Verduister -n DAGBLAD VOOR In Kaukasus nieuwe heuvelreeksen en heistellingen veroverd HELOERSCHE EDITIE 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar Voorts nog 16 andere OBtOrOCdCCrd schepen tot zinken r gebracht Amerikaansch-Japansche zeeslag Italiaansch Weermachtbericht Een bijzonder huwelijk De goede aarde Een artikel van Dr. Goebbels Dc komende winter in Rusland Eogelsche vliegtuigen boven Duitsch'and KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN Iolandsche burgemeesters op |ava 10Oct 18.48 uur f,.k. 8.05 uur Betaling luisterbijdrage per giro De vereenvoudiging der Eindexamens Uit*.N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebuieanx: SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. - DEN HELDER: Konin^str 78. Tel. 2345 (2 lijnen!. - ALKMAAR: Voordam 9. Tel. 3330. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dadelijks. Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 ct n. m.m. Bij contract, binnen een laar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden od aanvraag verstrekt. 87ste Jaargang. No. 11928 DONDERDAG 15 OCTOBER 1942 2 Troepentransportschepen UIT HET HOOFKWARTIER VAN DEN FütLRER, 14 Oct. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben opnieuw snelle, kostbare vij andelijke troepentransportsc'h epen vernietigd. Zij brachten voor Kaapstad tot zinken het Britsche passagiersschip „Or- cades" van 23.456 brt. en tusschen Freetown en Kaapstad het Britsch-Canadepsche passagiersschip „Duchess of Atholl" van 20.119 brt. Deze beide voor het vervoer van 9.000 tot 10.000 manschappen en wapens ingerichte snelle schepen werden gebruikt voor het vervoer van troepen naar Egypte en het Midden-Oosten. In deizelfde wateren werden nog twee andere schepen van 17.425 brt. tot zinken gebracht, zoodat de vijand voor de .Westkust van Zuid-Afrika weer 61.000 brt. aan scheepsruim- verloren heeft. Hoewel aanhoudende uiterst zware najaarsstormen de operaties sterk belemmerden, brachten andere duikbooten in ihet Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan in dagen lange uiterst felle achtervolgingsgevechten 14 schepen tot izinken, die deel uitmaakten van volgeladen en krachtig beschermde voor Engeland bestemde konvooien. Deze veer tien schepen hadden een ge>za menlijken inhoud van 82.000 brt. Voorts beschadigden deze duikbooten twee andere sche pen door torpedotreffers. Daarmede heeft de vijand de laatste vier dagen tus schen New-Foundland en Kaap de Goede Hoop door Duit sche onderzeebooten opnieuw 18 schepen verloren met een totalen inhoud van 143.000 brt. Bij de gevechten tegen de konvooien in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan heeft de duikboot van den luitenant-ter-zee tweede klasse Trojer zich bijzonder onder scheiden. Uit een konvooi bracht deze duikboot acht sche pen met een gezamenlijken inhoud van 47.000 brt. tot zinken. Het weermachtbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 14 Oct. Het operbevel der weermacht maakt bekend: „In den Kaukasus, op den weg van Maikop naar Toeapse, heb ben onze troepen, gesteund door formaties duikbommen werpers en jachtkruisers van het luchtwapen, nieuwe domi- neerende heuvelreeksen en hergstellingen bestormd en in genomen. Hierbij werden al leen in den sector van een di visie ruim 100 versterkte steun punten ingenomen. In Stalingrad en aan het front van den Don zijn tegen- aavallen en oprukkende bewe- gigen van de Sowjets afgesla gen. Ten Oosten van de Wolga hebben gevechtsvliegtuigen overdag troepen- en materiaal- transporten en des nachts vlieg velden der Sowjets gebombar deerd. Op de Wolga is een koopvaarder van gemiddelde grootte tot zinken gebracht. Aan het front van den Don heb ben Italiaansche jagers zonder zelf verliezen te lijden twee Vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den centralen sector van het front werden bij de vernietiging van een vijandelijk steunpunt 65 bunkers genomen en 'n aantal ge vangenen binnengebracht. Op de Finsche golf hebben ja gers bij