Voor den Economischen rechter tij De eeuwige prijsopdrijving Vacantie voor aardappelrooiers Hei jacht Kai-Kai Een bonte serie Weer zes maanden voor de slagers drie schapen geslacht. n. Nap, slager uit Barsingerhorn had in Mei een kalf geslacht, Qor- spronkelijk had hij het kalf ge kocht om hte weer met een winst je te verkoopen, doch toen dat niet al te spoedig gelukte, besloot hij het maar te slachten. kapper en kellner deden C in koffie. 7. F. Kalksma, kapper te Alk maar heeft in April 5 Kg. koffie verkocht aan den kellner P. Laan, die er weer een kooper voor wist. Het bleek, dat de kapper zich nog aan meer zwarte handelingen had schuldig gemaakt, evenals trouwens zijn compagnon, die al eens eerder veroordeeld was door den economischen rechter. Kalks ma werd conform den eisch veroor deeld tot een maand gevangenis straf en Laan tot drie weken, eveneens conform den eisch. uitgebreide zeephandel. benzine in den handel. Jarenlang hevige rheumatiek. RADIOPROGRAMMA Problemen van den dag Officieele mededeeliogen 8 fc ftO*» De rol van den economischen rechter te Alkmaar was Woensdag weer van een respectabele lengte: niet minder dan 40 overtreders van een of andere distributiever ordening moesten zich verantwoor den en de overtreders waren vo gels van diverse pluimage: een kapper caféhouders, kellners, kan toorbedienden, een advocaat, tuin bouwers, veehouders, enz., enz. Natuurlijk werden de meeste overtredingen meP geldboetes ver effend, welke liepen van 15 gulden tot 500 gulden, maar er waren ook weer delicten, welke slechts met gevangenisstraf beloond konden worden: slachters, die zich aan frauduleuze slachtingen'hadden be zondigd, kregen in elk geval de minimum straf en andere Heden, die meer behooren tot de groote groep der zwarte handelaren, zul len ook in de cel over hun zonden moeten nadenken... D. van Reenen uit Alkmaar had ln Augustus drie #iaal een schaap geslacht 't waren maar lamme ren, zei de verdachte en ik deed het uit armoede en hoorde acht maanden gevangenisstraf tegen zidh eischet) verminderd met twee maanden preventief. Mr. Wijnne bepleitte de mini mum straf met aftrek, doch het baatte hem niet: de verdachte kreeg zijn acht maanden met af trek van twee maanden. KALF geslacht. Eisch en vonnis zes maanden. Een Alkmaarsch jongimensch heeft indertijd de gelegenheid waar ge nomen om een partijtje eerste kwaliteit zeeip op den kop te tik ken, maar er zat behalve het heerlijk geurende luchtje ook nog ©en verdacht luchtje aan deze zee.pT ze was van diefstal afkom stig. De dief is reeds eenigen tijd geleden veroordeeld, maar thans stonden zijn afnemers terecht, die het moet gezegd worden geen oogenblik aan de mogelijkheid van diefstal hadden gedacht. Daar was allereerst W. Buers uit Alkmaar, die op straat 12 stuk jes gekocht had. 't Werd hem aangeboden en aangezien de prijs niet onredelijk was, had hij de zeep gekocht. Eisch en vonnis 30 gulden. F. Boersen had op dezelfde wijze 12 stukjes gekocht en er 10 van weer verkocht. Hier Midden eisch en vonnis 60 gulden. J. J. van Daele, kantoorbediende uit Den Helder, kreeg dezelfde straf als Boersen voor precies het zelfde feit. C. J. Jansen, kantoorbediende te Alkmaar, werd gevonnist met 45 gulden voor het koopen van 36 stukjes zeep, K. Kirpenstein moet nog iets meer betalen voor den koop van 36 stukjes, omdat hij een deel er van weer verkodht1 