De prestaties van onze clubs Verdun en Stalingrad k,v.h. -nieuws Omvangrijke uiensmokkelarijen achterhaald Tegen onmenschelijk optreden bij luchtaanvallen Stadsnieuws Marktberichten F* van der Meij overleden HERMES-NIEUWS Het nieuwe seizoen zatte bevredigend in Watervogels nog ongeslagen Britscb-Amerikaanscbe bezetting van Liberia Een verklarinq van Hore Bclisha De gevechten bij de Salomoos-eilandeo De Britsche plannen voor na den oorlog Zaterdag is alhier overleden de heer Frans van der Meij, onderwijzer bü het lager onderwijs en bij vele stadgenooten welbekend als diri gent van zangvereenigingen. De heer Van der Meij werd op 4 Nov. 1885 te Harlin;_en geboren en bereikte dus den leeftijd van bijna 57 jaar. Hij wefd opgeleid tot onderwijzer en op 2 Juli 1906 werd hij te Harlingen als zoodanig tijdelijk benoemd. Slechts enkele maanden bleef de heer Van der Meij in zijn geboortestad werkzaam, want reeds in October van genoemd jaar nam Wj een voorloopig tijdelijke benoe ming aan bij School 1 (Julianadorp) te Den Helder. 1 April 1907 volgde zijn vaste aanstelling en vanaf dien tfl<J heeft hij aan de volgende open bare scholen les gegeven: 3, 4, 9, 3 en laatstelijk school nr. 6. Hoewel de beer Van der Meij on derwijzer geworden is, gevoelde hij zich zeer tot de muziek aangetrok- ke- en in dit opzicht heeft hij zich in onze stad zeer verdienstelijk ge maakt. Vele jaren is hij dirigent ge weest van de zangvereenigingen „Morgenrood" en J(Helders Gemengd Koor" en velen zullen zich de uit voeringen door deze vereenigingen nog goed herinneren. Zelfs vorig jaar werd door H.G.K. nog onden, zijn leiding aan ee,i concours deelge nomen. Feitelijk nog te vroeg is dus de heer Van der Meij thans aan het plaatselijk onde -wijs en vereenigings- leven ontnomen en het is zeker zon der twijfel, dat bij zijn teraardebe stelling op Wjensdag a.s., vele blij ken van waajTdeering en achting voor zijn persoon er werk merkbaar zul len worden. ONSOCIA, E ELEMENTEN. Door de politie werden 2 personen aangehouden, verdacht van het frau duleus slachten van vee. Tevens wer den zij verdach' het vee uit de weide gestolen te hebben. Een onderzoek is ingesteld. VERGEET UW PERSOONSBEWIJS NIET. Niet minder darf 3 personen wer den verbaliseerd terzake het niet bij zich hebben van het persoonsbewijs. Leert men het dan nooit? SCHAAP GESTOLEN. Aangifte werd gedaan door een boer te Koegras, dat een schaap bij hem gestolen was. NIET BETALEN, DAN ZITTEN. Iemand, die nog tien dagen hech tenis te goed had. werd op transport naar Alkmaar gesteld. WAT ZOEKT MEN DAAR? Twee personen, die zich in deze ge meente in het spergebied bevonden, werden verbaliseerd. APPELS VERDWENEN. Ten nadeele van twee grossiers in fruit werd een partij appelen door onbekenden ont 'reemd. CLANDESTIENE SLACHTING. Twee personen werden in de boe ken van Justitia genoteerd, aange zien zij verdacht worden van het on bevoegd slachten var schapen. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 1216 October. Bevallen: N. WijnstraWever, z.; N. EriksDelver, z.; G. GroetBas, d.; A. Bonariusvan Stek, d. Ondertrouwd: C. Schippers en G. Dekker: G. Warbout en J. v. Straaten; S. Kansen en F. H. Nikkel; Ki. Wal en M. E. Dortmündt; M. Stobbe en A, Blokker; A. de Vries en J. E. v. d. Voet; W. J. Hoogendijk en N Jans. Gehuwd: J. A. Borghardt en A. Sturk; R. Kossen en J. Jasper; A. J. P. Poorters en G. de Vos; G. Schol- tens en M. G. Leuver; J. Tigchelaar en A. Verblauw; .T. F. v. Doorn en C. Bouwman; J. C. de Man en E. de Beurs; S. F. v .d. Woude en L. J. Hazebroek. Overleden: B. Meijst, v., 3 jaar; A. KloosterKoegelberg, 71 jaar; C. Bakker, m., "1 jaar. j Succesvolle dag voor onze hockeyers Van de op Zondag gespeelde wed strijden kwam het maximum aantar