scheervluchten een bolsje wistische kanonneerboot in brand geschoten. Bij de bestrijding van luchtsteun punten op het eiland Malta door Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn ook gisteren groote vernielingen en branden teweeg gebracht. In felle luchtgevechten schoten bege leidende Duitsche jagers zonder zelf verliezen te lijden 13 Britsche jagers neer. Een eigen gevechts vliegtuig ging verloren. In Noord-Afrika zijn gedurende den geheelen dag gemotoriseerde groepen strijdkrachten en tenten kampen van de Britten aan het centrale en Zuidelijke front van El Alamein blootgesteld geweest aan felle aanvallen van Duitsche viegerformaties. Duitsche jagers hebben zes Britsche jagers bij een verlies van twee eigen toestellen doen neerstorten. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht het Noord Duitsche kustgebied aangevallen. De bevolking leed verliezen. Door brisant- en brandbommen onston den vooral in de stad Kiel niate- riëele schade en schade aan gebou wen. Naclitjagers en afweergeschut van het luchtwapen en de marine schoten volgens tot dusver ontvan gen berichten 10 vijandelijke toe stellen neer. Lichte Duitsche ge vechtstoestellen hebben gisteren bij verrassende aanvallen voltreffers geplaatst op voor den oorlog be langrijke installaties op het Engel- sche eiland in het Kanaal Wight. In de wateren ten Oosten van het eiland is een groot drijvend dok door bommen beschadigd. Verliezen aan beide zijden. S. P: T. meldt uit Washington: „Het afsnijden van de voortdurende Japansche troepentransporten naar de Salomons-eilanden was het doel van een grooten aanval van Amerikaan- sche vlooteenheden op Japansche zee- strijdkrachten", zoo wordt in een of ficieel bericht van het Amerikaansche ministerie van marine meegedeeld. Het is hierbij in den nacht van 11 op 12 October tot een zeeslag op grooten schaal gekomen. De zeegevechten speelden zich voornamelijk in de na- DE JAPANSCHE OPMARSCH NAAR PORT-MORESBY «•nBKsv riWlUGJCO wvr -up' bv370m hoogten in meters Kaart van Pelt De kaart geeft een duidelijk overzicht van den strijd op Nieuw-Guinea. Het voornaamste doel van de Japanners is Port-Moresby te veroveren. De zelfde strijdtaktiek wordt hierbij toegepast als bij de verovering van Singa pore, n.1. Port-Moresby te veroveren van af het land. Na drie vlootoperatiebases te hebben aangelegd zijp de Japanners van yit Boena den opmarsch via het Owen Stanley naar Port-Moresby begonnen. Een felle strijd heeft zich ontsponnen om het plaatsje Kage dat ongeveer 100 km. ten Noorden van Port-Moresby ligt. De Vereenigde Australische troepen hebben hun stellingen ten Zuiden Van Kage liggen. In deze omgeving verwacht men den eindstrijd om Port- Moresby. Bü onze vrijwilligers. Een kijkje in een der vele magazijnen, dik wijls direct achter het front. Van hieruit worden dagelijks de jongens verzorgd en dat het goed is, toont de foto. SS-PK Altstadt-O-H-P H m bijheid der Savo-eilanden af. Eenige Amerikaansche kruisers zijn bescha digd, een torpedobootjager is tot zin ken gebracht. „Aan Japansche zijde", aldus het communiqué, „bedragen de verliezen een zware kruiser, vier tor pedoboot jagers en een transportschip van ongeveer 5000 ton." Na een strijd die ongeveer een half uur duurde, zou den de Japanners gedwongen zijn zich terug te trekken. Op den morgen van 12 October hebben Amerikaansche tor pedovliegtuigen en duikbommenwer pers de terugtrekkende Japansche sche. pen aangevallen. Een Japansche krui ser is brandend achtergelaten. In den namiddag van 12 October hebben Ame rikaansche torpedovliegtuigen wederom een aanval gedaan op een vijandelij ken kruiser en een torpedoboatjager ten Zuiden van Nieuw-Georgie. Een volle treffer heeft den kruiser tot zin ken gebracht. Men heeft nog kunnen waarnemen, hoe de bemanning het schip in reddingsbooten heeft verlaten. BILBAO, 14 Oct. (D.N.B.) Te Begona is een uniek huwelijk vol trokken tusschen den 60-jarigen ioofstommen kunstschilder Valen- tino de Zubiaurre en een jeugdi ge Spaansche. Bij