De Amefiltaansche leveranties aan de Soujet-Unie Panthersprong naar Agadir Stadsnieuws HERMES-NIEUWS Marktberichten Zomer 1911 TIVOLI-THEA TER Aangrijpend filmwerk Helder I-Zandvoort- meeuwen I 2-5 HRC II-ZFCIII 5-1 Atlas wint de derby Morphy II wint oo over tuigende wijze Het Britsche kabinet gewijzigd Noodlottige botsing L. J. WOLS met „Pro Ecclesia et Pontifice" onderscheiden Het heeft Zijne Heiligheid den Paus, Pius XII, behaagd, het Jouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" te verleenen aan den heer L. J. Wols, geb. 27 Novem ber, 1870, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Fonds voor Uitkeering bij Over lijden onder Patronaat v. d. H. Joannes de Deo, te Den Helder. De heer Wols was sinds de oprichting in het jaar 1902 be stuurslid en nu reeds tientallen jaren voorzitter van het fonds, welk zich door zijn bezielende leiding in een gestadige groei mocht verheugen. In het Heldersche R.K. ver- eenigingsleven nam hg eveneens een vooraanstaande plaats in, zoo maakte hij zich voorheen zeer verdienstelijk o.a. als'voor zitter van het St. Lidwinazieken- fonds, voorzitter van het college van collectanten St. Petrüs en Pauluskerk, bestuurslid spaar bank St. Antonius van Padua, Bestuurslid St. Gerardus Ma- jella, enz. Door den Zeereerw. Heer Pastoor Koopman en het volledig bestuur van „de Deo" werd met zeer veel waardeering voor zijn arbeid! de onderscheiding met oorkonde Zondag J.1. overhan digd aan den heer Wols, thans tijdelijk geëvacueerd Kennemer- straatweg 469 A te Heiloo. „De Postmeester" is zeker één van de best geënscèneerde en gere gisseerde film van dit seizoen, het is een machtig, boeiend stak werk geworden van bijzondere kwaliteiten en voortreffelijk spel. Zelden hebben wij een film gezien, die een simpel gegeven op een aangrijpender wijze weergaf. Niets dan lof voor regis seur Gustav Ucicky, die in de diverse scènes op zoo'n meesterlijke wijze sfeer wist te scheppen, die een film heeft gemaakt, waarin het spel der acteurs zoo schitterend tot zijn recht kwam. Op een eenzaam poststation, er gens in de vlakten van Rusland, woont een postmeester met zijn schoone dochter en d e liefde, die deze beiden voor elkaar voelen, is die van twee menschen, die volkomen op elkaar zijn ingesteld. Een ritmeester ziet kan som op de schoonde Dimja indruk te maken en haar als bruid" mee te voeren naar Petersburg. Schitterend is de weer gave van de smart van den Post meester, wanneer hij afscheid van Zijn dochter moet nemen. In Petersburg gaat het Dimja ech-( ter verkeerd en haar leven is verre van vlekkeloos. Wanneer dit den Postmeester ter oore komt, gaat hij zijn dochter opzoeken, maar door Dimja wordt een scène op touw ge zet, waardoor haar vader een rad voor de oogen wordt gedraaid. Ge lukkig en tevreden keert hij weer huiswaarts. Maar hij, van wie Dimja werkelijk houdt, heeft de comedie ontdekt en stoot haar van zich, waarna Dimja de hand aan zichzelf slaat, maar zoo, dat haar vader moet denken, dat zi) in eer en deugd gestorven is.