„GIER WALLY Helder bakt Terrasvegeis Dag der Politie in Den Helder Sport in weinig woorden Stadgenoote ernstig gedupeerd. Tivoli-Theater werd de legpuzzle Stad Kalinin aangevallen Stadsnieuws Hoe uitgevonden Oproep aan den dader Een Winterhulp-collecte door de agenten benevens een voetbal wedstrijd tegen den LBD Steun Winterhulp'' Ingekomen personen Wat arbeiders LnteAeMeeAt Een 7 0 overwinning Wieringerwaard neemt revaache Laatste Telexbericht de britsch-amerikaansche bevelvoering. S.s. „Zaandam" getorpedeerd Naamgeving pasgeboren kinderen luchtalarm te bern Bestolen van al haar geld, papieren, sleutels en distributie-bescheiden In het laatst van de vorige week heeft in de R igc-rstraat een zeer ernstige" diefstal plaatsgevonden, ern stig niet alleen vanwege, het feit, dat het slachtoffer in kwestie in gel delijk opzicht geruïneerd is, doch daarnaast, tengevolge van de om standigheid, dat alle familie-, distri butie- en andere papieren, benevens alle sleutels, meegenomen zijn. Hetxhetreft hier een berooving, die plaatsvond in den kruideniers winkel van Fritz aan de Reiger- straat. De eigenares pleegt daar haar huishoudtasch te bewaren in v de kast, die zich in den winkel be- vindt, Zoo ook Vrijdagmorgen. Herhaaldelijk begeeft mevr. Fritz aich uiteraard naar de achterzijde van het liui Oneerlijke bezoekers, die op de hoogte zijn van de situa tie. kunnen dras hun slag slaan. Zoo geschiedde «dezen morgen. Om half 12, toen mevr. F. haar tasch wilde gebruiken, ontdekte Zij tot haar groote ontstelenis, dat deze verdv. enen was. Een ande> e mogelijkheid dan diefstal is er niet. Men kan zich een denkbeeld vor men van de beteekenis van dit ver lies voor mevr. Fritz, als men weet, dat zich daarin haar geheele gelde lijke bezit bev >nd, ten bedrage van 1500 gulden. Hieronder gerekend het volstrekt onmisbare winkelgeld, dat lederen dag aanwezi moet zijn. Er bevond zich echter veel meer in dezen tasch: namelijk alle distri butiekaarten en bonnen, een groot aantal famili papieren, waaraan mevr. F. ten zeerste gehecht is, pa pieren van een begrafenis en den pensioenraad nz. enz. Niet het minst erg is ook het verdwijnen van de groote sleutelbosch, waaraan zich alle sleutels van alle kasten en deu ren van woning ei winkel bevinden. Men zal begrijpen, dat onze zoo ernstig gedupeerde stadgenoote ten einde raad is.'De politie heeft de zaak in onderzoek, doch daarmede heeft Mevr. F. voorloopig haar eigendom men niet tferug. Langs dezen weg wilden wgj nu een beroep doen op den dader of daderes, dje zich aan het bovenstaande schuldig gemaakt" heeft. Een beroep op hem of haar om zoo spoedig mogelijk de tasch met inhoud terug te bezorgen. En,zeer zeker de papieren en kaarten, de 'sleutels en andere bescheiden, die voor den dief van hoegenaamd geen waarde zijn. Een beroep op een dief... het is wel ongebruikelijk. De wanhoop van de zoo zeer getroffene dwingt ons echter tot dezen weg. En- wij ho pen, dat de dader zooveel mensehe- ï\jk gevoel -.al hebben, dat hij het onmenschelijke van zjjn daad inziet en alsnog goed zal trachten te ma ken wat goed te maken is. kan tasch met inhoud per post terug doen bezorgen aan het adres Reigerstraat 15. Hjj kan het ook verzenden aan het adres Dag blad voor Noord-Holland, Redactie Koningstraat Den Helder. Wu, en velen met ons, zullen op recht hopen, dat deze affaire alsnog een voor Mevr. F. gunstige wending neemt, i J De regisseur Hans Steinhoff heeft een film