Tob nooit Be wet van liet eeuwige „sterf en ontsta" Onze sport en... Jan Publiek DE V.S. KIEZEN Marktberichten Stadsnieuws Gemeentelijke besluiten Wat arbeiders LnteAeMe-Cit Bedenkelijke toestanden op de sportvelden De belangstelling voor Feike Asma's werk De stichter van San Francisco Vlaardingsche visschersschepefi Winst voor dc republikeinen Dr. Goebbels: Onze kinderspelen W1ERINGEN In verschillende steden is het school-melkcomité weer begonnen met het verstrekken van melk op de scholen. De kinderen laten het zich best smaken. VNP-Zeijlemaker-Pax Holland m De Burgemeester van Den Helder maakt bekend, dat door hem, op grond van artikel 3 van de Achtste Verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandache gebied betreffende bijzondere maat regelen op administratiefrechtelijk gïbied en artikel 2 van de Eerste Beschikking ter uitvoering van ge noemde Verordening, ter waarne ming van de taak van den Gemeente raad, de ondervolgende besluiten zijn vastgesteld: >1. Besluit van 25 September 1942, tot het intrekken van de verordening, houdende verbod van vestiging en verhuizing binnen een aangewezen deel der gemeente Den Helder. J. Besluit van 14 October 1942, tot het aan de N.V. Zeebad Huisduinen te Den Helder verleenen van kwijt schelding van de door haar over 1942 verschuldigde huurpenningen voor het strandgedeelte vóór Huisduinen, ten bedragè van 25, 3. Besluit van 16 October 1942, tot het aanvaarden van een schenking van Mevr. T. Spai^enberg—de Leeuw van 200,onder den last ojn uit de rente daarvan de grafruimte op de algemeene begraafplaats, afd. L., no. 148, en den zich daarop bevin denden opstal te onderhouden tot het tijdstip, waarop deze begraafplaats gesloten word verklaard. 4. Besluit van 16 October 1942, tot het benoemen van G. J. Grobben tot leeraar aan het gemeentelijk lyceum, in vasten dienst, gerekend met in gang van 16 Augustus 1942. 5. Besluit van 11 October 1942, tot het benoemen van P. W. van Buul tot leeraar aan fiet gemeentelijk lyceum, in tijdelrjken dienst, gere kend met ingang van 3 September 1942. 6. Besluit van 19 October 1942, tot het benoemen van A. Potjewijd tot leeraar aan het gemeentelijk lyceum, in tijdelijken dienst, gerekend met Ingang van 25 Augustus 1942. 7. Besluit van 19 October 1942, tot het verleenen van eervol ontslag aan A. Potjewijd, als leeraar aan het gemeentelijk lyceum, met ingang van 1 November 1&42. 8. Besluit van 2? October 1942, tot het vaststellen van een verordening, houdende bepalingen tot bestrijding van onreinheid op het hoofd en ziekte van hoofdhuid en -haar bij school kinderen. 9. Besluit van 23 October 1942, tot het verleenen van medewerking aan het bestuur der Protestantsche ver- eeniging tot stiching en instandhou ding van een school met den Bijbel te Koegras, voor het aanschaffen van 6 exemplaren Duitsch leer- en lees boek (Blijdenstein en König). De PI. Leider van het N.A.F. te Den Helder deelt mede, dat bij vol doende deelname een cursus in de Duitsche taal zal worden gegeven. De bedoeling is het I.V.I.O. systeem te volgen, Waardoor individueel on derricht mogelijk is, gedurende IV2 uur per week. De cursus zal gegeven worden door een bevoegde leer kracht en de kosten zullen uiterst gering zijn. Voorts deelt de P. Leider mede, dat de bij de Grondmaatschappij Zwolle Werkverruiming Gemeenterei niging Den Helder als vertrouwens man is voorgesteld: C. van Til. r Verzoek om meer sportiviteit lipt huidige Heldersch^ voetbal seizoen kenmerkt zich door een zeer groote belangstelling. Het kenmerkt zich echter ook nog door iets anders en wel... een te ver doorgevoerd enthousiasme <an het publiek, het welk langzamerhand tot funeste ge volgen is