Spsorwegdiefstallen ie Alkmaar berecht 7 uinlioekje jubileert LANGS DE VELDEN Opgepast Texelaars Marktberichten Stadsnieuws De „lantaarnopsteker" Niet over het spoorweg emplacement Wat arbeiders Extra kerstrantsoenen in Duitschland Italiaansch Weermachtbericht Landbouwcursusscn in Noord-Holland Kerk en zending Groote waardeering voor i Trap'g werk. 1 In een bovenzaaltje, behoorend tot liet gebouwencomplex der Gas fabriek en door de inwendige be schildering herinnerend aan geheel andere bestemming, heerschte Dins dagmorgen een vroolijke stemming De met smaak aangebrachte versie ring, de mechanische muziek en de bloemen droegen daar niet weinig toe bjj. Aanvankelijk lag voor ons de oor zaak van deze feestelijkheid in het verborgen, doch spoedig kwamen we er achter. C. Trap, de man van de straatverlichting, bij vrijwel tedere oudere stadgenoot bekend vierde zijn 40-jarig jubileum. Geflankeerd door zijn familie werd de heer Trap achter de (in naam beruchte) tafel gezet voor het „ondergaan" van een hulde. De heer Teune. De directeur, de heer J. N. E Teune, nam het eerst het woord en zeide o.a., dat niets hem aangenamer was, dan op dit oogenblik Trap welkom te mogen heet.en. Het zou een groote teleurstelling geweest Zijn, indien de jubilaris van dezen dag niet/in het midden van zijn collega's had kunnen vertoeven. Ongeveer 25 jaren heeft de spre ker Trap in zijn dagelijksch werk Jkuhnen gadeslaan en het viel hem op met hoeveel plezier deze steeds Zijn taak vervulde, Zelfs op de meest ongeregelde en onaangenaamste uren. Legio zijn de telefoontjes over weigerende straatlantaarns geweest en daar Trap de zorg voor de straat verlichting droeg, moest de direc teur tallooze malen bij' hem aan kloppen. Het publiek beseft doorgaans niet welk een moeite het kost de straat verlichting goed te laten function- neeren. Eerst nu, in dezen verduis- teringstijd komt men tot het inzicht, wet goede straatverlichting betee- kent. In een pessimistische bui heeft Trap eens gelegd: Ik maak het voor m'n pensionrteêring niet meer mede, dat de straatverlichting weer ont stoken wordt. De heer Teune kan geen betere wensch uiten, dan Trap in dit opzicht het tegengestelde toe te voegen. Spreker hoopt, dat de tijd, waarop Den Helder weer haar stadsverlichting terug heeft, niet ver meer is. In Uw leven, aldus de directeur, hebt U lief en leed gehad. Wij heb ben tegen elkaar gezegd, toch moe ten we „Kees" feliciteeren, want 'daar is groote reden voor. En dit blijft niet bij woorden. Door mid del van een schilderstuk (bloemen* vaas) worden de goede wenschen van de collega's tot uiting gebracht. Ook de echtgenoote van Trap, die haar man heel veel in zijn vrije tijd zelfs moest missen, wordt door het aanbieden van een fruitmand (met moeite bijeengebracht!) de juiste hulde toegebracht. Tenslotte dankt de heer Teune voor de aangename samenwerking gedurende die vele jaren. Brandwacht Meijer. De heer Meijer, een van de brand- wachts, die zoo langzamerhand ge zamenlijk een „onderafdeeling" van de gasfabriek zijn gaan vormen, drukt in enkele woorden zijn waar deering uit voor Trap's werk en persoon. Denk niet, dat wij, als vreemde eenden in de bijt, daarvan niets weten, integendeel. Een fraaie plant vergezelt de hartelijke felici taties. De Heer N. Helder: Als een van de collega's, die wel het meest in contact kwamen met Trap, voert de heer Helder het woord. Hij zou over de veeftig jaar gemeenschappelijke arbeid veel kun nen zeggen. H(j wil het echter kort ho'udpn. In weinig woorden gaat hij na het enorme werk, dat verricht is ten aanzien van de rechtspositie en loonregelingen, waardoor het ge- meentepersoneel thans nog de vruchten geniet. Steeds was Trap