Duistere zaken bij Heldersche boeven Verzoek Nieuws uit Urk TEXEL Marktberichten KACHELTJE Stadsnieuws aan treinreizigers Medewerking gevraagd HERMES-NIEUWS (r Wat arbeiders LnteAeMeeAi mmm Weer een geval van meineed? ANNA PAULOWNA te Kerk en zending Naar aanleiding van Uw arti kel ,,Stroomannen voor de spoor wegloketten", voorkomende in Uw blad van 9 Oct., heb ik bij de betrokken ambtenaren naar e. e. a. geïnformeerd. Het bleek inderdaad juist te zijn. Daar vele reizigers zich daar aan ergeren en het den loket ambtenaar ook niet makkelijker wordt gemaakt, wordt langs dezen weg van de gelegenheid gebruik gemaakt den reizigers te verzoeken om zelf voor hun plaatsbewijs te zorgen. Mijnerzijds wordt steeds zoo veel mogelijk gezorgd, dat die reizigers, die vóór 7.30 aan de loketten staan, nog met den trein meekomen. Er komen echter nog geregeld reizigers na 7.30, die er op re kenen, dat de trein nog niet weg is. Hierop wordt echter gelet. Hun wordt dan meegedeeld, dat op hen niet gewacht wordt. Een grooter ongerief voor de gewone reizigers is echter, dat er niettegenstaande de vele ver zoeken om Zaterdags of Zondags te komen, noe- steeds menschen zijn, die hun weekkaart 's Maan dagsmorgens nemen. ZÜ kunnen er veel toe bijdra gen, dat de andere reizigers spoediger geholpen worden en dat ■'e eerste trein op tijd kan vertrekken. Indien zy nu eens aan mijn verzoek zouden willen voldoen, zouden zoowel alle reizigers als wij hiermede ten zeerste gebaat zijn. A. GOUDA, Stationschef Den Helder. Den Helder 11-10-42. INBRAAK AAN DE WESTSTRAAT Aangifte bij de politie geschiedde van een inbraak in een winkel aan de Weststraat. Verschillende voor werpen waren uit het bedrijf ont vreemd. Een onderzoek wordt inge steld. TE VEEL LICHT. Wegens slecht verduisteren werd iemand dezer dagen bekeurd. A.s. Zondag weer drie thuis wedstrijden Aangezien diverse vereenigingen nog moeilijkheden met de terreinen hebben spelen Hermes 1 en 2 (hee- ren) wederom thuis. Hermes 1Strawberriee S, aan vang 3 uur. Hermes 1 krijgt bezoek van het derde elftal van de door de Sport week zoo populair geworden Straw- berries en zal alle zeilen moeten bij zetten om de punten in de wacht te sleepen. W.i.w. heeft Strawb. 3 tot nu toe geen enkel punt, doch de ne derlagen waren steeds zeer klein en tegen sterke ploegen. Met het voor beeld van BMHC voor oogen zullen zij het onze stadgenooten zeer lastig maken. De uitslag zal dan ook niet ver van een puntenverdeeling zijn De stand in deze afdeeling is als volgt: C.H.C. 3 3 0 0 11—1 6 Alliance 3 3 3 0 0 10—7 6 Alkmaar 4 3 2 0 0 7—4 3 Hermes 2 1 1 0 7—4 3 B.MT.H.C. 6 2 1 0 1 4—4 2 B.M.H.C. 7 0 1 2 4—15 1 H.B.S. 3 3 0 0 3 5—11 0 Strawb. 3 3 c 0 3 4—10 0 Hermes 2—C.HC. 2 (Castricum), aanvang 12 uur. Na de verpletterende overwinning van j.1. Zondag zal Hermes 2 dienen te bewijzen, dat ze werkelijk van plan is om een groote rol te gaan spelen. Tegen CHC 2 achten wij ze tot een kleine overwinning in staat. Dames, Amsterdam: T.H.C. '25 2 Hermes. De Hermes-dames zullen het in Amsterdam heel zwaar krijgen en we Verwachten dan ook, dat zij er een liryrTT" puntje bij in zullen schieten. Wordt er echter met de noodige animo ge speeld, dan is een kleine Hermes- overwinning niet bij voorbaat uit gesloten. Hermes 2—C.H.C. 2, aanvang 1.30 uur. De dames-reserves, die Zondag elkeen verrasten door een keurige overwinning op Strawberries 4, zul len a.s. Zondag CHC 2 te bekampen krijgen. We kennen de huidige kracht van CHC 2 niet, doch vermoedelijk zullen beide partijen elkaar niet veel ontgaan. Wellicht, dat hier het ter reinvoordeel van