gaan-leiden, zoowel o p de Velden als langs „de lijn". Het komt ons voor, dat hier een ernstige waarschuwing gegeven dient te worden, opdat onze sport niet op een lager niveau komt te staan. Den Helder had steeds een uitstekende sportieve reputatie. Het kan toch niet anders dan de bedoeling zyn, dat het deze behoudt. Of het nu komt door de tijdsom standigheden of andere oorzaken, een feit is het, dat de voetbalwed strijden in inzt stad soms rijkelijk forsch worden gespeeld, in ieder geval forscher dan voorheen. We be hoeven hier geen namen te noemen, op welke vereeniging dit slaat, want op alle vier onze clubs is het boven staande o.i. van toepassing. Nu weten we wel, dat forsch spel geen afkeurenswaardige methode is, maar ontegenzeggelijk vervalt men van forsch spel spoedig in»ruw spel en ook dètt hebben we tot ons leed wezen meerdere malen moeten aan schouwen. Wie is de oorzaak? We hebben nu al verschillende wedstrijden gezien en diverse wedstrijden gezien en verschillende tegenstanders tegen onze clubs heb ben de opmerking gemaakt: „Jullie \kunt je wel klaar maken, als je bij ons komt", e.d. ei hoewel er van zoo'h dreigement veelal niets terecht komt, was deze opmerking toch geenszins een getuigenis van vriend schap. En juist de vriendschap moet één der eerste vruchten der sport zijn. We hebben juist dit seizoen eens goed opgelet wie de schuldigen wa ren van eeq dergelijke gang van zaken. En als we dan een enkele minder goede /éeurt van één der scheidsrechters eens door de vingers zien en een handvol spelers nemen ee gedeelte voor hun rekening, dan blijft er toch nog altijd een -flink contingent over, dat de feitelijke schuld draagt. En dat contingent heet... Jan Publiek! Jan Publiek in onze stad is een raar wezen, zóó raar zelfs, dat we ons er wel eens voor schamen. Nu weten we wel, dat iedere ver eeniging altijd '.ijn „kaf" heeft, maar bijzonder de ham1 wordt er by ons toch niet aan gehouden. Het is niet zelden voorgekomen, dat door het publiek ergerlijke ver- wenschingen werden geuif aan het adres van de spelers; hoe vaak wordt de scheidsrechter niet voor een par tijdig iemand uitgemaakt; hoeveel maal moet zoo'n man niet hooren, dat hij er niets vaji weet of dat men hem vertelt hoe het eigenlijk moet. Daarnaast hebben sommige toe schouwers rog de gewoonte in hun enthousiasme onsportieve opmerkin gen te maken en dat nog wel tegen de eigen spelers. Het is typeerend hoeveel personen er voetballen kunnen in Den Helder. Ook de dan.es zitten opgewonden te critiseeren, alsof zij jaren achter den bal hebben aangeloopen. Al deze tekortkomingen zijn aanleiding tot nervositeit bjj de spelers en zelfs onder de overige bezoekers, want ook onder hen hebben zich de laat ste weken kleine incidenten voor gedaan. Hoewel de echte tacticus zich daarvoor liet laat lijmen, zijn er maar al te veel menschen, die er gevoelig voor zijn en onder hen trof fen we zelfs vooraanstaande Helder- sche voetballei Iers aan, menschen, die dus de dupe woqden van de sfeer! Hoe te voorkomen? De eenige manier om dit alles te voorkomen is gelegen in de gedachte, dat ieder speler voor zijn plezier voet balt er. dat het niet zijn schuld is, als hij niet voldoet; meestal is er dan geen betere en kan men het hem dus zeker niet verbijten. Overigens kan het voetbalpubliek wel eens een keer in de leer gaan bij het kleine groepje hockey-toeschr uwers, dat °P 6011 ge zonder wijze «vjpportert. Wij zijn zelf. groote voorstanders van aanmoedigen maar dan moet het ook op gepaste wijze geschieden en vooral met critiek kan men niet te voorzichtig zijn. Een voetballer, die goed geconcentreerd is, kan in derdaad weinig hebben en zeker geen onwaardige critiek! Volie