- En de postmeester, hoewel gebroken van verdriet, leeft toch verder met de illusie, dat zijn dochter hem niets dan vreugde er geluk bracht. Dit gegeven, een greep uit het rau we leven, werd verfilmd door een meester regisseur en gespeeld door een Heinrich George en een Hilde Krahl, op een realistische wijze, die treffend is. Heinrich George als de Postmees ter geeft een prachtig spel van een primitief menschep'11 cl. groot in zijn woede, klein als een kind, waar het de liefde voor zijn dochter betreft. Dè groote rol van dezen bekenden acteur. En d. jonge actrice Hilde Krahl als tegenspeelster, werd geïnspireerd door dit spel en bracht haar deel bij tot het schenpen van een filmwerk, dat op een bijzonder hoog peil staat. Th. Bijlsma Jr. Helder heeft, evenals het vorig jaar, den thuiswedstrijd tegen "de Zandvoortmeeuwen niet weten te winnen. Werd *r toen met 42 ver loren, ditmaal werd dat 52. De wedstrijd stond, over het alge meen genom op een laag peil. Behoudens eenige spannende momen ten en goed spel van de gasten voor de rust en het sensationeel kwar tiertje daarna, viel er voor den toe schouwer weinig te beleven. Velen zullen zich dan ook wel verweten hebben het koude voetbalterrein bo ven de warme huiskamer te verkiezen Als scheidsrechter Meyer, die de zen middag een slechten kijk op hands en buitenspel bleek te hebben, laat beginnen, mi .sen' wij bij Helder Kiesewetter en Rottier en bjj de gasten den eminenten spil Gerritsen. Zandvoortmeeuwen is al direct in den aanval en weet dat voorloopig ie blijven. Wij zien van hen goed aan- vals- en positiespel, waarmee de Hel- der-achterhoede de handen vol heeft. Eenmaal weet Kenter, door zich languit op den ba' te werpen, een doelpunt te voorkomen. Een tweetal corners, hoe goed ook door den Z.- l.buiten genomen, worden afgeslagen. Helder stelde daartegenover een paar ongevaarlijke aanvallen. Totdat zij plotseling een vliegensvluggen uitval doen. Fraai weet Dorlijn, invaller voor Rottier, den hem aangegeven bal voor het dóel te plaatsen, doch hoe magnifiek ea onverwachts de kopbal van Krab ook is, hij verrast den keeper niet. Helder komt nog maals gevaarlijk terug en het is weer Dorlijn. die Rottier heel goed vervangt, die den bal voor de voeten van Krab plaatst, doch deze schiet over. Helder schijnt dit voorloopig vol doende te vinden en laat het initia tief aan de Zand oortmeeuwen. Die bezorgen de H.-achterhoede een be nauwd kwartiertje door hun vlugge aanvalsspel. Z. krijgt een viertal' cor ners te nemen, waarvan de laatste door den l.binnen wordt benut, 01. Z. blijft domineeren en als iedereen denkt, dat de stand voor de rust zoo zal blijven, ondern-emt Helder in ce laatste minuut daarvan weer zoo'n vluggen uitval en de stand is, na een goed schot van Krab, 11. De eerste 20 min. na de rust is het spel, zoowel van Z. als van Helder, saai en er valt niets buitengewoons voor. Helder kon maar niet op dreef komen en ze missen Kiesewetter op de spilplaats, die de aanvalen zoo keurig kon opbouwen. Wel doen Himpers, Vonk en v. d. Bogaerde hun uiterste best, doch het lukt niet. Na dit eentonig intermezzo neemt Z. na een ongevaarlijken aanval de leiding, dank zij de medewerking van doelman Kenter, die vergat het boog- balletje van links uit de lucht te grijpen, 12. Helder wordt hierdoor wakker geschud en wij noteeren ln de volgende minuten een goeden kopbal van Dorlijn, juist in de han den van den keeper en een tweetal kansen, die Vonk niet had mogen missen. Het laatste kwartier onder gaat het spel een algeheele verande ring. Helder komt geducht opzetten en maakt nu spoedig gelijk, 22. (Dit keer een hopbal van Krab.) Haast werd het 32, doch het harde schot van Beekhoven sprong van den paal het veld weer in. Aan den an deren kant heeft Z. meer geluk en het is de midvoor, die Kenter van dichtbij passeert, 23. Bij den vol genden aanval ziet scheidsrechter Meijer een buitenspel goal over het hoofd, waardoor de l.binnen onge hinderd kon doelpunten, 24. In de laatste minuten.maakt de Z.