AS TROEPEN IN TUNIS GELAND DARLAN Wie voigt Pétain op? Verduister i roepen op. B.N.0. VERZORGT HET CONTACT DAGBLAD VOOR uitgestooten HELDERSCHÉ EOlTiE 87ste Jaargang. No. 11955 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar DINSDAG 17 NOVEMBER 1942 89 Schepen bij N Afrika vernietigd Berlijn over de geallieerde „Achilleshiel" Italiaansch Weermachtbencht Manoeuvres bij Haarlem Boodschap van Pétain w-'è li ^'WMMÈÊÊÈ Slill 22 Nov 16.46 UUr 8_Dec. Twee slachtoffers door voedselvergiftiging Hallo Nederlandsche zeelieden Zeemansvrouwen groeten hun mannen buitengaats Uit*.N V. Uit*. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Adminish^tiebnreanx: SCHAGEN; Laan 201 1'el 444 (2 lijnen. - DF.N HKLBER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen).ALKMAAR: Voordam 9 Tel. 3330 NOORD-HOLLAND üoï# wuurant verschijnt dadelijks Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 cL D. m.m. Bij contract, binnen een laar te «e- bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden od aanvraag verstrekt HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 16 Nov. (DNB). Het opperbevel der weermacht maakt bekencr: Duitsche troepen hebben in den Kaukasus twee ingesloten vijande lijke gevechtsgroepen vernietigd en in andere sectoren aanvallen van de So\v.iets onder groote. bloedige ver liezen voor den vijand afgeslagen. Gevechtsvliegtuigen wierpen een vrachtschip op de Kaspische Zee in brand en beschadigden twee trans portvaartuigen. In Stalingrad werden door acties van stoottroepen opnieuw blokken huizen veroverd en vijandelijke te genaanvallen afgeslagen. Aan de Wolchof stortte een vijan delijke aanval door ons afweervuur ineen. De ontwijkende bewegingen in de Cyrenaica verloopen volgens het plan. Duitsche en Italiaansche formaties gevechtsvliegtuigen en jachtkruisers vielen vijandelijke co lonnes met goede uitwerking aan. In luchtgevechten met superieure vijandelijke vliegtuigformaties wer den drie vijandelijke vliegtuigen neergesloten. Duitsche en Italiaansche troe pen zijn met volledige goedkeu ring van de Fransche burgerlij ke en militaire autoriteiten in Tunis aan land gegaan. Aan de kust van Algiers werden de haven en het vliegveld van Bone gebombardeerd. Een Duitsche duik boot torpedeerde voor de Marok- kaansche kust van den Atlantischen Oceaan een passagiersschip van 6000 brt. In den nacht van 14 op 15 Novem ber vond voor de Nederlandsche kust een zeegevecht plaats tusschen patrouillevaartuigen en vijandelijke motortorpedobooten. De vijand trok na een kort gevecht terug. Zooals in een extra bericht is me degedeeld werden bij de gemeen schappelijke actie van de italiaan sche en de Duitsche luchtmacht en van de Italiaanstrtie en de Duitsche marine bij den strijd tegen het vij andelijk convooi aan de Noord-Afri- kaansche kust in het Westelijke deel der Middellandsche Zee de volgen de successen behaald: Vernietigd of beschadigd werden tr totaal 89 schepen en wel: 14 koopvaarders en groote trans portschepen met een gezamenlijken inhoud van 102.000 ton werden tot zinken gebracht; een groot tank schip (ongeveer 10.000 ton) werd getorpedeerd en in zinkenden toe stand achtergelaten; 7 koopvaarders en groote transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 71.000 ton werden zoo zwaar beschadigd, dat hun verlies zeker geacht kan worden. Daarmede werd. in totaal 183.000 ton van de waardevolste vij andelijke vracht-, tankT en trans- portscheepsruimte vernietigd. Hier van zijn reeds 8 schepen met een gezamenlijken inhoud van 76.000 ton in het extrabericht van 14 Nov. vermeld. 