Olympische film naar Den Helder! Dijkgraaf J. S. Dijt overleden Helden-herdenking Marktberichten Stads nieuws Brigadier Nijhof 25 jaar bij ons politiecorps Uaet&ot ANNA PAULOWNA WIERINGEN gemeente-avonden. aanvulling kiescollege. Een Texelaar van groot formaat Enorm veel voor het eiland gedaan kiescoll. ned. herv. kerk. politie. nieuwe prijzjen voor groenten en fruit. V-'-*1 Speciale voorstellingen voor de plaatselijke Sportwereld Georganiseerd door de Redactie van het „Dagblad voor Noord-Holland" Zooala algemeen bekend mag wor den geacht, werd van het groote vier- Jaarlijksche wereld-sportevenement, de Olympiade, die voor het laatst te Berlijn in 1936 werd gehouden, een volledige filn»sche reportage ver vaardigd. Hierdoo was het mogelijk, naast de honderdduizenden die het voorrecht hadden de strijd om de hoogste eer tusschen vrijwel alle landen der wereld persoonlijk bij te wonen, ook te ve-ioonen aan de mil- lioenen, die dit voorrecht hebben moeten missen De film werd met groot succes vei oond zoowel in Australië als in Japan, in Ned.- Indië en verder in alle deelnemende landen. Hoewel ln de meeste groote steden van ons land op het doek gebracht, heeft Den Helder en speciaal onze sportwereld dit voorrecht nog nim mer gehad. Het is de redactie van ons blad thans mogen gelukken de rolprent „Olympiade Berlijn 1936", in Den Helder vertoond te krijgen en wei in het Tivoli-theater. Zooals altijd bleek ook thans de heer Van Twisk onmiddellijk bereid mede te werken om dit plan te doen slagen. In overleg met den Directeur Van Twisk is thans overeengeko- Herdenkingsuur der N.S.D.A.P. in Den Helder In een korte, plechtige bijeen komst heeft he^ Stützpunkt Den Helder der N.S.D.A.P. Zondag de gevallen kameraden herdacht, die op 9 November 1923 voor de Feld- herrnhalle te Miinchen als eerste strijders voor het nieuwe ideaal hun leven lieten. Pg. Sauter opende deze bijeen komst met 'e volgende woorden: Ik geloof en erken, dat een volk niets grootscher kan hebben dan de waardigheid en vrijheid van zijn bestaan, dat het deze met den laat- sten druppel bloed verdedigen zal en dat geen heiliger plicht,' geen hooge.e wet te vervullen heeft. Pg. Fick: Daarop tgpd pg. Fick naar voren voor het houden van een toespraak. Hij zeide o.a.: Een volk is alleen sterk als het één is, zich verbonden weet. Dèt is het grondbeginsel van het Nationaal-Sociaü-'-me. Onder leiding van Adolf Hitier is het Duitsche volk één en „dus sterk. Het staat aangetreden om de van zijn Fiihrer ontvangen opgave te verwe zenlijken. Die opgave bestaat hierin, een leidende natie te zijn in Europa. Het doel is Europa te bevrijden, in de voornaamste plaatst de germaan- sche volkeren, :n te strijde:, tegen de machten, die deze vrijhëid bedreigen. Slechs onder leiding van Adolf Hit- Ier zal die vrijheid herwonnen kun nen worden. De strijd daarvoor wordt met het zwaard i ngevochten. In het vaderland zet man, vrouw en kind zich in met als gevolg, dat het front ongehoorde prestaties kan bereiken. De strijd is hard en zwaar. Ook ln het vaderland. De zinlooze Engel- sche bombardementen op steden, die geen militaire /aarde hebben, zfln er een voorbeeld van. Doch de Fiihrer zal te zijner tijd terugslaan. F£n voor één worden de vijanden verslagen. Thans wordt de volle aandacht be steed aan den strijd in het oosten-. Deze is daarom van zooveel belang, wjjl hier de voorwaarden tot het ver krijgen van meer levensruimte aan wezig zijn. De enorme