7 uinhoekje Stadsnieuws NEYTS'RECLAME Herfst weelde en Woordkunst Marktberichten De juiste methode VERHOOGT UW OMZET Wat arbeiders LnJteAz&AteM. Uit de natuur door W. KOK Kerk en zending voor U Uwen! ONDERLINGE NEDERLANDSCHE f Het kwam dezer dagen voor dat een aantal Jongens bezig was een vuurtje te stoken in een schuilkelder, ondanks het feit dat er reeds herhaaldelijk door de politie tegen dit euvel is opgetreden. Thans besloot de politie tot andere maatregelen over te gaan, indachtig de leus: wie niet hooren wil moet maar voelen. De knapen werden meege nomen naar het Hoofdbureau en zonder verdere plichtple gingen opgesloten op water en brood. Den geheelen nacht ble ven zij aldaar gehuisvest en eerst de3 morgens verkregen de heeren weder hun vrijheid. Een harde straf...?? Zeker. Maar op z'n plaats! Adspirant-„fikkies"-stokers ztjn gewaarschuwd. VERBODEN RICHTING. Iemand die op de fiets in een ver boden richting reed kreeg deswegen een bekeuring. HET WORDT WINTER. Dat het hard naar den winter loopt wordt o.m. bewezen door het feit, dat van het land van een bewoner aan de Doggersvaart een hoeveelheid turven door een onbekende werd gestolen. De politie stelt een onderzoek in. KONIJN GENEPT. Een bewoner van de Erasmusstraat deed aangifte dat er op spoorlooze wijze een konijn van z'n erf verdwe nen was. Hetzelfde feit deed zich voor in de Tulpstraat. Men zij op z'n hoede! Het N.A.F. deelt ons het volgende inede: Door de afdeeling „Reizen en Va- cantie" van „Vreugde en Arbeid" is een spaarsysteem ingevoerd, om een ieder bij het aanbreken van den vacantietijd in staat te stellen, zijn vacantie op aangename wijze door te brengen. Met toestemming van overheids wege worden speciale spaarzegels van 25 cent uitgegeven, welke op daarvoor bestemde kaarten dienen te worden geplakt. De gespaarde bedra gen kunnen uitsluitend aangewend worden voor vacantie-doeleinden of om op reis te gaan. In geen geval worden zij in contanten uitbetaald; Uitgezonderd in bijzondere gevallen. Zoowel individueel als door bedrij ven kan hieraan worden deelgeno men. Het bedrijf zelf kan een regeling vaststellen op welke wijze de spaar zegels aan het personeel worden be schikbaar gesteld, b.v. kan het bij aankoop van één zegel één exemplaar gratis daarbij verstrekken of de bij hem in depót zijnde zegels verkoopen tegen 10 of 15 cent. Het principe daarbij is dus, dat het bedrijf een deel bijdraagt. Wanneer een bedrijf een uitstapje of reis wenscnt te organiseeren, dan stelt het zich daartoe in verbinding met den dienst „Arbeid en Vreugde" van het Prov. Bur. Noord-Holland van het N.A.F. te Haarlem, welke dan een reis volgens de wenschen van de di rectie ontwerpt. Tot betaling van deze reis dienen de gekochte zegels. In de afgeloopen maanden heeft de afd. „Reizen en Vacantie" reeds voor zeer veel bedrijven een één- of meer- daagsche reis in bedrijfsverband ge organiseerd, waarover men in het al gemeen zeer tevreden was. Met de mogelijkheid dat spaarders in bedrijfsverband van werkkring ver anderen, is voldoende rekening ge houden. WIER1NGEN NED. VOLKSDIENST. Maandagavond werd een bijeen komst gehouden van de Ned. Volks dienst, buurtschap Wieringen', in Cinema de Haan. Burgemeester Van Diemen leid de de sprekers van dezen avond, de heeren Krings en Querner, in. Allereerst is dan het woord aan den heer Querner, die op klare wijze de taak en de bedoeling van den N.V.D. uiteenzette. Bovenaan staat het gemeenschapsgevoel en de hulpverleening aan die lagen der bevolking, welke er de meeste behoefte