Variété-programma groot succes „Dansmeisjes' DE WEEK PANTELLARIA Stadsnieuws TIVOLI-THEATER CASINO Een uitstekend bezette C^si- nozaal heeft gisterenmiddag genoten van een prima verzorgd variétéprogramma, waaraan een keur van artisten mede werkte. Het gezelschap had de gave het puWiek te boeien en tal van malen klaterde het ge lach ii^de zaal op. De geestige wijze, waarop dit programma was verzorgd heeft het publiek 'ten volle gewaardeerd. s In de eerste plaats was daar het Hdagsche amusementsorkest van Cees Schouten, die met verschil lende schlagers en de komische wij- ïe van optreden, direct voor de goe de stemming zorgde. En deze'sfeiu- ming is in de zaal gebleven van be gin tot eind. De beschaafde wijze van optreden van deze solisten, de populaire schlagers, de refreinzang, het was alles tot in de puntjes ver- «orgd. Arno Klein als conferencier was een succes. Geestig in zijn optreden bracht hij een repertoire naar vo ren, dat klonk als een klok. Tal van aardige anecdotes deden het bij het publiek en het optreden van dezen humorist was een glans punt van den middag. Maar ook Lia Snel, de charman te cabaretière heeft de harten van het Heldersche publiek veroverd. Zij bracht haar liedjes op een alles zins charmante en vlotte wijze en de inhoud ervan kon het puuüek ten volle waardeeren. San-Li-Fo, die haar Oostersche geheimen naar voren bracht, .ont popte zich als een dame met een zeldzame handigheid om -de meest onnatuurlijke dingen op de natuur lijkste wijze te voorschijn te bren gen en deze kunst liet de- noodige uitroepen van verbazing door de zaal weerklinken. Ook later op den middag oogstte dézQ dame veel bij val als Marina met naar spreken de en zingende piccolo, zelden heb ben wij een pop op een geraffineer der wijze zien spreken,. Het glanspunt van den middag was echter ontegenzeggelijk de zes Djinny's Hawaiians, een Hawaii en semble van prima gehalte, dat di verse exotische melodiën op schit terende wijze vertolkte. De sfeer van de Zuidzee-eilanden werd door dit ensemble de Casinozaal binnen gebracht. De Zuidzeedansen vorm den een attractief gebeuren. Het was dan ook niet te verwonderen, dat het applaus van dien aard was, dat tot tweemaal toe een extra nummer moest worden gegeven. Het is zeker, dat door hen, die Zondagmiddag van dit programma genoten hebben, een nieuw optre>- den van dit ensemble ten zeerste ge waardeerd zou worden. Th. Bijlsma Jr. f Wij in Nederland hebben altijd eenigszins sceptisch tegenover de kunst van Terpsicbore gestaan en dit is hoofdzakelijk te danken aan het feit dat wij een totaal verkeerd begrip hebben of beter gezegd had den, van deze kunst Gelukkig heb ben we de laatste jaren een eepigs- zins ruimer begrip gekregen over het dansen ats kunst en zijn we tot de conclusie^ gekomen, dat het nog iets anders is dan een gemak- in Feiten en Fantasieën De lach en de traan Een wanstaltig feit deze week was voorzeker de verregaand infame diefstal in de winkel van Fritz aan de Reiger straat. Zoo infaam, dat een mensch eigenlijk woorden te kort schieten om z'n afschttw en verontwaardiging te luchten over een dergelijke n^isdaad. Neem de feiten: een vrouw, die vrij wel alleen staat, die Den Helder trouw bleef als de beste Piet Heynsche, die keer op keer stroppen te boeken kreeg en die nu door een mede-stadgenoot(el) op een dergelijke wijze beroofd wordt van haar levensmogelijkheeid. Men kan hier lang en kort over schrijven: dit is een der gemeenste ge vallen, waarvap ik sedert de laatste drie jaren gehoord heb. Net too gemeen als het wanstaltig