beslissenden invloed op den uitslag zal zijn. Duitsche spoorweg-geschut aan de Atlantische kust tijdens alarm. Van alle kanten snellen de kanonniers toe, om bet geschut te bedienen. PK Langhans-Transo-F P H m. De plaatselijke Leider van het N.A.r. te Den Helder maakt bekend, dat door hem is voorgesteld als Soc. Voorman bij de firma Gebr. Pronk, koek- en banketbakkerij, den heer C. Herjblok; tevens is door hem den heer K. Douwstra, Leeuwenhoekstraat 44, voorgesteld als PI. Medewerker voor het verzekeringsbedrijf. Verzuim kost geld Stuur tjjdig Uw ldnder- bijslaglij it in. Het blijkt, *at de arbeiders, die voor kinderbijs'ag in aanmerking ko men, er nog steeds niet allen van op de hoogte zijn, dat r>ij niet tijdig indienen der betreffende lijsten het recht op den kinderbijslag komt te vervallen. Het betreffende wetsartikel be paalt, dat de bijslag verjaart, indien de lijsten niet binien vier maanden na het kwartaal, waarvoor bijslag wordt aangevraagd, zijn ingediend. Bij de uitbetaling over het eerste kwartaal van dit jaar moest voor het eerst met deze bepaling rekening worden gehouden. Men heeft echter aa .genomen, dat nog niet alle recht hebbenden hiervan op de hoogte wa ren en heeft aan velen, die met de inzending van hun lijsten te laat wa^ ren, alsnog hun bijslag uitbetaald. Bij de uitkeering c /er het tweede kwartaal zal men echter de betref fende wettelijke voorschriften streng toepassen. Op 1 November a.s. loopt de ter mijn van indiening voor de lijsten over het tweede kwartaal van 1942 af, dus over de maanden April, Mei en Juni. Belanghebbenden dienen er dus voor te zorgen, dat de lijsten over het tweede kwartaal dus op tijd dus uiterlijk op 31 October a.s. bij het betrokken orgaan volledig inge vuld zijn ingezonden. Verzuim kost hier geld. Plichten en rechten van Arbeidsfront-leden De leden behooren alle verplichtin gen, welke voortvloeien uit de bepa lingen en stelregels van het N.A.F., naar hun beste weten na te komen. In het bijzonder zijn zij verplicht de in het Bijdrage-reglemenmt vastge stelde bijdragen regelmatig te vol doen en de voorwaarden van het lid maatschap in acht te nemen. Den leden, die hun plichten volgens deze bepalingen en de in aansluiting hierop uitgevaardigde aanwijzingen nako men, staan de in het statuut van het Nederlandsche Arbeidsfront genoem de instellingen ten dienste. Bijdragen De bijdragen van Het Nederland sche Arbeidsfront zijn geen verzeke- ringspremiën, doch vormen den grondslag voor den opbouw, de in standhouding van de in het N.A.F. belichaamde gemeenschap. Zij wor den volgens het beginsel van weder- zijdsche hulp slechts zoo hoog ge heven als voor het vervullen van de door het N.A.F. gestelde opgaven noodig is. De berekening van de bjjdragen geschiedt uitgaande van de gedachte van een gelijkmatige pro gressie, verband houdende met de hóogte van het inkomen. Het bijdrage tarief, ingaande op nader vast te stellen datum, is als volgt: Klasse Weekloon Bijdrage 1 6.— 0.10 2 6.01—,, 9— 0.15 3 9.01—,, 12.— 0.20 4 12.01—,, 15— 0.25 5 15.01—,, 18— 0.30 6 18.01—,, 21— 0.35 7 21.01—,, 24— 0.40 8 24.01—,, 27— 0.45 9 27.01—,, 30— 0.50 10 31.01—,, 33— 0.55 11 33.01—,, 36— 0.60 12 36.01—,, 42— 0.70 13 42.01—,, 48— 0.80 14 48.01—,, 54— 1— - 15 54.01—,, 72— 1.20 16 72.01—,, 90— 1.50 17 90.01—,, 102— 1.80 Voor Inkomens van meer dan 102.per week bestaat geen hoo- ger vast bijdragetarief. Het staat het betrokken lid derhalve vrij, uit sociale overwegingen zijn bijdrage op een hooger bedrag te bepalen; het kan echter nimmer aanspraken ma ken op hoogere uitkeeringen of on dersteuningen, dan die, waarin