Derna door dc As ontruimd roepen op.. DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE De groote beteekenis van Tunis Goebbels over: 4 pagina's Waarom Tobroek prijsgegeven werd Zware geallieerde verliezen bjj Böne Italiaansch Weermaehtbericht Hallo Nederlandsche zeelieden Zeemansvrouwen groeten hun mannen buitengaats Vader blijft óók in den Pacific middelpunt van 't gezin Van het „api" en den „zwarten pop" De Duitsehe troepen in Zuid-Frankrijk r— Verduister -i 16.45 uur 8.06 uur Dure en waardelooze surrogaten Beperkt het gas- en electriciteitsverbruik Het is Uw eigen belang Uitg.N V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebnreanx: SCHAGEN; Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. DEN HELDER: Koningsfr "8. Tel. 2345 ,'2 lijnen). ALKMAAR: Voordam 9 Tel. 3330 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 ct d. m.m. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Prij zen worden od aanvraag verstrekt. 87ste Jaargang. No. 11956 Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar WOENSDAG 18 NOVEMBER 1942 HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 17 Nov. (D.N.B.) -Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Duitsehe trof pen drongen in het gebied ten Noodden van Toeapse en in den sector wan den Elbroes in diep-geëchelor.neerde stellingen binnen en namen in verbitterde gevechten talrijke gevechtsstellin gen stormenderhand. In den Terekseetor strandden herhaalde vijandelijke aanvallen, door pantserwagens gesteund, op den hardnekkigen tegenstand der Duitsehe troepen. Op de Kaspische Zee heeft de luchtmacht een tankschip tot zin ken gebracht. Twee tankschepen werden beschadigd. Gevechtsvlieg tuigen zetten de aanvallen op de spoorwegen ten Oosten van de Wolga met goed gevolg voort. Ten Zuidoosten van het Ilmen- mere levendige bedrijvigheid van Duitsehe stormtroepén. Aan het Wolchowfront mislukten sowiet" aanvallen door het »vuur van den Duitschen afweer. In Cyrenaica duren de gevechen voort. D&rna is door de Duitsch- Italiaansche troepen volgens de plannen ontruimd Gevechtsvliegers hebben met succes tegen Britsche colonnes geopereerd. Een transportschip van 12.000 ton, dat deel uitmaakte van de Britsch-Amerikaansche aanvoer- vloot voor Noord-Afrika, is door een Duitsehe duikboot tot zinken gebracht. Op weg zijnde vijandelijke colon nes op den kustweg ten Oosten van Bone en in het Zuidelijke grensgebied van Tunis leden door onzê luchtaanvallen zware verlie zen. Afzonderlijk vliegende Britsche vliegtuigen verschenen in de avond schemering boven het grensgebied van Noordwest Duitschland, ten gevolge van bommen leed de be volking geringe verliezen. Patrouillevaartuigen en afweer geschut van luchtmacht en marine schoten aan de kust van den At- lantischen Oceaan en de Noordzee 7 vijandelijke vliegtuigen neer. Pantsergrenadiers bij den eindstrijd om Barrikady in Stalingrad. In ti railleurs-linie stooten de grenadiers ver door op weg naar de Wolga. PK Herber-PBZ-R-P H m. ROME. 17 Nov. (Stefani) Het 906de communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt: „In Cyrenaica speelden zich giste ren tusschen Derna en Benghazi he vige gevechten af. Bij aanvallen van onze jachtvlieg tuigen op een. door de vijandelijke luchtmacht bezet vliegveld in Fransch Noord-Afrika werden eeni- ge op het veld staande toestellen in brand geschoten. Op weg zijnde vi.i- andeliike colonnes werden met zicht baar resultaat bestookt met machi negeweervuur. A Bij de Algerunsche kust heeft een formatie Italiaansche torpedovlieg tuigen een krachtig beschermd vij andelijk konvpoi aangevallen en twee schepen van middelbare ton nage tot zinken gebracht. Een onzer duik booten onder bevel van den lui tenant