emplooy der puinschui- mers en als de kleinere en grootere dieverijen in en bij de huizen van hen, die onze stad tijdelijk verlaten hebben. Een tasch met geld, sleutels, bonnen en familiepapieren. Kunt U zich inden ken, lezer, hoe men te moede is als zoo iets gebeurt? Hoe radeloos en wanhopig men zich voelt? En dat er heel wat noodig is om weer zooveel courage bij een te garen, dat men weer verder durft te leven? Ongetwijfeld kunt LI zich dat. Ongetwijfeld voelt U in j deze benarde dagen, die speciaal voor deze vrouw benard zijn, mee. - Wie is de dader (es!)? Nog is deze niet bekend, doch er schijnt gegronde hoop te zijn, dat tjf-e alsnog gevat zal kunnen worden. Dan zal er vreugde zijn in de harten van alle goede burgers, in het hart van schrijver deze*, doch bovenal in het hart van haar, die zoo zeer gedupeerd werd. En de straf Laat ons deze overlaten aan hem, d e als Rechter over ons gesteld is. Hij zal zeker het zwaard' van justitia. 0 ik, lichtzinnig leventje, zooals wij in onze bekrompen opvatting dachten. We rangschikken- het zelfs onder Kunst met een hoofde letter. Fn het is een feit, dat voor hen, die het zien kunnen of niet ziende blind zijn, de dans een uitbeel dingsvermogen heeft, dat wonder baarlijk is. „Dansmeisjes" is een amuse mentsfilm geworden, waarin de karakterstudies van deze 18 'dans- girls, die naar voren gebracht wor den blijk geven van dé uitstekende regie van dit filmwerk, 't Is geen geweldige film,' niet een die een diepen - indruk maakt, maar toch wel zoo, dat de inhoud ieder bios coopbezoeker zal bekoren en vele korte scenes u zullen treffen. 18 Jonge meisjes, die een hechten band vormen- en succesen oogsten overal waar zij komen, toonen waartoe plichtsbetrachting en ver antwoordelijkheidsgevoel jegens el kander, kunnen leiden. En het leven van deze meisjes, zoowel voor als achter de coulis sen, is boeiend en onderhoudend weergegeven. Het sensationeele tintje ont breekt niet en eveneens is een stukje tragiek verwerkt, wanneer een der meisjes door een hnrtaan- doening sterft, dit vooral is met groote intensiteit weergegeven. Deze film munt inderdaad uit door een vlotheid van verhaaltrant en door de bijzondere gevarieerdheid der diverse scenes. v Lucie Höflich als Jeimy Hilï, de geestelijke moeder van clezen troep speelt een korte, maar overtuigen de rol. Charlotte Thiele als de leidster laat een sterk spel zien terwijl Karl Raddatz als Harvey Swing- ton, de man, die voor een concur- reerend theatergezelschap, oneenig heid in den troep moet brengen, zich een filmspeler van beteekenis toont. Deze 18 knappe meisjes hebben van deze film een aantrekkelijk, attractief gebeuren gemaakt. Th. Bijlsma Jr. Te Hoorn werd de jaarlijksche twee daagsche markt gehouden, welke een der drukst bezochte markten van ons land is. Polygoon-Kuiper-Pax Holland m speciaal in dit geval, in volle zwaarte doen wegen op het sociale wanproduct, dat zich in tijden van grooten kommer waagde te vergrijpen aan het poover bezit van haar, die thans de lasten draagt. - Hulp Laat ieder dat voor zichzelf uitmaken. Het is niet hier de plaats om reclame te maken en tenslotte speelt men liever niet den bedelmarsch voor iemand, die daar innerlijk groote bezwaren tegen zou hebben. Een ieder zal echter voor zich zelf begrijpen wat hier zijn of haar plicht is. Nieuwediepers lieten hun mede-bur gers nooit in den steek. Zij zullen dit ook nu zeer zeker niet doen. De lach ja, die is er ook nog in deze benarde tijden van oorlog, evacuatie en andere ongezelligheden. Ca maar eens in deh trein zitten, van