punten .binnen en zoodoende hed Her mes dus een uitstekenden dag. Hermes 2CHC 2 (heeren) 30. Inderdaad heeft Hermes in dezen wedstrijd bewezer dit jaar een ge- duchten tegenstander te zijn. Op volkomen normale wijze werd. een vrij sterk CHC 2 verslagen. Voor de nut had Hermes 2 door Broekhuizen reeds een 20 voorsprong genomen, wat volstrekt niet geflatteerd was Ook na de rust behield Hermes het beste van he spel en tegen het einde vergrootte Franke den voorsprong met een fraai do ipunt tot 30, waarmede het einde kwam. Hermes 2—CMC 2 (dames) 1—0. Ook de Hermes dames-reserves hebben de eer hoog gehouden en CHC 2 geslagen huiswaarts ge stuurd. Reeds spoedig wisten de Her mes-dames door een gelukkig toeval de leiding te nemen. Een harde bal bleef even voor he'; fHC-doel steken. De keepster meende; dat de bal uit Onze clubs hebben zoo onge veer een derde deel achter den rug in de competitie en we kun nen over de geleverde prestaties meer dan tevreden zijn. Overzicht. Vorige week hebben We de standen der hockey- en korf- balvereenigingen geplaatst en zoo wel Hermes als KVH toonen hun plaats waard te zijn; de achterstand op de leiders bedraagt theoretisch resp. 1 en 2 punten en er is in de toekomst dus nog van alles mogelijk, hoewel we, eerlijk gezegd, meer ge- looven aan een meer bescheidener plaats van beiden. In de omstandig heden, waarin deze vereenigingen verkeeren, is dat heusch geen schan de, temeer daa. de concurrenten van Hermes en KVH, t.w. CHC en Roda, nog steeds op volle toeren schijnen te draaien en dan ook nu al reeds weer behoorlijke leiders blijken. De voetbalclubs. Van de vier voetbalvereenigingen in onze stad hebben er drie nog een behoorlijke kans, al zou vanzelf de vierde theoretisch ook nog wel kam pioen kunnen v/orden. i Helder. Te beginnen met onze oudste voet- balvereeniging, Helder, blijkt dan al direct dat de witjakken eenigszins te laag op de ranglijst staan. Zij hebben n.1. 4 wedstrijden gespeeld en toevallig juist tegen clubs, die boven haar gerangschikt staan, n.1. Zand- voortmeeuwen, HFC, Schoten en TIJBB. Helde, liep hiertegen vier verliespunten op, een resultaat dat wjj zeer gunstig vinden, want hoe wel bovenstaande clubs meer winst punten hebben, zijn zg toch allen ook in het bezit van verliespunten en wel minstens^ 3. Theoretisch staat Helder dus 1 punt achter bij de leiders en dat, terwijl al een sterk programma gespeeld is. Momenteel komt het ons voor, dat Helder de sterkste vereeniging t onze stad is en we verwachten dan ook, dat Helder dit zal bewijzen door tegen de z.g. zwakkere zusjes voor de noodige punten te zorgen en daardoor de achterstand in te loopen. Laat Helder niet vergeten, dat zij momenteel o.i. een rol van beteeke- nis speelt door haar sterk geconcen treerd idéé en dat deze concentratie haar ook de verdere punten moet geven. Vooral a.s. Zondag tegen Bl'daal moet .veer van alles gepro beerd worden om den juisten geest direct vaardig te worden, opdat de punten in onze fetad komen. H.R.C. Met H.R.C. wil het nog niet zoo bijzonder goed vlotten en hoewel de geest daarbij wel een groote rol speelt, ligt het hem toch ook min of meer aan het uit vorm zjjn van enkele spelers. Bij een voetbalelftal speelt de geest immer een groote rol, het maakt buitengewoon veel verschil of de spelers met animo en pleizier spe-f len of dat zjj louter uit sleur hun par tijtje spelen. Verleden jaar tegen Hol- landia in Hoorn bijvoorbeeld toen werd er gevoetbald, toen liepen de spelers niet stedds te praten en te mopperen, maar toen zat er ook geefet in het elftal, een geest, die geboren was uit den wil om te winnen. Op die periode volgde een moreele terugslag en diezelfde terugslag is H.R.C. nog niet te boven. In Beverwijk (met de geestelijke vader Sanders er bij) ging het al beter en we zijn er zelfs van over tuigd, dat het frissche, jonge bloed in het H.R.C.