de kerkelijke plechtigheid fungeerde de ruim tachtigjarige" moeder van den bruidegom als getuige. Ter wille van haar zoon had zij zich destijds de onderwijs methode voor doofstommen eigen gemaakt. Op het bruiloftsfeest werden speeches en toasts in ge barentaal ten beste gegeven. ROME, 14 Oct. Het Italiaansche weermachtbericht van heden luidt als volgt: Aan het Egyptische front hebben Duitsche jagers in harde gevechten gevechten negen vliegtuigen neerge schoten, nog twee andere werden door onzen afweer op den grond ten valj gebracht. Het vijandelijke luchtwapen^ heeft in den nacht van 12 op 13 Oc tober een aanval ondernomen op To- broek, in den loop waarvan een vlieg tuig, getroffen door den afweer op den grond, in zee stortte. Sterke formaties bommenwerpers der spilmogendheden hebben wederom de vliegvelden van Miccabba en Halfer met zichtbaar suc ces aangevallen. De begeleidende ja gers leverden voortdurende luchtge vechten met sterke formaties Spitfi- res en schoten 19 van hen neer. Vier onzer vliegtuigen keerden van hun vluchten naar den vijand gedurende de laatste twee dagen niet terug naar hun steunpunten. In den afgeloopen nacht hebben vijandelijke vliegtuigen bommen ge worpen op Catania en het plaatsje Gerbini met hun boordwapens bescho ten. In het centrum van de Middelland- sche Zee is een schip met 400 Engel- sche gevangenen aan boord door een Engelsche duikboot getorpedeerd en tot zinken gebracht. Onze bemanning, die alle krachten inspande bij de red dingsactie, heeft tot dusver 271 overle vende gevangenen gered. Een van on ze op den Atlantischen Oceaan ope- reerende duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. Het staat vast, dat een groot deel der bemanning door den vijand gevangen is genomen. De familieleden zijn op de hoogte ge bracht. BERLIJN, 14 Oct. (D.N.B.) Dr. Goebbels plaatst in een artikel in het weekblad „Das Reich" onder het op schrift „De zegen der aarde", het oor logsdoel der plutocratische landen te genover de problemen van het Duit sche volk, dat zijn gebied moet uit breiden om te kunnen leven. Het doet bijna spookachtig aan onze plutocrati sche tegenstanders te hooren spreken van het einde van den oorlog en hun oorlogsdoelen, zoo schrijft hij. Zij heb ben in het geheel geen idee van de problemen van een jong, groeiend volk Zij spraken van zoogenaamde demo cratische vrijheden, die voor ons bij onze toekomstzorgen in het geheel niets beteekenen. Wij hebben immers niet de keuze democratisch of niet de mocratisch te zijn. Wij staan eenvou dig voor de keuze leven of sterven. Dit alternatief geeft ons de kracht den strijd met de wapenen zegevierend te doorstaan. Onze vijanden hebben te vergeefs getracht scheuren te maken in de eenheid en vastbeslotenheid van het Duitsche volk. Het streven naar ruimte geeft den oorlog zijn zin. Langs de uitgestrekte velden in het Oosten, die het volgend jaar graan voor het dagelijksch brood van ons volk zullen dragen, liggen Duitsche soldatengra- ven. Zij waken er over, dat uit het bloedzaad van den oorlog voor gerui- men tijd van vrede de zegen der aar de voortkomt. De meening van „Scrufafor" in de Sunday Times" GENEVE. 14 Oct. (DNB). Uit Londen wordt gemeld: de militaire mogelijkheden van de bolsjewisten tijdens den komenden winter wor den door Scrutator in de Sunday Times besproken. De schrijver gaat uit van het feit. dat de Sowjet-Rus- sen hun voornaamste steenkoolge- bieden in het Europeesche deel der Sowjet-Unie en de belangrijkste graangebieden verloren hebben. Om deze reden, zoo schrijft hij. gaat de Sowjet-Unie een kouden en honge- rigen winter tegemoet, welke voor de Sowjet bevolking nog grootere ontberingen met zien zal medebren gen dan de winter van 1941'42. Ook de Duitsche legers moeten op nieuw aan het Oostelijke front over winteren. Men kan er echter zeker van zijn, dat de Duitschers alle voorzorgsmaatregelen genomen heb ben om den tweeden winter aan het Oostelijke front voor hun troe pen zoo dragelijk mogelijk te maken Men dient zich