aan hebben. In' 1938 iva- ren er hier te lande ruim 8000 liefdadige instellingen, elk met hun eigen kringetje. Deze zijn nu on geveer alle ondergebracht in den N.V.D. Velen willen, aldus de heer Querner niet toetreden tot den N. V.D. uit politieke overtuigingen. Spr. echter gaf aan dat men hier niet met een politieke, doch met een 9ociale organisatie te heeft, waar hulpverleening bovenaan staat. Vervolgens memoreert spr. het hoogere bedrag der Winterhulp Collecten van nu vergeleken bij dezelfde periode van vorige 'aar' Wanneer de oorzaken van het kwaad nagegaan en aangetast worden, dan komen wii terecht bij het kind. Alles doen voor moe der en kind is dus de taak der SS-ruiters veroveren een dorp. Terwijl de bereden eenheid op breekt. om zich naar het bevolen aanvalsdoel te begeven, wacht een gemotoriseerde eenheid bij de voertuigen op het bevel tot oprukken. SS-PK Büschel-0 H-P H m. - „En in de lucht des vochten uchtens hangen ,jDe laatste dunne blaad'ren van het jaar Alom valt er thans intens te ge nieten van de schoonheid in kleuren en vormen daar buiten in de natuur en niet alleen dóAr, ook in de stad kan men soms plotseling komen te staan voor de schoonste herfsttoo- neelen, beelden, die een kunstenaar naar het penseel doen grijpen om zoo'n natuurlijk schilderstuk op het doek blijvend voor oogen te tooveren. De najaarstijd heeft, ondanks het op den achtergrond zwevende besef van teloor gaan van volheid en leven toch iets nauwelijks onder woorden te brengen aantrekkelijks en liefe lijks, iets wat we zouden kunnen vergelijken met de fragiele schoon heid van den ouderdom. Want niet alleen in het jonge, het frissche en jeugdige ligt verheven pracht, ook oude heeft dikwijls door indrukwek kendheid en sierlijkheid van lijn en gestalte een onontkoombare beko ring. In het korte bestek van dit artikel wil ik trachten enkele voorbeelden te geven van hetgeen woordkunste naars, zijnde ook zelf een klein deel van het groote geheel der Schepping, welke zij beschrijven, ons gaven als een beeld in woorden van hetgeen zij zagen of innerlijk beleefden. Het is opvallend, maar toch een feit, dat ondanks het jolige tintenspel in de najaarsbosschen, de kalme, rustge vende herfstdagen met hun dikwijls ontroerende zonsondergangen toch bij de meeste dichters doorklinken weemoedige tot overpeinzing en soms tot droefheid stemmende gevoelens. Het scheiden en het ten ondergaan van het mooie, al is het dan ook slechts schijn, drukt op het werk van de meesten hunner een onuitwisbaar stempel. Met rustige woorden vertelt ons Dr. Garmt Stuiveling in een. deel van zijn gedicht: „Schemerwijze": Nimmer in het klare daglichtschijnen, nimmer 's avonds, als der lampen brand tusschen toegeschovene gordijnen gele glansen wekt van wand tot wand, nimmer heb ik zó bewust gexveten niet te stillen pijn van eenzaamheid, altijd in mij schrijnende, altijd, in dagdruk bestaan verdrongen, onvergeten. Zijn gedachten reizen ver naar stille landen, wsar de herinnering tedere woorder spreekt. Dan grijpen zijn vingers in de snaren en spinnen om die woorden een vreemde melodie. Zie, mijn vingers spelen klankeloze vreemde, teedre melodiëen. Zie, 't lage westen dempt zons laatste broze licht tot klankeloze melodie, d'Avond komt. De herfst komt. Aan de hemel uit diep wolkenwak straalt koel en ver, siddrend verstild, nachts eerste ster door de vreemde teedre najaarsmid- dagschemer. Willem Kloos, de aanbidder der schoonheid, een der grootsten uit de tachtiger jaren, komt onder hetzelf de eenzaamheidsgevoel en vergelijkt zichzelf met het grijzende jaar: De boomen dorren in het laat seizoen En wachten roerloos den nabyen winter. Wat is dat alles stil, doodstilik vind er Mijn eigen leven in, dat heen gaat spoên N.V.D. Verheffing van de sterken sta dus boven aan. Men hoopt hiertoe te komen door moederuit- zendingen, kinderuitzendingen, con sultatiebureau.