dingen, die op het oogenblik geschieden, zijn slechts mogelijk door de arbeidskracht en de men, dat de film, die een weergave geeft van de topprestaties op elk onderdeel van de sport, in de eer ste plaats vertoond zal worden voor de Heldersche sportmenschen. Onze redactie heeft daartoe aan de besturen van al onze sportvèr- eenigingen een schrijven gericht, waarin zij haar verzoekt, uiterlijk Vrijdag 13 November te willen op geven, hoeveel leden de voorstel ling wenschen bij te wonen. De leden van onze plaatselijke sportvereenigingen kunnen dus vóör 1 rtfdag aan de- secretaris van hun club opgeven of zjj prijs stellen op een toegangsbewijs De entréeprijzen zijn door den heer Van Twisk geredu ceerd vastgesteld op: zaal 0.40 en balcon 0.60. Plaatsbespreking is niet mogelijk. De omvang van de film laat niet toe, dat de vertooning op één middag kan plaats vinden. Het eerste deel zal vertoond worden op Zaterdag 21 Nov. a.s., het tweede deel op Zaterdag 28 Nov., telkens des middags van 2 tot 5 uur. Men neme dus goede nota van den sluitingsdatum voor opgave, terwijl aan ieder Ingeschreven lid slechts één plaatsbewijs wordt uitgereikt. Ds, van der wertf jubileert. Op 21 Nov. herdenkt Ds. B. van der Werff, emeritus-predikant der Gereformeerde kerk te Heemstede, zijn 45-jarige ambtsbediening. Ds. •van der Werff stond te Kruinin- gen, Grootegast, Harlingen,Dok- kuim, Den Helder, Doorn en Am sterdam-West. Op 1 Octo-ber 1935 verkreeg hij eervol eniritaat. juiste organisatie daarvan. Een ge weldig, scheppend werk kan daar door verricht worden. Dan keert spreker met zijn ge dachten terug naar 1923. Op 9 No vember van dat jaar vielen de eerste helden der partij. Zij gaven hun leven voor het ideaal, dat toen geboren was, namelijk het geloof aan de we deropstanding van het Duitsche volk. Terwijl het strijkje de melodie speelt van: „Ik had een wapen broeder" 'leest pg. Fick de namen dezer mannen voor; de aanwezi gen luisteren staandë toe. Hierop worden de volgende woorden uitgesproken: Wat voor onze gevallen helden hoog genoeg was om daarvoor te sterven, zal ons elk uur tob dezelfde daad bereid vinden. Gemeenschappelijk wordt daar na gezongen: Volk, an's Gewehrl": Ziet gfl in het oosten het morgen rood, een teeken naar de vrijheid, het zonlicht? Vervolgens vindt onder leiding van pg. Sau^cr de Führerverêering plaats, waarbij h'ij de volgende woorden van Hitier in herinnering brengt: Wij mogen juist dit jaar met nog meerdere trots voor de graven der gevallen helden aantreden. Ik zie nu, in dit jaar, bijna als bevrijd naar de graven van onze partjjgenooten, want ik weet, dat aeze pg. immers eens hetzelfde doel hadden: de strijd tegen de max stisc'.e wereldvijan den en hun bondgenooten. Wat wjj eenmaal voor ie Veldh^erenhal uit spraken, dat zu'len wij eens met een duizendmaal gróóter recht aan de g-aven van onze werëldoorlogsol- daten kunnen vc kondigenen g ij hebt toch overwonnen! Na den groet aan den Fiihrer en het zingen van de nationale liederen behoort dit plechtige herdenkingsuur tot het verleden. I: M t, Rialto-zaal, Zouta-m. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der populaire zwemvereeni- ging „Het V" werden Zaterdag en Zondag in het Sportfondsenbad Oost te Amsterdam nationale zwemwedstrijden gehouden. Een komisch intermezzo vormde een pantomime, welke uitbeeldde, hoe er vijftig jaar geleden door de jubileerende zwemver. wedstrijden werden geor ganiseerd. Polygoon Van Bilsen-Pax Holland m Gehuldigd door superieuren, en collega's. 8 November 1917 wëTd de heer Nijhof aangesteld als agent van Po litie in onze gemeente en deed deze zijn intrde in het corps. Nu, 25 jaren later, vierde hjj zijr jubileum en ook dit feit vond dus weer plaats in een oorlogsperiode. Zaterdagmiddag vnd de huldiging plaats en daarvoor had men een zaaltje van het bureau ge reserveerd. De huldiging. Het was ruim drie uur, toen de waarnemend commissaris van Poli tie, de heer Helder, het lokaal bin nen kwam, gevolgd door jubilaris Nijhof, diens vrouw, dochter en zoon. Zij allen namen plaats achter een tafeltje, waabij zich nog inspecteur Schipper, alsmede inspecteur Vrije voegden. Overigens hadden vele agenten plaats genomen. De heer Helder memoreerde in het kort den levens gang van Nijhof en zeide dat hij sinds Februari 1940 brigadier van het corps is, goed zijn werk. Tegen- Nijhof altijd zijn gewonen gang, komt niet te laat, gaat op tijd weg en doet vooral in dezen tijd, nu het baantje van polifie-agent lang geen sinecure is, goed zijn werk. Tegen woordig wordt er van een politie dienaar veel gevergd en eischt de dienst ook meer van iemand dan voorheen. Doch Nijhof weet zich er door te slaan en het is dan ook de wensch van spreker, dat de jubilaris nog jaren deel uit zal maken van het corps. Namens het geheele corps kreeg de jubilaris een zilveren zakhorloge in étui en daar ook mevr. Nijhof volgens den heer Helder haar man steeds op de juiste wijze heeft bijge staan, kreeg zij eeh verdiende bloe menhulde. Brigadier Kramer sprak namens de brigadiers en ove rige agenten en dankte Nijhof voor de sympathie en kameraadschap, die zij van hem mochten ontvangen. Hij hdopte eveneens op nog jaren goede samenwerking. De heer Nijhof 'ankte, ook namens vrouw en kinderen, voor de vriende lijke woorden en voor het prachtige cadeau. De aanwezigen bleven nog gerui- men tijd bij elkaar onder het drin ken van een kop koffie, terwijl vroo- lijke gramofoonplaten voor de overige gezeligheid zorg droegen. Eerste nederlaag van onze hockeyers C.H.C.Hermes 21. Het is Hermes nie t gelukt ook maar eeij punt pit Beverwijk mede te nemen, hoewel het er twee minu ten voor het einde wel naar uit zag. Direct bij het begin komt C.H.C. opzetten, doch lang duurt dit niet en de wedstrijd is nauwelijks vijf piiun- ten oud als Hermes reeds scoort. Het doelpunt wordt echter geannu leerd. Toch laat Hermes zich hierdoor niet ontmoedigen en even later is het v. d. Plas, die er in slaagt den bal over de lijn te werken (10). C.H.C. laat het er niet bij zitten en als er na eenigen tijd een strafcor- ner op het Hermesdoel wordt geno men, is het de rechtsbinnen, die op fraaie wijze de gelijkmaker -scodrt (1—1). Tot aan de rust treedt er geen verandering in den stand. Na de rust is het Hermes, dat druk uitoefen t op het C.H.C.-doel. Verschillende malen gaan de G.H. C.—ers door het oog van een naald. In deze periode heeft Hermes de overwinning voor het grijpen. Het stugge verdedigen van de achterspe lers van C.H.C. wekt echter bewon dering. Reeds verzoenen wij ons met een gelijk spel, als C.H.C. doordat drie Hermesspelers achter elkaar missen een zacht schot in de richting van het Hermesdoel kan lossen. Doelman v. Straaten zal den bal weer in het veld terugtrappen, doch deelt in de algemeene misère en trapt er finaal overheen. Zoo komt C.H.C. op zeer geluk kige wijze aan de overwinning, waarbij zij qua spel meer kreeg, dan haar toe