-bestuur de concen tratie wel weer weet op te voeren en dan... ja dan is H.R.C. ernstig candidaat in deze overigens zwakk* afdeeling, die in ieder geval veel minder sterk is dan de 3e klasse B. Tegen Zaandijk bestaat dus een unieke gelegenheid weer eens de su perioriteit te .oonen, iets wat wij ook stellig verwachten. Watervogels. Onze voetbalvereeniging Water vogels is evenals de reeds besproken clubs nog volop in „the running", en we zouden haast zeggen, zij staat er •momenteel in haar afdeelihg het beste voor. De „kraaien" hebben vier uit wedstrijden achter den rug en wel tegen BKC, N. Niedorp, Oudesluis en Texel, terwijl daarnaast maar 1 thuiswedstrijd plaats vond en toch leverden deze 5 wedstrijden nog 6 winstpunten op. Wel zijn er clubs als L.S.V.V. en Texel, dve er theoretisch beter voor staan, maar de praktijk zal ook aan hun reputatie wel verder knagen en dan vinden wij de positie van Wa tervogels momenteel lang niet gek. Zondag krijge,. de kraaien voor de tweede maal bezoek en 'ook nu weer zullen onze vertegenwoordigers zich laten gelden en vanzelf met succes. Watervogels is trouwens nog de eenige Heldersche vereeniging, die ongeslagen is. Atlas. Atlas heeft zich na een poover begin keurig hersteld en zag zelfs kans het ongeslagen Nieuwe Nie dorp te kloppen en Watervogels een geljjk spel af te dwingen. Dat was meesterlijk werk Atlas, we voorzien voor deze knapen een veel minder zwaar jaar dan vroeger steeds het geval was en dit resultaat wordt hoofdzakelijk bereikt doordat men kans heeft gezien naast de vaste- kern eenige jongere spelers aan te kweeken, die zeer zeker hun plaats waard zijn. Nabeschouwing. We kunnen dus over het algemeen best tevreden zijn en de perspectie ven voor de toekomstige wedstrijden zijn geenszins ontmoedigend. Van zelf valt er aan het spelpeil nog veel, ja zelfs heel veel te veranderen, want feit is het, dat welke Amsterdam- sche 3e of 4e klasser hier komt of zelfs mag het ook een Haarlemsche zijn, maar speltechnisch staan onze clubs altijd ten achter. Grootendeels ligt dat aan het weinige zien van goede wedstrijden, daarom is het zoo aanbevelenswaardig, om iedere kijk- gelegenheid van goed voetbal te be nutten. Daarnaast is het nuttig, dat de vereenigingen zelf het organisee- ren van avonden of sportpraatjes van bekende sportfiguren ter hand nemen. Wekelijks spreken een Lotsy, v. Emmenes, van Veen en andere sportfiguren, zouden deze voetbal kenners niet in Den Helder willen spreken, wij meenen van wel en zien daar dan ook buitengewoon veel goeds in, zoowel op technisch ge bied als op psychologisch. Het zal ons zeker interesseeren van welke vereeniging wij de eerste uitnoodi- ging ontvangen om een gezelligen middag of avond mee te maken in gezelschap van een of anderen voet balkenner. zou gaan en reagee de iets te laat, waarop mej. v. d. Zee, die er snel bij was, scoorde. Ondanks de verwoede aanvallen van CHC bleef de stand ongewijzigd. Wellicht was hier een gelijk spel op zijn plaats geweest, doch ook deze uitslag kan be /rediging schenken. Hierna kwam de groote wedstrijd: Hermes 1Strawberries 3 42. Hermes heeft een dermate goede partij gespeeld, dat het de slechte wedstrijd van verleden week totaal heeft doen vergeten. Dat wil vol strekt niet zeggen, dat Strawberries zich gewonnen gaf, integendeel, toen zij den 30 achterstand, die zij oor spronkelijk hadden, tot 32 hadden opgehaald; zag het er een oogenblik gevaarlijk voor Hermes uit. Reeds direct ontwikkelt zich een gelijkopgaand soelletje, waaruit Her mes zich langzamerhand als iets sterkere losmaakt. Lastdrager opent na eenigen tijd met een fraai doel punt de