* enz. Vervolgens gaf de heer Krings een overzicht van de Nat. Soc. Volkswohlfahrt. Als Duitscher was spr. hier om de in Duitschland op gedane ervaringen hier uit te wis selen. Spr. memoreert de groei der N.S.V. vanaf haar begin in 1932 tot haar heden en ook hier is het hoofddoel de hulp aan moeder en kind. Burgemeester Van Diemen dank te de beide sprekers voor hun uit eenzetting. waarna men in de ge legenheid was om zich op te ge ven als lid van den N.V.D. Ook de meester der Vlaamsche poëzie, de dichter-priester Guido Gezell die in zoo tallooze dikwijls zelfs fiin-geestige gedichten zijn ilefde en bijzondere gehechtheid aan de wondermooie natuu/ van Vlaande ren doet uitkomen, kan de wee moedige gestemdheid, waarin de herfst hem breng-, niet verbergen en laat om haar tot uitdrukking te brengen de bladerer weenen: Daar valt er nog een blad, daar nog een, uit de bogen der hooge boomcnhalle, en 't dwerscht den onbewogen octobermist: 't en roert geen wind, geen een, maar 't leken, 't leken tranen, die men gevallen zou uit weenende oogen wanen één kerkhof is 't! Maar Gezelle treurt niet lang, want hij ziet oij het scheiden toch weer aan een verre horizon de be lofte van de in aantocht zijnde, nog door ochtendnevels omsluierde, nieu we dageraad: Zoo slaapt de botte in 't hout verdonkerd en verdoken; geen blomxne en is er ooit, geen blad eruit gebroken; maar blad en blomme en al, het ligt erin, en biedt den dag, den dageraad der barenveerdigheid. Niet alleen .n de poëzie, ook in proza hebben ve e schrijvers hun hersftbelevenissen weergegeven. Het najaar is en Hijft een tijd van kleu ren en geuren, die je geniet en opsnuift om zoo lang mogelijk de herinnering er aan te kunnen bewa ren. Dicht bij mij staat een fruit schaal. Op zich zelf al een product geboren uit het contact van kunste naar en natuu,. Crème aardewerk, bschi.derd mt roode campanula's en donkerblauwe gentianen met gele harten. Op de -schaal kleuren van de herfst: zachtgeel en teerbruin van enkele peren, felrood van groote to maten, vlammend geel van rijpende appels en donkergeaderd lichtbruin van groevige walncten. en bovendien de weezoetige geur, die opstijft en de heele kamer vervult, het doet mij grijpen naar htc boek van Johan. 'V. Schotman: „Het pulvrend land der eeuwen," waarin hij ons rondleid door het hart van het land van de goede aarde Herfst in China, ook daar wondere racht! „De herfst heeft ingezet met zijn wolkeloos blauwe luchten,'zijn reeds matter schroeiing, zijn verfijnd-droge, haast delicaat broze atmosfeer. Reu keloos en bijna onmerkbaar hier en daar het stil neerdwarrelen van een enkel drooggeschrompeld blaadje en VERKLARING VAN ADMIRAAL HALSEY. GENEVE. 