no. 1 om iets te ondernemen, iets te v^rb«Mren' °0k was h« steeds een voorbeeld van plichtsbetrachting. Hij toonde met hart en ziel in dienst te staan der gemeente. Hij liet zien, dat het personeel van water en lichtbednjven een belangrijke taak neeft, Want in moeilijke tijden, zoo ais wij thans weer beleven, grijpt het gemeentebestuur onmiddellijk naar deze menschen. Voorts teekent de heer Helder Trap als een man van zeer ruime opvattingen en hoopt hij tenslotte, dat velen in zijn voetstappen zullen treden. Als laatste spreekt de heer Snel, die er in een beknopte terugblik op wijst, hoe Trap ook voor andere doeleinden steeds met enthousiasme kon werken. Bijvoorbeeld de t.b.c.- bestrijding. Ook hiervoor spande hij zich altijd met zijn volle energie in en in dit opzicht heeft hij ook be langrijk werk gepresteerd. Het doet spreker goed, dat in deze huldigings bijeenkomst de waardeering voor al het werk van Trap tot uiting komt. Meestal merkt ee» mensch daar wei nig van, doch Zoveel te prettiger is het als op dagen als deze blijkt, dat dat werk niet verloren is ge gaan, doch opgemerkt is. Het is zeer zeker een voldoening te consta- teeren, dat de erkenning voor Trap en zijn werk zoo algemeen is. Spreker wen.aeht Trap een rustige en vredige periode in zijn leven toe. Het dankwoord. De heer Trap w dan aan allen zijn dank brengen voor deze huldiging. Hij zeide „steil achterover" geslagen te zijn door de ontvangst hier. Mede na mens zijn echtgenoote dankt hij een voor een de sprekers, waarbij hij o.a. bevestigt, dat iits organiseeren voor een of ander goed en eerlijk doel een liefhebberij van hem is. Hierna gaat de koffie met gebak rond en blijft men eenigen tijd gezel lig bijeen. Daar inmiddels het middag uur geslagen heeft wordt besloten het restant van het programma des mid dags af te werken. Een aantal personen werd door de po'itie bekeurd wegens het onbe voegd loopen ever aan de Nederland- sche Spoorwegen toebehoorende ter reinen. In verband hiermede wordt van politiewege verzocht er nadrukkelijk op te wijzen, dat het hier een ver boden terrein betreft. Het betreden daarvan wordt met strenge hand tegengegaan e' met bijzondere op lettendheid zal de politie deze„ over tredingen nagaan. Men zjj dus ge waarschuwd' meisjes teruggezonden. Vier meisjes werden hier op ver zoek van poliaeinstanties uit ver schillende stedtn aangehouden en op transport naar hun woonplaats ge steld. ONWELVOEGLIJK. Eenige personen, zich „heeren" noemend, werden bekeurd terzake het urineeren cp de openbare straat. Zij moetten me' Sinterklaas maar het boek „Madame Etiquette" aan schaffen... SPEELGOEDDIE VEN. Een bewoner van de Goudsbloem straat deed aangifte dat ten zijnen/ nadeele (en dat van z'n kinderen) een poppenwagen, benevens een auto ped gestolen waren. De politie stelt een onderzoek ln. OOK DAT MAG NIET. Bekeurd we. 1 een persoon, die zich, zittend op z'n flets, door een motorrijwiel liet voorttrekken. Men brengt daarmede zichzelf, benevens het verkeer in lang geen denkbeel dig ge'aar. Zondagavond. De modderploeg van den heer Bor- gerding treffen we vanmorgen vroeg al weer volop in actie, om te trachten het veld in conditie te krijgen voor den middagwedstrijd. HelderT er rasvogels. We treffen zoodoende het all-round Helder-lid, Alex van Teeckelenburgh. vandaag twee keer aan in uitstekende conditie, 's Morgens bij de terreinploeg en 's middags in het Heldec-team. Inder daad een lid waarop men tcotsch kan zijn. Wanneer II niet in de gelegenheid was de ontmoeting van hedenmiddag bij te wonen, dan heeft U een prettipen sportmiddag gemist. 