had aan zijn mede-collega's op 't kantoor: 50 gulden. De winkelier F. Belt uit Alkmaar koéSit 11 stpkje^ zeep, welke koop heim thans komt te staan op 30 gulden terwijl mevr. Ansinph Slotenmaker en mr. C. A. de Lan ge, beiden te Alkmaar, een boete kregen van resp. 35 en 30 gulden; ze hadden resp. 6 en 10 stukjes zeep gekocht. Jammer voor de koopera. dat de meeste stukjes toiletzeep ook nog in bestap genomen en verbeurd verklaard werden. Op Texel ls een ongeoorlooflie handel in benzine ontdekt en de heeren handelaren moesten Woens dag voor den economischen rech ter terecht staan. R. Kooiman, vrachtrijder, had dringend benzine noodig om zijn bedrijf gaande te houden. Hij kon 800 L. koopen, wat voor hem veel teveel was, maar de eigenaar wil de van een kleinere hoeveelheid niets weten.. R. kocht dus die 800 Nu kan ik wtir loopen. De Heer C. C Ie B. schrijft, di. 19-ll-'401 Jarenlang leed ik aan he'vige rheu matiek. Soms kon ik heelemaal niet meer loopen en 'dikwijls alleen met behulp van een stok. Ovaaltjes hielpen mij zoo goed, dat ik reeds na enkele tabletten weer gaan kon en nu ook weer mijn beroep kan uitoefenen. Ik ben nu heelemaal gezond, maat heb steeds Ovaaltjes bij de hand en kan ze iederen lijder aanbevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep,zenuw-en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van hetTrineral Agentschap. Deze Rebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar, rrtnarat Agentschap Nsssackade 373, Amsterdam L. en verkocht er het grootste deel weer aan anderen, zonder daarvoor echter winst te maken. Eisch en vonnis tegen Kooiman 150 gulden. J. Kuip, chauffeur op het eiland, kocht van deze benzine een 200 L. en hoorde 100 gulden tegen zich Het vonnis luidde 75 gulden. A. Kiewit, garagehouder op Texel, had eveneens 200 L. gekocht van K./maar de benzine bleek later smeerolie te zijn. 60 gulden. H. Broekman, landbouwer op Texel, kwam der 200 L. benzine van K. te staan op 125 gulden. Dat waren allemaal nog koop jes. Maar toen kwam A. Dros. landbouwer op Texel, op de mat. Hij had de 800 L. \terkocht aan een zekeren J. Kikkert en een winstje gemaakt van 1 gulden per Liter. Hiér luidde de eisch 400 gulden, maar het vonnis was nov iets zwaarder: 500 gulden. Kikkert's vonnis was/conform den eisch 200 gulden. Buisje 20 tabletten 50 ct. Zakje d 2 tabletten 6 ct. Meer dan drie kwart mlllioen boeten In 3 maanden. AMSTERDAM, 3 Nov. Ononder broken voert de Inspectie voor de Prijsbeheersching in het ressort Am sterdam, dat de provincies NoordjHol- larfd en Utrecht omvat, strijd tegen de opdrijving van' prijzen. Het ip over het algemeen een stille strijd waarvan naar buiten slechts zoo nu en dan iets doordringt; ergens wordt door een paar ambtenaren een gedwongen verkoop van appelen gehouden, een biljet op een winkeldeur vermeldt, dat deze zaak voor den tijd van een halfjaar gesloten moet worden gehouden Soms veroorzaakt een razzia onder de slagèrs opschudding in een drukke volksbuurt of in een heele stad. Maar dat zijn slechts de uiterlijke kenteekenen van den voortdurenden strijd tegen overtreding van de prijs- voorschriften. De innerlijke symptomen openbaren zich in een stroom van boeten en straffen die den overtreders door den Inspecteur en zijn dienst worden op gelegd. In het derde kwartaal van 1942 wer den 3941 personen gestraft met boeten, die in totaal