Waarschuwing roor luchthartige verbruikers Gewijzigd werkplan voor den Hoordoostpolder Het Noordhollaodsche Witte Kruis bijeen Uaetlat Hel j,acJht Kai-Kai l Arrondissementsrechtbank te Alkmaar De doove recidivist humorist Schagea wordt grootsteedsch Alle pijn verdwenen 1 Vreemde opvattingen van kameraadschap Zender Hilversum sluit een uur vroeger Is voedingsvoorlichting noodig? Verdeelt Uw electriciteitsrant- soen zoo economisch mogelijk Officieele mcdcdcelfogen RADIOPROGRAMMA ZILVEREN JUBILEUM VAN EEN AMSTERDAMMER. Stilte in de rechtzaaL De president schrijft, overhandigt daarna een parter aan den deur waarder, deze laat het den verdach te, die kaarsrecht voor de verdach- tenbank staat, iezen en met een se- nore. eentonige stem klinkt het: Ja wel. edelachtbare, dat bin ik! Ik vermaan oplettend, te zijn naar hetgeên U zult hooren, zegt dan de president, terwijl hij dezelf de zin neerschrijft en het geschre vene laat lezen aan den verdachte.- Kan niet. edelachtbare, ik ben doof. Hij heeft in Alkmaar een fiets ge stolen en is van plan. alles lekker te ontkennen. Maar voorloopig xwijgt hij. De eerste getuige is.... doof! Maar we vernemen toch. hoe en wanneer hij zijn fiets miste. En de verdachte geeft, lezende, toe. dat hij geen recht had. om een fiets weg te nemen. Dan komt een agent van politie voor. die omstandig verhaalt, hoe hij den verdachte, den 50-jarigen G. C. Tukken uit Amsterdam, op het station in Alkmaar op heeter- daad betrapte, hem overbracht naar het politiebureau en hem aldaar een verhoor afnam. Hetgeen na Veel moeite gelukte. Tukken bekende toen volledig. De verklaring van den agent wordt op schrift gesteld en verdach te leest het. Die agent had romanschrijver moeten worden, meent hij; wat een ontzaggelijke fantasie! is zijn ver weer. De president leest het strafblad van verdachte voor: 24 maal is hij reeds veroordeeld, vandaag viert hij dus zijn jubileum en de serie wordt wegens groot succes voortgezet bij nog piinstens twee .rechtbanken. Ook Tukker krijgt het strafblad even ter inzage, leest het snel door en merkt op: Dat 's aardig bijge houden. 't Zal wel kloppen. De Officier vordert echter een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. Als de president Tukker zelf het laatste woord geeft, vraagt hij de motieveering van den Officier en merkt tenslotte op. dat hij als Bar bertje moet hangen. Dan wordt hij weggeleid naar zijn cel. waar hij over een week zal hooren. welk vonnis de rechtbank opgelegd heeft. Berooving van een „buiten man"! U dacht misschien, dat Schagen slechts een welvarend Noordhol- landsch dorp was? En U hebt nooit vermoed, dat het geroemde Schagen zou willen wedijveren met Amster dam? i Maar lezer, wat kent U Uw eigen omgeving, uw eigen woonplaats mis schien dan slecht. Want Schagen wordt grootsteedsch. Schagen krijgt allures van Amsterdam. In Schagen is namelijk een markt bezoeker beroofd! Zoo maar beroofd op de meest ordinaire. donker-Am- sterdamsche manier.. Een marktbezoeker zit in een café Binnen komt een juffie, die hem toelonkt (toelachen is niet het juiste woord), en die naast hem komt zit ten. Samen drinken ze een borrel Ik gevoelda ml. als herboren. De Heer 0 M te X, tcbrijft, dd. 23-1 '41: „Met mijn 83 ja ren leed ik aan een buitengewoon pijnlijken aanval ■van ischias Niets •hielp, zoodat ik tenslotte alleen nog kromgebogen, leu nende op een stok, rondkroop. Van slapen was geen sprake Toen nam ik Uw Ovaaltjes: reeds den eersten dag verminderden de pijnen en sliep ik 6 uren. Ik gevoelde mij den volgenden morgen als herboren en reeds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uit voorzorg neem ik ook verder nog Ovaaltjes en beveel deze iedereen ten zeerste aan." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid,griep, zenuw en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van hetTrineral Agent^hap Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proefI Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trinarai Agentschap, Nassaukada 371 Amatardair en nog een en nog een en nog een heele boel meer. En worden dron ken. Dan gaan ze samen naar de woonark van het juffie en daar. Enfin, toen de bezoeker weer ont nuchterd was. kwam hij tot de ont dekking. dat het uitstapje hem ruim 500 gulden gekost had: zijn porte feuille met 510 gulden was hem na melijk ontrold tijdens het intieme rendez vous. De juffrouw stond vanmorgen te recht voor de Alkmaarsche recht bank. bekende en hoorde acht maanden tegen zich eischen. Mr. Buiskool schetste na het re quisitoir. hoe de verdachte uit ar moede tot haar daad was gekomen en bepleitte de meest mogelijke cle mentie. Uitspraak over een week. Alkmaarder stal portefeuille van mede-arbeider. Ergens ln de Wieringermeer waren dezen zomer arbeiders aan het werk en des nachts sliepen zij naast elkaar in een schuur. Daar lag ook al hun hebben en houden, en daar bevonden zich eok de opgespaarde gelden van hen. Natuurlijk kon een en ander niet be hoorlijk opgeborgen worden, maar de kameraadschap was wel zoo groot, dat er nooit Iets vermist werd. Totdat op zekeren avond twee ar beiders hun portefeuille misten, resp. inhoudende 568 en 350 gulden Weldra viel de verdenking op een collega, die toch al eenigszins werd ge wantrouwd. En terecht, want toen de ze arbeider gearresteerd werd, beken de hij terstond de diefstallen te heb ben gepleegd. Het was de grondwer ker F. M. uit Alkmaar, die van het geld goede sier maakte met een vrouw uit Amsterdam, met wie hij een tijd lang samenleefde en voor wie hij van het geld o.a. een radiotoestel had ge kocht. Natuurlijk 'was er van de kleine dui zend gulden geen cent meer over. Een jaar en drie maanden was de eisch van den Officier, die het gebeur de scherp veroordeelde, jtmdat hier misbruik was gemaakt van onderling vertrouwen onder mannen, die zoo moeizaam hun geld verdienden. Mr. Berkhouwer meende, dat de vrouw de grootste schuldige was en vroeg clementie. Volgens het tot nu toe aange houden z.g. versnelde werkplan zou de Noordoostpolder na het droogvallen in cultuur worden gebracht en volledig worden ge outilleerd door den aaneg van watergangen met een verbindings sluis tusscihen de beide afdeelin- gen, van verharde wegen niet de noodige bruggen, zoomede dooi den bouw van boerderijen, arbei derswoningen en dorpen, aldus schrijft het laatstverschenen drie- maandelijksch bericht betreffende de Zuiderzeewerken. Onder de huidige omstandig heden zou het onmogelijk zijn, dit werkplan te volgen en er zou een een met het oog op de tegenwoor dige voedselpositie ontoelaatbare vertraging in het productief wor den der nieuwe gronden ontstaan. Bovendien zouden de gronden dan aan ernstige onkruidvervuiiiug worden blootgesteld. Dit heeft er toe geleid, een ge wijzigd werkplan op te stellen, waarbij alleen zaT worden uitge voerd hetgeen hoodig is 'om de cultuur zoo snel mogelijk uit te breiden in een eenvoudigen voor- loopigen vorm. Het ontwateren en in cultuur leggen der gronden zal zoo snel mogelijk worden voortge zet, terwij éen honderdtal ontgin- ningsboerderijen zullen worden gesticht voor het onderbrengen van materieel, paaiden, kunst mest en zaaigoed. Aroeiders zul len onderkomen moeten vinden in barakkenkampen, terwijl enkele gebouwen voor leidend personeel en voor eenige onmisbare bedrij ven zullen moeten worden ge sticht. Het wordt mogelijk geacht in de jaren 1042 tot en met 1944 den polder geheel voor voorloopi- ge cultuur, geleid van uit de ónt- ginningsbedrij\4n, in gereedheid te brengen. Het hiervoor in hoofd trekken weergegeven werkp'.an werd door den secr.