26 October (DNB). In aanvulling op het door den Brit- schen berichtendienst verspreide be richt uit Washington, omtrent de landing van Japansche versterkin gen op Guadalcanar. wordt gemeld, dat de nieuwe opperbevelhebber van de vloot in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan, admiraal William Halsey. o.a. heeft ver klaard: Het belangrijkste is voor ons het herwinnen van ons offensief, dat wij overal, behalve in de lucht, hebben verloren. Het lot van onze strijd krachten te land op Guadalcanar en de naburige eilanden hangt van on ze vloot af. die door superieure Ja pansche zeestrijdkrachten wordt bedreigd. Een verdediging van een omvang als in den slag bij de Sa- lomons eilanden zou weinig verheu gend zijn. Als onze strijdkrachten boven water bang schijnen te zijn om met den vijand in gevechtscon tact te komen, dan is dit misschien een ..verstandig" besluit, daar de Japanners aan strijdkrachten boven water een grcoten voorsprong op ons hebben. Zouden wij verliezers worden, dan wordt de strategische positie in dezen Oceaan in gevaar gebracht. Een beslissende nederlaag van onze vloot zou den oorlog nog jaren doen duren, zoodat de Salo- mons eilanden in den waren zin van het woord een hoofdfront vor men. waaraan wij aandacht moeten schenken. STRIJD TEGEN ERN MICROBE. Een van de vreeseli.ikste ziekten, die de menschheid kent. is de long ontsteking. In Amerika heeft men gedurende vijf jaar tegen deze ziek te gestreden en op dit gebied tal van ontdekkingen gedaan. Men kende reeds den verwekker van de longontsteking, de pneumocoscus en ook wist men. dat er weer verschil lende families toebehooren, die bij de bacterie-cultuur door verschil lende groeivormen te herkennen zijn. Maar dat deze ziekte door 32 onderafdeelingen van de microbe veroorzaakt kan worden, dat werd eerst ontdekt tijdens den vijfjarigen strijd tegen deze microbe in Ameri ka. De wet der natuur, die nooit twee dezelfde bladeren of twee de zelfde menschenneuzen schept. ..niiekoenen op het stationsplein tc Stalingrad. De kok van een batterij luchtafweergeschut bereidt het mid dageten op het stationsplein in Sta lingrad. Vandaag eten de manschap pen pannekoeken. PK Bauer-Altvater-Sche-F-P H m. op den roerlozen vijver ligt de lotus, als moede, uitgebloeid. Allerwegen een heel fijne knettering aïs van stof aan dun, dor papier. Hier en daar kleuren reeds asters en enkele vroege chrysanten. Over de wijde zoutsteppe vaagt een droefgeestige bruinte en de silhouet der bergketens baadt des 's morgens in een tere, ijle nevelte". Zoo viert de herfst haai wonder schoon feest van Meuren en klanken, tinten en geuren, feeën en kabouters. Kom, laten wij naai buiten gaan, ons niet doen weerhouden door een don kere wolk en genieten, telkens op nieuw genieten van dit weemoedige er toch zoo feeërieke seizoen! Voedselvoorziening van onze planten Langzamerhand is het ieder wel duidelijk geworden, dat een plant niet alleen op gezette tijden begoten moet worden, maar ook geregeld voedsel vraagt ;n den vorm van mest. Er zijh tjjden, waarin zij veel water en voedsel vr.ia.gt. Dit is zoo, wan neer er nieuwe bladeren gevormd worden of knopp a ontstaan, die na eenigen tijd het aanzien van bloemen zullen schenken. Hier staan tijden tegenover, waarin minder sterk ge voed moet worden er ook het begie ten of zeer spaarzaam kan geschie den of wel geheel kan ophouden. Dit is de rusttijd der planten. Deze rust tijd is voor de verschillende kamer planten ongelijk, omda', deze vaak g inheemsche planten zijn. Wie een palm heeft behoeft in den winter weinig water en geen mest te geven. Vormen zich echte- r'euwe bladeren, dan is het toedienen van kunstmest noodzakelijk. Clivia's, die op ver schillende tijden bloeien, hebben eveneens in de laatste maanden van het jaar hun rustttj Zij krijgen dan geen mest en veirig water. Boven- d.en behooren ze dan op een koele plaats te staan. Door deze schijn baar stiefmoederlijke behandeling bevordert men de knopvorming. Het is een oude bekende wet, die zoowel