f 772.101.50 beliepen. In een aantal gevallen werden bijkomen de straffen opgelegd. Zoo werd in dit kwartaal sluiting voor een bepaalde periode gelast van 21 zaken, in 654 ge vallen werden de bij proces-verbaal inbeslaggenomen goederen verbeurd verklaard en in 42 gevallen werd den overtreders verbod tot uitoefening van hun beroep voor een bepaalden tijd opgelegd. AMSTERDAM, 4 Nov. De Cen trale Persdienst van het Nederland- sche Arbeidsfront meldt: Na overleg met de bedrijfsgroep werkverruiming van het Nederland- sche Arbeidsfront heeft de Rijksdienst voor de werkverruiming bepaald, dat de arbeiders, die in de werkverrui ming aardappelen hebben gerooid, aan het einde van de oogstwerlczaamheden een verlof van vijf dagen zullen ge nieten met behoud van loon. Het loon wordt betaald door de werkleiding van het object, waarop de betrokken arbeiders na hun verlof geplaatst wor den. Veel beloven, weinig geven- De Nederlandsche Volksdienst belooft niets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit U aan als lid. VRIJDAG 6 NOVEMBER. Hilversum L 415.5 m. 7.15 Berf-echo (gr.). 7 10 BNO: Nieuwsbe richten. 7.40 „Vroeg op reis" (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 „Poppen en menschen", voordracht. 8.50 Berltfnsch Opera orkest (gr.). 9.00 Georg Preundorfer en itfn orkest, Robert Renard en x(Jn orkest en zang (gr.). 9 30 Spie- el van den dag (Opn.). 9.40 Vervolg van 9.00. 10.00 Sylvestre Trio. 10.30 Vóordracht. 10.45 Sylvestre Trio. 11.15 feeestelljke werken van Max Reger (gr. en opn 12.00 Almanak. 12.05 Promenadeconcert (gr.). 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Otto Hendriks en zijn orkest en gramofoonmuziek. 14.00 Heinz Munsonius en zijn musette—^kest (gr.). i4.20 Septet Jonny Ombach en soliste. 15.00 „De mlimk&nd rolt", gevarieerd filmprogramma. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberich ten. 17.00 Zang met pianobegeleiding en piano- soli. 17.30 Hier ls de 'poppenkast. 18.00 Salon orkest. 19.00 Neörlands stem van het Oost front. 19.15 Marschmuziek (gr.). 19.30 BNO: Nieuwsberichten. 19.40 BNO: Binnenalndsch Zakelijk praatje. 19.50 Pianovoordracht. Vanaf 30.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Zang, orgel, musette-orkest en Dick Willebrandt en zijn dansorkest. 21.15 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Dansen of luisteren (gr.). 23.0024.00 Muziek voor strijk- en kamerorkest (gr.), Hilversum ÏT, 801.5 m. 7.15—7.40 Zie Hilversum L 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Deskundige toelichting. 8.15 Orkestconcert (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 yiool en piano (gr.). 9.00 Balletmuziek (gr.). 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Balletmuziek (gr.). 10.00 Gods dienstige uitzending. 10.30 Orkestcomposities van gmotana en Dvorak. 11.00 Voor de kleu ters. 11.20 Kinderzang (opn.). 11.30 Gerard rpn Krevelen en zijn orkest, solist en gra- mofoonmuziek. 12.30 Programma-overzicht. 12.35 Guus Jansen en zijn orkest (gr.). 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Streekprogramma. 13.30 Fluit, altviool, gitaar en piano. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" (opn.). 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Gevarieerd concert. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberich ten. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 VioAl en piano. 