score (10). Even later werkt Ottervanger uit een scrim- mage no. twee ovtr de lijn (20). Tot de rust blijft de stand ongewij zigd. Na de rust nemep de Beverwij- kes het heft in handen, al blijven de Hermes-uitvallcn zeergevaarlijk. Uit een dezer uitvallen^ scoort Lastdrager op fraaie wijze de derde goal (30). Nu komen de Strawber ries los en scoren kort na elkaar twee tegenpunten, die er zijn mogen (32), Nu wordt het voor Hermes er op of er onder. Aanval op aanval weer met een keurig sch#t de zege veilig stelt (42). Kort daarop is het einde daar en heeft Hermes een zeer verdiende overwinning behaald. De ploeg speelde weer als in de eer ste wedstrijden van verleden jaar een schitterend open spel met lange pas ses naar de vleugels. Amsterdam: THC '25 2Hermes (dames) 01. Ook het eerste dames-elftal deed niet voor de overige elftalen onder en won in een matig gespeelden wed strijd met 10. Voor de rust ging de strijd over en weer, doch na de rust kwam Hermes opzetten, waarbij mej. v. d. Plas het eenige doelpunt scoorde. Behalve het eerste heeren-elftal wachten alle elf „allen dus nog het eerste tegengoal. Keurige overwinning van K.V.H. Zondag j.1. speelde KVH 1 een uit wedstrijd tegen het sterke Zaandam- Zuid 1. KVH, dat 2 invalsters ha*d, n.qg. voor mej. Wagemaker en mej. Rijnders heeft niettemin kans gezien om beide punten te veroveren. Het was een buitenge oon spannende en zeer snelle wedstrijd. Van het begin af wat bet ten.po hoog en bijna had Hen el rijk succes met een Verren bal, doch deze vloog juist uit de mand. Zaandam kwam verwoed opzetten en wist, toen het pel 10 min. oud was, de score te openen. Even raakt KVH ortmoedigd en kwam er een serie' Zaansche aanvallen. Uit een daarvan kwam weer een doelpunt en zoo no teerden onze men-chen een 20 ach terstand. KVH gooide er nog een schepje op en er begon een storm loop op de Zaansche defensie. Reeds spoedig wist mevr. De Roover den achterstand te verkleinen en dezelfde speelster maakte ook vlak voor rust den gelijkmaker. Na de hervafMnj: namen onze men- schen het bes:e deel van het spel voor hun rekening en mevr. Snoey en mevr. Lokkers zorgden voor een 42 voorsprong. Hoewel Zaandam-Zuid nog eenmaal ist te scoren, was het ■vuur er een beetje uit en kwam het einde met een verdiende 43 over winning voor d- Kemphaarstraat be- wonérs. In Den Helder speelde KVH 3 SCHAGEN KLEINE OORZAKEN GROOTE GEVOLGEN. Eenigen tijd geleden werden van een tuintje hier ter plaatse wat uien ontvreemd. Het betrof geen groote hoeveelheid, in totaal ongeveer 75 K.U., maar de gemeentelij ae politie zette zich ijverig op het spoor. Er werd een onderzoek ingesteld bii verschillende ingezetenen, die deze uien wellicht zouden kunnen heb ben gekocht en het resultaat was allerwonderlijkst. De politie achterhaalde massa's uien, djg clandestien waren verhan deld. Zoo groot waren deze partijen, dat de 3 zakjes, waarom het oor spronkelijk ging en die niet wer den teruggevonden daarbij een voudig in het niet verzonken. Op het oogenblik heeft de aange legenheid ten naaste bij haar De- slag gekregen en is het mogelijk een overzicht te vormen omtrent het resultaat van de gehouden uien-raz zia. Om te beginnen is in beslag ge nomen te Schagen een partij van circa 4000 kg. Deze uien zijn gele verd door een zekere K. te Haren- karspel en werden door een zekere L. naar Schagen vervoerd. Een tweede partij is oorspronke lijk ongeveer 8000 kg. groot geweest. De helft hiervan is de vorige week door een zekere R. naar Amsterdam vervoerd en daar verkocht. De goe deren zelf konden dus niet meer in beslag worden genomen. Proces verbaal is evenwel opgemaakt tegen den oorspronkelijken verkooper. B. te St. Maarten tegen den kooper te Schagen, v. d. O., en tegen den reeds