voor planten als dieren geldt, dat zwakker worden van hét individu den drang om de soort in stand te houden bevordert. Heeft men echter het doel bereikt en is de knopvor ming begonnen, dan worden er aan de oude plant zulke hooge eischen gesteld, dat er weer geregeld eens in de week kunstmest gegeven moet worden. Deze kunstmest, die geheel in water oplost, is in de bloemen winkels wel te verkrijgen. Te veel zou slecht werden. Lost men een theelepeltje kunstmest op in een liter water en geeft men eens per week hier een theekopje vol van, dan is dat ruim voldoende. Het kan ook wel eens in de veeVtien dagen. In den tuin hebben wjj deze kunst mest niet noodig. Ze is daar te duur. Hier gebruiken wij de ongezuiverde kunstmest. Bovendien geven wjj de kimerplanen op geregelde tjjden een kleine dosis, terwijl de tuin slechts een keer in het jaar een flin ke portie krijgt. Wjj bemesten den tuin met kalk, kali en fosfo. De beste tjjd om d; te geven is October of November. Per 10 vierkante meter geven wij 2 kg patentkali en 2 kg superfosfaat. Dit ligt den geheelen winter buiten. De planten beginnen eers. ir. het voorjaar de stoffen cp te nemen, zoodat het verkeerde er wel uitgespoeld is tegen dien tjjd. In het voorjaar wordt dan nog wat stik- stofbewesting gegeven. Op humus- arme gronden geeft men in de eerste jaren wel stalmest met kunstmest. Door de eerste wordt de humusvor- ming bevorderd. Ik meen echter, dat kunstmest voor planten vollediger en dus beter is. Het wortelstelsel ont wikkelt zich flink, terwijl ook de bla deren er zichtbaar van profiWren. A. v. d. Ljjn. strekt zich ook uit over het rijk van de kleine levende wezens. Zelfs de microben bezitten een individualiteit binnen hun eigen soort. De eene groep van pneumo- coccen is nagenoeg schadeloos, een andere is kwaadaardig, een derde groep zou gevaarlijk zijn. indien ze zich maar genoeg ontwikkelen kon, een vierde groep heeft een uitge sproken amoureus temperament, somt in groote massa's voor. maar houdt geen stand tegen de tegen giften. die het menschelijk bloed procudeert een vijfde, zesde enz. hebben ieder hun bijzondere eigen schappen. welke de medische we tenschap thans ook bekend zijn. Want ook dit is een belangrijk onderdeel geweest van het vijfjarig onderzoek in Amerika. Het succes van een serumbehandeling tegen longontsteking hangt er zeer veel van af. of men het juiste serum ge bruikt. En welk is nu het juiste se rum? Datgene, dat in staat is de pneumococcus te bestrijden, die de longontsteking veroorzaakt. De te gengiften. die bijvoorbeeld tegen type XII gericht zijn. kunnen tegen coccustype II niet veel uitrichten. Omgekeerd kan serum II niet veel uitrichten tegen den pneumococcus van het type XII. Men kan dus slechts de juiste serumbehandeling toepassen, wanneer men weet door welke coccus de longontsteking ver oorzaakt wordt. De 10.000 bacterio logische onderzoekingen van long ontsteking. die men in den loop der vijf jaar in Amerika gedaan heeft, toonen echter meestal aan. dat longontsteking slechts door eenige bepaalde coccen veroorzaakt wordt. Men behoeft dus geen serum te gen alle 32 verschillende soorten coccen te maken. En hierdoor wordt natuurlijk de serumbehandeling te gen longontsteking zeer vereenvou digd. Men hoopt dan ook met deze behandeling heel wat menschen, die deze gevaarlijke ziekte krijgen te sparen DE MODERNE RICHTING. Prof. dr. J. Lindeboom te Gronin gen schrijft in het „Weekblad Van den Nederlandsche Protestanten bond" in voortzetting van zijn arti kelen over vrijzinnig