35 Andere koopvaarders en trans-* portschepen met een gezamenlijken inhoud van 234.000 ton werden be schadigd. ten deele zoo zwaar, dat verwacht kan worden, d^t zij ge- ruimen tijd niet voor transportdoel einden gebruikt kunnen worden. Bovendien werd een slagschip be schadigd. 3 vliegkampschepen wer den beschadigd, waarvan een zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat het geruimen tijd geen dienst zal kunnen doen. 3 kruisers tot zin ken gebracht. 14 kruisers en groote torpedojagers beschadigd. 4 torpe dojagers en bewakingsvaartuigen tot zinken gebracht en 7 torpedoja gers en bewakingsvaartuigen be schadigd. DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA. BERLIJN. 1» Nov. De Berliin- iche ANP-correspondent meldt: De toestand aan het Noord-Afn- kaansche front is op het oogenblik nog weinig overzichtelijk. In militair opzicht zijn operaties aan den gang. waaromtrent vooralsnog niets kan worden meegedeeld.^. In het tot kniehoogte liggende slijk aan de Wolchow is de ordonnans met zijn motorvoertuig bl«ven ste ken. Alle krachten moet hu in spannen om het zware gevaarte uit de taaie modderbrei te krugen. pk Schmidt-Sehneeder-^ p H De toestand is thans zoo. dat het meest Oostelijke punt, dat de in Al gerije gelande Anglo-Amerikaan- sche strijdkrachten bereikt hebben, de haven Bone is. welke nog in Al- gerijnsch gebied ligt. Berichten van Engelsche zijde, volgens welke deze landingstroepen reeds in Tunis ge vechtscontact met troepen der Spil- mogendheden zouden hebben, wer den heden te Berlijn onwaar ge noemd. Ook omtrent de manoeuvres, die op het oogenblik aan den gang zijn in Cyrenaica. waar Rommel nog steeds terugtrekt, wenschte men zich in Berlijn niet uit te laten, ten einde de tegenpartij geen aanknoo- pmgspunt te geven. Opvallend is het vertrouwen, waarmede toonaangevende Duit sche kringen de komende ont wikkeling tegemoetzien. Helaas hebben wij de laatste drie ja ren alleen maar overwinningen geboekt, zoo verklaarde men heden in de Wilhelmstrasse. en zoodoende wordt uit het oog verloren dat de tegenpartij ook nog iets kan ondernemen. Bin nen korten tijd zal echter blij ken. dat de vijand ons zijn achilleshiel heeft voorgehouden. Deze achilleshiel, en hierop wordt hier steeds weer gewezen, is het tonnagevraagstuk. De strijd tegen het invasieleger in Noord-Afrika is er een. die zich voor een groot deel richt tegen de transportverbindin gen der geallieerden. En van Duit sche en Italiaansche ziide wordt de ze strijd met alle kracht gevoerd, waarbij men het een gunstige om standigheid acht. dat de Engelschen en Amerikanen thans in de betrek kelijk nauwe wateren van het Wes telijke Middellandsche-zeebekken een groot aantal schepen hebben moeten concentreeren, die even zoo vele loonende doelen voor de duik- booten en vliegtuigen der asmo- gendheden vormen. Bij een aanval van een Roemeen- sehe berg-di visie op een stad in den Kaukasus zijn de eerste huizen be stormd. Daar Sovjetsoldaten zich verborgen kunnen hebben, moet ieder huis afzonderlijk doorzocht worden. PK b-rimm-Kastein-O H-P H m. ROME, 16 Nov. (Stefani) Het 905e communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt; Italiaansch-Duitsche troepen zijn in Tunis aan land gegaan met toe- stemmig van de burgerlijke en