kerken in Den Haag. Dezer dagen lazen wij in „De Standaard" het navolgende over het werk van onzen oud-stadgenoot, Feike Asma, den orgelist, in Den Haag. Wij geven het citaat zonder commentaar. Het spreekt voor zich zelf. Laatste orgelconcert Feike Asma. Feike Asma heeft gisterenavond zijn laatste orgelconcert van dit seizoen in de Luth. Burpwalkerk gegeven. Vormde de steeds vroeger invallende duisternis een onoverkoombaar be letsel, hij zou er nog wel een maandje aangeknoopt hebben, want hg be hoeft geen tekort aan belangstelling van de zijde van het publiek te vree zen. Ondanks den maanloozen avond was het, in donker gehulde, kerkge bouw gisterenavond zeer goed bezet. Dit bewijst wel de trouw „door dik en dun" van Asma's „eigensoortig" publiek. Trouwens, meer dan 10.000 personen hebben dit jaar zijn reeks van 26 concerten bezocht! Uit de in lichtingen, die Asma's Haagsche pa ladijn, de heer M. W. van aer Laan, ons welwillend verstrekte, blijkt, dat, alhoewel de maand Augustus avon- DE V. S. TROEPEN IN ENGELAND Het is den Amerikaanschen sol daten in Groot-Brittannië, naar de Britsche berichtendienst mefldt, verboden tijdens hun verlof in den tijd van Vrijdag tot Zondag van spoorwegen of autobussen gebruik te maken. Deze bepaling, die is af gekondigd door het Amerikaansche hoofdkwartier, beoogt, zoo wordt in het bericht verder gezegd, het goederenverkeer in het weekeinde te ontlasten. Amerikaansche soldaten, die tij dens hun verlof naar Londen of andere groote steden reizen, mo gen zich alleen in de clubs van het Roode Kruis ophouden. Voorts, zoo staat in de bepaling, moeten de Amerikaansche soldaten een „straffe en soldateske houding'' toonen om het prestige van de Amerikanen hoog te houden. Het zal waarschijnlijk zelfs menigen Amerikaan onbekend zijn, dat de stichter van San Francisco op Mal- lcrca, het grootste eiland der Spaan- sche Ballearen, werd geboren en opgroeide. Bedoelde grondvester heette Juni- pero Serra. Ruim tweehonderd* jaar geleden werd hij op de lijst der missie-candidaten gezet. Hij leefde aanvankelijk in de onbeteekenende en toendertijd nog zeer kleine stad Petra bij Manacort. Zijn vurigste wensch was het, den wilden Indianen van de groote Nieuwe Wereld het evangelie te brengen. Toen hij zes-en-dertig jaar oud was, ging zijn verlangen in vervul ling. Hij had dit alleen aan •■en toe val te danken. Men nad toendertijd uit de verschillende Europeesche kloosters vijftien Franciscaansche monniken uitgekozen en deze te Malaga laten bijeenkomen. Aldaar wachtten zij op gunstig weer, ten einde de overtocht te kunnen aan vangen. Tengevolge van allerlei om standigheden moesten velschillende van hen door anderen worden 'ge remplaceerd. Een der plaatsvervan gers was de later zoo beroemd ge worden monnik Junipero Serra. Hij vertrok in gezelschap van een ande ren Franciscaan 1 uit het klooster Petra, genaamd Francis Patlou, die later Serra's onafscheidelijke metp gezel werd en de geschiedenis der stichting van verschillende steden in Californië opschreef. Het huis van Serra te Mallorca is thans door den plaatselijken Ro- tary-club aangekocht en in zijn oor spronkelijke staat gebracht. De beroemdste en grootste van alle door Se rra gestichte plaatsen is San Francisco, dat door zijn Spaan-; sche naam nog aan de oorspronke lijke Europeesche bewoners herin nert. In 1699 bedroeg het aantal te Vlaardingen thuisbehoorende vis- schersschepen 73, welk aantal, na tot 79 te zijn gestegen, in 1704 we der was gedaald tot 23. Na herhaal de stijging en daling, werden in 1748 112 schepen ter visscherij uit gerust. In 1781 en 1782 bracht de oorlog met Engeland stoornis in de visscherij. Na afloop van dien oor log