Protestantisme o.m. het volgende: „De moderne richting het zij toegegeven vas rationalistisch en kritisch, hanteerde vaak en ongetwij feld te veel den moker. Maar aan den anderen kant moet worden erkend, dat zij in haar afkeer van confessio- nalisme en dogmatisme, in haar ver zet tegen tot rleur geworden vormen het tegendeel van verstandelijkheid beoogde, maar a idrong op geeste lijke verdieping en beleving, op wat m<--i in die dagen noemde vroomheid des harten, op geestelijk gebied ver staan. Het spiritualisme, de vergeestelijkte aanvaarding der godsdienstige waar heden, is dikwijls het kenmerk van een vrijzinnigen linKervleugel ge weest. De orthodxie ia vaak geko men, eenerzijds met het verwi;t van over-kritisch rationalisme, ander- zijdsch met dat van spiritualistische vaagheid en al-te-persoonlijke ont roering. Merkwaardig is in allen ge val de combinatie! Dat vrijzinnig Protestantisme zoo vaak den indruk maakte van een naar troost hunke rend agnosicisme, een van heimwee vervuld niet-weten, getuigt zeker van wat anders dan van rationalisme. Wie zich verdiept in de „Hervor ming" van vóór een 40 jaren, wordt getroffen door die groote waardee ring van vrijzinnige zijde voor de poëzie der Tachtigers en Na-tachti gers, door de vaak wat onnoozele bewondering voor „oostersche" wijs heid. Thomas k Kemp-is is er altijd in hooge eere geweest. Olive Schrei- ner werd graag geciteerd en Selma Lagerlöf was ;eliefd; menige vrij- zinnge preek wa« wel eens rijkelijk zwaar geladen met aesthetische ont roering en dichterlijke mystiek. Toen latïr de B- rchem-beweging kwam met haar Q aakerelementen, vond zij haar warme vrienden evengoed ter linker- als ter rechterzijde. Het vrij zinnig Protestantisme heeft naast den stormwind en de aardbeweging ook het suizen van de zachte stilte gekend.". GIFTEN EN LEGATEN. De zendings- -ereeniging der classis Zutphen der Nederlandsche Her vormde kerk ontving een legaat van 1000.—. De Nederlandsche Hervormde ge meente van Delft ontving een gift van 1000.voor de diaconie. In de Gereformeerde kerk te Zwolle werd een gift van 2500. gecollecteerd, bijeengebracht door 25 leden der gemeente, ter dekking van het tekort der liaconie. Wijlen mevr. de weda B. W. Linde boomCozijnsen te Heemstede ver maakte aan de Gereformeerde kerk aldaar voor diverse doeleinden 3000. TOT STEUN. De vereeniging „Tot Steun" ver gaderde onder voorzitterschap van mr. G.. J. Salm te Apeldoorn. Mede gedeeld werd, dat mej. mr. E. J. Gehlen van Amsterdam tot directrice van de gezinsverpleging was be noemd, dat verleden jaar de vereeni ging de zorg voor 233 voogdijkinde ren had, die voor het grootste deel in gezinnen werden verpleegd en voor het overige in doorgangshuizen te Apeldoorn, Ede, Arnhem en Does burg, dat de stroom van pupillen ook dit jaar zeer groot was. De kosten der doorgangshuizen bedroegen 40.800.De vereeniging had een exploitatietekort van 24.000.—. PRIJSVRAAG. Het Haagsch Genootschap tot ver dediging van d >n Christelijken gods dienst schreef een nieuwe prijsvraag uit om beantwoord te worden vóór 1 Mei 1944 over „De waardeering van het martelaar chap bij de Chris tenen in de eerste eeuwen onzer jaar telling". Dekt U daarom op gunstig» voorwaarden tegen de gel* delijke gevolgen van een persoonlijk onge val door het oorlogsgeweld bi) de „Onderlinge Neder» landeche". UITKEERING: A.-bij dood I 2500.-, B. - bij levenelenge invaliditeit i 5000.-, C. bij verpleging in het ziekenhuis f 500.-. Verzekering voor hoo gere bedragen ia mogelijk. 