't Belangrijkste van vanmiddag was althans voorons dat er op een beschaafde, uiterst sportieve wijze door beide partijen gespeeld is. Daarbij kwam voor Helder 't genoegen van een fraaie overwinning. U moet niet aan de hand van den uitslag, 7i—0, gaan concludceren, dat er vijf penalty's zijn toegekend of dat de doelverdediger van de Terrasvogcls een stumpertje was. Integendeel! Maar de verklaring ligt ergens anders. En wel bij Melder". Dat begon met een vaart en een geestdrift te voetballen, waarvan wij m 't heerlijke najaarszonnetje finaal zaten te knipoogen! lle heb de wrakken noq maar één keer in dit seicoen;oo -ten voetballen, dat was tegen TIJ BB. Uo* toen. evenals nu. dat zich tot het uiters e geven en als gevolg daarvan een ge weldige druk en spanning voor het doe van den tegenstander. Allen speelden uitstekend, ook Krab. Jammer, dat men hem op een plaa s heeft opgesteld, waar zijn waarde als speler maar voor vijftig procent tot haar recht komt. Vandaar, dat men achter mij de opmerking maakte: „Merkwaar dig zooals 't spel van Krab terugloopt." Maar terzake, lezer! Dat ging alles prachtig bij Helder en de derde poging van Kiesewetter om de score te openen gelukte met een fraaien kopbal. Nog voor de pauze weet de thuisclub door uitstekend spel de zege zeker te stellen, door nog twee doelpunten aan de score toe te voegen. Ja, ah je Helder zoo ziet voetballen, zou je er erpstig over gaan denken een voorstel in te zenden om een van de eerstvolgende technische dagen eens in Den Helder te houden. Maar eerlijk ge zegd. lezer, ben ik een beetje bang, dat ze mij dan „en chemise" zullen zetten. En U weet 't, dat heb ik pas gestaan met dié kwestie van Atlas! Maar alle nonsens over de reeling, we zullen ons best gaan doen en U hoort er wel meer van. Dit laatste geldt ook voor de return-match, Terrasvogels Helder, welke optmoeting reeds vol gende week plaats vindt. Denkt U niet, dat Heidér deze match al gewonnen heeft. Als ze den penningmeester mee nemen is 't eigen schuld als er verloren wordt. Maar nu we het tocjt over volgende week hebben. U heripnert zich natuur lijk nog wel m'n stemming toen Racing in Schagen 't hoofd moest buigen. Hoe ik me tot op m'n botten ge schaamd heb voor die nederlaag aan de Loet, in 't begin van deze competitie. Welnu, die schande zal Racing aan staanden Zondag met een klinkende zege ongedaan maken. Ik weet het zeker, lezer! Die Schagineezen nemen wel vijfhonderd supporters mee, maar wij zullen er ook zijn. Laat ze maar komen! Tot Zondag dus. De Groote Revanche! Toean Tik-Tik. De Führer tijdens zijn rede in den Löwenbraukeller in Munchen ter gelegenheid van den Heldengedenkdag van den 9den November. Telefoto Hoffmann-Stapf- Pax Holland m. PREDIKANTSJUBILEUM. Op 25 Nov. a.s. viert Ds. J. D. v. d. Veen. Nederlandsch Hervormd predikant te Rijswijk, zijn 25-jarig ambtsjubileum. Ds. van der Veen stond voorheen te Jisp. Enkhuizen, Purmerend en Den Helder. Sinds 1929 staat hij te Rijswijk. NA DE RUZIE... Een vader kwam aan het Bureau opsporing verzoeken vani z'n minder jarige dochter, die de woning ver laten had, nadat ze herrie met vader gehad had, 't Zijn me toch tijden tegenwoor dig... GEBETEN. Iemand deed aangifte, dat z'n zoontje door een hond was gebeten. inteAzli&ehJt De plaatselijk leider van het N.A.F. maakt bekend, dat als medewerker van den Soc. voorman zijn voorge steld bij een bedrijf ter stede: P. Viss r, vlechter; W. v. Goedhem, timmerman; en b(j een ander bedrijf: J. Sprengers, bankwerker. De politie heeft Maandag op de markt beslag gelegd op de fietsen, die onbeheerd en zonder slot waren achtergelaten. Er werden ruim 30 stuks naar het Gemeentehuls gebracht. De eige naars konden hun vehikel terug krijgen, nadat tegen hen proces verbaal was opgemaakt. Men zij dus