„Buigen of barsten" DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE 16 SCHEPEN BIJ CANADEE^CHE KUST VERNIETIGD Hoogtepunt in. den slag bereikt r— Verduister -n TAAK DER TURKSCH6 PERS Vermaning van Inönü HET ZWEED CHE ROODE KRUiS-WERK Dr» Colin Ross spreekt te Haarlem Josephine Baker overleden 87ste Jaargang. No. 11944 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar WOENSDAG 4 NOVEMBER 1942 Terreinwinst in den Kaukasus Italiaansch Weermachtbericht De strijd in EgypteN n.m. tot morgenochtend V.M. 15Nov. m a\ 1 Dec. ek. 7.41 uur lk WAT GEDAAN WERD De taak der Germaansche in Nederland S.S. Uitg.N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebureaux: SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 f2 lijnen. - DEN HELDER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Voordam 9 Tel. 3330. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 ct p. mm. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Prij zen worden op aanvraag verstrekt Slag in Egypte neemt ie hevigheid toe HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 3 Nov. (D.N.B.) - Het opperbevel der weermacht deelt in een extra bericht mede: „Ten Oosten van de Canadeesche kust is een groep Duitsche duikbooten in weerwil van het slechte weer en het slechte zicht in contact gekomen met een van Amerika naar Engeland varend konvooi geheel gela den met oorlogsmateriaal en levensmiddelen. In hard nekkige aanvallen, die verscheidene dagen en nachten duurden, werden van dit krachtig beschermde vijande lijke konvooi testien schepen met een gezamenlijken inhoud van 94.000 ton tot zinken gebracht, waaronder drie munitieschepen, die bij den eersten aanval in de lucht vlogen. Twee andere schepen met een gezamenlij ken inhoud van 11.000 ton, alsmede een torpedojager en een corvet, werden getorpedeerd. Slechts verstrooi de resten van het convooi konden in den dichten mist ontkomen. Het weermachtbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 3 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In den Westelijken Kaukasus leidden aanvallen en tegenaanval len tot verbitterde gevechten, waar bij onze troepen hun stellingen handhaafden en bij tegenactie ter rein wonnen. Slowaaksche troe pen vernietigden ingesloten vijan delijke strijdkrachten. Ten Oosten van Alagir braken Duitsche troe pen in voortdurenden aanval door zeer versterkte en door mijnen be schermde vijandelijke stellingen. Zware verliezen werden den vijand toegebracht door bomaanvallen en mitrailleurvuur der luchtmacht. Een, pantsertrein werd vernietigd. In de Kalmukkensteppe werd vij andelijke cavalerie met aanzienlij ke verliezen door een Duitschen tegenaanval teruggeworpen. In Stalingrad duurt de zware nanvalsstrijd om huizenblokkenen straten voort. Stuka's zetten hun Van het Wolchowjfront. De geheel uit hout gebouwtje „Wolchow-ex- uress" dient voor het transport van Boomstammen. PK Freckmann-Transo-F-P H m ROME, 3 Nov. Het 891ste com muniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Ook gisteren duurde de slag aan het Egyptische front met toe nemende hevigheid. De krachtige druk van aanzienlijke gepantserde strijdkrachten van den vijand werd op doeltreffende wijze bedwongen door de troepen van de spil, die herhaaldelijk met groote dapper heid tot den tegenaanval overgin gen. De vijand leed aanzienlijke verlie zen aan pantserwagens, waarvan er meer dan 90 vernield werden. Ook onze verliezen zijn zwaar. He vige gevechten zijn nog gaande. De luchtmacht nam. met al haar typen aan den strijd deel: zij be streed de Britsche luchtmacht, bombardeerde vijandelijke colon nes en viel zonder ophouden het gebied achter het vijandelijke front aan. Tijdens talrijke gevechten werden drie toestellen door onze jagers en 12 door de Duitschers neergeschoten. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen, die een kon vooi begeleidden, sloegen luchtaan vallen af en schoten 4 tweemotori- ge toestellen neer. Onze vlootstrijd- krachten hebben een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht aanvallen op de fel omstreden nesten van verzet in het Noordelij ke deel der stad voort. In weerwil van den hardnekkigen tegenstand verloor de vijand opnieuw terrein. Zijn steeds herhaalde tegenaanval len mislukten. De freinverbindin- gen ten Oosten van de Wolga en de veerdienst over de rivier wer den voor geruimen tijd verbroken door de actie van afdeelingen ge vechtsvliegers. Aan het Don-front deed de vijand pogingen om de rivier over te ste ken, welke steeds door Roemenen, Italianen en Hohgaren werden verijdeld met zware verliezen voor den vijand. Italiaansche jagers deden in scheervlucht aanvallen op veldstellingen. Hongaarsche troepen vernietigden bij een uitge breide stoottroepactie talrijke ka zematten en gevechtsstelligen aan den Oostelijken oever/der rivier en maakten gevangenen. Ten Zuid oosten van het Ilmenmeer duren de hardnekkige plaatselijke ge vechten op het volkomen drassige terrein voort. In den strijd tegen de koopvaar dij- en oorlogsvloot der Sowjet- Unie heeft de luchtmacht in Octo- ber aan de kust Van de Zwarte Zee, op de Kaspische Zee, op den benedenloop van den Wolga en op het Ladogameer in totaal 33 vracht en transportschepen van verschil lende tonnage, waaronder een groot aantal tankschepen, en een bewakingsvaartuig vernietigd. Voorts werden 32 vrachtschepen van alle soorten en vier oorlogs vaartuigen door aanvallen uit de lucht beschadigd. In het Kanaal is in den nacht van 1 op 2 November een aanval van Engelsche motortorpe-dobooten op een Duitsch convooi verijdeld door het geconcentreerde afweer- vuur der Duitsche beschermende strijdkrachten. Een vijandelijke motortorpedoboot werd in^brand geschoten. In den afgeloopeirnacht kwam hetzelfde convooi opnieuw in gevechtscontact met Engelsche motortorpedobooten, waarbij een vijandelijk vaartuig zoo zwaar be schadigd werd, dat het verloren geacht kan worden. De slag in Egypte duurt met toe nemende hevigheid voort. Het bin nendringen van sterke vijandelijke gepantserde afdeeligen aan den Noordelijken sector van het front werd opnieuw door nigts ontzien de dapperheid in een tegenaanval opgevangen. Duitsche en Italiaan sche duchtstrijdkrachten deden op de belangrijkste punten van het gevechtsterrein onvermoeid aanval len op Britsche gemotoriseerde strijdkrachten, artilleriestellingen en achterwaartsehe verbindingen. Duitsche en Italiaansche jachtylie- gers schoten vijftien vijandelijke vliegtuigen neer terwijl een Dujtsch vliegtuig verloren ging. Bovendien werden gisteren boven de Middel- landsche' Zee vijf Britsche vlieg tuigen neergeschoten, waarvan n door een Duitsche duikboot. Aan de Kanaalkust verloor de vijand gisteren vier vliegtuigen. Zooals in een extra-bericht me degedeeld, is ten Oosten van de Canadeesche kust een groep Duit sche duikbooten in weerwil van het slechte weer en het slechte zicht in contact gekomen met een van Amerika naar Engeland va rend convooi, geheel geladen met oorlogsmateriaal en levensmidde len. In hardnekkige aanvallen die verscheidene dagen en nachten duurden, werden van dit krachtig beschermde vijandelijke convooi 16 schepen met een gezamenlijken inhoud van 94.000 ton tot zinken gebracht, waaronder drie munitie schepen ,die bij den eersten aan val in de lucht vlogen. Twee an dere schepen met een gezamenlij ken inhoud van 11.000 ton, alsme de een torpedojager en een corvet, werden getorpedeerd. Slechts ver strooide resten van het convooi konden in den dichten mist ont