geschapen, waarin de woeste natuur van de Tiroler Al pen op een bijzondere wijze is weergegeven. En hoexyel het spel in deze film boeiend en natuurlijk is, wordt toch steeds weer het oog getroffen door de schitterende op namen, die van deze film meer hebben gemaakt, dan louter een tragedie met gunstigen afloop. De ongenaakbare bergreuzen, omringd door wolkenflarden, ter wijl de zon weerkaatst op de onaf zienbare sneeuwvlakten vormen een machtig geheel. En in dit berglandschap van een ruwe pracht en grimmige schoon heid js een fijm gemaakt, tti(? het leven weergeeft van leen Tiroler boerenbevolking" even trotsch en ruw als de bergen, waartusschen zij leven. En het is de weergave van deze karakters en het spel van een Heidemarie Hatheyer, die vaji deze film iets aparts gemaakt heb ben. Aan den voet van deze bergreu zen speelt zich de geschiedenis af van een stijfhoofdige trotsche boe rendochter, die tegen den wil van haar vader haar hart schenkt aan ®èn eenvoudig bergjager, terWij 1 de keus van haar vader, een rijken boer botweg van de hand gewezen wordt. En er moet heel wat ellen de doorgemaakt worden voordat zij de keuze van haar hart kan vol- Enkele verslagen moesten tot het nummer van morgen blijven staan. gen. Een verhaal dus, dat lang niet nieuw is, maar dat door het spel van de hoofdrolvertolkers en door de schitterende omgeving waarin afsPee't, tot een bijzonder geheel is geworden. Heidemarie Haüheyer, als Gier n m Sp, haar ro1 voortreffelijk. De ellende, die zij meemaakt wordt prachtig naar voren gebracht, men voelt haar wanhoop, men beleeft naar momenten van vreugde en ver driet en tevens beseft'men, dat zij met anders handelen kon. De sym- pauue gaat ondanks alles wat ge beurt naar haar uit. Ook vóór het spel van Sepp Rist, als bergjager, kan men slechts waardeering hebben. Zijn harde ka rakter en zijn vaak onmeedogend optreden is terug te brengen tot het leven, dat hij leidt fn de trotsche, vaak wreede schoonheid van het berglandschap. Deze twee dingen niensch en natuur zijn nergens on- verbrekelijker met elkaar verbon den, dan in dit Tiroler land. En de wijze, waarop dit door de spelers naar voren is gebracht en door den regisseur is aangevoeld heeft deze film tot een emotioneel gebeuren gemaakt- Th. Bijlsma Jt. Op a.s. Zaterdag, 14 November, zal ook in Den Helder den „Dag der Politie" gevierd worden en naar wij vernemen staan voor dien dag op het programma een straatcol lecte ten «bate van Winterhulp Ne derland, benévens een vriendschap pelijke voetbalwedstrijd tegen een elftal van den Luchtbeschermings dienst. Het elftal van den LBD is nog niet bekend. Hiervoor worden mo menteel oefenwedstrijden gespeeld, waarna men de sterkste formatie in het veld zal kunnen, brengen tegen de agenten. De wedstrijd vangt aan te half 4 des middags. Er wordt gespeeld op het HRC-terrein. Nadere mededeelingen over dit politioneele treffen zullen de vol gende dagen volgen. Het politie-elftal ziet er als volgt uit: Klaasse Althenesius Kok (Mar.) Gielen Zwaneveld Zwart v. Kollenburg, Schagen (Mas.) Wakker Hop Mul. Res.: Smit (Mar.) v. Hemert, v. Herwijnen. Belanghebbenden worden er op ge wezen, dat verzoekeni om in aan merking te komen voor een uitkee- ring van V'ir.terhulp (2e periode) moeten worden ingediend vóór 10 No vember 1942 bij het Bureau Winter hulp. Aanvraagformulieren zijn ver krijgbaar b(j genoemd Bureau en bij de Buurtschapshoofden. P. 