n Ochtend in November Jaarvergadering „Oorus Rijkers Fonds" NEYTS RECLAME Marktberichten Uit. de natuur VERHOOGT UW OMZET Nieuws uit Urk Problemen van den daq Ï3£ada\en iaMen Klompen waren te duur Texelsche markt door W. KOK De muildier-transportcolonne van een eenheid der Duitsche berg-ar- tiilerie zorgt voor het munitietransport naar de batterijen, door moa- der en moeras van de Wolchow. SS PK Zeymer-0 H-P H m. De heer P. S. van 't HaaH tot voorzitter gekozen In Hotel „Terminus" te Den Haag vond de achttiend? jaarvergadering van het „Doms Rijkersfonds plaats. De onder-voorzitter, de heer P. S. van 't Haaff, opende de bijeenkomst om daarna het groote verlies te me- moreeren, hetwelk het Fonds ge leden heeft tengevolge van het .af treden van den pfaeses van het Col lege van Commissarissen, luitenant^ generaal b.d. H. N. A. Swart. Deze president-commissarisbe schouwde zijn bestuursfunctie name lijk niet als een eere-ambt, doch nam integendeel steeds actief deel aan alle werkzaamheden. Zijn initia tief en breède belangstelling maak ten hem een waardevolle persoonlijk heid voor het Fonds en een daad werkelijke steun voor het Bestuur. Z. Exc. was van meening dat thans zijn tijd gekomen was om te gaan; het Bestuur meende niet te mogen aandringen om dit besluit ongedaan te maken, beseffende, dat ditf vast stond. Men betreurt het heengaan echter unaniem en spr. maakt van deze gelegenheid gaarne nog eens gebruik om, sprekende namens alle bestuursleden, zijn groote waardee ring en warmen dank te betuigen voor het zeer vele, hetgeen deze president-commissaris voor het Do- rus Rijkersfonds gedaan heeft. Het heengaan van den voor zitter. De jjeer van 't Haaff had nog een verlies te memoreeren en wel het heengaan van den voorzitter, den heer G. Whitlau. Gedurende ver scheidene jaren heeft deze voorzit ter onze vereeniging geleid, aldus spr. en ook dit verlies treft ons gevoelig. Speciaal zijn leidinggeven de arbeid inzake het organiseeren der collectes wordt door den onder voorzitter met erkentelijkheid naar voren gebracht. Voorts wijdt de onder-voorzitter enkele Woorden aan het voorbijge gane jaar. Er is veel we^k geweest, vele oud-redders gingen heen en nieuwe konden worden ingeschreven om de gelederen aan te vullen. De inkomsten boden een beeld van teruggang. Dat doet evenwel niets af aan het feit, dat men doorgaat met den zegenrijken arbeid om hulp te bieden aan den zeeridder op zijn levensavond. Men deed wat men kon doen en betreurde het menigmaal, dat niet meer gedaan kon worden. Men wenscht echter, nog langen tijd te kunnen steunen en dit streven vereischt een uiterst voorzichtige wijze van financieren. Met deze woorden opent de onder voorzitter dan de achttiende jaar vergadering. Finantieel rapport. Gep. Vice-Admiraal G. Fock ver klaart namens hét College van Com missarissen, dat het finantieel rap port in orde bevonden is. Den pen ningmeester wordt dank gebracht voor zijn accurastt beheer. De begrooting voor het jaar 1942 wordt eveneens goedgekeurd. Verkiezingen. Deze vergadering stond min of meer in het teeken der verkiezingen Diverse benoemingen moesten nl- plaatsvinden, zoowel voor College v. Commissarissen als Hoofdbestuur. In de eerste plaats moest als lid van het College van Commissarissen eèn functionaris benoemd worden. Aftredend is de heer M. C. Koning. De onder-voorzitter stelt