18.00 Wekelijksch sportpraatje. I8.I5 Mfirschen (gr.). 18.30 BNO: Nieuwsberichten. 18.40 Spie gel van den dag. 18.50 BNO: De Jordaner ver telt over sociale nooden. 19.00 De Kilima Ha- waiians (gr.). 19.15 Hoe de W.A. groeide. 19.45 Will Clahé en zijn orkest (opn.). 20.00 BNO: Engelsche uitzending: Holland's political as- pects. Voor de Radio-centrales: Zigeunerklan ken (gr.). Vanaf 20.15 alleen voor de radio centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Het schot klohk te laat, luisterspel. 20.35 Pianovoordracht. 21.05 Symphonia-orkest (gr.). 21.45 BNO: Nieuws berichten. 22.00 PNO: Leidende staatslieden schrijven. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum L schrijft hij, „dat het mijn schuld i«. Nu, gedeeltelijk is dat ook zoo", gaat hij voort en toont aan, dat het niet geheel aan hem te wijten is: „Een dag voor mijn ontslag kreeg ik woorden met den voorman, terwijl ik in mijn recht stond. Later ontstond een andere kwestie en toen werd ik ontslagen. Het is onder getuigen gebeurd. En waarom? Omdat de voorman,.mij een hak wilde zetten, zooals hij zelf ge zegd heeft". Om inzender recht te laten wederva ren, hebben wij zijn verweer geplaatst, ontdaan van datgene wat niet ter zake dient. Intusschen behoeven wij aan ons antwoord niets toe of af te doen, waar hij zelf reeds in den aanhef zijn schuld gedeeltelijk toegeeft. Red. D. N.H. Na gedanen arbeid. De visscherij op het IJsselmeer is thans tot 4 April 1943 gesloten. Alvorens de netten worden opgeborgen, hangen de vis- schers ae te drogen. Polygoon-v. Bilsen-Pax Holland m DE NIEUWE TIJD. Onze Heldersche lezer, die de bij zondere omstandigheden waaronder hen zeide te verkeeren meende te moe ten wijten aan den nieuwen tijd en wien wij een antwoord gaven waar uit bleek, dat hij de hand in eigen boezem had te steken, schrijft ons, dat hij met verbazing van dit antwoord heeft kennis genomen. „Hier wordt mij gewezen," zoo AANMELDING VOORRADEN INDU* STRIE EN GROOTHANDEL. De Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt in vervolg op het bericht in de dagbladpers van 17 Oc- tober Jl. bekend, dat de fabrikanten en groothandelaren, die nog niet heb ben voldaan aan de verplichting tot inzending der voorraadsformulieren, alsnog in de gelegenheid zullen wor den gesteld deze formulieren bij de Rijksbureaux in te zenden. Deze formulieren zullen achter uiter lijk op Maandag 9 November a.'s. in herbezit der Rijksbureaux moeten zijn. Nadrukkelijk wordt erop gewezen, dat tegen degenen, die op genoemden datum niet aan hun verplichting heb- ben voldaan, de strengste maatregelen zullen worden getroffen, waarbij on verminderd straffen op grond van het economisch sancti'ebësluit, in het bij zonder het sluiten van ondernemingen, wordt overwogen. BRANDSTOF AARDAPPEL- STOOMERIJEN. De P.V.C. voor N.H. maakt bekend, dat aan de diverse stoomerijen, voor zoover deze in de periode van 1 Juli 1941 tot 30 Juni 1942 aardappelen heb ben gestoomd, een toewijzing zal kun nen worden verstrekt voor brandstof. De gegadigden dienen hiervoor ten spoedigste een registratieformulier voor aardappelstoomerijen aan te vra gen bij het Bureau van den Provin cialen Voedselcommissaris voor Noord- Holland, afdeeling Aardolieproducten. Deze registratieformulieren dienen vóór 10 November a.s. volledig door de betrokkenen ingevuld, weder aan bovengenoemd Bureau Ingezonden te worden. im OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Bericht No. 137. PrQzen voor het vervoer per drlewie- lige bakfietsen en transportrjjwielen. Uit binnengekomen klachtên is ge bleken, dat een aantal besteldienston dernemers, zonder de daartoe vereisch- te toestemming te hebben verkregen, hun tarieven voor het vervoer per driewieiige bakfiets of transportrijwiel hebben verhoogd. 