komen." GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DEENSCHEN KONING. KOPENHAGEN, 3 Nov. De ge- zondheisdtoestand van den Deen- schen koning is de laatste dagen over 't algemeen onveraYiderd ge bleven. In het communiqué van de behandelende geneesiieeren, dat hedenavond is iuigege-<eii, wordt gezegd, dat de slaap iets gescoord geweest is, hetgeen eenige moe heid tengevolge heeft gehad en waardoor 't herstel van krachten vertraagd. De 'ademhaling is bijna normaal. De hoest, waardoor de koning geplaagd werd, heeft op gehouden De temperatuur bedroeg hedenavond 37.4. De polsslag was 66. De koningin pioet, naar ver luidt, wegens een verkoudheid het bed houden. Er is echter geen sprake van eenigerlei complicaties noch van koorts, zoodat een spoe dig herstel verwacht wordt. BERLIJN. 3 Nov. De ANP- correspondent meldt: De tweede phaze van den strijd in Egypte is van nog grooter he vigheid dan de gevechten der vorige week. De Engelschen val len met buitengewone verbeten heid aan. overeenkomstig het groote belang, dat voor hen op het spel staat, doch even hard nekkig is de Duitsch-Italiaan- sche verdediging. Het is een strijd op buigen of barsten. Bei de partijen zijn er zich van be wust. dat van de beslissing zeer veel afhangt. De strijd heeft thans een hoogte punt bereikt, doch omtrent het ver loop is in dit stadium nog niets te zeggen. Nadat de Engelschen, die troepen noch materiaal sparen, erin geslaagd waren, de DuitschItali aansche linies binnen te dringen is het effect hiervan door een tegen aanval teniet gedaan. Het is waar schijnlijk te achten, dat de mijnen velden voor de Duitsch-Italiaansche stellingen door de voortdurende in slagen van granaten aan doeltref fendheid hebben ingeboet, zoodat zij niet meer dezelfde bescherming bieden als bij het begin van het of fensief. en de last van den aanval meer op de hoofdverdedigingslinie drukt. De Engelschen ondernemen hun aanvallen met vrii veel zware ka nonnen en zware pantserwagens. Volgens hun eigen verklaringen hebben zij in Egypte de meerderheid in de lucht, terwijl boven de Mid- dellandsche Zee de luchtstrijdkrach ten van de spil in de meerderheid zijn. Dit laatste is met het oog od de bescherming van de verbindings wegen wellicht van meer belang dan de luehtheerschappij boven het eigenlijke gevechtsterrein, aange zien deze op de gevechten, die thans aan den gang zijn. nauwelijks van beslissenden invloed zal kunnen zijn De Oekraïne, door Duitsche solda ten veroverd, is de graanschuur der toekomst. In de openlucht wor den in grooten getale de landbouw machines aan den loopenden band vervaardigd, om de oogsten te ber gen. Deutscher Verlag-Recla-Pax Holl. m Maan Maan op vanavond om onder 2.06 15.41 8Nov 17.07 uur 22 Nov De pulp vormt een waardevol veevoeder tijdens de wintermaanden en overal zijn de boeren in de weer om een voorraad op te slaan. J. C. Stevens-Pax Holland m. ANKARA, 3 Nov. Naar aan leiding van de toenemende critiek van Turksche bladen op regeerings- ïnaatregelen voor de voedselvoor ziening heeft president lnónü een groot aantal Turksche hoofdredac teuren bij zich ontboden en hen er opmerkzaam op, gemaakt, dat de pers tot taak hèeft de regeering te steunen bij haar moeilijk werk van dezen tijd en de bevolking dienovereenkomstig voor te lich ten. In geen geval kan het onder de tegenwoordige omstandigheden worden toegelaten, zoo verklaarde* de President van den staat, dat Turksche bladen het tegendeel tot uitdrukking brengen van wat de plicht is van een pers, die zich be wust is van haar verantwoordelijk heid tegenover staat en volk. In dit verband werd aan de Turksche pers medegedeeld, dat de regeering op grond van haar wettelijke volmachten niet zal aar- üHen op te treden tegenover bla den, die hun plicht niet nakomen in den door de