mi litaire Fransche autoriteiten. De bewegingen van onze troepen op Corsica en in Zuidfrankrijk zijn bijna voltooid. Duitsche bommen werpers hebben in Fransch Noord Afrika vliegvelden aangevallen. Eenige vijandelijke vliegtuigen werden op den grond vernield. Zes toestellen werden in gevech ten neergeschoten door begeleiden de jagers. De strijdkrachten van de spil vochten in Cyrenaica hef tig tegen vijandelijke eenheden. De vijandelijke luchtmacht légde groote activiteit aan den dag en tijdens verscheidend gevechten schoten onze jagers drie toestellen neer zonder zelf verliezen te lij den. Onze formaties ondernamen met succes aanvallen met mitrail leurs en bommen, die gevoelige verliezen toebrachten aan de pant-' serwagéns der Britsche colonnes. In den afgeloopen nacht heli- ben Britsche vliegtuigen op nieuw* de stad Genua gebom bardeerd, waar' wederom aan zienlijke schade werd aange richt aan woonwijken. Het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking bedraagt vier dooden en 24 gewonden. De na men zullen in de plaatselijke bladen worden bekend gemaakt. 's-GRAVENHAGE. 16 Nov. De zer dagen zijn in de streek van Haarlem vrij groote manoeuvres ge houden. die zijn bijgewoond door den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden. General der Flieger. Fr. Christiansen. Bij deze gelegenheid werd ook getoond hoe reserves in het achter land met gebruikmaking van mo derne technische middelen in den kortst mogelijken tijd kunnen wor den aangevoerd. VICHY, 16 Nov. Naar het mi nisterie van Voorlichting mede deelt heeft Radio Marokko zoo juist een verklaring van Darlan verspreid, die neerkomt op een beroep tot afvalligheid. Onmiddellijk nadat hij kennis had genomen van dit document, heeft Pétain de volgende bood schap gericht tot alle Fransdien in het moederland en het koloni ale rijk: Admiraal Darlan heeft het ge waagd in een verklaring te bewe ren, dat ik nietjin staat ben mijn innerlijke gedachten aan het Fransche volk mede te deelen en beweert in mijn naam te handelen Ik ben niet de man, die toegeeft aan dwang. Het tegendeel te be weren is mij bèleedigen. Op het oogenblik, dat Noord-Afrika werd aangevallen, heb ik admiraal Darlan de verdediging toever trouwd van de souvereiniteit van Frankrijk, waarvan ik de vert°cen woordiger ben. Van het oogenblik van het eerste contact met den vijand, heeft de admiraal niet geaarzeld zich in verbinding te stellen met den aanvaller en heeft hij door zijn prematuur bevel het vuur te staken den tegenstand ge desorganiseerd en een splitsing in de houding van de troepen veroor zaakt. Ik heb hem herhaaldelijk mijn bével Afrika te verdedigen bevestigd. Hij heeft dit hevel ge minacht onder het eenige voor wendsel, ecri rebellistischen com mandant, die zijn woord been gebreken, généraal Giraufl, te ver Kinderen het opperbevel over de Troepen aan zich te trekken. r t ertt fe .'i» - fg 4^5 ffL l L'-* --T. Jf; 'SM IMêk JÉ*'"* w i iJ: De Alkmaarsche derby Alcmaria V.Alkm. Boys eindigde 11. Alc- maria neemt de leiding: uit een hoekschop, scherp door Godvliet geno men. kopt v. Wieringen (achter doelman Kramer) onhoudbaar in het doel. (Foto Wóudt) Thans heeft hij voor deze benoe ming zich borg gesteld. Generaal Giraud is door een buitenlandsche mogendheid benoemd, die den oqrlog op het Fransche grondge bied heeft overgebracht. Daardor heeft admiraal Darlan zich buiten de nationale gemeenschap ge plaatst. Ik