voeren van Vlaardingen, Enk- huizen1 en De Rijp tezamen weer 120 schepen ter haringvangst Tot 1797 ondervond dé visscherij daar- nag een belemmering doch de oor log tusschen Engeland en Frank rijk was oorzaak, dat gedurende de jaren 1798, 1799, 1800 en 1801 den Nederlanders de lust ontging om zich ter visscherij op zee te wagen. Alleen Maassluis rustte in 1798 2 schepen uit, welke tezamen 63 ton garing aanbrachten. Na het teeke nen van de vrede te Amiens in 1802 werden nog dat jaar eenige schepen ter vissche"rij uitgerust. Van 1804 tot 1810 nam van Vlaardingen en Maas sluis slechts een zeer klein aantal schepen aan de visscherij deel. Met den van 5 600 bezoekers noteerde, ook de maand September, die voor namelijk gewjjd was aan verzoek nummers en improvisaties, herhaal delijk zulk een hoog bezoekersaantal bracht. De maand October werd op uitdrukkelijk verzoek der bezoekers aan de op 6 M begonnen reeks toe gevoegd. BEROEPEN. Te Niezijl werd door de Gerefor meerde Kerk beroepen cand. L. v. d. Vliet, hulpprediker te Den Hel der. Voor het eerst sedert het uitbre ken van den oorlog is het Ameri kaansche volk ter stembus gegaan. 32 Senatoren (een derde van het aantal) moesten worden gekozen, terwijl het huis van afgevaardig den (435 leden) geheel vernieuwd moest worden. Bovendien werden in verscheidene staten verkiezingen gehouden voor de gouverneurs. In den loop van het jaar waren daar voor reeds voorverkiezingen "ge- houden, waaruit echter ten opzich te van het uiteindelijk verloop van de verkiezing van gisteren geen conclusie kon worden getrokken. Naar de Britsche berichten dienst meldt) maakt de New York Herald Tribune bekend, dat de republikeinsche candi- daat Dewey met 500.000 stem men is gekozen tot gouverneur van New York. Naar uit een speciale editie van de New York Daily Mirror gelezen kan worden, zijn alle staatsfunc ties in den staat New York bezet met republikeinsche can- didaten. Republikeinsche overwin ningen. Volgens de jongste berichten hebben de republikeinen 35 zetels in het huis van afgevaardigden en negen in den senaat gewonnen. Verder kregen zij de gouvereurs- functies in New York, Michigan, Californië en Connecticut, die tot nu toe door democraten werden bekleed. In Ohio, Pennsylvanie, Iowa en Illinois werden de repu blikeinsche gouverneurs herkozen. Berlijn over de verkiezingen. Te Berlijn wenscht men geen voorbarige gevolgtrekkingen te ma ken uit de tot nu toe uit Amerika ontvangen verkiezingsuitslagen. In geen geval verwacht men in po litieke kringen alhier van de zich blijkbaar afteekenende overwinning der republikeinen een fundamen- teele wijziging van de oorlogspoli tiek van Roosevelt, daar deze, naar men verklaart, reed£ lang voorzor gen heeft getroffen om te verhinde ren dat parlementaire instellingen invloed op zijn politiek uitoefenen. Desondanks meent men in Ber lijn te kunnen verklaren, dat de stembusoverwinning ,der republi keinen in den staat New York en ook in andere deelen der V.S. een zekere wilsuiting van een deel van het Amerikaansche volk tegen de politiek van willekeur van Roose velt doet zien. BERÊIJN, 4 Nov. Het. weke- lijksche" hoofdartikel van minister Goebbels in Das Reich trekt onder den titel „Op de proef gesteld" een- parallel tusschen het tegenwoordi ge stadium van den oorlog en den strijd om de macht, dien de nat.