Nieuwediep richting Alcmaria, en ge kunt wat be leven. Dan moet ge vooral niet ver zuimen bij Anna Paulowna uit het venster te zien (als Uw coupé tenminste nog een venster heeft....). Ge zult dan de run op de Wieringef bus aanschou wen. Een exodus van schooljongens en schoolmeisjes, van ballonbroeken- en lieden op gevorderden leeftijd. Als een toren in de branding staat de kaartjes- knippende spoorwegambtenaar, die' be dolven wordt door kaartjes. Iedereen wil de bus halen. Wie deze niet haalt, komt niet op Wieringen. Een sportief treffen van de eerste orde. Onze jeugd kan er snelheid, paraatheid en handelen van leeren. Minder sportief is diezelfde jeugd waar het de treinvernielingen betreft. Intus- schen zijn de alhrlaatste venster-riemen verdwenen, niet-rooken-bordjes gemoerd en bagage-netten kapotgemaakt. Wij zitten nu met de gebakken peren. Een kwart deel der ramen kan miet meer open, een ander kwart niet meer dicht en de rest is ook meer of minder gammel. Dank zij onze spes patriae. I De oplossing (zij het een rijkelijk late)? Aparte schooljongens-coupé's, met toezicht. 't Is hard, maar.... noodzakelijk! POLITIEMANNEN VERLOREN.... In' een aardigen voetbalwedstrijd heeft de combinatie van L.B.D kans\ezien de Politie er met 5t onder te houden. Veel „voetballers waren er niet bij en juist daarom had de wedstrijd toch nog een flin ke aantrekkingskracht. De wedstrijd werd gespeeld in het kader van den Dag der Politie en in dat opzicht hadden de agenten hun dag feitelijk niet. Vooral aan vankelijk zag het er donker uit, want L.B.D. stond al gauw met 10 voor. Eerst later werd de strijd spannender en daarnaast vielen er vele'momenten te bespeuren, die de lachlust dermate opwekten. L.B.D. won tenslotte met 5i én de overwinning was ontegenzegge lijk wel verdiend. HAPAmm mun xr»3 Koopen van clandestien, vteesch In de zitting van Vrijdag middag van den economischen rechter heeft de subs.-officier mr. Veitsma, er nogmaals met klem op gewezen, dat niet al leen tegen de clandestiene slachters, doch ook tegen de koopers van het frauduleus gekochte vleesch in het ver volg' zéér streng zal worden opgetreden. Als voorbeeld moge onder staande dienen: J. Groen, Alkmaar, kocht 1 kilo vleesch: 20 gulden boete; W. C. Vink. Alkmaar, kocht meerdere kilo's: 75 gulden boe te; H.v.d.Berg, Alkmaar, kocht 3 kilo vleesch: 60 gulden boete; S. Koster, Alkmaar, kocht 1% kilo vleesch: 10 guldbn boete. Dat is dus ongeveer 20 gul den per kilo. WIERINGEN NIEUWS DER DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Naar wij vernemen, bestaat op 21 Nov. a.s. de Zusterkring 25 jaar, welk feit men niet onopgemerkt voorbij wil laten gaan. Het bestuur noodigde Ds. Meerdinkvan den Ban uit tot 't leiden van een bij* zonderen kerkdienst op den avond van den 18 November a.s., waarin gesproken zal worden over het on derwerp: „Evangelieverbreiding door anderen en onszelf". Met het oog op de te verwachten groote be langstelling heeft de kerkeraad be sloten het kerkgebouw alsnog te la ten verduisteren, waardoor men niet op de leerkamer is aangewezen. Tevens zal men dan gelegenheid hebben een oudejaarsavonddienst te houden. BURGERLIJKE STAND VAN 23 OCT. TOT 13 NOV. 1942. Geboren: Dirk Pieter, zoon van P. Kooij en van T. Dirks; Jantina Elsina, dochter van A. Roossien en van J. Schendelaar; Leni, dochter van C. Vellekoop en van A. Heb bing; Teuntje Corneli, dochter van L. Bakker en van A. K. Hofman; Jan Cornelis, zoon van J. Kater en van I. Eekhof; Zwaantje Jantje, dochter van J. W. Kloek en van T. IJzer; Teuntje Cornelia, doch ter van T. Slagboom en van A. .Bakker; Bastiaan, zoon van J. C. van Breugel en van F. Westra; Annie Adriana, dochter van M. Reijnhout en van A.v E. Sirach. Ondertrouwd: A. Westra en P. Attema; J. Wiggers én C. van der Velde; D. Verheul en P. de Krijger. Getrouwd: H. Vriezema en G. Mostert; A. Westra en P. Attema; P. Posthumus en J. A. Metselaar; D. Klink en A. Duijnker; C. J. Smiers eh C. Rustenburg; J. Wig gers en C. van uer Velde. Overleden: Trijntje Poel, oud 83 jaar, weduwe van P. den Das. ONDERWIJS. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. 'L. schooi te Oosterland is, ter vervanging van mej. C. Schipper, aan wie 6 maanden verlof is ver leend voor het tijdelijk vervullen van een predikants-vacature pp Ameland, benoemd mej. C. Wal- boom, onderwijzeres te Den Helder. BOUWVERGUNNINGEN. Bouwvergunning is verleend aan den heer C. Metselaar Jz., Gemee- nelandsweg alhier, tot het verbou wen van een schuur achter zijn bestaande woning. I ANNA PAULOWNA LEZING VOOR ONDERW. OVER LICH. .OPVOEDING. Aan het onderwijzend persor.ee der openbare scholen is voor Maan dagmiddag verlof verleend om in Alkmaar een lezing te'volgen van den heer IJzer. hoofdinspecteur en adviseur voor de lichamelijke op voeding over: „Lichamelijke op voeding in nieuwe banen." BURGERLIJKE STAND. Geboren: Anna Maria Alida. dochter van G. Joh. van Nuland en A. Joh. Bakker; Maria Everdi- na, dochter van G. Timmer en H Joh. M. van Emmerik; Francisca Elisabeth, dochter van F. Alling en E. Joh. Raatgers; Nieske Aafje. dochter van G.' H. Schenk en J Vries; Hendricus Willebrorrtus. zoon van Joh. Jac. Beerse en F.. Leering; Cornelis, zoon van M W Sohouwenaar en J. Lobbezoo; Ger hardus Hermanus, zoon van J Langs en A. C. Spekken. Getrouwd: R. W. Haver en C B. M. Buijkes. Overieden: Sj Jeninga Fz., oud 3 mnd.J wed. T. van der KuijlBie- Verwisseling van banden aan dej> Poolcirkel. PK Gabel H H-St-P H m GEEN BEPERKING VAN JAVAAN SCHE SUIKERINDUSTRIE? Nieuwe Japansche plannen. Na de Japansche bezetting va'n Ned.-Indië zijn verschillende be richten gepubliceerd over het al dan niet beperken der suikerindus trie op Java. Groot-Oost-Azië heeft een productie-overschot aan suiker van ruim 2 rrrillioen ton. Om geen nuttelooze voorraden te vormen, zou volgens sommige be-> richten de suikerteelt behalve 05 de Philippijnen ook op Java be perkt worden ten gunste van den verbouw van katoen, waaraan groote behoefte bestaat. De gewoonlijk welingelichte Frankfurter Zeitung brengt thans een bericht uit Tokio, dat het sui keroverschot voor de vervaardi ging van alcohol en butanol ge bruikt zal worden. Butanol dient den laatsten tijd als uitgangsstof bij de-winning van octaan, dat van belang is voor de productie van klopvrije vliegtuigbenzine. Vol gens de nieuwe plannen zal de suikerteelt op Java "niet beperkt worden en die op de Philippijnen tot ruim 500.000 ton jaarlijks. De suiker van Formosa zal gebruikt worden voor het 11 binnenlandsche gebruik van Japan, die van Java voor de helft als voedingsmiddel en voor de helft voor iAdustricele doeleinden en van de Philippijnen voor 70 pet. voor de industrie. DE ONTRUIMING VAN TOBROEK BERLIJN. 