ontzet hem hierbij uit al zijn openbare functies en zijn militaire commando's. Aanvankelijk'admiraal Darlan VICHY, 16 Nov. (Intrinf.) Maan dag heerschte in Vichy een begrijpelij ke spanning.Daar er duidelijk sprake is van beslissingen en tot nu toe gee nerlei bijzonderheden omtrent den in houd der besprekingen bekend zijn ge worden, verwacht men algemeen bin nenkort verdere mededeelingen van de regeering. Met zekerheid kan als juist beschouwd worden, dat het vraagstuk van de op volging van het hoofd van den staat zal worden opgelost. Zooals bekend was admiraal Darlan tot vermoedelij- ken opvolger van het hoofd van den staat benoemd. Nadat Darlan tegen over den Amerikaansch-Engelschen aanval op Noord-Afrika een houding heeft aangenomen, die in tegenstelling is met den wil van den maarschalk, hetgeen deze thans tot uitdrukking heeft gebracht, zou zich, imhet geval, dat maarschalk Pétain zooals in de grondwet heet „verhinderd zou zijn zijn functie van staatshoofd uit te oe fenen." de eigenaardige toestand voor doen, dat Darlan, die volgens be richten uit Engelsche en Ameri- kaansche bron, een directe over eenkomst heeft gesloten met de Amerikanen tot verdediging van Noord-Afrika tegen de spilmo- gendheden, hoofd van den Fran- schen staat zou worden. Dat daar uit voor Frankrijk onoverzienbare gevolgen zouden voortvloeien, spreekt vanzelf. Men kan derhgl- ve met zekerheid aannemen, dat de wet omtrent, de opvolging van het staatshoofd in den ministerraad van gisteren gewijzigd is, ten ein de Frankrijk voor de mogelijkheid van een catastrofe te behoeden. DE AMERIKAANSCHE VERLIEZEN. Naar Washington meldt, is aldaar officieel medegedeeld, dat de Ame- rikaansche strijdkrachten met uit zondering van den veldtocht in Afrika, tot dusver verliezen ter hoogte van 48.956 man hebben geleden. Het leger verloo?^1069 ge sneuvelden, 1131 gewonden, 161 ge vangenen en 29.668 vermisten. In totaal dus 32.429 man. De Amerikaansche marine ver loor 4623 dooden, 1904 gewonden en 9998 vermisten, in totaal dus 16.527 man. Maan Maan op vanavond om onder 14.59 t/L 4x 1.31 V.M tot morgenochtend N.M. 1 Dec. o f\£ 14Dec. L.K. 8.05 uur EK HOORN, 16 Nov. Alhier heeft zich een ernstig geval van voedsel vergiftiging voorgedaan, dat tot dus verre twee slachtoffers heeft ge- eischt. Ten huize van de familie Fijma aan de Drieboomlaan heeft men jL Donderdag, toen alleen de belde zoons van den heer Fijma met de huishoudster thuis waren, bloem kool genuttigd welke blijkbaar on voldoende gesteriliseerd is geweest. Spoedig na den maaltijd deden zich bij de betrokkenen ziekte verschijn-* selen voor. welke zoodanig in he vigheid toenamen, dat de behande lende geneesheer opname van de patiënten in het Stadsziekenhuis noodzakelijk achtte. Hier is j.L Za terdag de 22-jarige zoon Otto over leden. De 36-.ia»fge huishoudster. Aagje Bruin, overleed gisteren. Naar wij hedenmorgen vernamen, is de toestand van den tweeden zoon van den heer Fijma nog steeds zeer ernstig. Walvisch gestolen.... OSLO, 16 Nov. De bladen nelden van de Lofoten, diat lenige visschers een walvisch gevangen en aan land gebracht hadden. Zij bonden het dier met touwen vast en kozen ver volgens weer zee. Tot hun verwondering was bij hun te- -ugkomst het dier verdwenen,, blijkbaar gestolen. De politie hoopt de daders spoedig te kunnen opsporen, daar het aiet zoo gemakkelijk zal zijn jen walvisch, al is deze ook piet volwasserv te