1 In het bijzonder in het kustgebied, waar in verband met de bekendma king omtrent een mogelijke evacuatie eeniee onzekerheid bij het publiek is ontstaan, blijken enkele ondernemers zich niet te ontzien, van deze situatie misbruik te maken door het bedingen van volstrekt ontoelaatbare prijzen. Voor transporten met driewieiige bakfietsen en transportrijwielen, wel ke per dag of per uur met inbegrip van bestuurder worden verhuurd, mo gen, tenzij met goedkeuring van den Gemachtigde voor de Prijzen voor be paalde ondernemingen .reeds andere maximumprijzen zijn vastgesteld, geen hoogere prijzen worden berekend en betaald dan de onderstaande: INSCHRIJVINGEN HANDELSREGIS TER VAN 37 OCTOBER—3 NOVEM BER 1943. NIEUWE INSCHRIJVINGEN: Zijpe: Leesbibliotheek F. Koks, t Zand, Rijksweg K 71. BESTUURSWIJZIGINGEN: Alkmaar: N.V. Tuinbouwvereeniglng Voordam 11. Langedijk: Noord-Hollandsche Brand waarborgmij., Oudkarspel, Wijk A 137. ANDERE WIJZIGINGEN: Alkmaar: P. Koger, Tuinstraat 29, behangersbedrijf, uitgebreid met: schildersbedrijf. A. Huisman, Dijk 11, ijzerhandel, rechtsvorm gewijzigd. Bergen: Zeetax, Volkers en van der Plas, Guurtjeslaan 3, Taxibedrijf, rechtsvorm gewijzigd. Heerhugowaard: J. de Wit, Midden weg B 108, Zyid, rijwielhandel en rep. inr., overgegaan aan: P. H. Over toom. Den Heider: J A. London, van Ga lenstraat 78, tabak, sigaren en wijn handel, de afd. slijterij en wijnhan del is overgegaan aan J. W London. Texel: Hotel „de Lindeboom, R. Kikkert en „Hotel Texel", De Burg, Groeneplaats 11, rechtsvorm gewij zigd. A. Blom en Zn., Havenstraat 78, tim merbedrijf enz., benoeming nieuwe vennoot. Wieringerwaard: H. Kossen, Molen weg F 25, expeditiebedrijf en foura- gehandel, rechtsvorm gewijzigd. OPHEFFINGEN: Alkmaar: A. Heerschap, Koningsweg 55, winkelier in zuivelprod. C-i s uur c v CO Jg ÜCTJ e <8 d Al i B d Driewieler m. lnbegr. v. bestuurder: Plaatsen m. meer dan 100.000 inw. 1. Plaatsen van 50.000 t.m. 100.000 inw. Plaatsen tot 50.000 inw. 0.25 0.50 9.— 0.90 0,22® 0.45 8.— 0.80 0.20 0 40 7.— Extra-man: Plaatsen m. meer dan 100.000 inw. 0.80 Plaatsen van 50.000 t.m. 100.000 inw. 0.55 Plaatsen tot 50.000 inw. \0.50 0.15 0.30 5.50 0.15 0.27® 5,— 0.12® 0.25 4.50 Transportrijwielen met inbegr. v. bestuurder: Plaatsen m. meer 100.000 inw. Plaatsen van 50.000 t.m. 100.000 inw. Plaatsen tot 50.000 inw. 0.70 0.20 0.35 8.— 0.65 0.17® 0.32® 5.75 0.60 0.15 0.30 5.50 Voor de berekening van den vervoer- prijs wordt de rit geacht te zijn aan gevangen op de vaste standplaats van den driewieler of het transportrijwiel en te zijn beëindigd op het oogenblik dat de vervoerde goederen op hun bestemming zijn afgele verd. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat zoowel hij, die hoogere prijzen bedingt als- degene, die hooge re prijzen betaalt dan de vorenstaande zich blootstelt aan vervolging wegens overtreding der prijsvoorschrii.ten. Klachten dienen onmiddellijk ter kennis te worden gebracht van den Prov. Commandant voor de Prijsbe heersching, t.w.: Voor Friesland en West-Drente: Wij- branck.de Geeststraat 40, Leeuwarden, tel. 3328. Voor Groningen en Oost-Drente: Van Panhuysstraat 9, Groningen, tel. 22271. FEUILLETON door HANS POSSENDORF 02. Foster ging daarna weer naar de booten en zei tegen de beide achter gebleven Amerikanen: „Jullie moe ten ook komen, we kunnen de zieken niet alleen dragen zonder ze pijn te doen." „Wie schreeuwde daar straks zoo?" vroeg een der matrozen, hjj vond de zaak niet heelemaal in den haak. „Mijn zieke collega," antwoordde Foster. „Ze hebben hem zeker wat onhandig beet gepakt." De beide matrozen volgden Foster en ondergingen even later hetzelfde lot als hun kaméraden. Een goed uur later, toen noch de kapitein, noch de matrozen weer kwanten opdagen, werd men aan boord van de „Mindanao" ongerust. Eindelijk liet men -een tweede boot te water, met acht man bezet, zoo dat er .zes aan boord achterbleven. De boot had nog niet het tiende gedeelte van den weg naar de lan dingsplaats afgelegd toen allen als op commando met roeien ophielden, want ze hoorden plotseling het snor ren van motoren. Enkele minuten later kwam het jacht Kai-Kai om het eiland heen varen. Hsü had Eromanga door sig nalen laten weten dat het moment voor den aanval gekomen was. De verblufte Amerikanen wisten niet wat van het plotseling verschij nen van het vaartuig te denken. De Kai-Kai voer regelrecht op de boot af. De ^merikanen roeiden zoo vlug ze konden om uit de koers van het jacht te komen, doch opeens werd het hen duidelijk, dat hier kwaadwilligheid in het spel was. Eromanga zelf stond aan het stuur, opdat de boot haar niet zou ontgaan. Toen ze dicht genaderd waren gaf kapitein Robinson het commando: „Met volle kracht achteruit." De manoeuvre gelukte volkomen. Het schip had nog juist genoeg vaart om de boot te rammen, zonder de inzittenden te vermorzelen. Onmiddellijk begon de boot te zin ken, de acht Amerikanen trachtten zich door zwemmen in de richting van het land te redden, doch reeds werden hen van boord van het jacht lijnen toegeworpen en toen Eromanga zag dat een der matrozen niet kon zwemmen sprong ze zelf ln het wa ter, wierp hem een lijn om en liet hem aan boord trekken. Nu moesten de geredden wel weer aannemen dat het'rammen uit ort- handigheid geschied was, doch ze zouden het gauw anders vernemen: ,,U zij' allen onze gevangenen, ook. de kapitein en julliekameraden aan wal. Waar is mr. Alfano?" Adem loos van opwinding en inspanning stond Eromanga voor het troepje druipende, verblufte mannen. „Antwoord. Doe jullie monden toch open, we zullen jullie niets doen, ik heb het alleen voorzien op mr. Al faaio." „Alfano „Ja, ja, waar is hij? Is hij mee aan land gegaan of zit hij nog aan boord?" „Over wien heeft u het? Wie is u?" vroeg eindelijk een der Ameri kanen. „Mr. Alfano is heelemaal niet aan boord van de Mindanao ge weest." „Is hy dan »og op Manilla?" „Toen wij van Manilla vertrokken was Mr. Alfano er niet rpeer." Eromanga uitte een vloek en werd bleek van woede. Ze kon maar niet verwerken, dat haar plan mislukt was. Het duizelde haar btj de ge dachte, dat deze mislukking de lij voor onafzienbaren tijd kon verlen gen. Zonder zich verder om iets te be kommeren keerde ze zich om, ging naar haar hut en viel snikkend op haar couchette neer. Ze kwam ook dien dag niet meer te voorschijn