Zuiveringsgevechten Geen Britsche doorbraak Knox waarschuwt voor optimisme Verduister -i Licht is leven DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE bij El Alamein Afrika, het kolonisatie gebied voor de toekomst Nedeiiandsche Vrijwilligers veor den fiermaaasthen strijd 87ste Jaargang. No. 11945 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar DONDERDAG 5 NOVEMBER 1942 Vijandelijke groep omsingeld De situatie in1 Egypte Pantserwagen tegen pantserwagen Zware, bittere strijd staat voor de deur Bommen op Norwich en Yarmouth 8Nov 17.05 uur 22 Nov ek 7.43 uur lk Een land met ongekende mogelijkheden Italiaansch Weermachtbericht Collio Ross vertelt over zijn ervaringen Uitg.N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebureaux^, SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 ('2 lijnen. - DEN HELDER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Voordam 9 Tel. 3330 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tariel. Gewone advertenties 11 ct D. m.m. Bij contract, binnen een laar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden od aanvraagNverstrekt Er zijm meneclhen, die gedachtig aan de leuze „licht is leven" ach ter hun met verduisteringspapier geblindeerde ramen, alle lichten laten branden, omdat het dan thuis zoo knus en gezellig is Daar tegen bestaat in normalen tijd na tuurlijk niet het minste bezwaar en ook de Lichtbedrijven zulien dat uit financieel oogpunt dan van harte toejuichen maar in dezen tijd van kolennood en rant soeneering op gas en stroom is alles wat men te veel gebruikt een aanslag op den voor anderen beschikbaren voorraad. Wie op dit oogeniblik van ge meenschapszin verstoken blijkt, moet daarvan de ernstige gevol gen dragen, zal een veelvoud van den normalen prijs moeten beta len en loopt bovendien de kans, dat hij eenvoudig van het lichtnet wordt afgesneden. Laat men bedenken, dat elke lichtverspilling op het oogenblik een onsociale handeling is en wie alleen thuis is kan evengoed en nog veel gezelliger - in een. hoekje met een schemerlampje en een boekje zitten, dan dat hij zich onder die lichtkroon met 100 of misschien 200 kaarslamip gaat in- stalleeren. Laat men beginnen het voor een maand toegewezen rantsoen in dertig (jeelen te splitsen en na twee of drie dagen nagaan of men niet reedis bezig is zijn rantsoen te overschrijden. Doet men dit niet, dan zal men straks zijn vrienden in een stik donkere woning moeten ontvangen en vooral bij verjaarsvisites of andere huiselijke feestjes kan zoo iels buitengewoon ongezellig en ompractisch blijken. „Licht is leven", inderdaad, maar wie op het oogenblik nor maal wil leven, zal zijn icnt onder een korenmaat moeten zetten of, beter gezegd, alle lampen moeten dooven en vervangen cloor het kleinste pitje dat voor zijn werk zaamheden toereikend is gebleken Ad. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 4 Nov. Het opperbevèl Van de .weermacht maakt bekend: In het Westen van den Kau- kasus en in den Tereksector duren de zware gevechten voort. Gevechtsvliegers hebben de haven Toeapse met goede uitwerking aangevallen. In Stalingrad gingen de zuive ringsgevechten verder. Daarbij werd een vijandelijke verzet- groep ingesloten. Tegenaanval len van de Sowjets mislukten. Duikbommenwerpers vielen troe penconcentraties ten Westen van de bocht van de Wolga aan. Tij dens een mistakte landingspoging ten Noorden van de stad verloor de vijand wederom een kanonneer boot. Aan het Donfront verijdelden Hongaarsche troepen herhaalde vij andelijke pogingen om de rivier te steken en sloegen zij plaatselijke aanvallen af. Bij Woronesj is een bolsjewistische gevechtsgroep in een verbitterd gevecht van korten afstand vernietigd. Op het Ladogameer hebben Duit- sche vliegtuigen twee-sleepen en een vrachtboot tot zinken gebracht Het achtste Britsche leger heeft ook gisteren aan het front van BI Alamein onophoudelijk aanvallen gedaan met nume riek sterkere inianterie- en ge pantserde strijdkrachten en met krachtigen stenn vdn artillerie en luchtmacht. Het Duitsch-Ita- liaansche pantserleger sloeg in verbitterden tegenaanval den