de bij berekening van de vaste tarieven verkregen gem ddelde klasse voor ziet. De betaling van dergelijke vrijwil lige hoogere bijdragen geschiedt naast aankoop van het bijdragezegel der hoogste klasse door storting van het boven dit tarief uitgaande be drag op de girorekening van het N.A.F. Keert een lid uit het buitenland naar Nederland terug en eindigt daardoor het lidmaatschap van een buitenlandsche organisatie als be doeld in Ic sub 7, eerste alinea, dan worden na aanmelding de aan be doelde organisatie1 betaalde bijdragen bij de berekening van de bjjüragen aan het N.A.F. in aanmerking ge nomen. De economische rechter te Alkmaar, mr. Meijer, had Woensdagmiddag een zeer moeilijk geval te behandelen en het is hem niet mogen ge lukken, alles tot klaarheid te brengen; niet omdat mr. Meijer de zaak niet beheerschte, maar omdat hier een getuige in het spel was en nog wel een kroongetuige aan wiens woorden weinig waarde kon worden gehecht en aan wiens geestelijke gesteldheid mis schien niet de normale eischen gesteld kunnen worden. Intus- schen werd deze getuige ern stig verdacht van meineed en werd derhalve gevangen ge nomen, terwijl hij even later als verdachte zijn zaak terug verwezen zag naar den rechter commissaris, opdat een psy chiatrisch rapport over hem kan verschijnen. Er woont in Den Helder een fa milie Tesselaar, waarvan de vader drie boerderijen bezit. Op een er van woont hij zelf, op de twee an dere hebben zijn beide zoons de leiding. Nu schijnt er op deze twee laatst genoemde boerderijen iets gebeurd te zijn, wat lang niet in or de is. En daar werden de beide broers verantwoordelijk voor ge steld. Maar is dat wel heelemaal juist en rechtvaardig? Kijk, beide boerderijen worden sinds langen tijd bewoond door ge- evacueerden: op elk een vijftig tal en bovendien komen er dagelijks tientallen anderen, die in de on middellijke nabijheid arbeiden. Het is dus op en om deze behuizingen een heeli drukte en dus kan er heel veel gebeuren, wat het oog van den meester niet ziet. Zoo schijnen er op de boerderij van A. S. Tesselaar verschillende malen schapen geslacht te zijn en bij onderzoek, ingesteld door opspo ringambtenaren, vond men een hoeveelheid vleesch, slagersgereed schap, een schapenhuid enz. Bo vendien vond men in een zeer kleine schuur een schaap verbor gen, wat ook al geen zuivere koffi» scheen. Tenslotte ontdekte men in een varkenshok een varken en waar deze verdachte geen varkens mocht houden, werd van dit laat ste evenals van het vorige proces- verhaal opgemaakt. Verdachte ontkencje geslacht te hebben of toestemming gegeven te hebben tot het clandestien slach ten. Voor het gevonden schaap had hij geen betere plaats gehad op dat oogenblik. Wat de slagersgereed schappen betreft, verdachte wist van de aanwezigheid hiervan niets. Tenslotte bekende hij een var ken ongeoorloofd voorhanden te hebben gehad, al meende hij ook. dat hij wel een varken mocht hoüden voor eigen gebruik. De Officier, mr. Feitsma, meen de, dat verdachte alleen veroor deeld kon worden voor het feit. dat hij een varken in zijn bezit had gehad en vroeg daarvoor een maand gevangenisstraf. Spr. was er verder van overtuigd, dat er op de boerderij clandestien ge slacht was. INSCHRIJVINGEN IN HET HAN DELSREGISTER Van 6—13 Oct. '42 NIEUWE INSCHRIJVINGEN: Den Helder: Administratiebureau Schippers, eig. A. C. Schippers, Polderweg 14. Winkel: Firma S. Vethman en Zoon. Lutjewinkel B 21. handel in landbouwprod. enz. BESTUURSWIJZIGINGEN: Alkmaar: Alg. Ziekenfonds Alk maar en Omstr.. Nieuwlandersin- gel 44. ANDERE WIJZIGINGEN: Alkmaar: J. van der Veen, Papa- verstr. 