kwam. Vermeld rij nog. dat de scheids rechters ons niet konden bekoren. AlUance IIHennes n (dames) ging wegens terreinafkeuring niet door. Hermes IIStrawberriesVI 50 (reglementair). DIEFSTALLEN, Door een bewoner van de Prof. Zeemanstraat werd bjj de politie aangifte gedaan, dat uit een barak een rol staaldraad ontvreemd was. Een bewoonster van de Bassin gracht deelde mede, dat een haar toebehoorende portemonnaie, geld inhoudende, was weggenomen. Een winkelierster uit de Koning straat kwam aangifte doen van het vermissen van een kleinbeeldcamera uit den winkel. Iemand van de Achterbinnenhaven en een persoon uit de Van Galen straat vermissen hun rijwiel. Bij een winkelier in de Sluisdijk straat werd door middel van inbraak een hoeveelheid rookartikelen ge stolen. Een bewoner van de Lijsterstraat vermist een sc.iaap, dat in de nabij heid van zijn woning graasde. NOG WAT TE GOED. Een persoon, die nog een straf van 6 maanden op te xnappen had, werd door de politie aangehouden en voor het ondergaan van zijn straf aan de justitie uitgeleverd. BURGERLIJKE STAND DEN KELDER vah 7 November 1942. Bevallen: H. Blazervan der Kooij, z. Texel IVrone I 81. Al direct bleek dat Texel I dit maal verreweg het sterkst was, de druk op het Vrone-doel was dadelijk zoo groot, dat Piet Neijens reeds na vijf minuten het eerste, doelpunt maakte. De bezoekers konden hel slechts zelden tot een behoorlijke aanval brengen. Weder was het Piet Neijens, die de tweede goal inschoot. Dick Huizinga maakte het derde doelpunt, en Jan v. d. Pijl het vierde. De rust kwam reeds met 40 voor Texel, een stand, clie zeer waar schijnlijk voor Texel nog hooger was geweest, indien de voorhoede niet zoo dikwijls in den buitenspelval was geloopen. Na de pauze konden de bezoekers het ook weinig tot een behoorlijke aanval brengen. De stand was al spoedig 50, voor Texel, door een goal van A. Keijser. Daarna volgde een doelpunt eveneens van A. Keij ser en na eenige schermutselingen voor het doel werd het 7e door Piet Neijens gemaakt. Hierna wisten de bezoekers de eer te redden door een tegenpunt; dit ontstond bij een schermutseling voor het zeer modderige doelterrein van Texel. Het laatste punt kwam door een praclitschot van Dick Huizinga (81). Hierna kwam het einde. De scheidsrechter, die vooral een zeer goeden kijk had op den buiten spelstand, leidde uitstekend. H.S.V. VISCHLUST. „Vischlust" hield een wedstrijd in de Molenvaart. De uitslag hier van was: le prijs, voor den grootsten baars W. A. Ran; 2e pr„ voor het groot ste aantal, J. Wiegman; 3e pr. Paul Winnubst; 4e pr., na loting, P.Glim; 5e pr. A. Kossen; 6e pr. na loting. Th. van Bunder. De vangst was over tiet geheel niet groot; de gevangen baarsjes werden ter plaatse weer te water gelaten. „I.ls en vyeder dionrnne" wordt in de kerstweek wederom een wedstrijd gehouden. Naar wij cernemen, is" Ds. Lugt van plan een vièrtal gemeente avonden te hou{den. De eerste zal een inleiding zijn over het onder werp Liturgie. Op de volgende gemeente-avonden zal behandeld worden: Het leven van A'driaiii De kathedrale kerk van St. Jan te Den Bosch en' het tooaeelspel Jeremia. Hippolyiushoef. Op Zondag 15 Nov. a.s. zal na den diensi in de Néd. Herv. Kerk te Hippolytus hoef een verkiezing plaats hebben van 6 leden van het kiescollerre Aftredende leden ziin de breien N. Kaan L. C. Kolff en L. Noor den. Bovendien zijn er 3 vacatu res. Zaterdagmorgen Is na een lang durige ongesteldheid, in zijn wo