Hoog water in den Kaukasus BOEIEN UIT BON BEDRIJF BEZET DAGBLAD VOOR heldersche editie Berlijn over Mussolini's rede r— Verduister i Twee Hederlandsche schepen verforen gegaan De havens van Noord-West-Europa na den oorlog 87ste Jaargang. No. 11970 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar VRIJDAG 4 DECEMBER 1942 DUITSCH W> EERMACHTSBER1CH7 Britsche kruser in den grond geboord Bolsjewistische afdeeiingen in de Kalmukkensteppe afgesneden Radiotoespraak van admiraal Platon Goebbels in Das Reich Zeegevecht bij Salomonseilanden Overheid maakt gebruik vao bijzondere bevoegdheden EK. O.J6 UUr LK Uitg.N.V. Uitg. MIJ. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratieboreanx: SCHAGEN; Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. - DEN HELDER: KoniiKstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen).ALKMAAR: Voordam 9. Tel. 3330. Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. - Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bii contract, binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. onl. on aanvr. r HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 3 Dec. (DNB). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: In den Kaukasus zijn de ge vechtshandelingen door hoog water en onbegaanbare wegen ernstig be lemmerd. Desondanks zijn op eeni- ge plaatsen plaatselijke gevechten met den hardnekkig aanvallenden tegenstander geleverd, waarbij de bolsjewieken zware verliezen leden. Sterke vijandelijke .strijdkrachten zijn ten Noorden van de Terek in tegenaanvallen teruggeworpen. Een cavalerieregiment werd uiteenge slagen. talrijke gevangenen en buit •werden binnengebracht. Gevechts vliegtuigen achtervolgden den vluch tenden tegenstander en vernielden talrijke wapens en voertuigen. In de Kalmukkensteppe sloten Duitsche gemotoriseerde troepen na verrassende, over grooten afstand strekkende omvatting, de achter - waartsche verbindingen der bolsje wieken af en vernietigden verschei dene kölonnes. Ook gisteren mis lukten nieuwe aanvallen van sterke formaties infanterie en tanks van den vijand in het Wolga-Don-gebied door den taaien tegenstand der Duitsche en Roemeensche troepen. In samenwerking met sterke Duit sche en Roemeensche luchtstrijd krachten werden den vijand zware, bloedige "verliezen toegebracth en alleen tusschen Wolga en Don 60 tanks vernield. In den sector Kalinin en ILmen- meer weerden formaties van leger en luchtwapen in zware afweerge- vechteji alle vijandelijke aanvallen, deels in tegenaanvallen, bloedig af en vernielden 106 tanks. Aan het front van de IJszee wer den troepenconcentraties der bolsje wieken door luchtaanvallen uiteen gedreven. Stad en haven van Moer- mansk en Kola werden zwaar ge troffen. In den tijd van 11 tot 30 Novem ber werden 309 bolsjewistische vlieg tuigen vernietigd. 220 werden neer geschoten in luchtgevechten Tl door afweergeschut en 15 door troe pen van het leger. De overige wer den op den grond vernield. In den zelfden tijd gingen aan het Oost front 83 eigen toestellen verloren. In het Westen van Cyrenaica bracht het luchtwapen den vijand wederom zware verliezen aan ver kenningstanks en kolonnevoertui- gen toe. De haveninstallaties van Tobroek* vormden in den afgeloo- pen nacht hei»doel van zware bom- bardementsaanvallen. Bij plaatse lijke gevechten in Tunesië zijn 200 gevangenen binnengebracht. 34 tanks en 6 verkenningstanks wer den vernield. De vijandelijke ravitailleeringsha- vens in Fransch Noord Afrika zijn voortdurend uit de lucht aange vallen en vrij' groote vernielingen werden tot stand gebracht. Een Duitsc^ie duikboot heeft in het Westen van de Middellandsche Zee door torpedotreffers een Brit sche kruiser van de London-klasse in den grond geboord. Voor de kust van Algerije is een Britsche torpe- dóbootjager door bommen getroffen en door de bemanning verlaten. Een bewakingsvaartuig werd tot zinken gebracht. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht aanvallen gedaan op, West-Duitschland. In eenige plaatsen in het Rijn-Mainge- bied ontstond geringe schade aan gebouwen. 5 Vijandelijke vliegtui gen werden neergeschoten. Aan de Zuidkust van Engeland hebben Duitsche jagers overdag spoorwegdoelen en troepenonder komens bestreden. TUSSCHEN DON EN WOLGA. Het offensief dat door de Sovjets een week geleden tusschen Don en Wolga is begon nen is hufi op zware verliezen komen te staan. De Duitsche te genaanvallen van 1 Dec. sloegen hen terug tot ach ter hun uitgangs stellingen. De aan val en tegenaan vallen vinden plaats in de groo te bocht van de Don ten Zuidwes ten van Stalin- grad. BERLIJN. 2 Dec. (ANP). Naar het oordeel van Duitsche politieke kringen vormt de rede van Musso lini het buitengewoon doeltreffende antwoord op de niet te qualificee- ren aanvallen van den Britschen minister-president. Churchill. op 't Italiaansche volk en Mussolini per soonlijk. Men zegt hjer. dgt de rede ook in het buitenland de aandacht zal hebben, die haar toekomt op een oogenblik. dat de tegenstanders der mogendheden van het pact van drie in het inwendige erf uitwendige front der jonge volken meenden te kunnen binnendringen. Daarbij is. zooals uit Mussolini's rede duide lijk blijkt, sprake van een poging met ondeugdelijke middelen op een ondeugdelijk object. In de Wilhelmstrasse werden de vertegenwoordigers der buitenland- sche pers van de rede in kennis ge steld door den leider van de persaf- deeling van het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken. Zij heeft, aldus wordt geconstateerd, grooten in druk gemaakt. k De Berlijnsche pcjjtendbladen worden geheel beheerscht door de rede van Mussolini. De verklaring, dat Italië met Duitschland den strijd tot de eindoverwinning zal voortzetten, wordt in de pers naar voren gebracht, terwijl Mussolini s verklaringen ten aanzien van de re de van Churchill een passend man nelijk of Romeinsch antwoord wor den genoemd. Terwijl Mussolini langen tijd zweeg, aldus de Deutsche Allge- meine Zeitung. meenden de kringen rondom Roosevelt en Churchill hun agitatie te kunnen voeren. Met zi.in rede. die uiting geeft aan een on voorwaardelijke vastberadenheid en vertrouwen op de overwinning, heeft de Duce zich tot woordvoer der van zijn volk gemaakt op een oogenblik. dat de oorlog door de Engelsche luchtaanvallen op Itali aansche steden en door den mili tairen toestand in Noord-Afnka bui tengewoon zwaar op Italië drukt. De Voelkischer Beobachterschrijft: ..Het was de Romein Mussolini dien wij gehoord hebben. Hij bezlt de kracht en de hardheid die den grondslag der geheele Romeinsche geschiedenis vormen. Het Italië van thans zal bewijzen, dat in ziin ade ren het bloed der oude Romeinen vloeit." De Berliner Boersenzeitung zegt. 'Als een waar volksleider plaatste Mussolini zich tegenover den man. die bereid is de belangen van ziin volk op te offeren aan die van ziin bevoorrechte klasse en van de in ternationale joden achter scoer- Over den Franschen staatszender heeft admiraal Platon Dinsdag tot de officieren en soldaten in Fransch Noordafrika een toespraak gericht, waarin hij het verraad van ver scheidene hooge Fransche legeraan voerders. generaals ea officieren geeselde. die gehandeld hebben te gen het bevel van maarschalk Pé- tain in en die zich hebben aange sloten bü den Angelsaksischen aan valler. Zij beweerden Frankrijk te willen bevrijden, doch hadden slechts persoonlijke belangen op het oog. Maarschalk Pétain heeft het vonnis over hen uitgesproken en hun de Fransche nationaliteit ont nomen. Admiraal Platon noodigde de officieren en soldaten in Fransch Noordafrika uit over deze verraders eveneens het vonnis uit te spreken. Hij zeide: ..Uw plicht als soldaten is het hen niet te gehoorzamen, het zijn rebellen." Voorts riep hij de officieren en soldaten op zich door voortdurend lijdelijk verzet te kee- ren tegen de bevelen van deze ver raders. De maarschalk