2, zuivelproducten, eieren enz., handelsnaam gewijzigd in .Zuivelhandel Bergerhof". Fa. N. W. Holsmuller. Voordam 1415. Zijdam 2. grossier in kol. waren, koffiebranderij en thee handel, benoeming procuratiehou der. Heerhugo waard: N.V. Handels- raad „L.T.B. De Koolstreek" Ver laat 5. in- en verkoop van land en tuinbouwproducten: in liq. ge- treden Den Helder: S. F. de Boer. Scha- genstraat 34 handel in verf en kwasten, overgegaan aan wed. F. C. de Boer-Zijl. Wasscherij en Strijkerii ..Aurora" Langestraat 39. uittr. vennoot. Cafe de Pool. eig. A. Appelman. Keizerstr. 46. café. fil. gevestigd te Den Helder. Spoorstr. 96. Schagen: Wed. E. Deutekom-van de Peet. Laagzijde B 44. winkel in zuivelprod. enz., rechtsvorm ge wijzigd. Wed. J. Blaauwboer. Markt B7. hotel en café. overgegaan aan J. IJpev. N.V. Handelsraad L.T.B. ..Het Noorden". Laan D 5. in- en ver koop avn land- en tuinbouwprod.. in liq. getreden. P. Wardenaar Loet E 191. graan- en meelhandel. opslag en trans portbedrijf rechtsvorm gewijzigd. Texel: Dorschbedriif Fa. C. E. en C. F. Keijzer. Steeneplaats 4 loon- dorschen, uit- en toetreding ven noot. J. Kiljan. Den Burg. Vogelenzang, smids- en hoefsmidsbedriif en slaan van Nortonpompen. overge gaan aan J. Kiljan Jr. Mr. Scholten, die ook de twee volgende verdachten verdedigde, trachtte aan te toonen, dat hier van opzet geen sprake was en vroeg vrijspraak, subs. een geld boete, waarna mr. Meijer den verdachte veroordeelde tot 300 gulden boete. De zwijgende getuige. Was het op de boederij van A. S. Tesselaar vreemd toegegaan, niet minder eigenaardig is er ge werkt op de boerderij van S. A. Tesselaar. Daar is inderdaad clandestien geslacht, vermoedelijk meerdere malen. Hetgeen ook te- wezen kon worden. Maar wié was de clandestiene slachter? Er stond iemand op de mat, die als zoodanig verdacht was, t.w. de slager A. Bandt uit Den Hel der. Maar deze ontkende pertinent het hem ten laste gelegde. Zoodat de getuigen hier een zeer belangrijke rol hadden te vervullen. Maar juist met deze getuigen kwam de moeilijkheid, omdat zij op de kritieke momen ten niets wisten of niets konden verklaren! Daar was allereerst de getuige E. J Trijsberg. Deze man is als kind in huis bij S. A. Tesselaar en doet daar allerlei werkjes. Zoo heeft hij op zekeren dag gezien, dat er een schaap geslacht werd en na de slachtpartij heeft hij zelfs met den boer het bloed op geveegd. Indertijd bij de politie verklaarde getuige, dat verdachte Bandt de slachting had verricht, maar nu ineens durfde getuige dat niet meer. Mr. Meijer: U hebt gezien dat er een schaap geslacht werd en u hebt de heele slachting vrijwel meegemaakt. Zelfs het afslachten hebt u gezien en het wegbrengen van het vleesch. U maakt mij niet wijs, dat u niet kunt zeggen, of Bandt die slachter geweest is. Maar hoewel mr. Meijer nog eenige keeren verder aandrong, getuige bleef er bij, dat hij niet kon zeggen, wie de slachter ge weest was. Zoodat S. A. Tesselaar als getui ge voor geroepen werd. Voordat hem den eed werd af genomen, wees mr. Meijer hem duidelijk op de beteekenis van dien eed. Getuige Tesselaar dan had inder tijd aan de politie verklaard, dat de slager Bandt het schaap ge slacht had en nu, op de eerste vraag van nir. Meijer, antwoordt getuige, dat hij niet weet, of Bandt de slachter geweest is. Mr. Meijer: Heeft u aan uw knecht gezegd, dat Bandt een schaap geslacht heeft? Getuige: Neen! Dan doet mr. Meijer getuige verschillende vragen, maar meest al zwijgt deze laatste of geeft ten slotte na lang aandringen een vaag antwoord. Maar wat hij ook zegt en hoe