Wat wil interklaas wist't wel! Een enorme sorteering MUZJEK Wisseling der seizoenen Marktberichten Stadsnieuws De Schoenenbeurs Schaakclub Sïorphy Sinterklaas 1942 Hockey RENTE Alkmaar Wild West in de rustige kaasstad Pi"V.,""t voor een ouderwetse!) bord soep in de NIEUWSTE SCHLAGERS en KLASSIEKE WERKEN STRANG'S MUZ.EKHANDEL STATIONSPARK 7 DE HAAS VAN BRERO Uit de natuur door W. KOK DE SCHAGER MARKT I Aj!. Dinsdagmiddag van S5 uur nog eenmaal inleveren. Ook deze week is er op de boven zaal van het Distributiekantoor Schoenenbeurs gehouden en wederom verheugde de Beurs zich in een be hoorlijke opkomst van het publiek. In totaal beschikt men thans over jneer dan 100 paren zeer behoorlijke schoenen, die straks beschikbaar ge steld worden voor hen, die inleverden •n thans voorkeur genieten bij het Uitzoeken. Alvorens men hiertoe .overgaat zal nog eenmaal gelegenheid worden ge geven tot het inleveren van schoenen «n wel a.5. Dinsdagmiddag, wederom Tan 35 uur. Men weet de bedoeling: alle soor ten behoorlijk schoenwerk kunneif bier afgegeven worden. Men krijgt een bewijs van Inlevering, terwijl de schoenen terstond geprijsd worden. Wat deze prijzen betreft, er wor den redelijke prijzen vastgesteld dóór een expert op dit gebied, zoodat beide partijen, dat wi'. zeggen, de partij die thans inlevert en de partij, die straks de sdtpenen zal verkrijgen, tevreden bunnen zijn. Van het maken van •enige winst is uiteraard geen •prake. Men noteere der datum: a.s. Dins dagmiddag van 35 uur.' 9 En men vergete niet de kasten en laden nog eens na te zien. Indien men schoenen over heeft, dan is het thans de tijd deze te benutten voor de Schoenenbeurs. Uitslagen. Afd. 1. ValkenierAsselman" 10, DorréKleinbloesem 01, Kui- tems—Wijker WijkerKlein bloesem 10. Stand: 1. J. G. Nijssen 3%; 2. J. Valkenier 3; 3. J. Wijker 3 1 hang- partij; 4. G. Kleinbloesem 1% 1 hangp.; 5. J. Groeneveld 1; 6. F. Mul ler 1; 7. J. N. Kuitems 1; 8. Th. As selman 0 2 hangp.; 9. H. A. Dorré 0. Afd. 2. BeekDolstra 01; SmitZijlstra 1—0, KolsterAdri- aanse afgebr.; Le 1Koedijker 10. Stand: 1. H. Lem 3%; 2. H. Dol stra 3; 3. J. Smit 3; 4. J. Beek 2; 5. Th. Adriaanse 1%; 6. J. Bruinsma 1; 7. G. de Feijter 1; 8. B. Koedjjker 1; 9. J. A. Kplster 1; 10. S. Zijlstra 0. Afd. 3. v. AmersfoortVer schuur 01, Steindelv. Es 10, Grootendorstv. Es '01, Grein— Steindel afgebr. Stand: 1. A. H. Verschuur 5; 2. J. F. Steindel 3; 3. J. M. Greib 2; 4. D. v. Es 2; 5. J. v. Amersfoort 1%; 6. J. A. de Reuver 1%; 7. J. P. J. Groo tendorst 0; 8. Irr. B. Roelofs 0. Afd. 4. v. Amersfoortv. d. Horst 01, Meulenbergv. d. Horst 01, LeeuwGroot 01, Amers foortBoon 10. Stand: 1. W. v. d. Horst 5; 2. J. v. Amersfoort 4; 3. C. de Groot 3; 4. A. C. Leeuw 2; 5. H. A. Boon j.; 0. P. Meulenberg 1; 7. Dr. C. A. Eind hoven 0; 8. J. Pranger 0. Extra Groep. P. PrangerKool 10, WisseW. Pranger 0—1. Stand: 1. P. Pranger 1; 2. V. Pran ger 1; 3. B. Kool 0; 4. Wisse 0. GESLAAGD. Onlangs slaagden voor het diploma machineschrijven aan een instituut hier ter plaatse mej. C. P. J. van Bremen en den heer L. de Boer. - Muziek Lilly Marleen. Sinterklaas te vieren Is in dezen tijd, Zo we allen weten, 1 Lang geen kleinigheid. Want er is weinig speculaas Meer in den zak van Sinterklaas, Den zak van Sinterklaas, Den zak van Sinterklaas, Ook aan boterl tters Hebben we gebrek, 't Is daarmee al eender Als met 't vóóroorlogsch spek. Ook is het mis met chocola, De Sinterklaas-sigaar van Ba, Met de sigaar van Pa, Met de sigaar van Pa. 