verbergen sn het spoor uit te wisschen. I! Vogels, van diverse pluimage voor de microfoon (Van onzen specialen verslaggever) I DRGENS aan den rand van Den J Haag. Een strakgelijnd, hoog- oprijzend gebouw^ de zetel van den B.N.O.. in zeker opzicht het mid delpunt van ontelbare aetherver- bindingen. En in dat groote gebouw een klein kamertje. Op een lessenaar staat een telefoon, er staat eert apparaat je met een rood en een groen oog. die om beurten aangloeien. Op de tafel ligt dat kleine wonder der twintigste eeuw: de microfoon. Het vertrekje op de derde étalage is nog leeg als wij er den heer Noordhuis ontmoeten. En deze valt direct met de deur in huis. als hij vertelt dat de uitzending voor zee varenden een grandioos succes en de belangstelling ervoor in den lan de nog steeds stijgende is. 2700 Nederlanders wachten. Het begon dat was begin Juli van dit jaar met slechts enkele ..gegadigden". Vrijwel direct echter had men contact met het publiek, in casu de familie der zeevarenden. En nu.... zijn er al 2700 Neder landsche vrouwen, verloofden, kin deren. grootouders, tante's en ooms. die nog in dit kleine vertrekje moe ten verschijnen, teneinde het woord te richten tot hun varenden zoon. man. vader of kleinzoon. Hier is sprake van een stuk idealistisch werk. En dat beseft men terdege. Het mooiste suc ces is daarbij, dat er door de varenden inderdaad geluisterd wordt. Want legio waren reeds de naar aanleiding van deze uit zendingen via het Roode Kruis binnengekomen brieven der zeelieden. Daar kan de familie Vuyck in Sliedrecht van mee spreken. waarvan de moeder in geen 3 jaren iets van haar zoon vernam en deze reeds lang als verloren beschouwde. Maar na den B.N.O.-oproep hoorde zij. dat hii nog leeft. Er wordt uitgezonden over twee zenders. Zaterdagsavonds van 10 voor 7 tot. 7.15 over Hilversum II (lange golf) en des middags om 4 uur via de ultra korte golf (16.6 m.) Met den eersten zender bereikt men de schepen. varend«o.m. op de Mid dellandsche zee. *de Noordzee. At lantischen Oceaan en Oostzee. Met y ERRREWEG het grootste deel Tan Moeder aarde be staat uit water. Uit water, waar op schepen varen van alle na tionaliteiten. Schepen, óók ge navigeerd door Nederland sche zeelieden in dienst van tóe geallieerden. Het moederland heeft met de ze zeelieden geen contact meer. Ofbijna niet meer. Een en kele maal komt er nog een brief in Patria aan, dank zij de zor gen van het Int. Roode Kruis, Sedert enkele maanden is er nog een ander contact. Dank zij den BNO, den Be richtendienst Nederlandschen Omroep, w'orden de familiele den van Nederlandsche zeelie den, varend ter koopvaardij, iq de gelegenheid gesteld enkele woorden te richten tot hun dier baren, die buitengaats zijn. Een humaan doel, waarvan een uiterst intens gebruik ge maakt wordt. Een onzer redacteuren was in de gelegenheid een dergelijke BNO-uitzending bij te wonen, daartoe in staat gesteld door den leider van den BNO, den heer G. H. J. W. Noordhuis, die tevens de geestelijke vader is van het onderhavige initiatief. Hóé het gaat, hoe de zeemans vrouwen (en -kinderen!), en de overige familieleden reageeren en hoe groot de belangstelling is, leest men in bijgaand en een volgend artikel, die wij aan dit onderwerp wijden. de andere o.m. schepen die bii In- dië varen, in de Australische wate ren. onder de kust van N.