- soc. partij in de tweede helft van 1932 heeft gevoerd. Onze huidige uitval naar buiten moet en zal lukken. Hij is zoo groots opgezet en met zulke gigan tische mid'dëlen ondernomen, dat hij een uniek waagstuk vormt Het lot heeft ons in den zadel gezet, we moeten nu rijden. De strijd, waar mede wij twintig jaar geleden in de communistische wijken der groote steden begonnen, is nu in continen tale dimensies weer opgevlamd. Weer vergaderden zich rondom sikkel en hamer alle krachtelooze burgerlijke elementen, die op eigen beenen niet meer kunnen staan en daarom steun en toeverlaat zoeken bij hun grimmigsten vijand. Wij hebben den ons voor de zooveelste maal toegeworpen A handschoen weer opgeraapt. Van dezen strijd der giganten zal men nog in de verste eeuwen zingen en spreken. De wet van het eeuwige „sterf en ontsta" beheerscht weer ons volk. Zij moet haar vervulling vinden. De ooblog is de laatste proef. Daarvoor staan we nu. De weg, die achter ons ligt, was steenachtiger en doorniger dan die voor ons ligt. Als we - op den top komen, zien wij ver uit over het land en overal aanschouwen we grond, die ons toebehoort. andere plaatsen was het al niet gunstiger; Enkhuizen zond in dat tijdperk slechts in 1802 42 en in 1805 9 schepen naar zee. In De Rijp gevestigde reeders deden niet dan in èèn enkel jaar, nl. in 1802, 14 schepen aan de visscherij deelne men. In 1811, 1812 en 1813 was de uitoefening van de visscherij weer totaal onmogelijk, doch nauwelijks hadden de Nederlanden zich be vrijd van het juk van de Fransche overheersching en was net gevaar op zee ook maar eenigszins gewe ken, of alle krachten werden inge spannen om het komende jaar (1814) met al het beschikbare ma teriaal aan de haringvisscherij te doen deelnemen. De arbeid werd beloond. Op den gewichtigen „buis jesdag" mocht het gelukken om 104 schépen in zee te zenden, waarvan 76 uit Vlaardingen ën 20 uit Maas sluis. De overige werden geleverd door Rotterdam, Delfshaven, Enk hujzen, De Rijp en Zwartewaal. Toen brak voor de haringvisschers een tijd van rust'ere uitoefening van hun bedrijf aan. Tn 1897 weden 325 bomschepen uitgerust; in 1903 tel de geheele Nederlandsche visschers .vloot 781 schepen. Verbittering Dc journaliste keek nadenkend naar de vrouw tegenover haar, die zij moest interviewen. Het gesprek vlotte niet erg; ten eerste had zy al by vergissing toegang gekregen Het dienstmeisje had haar gezegd, dat mevrouw niet thuis was, en V era had juist willen weggaan, toen een kamerdeur geopend werd en de be kende schrijfster dringend vroeg: „Is dat Dr. Weiman, Ellen?" Waar de twee vrouwen elkaar van naam eri aanzien kenden, kon zij toch wel niet anders doen dan Vera vragen, wat deze wensrhte. „Komt U even binnen, veel tijd héb ik weliswaar niet, ik verwacht den dierenarts en daarna moet ik uit." Dus kwam Vera „even binnen", en had sindsdien vernomen, dat Carla niet geïnterviewd wenschte te wor den, dat zij er afkeeiig van was, dat er ook maar het kortste stukje om trent haar of haar leven in onver schillig welke courant zou verschij nen, en tenslotte dat Carla ver trouwde op haar, Vera's bescheiden heid om geen misbruik te maken van de omstandigheid, dat zij Carla „brj vergissing" te spreken had ge kregen. „Natuurlijk kunt u dat," had zij geantwoord. En nu zat zij daar, voel de dat zij eigenlyk behoorde te ver trekken, en gevoelde zich onvoldaan. Niet zoozeer wegens het stranden van het interview, als wel omd^t iets in de gastvrouw haar sympathie en haar belangstelling wekte en ^j zich by elke poging tot een minder opper vlakkig gesprek even correct als on miskenbaar teruggewezen voelde. Een merkwaardig gezicht had Carla met een goed belynden maar verbit terden mond en opvallend heldere oogen. Oogen, die iets schenen te zoeken, waarvan de mond de onmo- lijkheid, het ooit te vinden, uitsloot. Vera keek naar de oude jachthond, die naast Carla op den grond lag en wi°is verstandige oogen elke bewe ging van zijn meesteres volgden. Vandaar ging haar blik naar de tam me kraai, die vrij rondvloog en zich