3 VOORSCHOTHEFFING: I 4.. per halljaar. Vraagt inlichtingen aan onze agenten ol aan het Kantoor AMSTERDAM Ktlzaragr. 399 Til. 30315 3: AAkA MOLESTVERZEKERING MIJ. gevestigd, te Sneek TWEE NIEUWE BISSCHOPPEN. In het rijkscommissariaat Oekraine werden twee nieuwe bisschoppen der Orthodoxe kerk gewijd, n.1. bisschop Nikaner voor de diocese Tschemerijn aan den Dnjepr en bisschien Ihor voor de diocese Lman. Beiden zijn bekend als strijders voor de van Mos kou onafhankelijke Oekraïnschè kerk AANTAL KARDINALEN. Na den dood van kardinaal Leme da Silveira te Rio de Janeiro zijn er thans nog 49 kardinalen, n.1. 29 Italianen en 20 niet-Italianen. La- tij nsch-Amerika is thans nog slechts door één ka_ Unaal vertegenwoor digd, den aartsbisschop van Buenos Ayres. ABDIJ TE MARIA LAACH. Op een vraag naar de juistheid van hef gerucht betreffende de confisca tie van de beroemde Benedicter abdjj van Maria Laach en het bevel dat alle bewoners, met uitzondering van den abt en twee gebrekkige monni ken het land zullen moeten verlaten, wordt van Duitsche z\jde medege deeld, dat dit gerucht verzonnen is. Het klooster is in het bezit van de orde der Benedictijnen en de mon niken volgen binnen de muren van deze abdij hun kloosterregel. Men heeft hun, zooals met nadruk ver klaard wordt, geen enkele moeilijk heid gemaakt, daar de bewoners van Maria Laach zich strikt aan hun taak houden. EVANGELISCHE KERK IN DE JOSTMARK. De Evangelische kerken in de Do- naugauwen (het vroegere Oosten rijk) A.E. en H.B. (dat is van Augs- burgsche en .lelvetische belijdens) hebben thans 350.000 zielen. Van deze behooren er 17000 tot de kerk H.B. PURMEREND, 27 Oct. Gemeentel, kaasbeurs: verhan deld 7 partijen, wegende 10200 Kg., handel vlug, prijs: 40 plus f 50—56, 20 plus f 40—43.50. Kaasmarkt: 2 stapels Kleine Boerenkaas f 55, 1 st. Goudsche volvet f 62.50, 1 st. volvette Edammer f 62.50, Der 50 kilo, gewicht 846 Kg., handel vlug. Runderen, totaal 871 stuks: 475 vette koeien voor de levering. 2C1 geldekoeien f 360450 per stuk, 90 melkkoeien f 500610 per stuk, 26 stieren voor de levering, 15 veu lens f 400550 per stuk. 65 pinken f 110—200 per stuk, 72 nuchtere kalveren voor de slacht voor de levering. 33 vette varkens voor de slacht voor de levering, 264 biggen f 8—28 per stuk, 1635 schapen: 400 voor de levering, overige f 70130 per stuk. 205 hokken f 25110 per stuk, kipéieren f 1.32 ner Kg., 400 oude kippen en hanen 90 ct. per kilo. konijnen 90 ct. ner kilo, 300 eenden 90 ct. per kilo. ROTTERDAM. 27 October. Vee markt. Aangevoerd 1929 dieren, wo. 129 na arden 89 veulens. 111 scha den 950 runderen 244 nucWere kal veren. 112 graskalveren, 48 biggen. 24 fi hokken en geiten. Priizen ner stuk: Melkkoeien f 145"30525: kalfkepjen f 740 620540: varekoeien f 550400 340: vaergen f 490—370—240: oin- ken f 300220190; graskalveren f 200—160—90. Aanvoer van graskalveren korter met vlotten handel en hoogere nrii- zen. M°ik- en kalfhoaien aanvoer iets hiejner met redelijken handel en stii»ende nriizen. v^rekoeien aanvoer korter met red°i;!ken han del en stiigende nrüzpn Vaarzen en ninken aanvoer iels kleiner met tragen ha"doi en de vaarzen iets duurder. Pinken onveranderd. TTMUTfiPN. *>7 Otober Tprbot fR—7 511 torn» f 7.50—2.50. kl. mlrlHAleirhol f 2 ^0. tTC'^rtel^chol f3. kl'. schol 2e s. f2 3e s. 80 ct.. 4e s. 50 ct. t-nheHanw f2 202 grontc gn] f 165 1 50, kleine pol f 1 ^5—n «n «rflttn* ee- "trfnt 80 ct.. 30 ct f]. groote srbpr oo ct., kleine schar 30 ct., vis- puf 10 ct.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3