en de regee ring zullen een nieuw nationaal le ger opbouwen, dat het Fransche imperium zal heroveren. Vulling voor de magen In het Noorden. Een transport met kommiesbrood Is in een fjord in het hooge Noorden aangekomen en wordt van hand tot hand uitgeladen PK Boeckman-Sche-F-P H m NAAR EUROPEESCHE SOLI DARITEIT. Minister dr. Goebbels schrijft in zijn Wekelijksche hoofdartikel in Das Reich, dat een eensgezind Eu ropa het schrikbeeld der Engelsche buitenlandsche politiek is geweest, zoo lang er e~n Engelsche geschie denis bestaat. Het is begrijpelijk, dat de Euro peesche solidariteit, zooals wij die voorstaan, als gevolg van den oor log aan een reeks beproevingen onderhevig is, die de Engelschen uit alle macht pogen te verergeren Zij probeeren Europa uit te honge ren en schuiven ons de schuld voor de onvermijdelijke gevolgen van hun cynisch optreden in de schoe nen. Men moet natuurlijk verschil maken tusschen oorlog en vrede, maar het behoeft geen betoog, dat Europeesche solidariteit weliswaar den deelnemenden stalen zekere offers oplegt, maar tevens ook een ongekenden bkfei op economisch, cultureel en sociaal gebied zal doen ontluiken. Wij wonen tegenwoordig een mi litair drama bij, dat over leven en dood van onze moderne bescha- waarden der havenuit^reidingen. ving en cultuur beslist. Het gaatf omvang van den té verwachten g niet aan dat men de hoop koestert na den oorlog weer te kunnen be ginnen, waar men tevoren is op gehouden. De burgerlijk-liberale DARLAN VORMT EEN RIJKSRAAD. BERLIJN. 2 Dec. (DNB). Ad miraal Darlan heeft, naar de Engel sche berichtendienst meldt, in Fransch-Noordafrika een rijksraad in het leven geroepen, die de be langen van het Fransche imperium moet vertegenwoordigen. Admiraal Darlan heeft als hooge commissaris voor zichzelf aanspraak gemaakt op de prerogatieven van chef van den staat. De nieuwe rijksraad vormt de organisatorische structuur voor de uitoefening van de regeeringsmacht In den raad ziin de verschillende ge bieden van Fransch-Afrika verte genwoordigd. door de gouverneurs generaal, de residenten van Fransch Afrika. men. Alleen wie volkomen zeker van zijn volk is. kan zoo openhartig spreken als Mussolini gedaan heeft. Hij heeft bevestigd, dat Italië door Britsche terreur en woordkanonna- des niet beroofd kan worden van zijn vertrouwen in de groote kracht der jonge volkerf en dat het tot aan de overwinning en daarna aan Duitschlands zijde zal opmarchee- ren." Aan het Oostelijk front Een Duitsche stoottroep in een loop graaf gereed voor het gevecht PK Hermann-0 H-P H m wereld is voorgoed voorbij. Europa staat voor de keus eindelijk tot bezinning je komen öf zijn bestaan verloren te zien gaan door de overstrooming uit het Oosten. Wij weten, dat Europa zonder ons niet kan bestaan, maar wij weten evenzeer, dat wij het zonder Europa niet klaarspelen. Onze con slructie van een nieuwe Europee sche orde leidt via de notoire ont beringen van het heden naar een werkelijken uitweg uit het a!ge- meene Europeesché dilemma. Hoe moeilijk de strijd ook moge zijn, hij moet en zal tot het zegevie rend einde wordfen voortgezet. EEN BILLIJKE VERDEELING, DER TE VERWERKEN GOEDEREN! N Het wederom «doen opleven van de bedrijvigheid in de Europeesche ha vens zal na afloop van den huidigen oorlog voor zoover dit thans kan -wor den vastgesteld, gemakkelijker en met meer kracht kunnen plaats vinden dan na den vorigen oorlog. Men houdt zich, zooals „Der Deutsche Volkswirt" schrijft, reeds thrans overal bezig met de technische mogelijkheden en voor- De goede renomslag laat zich thans nog niet schatten, zoodat voor verkeerde in- vesteéringen gewaarschuwd moet wor den. In de aanwezige havencomplexen bevinden zich ongetwijfeld nog veel reserves, die gemobiliseerd kunnen wor den door een versterkte rationalisatie en mechanisatie, alsmede door een betere economische uitrusting van het geheele haven apparaat. Op deze wijze kan de te verwachten