen. Melk- en kalfkoeien aanvoer gewoon met kalmen handel en prijshoudend. Varekoeien aanvoer groot met matigen handel en iets lagere prijzen. Vaarzen en pinken aan voer ruimer met tragen handel en niet geheel prijshoudend. I.TMUIDEN, 13 Oct. Tong f 7.50—2.50, klpine schol '2e soort f 2, idem 3e soort f 0.80, idem 4e soort f 0.50, pufschar 2e soort f 0.30. vischpuf f 0.10, wij ting f 0.80, alles per kg. URK, 12 Oct. J.l. Zaterdag waren de prijzen: ku"paling 74 ct., snoekbaars 68 ct., roode baars 36 ct., voorn 2233 ct., pos 10 ct., aller per kg. Geen aanvoer van lijnaal. Nest 50 ct. per bak van 37 H kg.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3