momenteel op de radio had neerge zet en naar de vele planten. Meer een feit constateerend dan een vraag stellend, zei Vera: „U houdt veel van dieren en planten." „Ja." antwoordde Carla. „Vooral van d'eren Ze besparen je de teleur stellingen, die het houden van men schen je onherroepelijk bezorgen. Je ondervindt enkel liefde en dankbaar heid van hen. Het eenige leed dat ze je ooit aandoen is oud en ziekelijk te worden en tenslotte te sterven, maar dat kunnen ze niet helpen. Is 't niet, Robbie?" Ze streelde den kop van den hond. Vera werd getroffen door den Reeds in de oudste tyden hebben de menschen getracht spelen te vin den om de kinderen hezig te houden en zich lichamelijk te kunnen ont wikkelen. Als het oudste bewegingspel, dat vermoedelijk in China zijn oorsprong vond en dat over de geheele wereld werd verbreid, kan men het stelten- loopen beschouwen. Het is nu uit de mode, dank zij de vliegende Hollan der, de autoped, enz. Wellicht even oud is het schaat senrijden der Noorsche volken. Inte ressant in dit verband is de vondst aan het einde van de vorige eeuw bij Spandau. Men vond daar een schaats uit het been van een paard vervaar-* digd. De schaatswerd beschouwd als afkomst'g van paalbouwbewo- ners der omgeving ongeveer 1000 j. voor Chr. Schaatsen uit beenen wa ren tot het midden der 13e eeuw in gebruik. Eerst in dien tijd voerden de polianders de schaats uit ijzer vervaardigd in. Ook het skilóopen, een typisch Noorsche sport, stamt uit dezelfde periode als het schaat senrijden. Balspelen, zooals wij ze nog in verschillende variaties kennen, wer den eerst in de oude Grieksche kro nieken vermeld. Golf. tennis en croquet waren reeds vroeger bekend en zouden van Assyrischen oorsprong zijn. Dat staat evenwel nog niet onomstoote- lijk vast. Daarentegen werd van het voetbalspel eerst door tijdgenooten der Italiaanschen renaissance gewag gemaakt. Het schijnt vroeger ook zeer in trek te zijn geweest en uit voerige verslagen van de wedstrij den bewijzen, dat men, evenals nu. veel belangstelling had voor het spel. Evenals onze kinderen reden de ■jonge Grieken en Romeinen op stok- naarden. Het oplaten van vliegers was bij de Chineezen een zeer ver breid en buitengewoon ponulair spel en kwam blijkbaar eerst later in de mode. Poppen met beweegbare leden, sprekende oogen en echt haar vond men reeds in den eersten tijd bij de opgravingen in Egypte evenals in Italië. vorm vap haar hand, een smalle, ge voelige hand, e. door de verwonder lijke manier waarop de harde ver bitterde uitdrukking van haar mond zich verzachtte, toen zij tegen het dier sprak. Voor zy het w'st liet Vera zich ontvallen: „Misschien kunnen de menschen het ook niet altijd helpen." Carla hief het hoofd op. „U be doelt?' vroeg ze koel. Vera kleurde, maar antwoordde desondanks: „Precies wat ik zei. Dat de menschen het misschien niet kun nen helpen, als ze je pijn doen. Want dat doen ze, vooral de menschen van wie je houdt en die eigenlijk alleen maar, want de anderen interesseeren je te weinig." „Wilde U zeggen, dat menschen het niet helpen kunnen als ze onbe trouwbaar, liefdeloos en ondankbaar zyn?" vroeg Carla ironisch. Vera maa'-.te een verdedigend ge baar. „Niet zooals U het stelt. En natuurlijk moestéu zy trachten om hetmiet te zijn. Ma r evengoed als en hond dankbaar, trouw» en verge vensgezind is, krijgt ieder mensch bepaalde karaktertrekken mee. En door sommige trekken doen zij an le ren pijn, - niet altijd met de opzet om pijn te doen, maar doordat 7 "U eenmaal zoo zyn. En als ze dan, or weer andere eigenschappen, het ver mogen missen jm in te zien, dat ze ons pijn doen, gaan ze ermee door. Ze zien het niet in, door een fout in hun psychisch