ontwikkeling vUn een haven worden nagegaan, voor dat men zich te spoedig zou gaan wij den aan kostbare problemen. Na den oorlog moeten in de eerste plaats vrachtschepen gebouwd worden en ook dat zal' nog wel eenigen tijd vergen. Zooals „Der Deutsche Volks wirt" schrijft, kan men van meening zijn, dat het b.v. in de West-Europee- sche havengroep niet meer tot den voor den oorlog bestaanden scherpen» concurrentie- en machtsstrijd zal ko men. De te verwerken hoeveelheid goe deren kan zoo groot worden, dat ge dacht kan worden aan een billijke ver deeling over de vijf groote havens van Noord-West Europa. Het zou echter volgens genoemd tijdschrift zeer on juist zijn om het overzeesche verkeer te concentreeren in een of twee ha vens en even verkeerd zou het zijn om het zeeverkeer te veel te verbrokke len. In ieder gevtlv zal de positie der havens van Noord-West Europa ook in de toekomst bepaald moeten worden door werkelijke prestaties. ZWARE VERLIEZEN VOOR VIJANDELIJKE VLOOT, TOKIO, 3 Dec. Het Japansche Keizerlijke hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat Japansche torpe dobooten in den nacht van 29 op 30 November Anierikaansche vloot eenheden in de nabijheid van de haven van Loenga op Gualdalca nar hebben aangevallen. De Ame rikanen leden de volgen-de verlie zen: Tot zinken gebracht: e?n slag schip, een kruiser en twee torpe- dobootjagers. In brand geraakt: twee torpedo- bootjagers. Aan Japansche zijdq ging een tort.pedobootjager verloren. Het Amerikaansche vlooteskader bestond vrijwel uitsluitend uit schepen van de' Atlantische vloot De tot zinken gebrachte zware kruiser behoorde tot de „Augusta klasse. Zoowel deze kruisers als het tot zinken gebrachte slagschip maakten een maand geleden nog deel uit van een gevechtseskader in het central,e deel van den At lantischen Oceaan. Deze slag wordt van Japansche zijde officieel de „nachtelijke slag van Loenga" genoemd. De Amerikaanscihe slagvloot heeft hiermede, volgens de opgaven van Tokio, dopr de actie der Japan sche weermacht haar tiende slag schip zien zinken, waarbij nog drie slagschepen onherstelbaar werden beschadigd hij Pearl Harbour, Daar bovendien een Italiaansche duikboot nog twee andere Aineri kaansche slagschepen tot zinken heeft gebracht,gingen in dezen oorlog in het geheel 15 Ameri kaansche slagschepen verloren. In de Japansche opgaven is ove rigens ook de ,',Utah", welke als doelenschip bij schietoefeningen jverd gebruikt, als slagschip mee geteld. Toen de Vereenigde Staten op 8 December 1941 in den oorlog wer den betrokken, hadden zij (wan neer men de „Utah" niet medere- kent) 18 slagschepen in dienst en 23 in aanbouw. Van* deze laatste zijn er wellidht sommigen later tot vliegkamipse-hepen bestemd. BULGARIJE KOOPT OORLOGS- MATERIEEL. SOFIA. 2 Dec. De minister van financiën. Bojilof. heeft aan de So- branja twee nieuwe wetsontwerpen voorgelegd. In het eerste wordt ge zegd: de internationale toestand eischt maatregelen voor een zoo volmaakt mogelijke uitrusting van het Bulgaarsche leger. De minister van oorlog wordt derhalve gemach tigd credieten voor de leverantie van oorlogsmaterieel ten bedrage van twee milliard lewa voor den duur van drie jaren op te nemen. Het tweede ontwerp behelst, dat alle export- en importgoederen -wor den belast met een bijzondere hef fing van 2.5 Der mille in vredestijd en 5 per mille in oorlogstijd ten gunste van het Bulgaarsche Roode Kruis. SPECIALE GERECHTSHOVEN IN FRANKRIJK. Met ingang van 4 December wordt op grond van een nieuwe wet bij alle appèl-gerechtshoven een speci aal gerechtshof ingesteld, waarvoor alle misdrijven en misdaden behan deld zullen worden, die ten doel hebben het communisme, de anar chie en de nationale en sociale ont binding te begunstigen. In Jpli van dit jaar zijn den secr. -gen. van tiet Dep. van L. en Vissch. bijzondere bevoegdheden toegekend ten behoeve van de voedselvoorzie ning. Deze bevoegdheden zijn ge