genoemden vervoerder. Ook de koo per te Amsterdam kon worden vast gesteld en zag proces-verbaal tegen zich opmaken. De rest van deze tweede partij, eveneens ongeveer 4000 kg., werd achterhaald te Noordscharwoude en is in beslag genomen. Hoezeer hier tevens sprake was van prijsopdrijving moge blijken uit het feit. dat de uien. werden ver handeld tegen niet minder dan f 0.24 per Kg. Kleine oorzaken hebben hier waarlijk tot groote gevolgen gevoerd en de gemeentepolitie komt een woord van lof toe voor de goede wijze, waarop ze deze zaak tot een oplossing heeft weten te brengen. We kunnen hieraan nog toevoe gen. dat de leiding van het onder zoek persoonlijk door den burge meester is geschied, terwijl deze heeft weten te verkrijgen dat in afwijking van den normalen weg waarbij de in beslag genomen goe deren via de veiling aan de distri butie in het algemeen worden terug gegeven de helft der uien. t.w. ca. 4000 kg., via de veiling voor den kleinhandel te Schagen zelf zal wor den gereserveerd, terwijl de andere helft wordt bestemd voor de centra le keuken te Alkmaar. TOKIO, 19 Oct. (D.N.B.) De op perbevelhebber voor de landsverde diging, generaal prins Higasji- koeni, heeft bekend gemaakt, dat in gevangenschap geraakte beman ningen van vijandelijke vliegtui gen, die zich bij luchtaanvallen op het Japansche rijk, of op het door Japanners gecontroleerde gebied, schuldig maken aan onmenschelijk optreden, voor een militair gerecht gebracht en ter dood veroordeeld of zwaar gestraft zullen worden. Hetzelfde geldt voor Mandsjoekwo of gebieden, waar van Japansche zijde militaire operaties worden uit gevoerd. Naar de chef van de persafdee- ling van het leger van het keizer lijk hoofdkwartier bekend maakt, zullen de leden van het Amerikaan sche luchtwapen, die bij de lucht aanvallen op 19 April jl. op Japan in gevangenschap zijn geraakt en die bij het ingestelde onderzoek schuldig zijn bevonden aan onmen schelijk optreden, op grond van de militaire wetten zwaar worden ge straft. De chef van de persafdeeling van net leger, heeft volgens Domei nog medegedeeld, dat de z.g." Amerikaansche „wilde mannen" alleen erop uit zijn ofn ziekenhuizen, scholen en burgerwoonhuizen te bombar deeren. Naar uit een onderozek is* gebleken en oak toegegeven is, is een groep schoolkinderen met boordwapens beschoten om den Japanschen kinderen een smaak voor kogels bij te bren gen. De Amerikaansche vlie gers zijn er alleen op bedacht geweest om hun bommen luk raak neer te werpen in het volle bewustzijn, dat alleen de burgerbevolking van deze aan vallen te lijden heeft. De pers- afdeeljng wijst erop, dat vijan delijke vliegers, die met mis kenning van de mensfchelijke rechten hun wreede en onmen- schelijke houding handhaven, eveneens rekening moeten houden met den dood of een an dere zware bestraffing Die Amerikaansche vliegers, die <ich niet schuldig hebben ge maakt aan onmenschplijke han delingen worden als gewone krijgsgevangenen behandeld. tegen Groen Geel 5. Ondanks het feit, dat er enkele spelers dopr vertrek waren vervang n door zeer jeugdige spelers, werd vrfj behoorlijk ge speeld. De WoTnerveerders moesten dan ook o. dar.ks hun zwoegen, het onderspit delvei en werden met een 30 nederlaag naar huif gestuurd. Al met al een succesvolle dag voo onze stadgenooten. LISSABON, 17 Oct. (D.N.B.) - Naar Reuter uit Monrovia meldt, zijn Amerikaansche troepen aai; geüomen in de negerrepubliek Li beria in West-Afrika. De Engelsche kranten, zoo meldt S.P.T., brengen nieuws over Libe ria. De Engelsche bezetting, voor een groot gedeelte bestaande uit ingenieurs en arbeiders, is in een konvooi van twintig schepen naar Liberia gebracht. Zij zijn reeds be zig met het aanleggen van nieuwe en het verbeteren, van oude