voor hem bij enkele candidaatstelling her te BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 2 November 1942. Bevallen A? Bakde Boer, z. Overleden: A. J. v. d. Mark, m., 80 jaar; M. C. v. d. Plaatv. Vyilli- gen, 39 jaar; M. Tiemes, v., 42 jaar; J. W. Boëaeken, w., 2 jaar. KERKNIEUWS. Bedankt voor de 2e predikants plaats bij de Ger. Kerk te Urk, Ds. Van der Ziel te Sauwert. KOEGRAS JULIANADORP. KOEGRAS-NIEUWS. Zondagmiddag speelde Koegras 2 thuis tegen Watervogels 3. Deze wedstrijd werd gewonnen met 21 Riekus was de fabrikant van deze 2 goals. Goed zoo, jongens, weer 2 punten in de kist. Koegras 1 was bij Succes 2 op bezoek; deze werden verpletterd met 9—0. Hoe bestaat het. Er moet enkel nog minder gepraat worden, dan is de zaak in orde. WIERINGEN HARMONIE CONCERTEERT. Onze muziekvereen. Harmonie heeft twee geslaagde uitvoeringen gegeven o.l.v. den heer P. Kreijger in de zaal Concordia. De voorzitter, de heer O J. Bos- ker, 'opende met een welkomst woord, waarna Harmonie een marsch van Dreissen ten gehoore bracht. Deze werd gevolgd door Orplié aux Enfers, waarin de heer Zwa- nink een mooie solo gaf. Het £s benoemen. Bij acclamatie gaan de aanwezigen hiermede accoord. De heer Koning dankt voor het in hem. gestelde vertrouwen en spreekt de hoop ttit nog veel voor het Dorus Rijkersfonds te mogen doen. Aftredend als lid van het Hoofd bestuur zijn de heeren G. Ritmeester en G. H. Ruhaak: -Ook deze worden bij acclamatie in hunne functies her benoemd. Candidaat van het College van Commissarissen en het Hoofdbestuur in de plaats van Z1 Exc. H. N. A. Swart, is de kapitein ter zee N. A. Rost van Tonningen. Eveneens wordt deze bij enkele candidaatstelling ge kozen. De onder-voorzitter wijst ei^ op, dat deze keuze ongetwijfeld een juiste is, aangezien de gekozene als oud-chef van de kustwacht zeer ber kend is te achten met het reilen en zeilen der kustbevolking, welke er varing hem bij zijn werk voor het Fonds zeker van dienst zal zijn. Het College van Commissarissen is hiermede dan weder voltallig. Verkiezing voorzitter^ Tenslotte is dan aan de beurt de verkiezing van een nieuwen voor zitter. De heer van 't Haaff deelt mede, dat het Hoofdbestuur ge meend heeft hem als praeses candi daat, te moeten stellen. Hij geeft hierbij het woord aan de vergadering Van diverse zijden wordt aange drongen ook hier bij acclamatie te benoemen, aan welk verzoek gevolg gegeven wordt. Nadat de heer C. Bot uit Haarlem enkele vriendelijke woorden aan het adres van den heer van 't Haaff heeft gericht, neemt de heer M. C. Koning het woord en wijst er op, dat deze benoeming z.i. een volkomen juiste is. De naam van 't Haaff staat goed bekend en de drager ervan kent de kustbevolking door en door. Men mag dankbaar zijn, als de candidaat bereid is de functie te aanvaarden. De heer van 't Haaff dankt de vergadering voor het in hem gestel de vertrouwen en zegt erkentelijk te zijn voor de vriendelijke woorden, tot hem gericht. Hij wenscht de be noeming in beraad te houden tot straks, na de bertuursvergadering. Rondvraag. Hierna volgt de rondvraag. De heer C. Bot zou gaarne zien, dat iedere redder bijvoorbeeld een rijks daalder in de week extra ontving. Dit zou ook voor de weduwen en weezen gelden. Voorloopig zou men voor een jaar een proef kunnen nemen. De vraag wordt in behandeling genomen, waarbij enkele leden hun meening