vaandel jien stormaanval we derom af. Lichte Dultsche ge vechtsvliegtuigen vielen de vliegvelden Lucca en Hallar op Malta aan. Aan de Noordwestelijke grens van Duitschland is overdag een vier motorige bommenwerper, aan de Kanaalkust een jachtvliegtuig neer- gerchoten. Lichte gevechtsvliegtui gen deden aanvallen op voor den oorlog belangrijke doelen in het Zuidwesten en het Zuidoosten van Engeland. Pantserstrijdwagens ondersteunen den aanval op de industriefabrieken in het Noorden van Stalingrad. PK Bauer-H H-St-P H m Naar uit de berichten der Zweed- sche correspondenten blijkt, is een fel conflict ontstaan tusschen de Amerikaansche minister van mari ne. Knox. en een deel der Ameri kaansche pers. Op een persconferentie heeft Knox de optimistische berichten van zijn eigen departement over den strijd op den Stillen Oceaan krach tig tegengesproken. Hij zei o.a.: Ik vrees, dat de koppen van een deel der pers den indruk van een sterk overdreven en door niets gerecht vaardigd optimisme hebben gege ven. Dit is betreurenswaardig. Een zware, bittere, hardnekkige strijd staat voor de deur. Overigens is de eerste ronde nu achter den rug. We weten, dat dfe Japansche vloot geweldige afmetin gen heeft en er b.v. niet aan denkt zich over te geven, zooals men dat dikwijls uit zekere Amerikaansche koppen heeft kunnen lezen. Het zou hoogst gevaarlijk zijn zich thans te verbeelden, dat de slag om de Salomonseilanden of om de heerschappij in het Zuidoosten van den Stillen Oceaan reeds ge wonnen is. Ik wil in geen geval ver wachtingen wekken, die niet in ver vulling zullen gaan. De hevige gevechten op het Egyptische oorlogstooneel duren voort. De Duitsch-ltaliaansche stel lingen liggen met den rechtervleu gel tegen het dal van Kattara, ter wijl de linkervleugel tegen deMid- dellandsche Zee leunt. Het dal van Kattara, dat een lengte van 300 Km. en een breedte van 100 Km. heeft en in de richting Oostwest loopt, ligt 133 meter beneden den zeespiegel en bestaat in het Noor den geheel uit een reusachtig zout moeras dat met voertuigen niet door te komen is. Daar het om trekken van den rechtervleugel van het Duitsch-ltaliaansche pant- serleger dus onmogelijk was, moest generaal Alexander besluiten tot een frontalen aanval. Hij koos voor zijn offensief den Noordelij ken sec tor van het front van El Alamein. De eerste aanvalsstoot had enkele plaatselijke doorbraken van de aan pantser- en infan- terieformaties sterk superieu re Engelschen tot gevolg., Een door veldmaarschalk Rommel persoonlijk geleide tegenaan val trof met volle kracht het centrum van de Britsche aan- valswig. Na' een pantserslag van verscheidene uren moes ten de Engelschen in den avond van den Ssten aanvalsdag hun geiheele terreinwinst weer prijsgegeven. Opnieuw doorbraakpoging. Ondanks sterke verliezen aan pantserwagens en groote verliezen der in den strijd gebrachte Austra lische, Grieksche en Gaullistische troepenformaties besloten de Brit ten tot voortzetting van den aan val. Steeds weer werden golven pant sergevechtswagens en gemotori seerde eenheden* tegen de Duitsch-. Italiaansche steunpunten in den strijd gebracht om met sterken steun van de luchtmacht de beslis sende doorbraak te forceeren. Géén bewegingsoorlog. Wanneer de Engelsche berichten dienst reeds van een bewegingsoor log spreekt is dit een beslist mis- BINNENKORT REDE VAN CHURCHILL. Churchill zal zoodra hét Lager huis weer bijeenkomi, een uitvoe rige verklaring afleggen over den oorlogstoestand, zoo meldt de Britsche berichtendienst. De Fuehrer ontving den opperbevel hebber van een leger, generaal-veld- maarschalk Von Manstein in zijn hoofdkwartier tot het uitbrengen van rapport en overhandigde bij deze gelegenheid den verdienstelij ken legeraanvoerder j den maar schalksstaf. Hoffmann-Stapf-Pax Holland m leidende voorstelling van den toe stand. Bij de uitgestrektheid van het gevechtsgebied, kan het voor komen, dat een vijandelijke pant- serverkenningswagen of een gemo toriseerd voertuig, dat gebruik maakt van hevige zandstormen tusschen de Duitsch-ltaliaansche bewakingen binnen twee steun punten doorrijdt. Deze doorgedrup pelde vijandelijke strijdkrachten moetefr of terug of worden in het achterwaartsche gebied onschade lijk gemaakt. In feite is den Britschen troepen dank zij den onafgebrdken stiijd- geest van het Duitsch-Italaansche pantsercorps tot nu toe geen be slissende doorbraak gelukt. Om de Duitsch-ltaliaansche steunpunten en grendelstellingen vinden zware afzonderlijke gevechten v»n pant serwagen plaats, die vaak op zeer korten afstand met zeer groote verbittering worden gevoerd en steeds weer üe groote superioriteit der anti-tankwapens van de spil- mogendheden bewijzen. Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen hadden in groote mate deel aan den succesvollen afweer der vijan delijke aanvallen en konden on danks de hooge eischen aan het Egyptische front aan hen gesteld, hun gewone hevige aanvallen op het eiland Malta voortzetten. De onafgebroken aanvallen der Engelschen met superieure infanterie- en pantserstrijd krachten duren voort en men zal de ontwikkeling geduren de de komende dagen moeten afwachten. Vast staat dat ge- neraalveldmaar^chalk Rommel voor alle*, operatieve beslis singen volledige bewegingsvrij heid bezit. 't Oordeel van Berlijn. BERLIJN, 4 Nov. (A.N.P.) In militaire kringen alhier ken merkt men de situatie in Noord- Afi'ika aldus dat maarschalk Kom mél den toestand volkomen in de hand heeft en nog steeds tot het initiatief kan overgaan, indien hem dit noodig voorkomt. Ook de nieuwe poging der Engel schen om de beslissende doorbraak door de Duitsch-ltaliaansche stel lingen- te forceeren is niet gelukt. Men schat het aantal tanks, dat generaal Alexander al heeft ver loren, op een 500, vooral Austra lische, Grieksche en Gaullistische troepen hebben zware verliezen geleden, terwijl ook ditmaal weer het Britsche bloed werd ontzien. Voorts merkt men op, dat de aanval van gisteren tot nog toe de zwaarste van het offensief is ge weest. De aanval der Britsche tanks op den Noord^leugel der Lichte gevechtsvliegtuigen heb-, ben. naar het D.N.B. verneemt, op 3 November in scheervlucht ver rassende aanvallen gedaan op ver keerswegen aan de Zuidkust van het Britsche eiland. Kort na 12.00 uur vielen zij den Westelijken oever van de Lyme-baai aan en bombar deerden vanuit geringe hoogte een transporttrein. Verscheidene wa gons werden vernield. De spoorlijn werd op verscheidene plaatsen ver nield. Gevechtsvliegtuigen van het type HE 111 bombardeerden de belang rijke visschershaven Great Yar mouth. Gevechtsvliegtuigen vielen11 voorts de stad Norwich aan de En gelsche Oostkust aan en wierpen vanuit een hoogte van circk vijftig meter bommen op de werkplaatsen van een tamelijk groote fabriek, die zwaar beschadigd werden. Alle vliegtuigen keerden op hun steun punt terug. DOODVONNIS VOLTROKKEN. Officieel wordt medegedeeld: Het vonnis, op 3 October 1942 door het Deutsche Obergerichi in het bezette Nederlandsche gebied tegen den Nederlander Voitus van Hamme uitgesproken, waarbij de ze „wegens verboden wapenbezit ter dood werd veroordeeld, is vandaag voltrokken. Maan 1Maan op vanavond om onder 317 <7 f\S lfi06 N.M. rot morgenochtend V.M. 15 Nov m in 1 Dec. ROME, 4 Nov. Het 892ste com muniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het front van El Alamein verhinderen de hardnekkige tegen stand en de ontembare moed van de troepen der spil ook gisteren den vijand, eenig resultaat te behalen bij zijn hevige, herhaalde aanval len, ondernomen door sterke ge pantserde strijdkrachten en lucht macht. De vliegvelden op Malta werden door Duitsche bommenwerpers ge troffen. Een Spittire werd door de begeleidende jagers neergeschoten." stellingen van El Alamein heeft zich de laatste 24 uur opgelost in afzonderlijke gevechten, waarin superioriteit der Duitsche tankwa pens duidelijk aan den dag treedt. Alles bijeengenomen hebben de Britten hun operatieve doel niet bereikt. (Van onzen Haagschen redacteur). Na de reeks voordrachten, die Collin Ross verleden jaar in ons land gehouden heeft, is hij naar Noord Afrika gegaan om daar een studie te maken van den toestand. Zooals men weet. is Collin Ross een der bekendste Duitsche