-midvoor er nog 25 van. Veel doelpunten en een matige strjjd. HRC 2 is er in geslaagd om de voorspelling te doen uitkmen, alhoe wel we geen grootsch spel te zien kregen. Daarvoor we-d aan beide zijden te kort gespeeld, waardoor veel schietkansen niet benut werden. Als het spel begint zijn de eerste aanvallen voor de Zaankanters, doch de spelopbouw is zoo doorzichtig, dat het geen gevaar voor de Racing-ach- terhoede oplevert. Langzaam komt nu ook de thuisclub los en moet de Z.-keeper handelend optreden. De aanvallen van de roodjes houden aan en menigmaal zijn deze van geen ge vaar ontbloot; door slecht schieten van de H.-binnenspelers wordt niet gedoelpunt. Als het spel 20 min. oud is denken we het eerste punt te kunnen noteeren, doch De Vries mist voor open doel en het schot gaat over. Even later maakt deze speler zijn fout goed en geeft zijn club de leiding uit een scrimmage voor het doel der, Zaandammers. Nog geen minuut later is het weer de thuis club, die den stand verhoogt; bij een aanval van rechts is het de roode linksbinnen, die ei de laatste hand aan legt. Steeds houdt de druk op de Z.-veste aan en dank zij het goede spel van den spil wordt de stand op 0 gehouden. Vijf min. voor rust is de druk toch te zwaar en weet De Graaf met een keurig hard schot H. een veiligen 3—0 voorsprong te ge ven. De geblokte Zaankanters zijn evenwel niet ontmoedigd en zetten er alles op om tegen te scoren, wat hun dan ook spoedig gelukt. Uit een pracht voorzet van rechts is het de linksbinnen die den achterstand ver kleint tot 31. Kort hierna is heb rusten. Na de Ifltee is het spelbeeld vrijwel hetzelfde als in de eerste helft. Weer is het de thuisclub, die de lakens uit deelt en de gasten weinig aan bod laat. Doch de voorhoede kan het schot niet vinden. Eenmaal moet Blankwater nog handelend optreden, als uit een der sporadische aanval-, len der gasten de r.binnen een hard schot lost. De H.-keeper is op z'n post en weert het gevaar. In den resteerenden tijd weten De Vries en «te l.binnen Vries ieder nog éénmaal e scoren, zoodat het einde kwam met een 51 overwinning voor de thuisclub. Van Velzen en M. v. d. Hert, twee spelers, die nog maar kort geleden de Watervogels-achterhoede ver tegenwoordigden, waren nu als rechtsbinnen midvoor opgesteld; Jelle v. 't Hert stond back, Hollan der midhalf en Kuipar rechtshalf. Van welk standpunt men bjj Water vogels uitgaat, weten jvij uiteraard niet, maar dat deze opstelling een mislukking zou zijn, stond bij ons bjj voorbaat vast. Vooral v. d. Hert en Kuiper vormden een zwak punt, maar ook Hollander begreep van zijn taak niets. Daartegenover stelde Atlas een frisch, open spel en hoewel het op portunistisch van opzet bleek, was het voor de zwakke achterhoede der .kraaien" gevaarlijk genoeg om ver schillende „lekken" in hun defensie te fabriceeren. De doelpunten bleven niet uit, ze werden over het alge meen nogal gelukkig geboren; er kwamen er, wat krachtsverschil be- NEWS WEEK DOET ONT HULLINGEN. De strijd om de verdeeling van het Amerikaansche oorlogsmate riaal tusschen de geallieerden is wederom in volle hevigheid ont brand. Lyttelton's bezoek aan Was hington heeft vooral ten doel de Amerikanen van het nut van groo- tere leveranties aan Engeland en de Sovjet-Unie