te kénnen geven. De heer G. H. Ruhaak verklaart zich tegen het voorstel. De moeilijkheden van finantieelen aard gelden momenteel voor iedereen en waar zou het einde zijn, als men op deze wijze begon? De heer M. C. Koning wijst op de moeilijkheden die dit plan, indien het uitgevoerd werd, met zich mede brengt. Een niet gering deel van 't kapitaal is bevroren en onder de hhidige omstandigheden zou het Fonds deze veer niet kunnen laten. Daarbij: wie weet of men het nog niet moeilijker zal krijgen? Ook ojn die reden is het geboden een zoo voorzichtig mogelijk geledeKjk be heer te voeren. Het Bestuur deelt dan mede, dat men het voorstel in overweging zal nemen en na zal gaan of er oud-red ders in aanmerking komen voor een extra-uitkeering. Waar geholpen moet worden, daar zal geholpen worden. In geen geval echter zal dit over de geheele linie geschieden. T.'ri dank aan de aanwezigen sluit de heer van 't Haaff hierna deze achttiende jaarvergadering. Na afloop der bestuursvergadering is bericht gekomen, dat de heer van 't Haaff zijn beroeming als voorzit ter zal aanvaarden. een steeds weerkeerend genoegen om de Harmonie te hooren con certeeren. Dank zij de vele stu dies en onder de goede leiding van den heer Kreijger, heeft men een dusdanig peil weten te berei ken, dat men vele zware stukken kon gaan instudeeren. Na het muzikale gedeelte werd opgevoerd de comedie „Alles voor Adriaan", een luchtig gegeven met een rijk geworden veekoopman (Jn. J. Bosker), een 'rentenierende ex-slager (Js. Bosker Oz.) hun kinderen, huishoudster en verde re mèdespelenden. Zonder onder scheid hebben zij allen de aanwe zigen een paar aangename uren bezorgd. Het stuk „liep" en het publiek was gul met zijn aplaus: wat kan men nog meer wenschen om een avond te doen slagen. C. Dekker. VERLOREN. Verloren: een damestaschje en een gouden ring. Gevonden: een rozenkrans. Inlichtingen gem. bode. C. B. te St. Maartensbrug vraagt ons inlichtingen omtrent een belastingkwestie. ANTWOORD: Wij kunnen hem in dezen geen inlichtingen verschaffen, doch denooen hem weten, dat hii zich kan wenden tot de Inspectie der belastingen waar zijn aanslagen werden geregeld. Red. D. v. N. H. Veel beloven, weinig geven... De Nederlandsche Volksdienst belooft niets, doch geeft alles. Blijft geen bnltenstaander.' sluit O aan als lid. Stad In nevels. Zoo doet de herfst langzaam maar zeker zijn werk. De wind had geen medelijden en rukte en schudde zoo hevig aan het geboomte, dat het grootste deel van den eens zoo schoo- nen bladertooi omlaag is gedwarrald. Soms leek het een waterval van kleuren: rood in allerlei schakee ring, wasbruin en zwavelgeel, oud zilver en goud. En de kruinen der lxAmtn worden steeds meer doorzichtig en teekenen een donkere wirwarfiguur tegen de ochtendlucht, waar lichte strepen de plek doen raden, waar naar we hopen dat straks een oranjerood najaars zonnetje door ie wolken zal breken. Nu zweven nog de nevels van den nacht over stad en land en geven de wereld een troosteloos aanzien. De kilte doet je een oogenblik huiveren. Lomp en donker staan vierkante ge bouwen langs het donkere drabbige water. Menschen haasten zich naar het station om hun trein te halen. Vrachtauto's, traag, rammelen over de blauwe keien. Zal het \tfeer zoo'n sombere, druilerige dag worden als gisteren of de dag vóór eergisteren? Of zal de zon het ditmaal