vlieg velden. -• N De Britsche autoriteiten hebben den Duitschen consul-generaal en zijn personeel te Monrovia ver zocht, het land te verlaten. De in Liberia aanwezige Franischen zijn door Fransche vliegtuigen geöva- cueerd. Liberia is eveneens, r.aar de Engelsche bladen opmerken, van strategisch belang omdat het slechts op ongeveer 750 mijlen af stand van de havenstad Dakar verwijderd ligt. In verband met de actie in Li beria wordt nog uit Londen ver nomen, dat de geallieerde lucht macht langs de ongeveer 350 mijl lange kust ter bestrijding van het onderzeebootengevaar een patrouil- ledienst heeft ingericht. Over de bewegingen der Amerikaansche troepen is in de Britsche hoofd stad nog niets naders meegedeeld, De speciale gevolmachtigde van president Roosevelt in dit gebied heeft Zaterdag de hoofdstad van Liberia, Monrovia, verlaten na lan-e besprekingen met den gou verneur te hebben gevoerd. Liberia is strategisch van groot belang, daar het het gebied van Afrika vormt, dat het dichtst na bij Zuid-Amerika is gelegen. BUEUNOS AIRES, 19 Oct. (D.N. B.) De reeds door de Duitsche weermacht aan het Oostelijke front behaalde successen hebben het economische leven van Quiiscth land totaal veranderd, zoo schrijft' de voormaligs Britsche minister van Oorlog, Hore Belisha, in het biad Razon. Duitschland gaat niet meer gebukt onder dezelfde in nerlijke zwakte als in den wereld oorlog, dien het door honger en gebrek aan. munitie heeft verlo ren. De belangrijkste taak der geallieerden is, zoo verklaarde Hore Belisha, om een beslissende verandering in dfe Middellandsche Zee tot stand te brengen, welke zee een s'trategische I "Utelpositie vormt. De tijd dringt, want na den val van Stalingrad zullen sterke formaties van de Duitsche luchtmacht weer beschikbaar ziin. Het is derhalve te betreuren, dat de doorbraak bij El Alamein door de geallieerden totdiusver nog niet geprobeerd is. Japansche vlootconcentra- tie bij Guadalcanar. LONDEN, 19 Oct. (S.P.T.) De luchtstrijdkrachten van generaal Mac Arthur hebben thans, naar van de Salomons-eilanden wordt ge meld, in vollen omvang aan den strijd deelgenomen. Tot nu toe heb ben zij vier aanvallen gedaan tegen Japansche vlootconcentraties bij 't ten Noorden van Guadalcanar gele gen eilandje Boein, waarbij zij suc ces schijnen te hebben gehad. Blij kens eeii communiqué van het Ame rikaansche ministerie van Marine is bij Guadalcanar een concentratie van Japansche zeestrijdkrachten waargenomen. Ook op Guadalcanar zelf trekken de Japanners hun troe pen samen; men verwacht elk oogenblik een grooten aanval op 't zich in Amerikaansche handen be vindende vliegveld. D.N.B. meldt uit Stockholm, dat volgens den Britschen nieuwsdienst te Washington officieel is medege deeld, dat de Amerikanen op de Salomons-eilanden tegenstand heb ben te bieden aan een ernstigen vij andelijken aanval. Voorts is om trent de gevechten op Guadalcanar verklaard, dat de Amerikanen re kening houden met zware verlie zen. Voigens Domei hebben de Chi- neesche communisten in het vlakke gebied van Noord China geen steun punten meer en ook in de bergach tige streken zijn de Japansche ver nietigingsoperaties overal in vollen gang. 'Sterke vijandelijke eenheden werden op 13 Oct. in de provincie Sjantoeng aangevallen. Eep deel van het achtste communistische le ger werd volkomen vernietigd. Ster ke afdeelingen der Japansche lucht macht hebben succesvolle operaties uitgevoerd in de provincie Hona'n. De suikerbietencampagne is in vol len gang. Op practische wijze wor den bij de fabriek te Vierverlaten- Hoogkerk (Gr.) de vrachtauto's van hun bietenlast ontdaan. VNP-Folkers-Pax Holland m. „vier grooten", d.w.z. op de Ver- eenigde Staten, de Sowjet-Unie, Tsjoengkihg-China en Engeland. Tot