zoodat Robinson zelf standig moest handelen. Hij liet de laatste zes man van de „Mindanao" halen en allen werden ln den loop der volgende twee weken door de „Vendetta" naar Los Jardines ge transporteerd. Het stoomschip „Min danao" liet men den volgenden dag, tien mijlen zuidoostelijk van Agri- gan, zinken. Het gelukte den 17den October het stoomschip „Charles King" op te vangen en ook de bemanning daar van werd naar Los Jardines ge bracht. Hoewel alle laadruimen van de „Kai-Kai" on de „Vendetta" voor proviand en brandstoffen waren ge bruikt, moest men nu toch beginnen met de voorraden aan te vullen. 23 October werd de Vendetta naar de Chineesche haven Taschu Yang gezonden om het noodige in te slaan. Het was een reis van negen tien dagen, binnen de maand kon ze dus terug .zijn. Kapitein Casanello nam densperiode van haar vader weer ook de post voor Eromanga's vader en 'voor Kuan-Lung mèe. Bovendien had hij opdracht om van Swatao uit Mr. Douglas in Melbourne per tele gram te vragen hoe ver de naspeu ringen in Marseille en op Corsica ge vorderd waren. Eromanga bleef met het jacht „Kai-Kai" bij het eiland Agrigan Het mooie weer was gedaan, het jacht moest vaak open zee kiezen daar de stormen de ankerplaats te gevaarlijk maakten. Het gelukte echter den 14den No vember het stoomschip „Sainar" der Three Anchors Line bjj nacht en op open zee op te vangen. Men had de kleine boot kort voor zonsondergang in het vizier gekregen. Drie kwart van Eromanga's manschappen en zijzelf waren toen, ondanks de woe lige zee en de duisternis, in de sloe pen gegaan en hadden lichtsignalen gegeven. Het schip „Samar" had daarop de vermeende schipbreuke lingen aan boord genomen. Zijn kleine bemanning van 17 koppen was m den nacht door Eromanga's menschen overweldigd en er waren enkele gewonden bij geweest. Eromanga's hoop echter om Livio Alfano aan boord te vinden bleek ook ditmaal echter weer vergeefs. (Wordt vervolgd). Voor Overijssel: Emmawijk io, Zwolle, tel. 3605. Voor Gelderland: Bouriciusstraat 16, Arnhem, tel. 25782. Voor Utrecht: Trans 19, Utrecht, tel. 12694. Voor Noord-Holland: De Lairesse- straat 109, Amsterdam, tel. 97897. Voor Zdid-Holland: Jan van Nassau- straat 23, Den Haag, tel. 774565. Voor Zeeland: Noordsingcl 176, Mid delburg, tel. 2481. Voor Noord-Brabant: Ververstraat 25, 's-Hertogcnbosch, tel. 2246 Voor Limburg: Markt 20 b, Maas tricht, tel. 2945. Bericht no. 138. Max. prezen en -marges vo<fr bloemen en potplanten. De Gemachtigde voor de Prijzen wijst er op, dat tot dusver voor bloe men en potplanten geen prijzen zijn vastgesteld en dat voor die artikelen dus de prijzen van vóór 10 Mei 1940 van kracht zijn. De Gemachtigde voor de Prijzen zal niet tot vervolging overgaan, indien de hieronder aangegeven telersprijzen niet worden overschreden. Ook zal geen vervolging plaats vinden tegen groot- en kleinhandel, indien deze de prijzen, welke zij vóór 9 Mei 1940 be rekenden, ten hoogste tot op de voor hen toelaatbare inkoopsprijzen, ver meerderd met de hier aangegeven mar ges, overschrijden. Maximum Kweekersprjjzen voor Rozen: Prima kwaliteit f 0.28 p. stuk Kwaliteit I A 0.16 p. stuk Kwaliteit I 1 O-12 P- stuk Kwaliteit II 0 08 P- stuk Kwaliteit III f 0 06 P- stuk Kwaliteit IV f 0-03 p. stuk Kwaliteitseischen Prima kwaliteit: De stengel moet meer dan 60 cm. lang zijn. Kwaliteit I A: idem 50 cm. Kwaliteit