te overtuigen. Ook Moskou geeft van groote ontevre denheid blijk, daar nog nimmer zoo weinig materiaal aangekomen is als in den afgeloopen zomer. Bovendien wordt er van Sovjet- Russische zijde de aandacht op ge vestigd. dat tusschen „geleverd" en „aangekomen" een aanmerkelijk verschil bestaat. Het Amerikaansche tijdschrift News Week publiceert over deze kwestie thans een artikel, dat op grondige kennis van zaken moet berusten. Volgens den schrijver hadden de Ver. Staten zich ver plicht voor 30 Juni 1942 oorlogs materiaal ter waarde van 1 inil- liard dollar aan de Sovjet-Unie te leveren. Over het vervoer ontstond echter meeningsverschil, daar men van Amerikaansche zijde meende zijn plicht gedaan te hebben, als het materiaal in Amerikaansche havens voor verscheping gereed lag. Zoo lagen einde Juni i. d. Ver. Staten inderdaad goederen gereed, die 80 van de beloofde leveran ties vormden. Deze goéderen wach ten echter nog altijd op versche ping. News Week merkt verder nog op, dat van de convooien door de Noordelijke IJszee minstens de helft verloren gaat, hetgeen tot nieuwe meeningsverschillen aanlei ding gaf over de vraag wie de ver loren gegane scheepsladingen moet betalen. Roosevelt wilde van deze situatie gebruik maken om de Sbvjet-Unie nauwer aan de geallieerde oorlogs voering te binden. Hij stelde Stalin voor de Sovjet-Unie verder op grond van de leen- en pachtwet van materiaal te voorzien, als dit land leden in den oorlogsraad voor den Pacific en vertegenwoordigers in de verschillende organisaties voor de economische oorlogsvoering der geallieerden wilde benoemen. Stalin wee1» dit voorstel, aldus News Week, echter van de hand, daar zijns inziens eerst het front in Europa gevormd moest worden, voordat hiervan sprake kon zijn. trof ook wel te veel voor Atlas, maar feit was dat de Atlassers ze wisten uit te buiten en dat alleen is al een punt van groote beteekenis. Jan Wij- ker nam de eerste voor zijn rekening, een flinke schuiver verdween onhoud baar voor Clowting in het net. Jelle Post was ver opgedrongen en scoor de het tweede doelpunt, terwijl 't Hart, die steeds beter gaat voet ballen, nummer drie langs den Wa tervogels-doelman werkte. Nog voor de rust zorgde Wijker voor een vei ligen 40 voorsprong. In de tweede helft had Watervo gels haar elftal in de grabbelton ge deponeerd en het kwam daaruit ge heel anders te voorschijn. In ieder geval ging het nu beter, nog wej geen goed opgezette aanvallen, maar het spel werd nu toch grootendeels naar de Atlas-helft verplaatst eh succes kon op den duur niet uit blijven. De' zwartjes wisten tweemaal den Atlas-doelman te verschalken, zoodat de nederlaag, 42 nog eenigs- zins dragelijk aandeed, toen scheids rechter Stam voor het laatst floot. H.B.S. 3HERMES 0—6. Aanvankelijk zag het er in het geheel niet naar uit, dat Hermes een dergelijke groote overwinning zou gaan behalen. In onze voorbeschou wing hadden we, onbekend met de uitslagen van de vorige week, ge memoreerd, dat HBS 3 nag geen en kel punt had. Vorige week hebben zij echter Rans gezien met 30 van het sterke Alicante te winnen, zoodat de taak van Hermes heel moeilijk scheen te worden. De strijd gaat aanvankelijk over en weer en voor beide doelen ont staan gevaarlijke momenten. De rechtsbinnen der Bloemendalers schiet na mooi samenspel van de voorhoede juist over de lat. Even later kogelt de Hermes-rechtsbinnen eveneens juist over. Doelpunten blij ven echter