-Amerika. de wateren rondom midden-Ameri- ka en den Indischen Oceaan. Als men spreken wil. De organisatie Ls zóó. dat men een schrijven richt tot den B.N.O. in den Haag (J. R. Schim mclpennicklaan 3) en daarin het verzoek doet aan de uitzen dingen voor zeevarenden te mo gen deelnemen. IVfen krijgt dan een formulier thuisgezonden en daarna een uitnoodiging. Het reisgeld wordt geheel vergoed, ook dat van de familieleden, die nen medeneemt. Want door gaans wil de hcele familie wel een woordje spreken Van wege de enorme belangstelling zal men wel eens eenigen tijd moeten wachten, doch men kómt aan de beuri! ÜEN half uur later loopt 't ka- mertje met de microfoon, de dikke geluiddempende muren en de aan- en uitgloeiende licht-oogen, vol! Met vogels van de meest ver scheidene pluimage, 't Is de moeite waard om de menschen te rubricee- renDaar zit een stokoude baas. het blaadje met de uit te spreken woorden trillend m de blauw-door- aderde handen. Hij stak zich voor deze bijzondere gelegenheid in z'n Zondagschen duffel, hoewel dit vol strekt niet noodig geweest was. Naast hem staat een forsche vrouw uit Katwijk. Zij is niet nerveus en niet aangedaan. Ferm en ro buust staat ze daar. Een achttien karaatsche Nederlandsche zeemans vrouw. die alle sentimentaliteit aan den kant gezet heeft. Wellicht kookt en borrelt het van binnen. Wie weet.... maar ze laat er niets van blijken. Een beeld van dapperheid en moed. deze vrouw, met het goud van haar kap flonkerend in dien eenen spaarzamen zonnesprankel. die weet binnen te glippen door de hooge ramen in het uitzend-kamer- tje. Er zijn méér vrouwen uit Kat wijk. Ze zijn er uit Rotterdam, uit Zaandam, uit Den Haag uit Bunschoten, uit Haarlem, uit Vlaardingen. uit Egmond. uit., ja ze zijn er van overal. Want overal wonen vaders en moe ders van Nederlandsche jon gens. die nu over zee zwalken en vurig hopen ook eens hun verwanten te mogen .beluiste ren. Want hoe groot de wereld ook is. en hoe wijd die ontzag lijke lap water, die de continen ten, deze kleine drijvende eilan den. omringt, er is altijd* maar één patria en één „thuis". p\ AAR staat een armelijk moe- dertje. dat de reis uit Vlaar- dingerambacht ondernam om iets tot haar jongen te zeggen. Misschien is hij allang doodwie zal het weten! Maar nu ze twee en een half jaar lang vergeefs op een brief wachtte, nu zal ze het nog eens zóó probeeren. Stil en klein zit ze daar. Onopvallend en simpel onder de wollen omslagdoek. Ze wordt als het ware weggedrukt door het hy- permondaine juffertje dat ook ge komen is. Die vertelt, druk gesticu- leerend. tegen haar buurvrouw, dat „haar jongen" stoker-olieman op de „Columbia" van de K.N.S.M. is. mid delerwijl in een miniatuur-spiegel tje haar gepoederd gezichtje critisch waarnemend. De nagels van de vin gers zijn met henna bijgewerkt en de mond is vuurrood aangestreept. Tenslotte moet men er goed uitzien, nietwaarook al ziet „haar jon gen haar niet Arme vrouwen... kinderen... gezeten burgers vaders moeders iedereen komt in dit kleine vertrek. Als de heer Noordhuis dan de microfoon grijpt wordt het doodstil: haast plechtig klinken de woorden: „Attentie opname... 5 tellen!' Hollandsche vrouwen en man nen gaan spreken tot vijf we- relddeelen De heer Noordhuis houdt moeder de microfoon voor en geeft haar de gelegenheid enkele woorden tot haar zoon te spreken, die ergens op de wereldzeeen zwalkt. Vader en dochter zien en luisteren gespannen toe! Foto Fellinga.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1