ter zee Carlo Forni drong tot de reede van Bone door en bracht aan een groot vijandelijk koopvaardijschip door kanonvuur ernstige schade toe. Zes van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van de operaties van den dag. DE MEENING VAN BERLIJN. De berichten van Duitsehe zijde over de militaire gebeur tenissen in Ndbrd-Afrika zijn nog steeds vrij beknopt, het geen niet behoeft te verwonde ren als men bedenkt, dat het geen zich op het oogenbük op dit strijdtooneel afspeelt, ei genlijk gezien moet worden als een positiekiezen voor den komenden fctrijd. Een strijd met als inzet de heerschappij in de Middellandsche Zee, welke van zulk een ontzag lijke beteekenis is voor het verloop van dezen oorlog. In zake de landing der Engel- schen en Amerikanen in N.W. Afrika en het terugdringen van Rommel's strijdkrachten, doen toonaangevende kringen te Berlijn steeds weer uitko men, dat de toekomst zal moe ten leeren of van de zijde der - tegenpartij de beteekenis hier van niet te veel is overdreven, Deze gebeurtenissen, zoo ver klaart men, zijn slechts te be schouwen als de proloog, van wat komen zal, aldus de Ber- lijnsche A.N.P.-correspondent. In den komenden strijd hebben de asmogendheden in Tunis een basis, die wegens haar ligging' van de grootste strategische beteé- kenis is. De strategische driehoek Tunis. Sicilië. Tripolis is een be langrijke factor in de heheer- sching van het centrale Mid.lel- lendsche Zeebekken ert de korte afstand, die Tunis van Sicilië seheidt, t.w. 150 K.M., is een be langrijk voordeel voor de ravi tailleering der Duitsehe en Itali aansche troepen in Noord-Afrika. De geallieerden moeten daarente gen hun voorraden over een af stand van eenige duizenden mijlen aanvperen. Aan Tunis als ravitaülleerings. basis hecht men in militaire krin gen te Berlijn groote beteekenis en doet utkomen, dat het voor Rom mel, met deze gunstige basis in den rug, overbodig was, om het be zit van Tobroek een strijd op leven en dood te voeren met het risico g„ heel of ten deele omsingeld te wor den. Bommel heeft het dan ook boter geoordeeld, Tobroek te ont ruimen en belangrijke installaties te verwoesten. De Enqelschen be vestigen. dat hun in Tobroek gee nerlei buit in handen is gevallen. Romimel heeft zich thans geheel yan de Engelsche achtei volgfers weten los te makep en is in de ge legenheid de gunstigste stellingen voor het voortzetter} van den te- geenstand te betrekken. In Fransch Noord-Afrika ont wikkelen de Anglo Amerikaansche operaties zich opvallend langzaam en het is niet uitgesloten, dat de oorzaak hervan eveneens gezocht moet worden in moeilijkheden bij de ravitailleering als gevolg van het feit, dat reeds vele transsport- schepen tot zinken zijn gebracht. De Engelsch-Amerikaansche lan dingtroepen zijn er niet in geslaagd Tunis vóór de_ troepen van de. As mogendheden binnen te rukken, waardoor deze laatste gunstige stellingen hebben kunnen betrek ken. In politiek opzicht acht men hier de gebeurtenissen in Fransch N. Afrika interessant wegens de on- eenigheid die in het kamp der tegenpartij duiwdelijk aan den dag is getreden. Darlan en Giraud worden door de Gaulle niet als be voegd erkend, terwijl eerstgenoem den op hun beurt de Gaulle even min erkennen. Gezaghebbende krin gen zien hierin een manifestatie van de tusschen Engeland en de Vertenigde Staten bestaande tegen stellingen als gevolg van botsende belangen. Darlan en Giraud zijn. hierbij te beschouwen als exponen ten van de Amerikaansche belan gen, terwijl Engeland de Gin!Ie op den voorgrond schuift om zijn belangen te behartigen. DE WAARDE VAN TUNIS. De landing van Duitsehe en Ita liaansche troepen in Tunis heeft op het Noord-Afrikaansche oor- logstooneel een