nog uit. De wedstrijd draagt een eenigszins rommelig ka rakter, wat mede veroorzaakt wordt do r allerlei oponthoud. Tegen de rust is het Lastdrager, die met een mooi schot de score opent (10). Na de rust begint Hermes energiek aan te pakken, wat echter niet weg neemt, dat de HBS-ers gevaarlijR blijven. Doelman Broekhuizen ver spert hen echter n eermalei den weg. T nslotte komen de doelpunten aan den anderen kant. Het is v. d. Plas, die na mooi samenspel het vonnis voltrekt en de score opvoert tot 20. Hoewel er on dti tijdstip voor de HBS-ers nog n iets verloren was, vc slapt de tegenstand en de moed is er uit. In een oogenblik tijd breekt Lastdrager alleer, door en maakt no. 3. Weer eenigen tijd later is het Ottervanger, die op de lijn den bal nog juist weet te bemachtigen en ln het verlaten doel plaatst. (40). Driect na de middenbully snelt deze zelfde speler opnieuw door de verdediging heen, passeert den doel man en voegt het vijfde doelpunt aan de reeks toe. Hoewel Verfaille moet uitvallen, blijft Hermes in het offensief. Met tien man spelend wordt door Last drager na keurig doorzetten het zes de en laatste doelpunt gefabriceerd. Zoo komt het einde met een wel licht iets te groote 60 overwinning voor Hermes. waardoor zij CHC op den voet blijft volgen. Zondag werd voor de competitie van den Nedeil. Schaakbond, afdee- ling Noord-Hol and, 3e k'asse B, ge speeld Mo.phy 2Scha kmat 2. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: Morphy 2 Schaakmat 2 J. BeekN. Kaan 10 Th. AdriaanseG. v. Lognen 10 A. H. VerschuurJan Heidsma 10 J. BruinsmaK. de Vries 10 J. SmitT. de Jong 1 P KoedijkerA. v. d. Lubbe 01 G. de FeijterS. "Tanger 01 H. A. DorréJ. Veldman 10 A. CoppensJ. Lindeboom 10 J. A. KoLster—N. v. d. Abeele 1—0 8—2 SUCCES—ZAANDIJK, 1—2. Succes heeft als laatste in Afd. 3A het preadicaat „ongeslagen" moe ten prijsgeven en leed in den 8en competitiewedstrijd een 12-neder- laag tegen het nog immer sterke Zaandijk. De nederlaag was zeer zeker eer vol. omdat de wedstrijd de kansen op een overwinning voor Succes in hield. Denken we slechts aan eenige wonderbaarlijke reddingen en ont snappingen van het D.-doel. zoo wel in de le als in de 2e helft. Ook aan S.-zijde moest paal en lat Dorus bijspringen. Een en ander neemt niet weg, dat de Z.-overwinning wel verdiend mag worden genoemd, qua spel althans. Het was een aardige match en in de eerste helft waren de partijen volkomen aan elkaar ge waagd. Toch bleef de stand langen tijd blank. Jammer, dat een geheel pnnoodig terugspelen van den nog immer eminenten Succes-spil oor zaak was van het eerste Z.-doel punt. Van verren afstand schoot Rijkers op Posthumus terug, de zeer actieve linksbuiten reageerde on middellijk en door niet afhouden, kon hij den "bal bereiken en Pos thumus passeeren (0—1). Kort daarop doelpuntte de Z.-midden- voor bij een vlotten-aanval, direct uit een voorzet van den rechtsbui ten. Een fraai doelpunt (02). In de tweede speelhelft loopt Succes den achterstand in na een flitsenden aanval, waarbij Sshmitt na een 3-tal spelers te hebben om speeld. den teil voor de voeten van Metselaar le;S. die zyn kans benut (12). Weinige oogenblikken later •meenden we. wederom uit een voor zet van Schmitt. den gelijkmaker te zien komen, doch nu ging het leer juist naast de apal. Zaandijk beheerscht daarna de situatie volkomen, doch het weet niet verder te doelpunten. W1ER1NGEN POLITIE. .Verloren: een blauwe kinder handschoen en een portemonnaie inhoudende f 8.