-gen. van het dep. van Waterstaat goedgekeurd en als richtsnoer gesteld bij het onder de huidige omstandigheden voortzetten der werken. Na kwart over zeven alleen programma's via de radio centrales. Naar de persdienst van den Ne- derlandschen omroep ons mededeelt zullen de zenders Hilversum 1 en 2 van hedenavond af in verband met de üjdswijziging een uur, vroeger sluiten. De programma's zijn voor de toestel bezitters dus slechts te be luisteren" tot 19.15 uur. Tfa kwart over zeven zijn de pro gramma's alleen te beluisteren via de radiocentrales, die over een lijn verbinding met de studio beschik ken. De leden van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" waren gisteren in grooten getale bijeengeko men in de groote zaal van Krasna- polsky ter bijwoning van de algemee- ne vergadering. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter allereerst den heer Noë, se cretaris-penningmeester van de ont smettingsinrichting te Hilversum, en twee afdeelingssecretarissen, de hee- ren J. Breebaart en dr. de Meijere, sinds de vorige bijeenkomst overleden, en stelde hun verdiensten tegenover de vereeniging in het licht. Spr. wekte de afdeelingsbesturen op tot de uiterste krachtsinspanning op het gebied der T.B.C.-bestrijding, nu het weerstandsvermogen van ons volk zwakker is geworden. Een woord van hulde richtte hij tot de wijksverpleegsters, die haar uiter mate zware taak voorbeeldig vervul len. Met vreugde gewaagde spr. van de stijging van het ledental met 1853, waardoor de 100.000 belangrijk werd overschreden. Spreker eindigde met de opwekking, alle krachten in te spannen, om het doel der vereeniging: het behartigen van de openbare gezondheidszorg, ten volle te verwezenlijken. De drie periodiek aftredende leden van het hoofdbestuur werden bij en kele candidaatstelling herkozen en de jaarstukken goedgekeurd. In den namiddag hield dr. C. den Hartog, directeur van het voorlich tingsbureau van den voedingsraad te 's Gravenhage, een voordracht over de vraag: „Is voedingsvoorlichting noodig?" Om deze vraag te beantwoorden, ging spreker allereerst na, of er zoo danige fouten in onze voeding voorko men, dat door een juiste voorlichting deze te ondervangen of te verbeteren zijn. t Bekend is, aldus de spreker, dat In een tijd,' waarin het voedsel schaar- scher is, het van belang is, dat de on derlinge verhouding der voedingsstof fen een juiste is. Van meer belang dan de totale hoeveelheid is dan, dat de voeding voldoende van beschermende stoffen, zouten en vitaminen bevat. Wanneer men een voeding samenstelt, overtuige men zich eerst of deze ten aanzien van de eiwitten, zouten en vi taminen vt^ioende is en trachte daar-» na om te zien naar een aanvulling van de totale hoeveelheid. Onze kennis dienaangaande is dieper dan vroeger en thans heeft men het beter in de hand, ziekten, ontstaan door een tekort in de voeding, te voorkomen. Van groot belang is tevens de huisvrouwen erop te wijzen, hoe zij de maeste voedingsstoffen verkrij gen uit de haar ter beschikking staande voedingsmiddelen. Zij kan de calorieën en voedingsstoffen ver meerderen door uiterste zuinigheid te betrachten bij het schoonmaken. De aardappelen moet zij in de schil köken, van de groenten