gewaarschuwd om voortaan geen fietsen onbeheerd te laten staan, die niet met een deug delijk slot zjjn afgesloten. TEXELisCHE MARKT. De wolvee-aanvoer was a. d. markt niet groot meer: er werden nog slechts 19 schapen verhandeld; de prijzen waren zeer hoog 90110. rammen golden eveneens zeer hooge prijzen, hoogste prijs 185. De runderaanvoer was iets hooger dan wij den laatsten tijd gewoon zijn; ook het rundvee was weer duur. Koeien golden uit 400. De totale aanv er bestond uit: 7 koeien 300400; 10 kalveren 25—50; 19 schapeif 90—110; 6 ramlammeren 5360; 7 rammen 125—185; 7 biggen 20—22. WIERINGEN UITVOERING ..EXCELSIOR". Den Oever. Op Zaterdag 7 en Zondag 8 Nov. jl^. gaf het gém. zang koor Excelsior voor hare donateurs en kunstlievende leden de herfst- uitvoering in de concertzaal Wiron van Jurrien Lont. Beide avonden waren uitverkocht, wat wel een be wijs is. dat het gemengde zangkoor onder leiding van den heer v. Glab- beek op Wieringen zeer gezien is. Begonnen werd met het kinder koor. Dit koortje telt ongeveer 70 kinderen, welke zeer verdienstelijk zongen. Jammer was het. dat in het tweede nummer de tweede stemmen iets zakten, doch dit kon over het geheel geen afbreuk doen aan het gepresteerde. Als nummer twee trad het dameskoor voor het voetlicht. Hier werd uitstekend gezongen. Daarna het gemend koor. Het eerste nummer ..De Lente komt", een frisch doch eenvoudig werk. stelde niet te hooge eischen. Nummer twee „Morgen-hymne." een mooi. doch gevaarlijk werk, vooral voor de te noren en bassen, die hier den inzet vormen, kon nog fijner worden uit gevoerd. Als laatste nummer hoor den wij Lentezang van Roeske. een fraai en mooi doorgewerkt nummer, dat bijzonder goed werd gezongen. Wii zullen dit werk graag nog eens weer hooren. Excelsior belooft in de toekomst een prachtig zangkoor te worden, waarop Wieringen trots kan zijn. Het telt 90 werkende le den. doch de mannenstemmen kun nen nog meer worden uitgebreid. Dit zou het geheel zeer zeker ten goede komen. Na de pauze werd ten tooneele gebracht het blijspel ..Het gouden Kalf", door Mar. Janssen en Gerard Nielen. Het gezelschap, bestaande uit werkende leden der vereeniging, had bij dit eerste ontreden een mpoi succes te boeken. Er is gelachen en terecht de eene komische verwikke ling volgde op de andere en een da verend applaus was aan het slot een goede belooning voor alle medewer- Naar in de Duitsche Staatscourant Officieel wordt medegedeeld, zullen in Duitschland met Kerstmis, be halve de gewone levensmiddelen rantsoenen. extra rantsoenen ver strekt worden. Gewone verbruikers krijgen een pond tarwemeel. 200 gram vleesch een kwart pond boter. 62.5 gram kaas. een half pond suiker, elk een kwart pond peulvruchten en suiker waren. alsmede vijftig gram koffie- boonen en een halve flesch bran dewijn. Kinderen en jeugdige personen ontvangen, omdat zij geen koffie en brandewijn krijgen, een half pond suikerwaren. Bovendien worden aan alle ver bruikers vier tot zes eieren als bui tengewoon rantsoen verstrekt. Ar beiders. die zwaar en zeer zwaar werk verrichten, ontvangen boven dien nog buitengewone rantsoenen wijn en brandewijn. HEVIGE GEVECHTEN IN EGYPTE ROME. 10 November (Stefani) Het Italiaansche weermachtbericht luidt: „In Egypte werd in hevige ge vechten stand gehouden tegen den vijandelijken druk op de Italiaan sche en Duitsche afdeelingen. die bezig zijn met het betrekken van nieuwe stellingen. Bij luchtgevech ten werden door Duitsche jagers vijf Engelsche vliegtuigen neergescho ten. In het Westen der Mi.idellandsche Zee werden de aanvallen van de luchtmacht der Spil op de Engelsch- Amerikaansche vlootstrijdkrachten met succes voortgezet. In den afgeloopen nacht hebben vijandelijke vliegtuigen brisant- en brandbommen laten vallen in de omgeving van Cagliari. waar eenige schade ontstond in de woonwijk van Uta. Er is een doode en zes perso nen werden gewond." ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Drie dieven stalen honderden pakjes cigaretten Alkmaar, Dinsdagmorgen. In den voorzomer "~van dit jaar kregen de klanten van Alkmaar- sche sigarenwinkels meerdere ma len te hooren. dat de winkel uit verkocht was, omdatde zending, sigaren, tabak of cigaretten onder* weg gestolen zou zijn. Een toeval kwam de politie te hulp: aan een vertegenwoordiger van een tabaksgrossier werden op zekeren dag cigaretten aangeboden die afkomstig bleken uit een partij die zijn firma als gestolen had aangegeven. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld "en weldra kon de politie de drie vermoedelijke daders arres teeren. Het waren drie Alkmaar- sche ingezetene, die als los-arbei- der bij de Ned. Spoorwegen werk zaam waren. Alle drie legden een volledige bekentenis af en stonden gistermorgen terecht voor de meer voudige strafkamer te Alkmaar. Op zekeren dag waren niet min der dan 400 pakjes cigaretten uit de goederenloods weggenomen. Ze' werden verkocht a f 1.75 per pakje. De zaak liep zoo goed en de ver diensten waren zoo hoog. dat een week later op dezelfde wijze nog maals 800 pakjes cigaretten uit de goederenloods verdwenen. De zaak kwam uit. omdat een gedeelte van de tweede partij werd aangeboden aan iemand, die ontdekte, dat de kenden Wij kunnen hier gerust zeg gen dat allen de hun toevertrouwde rollen op goede wijze hebben ver tolkt. Ook het kap- en grimeerwerk was af. Excelsior kan op twee zeer goed geslaao<jo uitvoeringen terug zien. Aan het slot werden dankwoorden ■'ebracht aan alle speelsters en soe- 'ers voor het werk dat zij in het be ring van Exceri'or hebben verricht. Ook den heer Bruul voor het in- studeeren van diverse rollen wer^ dank «ebracht. Tevens a»n mevr. Kuiit-Mosk. de pianiste die den heer Glabbeek steeds trouw terzijde staat. C. Dekker. Gezien het succes, dat de Com missie voor Landbouwcoöperatie verleden jaar daarmede heeft ge had, is ook voor den komenden winter op 5 plaatsen in onze pro vincie een landibouwcoöperatiecur- sus georganiseerd, die ten doel heeft voorlichting te verschaffen over de geschiedenis, het doel en de ontwikkeling der belangrijkste vormen van coöperatie in den landbouw. Als sprekers zullen daarbij op- trederV: 1. de heer Ir. G. Kranen over: „De Coöperatieve Zuivelbereiding en Verkoop van Zuivelproducten." 2. de heer H. J. Hendriksen of H. H. Schröder over: „Het coöpe ratief Credietwezen". 3. de heer Mr. A. C. F. Hendrik- se of Ir. D. in 't Veld, over: „De Coöperatieve Aankoop van Land- bouwbenoodigdhpden". 4. de heer Dr. H. J. Frieteroa, over: „Coöperatieve Vee-afzet". 5. de heer P. S. Eenhoorn over: »,De Verzekering van Hen Boer". 6. de heer Ir. G. Kranen, met een korte samenvatting van de cursusvoordrachten, waarbij ver toond zullen worden de volgende filrps: J „Het Belang van den Boer", „Goed Melken", „Groenende Weiden". De cursussen zujlen worden ge houden te S c h a g e m Sloot; dorp, Hecrhugowaard, Oosthuizen en Purmerend. cigaretten van diefstal afkomstig waren. De eerste verachte, A. D.. had de eerste partij- verkocht voor 700 gul den en de tweede voor 1400 gulden. Het geld had A. D. gedeeld met zijn collega's, H. v. D. en M. S. Van D. ontving in totaal ongeveer (100 gulden en S. ruim 370 gulden. Het overige geld behield D.. die dus aan de' buit ruim 1000 gulden verdiende. De Officier hield een 'uitvoerig requisitoir en vroeg voor D.'en van D. elk een gevangenisstraf van 1 jaar enf6 maan'den en voor