ontdekkingsreizigers, met een grooten staat van dienst Van zijn hand verschenen ver scheidene boeken, die zich met allerlei geografische en politie ke problemen bezig hielden en die in verscheidene talen ver taald zijn. Op de persconferentie heeft hij thans een en ander verteld van zijn Afrikaansche ervaringen. Gaullistische agitatie. Gedurende den afgeloopen winter aldus spr.. is er zoowel ip de Spaan- sche als in de Fransche koloniën aan* de Noordkust van Afrika een groote bedrijvigheid geweest van Engelsche en Gaullistische agenten. Ondanks al hun pogingen is echter het grootste gedeelte van de bevol king sterk „Petain"-gezind geble ven. De verliezen, die dë Franschen geleden hebben aan menschen. ten gevolge van de aanvallen op Dakar en elders hebben zelfs deze gezind heid nog doen toenemen. Haat! Groote gedeelten van de Fransche troepen en officieren haten tegen woordig de Engelschen en de Gaul listen uit het diepst van hun hart. Dit verschijnsel doet zich in Noord - Afrika nog sterker voor dan in het moederland. Voor een niet gering gedeelte is dat natuurlijk het ge volg van het feit. dat de huidige gouverneur-generaal in Cochinchina de invloed der Engelschen en Ame rikanen heeft leeren kennen en vooral de funeste plannen yan de De eerste in den nieuwen Noord Ousipciuer veruouwde gewassen wor den bij de pas gereed gekomen boerderij opgeslagen. VNP-v. Buiten-Pax Holland m Weder ruim 300 man vertrokken Dezer dagen is wederom een groep van meer dan driehonderd man Neder landsche jongemannen als vrijwilligers ter deelneming aan de SS-opleiding vertrokken om straks in den wapen- strijd der Germanen voor het nieuwe Europa te worden ingeschakeld. Bij hun vertrek werden ze eerst toe gesproken door den commandant van het Vrijwilligers-legioen Nederland, luitenant-generaal H. A. Seyffardt, die vaststelde hoe deze jongemannen door hun vrijwillige aanmelding getoond hebben, den nieuwen tijd te begrijpen. Welbewust hebben zij hun besluit in het belang van ons land genomen. Evenals de kameraden, die u zijn voorgegaan, aldus spreker, moet ook gij de eer van den» Nederlandschen stam hooghouden. Vervolgens deed spreker uitkomen, dat tijdens hun dienst voor de achter blijvende familieleden wordt gezorgd en dat, ingeval van sneuvelen, het als een eereplicht wordt beschouwd, die zorg van blijvenden aard te doen zijn voor de nabestaanden. Spreker eindigde met Gods zegen in te roepen voor deze strijders. De leider van de Nationaal-Socialis- tische Beweging, der Nederlanden ir. Mussert, hierna het woord nemend, constateerde, dat er op zichzelf niets tragisch in zit, indien men, zooals deze jongemannen, zijn vaderland verlaat. Eens zal het geheele Nederlandsche volk begrijpen, waarom Nederlanders aan den strijd tegen het bolsjewisme hebben deelgenomen. Gij gaat thans, aldus spreker, uit om te zorgen, dat een nieuw Europa kan worden gebouwd, waarin voor een ieder plaats zal zijn en gij zult later met trots kunnen zeggen, daaraan te hebben medegewerkt. Men kan het Nederlandsche volk in zijn geheel het feit qjet kwalijk ne men, dat slechts een gedeelte zijn me dewerking verleent, want dit volk is nog zonder regeering. Wij zullen ech ter, zoo ongeveer, ging spreker voört, ons best doen om dit volk nationaal- socialistisch te maken. Plechtig weerklonk hierop het Wil helmus door de zaal. SS Gruppenfuehrer Generalleutnant der Polizei Rauter, sprak tenslotte de vertrekkende SS- en legioenmannen toe en dankte hen voor hun bereid vaardigheid. Hij noemde het leven van den* frontstrijder socialisme var» de daad, want plichtsbetrachting, verzor ging en kameraadschap gelden aan het front gelijkelijk voor allen, onafhan kelijk van eiken rang of van eenige klasse. De karakter-eigenschappen van het Noordsche volk komen daar tot haar sterkste uiting. De plechtigheid eindigde met het spelen van de gebruikelijke volkslie- dren. laasten hem daar klaar geworden zijn. Men moet niet vergeten, dat door de nauwelijks te dragen ver liezen. die de V.S. in Oost Azië ge leden hebben, hun grondstoffenpo- sitie allermiserabelst is. De eenige wijze, waarop zij deze verliezen