moeten al leen de rotte of aangestoken bladen worden verwijderd. De buitenste bladen bevatten de meeste voe dingsstoffen. Het melkrantsoen van het kind dient niet in het gezin te worden opgedeeld, o.a. in verband met de kalkbehoefte van het kind. Gewaar schuwd dient te worden tegen het veel verbreide gebruik te pas en te onpas vitaminetabletten te slikken. De vitaminen dienen in de normale voeding gevonden te worden. Dreigt daarin een tekort, dan is het regee- ringszorg dit aan te vullen voor die groepen van de bevolking, die het noodig hebben. Door deze maatregelen en door voorlichting zijn ten aanzien van de volksgezondheid goede resultaten te bereiken. Nieralleen uit economisch oogpunt is een voorlichting ge- wenscht, doch deze moet 'eveneens gezien' worden als een onderdeel van preventieve geneeskunde. Er zijn nog altijd menschen, die er maar op los leven. Zij hebben geen .zorgen voor den dag van mofen, en zij denken dat het eind de lasten wel zal dragen. Dezulken komen bedrogen uit, wanneer het hun electriciteits- rantsoen geldt, want het gemeen telijk of provinciaal electrisch bedrijf houdt geen rekening met deze verkwisters, die gespeend blijken te zijn van eiken gemeen schapszin Zij benadeelen trouwens ook zichzelf, want bij overschrij ding van het rantsoen, gaan zij onherroepelijk „op den bon". En dit is geen distri,butiebonnnetje: een zware boete, die van 50 pet. tot 300 pet. van het teveel ver bruikte varieert en in vele ge vallen zelfs afsnijding van den toevoer met zich meebrengt. Bezint derhalve eer gij begint en maakt bij den aanvang van elke verbruiksperiode een verdee ling op, volgens welke u het rant soen, dat u is toegewezen, denkt te «besteden. Wanneer u alleen thuis is, laat dan niet het licht in alle kamers en op de gangen en portalen branden. Doet ook niet, alsof u voor u alleen een verlichting van de goheele kamer noodig hebt, doch zoekt een hoekje uit, waarin u onder het schijnsel, van een kleinere lamp even goed en misschien nog wel zoo best van uw lectuur of patiencespel kunt genieten en als u uw schaak partner op bezoek heibt, ook dan Hunt gij volstaan met een sche mei-lampje of een f hoeklampje. Weest niet kwistig m dezèn tijd, waarin de gemeenschap van u verwaahten mag, dat u bijdraagt tot de aigemegne bezuiniging op het electriciteitsverbruik. De ko lenpositie laat nu eenmaal niet toe, dat geheel Nederland een onbeperkte verlichting toepast. Er moet bezuinigd worden. Controleent dus eens per dag of eenmaal per twee of drie dagen den electriciteitsmeter, en zorg vooral daarmee te beginnen bij oen aanvang van een nieuwe pe riode. Al naar gelang het gebruik meer of minder is dan het even redig deel van het rantsoen, zal men meer of minder zuinig met het toegestane quantum moeten omspringen Het zou toch waarlijk niet prettig zijn, wanneer u uw vrienden öf kennissen in een duistere woning zal moeten ont vangen: want het" electriciteits- bedrijf gaat onverbiddelijk tot afsluiting van den toevoer over, wanneer u hardnekkig verzuimt bijtijds de noodige maatregelen te treffen. Controleert uw verbruik regel matig. Op die manier verrqijdt u ongemak en bewijst u niet alleen uzelf, maar ook de gemeenschap een grooten dienst. HET NOORDHOLLANDSCHE ELFTAL WOO^t DEN TECHNISCHEN DAG: Zondag a.s. vindt te Hoorn op het terrein van Hollandia een wed strijd plaats tusechen het Nooid- hollandsche elftal en het Amster- damsche jeugdelftal. De ploeg der provincialen is op de volgende wijze samengesteld: Doel: Klokkemeyer (K.F.C.). Achter: J. Maasen (Alcm. Victrix) en P. F. van Capelle (W.F.C.). Midden: B. Schaaper (Alcm. Vic- ■trix), Onrust (O.S.V.) en Veen (O.S.V.). Voor: J. Buis (Volendam),. P. Schaft (O.S.V.), D. Westhöven (Hollandia), A. Kok (K.F.C.) en J. van Rood (Z.F.C.). Goede Nederlanders weten, dat zij hun volk dienen, door lid te worden van den Neder landschen Volksdienst. MAXIMUM GROSSIERS- EN DETAIL LISTENPRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. Bekendmaking No. 36. Deze prijslijst geldt van 4 November 1942 af. Gros- Detatl- «iers- listen- prijzen prijzen GROENTEN. Holl. bloemkool: per 100 st. p. st Ia boven 27 cm over den kop gemeten f 19.— f 0.25 Ib vail 22—27 cm over den kop gemeten f 16.f 0.21 II van 18—22 cm over den kop gemeten f 12.f 0.16 III van "2—18 cm over den kop gemeten f 8.50 f 0.11 p. 100 kg. p- kg Witte kool 4.50 f 0.07 Roode kool f f- Savoye l^ol (geel) f 6.— f 0.08 Savoye kool (groen) f 7.f 0.10 Boerenkool f 6.50 f 0.09 Chineesche kool f 5.50 f 0.08 Spruitkool: geschoond f 30.50 f 0.39 ongeschoond f 19.50 f 0.25 Andijvie f 8-J (MI Postelein (glas) f 21.f 0.27 Spinazie (blad): (glas) f 19— f 024 natuur f 13.50 f 0.18 struik f12.50 f 0.16 Raapstelen f 10.f 0.13 Boonen: kasboonen f 45.50 f 0.56 Pponkboonen f 14.f 0.18 Kropsla (natuur): per 100 st. p. st. I minstens 1,8 k«- - per 10 stuks f 4.f 0.06 II van 1,51,8 kg. per 10 stuks ..f 3.50 f 0.05 Kropsla (gfas): I minstens 1,3 k«- - per 10 stuks f 5.f 0.08 II van 1,1—1,3 kg. pér 10 stuks f 4.50 f 0.07 p. 100 kg. p. kg Veldsla f 19.20 f 0.25 Snijsla f 9.50 f 0.12 Komkommers (platglas): Ia minst. 850 gr. p. st. f 17.f 0.22 Ib 700-850 gr. p. st. f 14.— f 0.18 II 600-700 gr. p. st. f 11.f 0.14 III 500-600 gr. p. st. f 8.— f 0.10 per 100 kg. p kg Komkommerstek f 10.50 f 0.14 Kaskomkommers: p. 100 st. p. st. I v.a. 500 gr. p. st. f26.— f 0.32 II v. 450—500 gr. p. st. f 20.— f 0.25 III V. 350—450 gr. p. St. f 14.->- f 0.18 Kroten: p. 100 kg. p. kg. I tot 1/2 kg. per st. f 7.— f 0.09 II V. 1/2—1 kg. p. st. f 6.— f 0.Ó8 III v. 1—1 1/2 kg. p. st. f 5.— f 0.07 Gekookte kroten: 3 st. of meer per kg. f 13.f 0.16 minder dan 3 st. p. kg. f 11.50 f 0.14 p. 100 st. p. st. Koolrabi: I boven 7 cm 0 f 6.f 0.08 II van 57 cm 0 f 5.50 f 0.07 Peen zonder lof (roode): I van 20—50 gram p. 100 kg. p kg gewaschen f 9.50 f 0.12 II van 51—200 gram ongewasschen f 6.50 f 0.09 III van 201—500 gram ongewasschen f 5.50 f 0.08 IV van 501 gram en hooger ongewas schen f 5.— f 0.07 Peen zonder lof (gele) f 5.f 0.07 p. 100 bos bos jonge oospeen f 9.50 f 0.L p. 100 kg. p. kg. Tomaten: Jonge kas-, I, II, III, IV f 29.50 f 0.36 Bonken (jonge kastomaten) I, II, III, IV f 20>- f 0 26 bonken f 15.f 0.19 Kriel en gescheurd i f 10.— f 0.13 Ramenas f 10.50 f 0.13 p. 100 bos p. Dob Radijs f 4.- f 0.06 p. 100 kg. p. kg. Prei: ooven 10 mm 0 f 10.f 0.13 tot 10 mm. 0 f 8.— f O.li Knolselderij: p. 100 kg. p. kg. boven 6 cm. 0, zonaer lol f 11.f O.lt beneden 6 cm. 0 met lol f 5.f 0.07 Blad van knolselderij en snljselderij f 8.— f 0.11 p. 100 bos p bo» Bosselderij f 4.— f 0.06 v- p. 100 kg. p. kg Heristknollen: gewasschen f 4.50 f 0.06 ongewasschen f 4.f 0.06 Bleekselderij f 9.50 f 0.12 p. 100 bos p. DOS Peterselie, kervel f 4.50 f 0.(H p. 100 kg. p. kg. Sjalotten f 12.— f 0.16 Schorseneeren: I ten hoogste 20 st. per kg. f 20.50 f 0.26 II van 2045 st. p. kg. f 14.50 f 0.19 Witte Uien f 9.— f 0.12 Roode Uien f 10.