regeering verwach ten zin. Het misbruik van de pers vrijheid kan niet langer geduld worden. Het verbieden van bladen te Istanboel moet daartoe als waar schuwing dienen. Verder wordt in een mede- deeling aan de Turly^che pers nog gezegd, dat de vermanin gen van de regeering tot de hoofdredacteuren zich niet be perken tot de berichtgeving omtrent binnenlandsche en eco nomische politiek doch ook op die inzake de buitenlandsche en militaire aangelegenheden, met name wat Turkije zelf aangaat, betrekking hebben. STOCKHOLM, 3 Nov. (A.N.P.) Naar het persbureau T.T. meldt, heeft prins Karei van Zweden een artikel gepubliceerd over de taak van het Zweedsche Roode Kruis in oorlogstijd. Hij schrijft hierin o.a., dat het Zweed sche Roode Kruis tot dusver tijdens den tweeden oorlog van het Finsche volk tegen de Sowjetunie Finland in geld en in natura hulp heeft verleend tot een totale waarddl van ongeveer 1,2 millioen kronen. De aan Noorwegen verstrekte hulp maakt tot dusver een bedrag uit van ongeveer 850.000 kro nen. De jongste groote hulpactie ten bate van Finland uit middelen voort spruitend uit een nationale collecte, welke door het Zweedsche Roode Kruis was georganiseerd en waarvan de op brengst bedroeg 1.650.000 kronen, is volgens den wensch van maarschalk Mannerheim voornamelijk besteed ten bate van de Finsche invaliden en hun gezinsleden. Behalve tot de buurlanden strekt het Zweedsche Roode Kruis zijn hulpver leening ook uit tot de Belgen, Grieken, Franschen en Polen en verleent het zijn medewerking bij het uitreiken van brieven en het overbrengen van inlich tingen omtrent krijgsgevangenen, ge- interneerden, enz. I.R.A.-OUVERTURE. De eerste aanslag. STOCKHOLM, 3 Nov. Nadat de Iersche nationalisten Engeland den oorlog hebben verklaard, is Maandag de eerste aanslag van de I.R.A. op een Britsche kazerne in Noord-Ierland ge pleegd, naar blijkt uit een bericht van United Press uit Belfast, gepubliceerd door Nya Dagligt Allehanda. Enkele Iersche nationalisten wierpen een bom naar een fabrieksgebouw, dat als kazerne voor Britsche troepen dient. De bom ontplofte evenwel bui ten het gebouw en verbrijzelde slechts de ruiten, zonder iemand te verwon den. Militairen en politie zijn' nu op zoek naar.de Ieren. J. Saai wnd. boeren leider Z.-Holland De boerenleider van Noord- Holland. de heer J. Saai, is be- noémd tot waarnemend boeren leider v.oor Zuid-Holland. De belangen voor Noord-Holland zullen in de naaste toekomst voor een groot deel worden waargenomen door den waar nemend boerenleider, den heer C. Koeman te Wester-Blokker. Sedert het begin van deze maand mag op de rivieren weer gevischt worden met levend aas. De leveran cier vair snoekvischjes trekt er met zijn kruisnet op uit. om aan de groo te vraag naar dit aas te voldoen. VNP-Zeijlemaker-Pax Holland m JACHT OP ZEEHONDEN VER BODEN. Bij besluit van de -Sseqr.-gen. van de Dep. van L. en Viss. en van Just. is bepaald. <fat met hechtenis van ten hoogste zes maanden of met een geldboete van ten hoogste 3000 gul den wordt gestraft, hij. die zeehon den bemachtigt, verwondt of doodt of poogt te bemachtigen, te verwon den of te dooden met: a. hagel, pos ten. schroot, met randvuurpatronen of met patronen waarvan de huls korter is dan 40 mm., b. harpoenen ha^en of andere dergelijke midde len en c. met netten. Dit besluit is heden in werking getreden. ARBEIDSVOORWAARDEN ZUIVELINDUSTRIE. Blijkens de St. Crt. van 2 dezer heeft het college van rijksbemid delaars een aantal wijzigingen aangebracht in de regeling van loonen en arbeidsvoorwaarden voor de zuivelindustrie en het melkinrichtingbedrijf. In hoofdzaak betreffen deze wijzigingen de be- dirijfsomschrijving, waardoor be reikt wordt, dat de regelingen voor het zuivelbedrijf en het melkin