winnen. We hopen het laatste en stonden daarom vanmorgen extra vroeg op om weer efens op tocht te gaan en zie daar: We hebben geluk! Als de deur achter ons dichtklopt, breekt de lucht en schieten, nog wei felend in het begin, de eerste zonne stralen over ds stad. Het is of haar somber gelaat verandert: een vrien delijke, warme lach doet de droef geestige sfeer geheel verdwijnen en men voelt zich direct weer behaag lijker. Het ia of de heele natuur nog eens haar best wil doen om het ons echt naar den zi- te maken. Alles laat zich nu weer van den vroolijken kat zien. Het zonlicht verzilvert de anders stofdorikere fabrieksruitjes, strooit kleurplekken over het water en teekent .iclitstrepen op de witte roefjes van tjalken en aken langs de kade met hun immer en overal een dere namen: „Eben Haëzer" „De jonge Clazien" „De twee gebroe ders'".en we weten het nu: onze dag is goed gekozen! Langs den weg. Ons doel voor vandaag zijn de bos- schen langs den duinrand. We moe ten dus eerst een uur door den pol der loopen, maar dat is niet zoo heel erg, want er valt altijd nog wel wat te zien. Hoewel het najaar al over haar hoogtepunt heen is, vinden we langs den weg veel zomerplanten in bloei. Het zijn wel nakomertjes, maar toch bloeien ze nog! Langs den sloot kant 'prijkt het geel van melkdistels, een late boterbloem en het rood van klaver. In de sloot zien we nog een stekelbaars op speurtocht. Verba zend hoe snel zoo'n klein ding door het water kan schieten, om even later weer roerloos alleen de kleine borstvinnen bewegend in den „schadu-"" van wat waterplan ten te blijven staan in afwachting van mogelijk opduikende prooi. Op de bermen zelf ontdekken we nog wat witte bloemen van de dovenetel en eenvoudiger die van herderstasje. Ook kruiskruid én duizendblad ont breken niet op het appèl. Zelfs is er nog het blauw van b'oeiende reigers- bek en een rose sterretje van een enkele fletse dagkoekoeksbloem. Je ziet alweer, dat ook in 't late najaar de veldbloemen ons nog niet in den steek laten. Vogels zien we niet veel. Een ek ster tjettert weg uit het ijle ge boomte bij een boerderij; een wolk spreeuwen zeilt oer het land en valt neer in de schiet ••ilgen langs den weg, waaronder ook een enkele me rel in zich zelf mompelend rondschar- reltt, maar dat is ook alles. Op 26 October zagen e iets noordelijker in den polder de eerste bonte kraai maar het groote contingent laat nog op zich wachten. Daar zijn we al, in het dorp aan den voet van het duin met zijn stillle oude kerkruïne, zijn mooie kastanje laantjes en somr statige buiten huizen. En nu de bosschen in waar het doodstil is, zich niets be weegt, zelfs geen blaadje valt, geen mensch te zien is, waarwe alleen zijn met de stilte, waaraan in dezen tijd zoo'n behoefte is, de stilte, die werkt als vitamine noodzakelijk om je zelf weer terug te vinden. Het bosch is niet dicht, maar hoog reiken de takken der beuken, eiken en eschdoorns, zoodat hun nog niet leege kruinen het licht eenigszins temperen. Onderhout is er niet veel: wat eikevarens en een plag slaapmos. Maar nu zijn -ar de paddenstoelen, die onze aandacht verdienen. De eerste die we vinden heel eenzaam tusschen de bruine beuken- en eike bladeren is een mooie, vrij hoog op de steel staande kopergroene zwam met lichtbruine plaatjes. De kleur van de hoed is zoo typeerend, dat de nym kopergroenzwam de eenig