ning, YVarmoesstraat te Den Burg, op ruim 78-jarigen leeftijd, over leden de heer J. S. Dijt, Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De overledene was tot voor en kele jaren een der invloedrijkste personen van ons eiland; hij was nl. gedurende pl.m. 30 jaar Dijk graaf van het Waterschap „De Dertig Gemeenschappelijke Pol ders" (het grootste Waterschap uit 'deze Gemeente) en pl.m. 16 jaar wethouder van Texel, waar van vele jaren 1ste wethouder, bij afwezigheid van den burgemees ter, loco-burgemeester. In beide functies heeft de over ledene die een buitengewone intelligentie bezat en uitstekend onderwijl had genoten enorm veel in 't belang van dit eiland verricht. De heer Dijt was de eer ste inwoner van Texel, die de Landbouwschool te Wageningen heeft af geloopen; met de kennis daar opgedaan heeft hij den voor- naamsten stoot gegeven aan de evolutie, die de wetenschappelijke Landbouw, in het laatst der vorige eeuw ln de vee- en landbouwbe drijven heeft gebracht, speciaal ook op Texel. (Foto archief.) Gemakkelijk ging dat in deze ge meente «u juist niet: Aanvankelijk begreep men, of wilde men den jeugdigen deskundige, in die dagen niet begrijpen. Te meer daar 't een eigen ingezetene was; de boeren hielden zoo gaarne vast aan hun conservatieve begrippen en de prac- tische ervaringen van ouder op kind. Toen men ten slotte evenwel de resultaten kon waarnerpen, die 't doelmatig gebruik van kunstmest en de cultiveering der landerijen op leverden, begon dit de houding der bóeren te wijzigen en werden van vele zijden rijn adviezen ingewon nen. Reeds op jeugdigen leeftijd werd de overledene gekozen als secretaris van de Holl. Maatsschap- pij voor Landbouw, in welke functie hij eenige jaren werkzaam was. Toen in 1904 de heer Dijt no. 1 werd geplaatst op de voordracht voor Dijkgraaf van" „de 30 Gem. Polders", was men hier al lang overtuigd, dat in die functie een groote landeigenaar, die een spe ciale landbouw-opleiding had ge noten zeer op zijn plaats- was. I9s eerste werken, die de heer Dijt ter hand nam, toen hij als Dijk graaf was benoemd, waren de ver betering der zeedijken. Eerst de feee weringen was de stelregel van den overledene en daarna wegen en waterwerkenals men achter ste vige dijken zit, kan men rustig aan de ontwikkeling van de bedrijven werken. Zijn programma heeft de heer Dijt, in die richting, tijdens zijn langdurige zittingsperiode, uitge voerd ook.. Een ernstig malheur aan de zeeweringen van het Waterschap is in de laatste 40-jaren niet voor gekomen, en toch zijn geweldige stormvloeden, ln die jaren ook Texel komen bestoken;; in herinnering liggen nog die van 12 Maart 1906, 29 Dec. 1914 (en 13 Jan. 1916, waar bij telkens in ons land ernstige dijk- doorbrakén ontstonden, terwijl dit eiland gespaard bleef. Niet alleen de dijken, doch ook dé ontwatering en wegen hadden de bijzondere aandacht van den ex- Dijkgraaf. Het voornaamste water werk, dat tijdens rijn zittingsperiode tot stand kwam, was ongetwijfeld de aanleg van de nieuwe Waalder- sluis en de vernieuwing van de be- i staande. Velen zullen zich herinne- I ten, dat na 't gereedkomen dezer werken, de waterstand ln het Wa terschap een groote verbetering had ondergaan. Als wethouder was de heer Dijt eveneens een groote werkkracht in het belang van de gemeente; ais deskundige op het gebied van weg- verbetering kon men al spoedig zijn invloed op de gemeentewegen be speuren. Verder was hij op allerlei gebied steeds