14 Nov. (D.N.B.) Dè „Berliner Nachtausgabe" schrijft: ..De wetten van den woes- tiinoorlog. wiens onverbiddelijke hardheid Rommels divisies en de Italiaansche troepen in Noord-Afri- ka. de beide laatste jaren van den oorlog voldoende hebben' leeren kennen, hebben ertoe gedw<#igen Tobroek tijdig te ontruimen voor de oprukkende Britsche en Ameri- kaansche pantsertroepen. De tac tiek zich voortdurend van den vij and los te maken, die door, een massalen aanval van vijandelijke pantserwagens en zware wapens maarschalk Rommel werd opgedron gen.' moest er toe leiden, dat To broek tijdig ontruimd werd. Voor het geval niet uit de strategische positie een mogelijkheid bleek van verzet aan een barriere ten Oosten van Tobroek. Rommel heeft het in zijnhem eigen superieure leiding van den 'woestijnoorlog juist geacht de barriere van verzet niet ten Oosten van Tobroek te leggen, doch op een ander terrein. Verder, aldus de „Nachtausgabe" is Tobroek zoodanig achtergelaten, dat de Engelschen geen kans meer hebben er een steunpunt achter hun front of een verdedigingspunt van te maken voor het geval dat. vol gens de wet vgn den woestijnoorlog er w%er een Duifsch-Italiaansche troepenbeweging van het Westen naar het Oosten plaatsvindt. Tus- schen de inneming van Tobroek in Juni van dit jaar door de Duitscty» en Italiaansche troepen en deze tii- dige ontruiming bestaat dus zoowel strategisch als tactisch gezien een belangrijk onderscheid. TOCH GEEN „TWEEDE FRONT!..? STOCKHOLM, 15 Nqv. De Sow- jet ambassadeur te Londen, Mais- ky, heeft op de jfeugdconferentie te Londen, volgens den Zwitserschen kortegolfzender 0 a. verklaard, dat de operaties in Noord-Afrika nog niet het tweede front vormen, dat door de Sowjet Unie is Verwacht. De geallieerden zouden er goed aan doen, wanneer zij hun hoop op een gemakkelijke overwinning begroè- ven. mer, oud 70 Jaar; J. Koekelberg— Baken, oud- 70 jaar; A. Slikker- Volder, oud 64 jaar. POLITIE. Gevonden: auto binnen- en bui tenband, droogrekje, regenkapje, kindermanteltje, autobinnenband. Verloren: kl. bruine portemon- naie, rijwiej, groote teddybeer, hor loge met leeren armband, bruin- leeren schakelriem, zak tarwemeel DE SCHOOL BEGINT WEER. Breezand. De door omstandig heden verlengde herfstvacantie lei o.l .school eindigde Zaterdag j.1 Maandag beginnen de lessen nis Weer. Ook de School met den Bij bel aan de Zandvaart zet dan iaar deuren weer open. Daar in helde scholen een lokaal is afgestaan voor de leerlingen der r.k. school zullen enkele klassen om'den an deren dag les hébben. YlexUAlancUcPie Ajiteefauaoïdm Haar nieuwen trant! Wij vinden de volgende „spreek woorden" in de Steenwijker Crt.": Na gedanen arbeid is het goed bon- nenplakken voor den winkelier. B-idt Uw tijd, als g' in de rij staat. Zooals de man thuis eet, eet hij ner gens. De beste distributie-ambtenaren staan vóór het loket. Geld is de zenuw van den bonnen- handel. Berouw komt na de bonnenverval- sching. De beste distributiekring-leider „vloekt" wel eens. Men moet een gegeven bon niet in het licht bekijken. Wie gewerkt heeft flink en goed, smaken rauwe brandnetels goed. Met een boterbon in je hand, kom je door het gansche land. Twee ouders weten, wat tien kinde ren verorberen. Eind goed, al goed, behalve bij een opgerookte sigaar. Het zijn sterke beenen, die een fiets zonder banden „trappen". Wie verre reizen doet, moet vele bonnen met zich dragen. Er gaan veel makke burgers in een uitreikingslokaal. Ongevraagde diensten zijn meestal aangenaam bij het afhalen van nieuwe bonkaarten. - Al is de wielrijder nog zoo snel, de bandenpech achterhaalt hem wel. Veel waterdruppels maken de jus dun. Die een wisselbon niet eert, is een rantsoenbon niet waard. De banden maken de fiets. Beter èèn bon in de hand, dan tien „in de lucht". Elke dag een pleister is een binnen band in een Jaar. Men moet de surrogaat drinken, als ze heet is. Alle goede thee komt langzaam. Het oog van den teler maakt de