juiste is. De bovenzijde van de hoed is bedekt met een laagje slijm. De kleur zou je doen denken dat de zwam vergiftig is? maar dat is niet zoo, al zou ik er toch niet graag ragout van maken. Even verder zien we tusschen het d^rre blad een eigen aardige wit ie zwam. Op korten af stand nog twee. Een hoed en steel ontbreken. Het geheel lijkt veel op een stuk witte koraal. Het zjjn ko- raalzwammen. Op een boomstronk vinden we, wat wel te verwachten was, de bekende elfenbankjes. Ze hebben geen st- 1, maar zitten traps gewijs aan het hout geplakt. De kleur van de halfronde hoed is sterk gevarieerd. De kartelrand is wit en dan volgen de concentrische cirkels bruin, wit en zwartbruin. Aan de on derzijde zien we geen plaatjes, maar kleine gaatjes. Een gaatjeszwarn, die wel een normale hoed en steel Beeft is de tolzwam. We vinden In het boschgedeelte, hooger in. het duin, waar de eiken en berken hun plaats hebben ingeruimd voor de aan dro ger gronden gewende zomereiken, berken en lijsterbes een dubbele hek senkring met .«en middellijr van twee en een halven meter van deze zwam. De hoed is oranjegeel gekringd. Ook hier zijn Ae vogels niet best vertegenwoordigd Eén keer hoorden we in de beuken wat zwarte kraaien krassen, hier in het lagere bosch is het iets drukker. Koolmeesjes, vin ken en Vlaamsche gaaien profiteeren van de rijkelijk gedekte najaarstafel. Overal op de:i boschbodem liggen De zon schijnt op mijn weg Door 't stille bosch,, En vele kleuren fljn rondom Bij 't herfstgebeuren Van telken jaar, Kleuren van vlammend rood, En levend goud, Waar 't licht dwaalt Tusschen 't hooge hout. Er ligt een feest tapijt' Van najaarstinten uitgespreid Op mos-begroeide wallen, Bladeren vallen... Het ritselt langs mijn pad, Een ploeger tekt Door zwarte grond de voren, Eri in de verte rijst Een oude toren Van tusschen het geboomt'. Wat erfjes wachten, Kleurig en verdroomd, Het eerste vee Loeit in de stallen, Bladeren vallen... Èn voor mij uit Gaan twee, die oud zgn, Langzaam en gebogen. Daar is herkenning In hun stille oogen Van 't afscheid... Ik zie ze wijzen, Bij het verder gaan, Naar 't najaarslicht In een vergeten laan, Daar, waar de weg Zich gaat versmallen, Bladeren vallen Oct. 1942. KROES. (Nadruk verboden.) DIERENVERSTAND. Vakgeleerden hebben aan de hand van talrijke proeven een in- telligentieranglijst voor zoogdieren opgesteld. Zooals men ook bij de beoordeeling van bepaalde sport- nummers te werk gaat. deed men hier: men kende de dieren punten toe naar aanleiding van verschillen de prestaties. Daarbij trachtte men het subjectieve element, dat het oordeel van de jury zou kunnen be ïnvloeden. zoo goed mogelijk uit te beukenootjes, eikeltjes, roode bolle tjes en lijsterbes en aan de braam struiken zit nog een enkele blauw- roode vrucht. Ja., er is nog overvloe dig voedsel voor al dat kleine grut. Dit bosch biedt eveneens een groote rijkdom aan zwammen. We vinden nog late braakrussula's, roode russula's en gele geelplaat russula's, paddenstoelen, die met- run felle tin- te veel bijdragen tot het kleuren feest van het najaar. Een op zich zelf aantrekkelijke, maar heel giftige zwam is de gele knolamaniet. De hoed is geelgroen met bruine schub ben. De plaatjes wit tot lichtgroen. De steel draagt een ring en aan den voet een knol. "Deze zwam wordt nog onbegrijpelijk veel verward met de champignon, al