richtingbedrijf elkaar beter aan vullen. De wijzingen worden Maandag 9 November a.s. van kracht. Dr. Colin Ross, de bekende schrijver en wereldreiziger, heeft Zondag te Haarlem een voor dracht gehouden over den strijd der wereldpolitiek om Afrika. Onder zijn gehoor bevonden zich Nederlandsche en Duitsche autori teiten alsmede vertegenwoordigers van officieele partij-instanties. Dr. Colin Ross zeide o.a. dat Nederland geen eiland vormt, dat zich naar keuze aan 'de zijde van Europa of van Amerika kan plaatsen, want het hehoort tot 't oude werelddeel. Het Nederland sohe volk is een volk van koloni satoren en van zeelieden. Daarom is er voor het Nederland, dat zich bewust is een deel van Europa te zijn en dat zijn kolonisatiewerk ten bate van Europa en van zichzelf wil voortzetten, een be langrijke taak weggelegd. Voor Europa is de tijd der kolonisatie niet voorbij, want dit continent kan niet nauwkeurig worden be-. grensd, noch in het Oosten, nochi in he.t Zuiden. De Middellandscha Zee vormt eerder een verbinding dan een scheiding tusschen Noordi en Zuid. De eigenlijke scheiding moet men zoeken in de groota woestijn, welke Noord-Afrika van, de rest van dit werelddeel af scheidt. Spr. wensch te dlan ook da ruimte, welke Europa en Noord-, Afrika omvat, aan te duiden als Groot-Europa. Noord-Afrika zal1 Europa tot een sluitend econo misch geheel funnen maken. Het gebied ten Zuiden van de Sahara is te beschouwen als het toekomstig kolonisatiegebied van Europa. Welke rol de Europeescha volken hij het beheer van dit ge bied zulen spleen is een vraag van de tweede orde. Hoofdzaak is dat Afrika Europa in zijn geheel ten goede komt. Dr. Golm Ross "vertelde voorts van zijn ervaringen tijdens zijn jongste reis door Noord-Arika, waarbij hij een groot aantal r.aar eigen opnamen vervaardigde licht beelden vertoonde Tenslotte sprak hij over de geografische en ethno- logiscihe merkwaardigheden der Atlasgefoieden, om zijn voordracht te besluiten met een beeld v^ri de verkeersmogelijkbeden en -moei- Iijkhedep in de Sahara. Uit Casablanca wordt gemeld, dat de 36-jarige negerdanseres Josephine Baker die eens lau weren oogstte in geheel Euro pa, in een ziekenhuis te Cassa- blanca in Fransch Marokko is overleden, waar zij eenigen tijd geleden was opgenomen, ern stig lijdend aan tuberculose. Het laatst trad zij in Lissabon en Opprto in 't openbaar op Sedertdien had zij in de groot ste armoede in Portugal en in Fransch Marokko geleefd. Een aantal Nederlandsche journa listen is Zaterdag en Zondag bij eengekomen in Hotel de IJzeren Man te Vught (N.B.) op uitnoodi- ging van de stafleiding der Ger maansche SS in Nederland. De be doeling van deze bijeenkomst was de Nederlandsche pers de gelegen heid te geven tot het verwerven van nader inzicht in doel eh taak der Germaansche SS in Nederland. SS-onderschaarleider H. Boerma hield een voordracht over „Dietsch- land". SS-man G. Dieters over ..de Nederlandsche Voedselpositie". SS- onderstormleider Nico de Haas over ..de SS en de Kultuurpolitiek": SS- onderstormleider .T, C. Nachenius hield Zondag een uitvoerige voor dracht over „SS en Religie". De Deensche filmkomiek Miehe Madsen, de kleinste van het film- paar. dat als „Watt en Half Watt" in ons land groote bekendheid ver wierf, vertoeft thans in Amsterdam waar hij zal optreden tiidens de voorstellingen, welke het circus Straszburger in theater Carré zal geven. Polygoon-Noske-Pax Holland m De bijeenkomst werd namens den voorman der Germaansche ss in Nederland, die zelf aan het Oost front vertoeft, geopend door den stafchef. SS-opperstormleider J. L. Jansonius. De verschillende voor drachten gaveii aanleiding tot le vendige en diepgaande gedachten- wisseling.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1