ook de vraag te stel len of de Sowjet-Russen in den ko menden winter in denzelfden om vang tegenaanvallen zullen kunnen ondernemen als in den afgeloopen winter. Dit schijnt, zoo zegt Scru tator hoogst twijfelachtig. Overigens hebben de tegenaanvallen der Sow jets in den afgeloopen winter van de bolsjewistische legers zware of fers gevergd. Hierbij moet gecon stateerd worden, dat tijdens de tweede helft van den vorigen win ter door deze tegenaanvallen zoo goed als geen militaire resultaten zijn behaald. De Sowjet-Unie zal in de komende maanden genoeg te stellen hebben met de voedings- en brandstofproblemen en zal niet aan grootscheepsche tegenoffensieven kunnen denken. ■m Hei internationale middel, om zich verstaanbaar te maken is ook in de Egyptische woestijn de gebarentaal, welke de brug slaat tusschen twee volken. PK Krempl H H-St-P H m. BERLIJN. 14 Oct. (DNB). De Britsche luchtmacht heeft, naar het DNB van militaire zijde verneemt, in den afgeloopen nacht bomaanval len gedaan op het Noord-Duitsche kustgebied. De Duitsche afweer dwong het grootste deel van de aan vallende vliegtuigen tot boven zee terug te keeren. Lukraak neerge worpen brisant- en brandbommen richtten voornamelijk in woonwij ken schade aan. De burgerbevol king leed verliezen. Een krijgsge vangenkamp brandde dit. Een pro- centsgewijs belangrijk aantal van de voor deze terreuraanvallen in den strijd geworpen Britsche vlieg tuigen werd door Duitsche nachtja gers en de luchtdoelartillerie neer- Beschoten. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede. dat vrijwilligers voor de Waf- fen-SS en het legioen zich op on derstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen tenein de gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen. die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len. dat thans de mogelijkheid be staat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon. De oplei ding vindt in Nederland plaats ter wijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS Nederland (Ne- derlandsche SS) willen toetreden. 16.10.42 11.00 uur Deventer. NSDAP. Parkweg 2. 17.10.42 11.00 uur Arnhem. We verstraat 16b. 18.10.42 14.00 uur Venlo, Deut- sches Haus, Emmastraat. 19.10.42 11.00 uur Eindhoven. Huis Maria, Kruisstraat. 20.10.42 11.00 uur Den Bosch. Ho tel Noord-Brabant. Markt 45. 21.10.42 10.00 uur Tilburg. Werk liedenver.. Tuinstraat 68. 21.10.42 17.00 uur Rotterdam. Deutsches Haus. 22.10.42 10.00 uur Amsterdam. school Iepenweg 13. 22.10.42 17.00 uur Utrecht. Wehr- machtheim. Mariaplein. 23.10.42 10.00 uur Den Haag. Café Den Hout. Bezuidenhout- scheweg. 24.10.42 11.00 uur Amersfoort. Dienstgebouw Kapelweg. Het Japansche militaire bestuur op Java heeft, naar wij reeds eer der meldden, eenigen tijd geleden inlandsche burgemeesters benoemd te Batavia, Soerabaja en Bogor (Buitenzorg). Thans zijn er in nog 6 andere Javaansche steden in landsche burgemeesters benoemd en wel te Malang, Soekaboemi, Tekiri. Rilliton, Magelang en Che- ribon. Binnen afzienbaren tijd zul len in nog 9 andere Javaansche steden inlandsche burgemeesters worden benoemd. Maan Maan op vanavond om onder 14.04 o jê O N.m. tot morgenochtend 17 Oct. o ff 22.49 V.M. 24 Oet. 1 Nov. L.K. De berichten over de betaling per giro van de luisterbijdrage schijnen bij een deel van het pu bliek tot misverstand geleid te hebben. De zaak is, dat de bezitters van een eigen ontvangtoestel de ver schuldigde luisterbijdrage na 1 November a.s. niet meer per giro zullen kunnen voldoen. Men zij er dus op bedacht, dat het over het jaar 1942 eventueel nog verschul digde bedrag tot 1 November a.s. nog kan worden overgemaakt op postgironummer 400200. Dit num mer wordt op dien datum opge heven. Uitdrukkelijk wordt erop gewe zen dat voor de aangeslotenen bij de rijksradiodistributie aan de wij ze van betaling der contributie niets verandert. HELDERE METEOOR IN DEN AVOND VAN ZONDAG 11 DEZER Blijkens berichten, die in de laatste dagen in het Nederlandsoh Meteorologisch Instituut werden