—. Gevonden: een gouden ringetje met initialen en een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen bij den gem. bode. „ZONNEKIND". Zaterdagmiddag en -avond gaf de „Vrije Kindergroep" uit Den Oever een tweetal uitvoeringen in Concordia te Hippolytushoef. En het moet gezegd worden: de heer Steeman heeft zijn klantjes goed onder den duim. De aanwezigen hebben een paar uur genoten van het zangspel en sprookje „Zonne kind" door Westra en Straatsma. Het geheel is een verhaal van goede en kwade kabouters, over Zonnekind en over elfen. Aardige décors en mooie costumeering zet ten het geheel veel luister bij. De kinderen gingen geheel op in hun rol en speelden vlot en zonder ha peren. Zoo goed, dat het bijna geen kinderwerk meer genoemd kan worden. Het zingen werd be geleid door mevr. WilmsBrink man, piano ?n mej. R. Bakker, viool. Beide dames hadden aan het eind van den avond een welve- diend applaus te incasseeren. C. Dekker. UITVOERING O.K.K. J.1. Zondag gaf de Mandoline club „Oefening kweekt kunst" in „Concordia" een uitvoering voor kunstlievende leden. Nadat de voorz.-dir. voor een eivolle zaal 't welkomstwoord had gesproken bracht O.K.K. een drietal muziek nummers ten gehoore, welke goed werden uitgevoerd. Daarnt werc. door de tooneelclub voor het voet licht gebracht het tooneelstuk in 3 bedrijven: „Westerman en Zoon". De rollen werden op uitstekende wijze vertolkt. Alles bijeen gent» nten een goed geslaagde avond. (C. Dekker) GEZELSCHAP DE BOOIJ. „LAAT IE FIJN ZIJN". Den Oever. Op Zaterdag 21 en Zondag 22 Nov trad alhier in Hotel „Wiron" op het ge zelschap Albert de Booij. Hieraan werkten mede Rita Breton, coloratuur zangeres, Professor Murray en Mr Cordi, accordeon-virtuoos. Het leeu wenaandeel werd door de Booij gege ven. Met zijn praatjes en liedjes had hij het publiek spoedig veroverd Trouwens zijn geheele optreden ken merkt den waren artist. Mej. Rita Bre ton kon ons minder bekoren. Haar Alle leidende Engelsche bladen publiceeren uitvoerige commenta ren op de veranderingen in het Britsche oorlogskabinet. De Times constateert, dat de belangrijkste verandering is de benoeming van Cripps tot minister voor de vlieg tuigproductie, waarbij Cripps ont last is van de directe deelneming aan de verantwoordelijkheid voor de oriënteering en controle der politiek. De Manchester Guardian «chrijft. dat men ten aanzien van de veranderingen in de regeering niet zoozeer verrast is over het uittreden van Cripps uit 't oorlogs knbiref a's over het lid worden van Morrison. De Daily Fxpress schrijft, dat een wijziging in de regeering in dit stadium van den oorlog niet verwacht werd. De toenemende po pulariteit van Morrison is door deze verandering duidelijk aan den dag getreden. De Daily Herald ziet in deze ka binetswijziging een versterking van het oorlogkabinet. Cripps. die de natie na zijn terugkeer uit Mos kou vergast heeft op zijn radiore devoeringen, heeft als leider van het Lagerhuis minder successen kunnen boeken. De politieke cor respondent van de Dai^y Express schrijft, dat Lord Cranborne ge noemd is voor de functie van On derkoning ln Indië. BURGEMEESTER VAN MAAS TRICHT NAAR HET OOSTFRONT De burgemeester van Maastricht, mr. L. Peeters. zal binnenkort naar het Oostfront vertrekken. stemgeluid was tegenover de piano wat aan den lagen kant. Ook het overtolli ge vibreeren doet niet aangenaam aan. Professor Murray liet aardige staal tjes zien van telepathie. Mr. Cordi toonde als accordeon-virtuoos zijn kun nen. We hadden echter graag een an der gènre gehad bij de keuze der num mertjes. Het publiek beloonde het ge- bodene met een dankbaar applaus. J. v. Glabbeek. ANNA PAULOWNA LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: Jac. Zas- burg en echtg. Zandvaart 22 van Bergen, Russenpl. 