nieuwen toestand geschapen, zoo verneemt het D.N. B. in aanvulling op het weermacht bericht, daar het bezit van Tunis voor de controle van den smiilen zeeweg van het Oostelijke naar het Westelijke deel van de Middel landsche Zee van groote beteeke nis is. Alleen reeds de aanwezig heid van Duitsch-Italiaansche strijdkrachten in Tunis en de per manente bedreiging van de troe penbewegingen der geallieerden door gevechtsvliegtuigen en duik- booten der spil werkt verlammend op de Britech-Amerikaansce ope raties. In den strijd om Cyrenaica werd Derna door de Duitsch-Italiaansche strijdkrachten ontruimd, nadat de met pioniers en vernietigingscom mando's vensterkte ravitaiileerings- afdeelingen alle militaire instal laties, in het bijzonder de voor het verkeer belangrijke' serpentines in den kustweg voor langen tijd had den vernield. Tweede Front en strijd in N. Afrika Rede te W uppertal WUPPERTAL Elberfeld. 17 Nov. Minister Dr. Goebbels is Dinsdagochtend in Duisburg aangekomen, waar hij /zich door de bevoegde instanties liet voor dichten over de schade der En- gelsche terreur-aanvallen. Des middags voerde Dr. Goeb bels het woord te Wuppertal. Bij mijn bezoek aan Duisburg, aldus de minister,, heb ik mi.i weer eens kunnen overtuigen van de voorbeeldige houding der bevolking van de Westelij ke Duitsehe provincies. Hier is inderdaad een geestelijke „West wall" van Duitsehe strijdvaar digheid opgericht tegen de ter reur van de Britsch-plutocrati- sche oorlogsophitsers en oor logsvoorbereiders. De algemeene toestand, zoo ver volgde Dr. Goebbels. heeft door de unieke historische, overwinningen der Duitsehe weermacht ook in den achter ons liggenden zomer een ken merkend anderen aanblik gekregen. De voorspellingen van den tegen stander tijdens den vorigen winter zijn door de Duitsehe wapenfeiten weerlegd op een wijze, die den vii- and den adem ontnomen heeft. Het Duitsehe volk vormt de voor hoede in een wereldhistorischen ti tanenstrijd tusschen de opbouwen de krachten van ons werelddeel en den steppenchaos van het bolsje wisme. De aanvalshandelingen van de Duitsehe weermacht, die ook in dit jaar nog in het geheel niet vol tooid zi.in. zijn met het grootste succes gepaard gegaan. Indien de vijand maanden geleden nog ge hoopt had. dat de Duitsehe aanvals- kracht geschokt en Duitschland de finitief in h'et defensief gebracht zou zijn. dan hebben de Dyitsche wa penfeiten deze illusies wel heel grondig ongedaan gemaakt. Noord-Afrika hadden de Engel- schen uitverkoren als het doel van een massalen aanval, gepaard gaan de met een overmacht aan men sehen en materiaal. Daar zij. zooalS de volkomen mislukte onderneming van Dieppe heeft aangetoond, niet bij machte zijn een invasie te on dernemen op het Europessche vas teland. en daarmee het tweede front op te richten, hebben zij zich een*plek van geringeren tegenstand uitgezocht, om hier in de lange De „Queen Elizabeth". het grootste stoomschip ter wereld, getorpe deerd. Het in het weermaehtbericht van 11 November genoemde vij andelijke schip, dat in het Noordelijk deel. van den Atlantischen Oce aan door een duikboot beschadigd werd, is naar uit een aanvullend bericht met bijzonderheden betreffende den aanval blijkt, niet een slagschip der „Queen Elizabeth"- klasse, doch het passagiersschip „Queen Elizabeth" van 85.000 brt. Bijgevolg wer'd het grootste schip ter wereld door een Duitsehe U-boot getorpedeerd. Scherl-archief Fellinga-Pax Holl. m reeks hunner onafgebroken neder lagen en aftochten althans den schijn van een militair beslissend resultaat te wekken. Ook de Amerikaansche actie te gen Fransch Noord-Afrika ligt in de groote lijn van dit streven. Bei de vormen slechts het bewijs, dat de vijandelijke