zijn de kenmerken van de amaniet: witte plaatjes en knol toch heel duidelijk! Men zij ge waarschuwd. Lang zou ik nog k .nnen doorgaan met vertellen over de vele zwammen, die we vonden, Je prachtige bevisten, de veelsoortige stuifzwammen, de teere ranke mycena's zijn allen het bekijken méér dan waard. Omstreeks het middaguur zijn we weer in het dorp en brengt het stoom trammetje ons via den polder terug naar de stad. HITLEKJONGENS ALS TRAM CONDUCTEUR. schakelen. Er werden geen schoon- heidsproeven genomen, maar expe rimenten uitgevoerd, waarvan het verloop exact te bepalen was; de tijd werd met de chronometer ge meten, de verrichtingen lieten geen twijfel over: zij werden óf niet óf wel uitgevoerd. De volgende punten stonden on der meer op het programma: geheu gen. het leeren van kunsten, het gedrag onder ongewone omstandig heden. De eerste prijs kregen de menschapen en onder hen waren de chimpansé en de gorilla weer de besten, de eerste, doordat hij meer dan de anderen kon aanleeren. de laatste, doordat hij sneller dan eenig ander dier iets begreep. De gorilla- hersens kunnen blijkbaar minder verschillende feiten bevatten dan de van de chimpansé. maar datgene, wat hij in zich opneemt, gaat er met groote snelheid in. Iets minder hoog dan de andere twee werd de orang- oetan aangeslagen, 'maar bet ver schil is klein. Tot hetgeen de chim pansé kan leeren. behoort: naaien, zich in menschenkleeren steken, met- mes en vork eten en zelfstan dig handelen in bepaalde benarde omstandigheden. Men wierp de chimpansé een sleutel toe. waarmee hij had geleerd een deur te openen. Hij kon de sleutel echter niet berei ken. Zonder zich te bedenken en zonder aanwijzing, sleepte hij een stoel naderbij en klom daarop; hij pakte de sleutel en opende vervol gens dé deuri De orang-oetan vond zelfstandig een methode om lekker eten uit een tube te halen: hij stak er een stokje in en likte dat af. Als nmnmer twee na de mensch- apen. werd de olifant geklassificeerd Hii leert in luttele weken bepaalde arbeid verrichten, sluit de deur. als i het tocht en opent hem als hii fris- sche lucht verlangt. De hond kwam gas op de. derde plaats: weliswaar an hii veel meer leeren dan de verstandigste aap. maar hii doet er. lang over. Terwijl een aap na eenige keeren iets te hebben gadegeslagen. Wet na doet en het soms tevens verwonder lijk goed begrepen blijkt te hebben, moet. men een hond iets dikwijls voordoen daarna doet hii het auto matisch na en eerst nadien geeft hij bliik van begrip Beoordeelt men niet de intelligentie, maar de ge voelens ten aanzien van de mensch. dan komt de hond wat genegenheid betreft als nummer 1 op de lijst te staan. Nummer vier werd de bever, een hoogst intelligent dier. dat de ver maarde vos en de sluwe wolf de baas blijkt. He paard staat als vijf- Teveel betaalde moest terug worden betaald. Amsterdam, S November. Nieu we schoenen zijn tegenwoordig een zeldzaamheid. Een schoenenbon wordt dan ook dikwijls beschouwd als een prijsje uit de Icterij. Maar .ondanks de schaarschte aan schoenen moet de mensch toch loo pen, weshalve hij omziet naar iets anders, om er zijn onderdanen mee te schoeien. Zoo komt het, dat de ouderwet- sche, echt-Hollandsche klomp weer ongekende populariteit is gaan ge nieten. Ook de klompen echter zijn lang niet altijd'in overvloed te krij gen en hiervan dacht een juffrouw te