S. een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden. De verdedigers bepleitten cle mentie. ■Uitspraak over 8 dagen. VOOR DEN POLITIERECHTER I EEN ZOEN EN EEN HANDDRUK. Annegien K. uit Wieringen was boos geworden op haar buurvrouw, want die had veel bombarie ge maakt over het feit, dat Annegien een Duitsche militair een handdruk en een zoen had gegeven! Dat had die buurvrouw gezien en ze had het dringend noodzakelijk gevon den, om dat 's avonds aan een an dere buurvrouw te vertellen. Annegien was er kwaad om en vroeg den volgenden morgen re kenschap. Maar Geertje, de buur vrouw. werd toen ook kwaad -en de beide dames hebben elkaarieeiiS flink de waarheid gezegd en el kaar gestompt, geschopt en gesla gen. Echt dameswerk dus! Annegien was er mee begonnen. Dat gaf ze toe hij den politierech ter, maar feitelijk had volgens haar Geertje, veel meer schuld. Die werd immers zoo wil(j. dat Annegien zich terdege moest 'verweren om ér zonder kleerscheuren af te ko men. Die verdediging komt haar nu op een tientje te staan: dat was n 1 het vonnis, dat mr. Krabbe uitsprak, nadat de Officier 15 gul den had gevraagd. Kleine heesters in kleine tuinen I. I OEGSTGEEST. De directie der samenwerkende zendingscorporatio te Oegstgeest belegt op een 20-tal plaatsen samen komsten. met gemeentelijke zendings- cr missles en kerkeraden der Ne- derlandsche Hervormde kerk, voor zoover deze de taak ,van gemeente lijke zendingscommissies vervullen. Op al deze vergaderingen, te houden te Sittart, Rotterdam, Almelo, Em- men, Sneek, Heerenveen, Meppel, A nhem, Tiel, Den Haag, Utrecht, Dordrecht, Leeeuwarden, Groningen, Appingedam, Zwolle, Bergen op Zoom. Den Bosch, Amersfoort, Am sterdam er. Alkmaar, wordt over dezelfde onderwe.pen gesproken, n.1. over „De bljjvende zendingsroeping der kerk" en „De practische verant woordelijkheid der gemeentelijke zen dingscommissies". CONFESSIONEEL BINDEND. Naar wij vernemen heeft de gene rale synode der Gereformeerde Ker ken aan de classicale vergaderingen geschreven, dat synode het noo- dig acht, dat bij de kerkelijke exa mens zij er zich van vergewissen, dat de cündidHen met de leeruit- spraken tier generele synode van Sneek-Utrecht 1942 instemmen. VRIJE UNIVERSITEIT. Het aantal than. b(j de Vrije Uni- verstitei te Amsterdam ingeschreven studenten is blijtyens een mededee- lin°r in De Heraut thans als volgt: theologif 25 (1 dame), rechten 447 (115 dames), le'teren 23 (8 dames), wis- en natuu-kunde 101 (9 dames), medicijnen 18 (3 da nes)notarisop leiding 4 (1 dame) en theologie en rechten 1. samen 619 studenten, van wie 137 dames. De Heraut voegt hieraan toe. dat het groote aantal studenten, dat ditmaal voor de rech ten werd ingeschreven, zjjn oorzaak Bij het beplanten van een kleinen tuin wordt er vaak gezondigd tegen den'regel: gebruik in een villatuin- tje geen groote houtachtige gewas sen. Men behoeft in den regel niet ver te zoeken om leeljjke gevolgen te zien veroorzaakt door het verwerken van materiaal, dat thuis behoort op buitenplaatsen of in groote parken en niet in een tuintje met beschei den afmetingen. De jonge heestertjes en boompjes doen het in een pas aangelegden of in een gerestauroer- den tuin eerst wel aardig en niets doet vermoeden, dat na een paar jaren de heestertjes heesters zijn ge- worden, die soms wel twee of drie meters hoog zijn. Het mooie gaat dan wel van den tuin af. De hees ters worden dan flel onderhanden genomen en de diklce takken er uit gezaagd. Toch is dit niet afdoende. Beter is het deze te groote heesters te rooien en op de vrij komende plaats een of twee kieine heester tjes te zettert en- daar enkele vaste planten en wat eenjarige zaadbloe- men voor. Daarom zal ik in