— f 0.13 Witlof f29.50 f 0.39 Koolrapen f 4.50 f 0.07 FEUILLETON door HANS POSSENDORF 61. Den 27sten September moest het stoomschip „Mindanao", waartnee Livio stellig de reis maakte, Manilla hebben verlaten. Het schip kon dus op zijn vroegst 3 October Agrigan passeeren, doch voor alle zekerheid liet Eromanga reeds 1 Octgber de uitzicht-posten op een hoog gelegen plek van het bergachtige eiland be zetten. Er bestond geen gevaar dat men zich zou vergissen met een schip van een andere maatschappij, want de booten van de Three Anchors Line hadden een breeden witten ring met drie blauwe ankers om den schoor steenpijp en die witte ring was op grooten afstand te herkennen. Des nachts zou geen enkele kapitein het wagen de aan klippen zoo rijke straat Lapérouse te passeeren. Den middag van den 2den October meldde Hsü van zijn waarnemings post dat er een schip "Uit oostelijke richting naderde. Hét was duidelijk dat het alleen een schip van de an dere lijn kon zijn want op de uitvaart plachten de schepen van McKenna Co. den weg noordelijk van het eiland Uracas te nemen. Toen het schip ongeveer op vier mijl afstand passeerde, bleek déze veronderstel ling juist te zijn. Den vierden October 's morgens verscheen in het Westen een rook kolom. Hsü, die weer op uitkijk stond, loste onmiddellijk de afge sproken drie geweerschoten. De be manning van het jacht Kai-Kai, dat zich verdekt had opgesteld aan de noordkust van het eiland, maakte zich gereed voor den aanval. De Vendetta lag achter de oostkust om in geval van nood en op een afge sproken sirene-signaal het stoom schip den weg te kunnen afsnijden. Een half uur later loste Hsü weer schoten, ditmaal vier het teeken dat hij den witten ring om de pijp herkend had. s Eramanga's lippen werden wit van opwinding. Ze ging naar Robinson en zei: „Het is de „Mindanao". We moeten hem o> vangen, het koste wat wil. Ik heb Casanello bevel gegeven het schip ln het uiterste geval te rammen." De oude Maori haalde bedenkelijk de schouders op, doch antwoordde niets. Ook hij was zeer opgewonden ep brandde van verlangen om te han delen. Een dergelijke maatregel kwam hem echter hoogst gevaarlijk voor, want dk» kon verlies aan men- schenlevens ten gevolge hebben. Het behoefde echter niet tot zulke ge welddaden te komen, want de Ame- rikaansche kapitein liep onmiddellijk in de voor hem uitgezette val. Toen hjj de noodsignalen zag, die Hsü met een groot wit laken uit zjjn uitzichtspost gaf, riep hij zijn eer sten stuurman toe: „Daar zijn schip breukelingen. Er zit niets anders op dan ze mee te nemen." Men begon nu van de „Mindanao" ijverig met Hsü te seinen. Hsü maakte den Amerikaan eindelijk duidelijk waar ze konden landen. De kapitein gaf bevel een boot uit te zetten, nam er zelf in plaats en liet zich door zes van zijn matrozen in de aangeduide richting roeien naar de kleine bocht waar men de eerste verlaten hutten gevonden had. Daar stond Foster en wenkte zichtbaar verheugd de „redders" toe. „Hoe komt u hier?" riep de kapi tein, toen de boot reeds bijna aan land was. „Heeft u schipbreuk ge leden?" „Neen, maar wel zooiets,riep Foster met zijn handen als een trech ter -voor den mond. „We -verkeeren in een wanhjpigen toestand." Toen de kapitein, aan wal stapte liep Foster op hem toe en vertelde haastig: „We zijn hier met ons vie ren. Behalve ik is er n*og de man die de noodseinen gegeven heeft, een Europeaan en zijn vrouw. Die twee zjjn ziek. Ze liggen tien minuten van hier in een hut. Helpt ons als 't u blieft. We hebben b(jna niets meer te eten. We zitten hier al drie weken. Er zijn reeds twee schepen voorbij gekomen, maar ze bleven te ver weg om onze noodseinen te zien." „Maar hoe komt u in hemelsnaam op dit verlaten stuk zee?" vroeg de kapitein hoofdschuddend. „We zijn hierheen gezonden om cocosaanplantingen te maken met veertig inboorlingen. Maar het schip dat