dusver heeft het den schijn, zoo gaat het bericht verder, dat de Engelschen hun rol voorname lijk in Europa, op den Atlantis- chen Oceaan en in het midden- Oosten willen spelen, nu zij aan den anderen kant hand in hand gaan met de Sowjet-Unie, waar door Engeland een brug zou slaan tusschen de Ver. Staten en de Sow jet-Unie De toestand in het Verre Oosten is minder doorzichtig, zoo wordt in het bericht verder gezegd, doch het ziet er naar uit, alsof men niet vermoeden mag, dat een te rugkeer naar het oude systeem in de gebieden in het Verre Oosten zal volgen. De Engelschen verwachten dat Tsjoengking met behulp der Ver. Staten en in geringen omvang met steun der Sowjet-Unie aldaar de leidende rol op zich zal nemen. Tenslotte wordt in het bericht gezegd, dat, ook al heeft het den schijn, dat onder het Britsche volk over het geheel genomen „meer geestdrift" aanwezig is voor de Sow jet-Unie dan voor de Ver. Staten, het niettemin duidelijk is, dat de regeering en het meerendeel van hen, die zich met de plannen be zig houden, opkomen voor een sa menwerking met Je Ver. Staten wat betreft de politiek voor na OVER DE REUSACHTIGE DUIT- SCHE VERLIEZEN". STOCKHOLM, 19 Oct. (D.N.B De Amerikaansche bond voor bui- tenlandsche politiek verklaart, naar United Press uit Washington meldt, in een bericht over de Brit sche plannen voor na den oorlog, dat de Engelschen van meening zijn, dat de verantwoordelijkheid voor de stichting van een nieuwe l 'iteinationale organisatie hoofd zakelijk rust op de schouders der BERLIJN, 19 'Oct. (D.N.B.) Het D.N.B. verneemt van militaire zij de met betrekking tot de zooge naamde reusachtige veriiezen der Duitsche weermacht tijdens de ge vechten om Stalingrad: Wederom worden de Duitsche verliezen van Engelsche zijde reus achtig overdreven en tot verhoo- 'ging van de geloofwaardigheid ver geleken met de Duitsehe verliezen voor Verdun tijdens den eersten wereldoorlog. Een dergelijke verge lijking is onjuist. Bij Verdun was de Duitsche doorbraakpoging na den val van de forten Vaux en Douamont overgegaan in ^n uit- puttingéstrijd van grooten omvang en het Duitsche leger vocht dertig weken een ongelijken, strijd van menschelijke kracht tegen een over weldigende meerderheid van ijzer, staal en machines. Tegen Stalin grad kon de Duitsche weermacht in den aanval van vijf weken, be halve haar superioriteit in oplei ding, een veelvoud van de modern ste technische oorlogsmiddelen in den strijd brengen en aldus haar verliezen tot een minimum beper ken. Overigens worden de zoogenaam de reusachtige Duitsche verliezen tegengesproken door de bewering van vijandelijke zijde, dat de laat ste dagen dertig Duitsche divisies verspe troepen naar Stalingrad waren overgebracht. Het gebruik van dergelijke troepenmassa's was in geen enkel stadium van den aanval op Stalingrad noodzakelijk en ook niet mogelijk. Na het bin nendringen in de stad is de aanval overgegaan in huizengevechten van afoznderlijke stoottroepen. Het aan tal van alle hierbij gebruikte troe pen is nog in de verste verte nie't zoo groot als de van vijandelijke zijde als Duitsche verliescijfers ge geven getallen. TEXELSCHE MARKT. Het martkbezoek was Maandag morgen niet groot, de vee-aanvoer echter viel nog al mee. De ram- menhandel loopt ten einde, maar tooh stond nog een 7-tal dieren aan de lijn. De rammen zijn nog steeds hoog in prijs, f 120—175. Schapen deden beste prijzen, het hoogste was f 90. Ook de biggen blijven duur, tot f 50. De rundvee handel was van weinig beteekenis. De totale aanvoer bestond uit: 1 koeien f 275450, 3 graskalveren f 125—250, 4 nuchtere kalveren f 25—33 37 schapen f 60—90, 22 lammeren f 4350, 17 rammen f 120-175, 17 biggen f 40-50.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3