tabak goed. Een half peukje is beter dan een leege shagdoos. Als de eene hand de andere wascht, hebben we geen zeepbonnen van noode. De handelaar verwijt den handel, dat hij „zwart" is. Sigaretten maken den man. Nood leerteten. Als de drank is in den man, vragen velen het adres. De höuten zool valt niet ver van d* schoen. Uit het oog, uit de maag. Taptemelk is goed voor elk. Wie staat, zie toe, dat hjj niet ver drongen worde. Wie niet sterk is, moet spek eten. Het jusblokje" gaat net zoolang te water tot het barst. Haastige spoed is zeiden mogelijk bij den gasgenerator. Zooals de ouden aten, vasten de jongen. Een distributiekringleider wordt in zijn eigen kring niet geëerd. Wie dan leeft, nu zorgt. Verbeter de wereld, begin bij de surrogaat! Het is niet alles zink, wat er blinkt! TJIOK. Italiaansch sperfort bij Tunis Malta is niét het eenige eiland in den nauwen doorgang tusschen Si cilië en Afrika. Meer Westelijk, voor de kustvan Tunis. liggen enkele eilanden, die bij eventueele krijgs operaties in dit Fransche protecto raat een belangrijke rol kunnen spe len. Want boven Pantterella, Linosa en Lampeduse. -waait de rood-wit- groene vlag van het fascistische Ita lië. dat deze nietige stipjes in de Middellandsche Zee tot sterke-vïoot- en luchtbases heeft versterkt. Pantellaria ligt nauwelijks 100 km. van Sicilië en 70 km. van Tu nis. Het kleine eiland is van vulca- nischen oogsprong en bezit in de steile kusten goede verdedigingsmo gelijkheden. De hoofdstad heeft een haven, terwijl enkele bochten als ligplaats voor groote oorlogsschepen dienst kunnen doen. De versterking door de Italianen begon in 1936. In de rotsen werden opslagplaatsen voor olie en benzine uitgehouwen, talrijke batterijen geschut werden opgesteld en in gecamoufleerde steunpunten vonden vliegtuigen en duikbooten in het vervolg een vei lige ligplaats. De Engelsche pers publiceerde naar aanleiding hier van beschouwingen over de vermin derde" beteekenis van Malta en zelfs werden in het Lagerhuis vragen ge steld. In den huidigen1 oorlog heeft Pan tellaria herhaaldelijk zijn waarde bewezen. In een strijd tegen de En gelsche convooien, die op weg naar Malta het eiland op enkele tiental len kilometers afstand moeten voor bijvaren. werden door torpedovlieg tuigen en duikbooten vanuit hun bases op Pantellaria belangrijke successen behaald. Thans kan 'het eiland ook bij gevechten om Tunis, dat door zijn ligging tegenover Si cilië de doorvaart door de straat van Sicilië beheerscht. van beteekenis worden. MINDER MEDISCHE STUDENTEN IN FRANKRIJK. VICHY: Nov. De toeloop van studenten naar de Fransche univer siteiten heeft een der gelijken om vang genomen, dat de regeering thans tot ingrijpende maatregelen overgaat. In de medische faculteit is een numerus clausus ingevoerd die waarschijnlijk ook op andere facul teiten van toepassing zal worden verklaard. Met ingang van den cursus 1944 zal de toelating tot de medische studie van bepaalde voorwaarden arhankelijk worden gesteld. De .as. 'studentèh moeten o.m.' Latijn en Grieksch beheerschen en bovendien moeten zij een examen in natuur kunde. scheikunde en biologie af leggen. Daar deze maatregelen eerst in 1944 van kracht worden zijn voor den overgangstijd bijzondere bepalingen gemaakt. Voorloopig is de toegang tot de medische studie aan geen beperkingen onderworpen, maar in Juni 1943 moeten de stu denten een vergelijkend examen af leggen. Na dien datum zullen aan elke unversiteit slechts zooveel stu denten hun studie kunnen voort zetten als in 1937 stonden ingeschre ven. Deze