mogendheden noch de kracht noch den moed bezitten, om de asmogendheden in haar vi tale militaire stellingen aan te val len. Een door de omstandigheden veroorzaakte aftocht in Noord-Afri- ke, hoe betreurenswaardig op zich zelf ook. vormt geen zoodanige ver andering van den algemeenen toe stand, dat daarmee een beslissing gebracht wordt in den porlog. Overigens zoo verklaarde Dr. Goebbels. is men thans vaak slechts in staat, de actie van den vijand te zien, terwijl de reactie van de as mogendheden nog slechts ten deele zichtbaar wordt. De jongste cijfers der tot zinken gebrachte Britsch Amerikaansche tonnage geven even wel reeds een duidelijk beeld van de gevaren, waardoor de vijand zijn in Noord-Afrika bedreigd actie wordt. Het tweede front. Ten aanzien van het tweede front iS het Duitsehe standpunt juist ge bleken. dat er tusschen de beloften, die Churchill onder druk van het Kremlin aan Stalin gegeven heeft, en de naakte feiten, een onover brugbare tegenstelling bestaat. Sta- lins hulpkreet om het tweede front is in Londen onverhoord gebleven. Elke vakman weet. dat het Europee- sche vasteland immuun is gemaakt fegen Engelsche invasiepogingen. Tot de bevolking zeide Goeb bels. haar heldhaftige houding een lichtend voorbeeld te ach- J Woorden van hart tot'hart (Van onzen specialen verslaggever) II A een enkel sober inleidend woord van den heer Noord huis. den leider van den BNO. ge sproken in de verplaatsbare micro foon. is nummer één aan de beurt. Een bejaard moedertje, met door agitatie rood-gekleurde wangen: diep buigt ze zich naar dat glimmen de wonderding, dat microfoon heet en dan hooren we hoe moeder Lau- rentius uit Vlaardingen plechtig met haar zoon Jan spreekt, die pan- try-boy is op de „Abbekerk" van de HollandAmerika-li.in: „Hier je moeder Jan, hoe maak je het? Waarom hooren we toch niets van je? Houje goed hoor.en toon je een echte Hollander. Schrijf je spoedig over het Roode Kruis. Jan? En de .groeten van vader en van Rie en van oom Cor. Dag Jan!"! Niemand hier weet waar Jan Lau- rentius op het oogenblik vaart. Mis schien op'den Pacific., misschien op den Atlantischen Oceaan., of in de Noordelijke IJszee. Maar als hij geluisterd heeft, dan hoorde hij z'n moeder. Heeft hij niet geluisterd, dan hoort hij het beslist van een maat. Het zal een groote dag ge weest zijn voor dezen zeeman. De volgende is reeds aan de beurt: de heer Noordhuis roept op: ..Hallo., hallo.. Nederlandsche zeelieden., wij roepen op Karei Lammers. vaart voor de KNSM. is hoofdwerktuigkundige.hier spreekt zi.in vader." En vader Lammers spreekt tot zijn zoon: „Met ons gaat het goed. jongen, groeten van je vader en van mo# Opa en opoe maken het ook best; hoe gaat het met jou? Schrijf ie gauw. Karei?" „Hallo., hallo.. Nederlandsche zeelieden, wij roepen op Wim Brou wer. En paoeder: „Dag Wim. dag jon gen, hier is je moeder. Hoe gaat het toch met je? We hebben maar één brief van je gekregen Wim. schrijf je gauw weer? We wachten er zoo op..1 Dag Wim..1" Vader blijft 't nyddelpunt. Vele woorden zijn hetzelfde. Tref fend is te mogen constateeren dat Vader nog steeds het middelpunt van het gezin gebleven is. ook al zwalkt hij duizenden mijlen ver van huis. Want de moeder vertelt aan vader dat Jansje nu al 5 gewor den is en dit jaar naar „het groote school" gaat. En ze vertelt er bij dat Nico haar toch zoo fijn helpt nu vader altijd van huis is. en haar een heele steun geworden is. Ook nü draait het gezinswereldje oni vader in de eerste plaats. De sensatie dezer uitzendingen is de spes patriae. De jeugd verslindt de microfoon, en vindt het een ge beurtenis van de eerste orde om daarin te mogen praten. De jongens zi.in op van de zenuwen als het hun beurt is. „Vader, kom