mr. Meijer ook vraagt, getuige wil in Bandt niet den clan destienen slager herkennen. En als hij tenslotte heelemaal blijft zwijgen, wordt de volgende getuige geroepen. Het is J. v. d. Kooi, knecht bij S. A. Tesselaar. Hij heeft het slachten niet gezien, maar zijn baas heeft hem verteld, dat Bandt een schaap had geslacht. Bij een confrontatie heeft getui ge Bandt dan ook duidelijk her kend als de man, die met het vleesch is weggereden en ook nu nog zegt getuige, dat de verdachte Bandt het geweest is, die met zijn fiets, waarop het vleesch verpakt was, wegreed van het erf af. Dan wordt weer S. A. Tesselaar geroepen, maar deze houdt vol, dat hij niets weet, ook niet, dat hij aan zijn knecht gezegd zou hebben, dat Bandt de slachter was. Waarop de Officier verdachte wil vervolgen als verdacht van mein eed. De zaak tegen Bandt wordt dan aangehouden. S. A. Tesselaar verschijnt daar op zelf op de verdachtenmat. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij in zijn schuur gelegenheid heeft gege ven tot clandestien slachten. Zulks moet meerdere malen gebeurd zijn. Verdachte speelt dezelfde rol als even tevoren, toen hij getuige was: hij weet van niets. Alleen in het eene geval, dat hier vóór zoo juist behandeld is, bekent hij. Waarna de Officier 6 maanden gevangenisstraf vordert. Mr. Scholtens meent, dat ver- dachtes rol verre van duidelijk is en schildert hem vervolgens als onvolwaardig. Waarna mr. Meijer besluit, om de zaak terug te wijzen naar den rechter-commissaris, opdat een rapport over den geestestoestand van verdachte kan uitgebracht worden. Tesselaar wordt daarna als ver dacht van meineed gevankelijk weggevoerd. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Ger. Kerk te Urk voor de 2de predikantsplaats Ds. Van der Ziel, te Sauwerd. DIEFSTALLEN VAN FRUIT EN GRAANGEWASSEN. Verschillende landbouwers in de om geving van de Molenvaart misten den laatsten tijd voorwerpen van hun er ven en merkten, dat hun fruitboomen ook niet ongemoeid werden gelaten. Daar werd natuurlijk werk van ge maakt en het gelukte de politie niet alleen de daders te arresteeren, doch ook groote hoeveelheden gestolen waar te achterhalen. Zekere B. uit de Spoorbuurt en G. van de Molen vaart bleken er 's nachts in verboden tijd, dus tusschen 12 en 4, op uit te gaan en de boerderijen in de omge ving af te schuimen. In hun huizen werden in beslag genomen: ongeveer 225 kg. fruit, 350 kg. afgesneden tar- we-aren, 250 kg. rogge-aren, 110 kg. grauwe erwten, 30 kg. groene erwten, 75 kg. gedorschte rogge, een nieuw dekzeil, 2 melkbussen en 6 aardappel- kiembakken. Bij G. was het zelfs zoo vol over den vloer met gestolen waar, dat men amper ruimte had om rond de tafel te loopen. Vooral de fruitdiefstallen, die de menschen dwongen hun peren en ap pels maar onrijp te plukken om er nog wat van te redden, waren aanlei ding tot klachten bij de politie. Dat er ook aren waren afgesneden, werd veel al pas later gemerkt, daar B. en G. de voorzorg namen, alleen uit het mid den van de schooven te snijden en deze weer netjes tegen elkaar te zetten. De diefstal werd daardoor eerst ontdekt, toen men het graan van het land ging rijden. Zooals misschien nog niet algemeen bekend is, wordt het ontvreemden van fruit tegenwoordig niet meer als een voudige strooperij opgevat, maar als diefstal berecht door den economi- schen rechter. B. en G. zijn dus naar Alkmaar gevoerd. OOK JEUGDIGE FRUITDIEVEN. Een achttal jongens, zoo tusschen 13 en 18 jaar, wacht eveneens een pro- ces-verbaal voor het stelen van fruit. W1ER1NGEN EEN MEDISCHE PHARMACEUTI- SCHE INDUSTRIE. Den Oever. Sedert