maatregelen vinden hun verklaring in het feit. dat jaarlijks ruim 870 doktoren door overlijden vervangen moeten worden en 1300 afgestudeerden beschikbaar zijn om deze opengevallen plaatsen te be zetten. In 1941 lieten zich zelfs meer dan 2500 studenten voor de medi sche studie inschrijven. De beper king. die thans doorgevoerd wordt, zal slechts den besten de mogelijk heid tot studie gevan en hun na hun studie een redelijk bestaan verschaffen. „KONING DER WOESTIJN". Egyptische smokkelaar eindelijk gegrepen. Ankara, Nov. Na jarenlan ge achtervolging is het de Egypti sche politie gelukt een beruchten smokkelaar van verdoovende mid delen te arresteeren. Salam Khadr Aboe Fadel heeft het land dertig jaren met zijn tot de tanden ge wapende benden onveilig gemaakt, zoodat bij zijn nadering iedereen op de vlucht sloeg. Hij bezat snelle kameelen en paarden en beschik te zelfs over een eigen autopark. r-:: Een Nederlandsche vrijwilliger aan het front in den Kaukasus. Hij werd in korten tijd met het IJzeren Kruis 2de klasse, de Oost-medaille en het onderscheidingsteeken voor gewon den begiftigd. SS PK Lüttmer-PBZ-R-P H m. GEEN NIEUWE PRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. Voorschriften veranderd. In de prijzen van groenten en fruit komen deze week geen veran deringen. Ten aanzien van de kwaliteits- eischen en ae verdeeling van den aanvoer zijn eenige veranderingen aangebracht. Van de voor het binnenland be stemde andijvie moet nu niet meer de helft. 25% van den totalen aan voer. voor de fabrieken worden ge reserveerd. doch alles komt voor de versche binnenlandsche consumptie ter beschikking. Indien het binnen land de 50% van den aanvoer niet geheel opneemt dient het niet op genomen deel voor de zouterii te worden bestemd. Indien de maximumprijs van herfst- knollen (herfstrapen) niet bereikt wordt, moet het product normaal worden geveild. Het kan voor vee voeder worden bestemd, indien de prijs zou dalen beenden f 1.per 100 Kg. De knolselderie zonder lof in de maat van 46 c.m. doorsnede dient per Kg. te worden geveild. De prijs bedraagt f 6.80 per 100 kg. Gele peen voor menschelijke con sumptie mag ten hoogste 1 Kg. per stuk wegen. Zwaardere gele peen moet voor veevoeder worden be stemd. De kraag of hals van kool rapen mag maximaal Wr cm. be dragen. terwijl de penwortel be hoorlijk moet worden gekort. De telers -van boerenkool mogen wekelijks ten hoogste 10% van hun geteelde boerenkool aanvoeren. In dien men de kool gestroopt wenscht aan te voeren, dient hierover tevo ren met de Handelsafd. van de N. G.F.C. overleg te worden gepleegd. Nadat een regeling is getroffen, kan men met den aanvoer een aanvang maken. De prijs voor de goedge keurde gestroopte boerenkool be draagt f 7.per 100 kg. Vriend en vijand noemden hem „den koning der woestijn". Een ge- Reel leger van smokkelaars, die voor geen enkele misdaad terug deinsden, stond onder zijn bevelen Thans is de politie er in geslaagd hem in een val te lokken, waaruit zelfs de „koning der woestijn" niet meer kon ontsnappen zooals hem dat na vroegere arrestaties steeds weer lukte. Voor den rechter nam Salam Khadr Aboe Fadel een zeer hoog hartige houding aan. Ondanks zijn dreigementen nfelden zich echter steeds meer slachtoffers, die thans vergelding voor zijn misdaden eischen. Wegens smokkelarij van opium en cocaïne werd hij reeds tot 12 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Het vonnis voor moordaan slagen op enkele douaneambtena ren moet nog geveld worden. f

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3