'Duif, landarb., en echtgen., Goudsbloemstr. "25. G. A. Smits, be- tonarb., tn gezin, Begoniastraat 25. Wille ina Y. Spier, Joubertstraat 7. N. Kok, landarbeider, Rijksweg 27. Trijntje van StiprTaan, dienstbode, Jonkerstraat 11. A. Fijma, kellner, en gezin, Ceramstr. 26. A. Roskamp, kleermaker, Koningdw.str. 6. Öiltje Hamstra, Soembastr.' 7. H. Pompert Driece, en gezin, Balistr. 39. Carolina F. LoosenMallett, Ooievharstr. 24. sleepbootkapitein, en gezin, Beuken- kam pstr. 3. J. A. Kok, wachtgelder, en gezin, v. Letuwenhoeketr. 25. A. Boot, en echtgen., Weezenstraat 12. D. Renden, timmermansknecht, Wa genstraat 3. J. Mulder, transportarb., en gezin, Breewaterstr. 50. Maartje de Jong, hulp i. d. hiush., Langevliet 13. Trijntje de Beurs, en gezin, Cro- cusstr. 51. J. Plekker, chef-duiker, en gezin, Ooievaarstr. 103. J. Snie- der, winkelier vischart., Molenstr. 23. W. van Vuren, schrijver 2e kl. R.W., Prof. Zeemanstr. Elizabeth van der Kleijn, dienstbode, 2e Schagendw.str. 11. J. Schouwenaa-, landarbeider, en gezin, Parkstr. 29. Maartje Akker man, dienstbode, 2e Vronostr. 95. C. J. G. Oorschot, kant.bed., Ooievaar str. 13. A. D. Posthuma, grondwer ker, en gezin, Kl. Duitstr. 46. R. Kos- sen, opperman, Vischstraat 45. S. Reinstra, werkman, Bassingracht 118. J. Vledder, landarbeider, en echtgen., Janzendw.str. 6. J. Gelmers, sigarenmaker, en gezin, v. Galen straat 103. H. Bosboom, grondwer ker, en gezin, Doolhof 10. R. Akker man, landarbeider, en gezin, Anemo- nenstr. 2. A. W. Kamberg, bank werker, en gezin, Kuiperstr. 36. L. H. A. van der Plank, directeur huize Parkzicht,'en echtgen., Gravenstr. 7. J. J. Bruintjes, lijnwerker, en gezin, Balistraat 36. Afra J. Castricum, dienstbode, Westgracht 3. Cornelia P. Th. Martens, Koningstr. 19. J. Smid, geschutmaker, en gezin, St. Bossestr. 5. Trijntje Blokker, dienst bode le Goversdw.str. A. R. M. Telg huis—Maas, Breewaterstr. A. A. v. AkkerenVrijland, en echtgen., v. Galenstr. 11. A. Kruijt, los arbei der, v. Galenstr. 11. H. de Wolde, musicus, Breewat'erstraat. W. Brie nesse, timmerman, en gezin, Bego- niast.. 2. Christina C. Dobber, dien ster, O. Kerkst:. 54. J. Dik, banket bakker, 2e Vroonstr. 96. Josina Dob ber, cost.naaist r, O. Kerkstr. 54. J. Vledder, grondwerker, en gezin, Jan- zendv .str. 6. S. Smith—Vledder, en gezin, Janzendw.str. 6. J. Roele, be tonwerker, en gezin, v. Galenstr. 9. M. N. J. Bouw.ieester, matroos rijn vaart, Molenstr. 81, inw. waa Hei si.-ixicoiaasieesi nadert. De reci iino-omwerpers der groote waren huizen zijn druk in de weer met het vervaardigen der etalage-decors, welker motieven natuurlijk in het teeken van dit komende gebeuren staan. J. C. Stevens-Pax-Holland m. De PI. Leider van het N.A.F. ,te Den Helder deelt mede, dat door hem is voorgesteld als soc. voorman bij C. Roomeier, bouwbedrijf, de heer C. Ufkes. TEXEL BURGERLIJKE STAND TEXEL van 31 Oct. t/m 6 Nov. 1942. Geboren: Jeannette, d. v. W. van der Most en H. van Steenis; Cornelis Jacob, z. v. A. de Ridder en W. Dij ker; Lena Martha, d. v. K. Wetsteen en J. Geense; Stephanie Jose, d. v. W. H. Brugmans en M. S. S. Barake; Elisabeth Fettje, d. v. W. Boometra en T. Bortne. Ondertrouwd: K. Lap en A. Koop man. Getrouwd: A. de Boer en N. Gomes BEVOLKL G TEXEL. Ingekomen: Catharina Vlaming, Oosterend, Peperstraat 27. P. Zeeuw, Den Burg, Willem de Zwij gerlaan 53. Barbeia Karl, Den Burg, Molenstraat 12. Vertrokken: J. G. J. van Moort, naar Santpoort, Terrasweg 84. Anna Verhagen, naar Alkmaar, Overdie- straat 