I: idem 40 cm. Kwaliteit: II: idem 30 cm. Kwaliteit III: idem 20 cm. Kwaliteit IV: idem 15 cm. De bloem of bloemknop moet goed gevormd zijn, alsmede goed van kleur, niet te rijp of onrijp gesneden. De stengel moet recht en stevig zijn. Blad gezond en frisch, terwijl blad noch bloem ziekte, beschadiging of resten van bestrijdin^middelen mogen ver- toonen. Anjers: Prima kwaliteit f 0.15 Kwaliteit I 10.12 Kwaliteit II f 0.10 Kwaliteitseischen Prima kwaliteit: bloemen moeten een doorsnede hbben van minstens 8 cm. Kwaliteit I: idem 7 cm. Kwaliteit II: idem 5,5 cm. Bovendien moet de bloem goed van kleur zijn en niet gescheurd, niet te rijp of te onrijp gesneden, de stengel moet recht en stevig zijn, terwijl blad noch bloem ziektebeschadigingen of resten van bestrijdingsmiddelen mog^n vertoonen. Snügroen: Asparagus plumosus. Gemengde bossen van 50 gram: per bos 30 cent. Kwaliteit: Groen moet frisch zijn en niet grijs. Het mag niet ruien en niet aangetast zijn door luis of spint. Chrysanten: Grootbloemige 16—18 cm. f 0.40 p. stuk Grootbloemigt 14—16 cm. f0.30 p. stuk Grootbloemige Rayonanten f 0.20 p. stuk Middel groote chrysanten f 0.15 p. stuk kleinbloemige tros chrysanten, met tenminste 5 bloemtakken per bos f 0.50 Kwaliteitseischen De bloem moet goed gevormd zijn, alsmede goed van kleur, niet te rijp of onrijp gesneden. De stengel moet recht, stevig en goed van lengte zijn. Blad gezond en frisch, terwijl blad noch bloem ziektebeschadigingen of resten van bestrijdingsmiddelen mogen vertoonen. Freesia's: f 0.30 per bos (tenminste 10 stuks). Kwaliteitseischen De steel dient stevig te zijn en niet te slap en ten minste een lengte van 25 cm. Blad gezond en de bloemen niet te rijp. Cyclamen: in 8 cm. pot: f 0.30 per stuk. in 11 cm. pot, tenminste 10 bloemen: f 1.25 per stuk. Kwaliteitseischen: De planten dienen^ezond te zijn en vrjj van beschadigingen, goed geknopt en de bloemen met te rijp. Begonia's: in 8 cm pot f 0.40 per stuk in 11 cm. pot f 1.50 per stuk Kwaliteitseischen De planten dienen gezond te zijn, goed van vorm en vrij van beschadi gingen. De bloemen niet te rijp of on rijp. Adianthum Scutum: in 8 cm pot (z-g. 8/10 potten) of met potkluit. Kwaliteit .1 24 cent per stUK Kwaliteit" II 12 cent per stuk Kwaliteitseischen Goed gevulde plant, gedrongen, ge zond en goed van kleur. Marges voor den blnnenlandscben handel. A. VOOR BLOEMEfl. Maximum grosriefsmarge: 25 pet. op den inkoop. Maximum detaillistenmarge: 90 pet. op den inkoop. B. VOOR POTPLANTEN. Maximum grossiersma^e: 25 pet. op den inkoop. Maximum detailiistenmarge: 75 pet. op den inkoop. Bij afwijkende kwaliteit wordt een prijs toegestaan, welke een kwaliteits klasse lager ligt. Indien deze kwali teitsklasse niet vermeld is, mag de •prijs voor de afwijkende kwaliteit maximaal 75 pet. bedragen van dien, welke hiervoor genoemd is voor eer ste kwaliteit. Hoogere prijzen worden als overtre ding van de Prijzenbeschikking 1"B no. I vervolgd. Hoofdredacteur A R Jonker Plaatsverv van den hoofdred., buitenl en stadsnieuws Den Hel der A C van Kampen Binnen land alg report en streeknieuwb A Erlks Haagsch redacteu» P E H M Verberne. Den Haag- Verantwoordelijk voor de adver tenties. Schager editie G Schoorl Schagen Verantwoordelijk voor de advertenties, Heldersche editie J Visser. Den Helder

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 2