richt tegen boeren, die schromelijk tekort schieten bij de vervulling van hun taak: medewerking aan de voedselvoorziening. Dat de overheid niet heeft geaarzeld van haar bij zondere bevoegdheden gebruik te maken is reeds bij vele gelegen heden gebleken. Zoo is sinds Juli aan een reeks veehouders, die veel te weinig melk hebben afgeleverd of op bei&alde wijze. b.v. door clandestienen verkoop, melk aan het normale distributieproces heb ben onttrokken, de plicht opgelegd tot inlevering van een niet gering deel van hun veestapel. In gevallen, waarin de boer zijn verplichtingen tot in- of aflevering van producten niet of onvoldoende nakomt, kan herri namelijk op grond van het fc>e sluit, waarbij de bijzondere bevoegd heden werden toegekend, inleve ring van andere producten worden opgelegd. Het besluit heeft tevens de mo gelijkheid geopend tot nog strenge re maatregelen. De sacr.-gen. kan landbouwers of veehouders, die zich aan zeer ernstige overtredingen schuldig hebben gemaakt, of wel hun bedrijf zoo slecht, voeren dat zij niet langer tot deelneming aan de verzorging van de voedselvoor ziening kunnen worden toegelaten het gebruik van hun gronden of bedrijf ontzeggen. De tallooze waar schuwirge*i. jn den vorm van stren ge strafferi van de tuchtrechters en van het opleggen van leverings plicht. zijn blijkbaar nog niet vol doende geweest. De overheid heeft dan ook thans voor de eerste maal gebruik gemaakt van haar bevoegd heden. die nog verder gaan dan het opleggen van de verplichting tot inlevering van' een deel van den veestapel. Bij beschikking van den secr.-gen. zijn thans twee»boeren in de provincie Noord-Brabant, die zich aan zeer ernstige overtredingen hebben schuldig gemaakt, uit hun bedrijf ontzet. Dat de onderhavige gevallen, waarin de voorschriften ten behoe ve van de voedselvoorziening sehro melijk zijn overtreden, inderdaad van ernstigen aard zijn. moge blij ken uit een korte opsomming van de daden der betrokkenen. Zware zondenregisters. In het eene geval heeft de ondernemer, die niet minder dan tien tuchtrechtelijke uit spraken op zijn rekening heeft onjuiste opgaven gedaan bii de inventarisatie van vee van erw ten en rogge hij heeft onrecht matig haver geteeld en clan destien aardappelen geleverd; hij hield te veel pluimvèe aan. zijn administratie was niet bii gehouden en bovendien is ge bleken dat hij belangrijke hoe veelheden melk heeft achterge houden. Hoewel het bedrijf 11 melkkoeien telt had de man slechts twee dieren aan de zui velfabriek opgegeven. De melk- ■everentie aan de fabriek was 'iaar verhouding, 's Mans slech te .reputatie en zijn tegenwer king bij controle mogen bii de ze opsomming niet ontbreken. In het tweede geval, waarin tot ontzetting uit het bedrijf is besloten, is sprake van een ondernemer, die bekend staat als smokkelaar en zich naar deze reputatie gedragen heeft. De opbrengst van rogge, haver en erwten van zijn bedrijf was zoo laag. dat clandestiene aflevering ze ker geacht moet worden. Frandu- leus dorschen van erwten, het niet ter beschikking houden van rogge, het niet inleveren van rogge en haver, het achterhoudèn van be langrijke hoeveelheden melk en het onbevoegd voorhanden hebben van een karn. die kwalijk te rijmen val len met een juiste opvatting van de taak. die het bedrijf voor de voed selvoorziening heeft te vervullen. Det overheid is zich. et van be wust, dat deze maatregel heel zwaar is. Men kan er uit concludeeren. in het bijzonder degenen, die zich aan k oeierijen --huldig ma.ken. dat het haar% ernst is met de zorg voor de naleving van de bepalingen en voor een goede uitvoering der maat regelen ten behoeve van de voedsel voorziening. Dat de betrokkenen uit hun be drijf ziin ontzet, wil niet zeggen, dat de bedrijven thans verlaten worden. Er zijn natuurlijk maatre gelen getroffen, welke de bedrijfs voering in andere handen leggen, die een beter geruik van de moge lijkheden. die de bedrijven bieden, zullen maken. Zoo is b.v. in het eene geval het beheer van het be drijf aan de Heidemaatschappij over gedragen. In gevallen, die zich daartoe leenen. kan de exploitatie ook aan andere boeren worden op gedragen. waarvoor in de eerste plaats die boeren in aanmerking komen, die tengevolge van de huidige omstandigheden, in het bijzonder door maatregelen van de Duitsche weermacht. hun land, verloren hebben. De Ne- derlandsche Landstand zal hier bii worden ingeschakeld. Maan Maan op vanavond om onder 320 16 20 nut* 1454 8 Dec lO.