je gauw thuis en krijg ik dan die groote spoor van je? Vader, ik ben niks stout meer hoor. Dag vader!" De een na den ander. Ieder krijgt een beurt. De heer Noordhuis is on vermoeid. ook al wordt het tropisch heet in het vertrekje en begint het er ondefinieerbaar te rieken Hunkerende harten. j|^i ERKWAARDIGE momenten. Als men z'n fantasie den loop laat ziet men in gedachten onze jongens op de vloot. Ziet men zè in de hut zitten, 't oor vlak bij de PARIJS, 17 Nov. De Fransche am bassadeur, de Brinon, heeft aan de Pa- rijsche pers verklaard, dat voor de ra vitailleering der Duitsehe troepen aan de Zuidkust van Frankrijk uitsluitend door henzelf wordt gezorgd. Een uit. zondering vormen daarop slechts de in Zuid-Frankrijk in ruime mate aanwe zige versche groente, hooi en derge lijke producten. Er wordt niet gerequi- reerd. Alles wordt gekocht en contant betaald. Ook autoreparaties, voor zoo ver de Duitschers deze niet zelf ver richten, worden betaald. v ten voor het geheele Duitsehe volk. De Führer heeft reeds meer dan eens verklaard, dat het uur der vergelding zal ko men en Engeland dan een ant woord zal krijgen, waarvan het thans zich nog geen voorstel ling kan maken. De Duitsehe eindoverwinning, zoo vervolgde Dl\ Goebbels. is slechts een kwestie van tijd. Het Duitsehe volk is vastbeslo ten om alle huidige kleine schommelingen van den krijgs kans en wisselvalligheden van den toestand, die nu eenmaal met eiken oorlog verbonden zijn. te boven te komen en alle krachten te vereenigen voor den beslissenden slag tegen de vijandelijke mogendheden op alle oorlogsterreinen. Het Duit sehe volk beschouwt den toe stand met eèn op realitéit ge baseerd optimisme, dat zijn grond vindt in de groote suc cessen der Duitsehe oorlogvoe ring. De Führer is thans voor het Duit' sche volk en voor de geheele be schaafde menschheid de waarborg der vrijheid van Duitschland en van een nieuwe ordening van het geteisterde Europa. In een histori sche synthese van superieur staats mansgenie en een veldheerschap, dat herinnert aan de klassieke voor beelden. geeft hij *zijn volk doel en richting in dit wereldhistorisch con flict. Van den Führer tot den laat- sten werkman, boer en grenadier, zoo besloot Dr. Goebbels zi.in rede. is thans de geheele natie vervuld van een heilig fanatisme om te wer ken. te vechten en te overwinnen. Maan op 15.23 22 Nov V.M. 1 Dec. L.K. vanavond om tot morgenochtend Maan onder 2.44 8 Dec. N.M. 14 Dec. E.K. NOGMAALS DE EDELSORTIE. Dezer dagen is in hooger beroep een beslissing gevallen in de zaak van den winkelier, tevens grossier in levens-' middelen, J. W. Roeloffs te 's-Graven- hage, Hazebroekstraat 62, die in be roep was gegaan van een vonnis van den inspecteur voor de prijsbeheer- sching, waarbij hij was veroordeeld tot een boete van f 2500 wegens het tegen ongeoorloofden prijs verkoopen van het „edelsortie blad van Hollandschen boden". Tevens was hem voor den duur van Srie jaren verboden vervangings middelen te vervaardigen of erin te handelen. Dit verbod werd nu bevestigd. De boete is evenwel zeer aanzienlijk ver hoogd en wél tot f 15.000. Ook werd de betaling van f 2500 proceskosten ge vorderd. De ernstige verzwaring van de oorspronkelijk opgelegde straf vindt zijn oorzaak in het feit, dat de prijsbe- heerschingsautoriteiten het in den han del brengen van een volkomen on bruikbaar vervangingsmiddel als een ontoèlaatbaren aanslag op het goed vertrpuwen van het publiek beschou. wen. De bedoeling om het voor een ver vangingsmiddel voor tabak te laten doorgaan, heeft duidelijk voorgezeten, terwijl het voor het gesuggereerde" doel absoluut waardeloos was. De hoijger beroep-tuchtrechter moest daarom een veel zwaarder vonnis wijzen, een