Egmond aan Zee partij te trekken, door een aantal paren van het be geerde houten schoeisel tegen hooge prijzen te verkoopen. Zij rekende daarbij echter buiten den waard, in casu de Prijsbeheersching en moest zich dezer dagen voor den Inspec teur te Amsterdam verantwoorden. Voor ongeveer dertig paar mans klompen had zij 3.50 per paar be rekend, terwijl zij ten hoogste 1 63 per paar had mogen vragen. De Egmondsche juffrouw werd door den Inspecteur voor de Prijs- .beheersching veroordeeld tot een boete van 30.terwijl tevens werd bepaald, dat zij aan alle klanten, die haar klompen hadden gekochc, het teveel gevraagde ad 1.87 moet terugbetalen. De vee-aanveer aan de markt was, evenals altijd in November, niet groot; er werden echter weer hooge prijzen betaald. Koeien hoogste prijs 650; schapen tot 125; rammen tot 130. Dé totale aanvoer bestond uit: 17 schapen 85125; 3 rammen 75—130; 4 koeien 250—650; 12 n. kalveren 2045; 10 biggen 40— 50; 1 geit 130. SCHEVENINGEN, 3 Nov. De prijzen der visch aan de af slag te Scheveningen waren he den: tong 1 f 5.50, tong 2 1 4.—, tong 3 f 2.50, tong 4 f 1.tarbot 4 f 3.50, griet 2 f 2.50, kleine rog f 0.50, kleine kabeljauw 1 f 1.50, idem 2 f 1.20, idem 3 f 0.80, idem gestript 1 f 1.65, idem gestript 2 f -1.35, idem gestript 3 f 0.88, wij ting ongestript f 0.80, idem ge stript f 0.88, schol 3 f 0.80, schol 4 f 0.50, schol 1 f 0.60, schol 2 0.30, bot- f 1.vischpuf f 0.10, alles per Kg. Prijzen 'gerookte visch: schar- filet verpakt f 10.50 per 3 Kg., pos f 2.75 per 5 Kg., gezoute bliek' 3.60 per 3 Kg., gefileerde sprot f 9 per 3 Kg. PURMEREND, 3 Nov. Gemeentel, kaasibeurs: verhan deld 8 partijen,«wegende 7100 Kg., handel vlug, 40 plus f 53—56, 20 plus f 4243.50, Kaasmarkt; 1 sts kleine Boerenkaas f 56.per 100 Kg., gewicht 200 Kg., handel vlug. Runderen, totaal 1084 stuks: veite koeien (668 stuks) voor de leve ring, 270 geldekoeien f 365—470 p. stuk, 58 melkkoeien f 500—710 per stuk, 20 stieren voor de levering, 6 veulens f450—650 per stuk, 48 pinken f 100—225 per stuk, 86 nuchtere kalveren voor de slacht voor de levering, 27 vette varkens voor de slacht voor de levering, 5 magere varkerrs f 39—68 per st., 115 biggen f 8—27 per stuk, 928 schapen f 75—135 per stuk, 203 bokken f 25—110 per stuk, kin eieren f 1.32 per Kg., 1500 oude kippen en hanen 90 ct. per kilo, konijnen 90 ct. per tijp, 300 een den 90 ct. per Kg. ROTTERDAM, 3 Nov. Veemarkt Aangevoerd 2277 dieren, waaronder 1300 runderen, 73 paarden, 52 veulens, 99 scha pen, 277 nuchtere kalveren, 156\ giaskalveren, 58 biggen en 263 hokken en geiten. Prijzen per st.: melkkoeien f 745630—525. kalf- koeien f 740620510. varekocien f 500—400340, vaarzen f 490—370 —240. pinken f 300—230—190, gras kalveren f 200—100—90. Aanvoer graskolveren iets grooter, handel rMe'ijk. prijzen als vorige wf-k. de genoteerd. De zeeleeuw met zijn uitstekend geheugen werd zesde. Nummer zeven is de beer geworden en als achtste werd de kat geboekt, die niet zooals vele menschen den ken. onintelligent is. maar meest"' zeer ongewillig. Een oud handwerk. De rietdekkers hebben thans met de komst der najaarsstormen volop werk met het herstellen der dakbedekkingen van boerderijen, stallen enz. Het rietdekken is een ambacht, dat veelal van vader op zoon overgaat. VNP-Zeijlemaker-Pax Holland m.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3