30. POLITIE. Gevonden: een armbandje, een zwarte parapluie. WIER1NÜEN INBREKER BEKENDE. Zekere J. J. R., die in arrest is gesteld op vermoeden, (iat hij vori ge week Dinsdag heeft ingebroken in restaurant Koster alhier, heeft thans een bekentenis 'afgelegti. Eveneens békende hij een rijwiel te hebben gestolen van den heer P Koster, dat op zijn aanwijzing ook inderdaad uit het Baigzand- kanaal is opgevisch. De wielen en banden waren er echter afgehaald, doch deze zijn ook door de ma rechaussee opgespoord. R. is Za terdag op transport gesteld naar Alkmaar. DE V.C.J.B. Nu het 2 jaar geleden was, dat er een herleving plaats vond van de jeugdvereeniging V.C.J.B., het- gten hoofdzakelijk het gevolg w:r- van vermeerdering van het aanrai leden en van het verplaatsen van de vergaderingen van Oosterland naar Hippolvtushoqf, "werd dit Vrij dagavond op een gezellige en eenies zins feestelijke wijze herdacht. De voorzitter, P. Gorter, hield een ope ningsrede, waarna tal van inslaan de voordrachten werden gehouden en er werd getracteerd en prettig geconsumeerd. Aanwezig waren een 16-tal leden en het is te verwachten dat de 14-daagsche bijeenkomsten met dezelfde animo zullen worden voortgezet. Het voetbalprogramma stond giste ren geheel in het teeken van den technischen dag. in Groningen werd de wedstrijd Noord-West gespeeld, welke door West werd gewonnen. Oost en Zuid speelden gelijk (2—2). Voor de competitie werden slechts weinig wedstrijden gespeeld. Wij zullen ons volledig overzicht en diverse verslagen eerst morgen publi- ceeren. De mannen van het Vrijwilligers- Legioen Nederland, die aan het Oostelijk front staan, zullen met de Kerstdagen wederom verrast wor den met een pakket, bevattende ve lerlei artikelen, welke zij best kun nen gebruiken. De commandant van het Vrijwilligers-Legioen Ne derland, luit- gen. Seyffardt, toonde dezer dagen zijn belangstelling voor het gereed maken, der Kerstpakket ten. .Polygoon-Hof-Pax Holland m In een door Helder heel goed ge speelden wedstrijd hebben de Hel- derschen door een 70 overwin ning zich een stuk omhoog ge bracht. De overwinning is geen moment in gevaar gevwest. Ter rasvogels speelde niet kwaad, maar het aardige veldspel kon geen resultaat hebben, daar het allemaal veel te peuterig ging en er maar weinig schotvaardigheid in de voorhoede zat. De beste spe ler" was de rechtsbinnen, terwijl de keeper slechts weinig presteerde. De wedstrijd. Helder zette al direct een aan val in en het was in dSe periode opvallend hoe hard er door diver se spelers gewerkt werd. Een Rot tier die overal was, een Himpers die weer goochelde als in zijn goe de dagen en een Kiesewetter die steeds maar weer present was voor doel, op een moment dat zijn kop- werk noodig kon zijn./ Nadat Gast de eerste corner heeft geforceerd, die echter niets opleverde, krijgt de rechtsbinnen der gasten een opgelegde kans, die Kiesewetter hem maar ternauwer nood weet te ontnemen. Door goed doorzetten van de Leur, dook Rot tier toen no. één in de touwen d-0). Het is in deze volgende periode opvallend hoe aardig combinee rend de Haarlemmers er soms tus- schen uit gaan, maar voor doel wilde het niet vlotten en speelde pech hun parten. Zoo had een vliegend schot tegen de lat van den linksbuiten beter lot verdiend. Bij Helder ging het beter. Kiese wetter deed een kopbal uit een corner van Rottier netjes in doel verdwijnen (20). Het derrie doel punt komt op naam van den kee per, hoewel Gast den