von nis, tevens bedoeld als een ernstig® waarschuwing voor al diegenen, die waardelooze surrogaten fabriceeren en op de markt brengen. Nu de duisternis reeds vroeg in treedt kan men de taak van den postbesteller „verlichten" door brie venbus, huisnummer en bel met lichtgevende verf te beschilderen. J. C. Stevens-Pax Holland m radio. Luisterend haar Holland naar hun eigen vrouw, moeder of meisje. Stel je voorheelemaal uit Holland, dat ver, ongeloofliik ver weg is. Zoo ver. dat een hunke rend zeemanshart wel eens moede loos moet worden het ooit nog terug te zien. Wat moeten deze kerels van onze koopvaardijvloot dankbaar zijn als ze de stem van hun verwanten hoo ren. Wat zal er door hen heen gaan als ze „thuis" hooren praten Vandaar dat het onbegrijpelijk is dat de Nederlandsche reederijen aanvankelijk weigerden medewer king te verleenen aan deze BNO- uitzendingen. om tenslotte schoor voetend en zonder eenig enthousi asme toe te geven. Maar van dat alles trekken zich de Nederlandsche moeders en va ders en kinderen zich geen zier aan als ze knus bij meneer Noordhuis in het kamertje zitten. Zij vinden die microfoon, die hun stem de aardbol ronddraagt, veel en veel belangrij ker enis het dat ook niet? Een apie en een zwarte pop. Soms bii die uitzendingen, ver geet jé dat het oorlog is en in feite iedere uitzending een tragischen on dergrond bezit. Maar ook hier ont breekt bij de traan de lach niet. In tegendeel.menigmaal schatert een gulle lach op als Jansje of Katrien- tje of Frits aan vader vraagt of hij „straks" een mooie zwarte pop mee brengt. Of .een apie". Alsof vader heelemaal niets te doen heeft dan aan apies emzwarte poppen te den ken. \7 REEMDE wereld! Schepen va- ren op de oceanen, gevaarlijker meedoogeloozer. wraakzuchtiger en feller dan ooit tevoren. De zee is geworden een poel des verderfs voor duizenden en duizenden zee lieden. Nooit voorheen was de zee zoo gevaarlijk. Nederlandsche zeelieden varen, doorgaans in dienst van de naties die hen voor het „vuile werk" laten opdraaien. Op hen loert ieder mo ment van iederen dag de dood. De dood. die reeds zoo menig Neder- landsch zeeman overviel gedurende de laatste jaren. De leider van den BNO waar schuwt de Nederlandsche zeelieden. Hij wijst hen op de ontzaglijke ge varen die hen dreigen en maant tot voorzichtigheid, opdat zij toch voor gezin en vaderland behouden blij ven. Ook dat hooren deze varende Ne derlanders. verspreid over vijf we- relddeelen. Zullen zij voorzichtig ziin? Hun leven niet op het spel zetten voor een waandenkbeeld? Wij weten het niet. Wij weten alleen, dat de BNO hier een menschlievend werk ver richt van den eersten rang en dat honderden eenvoudige Nederlanders burgermenschjes en deftige heeren iedere week weer verschijnen in Den Haag om enkele woorden te wisselen met hem. die hun zoo dier baar is. Dan spreekt de vader met zijn zoon. de moeder met haar jongen, de jonge vrouw met haar verloof de. Woorden och ja onbe langrijke woorden en onbelangrijke dingen. Maar woorden, die glans en heiliging krijgen doordat ze zoo van hart tot hart gesproken worden. Woorden, die leven en die door den wereldaether gedragen worden, recht naar de harten van hen voor wie ze bestemd zijn. Voor deze uitzendingen komt de BNO de waardeering van de ge heele natie toe en zeker den geeste lijken vader van dit alles, den heer Noordhuis. die zich geen moeite te veel acht als het gaat om dit werk. dat zijn speciale liefde ver wierf. Moge nog menig vaderlandsch zeeman m staat gesteld worden de stemmen te hooren van hen. die hem dierbaar zijn. Geen schooner resultaat is er denkbaar voor hen die m Den Haag dit humaan werk verrichten. I

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1