de vraagbaak van burgemeesters en ambtenaren. Van de vele functies, dife de overledene verder nog in 't belang van de* Texelsche Gemeenschap heeft vervuld, willen wij nog in het bijzonder noemen het voor zitterschap van de Pluimvee- en Tuinbouwver. „Texgl", een func tie, die hij tot zijn dood toe heeft waargenomen. De heer Dijt, die een der oprichters was, heeft zeer veel tot den bloei dezer vereeni- ging verricht. Degenen, die den overledene van nabij hebben gekend, beseffen vol komen hoe diep clit sterfgeval de familie treft, waarvan hij steeds het middelpunt is geweest. Een troost blijft het evenwel voor de nabestaanden, dat met dit over lijden een leven is afgesloten van iemand, die zich in rijn geboorte plaats buitengewoon verdienstelijk heeft weten te maken. Oosterland. In de vacatures bij het Kiescollege der Hervormde Kerk te -Oosterland c.a. is j.1. Zondag voorzien door een ste-m- min, waarvan het resultaat was, dat dje aftredende 1 le den. Mt. Bakker, C. Kool Jr. eh P. Bakker Jz. werden herkozen en dat Marinus Koorn en J. Bakker Pz. werden geKozen in de vaca- truses, ontstaan door het overlijden van S. Koorn Sr. en van C. Kool Jbz. Verloren: een portemonnaie m. inhoud f 4.50 en een sigaretten- kaart. Gevonden: een wollen sjaal. Inlichtingen bij den gemeentelede. Met ingang van Dinsdag 10 Nov. zulep voor verschillende groente soorten nieuwe prijzen gelden. De prijs van kropsla is ver hoogd en is nu voor glassla sort. I boven 13 Kg. per 100 st. f 4.— II van 1113 kg. f3^25 en III van 9 11 Kg. f 2,75 per 100 krop. Kas- komkommers I vanaf 50 Kg. f 2—, 11 van 4550 Kg. f 18.—, III \an 3545 Kg. f 12— per 100 stuks. Bloemkool IA boven "27 cm kwal. A\f 16—, B f 12.80, I, van 22—27 cm. kwal. A f 12.50, B f 10.—, sort. 11 van 1822 cm. kwal. A f 9.50. B f 7.60 per 10 Ost.; III van 12—18 cm. f 6.50 per 100 stuks. Roode en savoyekool (geel)' zijn verhoogd van f 3.70 tot f 4.30 per 100 Kg., witte uien A van f 6— 6 50. knolselderij zonder lof boven 6 cm tot f 8.50. druiven Alicante vai f 50—'60 per 100 Kg. Peien. van de groepen I en II van de sorteeringen 1^ met f 1.en de overige sorteeringen met f 0.5Ö p 100 Kg. verhoogd. Bij de appelen bedraagt dé verhooging voor groep I. sorteering Ia f 1.— per 100 Kg., voor de overige groepen en sorteeringen f 0.50 Per 100 Ke KomkomimerstPk is verhoogd van f 80 pér 100 Kg. Savovekoo! 'groen) is van f 4.70 op f 5 per 100 Kg. gebracht, boerenkool va f 3.— op f 3.50, peen zonder lof. sorteering I van 2Q-«0 gr. gewas- Naltschik in Duitsche handen. Duit sche bergjagers en stormschutters veroverden in nauwe samenwerking met Roemeensche bergjagers dit be langrijke Kaukasische verkeerseen- trum. PK Springmann-PBZ-R-P H m PURMEREND. 10 Nov. 950 stuks koeien: 685 vette koeien levering: gelde koeien f 375—480. melkkoeien f 500715. 20 stieren, levering: 60 pinken f 100230; 80 nucht. kalveren levering; 16 vette varkens levering: 215 biggen f 8 28 800 schapen f 70—135. 195 bok ken en geiten f 25115. 7 veulens f 400—680. schen van f77.50, Jonge bospeerf is verhoog^i van f 7—7.50 per 1 D bos. Knolselderij met lof van 46 i. f 2.80 per 100 st. Kashoone f 45.— (was f 40.—) per 100 Kg. De prijs voor kastomaten (bonken) is verhoogd van f 12.— tot f 18.—, roode uien van 7.— f 7.50, rapen van f 2.— tot 'f 2.50. Druiven zijn met f 10.— verhoogd tot f 75.—, voor groep 1, t 65.— voor groep ii en f 60.— voor groep III. i

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3