ons weer zou afhalen van Saipan is niet terug gekomen. Misschien houdt dat verband met den oorlog ik weet/het niet." „En waar zijn uw koelies?" vroeg de Amerikaan. „Die zijn in een kano door inboor lingen naar een ander eiland ge bracht. Ze hebben ons hier gelaten zeker uit wraak, omdat ze von den, dat ze door een van mijn col lega's slecht behandeld waren." „Maar waar moet ik u heen bren gen?" vroeg de kapitein. „We doen als eerstvolgende haven Honolulu aan. Wat moet u daar beginnen?" „Brengt u ons als 't u blieft naar het eiland Pagan, dat ligt maar veertig zeemijlen zuidelijk van hier, dat beteekent hoogstens een verlies van vijf uur voor u, alles bij elkaar gerekend." Foster trok den kapitein Iets ter zijde en ging zachter voort: „Ik betaal er u honderd dollar voor dat behoeft natuurlijk niemand te weten. Die paar uur verlies haalt u wel weer in." Die bijverdienste lokte den kapi tein wel aan. „Goed," zei hij, „haal dan gauw de anderen, anders ver liezen we nog meer tijd.' „Twee zijn er ziek, kapitein, ze kunnen niet loopen. Uw matrozen zullen ze moeten dragen. Over een paar minuten zjjn we er, gaat u maar mee." De kapitein beval vier van zijn matrozen hem en Foster te volgen De belde anderen bleven in de boot athter. Tien minuten later werden de vijf niets, vermoedende Amerikanen door vijf Gualdacanars en vijf Ma leiers aangevallen en in enkele se conden gebonden. De aanval kwam zoo verrassend snel, dat ze geen tiid hadden zich te verweren. B Wordt vervolgd. fruit. P' 100 k«. p. kg, Druiven: Groep I: Gros Col- man, enz. f 76.f q 9. Groep II: Franken- thaler f65.— f o7J Groep III: Overige soorten f59.50 f Walnoten: met bolster f 34,50 f o 43 zonder bolster f95.— f j 15 Appelen: Groep I: Cox Oranje pippin enz. Extra kwaliteit f 59.50 f 0 74 lste kwaliteit f 42.50 f 0.53 2e kwaliteit f 25.50 f 0.33 Groep II: Goudrei- netten, enz. Extra kwaliteit f 42.50 f 0.53 lste kwaliteit f 30.50 f 0.39 2e kwaliteit f 20.— f o.25 Groep HL Brabant- sche Bellefleur enz. Extra kwaliteit f 36.50 f o.4g lste kwaliteit f27.50 f 035 2e kwaliteit f 17.— f 0.20 Groep IV: Jacques Lebel, enz. lste kwaliteit f25.— f 0.33 2e kwaliteit f 17.— f 0.20 Groep V. Overige soorten lste kwaliteit f 22.— f o.28 2e kwaliteit f 14.50 f 0.19 Peren: Groep I: Beurré d'Anjou, enz. Extra kwaliteit f 53.— f 0.66 lste kwaliteit 136.— f 0.45 2e kwaliteit f 19.50 f 0.26 Groep II: Legiponb enz. Extra kwaliteit f 42.50 f 0.53 lste kwaliteit f 30.50 f 0.39 2e kwaliteit f 14.f 0.18 Groep Ila: Brederode enz. lste kwalit^t f30.50 f 0.39 2e kwaliteit - f 14.— f 0.18 Groep III: Beurré de Merode 'enz. lste kwaliteit f2T.50 f 0.35 2e kwaliteit f 14.— f 0.18 Groep IV: Overige soorten: lste kwaliteit f 19.50 f 0.28 2e kwaliteit f 14.f 0.18 Voor het snijden van kool mag 3 ct. per kg. berekend worden, met dien verstande dat de kool na het snijden gewogen wordt. Voor ftet senrappen van wortelen mag 1 ct. perjtg. of per bos berekend worden, met 'dien verstande, dat de wortelen vóór het schrappen gewogen wofden. Voor bezorging van groenten en fruit mag door detaillisten 1 ct. per kg. in rekening gebracht worden boven den verkoopprijs af winkel. Voor de afwijkende qualiteit van 00- vengenoemde producten, alsmede voor net zg. mtscnot, moeten prijzen bere- Kena worden die ln een redelijke ver houding staan tot de hierboven gepu bliceerde maximumprijzen, welke gei- aen voor de beste kwaliteit Bij in koop tegen lagere dan de gepubliceer de maximumprijzen moeten de ver koopprijzen dienovereenkomstig wor den verlaagt*. Het vragen van boogere prUzen 11 strafbaar. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. DONDERDAG I NOVEMBER. Hilversum I. 415,5 m. Het programma is alleen te beluisteren via de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 7.15 Uit het volksliederenboek (gr,). 7.30 BNO: Nieuwsberichten. 7.40 „Kop op!" (gr.), 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 „Deze won dere wereld", voordracht. 8.50 Vioolsoll met pianobegeleiding (gr.). 9.00 Uit de omgeving van Frans Liszt (gr.). 9.30 8piegel van den dag (opn.). 9.40 Uit de omgeving van Frans Liszt (gr.). 10.00 Oerard van Krevelen en zon orkest en soliste. 10.30 „Typen en typeeren, tooneelherinneringen. 10.45 Gerard van Kreve len en sl)n orkest en soliste. 11.15 Mozart- Haydn-concert (gr.). 12.00 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Amusementsorkest, solist en orgelspel (gr.). 14.00 Muziek van den herfst en de Jacht (gr.). 15.00 „Rood wild op de Veluwe", vertelling. 15.15 Concertgebouw orkest en solist (opn.). 16.00 Kamermuziek gr.). 10.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beurs berichten. 17.00 Wiek ^iilebrandts en zijn dansorkest. 17.30 Cabaret Cameleon. 18.15 In de schaduw van den Kasbok, beeldenreeks. 19 00 Brandende kwesties, lezing. 19.15 Mar- schen igr.). 19.30 BNO: Nieuwsberichten. 19.40 BNO: De wereldmeening uit vreemde kranten. 19.50 Theo Uden Masmam en zijn dansorkest. 20.15 Componistensplegel. 20.30 Omroepsym- phonie-orkest. 21.20 Zang met pianobegeleiding (gr.). 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22 00 Kleine melodietjes van bekende componisten (gr.). 23.0024.00 Dansrythm^igr.), Hilversum II, 301.5 m. 7 7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgym nastiek. 7.50 BNO: Gesproken binnenlandsch overzicht (opn.). 8.00 Wat is en doet de boe- renschool te Rijs, reportage. 8.15 Orkestcon cert (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Ouvertures (gr.). 9.00 Instrumentententoon stelling (gr.). 10.00 Godsdienstige uitzending., 10.30 Zang met planobegeleiding en pianosoli» 11.00 Gesprekken tusschen man en vrouw. 11.20 Bielefelder Kinderkoor (gr.). 11.30 Orkest Rentmeester en gramofoonmuziek. 12.30 Pro gramma-overzicht. 12.35 Otto Dobrindt en zijn orkest igr.). 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Kleine tuinbouw. 13.15 Con cert door strijkorkest (gr.). 14.00 Godsdien stige uitzending. 14.30 De Melodisten (opn.) en gramofoonmuziek. 15.30 En hier is de kof- fergramofoon. 16.00 Zang met pianobegelei ding en pianosoli. 16.30 Accordeon en het Bar Trio (gr.). 10.45 BNO: Nieuws-, zakeüjke- en beursberichten. 17.00 Het kinderkoor van den Nederlandschen Omroep. 17.30 „Wij maken U goede vrienden metgramofoon- pl^tenprogramma. 18.00 Korfbalpraatje. 18.15 Handharmonika (gr.). 18.30 BNO: Nieuwsbe richten. 18 40 Spiegel van den dag. 18.50 BNO: Wat Nederland schrijft. 19.00 Brandende kwes ties, lezing. 19,15 Omroepsymphonie-orkest en solist. Vanaf 20.15 alleen voor de radio-cen trales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Otto Hendriks en zijn orkest en het orkest Juan Tegada en gramo- foonmuslek. 21.46 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Militair overzicht. 22.10 Avondwijdte* 22.2W~24.00 Zie Hilversum I. Hoofdredacteur A K Jonker lantgverv ,van den hoofdred.. "ulleiil eD ,tadsineuws Den Hel- A C van Kampen Btrinen- arid alg report en streeknieuws A Erlks Haagarh redaiteur P H M Verberne Deo Haag erantwoordelijk voor de adver tenties, Schatter editie G Schoorl Mhagen Verantwoordelijk voor de advertentie», Heldersche editie J- Visser, Den Helder. -

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 2