2; M. Blaauboer Jimmink, Lotweg 40 van Schagen E 74; mej. W. Beumer, Stations weg 17 van Zaandam, Oostzijde 42; E. BruggeGroen, Benedenbuur! 14 v. Weststellingwerf. Oldelamer 29; Joh. Stolk en gezin, Stoomweg 87 van Den Helder, Anjelierenstr. 7; A. ^ijsenAmbuul, Nieuweweg 20 van Den Helder, Langevliet 70; A. H. SlootwegBrouwer, Molen vaart woonschip t. o. 281 van Nieuwer Amstel, Nieuwe Karsel. 50 mej. A. M. Baars, Molenvaart 385 van Haarlem, Badelochstraat 28; J. Brinksma en gezin, Nieuweweg 33 van Den Helder, Middenstr.50; J. van den Broek en gezin, Zand vaart 111 van Den Helder, Bego- niastr. 83; Wed van der Woude Dassen en gezin, Balgweg 51 A van Den Helder, J. v. d. Veerstraat 16; mej. M. Geijer, Nieuweweg 11 van Heemskerk, Kerkelaan 79. Vertrokken personen: mej. K. Müllernaar Porz am Rhein (Dl.); mej. C. Peudeman naar Wieringer meer, Wieringerwerf, woonark Dubbele tocht; G. ten Boekei naar Haarlemmermeer. Cruciuiusdijk 34 Vijfhuizen; J. Bolland naar Apel doorn, Boschkampweg; mej. E. Bu- ter naar Alkmaar. Spoorstraat 7S: A. Oele naar Amsterdam, Albrecht Dürerstraat 11; mej. A. Klaij naar Beemster, Westenpad 1; O. Hoek stra naar Zijpe, Schagerbrug E 173; P. MolenaarKeijzer naar Alk maar. Tienenwal 36: P. J I.eenaars naar Den Helder, Achterbinnenha ven 17; Joh. van Barnevelde naar Heemstede, Kadijk 7. Vijfjarig meisje onder vaU lende lantaarnpaal terecht gekomen. Toen een vrachtauto gister middag in de Kloosterlaan te Breda wilde draaien, kwam de laadbak van de auto tegen een lantaarnpaal aan. De paal knapte af, met het noodlotti ge gevolg, dat hij op het vijfja rige meisje S. viel, dat met haar moeder aan de deur stond. Het kind werd ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar het in den loop van den middag is overleden. f r VAN DE MELKWAGEN GEVALLEN. Het 8-jarig zoontje van de schil der Smit te Dedemsvaart, kwain, toen het op een rijdende melkwa gen wilde klimmen, in de Moer- heimstraat zoodanig te vallen, dat het op slag dood was. DE AMERIKAANSCHE VERLIE ZEN IN AFRIKA. Het Amerikaansche ministerie van oorlog, aldus een D.N.B.-be- richt uit Lissabon, heeft volgens den Ëngelschen nieuwsdienst als de Amerikaansche verliezen bij de beginlanding in Noordafrika op gegeven 1910 gesneuvelden, gewon den en vermisten. Deze verliezen zijn grootendeels ontstaan bij de inneming van Oran en Casablanca De vernisten zijn naar alle waar- schij lijkheid in meerderheid ver dronken. DIKHUIDEN ALS TRACTOREN. Berlijn, Nov. (V.P.B.) Op de Lüneburger Heide worden thans olifanten gebruikt om een verwaar loosd bosch te rooien. Hagenbeek stelde daartoe twee Indische dik huiden ter beschikking. Ganaudi en Roma zijn eigenlijk circusartisten, maar evenals hun soortgenootcn in het tropische vaderland helpen zij gaarne bij het vellen van hoornen. Onder leiding van hun dresseur rukken de dieren dikke stammen uit den grond en leggen deze net jes op stapels. Ook hier bleek, dat de olifanten zich op een of andere wijze verstaanbaar kunnen maken. Vaak steken zij de koppen bij el kander om