grondslag er. voor legde en Rottier het laatste stootje gaf (30). Met dezen stand kwam de rust. s In de tweede helft kregen we een geweldig offensief van Terrasvogels. Het werd even een kleine belsgering van de Hel- dersche veste, maar Kente: en zijn secondanten hielden het doel schoon, waarna het spel weer ver plaatst werd. Krab die nog niet veel gepresteerd had wist einde lijk een goede voorzet te plaat sen en Gast zorgde voor 40. Nog éénmaal kreeg Terrasvogels een kans, maar hun midvoor schoot alleen voqr Kenter, hopeloos naast. In de 33e minuut volgde het mooiste doelpunt van den middag. Krab plaatste op schothoogte mooi voor doel en zonder zich te beden ken plaatste Gast no. 5 langs >den keeper. De volgende twee doelpun ten waren voor de Leur, zoodat de stand dus 70 was. toen de uitstekend leidende scheidsrechter het einde aankondigde. v BKC. op eigen terrein gesla gen. De roodbroeken hebben op verdiende wijze revanche genomen voor de des tijds thuis geleden 42 nederlaag. Toch heeft hef er nog geducht om ge spannen en als De Schipper niet _de aan BKC toegekende penalty had ge mist, zou de strijd gelijk, zijn geëin digd. Hoe stond overigens de wedstrijd ten achter bij de hoogtepuntjes op voetbalgebied die we mochten mede maken toen beide clubs een vooraan staande rol speelden! Voor de rust was het vertoonde spel het aanzien nauwelijks waard en na rust is het slechts de spanning om den uitslag ge weest die boeide. De Britsche berichtendienst ver spreidt een bericht van een „oor logscorrespondent in het hoofd kwartier in Noord-Afrika", volgens hetwelk de Britsche en Amerikaan- sche zeestrijdkrachten onder opper bevel staan van Sir Andrew Cun- ningham. Ook W.Waard hoewel in het v|ld sterker maakte geen verheven in druk, al dient opgemerkt dat de om standigheden erg in het nadeel van de spelers waren. De roodbroeken zaten echter fel op den bal en dat zij hier mee resultaat hebben bereikt, bewijst wel hun hpoge competitiestand. Hun ploegverband is dan ook een stuk be ter dan dat van het huidige BKC-elf- tal. BKC probeerde nu weer een an dere voorhoede. Jac. v. Wees was te ruggekeerd als linksbuiten, maar is niet half zoo gevaarlijk als weleer. Midvoor Van Loon gaf nog geen lei ding, doch zijn doelpunt was weer zoodanig, dat men steeds een nieuwe proef met hem waagt. Keeper Dirks, die Prins verving, was prima Was de ruststand 0-0 en duurde het tot 13 min. er na voor W. Waard haar overwicht in een doelpunt uitdrukte - Tottéf kogelde uit een corner keihard in op on gedacht snelle wijze maakte BKC gelijk. Van den aftrap af ging de bal naar voren, hij kwam bij van Loon terecht, die met een voor Deckers onbereikbaar schot ,doel trof (1-1) Er kwam hierdoor ge ducht vuur in den strijd-, maar W.W. nam weer stevig het heft in han den en nadat keeper Dirks op fraaie wijze een kogel van Oostindiër corner had gewerkt, werkte Bakker deze door K. Schenk goedgenomen hoekschop over de lijn (2-1) Weer scheen BKC gelijk te maken, maar De Schipper schoot een toegekende penalty bijna recht in Dukers han den. Nog een paar serieuze W. kan sen en een afgekeurd W. doelpunt luidden den strijd uit. BERLIJN, 7 Nov. Onder de 26 vijandelijke koopvaardijschepen omtrent welker vernietiging gemeld is in een extrabericht van 5 Novem ber* jl., bevonden zich, naar het ap- perbevel van de weermacht ter aan vulling nog meedeelt, talrijke kost bare groote schepen van het nieuw ste bodwtype. Een der in de war ren vam de Oostkust der V.S. tot zinken gebrachte schepen was het s s. „Zaandam" groot 10.909 brt., dat pas in 1939 in gebruik was genomen De .Zaandam", oorspronkelijk ei gendom van de Holland-Amerika- Lijn, was bij het uitbreken van den oorlog door de Amerikaansche re- geering in beslag genomen. Het be zat een laadcapaciteit van 9000 brt. en kon buiten de vracht nog hon derd passagiers vervoeren. Het weermachtbericht De secr.