dit en in een volgend artikeltje voor hen, die hun tuin eens willen herzien iets schrijven over die kleine heesters. Allereerst noem ik Potentilla. Dit is een aardig heestertjedat Weinig ruimte inneemt. Het is vrij onbekend en komt weinig in stadstuinen voor. Moeder Natuur gebruikt dit pracht materiaal zoo ongeveer over de ge- heele gematigde noordelijke zóne. Het is een waar juweeltje. Het heeft letterlijk alles mee. Een fr bruine bast en op de dunne tak sierlijk gevormde bladeren terwijl ze .zich van Mei en Juni af overdekt met een overvloed van boterbloemige bloem pjes, den geheelen zomer door. Dit geldt voor de soort Potentilla frutl- cosa. Er is nog een soort en wel Po- tenTiIla Friedricbsenii met witte bloempjes. De "bloempjes hebben wel iets van die van een aardbei, maar ze rijn witter. De behandeling van dit heestertje is zeer eenvoudig. Eigenlijk behoeft men er niets aan te doen. Het ge beurt wel eens, dat na een paar jaren de onderste takken kaal wor den. Men kan dan de onderste tak ken gerust tot op een 25 cm boven den grond afsnijden. Het heestertje kan op alle gronden groeien maar ze groeit het beste op een steenach tige bodem. Het bereikt een hoogte van ongeveer 1, metér. Het is dus wel een heester voor kleine tuinen. A. v. d. Lfln. PURMEREND. 10 Nov. Gemeentel, kaasbeurs: verhandeld 3 partijen, wegende 300 Kg., han del vlug, 20 plus f ,41—43.50. Run- deren^ toiaal 842 stuks: 425 vette koeien voor de levering. 235 gelde koeien f 375-'-480 per stuk, 90 melkkoeien f 500715 per stuk, 20 stieren voor de levering, 7 venlens f 450—650 per stuk, 65 pinken f 100 —230 per stuk, 70 nuchtere kalve ren voor de slacht voor de leve ring, 32 vette varkens voor de slacht voor de levering, 2 magere varkens, 189 biggen I 8—28 ,per st., 766 schapen: 500 voor de levering, rest f 70—135 Der stuk, 192 bokken en geiten f 25115 per stuk, kip eieren f 1.32 per Ke. 1600 oude kippen en hanen 90 ct. ner kilo, konijnen 90 ct. per Kg-, 200 eenden 90 ct. per Kg. ROTTERDAM, 10 tfov. Veemarkt. Aangevoerd 2218 dieren, waaronder 76 paarden, 118 veulens, 115 schapen, 1150 runne ren. 215 nuchtere kalveren, 134 graskalverenl, 46 biggen, 364 hok ken en geiten1. Prijzen ner stuk: melkkoeien f 770650— 540. kalf- koeien f 760—640-525. varekoeien f 500—400—340, vaarzen f 490—370 -240, pinken f 300—230—190, gras kalveren f 21016595. De aanvoer van graskalveren was als vorige week met tamelii- ken handel en iets hoogere prij zen. Mftlk- en kalfkoeien: aanvóer als vorige week met stillen han del en stijgende prijzen. Vare koeien: met flinken aanvoer, kal-, men handel en prijshoudend. Vaar zen en pinken aanvoer iéts korter met tameliiken handel en onver anderde priizen. Vlasbeurs: ter beurze werd aan gevoerd 200 Kg. dauwrood wat on verkocht bleef. URK, If-A J.l. Zaterdag waren de vischprijzen: lijn- of beugaal 0.681.90, snoek baars 68 ct., roode baars 36 ct., groote voorn 30 ct. en kleine voorn 22 ct., alles per kg. ÏJMUIDEN, 10 Nov. Kleine tarbot f 3.50, kleine tong 3e s. f 2.50, groote gul f 1.65—1.50, kleine gul f 1.351 °0. kl. gul 2e s. 8C ct., kleine schol fe s. f 2, idem 3e s. 80 ct., idem 4e s. 50 ct.. mid delschol f 3, kl. middblschol f 2 50, bot f 1. wijting gestript 88 ct.. id. dicht 80 ct., groote schar 60 rt„ pufsehar 30 c?., vispuf 10 ct., groo- t» kabeljauw f 2202. vindt in het feit, dat een groot aan tal van elder .naar de Vrjje Universi teit rijn overgegaan, o;n daar hun studie" voort te zetten. i GIFTEN EN LEGATEN. De samenwerk de zendingscorpo- '*ties te Oegstgeest ontvingen van J. A. P. te Baarn een legaat van 5000.— en van J J. H. tet Gronin gen een legaat van 9000.—.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3