gezichtsvermogen. En daardoor lijdt een ander. En doordat die ander weer geboren is met een overmatig fijn gevoel, lijdt hij in overdreven mate onder hetgeen niet is: opzet om pijn te doen, maar ge brek aan besef dót zooiets pijn doet. Gevoelige menschen worden dan licht verbitterd. En dat zou niet noodig zijn, als ze inzagen dat anderen even veel of even weinig schuld hebben aan de eigenschappen, waardoor ze hun pijn doen, als zij zelf aan hun overgevoeligheid. Maar excuseert U mij, ik druk mij onhandig uit, en ik heb U veel te lang opgehouden. Daar wordt gebeld, dat zal de dierenarts zijn. Het beste met Uw hond." Vera voelde, dat de tengere hand een flinke handdruk kon geven, toen Carla zei: „Juffrouw ten Bosch, ik dank U voor Uw bezoekU kwam hier om een interview te halen. In- plaats daarvan heeft U mij iets ge bracht, n.1. een nieuw gezichtspunt, dat het voor mij de moeitte waard maakt om de menschen, waarmee ik allang had afgedaan, met een andere maatstaf te toetsen. En daarom dank ik U." Vera zei plagend, en doelend op den dierenarts: „Zelfs de liefde voor dieren br?ngt mee, dat men soms een ander mensch noodig heeft." De harde mond glimlachte, zonnig en jong. Pr. Jos de Cock. (Nadruk verboden.) samengesteld, welke aan alle ge stelde eisch voldoet. De door de machine gerooide aardappelen ko men onbeschadigd en zonder grond en loof op eeri z.g. wipkar. Het geheel wordt door een tractor voort bewogen. Het blad acht 't vraag stuk van het machinaal aardappel rooien thans opgelost. TARIEVEN SUIKERBIETEN- ROOIEN. In de landelijke regeling, welke het College van Rijksbemiddelaars heeft vastgesteld voor het ^rooien vhn suikerbieten, zijn de tarieven voor de provincie Noord-Holland als volgt vastgesteld: lichte gron den f 60.— tot f 70.—, zwaardere gronden f 05.— tot f 75.terwijl voor het rooien van voederbieten 'mangelwortels) het tarief be-, draagt f 50.— tot f 60.— per H A. In de tarieven is begrepen het op hoopjes op het land leveren van 'de bieten, terwijl de bieten be hoorlijk van aarde moeten worden ontdaan. De tarieven gelden voor normalen rijenafstand en normaal gewas. Voor extra werkzaamheden als naar de wijk kruien, afleveren aan de boerderij, enz. gelden de- ter plaatse gebruikelijke tarieven: van het collectief contract van' 1941/'42. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942. Beteekent: Groote kans op één der twee mlllioen geldprijzen. POLITIE. Verloren: een portefeuille met in houd en een damestasch met inhoujj. Inlichtingen gem. bode. MACHINAAL AARDAPPEL- ROOIEN OPGELOST? In de Groningsohe en Drentsche Veenkoloniën, waar jaarlijks onge veer 30.000 hectare aardappelen worden verbouwd, wordt reeds tientallen jaren, mede door finan cieele medewerking van den Veen kolonialen Boerenbond, gezorht naar een oplossing van bet ma chinaal aardappelrooien. Tot dus verre werd naar het oordeel der landbouwers nog geen behoorlijk werkende machine geconstrueerd Naar thans „De Noord-Ooster" me dedeelt. heeft de heer A. Zuider- weg te Zuidwending een machine IJMUIDEN, 4 Nov. 1942. Prijzen per kg. Gr. tarbot f8, kl. tarbot f 3.50, tongen f 7.502.50, kl. griet f 2.50, gr. schol f 3, middel schol f3, kl. middelschol f2.50, kl. schol 2e soort f2, 3e soort f 0.80, 4e soor,t f 0.50, gr. schar f 0.60, puf- schar f 0.30, vischpuf f 0.10, gestrip te wijting f 0.88, dichte wijting f0.80 kabeljauw f2.202, gr. gul f 1.65 1.50, kl. gul f 1.351.20, pufgul f0.88 —0.80, bot f 1, URK, 31 Oct. De prijzen waren heden: kuilpaling 74 ct„ lynaal 0.681.90, snoek baars 68 ct„ roode baars 36 ct., voorn 22 -30 ct., pos 10 ct., alles per kg; nest 50 ct pei bak van 37y2 kg.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3