vervolgens tesame» de slurven om één boomstam te slaan. Tot nu toe hebben Ganaudi en Ro ma reeds twintig morgen terrein voor den landbouw ontgonnen. Nog vijftig morgen komen het volgend voorjaar aan de beurt. PALEIS VAN THEODORIK DE GROOTE ONTDEKT. Opgravingen te Ravenna. Rome, Nov. (V.P.B.) In de om geving van Ravenna worden door het Duitsche Archaelogische Insti tuut momenteel belangwekkende opgravingen verricht. Bij Saetta werden de resten van een groote, laat-Romeinsche villa ontdekt, die in den tijd van Theodorik den Groo te verbouwd is. Scherven van aar dewerk wijzen op bewoning in de zesde eeuw. Naar de jachttooneelen, waarmede de muren versierd wa ren, gaat het hier waarschijnlijk om een jachtslot van den grooten Gotenkoning. URK, 20 Nov. De prijzen waren heden: snoek baars 68 ct., roode baars 36 ct., groote voorn ct. en kleine voorn 22 ct., alles per kg. SPANNENDE EPISODE UIT DEN STRIJD OM MAROKKO. Agadir 1911 Dreigend ligt de panther op de reede van de M» rokkaansche havenstad. Het Duit sche oorlogsschip is slechts een nietig stipje in de eindelooze wa teren van den Atlantischen Oce aan. En toch brengt de sprong, die de Panther naar Agadir maakte, geheel Europa in spanning. We derom dreigt de strijd om Marok ko het oude werelddeel in vuur en vlam te zetten. Sedert Frankrijk omstreeks 1830 de geleidelijke verovering van het naburige Algerië begon was Marok ko 'n twistpunt der groote mogend heden. Vele Europeesche staten hadden belangen in het vrijwel onbekende land, dat door zijn lige ging^tusschen twee "zeeën een sleu telpolitie innam. Spanje sloeg be geerige oogen op het Rifgebied qan de overzijde van de Middel- landsche Zee, Engeland dacht aan Gibraltar, Frankrijk aan Algerië en ook Duitschland kon niet af zijdig blijven. Hun onderlinge ri valiteit was zelfs zoo groot, dat Marokko's onafhankelijkheid in 1880 door de betrokken machten plechtig gewaarborgd werd. De Entente Cordiale van 1904 veranderde het aangezicht der Marokkokwestie. Engeland en Frankrijk werkten in het vervolg samen, waarbij Engeland aan Frankrijk de vrije hand liet in Marokko in ruil voor concessies in Egypte. De inlijving van Marok ko bij het Fransche koloniale rijk was nu nog slechts een kwestie van tijd. Tweemaal trachtte Duitschland dezen gang van zaken te verhinderen. In 1903 bracht kei zer Wilhelm een demonstratief be zoek aan Tanger. Maar reeds het volgend jaar kreeg Frankrijk op de conferentie van Algericas het recht de politie en staatsbank in Marokko te organiseeren. Eenigen tijd heerschte rust en de Fransche invloed nam gestadig toe. Enkele -jaren later, in 1911, bracht de span ning om Marokka Europa echter wederom op de grens van vrede of oorlog. Sherif Moela-Hafid werd door op roerige- stammen in zijn hoofdstad Fez bedreigd. Een Fransch leger rukte tot ontzet op en bereikte Fez. Nu trachtte Duitschland voor een laatste maal ln te grijpen. De Panther deed zijn sprong naar Agadir. Het oorlogsgevaar bereikte een hoogtepunt. Maar ook ditmaal werd het gevaar bezworen, toen Duitschland na lange onderhan delingen het Fransche protectoraat erkende tegen afstand van c-en deel van Fransch Kongo. De Panther had zijn taak vol bracht en vertrok weer naar Noordelijke wateren. Agadir ge raakte in vergetelheid. Totdat de oogen der wereld zich thans voor de tweede maal in deze eeuw op de Marokkaansche havenstad rich- ten. i

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3