-gen. van het dep. van Just. heeft aan de ambtenaren van den burgerlijken stand een circulai re doen toekomen, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: In den laatsten tijd is het voorge komen, dat'de naamgeving van pas geborenen door de ouders in dezen zin wordt misbruikt, dat daarin door een opeenhooping van aan het jong ste verleden herinnerende persoons namen een politieke gezindheid tot uitdrukking wordt gebracht Het ie duidelijk,, dat een zoodanige naam geving niet alleen als een onge- wenschte demonstratie moet wor den beschouwd, welke de Duitsche overheid tot het. nemen van maat regelen tegen de demonstranten aanleiding zou kunen geven, doch tevens slechts kan plaats vinden Vervolg. „Dat was 'het einde", dacht Vik- to^ en ook Maisie dacht dit. Maar ze bleef dapper -stand houden. Zij deed al het mogelijke om de uit spraak van de rechtbank ongedaan te maken/ maar alles was tever geefs. Viktor Orille^moest zijn straf ondergaan. Intusschen dreef Maisie de zaak verder, die al heel wat uit gebreid was in den loop der jaren; maar tegen de groote inspanning waren haar krachten niet opgewas sen. De zaken gingen weer slechter, haar krachten namen zienderoogen af en na v(jf jaar overleed zij. Viktor Orille, die in zijn cel een oude, afgeleefde man geworden was, aanvaardde het bericht van het overlijden van zijn vrouw gelaten. Voor hem was het leven toch voor bij. In de loop der jaren had hg zich aangewend, in zijf vrijen tijd teeke- ningen te maken, die hii on karton plakte en in verschillende stukken knipte. Een paar dagen later paste hij de .figuren dan weer in elkaar, dat hij de oorspronkelijke teekening terugkreeg. Dat was een aangenaam tijdverdrijf voor den gevangene, die hierdoor zijn leed tijdelijk vergeten kon. Op een goeden dag zag de direc teur van de gevangenis, waar Vik tor Orille zich mee bezig hield. Hjj dacht er eens over na en wendde HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 8 November (DNB) Het opperbevel van de weermacht' maakt bekend: In het Westen van den Kaukasus en in den sector van den Terek werden verscheidene tegenaanval len onder bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen en gereed staande troepen door artillerievuur en luchtaanvallen uiteengeslagen. Ten Noordoosten van Mosdok wer den aanvallende vijandelijke strijd krachten in een tegenaanval met aanzienlijke verliezen «lp haar punt van uitgang teruggeworpen en tal rijke gevangenen gemaakt. Aan het Donfront sloegen Duit sche en verbonden troepen in sa menwerking met Duitsche slag vliegers en Roemeensche gevechts vliegtuigen verscheidene aanvallen van den vijand af. In den centralen en Noordelijken sector van het Oostelijk front geen krijgsoperaties van beteekenis. Ge concentreerde luchtaanvallen van sterke formaties gevechtsvliegtui gen op spoorwegdoelen in het ge bied rondom Ostasjkof leidden tot de vernietiging van verscheidene transporttreinen en ravitaillee- -ringsopslagplaatsen van den vij and. Bij aanvallen op wegen wer den bolsjewistische colonnes