eenige maan den is te Den Oever een laboratorium gevestigd, bij welke inrichting kosten noch moeite zijn gespaard. De leiding is in handen van den heer F. M. Meijer, die zeer tevreden bleek over de tha._ reeds bereikte resultaten. Het doel van de instelling is, om te trach ten een oplossing te geven aan het groote vraags uk, door de fosforcon- ventie in 19U6 te Genève gesteld. Deze conventie beoogde langs wetenschap- pelijken weg Je bekende fosfor-hon- ger, zoo niet te elimineeren, dan toch te beperken. De koning van Zweden richtte in 1895 een vraag tot de medi sche wereld. Hoe moeten wij, zoo vroeg hij, hier in Zweden, waar pl.m. 25 pet- t.b.c.-natiënten zijn, te werk gaan om dit euvel onder de knie te kr'oen' Het antwoord hierop luidde: Een kos- telooze en ruime vischdistributie kan verbetering brengen. De oude koning Gustaaf, die tot heden nog tot de le venden behoort, heeft een belangrijk resultaat geoogst. In 1940 was het t.b.c. percentage in Zweden tot 41/2 procent gedaald, zeer zeker een buitengewoon resultaat! Een groot deel van de be volking van de wereld behoort niet tot de vischeters. Hiertoe echter moe ten velen worden gebracht. Ook de graten dienen te worden geconsu meerd, daar juist de graten datgene kunnen brengen, wat de fosforconven- tie beoogde. Een nieuwe Hollandsche industrie poogt dit doel te bereiken en heeft de zaak met energie ter hand STEEEDS WEER CLANDESTIEN VERVOER. Het frauduleus vervoer van goede- re, en vooral dat van tarwe schijnt niet van de lucht te zijn. In den nacht van 12 op 13 October is een zekere W. uit Anna Paulowna betrapt bij het frauduleus vervoeren van eenige zak ken tarwe op een driewieler transport carrier. W. werd door de marechaus see aangehouden en na verhoord te zijn, weder op vrije voeten gesteld. Natuurlijk volgde proces-verbaal en inbeslagname van tarwe en vervoer middel. BUSDIENST OUDESCHILD—DEN BURG DOOR T.E.S.O. OVER GENOMEN. Reeds geruimen tijd geleden liepen hier geruchten omtrent het overne men van het auto-bedrijf van den heer Boekei door Texels Eigen Stoomboot Onderneming. Thans vernemen wij, dat de busdienst Oudeschild-Den Burg per 1 Nov. a.s. in handen van T.E. S.O. over gaat. Ook vernemen wij, dat er plannen bestaan om de busdiensten over Texel weder uit te bereiden, er schijnen nog meer plannen van aankoop in de lucht te hangen. DOODELIJK ONGEVAL. Een dochtertje van den heer Kater, dat gistermiddag speelde in de Willem de Zwijgerlaan te Den Burg, is om streeks 3 uur op een nog niet opgehel derde wijze tusschen twee achtereen gekoppelde wagens geraakt. De be stuurder, de heer W. v. d. Wheeft het kind niet opgemerkt voordat het op den weg lag. Men vermoedt, dat het meisje op den achtersten wagen heeft willen*- klimmen. Hoewel men direct meende, dat de levensgeesten waren geweken, heeft men de kleine onmiddellijk naar het noodziekenhuis gebracht, waar men slechts den dood kon constateeren. Vermoedelijk heeft het kind een hevige duw gekregen van een der wagens. Voor de getrof fen familie een zwaren slag. Hoewel de heer K. meer kinderen heeft, was de kle:-e Erna het eenige dochtertje. IJMUIDEN, 14 October. Prijzen: Tarbot f 8.00—f 3.50, tong f 7.00-f 2.50, griet f 5.00 f 2.50, gr. makreel f 1.50, wijting gestript f 0.88, wijting dicht f 0.80, kl. schol f 2.00, le srt. f 1.50, 2e srt f 1.20, 3e srt. f 0.80, middel gul f 3, kl. f 2.50, 2e srt. f 2.00, 3e srt. f 0.80 4e srt. f 0.50, gr. schar f 0.60, kl. schar f 0.30, bot f 1.00, alles per kg. De commandant Enzo Grossi aan boord van de „Barbarigo". die het Amerikaansche slagschip van het type „Mississippi" tot