weg kunnen maken, is door de koloni satie van de daartoe geschikte dee- len van Afrika. «Vandaar. dat zü de zen winter en lente probeerden, een putsch door te voeren in Algerie en Casablanca. Daar echter zoo goed als alle Franschen aan de zijde van Vichy stonden, is deze opzet hun niet gelukt. Hoe ontzaglijk belangrijk deze mislukking voor de as is. toont een blik op de kaart. Daar ziet men. welk een bedreiging voor de flank van Europa een bezetting van de Noordkust van Afrika geweest zou zijn. Afrika als land van de toe komst. Wat de rest van Afrika betreft, d^r viel nog maar weinig over te zeggen. Afrika is een der belang rijkste tooneelen van dezen oorlog. Mën moet niet vergeten, dat Afrika in de toekomst het voornaamste ko lonisatiegebied voor Europa wordt. Amerika is zoo goed als uitgescha keld als kolonisatiegebied, terwijl Azië voornamelijk vooral in het Oostelijke gedeelte door Japan gekoloniseerd zal worden. Men moet vooral de kolonisatietalenten van Japan niet onderschatten. De voort durende opbouw van Korea pleit ten zeerste voor hun gaven op dit gebied. Dat zij er in zullen slagen, de rest van Oost-Azië te kolonisee- ren. valt niet te betwijfelen. Voor Europa blijft dus niets an ders over als Afrika. Nu moet men deze opgave vooral niet onderschat ten. Afrika biedt nog ongekende mogelijkheden wat trouwens de V.S. ook wel inzien en het zullen vooral Nederland en Frankrijk, de koloniseerende mogendheden van het Europeesche vasteland, die hier een grootsche taak te vervullen zul len hebben. De weg door Equatoriaal Afrika. Zeker. Amerika zal het de As nog moeilijk genoeg maken. Hoewel de beteekenis van hun ..weg" dwars door Equatoriaal Afrika niet over schat moet worden, komt hierlangs toch wel eenig materiaal binnen. Anderzijds staat-de weg sedert den zomer bloot aan aanvallen van de Duitsche vliegers. Hierbij komt trouwens, dat de Franschen genoeg menschen en materiaal hebben, om een aanval der geallieerden met vertrouwen tegemoet te kunnen zien. Volgens Collin Ross is het Ja pansche interesse voor Afrika een sprookje. Afgezien van het feit, dat Japan's interesse vroe ger sterk overdreven werd, heeft het thans de eerste hon derd jaren de handen vol met de kolonisatie van de pasver- worven gebieden in Azië. Stroomingen en tegenstroo- mingen in Amerika Interessant waren Collin Ross' beschouwingen over Amerika. Vol gens hem staat het vast. dat het Am. continent van de Pool tot Pa nama een rijk worden zal. Hij be twijfelt echter ten sterkste, of het Amerika gelukken zal. het Zuide lijk halfrond in zijn sfeer te betrek ken. Dit Spaansch-Portugeesch- KatHolieke gedeelte van Amerika is zoo verschillend van mentaliteit van het Noorden, dat men gerust aan kan nemen, dat al deze tegenstel lingen nooit geheel te overbruggen zijn. Als Roosevelt verstandig was. was hij tevreden met het Noorde lijk gedeelte. De greep naar de heerschappij over de „United Nati- ons" is volkomen belachelijk, te meer waar in de United States nog niet eens de voorwaarden te vinden zijn van een vernieuwing in den geest van de Nieuwe Orde. Zoolang deze basis ontbreekt en zoolang de V.S. geen innerlijke revolutie door gemaakt hebben, zal het geen schijn of schaduw van kans hebben zeifs de geringste zijner inperialistische droomen te verwezenlijken. Sowjet en Japanners. Ten aanzien van de Sovjets zeide Collin Ross vervolgens, dat een uit eenzetting tusschen de Sovjets en Japan nog komen moest. Dé bezet ting van Amoer en de bedreiging van Wladiwostok is voor Japan op den duur onduldbaar. Het is het tragische lot van het „Euraziatische Steppenrijk" een steppenrijk te moeten blijven zonder uitgang naar de zee. Van Tamerlan af tot Stalin toe is het nooit een Russisch heer- scher gelukt van zijn land een zee macht te maken. De vereeniging van Japan met de provincie AmoeT moet op den duur plaats vinden ten koste van de uitgahg naar de zee van het Steppenrijk. Tot zoover de uiteenzettingen van Collin Ross. die een interessant licht werpen op eenige der meest brandende kwesties van het oogen- blik* I

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1