^y uur 22Dec. N.M. tot morgenochtend v.M. 1-tDec. q /j/y 30 Dec. Controleert regelmatig uw gas- en electrlciteltrantsoenea U voorkomt daardoot onaangename verrassingen in den vorm van boete en het afsnijden van licht en gas De stand van uw meter toont U ieder oogenblik welke hoeveelheid van uw rantsoen nog te gebruiken is De Keijzer-Pax Holl m /- Onder de in de laatste dagen van November door Duitsche duik booten tot zinken gebrachte vijan delijke koopvaardijschepen bevin den zich, naar het D.N.B. uit Ber lijn meldt, het Nederlandsche schip „Polydorus" met een inhoud van 5922 brt. en het te. Batavia thuis- behoorende vracht- en passagiers schip „Tjileboet" van de Java-Clii- na-Japanlijn met een inhoud van 5760 brt. De „Tjileboet" onderhield in vredestijd den dienst tusschen BataviaSoerabaja en Chineesche en Japansche havens. De „Polydorus" van de Ned. Stoomvaartmaatschappij Oceaan te Amsterdam was gebouwd in 1925 te Greenock, de „Tjileboet" in 1928 op de werf Fijenoord. Beide waren stalen schrocfstoomschepen. HET KERVEN VAN AMATEURS. TABAK. 's-Gravenhage. 3 Dec. Voor de tallooze amateurs, die zich $lit jaar met» de teelt van tabak in eigen tuin begig hebben gehouden, beteekent het ontbreken van een regeling voor het kerven van hun product tot shag- of rooktabak, he laas nog een hindernis om hun zelf- geteelde tabak te kunnen genieten. Zooals men weet. was vorig jaar het kerven van deze amateurs-tabak door de overheid toegestaan Dit jaar ontbreekt tot nu toe nog een rege ling. welke het mogelijk maakt-ook dit jaar de gefermenteerde tabak verder tot een rookbaar product te doen bewerken. Naar we verne men kunnen echter binnenkort de voorwaarden tegemoet worden ge zien. waaronder het ook dit jaar toegestaan zal zijn amateurs-tabak te (aten kerven. GEVELTOURIST LEVERDE BIJZONDERE PRESTATIE. „Deze man heeft als geveltourist een sportieve prestatie van den eer sten rang verricht, waarvoor men waardeering zou kunnen hebben, als hij ze niet met zulke slechte bedoelingen had verricht", zoo zeide de officier van justitie, mr. van Nouihuys in zijn requisitoir in de zaak tegen een 26-jarigen e!ec- tricien, die zich wegens diefstal voor de rechtbank te Amsterdam moest verantwoorden. De man was in den nachtvan 16 op 17 October, gewapend met een reddingshaak, die hij bij een der bruggen had weggenomen, naar een huis aan het Joh. Ver meerplein gewandeld. Hij was daar den tuin binnengegaan en had al gauw bemerkt, dat alle ra men, behalve'die van den zolder, van rolluiken waren voorzien. Hij moest dus het zolderraam zien ta bereiken. Met behulp van den haak en de stok heesch hij zich op en het gelukte hem inderdaad op deze wijze langs de achterzijde van het huis böven te komen. Het zolderraam brak hij open én zoo drong hij via den zolder binnen. Daar doorzocht hij kamers en kas ten en haalde er weg wat hij kon gebruiken. Vier koffers gevuld met zilveren voorwerpen, ondergoed, costumes, reuzel, vet, boter, siga ren, zeep, bont en andere goede ren bracht hij naar beneden. Toen hij echter in den tuin bezig was, verscheen er een politieagent, die hem inrekende. De officier van Justitie, die wel blijk had gegeven van zijn bewon dering voor de sportieve prestatie van den geveltourist, kon de in- brekerij in het geheel niet waar» depren. Hij eischte een jaar ge- .vangenisstraf tegen den mao.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1