uit eengedreven en enkele door troe pen. bezette plaatsen verwoest. Des nachts zijn de stïid Kalinin en het station aangevallen. Artillerie van het leger bestookte voor den oor log belangrijke doelen in Kroon stad. Verscheidene branden werden waargenomen. Op het Ladogameer heeft de luchtmacht een motor vrachtschip en twee vrachtbooten tot zinken gebracht. Drie vaartui gen werden beschadigd. In den sector Mersa Matroe heeft de vijand met superieure gepant serde strijdkrachten zijn aanvallen Voortgezet. Pe Duitsche en Italiaan sche luchtmacht steunde de ge vechten op den grond en deed aan vallen op vijandelijke strijdkrach ten én aanvoerwegen. Bij aanvallen van de Britsche luchtmacht op het bezette gebied in het Westen en bij vluchten naar het Noordwesten van Duitschland verloor de vijand vier vliegtuigen. met medewerking van de ambtena ren van den burgerlijker) stand, die als gevolg daarvan een zekere me de-verantwoordelijkheid op zich 'a- den. Om deze reden acht ik het nood zakelijk, u op te dragen de belang hebbenden in voorkomende geval len op het bovenstaande te wijzen. Wanneer de ambtenaar er niet in mocht slagen, den aangever van zijn voornemen om een aantal der gelijke namen aan een pasgebore ne te geven, af te brengen, dan dient een geboorte-akte te worden verleden, waarin alleen de eerste der gekozen voornamen wordt ver meld. Ook andere namen, waaruit een openlijke uitdaging van de Duitsche overheid blijkt, zooals Franklin, Winston e.d. zijn niet toelaatbaar. In een zoodanig geval zal een ak te worden opgemaakt, 'welke alleen bevat hetzij, indien onder de geko zen voornamen een of meer moch ten voorkomen, waartegen geen be zwaar kan worden gemaakt, deze namen hetzij al naar het geslacht van den geborene, den eersten naain des vaders of dien der moeder. In den nacht van Zdterdqg op Zondag werd te Bern tweemaal luchtalarm gegeven. zich toen tot een der grootste Ame rikaansche firma's die zich bezig hield met het vervaardigen en In den handel brengen van raadsels en puzzles. De firma betoonde zich met het spel zeer ingenomen en ver klaarde zich onmiddellijk bereid het nieuw uitgevonden spel te lanceeren. De gevangene Viktor Orille, kreeg opdracht, iedere week twee van der gelijke legkaarten te maken. Het Idee had geweldig succes. In korten tijd was het spel algemeen bekend geworden; de firma verdien de er schatten geld mee en kon Viktor Orille een goed salaris be talen. Daar deze even\yel in de gevan genis niet in de gelegenheid was, het geld uit te geven, stapelden de voorraden zich van dag tot dag op en groeiden aan tot een vermogen. Twee jaar voordat zijn straftijd afgeloopen was, kreeg Viktor Orille^ kwijtschelding van de resjeeerende straf. In die dagen was zijn vermo gen al tot een millioen aangegroeid. Hiermee nam hij nu deel aan een firma, die zich ten doel gesteld had, het spel over de geheele wereld be roemd te maken. Zijn woonplaats verlegde hij naar Kaapstad in Zuid- Afrika, waar niemand hem kende. Teruggetrokken van iedereen en van de geheele wereld, kon htj zich nu verder wijden aan zijn uitvinding, die hem millioenen liet verdienen. Daar ln Kaapstad' is in 1938 In den ouderdom van 73 jaar. Viktor Orille overleden. Zijn vermogen, dat hfj vermaakt heeft aan een vereeniging voor lief dadige doeleinden, bedroeg 10 mil lioen gulden. Hij had dit zuiver en alleen verdiend met zijn, In de cel bedacht puzzlespel.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3