ontvangen, heeft zich op Zondag 11 .dezer te 21.34 een bijzonder hemelverschijnsel voorgedaan. Het wordt beschreven als een hel oplichten van den avondhe mel gedurende eenige seconden •door een meteoor, die een langen staart van rood-geel licht achter zich liet. Het licht wordt aan geduid als dat van vollemaa-n; het licht was zoo fel, d'at het in' de steden, o.a. Amsterdam duide lijk werd opgemerkt. De ontvan gen berichten spreken alle van een verplaatsing van den meteoor van Zuid naar Noord of van Zuidwest naar Noordoost en on geveer in het zenith op de lijn van den Melkweg. De heldere sterrenhemel maak te het verschijnsel in het geheele land duidelijk waarneembaar. Dezer dagen heeft men kunnen lezen, dat opnieuw een aantal vrij ingrijpende veranderingen is aan gebracht in de dit jaar te houden eidexamens voor gymnasia en de hoogere burgerscholen A en B. Verleden jaar gold de toen aange brachte vereenvoudiging voorloo- pig alleen voor 1942. Er waren toen nl. reeds vele scholen, welke niet op volle kracht hadden kun nen werken in verband met de vordering van gebouwen, dMi ko- lennood en de minder goedP voe ding, waardoor de onderwezen stor minder goed wordt opgeno men. Op deze vereenvoudigingen heb- de leerlingen bij de jongste exa mens gunstig gereageerd. De exa mencommissies maakten omtrent dit punt geen algemeene opmer kingen. maar aangenomen kan wor den, dat men er in geslaagd is een zeker evenwicht tot stand te bren gen in dien zin, dat de verlich tingen bij de examens evenredig was aan de verzwaring, welke voor de leerlingen voortvloeide uit de omstandigheden. De nieuwe wijziging van de eischen dient met in 't zelfde licht te zien, als die van het vorige jaar. De omstandigheden zijn im mers te dien aanzien nog siechter geworden. Persoonlijk is de secre taris-generaal van het' departe ment van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming daarbij van meening, dat de hervorming van het middelbaar onderwijs zal moe ten aangeven, nl. een minder zwa re belasting van geheugen en een geringeren omvang der z.g. intel- lectueele vakken, vooral van de wis-, natuur- en scheikunde. De molen aan den Rijksstraatweg bij den ingang van het dorp Holten, waarvan al sedert jaren twee wie ken waren verwijderd, zal binnen kort hersteld worden. Hartgerink-Pax Holland m DE DISTRIBUTIE VAN INSULINE. In verband met de invoering per 15 October 1942 van een rijks regeling ten aanzien van de dis tributie van insuline komen de bepalingen betreffende de ver strekking van dit geneesmiddel, die de commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, op 24 Januari 1942 heeft uitge vaardigd, te vervallen, behoudens het voorschrift, dat de kosten van het geleverde insuline, buiten de normale receptuur der artsen om, als bijzondere uitgaven ten laste komen van het algemeen zieken fonds. waarbij de patiënt is ver zekerd. SCHOOLINZAMELING VAN OUD PAPIER EN ANDERE GROND STOFFEN. Aan die schoolinzameling van oud papier en andere grondstoffen georganiseerd op initiatief van het rijksbureau voor oude mate rialen en afvalstoffen, „Romea" te Den Haag hebben in September 2228 scholen deelgenomen. Door genoemd rijksbureau worden elke maand prijzen uitgeloofd voor de scholen, die de grootste hoeveel heden afvalstoffen inleveren. De eerste prijs in den wedstrijd in de maand September (f 50.—) werd gewonnen door de openbare lagere school te Elhurg (hoofd de heer C. Eegdeman), met een gemiddelde van 23.64 Kg. per leerling. SLAGERS MOETEN BIJ LEVERING AAN HUIS VERKOOPNOTA'S AFGEVEN. De gemachtigde voor de prijzen heeft bepaald, dat slagers met in gang van 13 November as. ver plicht zijn goederen, welke zij aan het huis van den kooper afleveren te doen vergezellen van een nota, welke ten minste de volgende ge gevens bevat: datum van afleve ring, naam en adres van den le verancier en van den afnemer; omschrijving van het goed met aanduiding van de kwaliteit, hoe veelheid en prijs per eenheid, f

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1