zinken bracht. Transatlantic-Recla-Pax Holland m Ik deed een prettig koopje. Volkomen naar mijn zin. Een kacheltje, zóó zuinig. Er kan van alles in! En schoon het nog bescheiden. En stil op zolder staat, We gaan hem reeds beschouwen. Als kleine kameraad. Een kille haard kijkt zwijgend. Vol trotsche eigenwaan. En pronkt met mica-ruitjes. Maar dat gaat hem niet aan! Hii wil niet deftig wezen Dat is maar voor 't gezicht. Maar innerlijk en eerlijk Doet hij spontaan zijn plicht! Hij slikt haast alle dingen. Zelfs afval en de rest. Juist in de schrale tijden Doet hij zoo puik zijn best. Straks gaat hii prettig snorren. Zijn plaatsje blijkt gezocht. Hij stelt zoo weinig eischen. Daar is hii op gekocht! En mocht de winter komen. Dan kennen wii elkaar. Al maakt het jaargetijde Een ruig en kil gebaar. We hoeven niet te beven. We schuiven in een kring. Dan warmt hij opgetogen Ons allen onderling! Mooi zijt ge niet. o vrindje. Uw pootjes zijn wat kort. Straks pruttelt op Uw hoofdje Wat stamppot of wat gort! Maar óns zijt ge een uitkomst. In 't wintersche seizoen. Gij kent getrouw Uw plichten. En daar is 't om te doenü Oct. 1942. KROES. (Nadruk verboden). GEDENKPLAAT. De kerkeraad der Gereformeerde kerk te Raamsdonk heeft aan de kerkvoogdij der Nederlandsche Her vormde gemeente van Geertruiden- berg een marmeren gedenkplaat aan geboden als herinnering aan genoten gastvrijheid, aan te brengen tegen een der wanden van het Hervormde bede huis. Gelijk hekend werd het kerkge bouw van de Gereformeerde kerk van Raamsdonk door oorlogshandelingen buiten gebruik gesteld. GEMEENTEOPBOUW. Ds. K. Strijd te Hengelo schrijft in „Kerk en Wereld" van vrijzinnige zijde o.m. het volgende: „Zonder te letten op de nu eenmaal vaststaande onderscheidingen„rechts" en „links" heeft prof. Kraemer voor elke classis gedelegeerden aange wezen, die twee aan twee met de ker keraden moesten §aan spreken over hun eigenlijke verantwoordelijkheid ten opzichte van de Christelijke ge meente, waarover zij gesteld waren. En wonder boven wonder in de meeste gevallen bleek dit te gaan. De gemeenschappelijke verbondenheid aan den éénen Heer, de gemeenschap pelijke opdracht ten opzichte van de kerk, waren niet alleen maar „idealis tische" fantasieën, maar er lééfde ook iets van. Zoo ook werden er samen- sprekingen tusschen vertegenwoordi gers der richtingen gehouden, waarbij de oude frontmentaliteit („ik sta hier dus tegenover den ónder") werd opgegeven. En nu weet ik wel, dat ook hier de critiek niet behoort te zwijgen als men dan ook maar vol hardend zélf op dezen weg tracht te gaan, door gemeenteopbouw gewezen, en dus dit fundamenteel-Christelijk besef in de kerk tracht te wekken en wakker te houden. DE WEKKER 50 JAAR. Prof. P. J. M. de Bruin schrijft in „De Wekker", die opnieuw verscheen, het volgende: „Toen op 20 Juli 1892 in het Wed te Utrecht de constituee- rende vergadering werd gehouden om opnieuw de Christelijke Gereformeer de kerk te organiseeren, werd aldaar ook besloten, dat de kerk een kerke lijk weekblad zou hebben. Er bestond wel een weekblaadje genaamd „het Wekkertje", klein Christelijk week blad voor Nederland, doch er was nog geen kerkelijk orgaan. Vrijdag 16 Sep tember 1892 verscheen voor de laat ste maal „het Wekkertje". Het eerste nummer van „De Wekker" verscheen Vrijdag 23 September 1892, en waar nu op 2 October 1942 „De Wekker" opnieuw In de kerk verschijnt als or gaan der Christelijke Gereformeerde kerk in Nederland mag zij thans als een vijftigjarige in onze gezinnen ver schijnen". K 2167

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3