'k Las een advertentie In een oude krant, Waarin ze aanbevolen: Heerlijke fondant. D t is er ook dit jaar niet brj, Dus zijn we ook van kiespijn vrij, We ook van kiespijn vrij, We ook van kiespijn vrij, Laten we maar hopen, Dat de goede Sint 't Volgend jaar de wereld Weer in „Vrede" vindt. Hij met z'n knecht weer vol belédn Van huis tot huis zal kunnen gaan, Van huis tot huis zal gaan, Van huis tot huis zal gaan. 1 Jan Mens. Schagen, Dec. 1942. De stand in de vierde klasse E is als volgt: C.H.C. 10 9 1 0 19 29 10 Hermes 7-5 1 1 11 23—8 Alkmaar 4 6 4,0 2 8 189 Alliance 3 8 3 0 5 6 17—23 B.M.H.C. 7 8 2 1 5 5 15—27 Strawb. 3 7 2 1 4 5 16—19 B.M.H.C. 6 6 2 0 4 4 8—16 H.B.S. 3 8 1 0 7 2 12—26 In verband met den Hermes- amusementsmiddag heeft de Ne- derlandsche Hockey-Bond er in toegestemd, om voor alle elftal len uitstel van competitiewed- srijden te verleenen. Het enkel verschijnen van een dei Duitsche slagschepen op een oorlogs- tooneel dwingt de Britten, slagschepen en andere swarc eenheden In groocen getale aan andere punten te onttrek ken, waardoqr deze verzwakt worden. E«n Duitsch slagschip aan de Noor delijke kust van Noorwegen PK Richleske-PBZ-R-P H m £ang.i hel £mm. Misschien kemt U het bekende werk ..Geheim1 Dagboek van Dr. Hudson", dat, na zijn dood gepubliceerdeen in teressante beschryiring geeft over het leven en de ervaringen van dezen be roemden chirurg. U zult zich dan wel herinneren, dat deze man zijn groote vermogen niet heeft belegd in effecten of bezittin gen, doch in menschen. Hoe hij met zijn bezit diegenen hielp, die alle eigenschappen in zich vereenigden om iets groots tot stand te brengen, doch uitsluitend door ge brek aan geld, daartoe niet in staat waren. En hoewel Dr. Hudson aan het eind van zijn zeer lezenswaardig werk, met treffende bewijzen van waardee ring voor den dag komt van arme patiënten, die fdoor zijn steun groote figuren zijn geworden, toch heeft deze geestelijke belegging U, misschien evenals mij, min of meer onmaat schappelijk aangedaan. Toch bleek mij dezer dagen, hier in eigen omgeving, dat wij met ons oor deel omtrent dit principe voorzichtig moeten zijn. Het volgende moge U dit illustreeren. De ouderen onder ons zullen zich nog wel herinneren, hoe tijdens de mo bilisatie 1914'78, door gebrek aan ruimte itt de kazernes, vele militairen bij burger-families werden ingekwar tierd. Zoo herifiner ik mij, dat. een echt paar in de buurt van mijn ouderlijk huis, drie landweermannen, afkomstig uit de provincie Groningen, eenige jaren huisvesting verleende. Na reeds vele slagen te hebben op gevangen, is onze plaats thans op nieuw aan de beurt, namelijk de ge dwongen verhuizing. Voornamelijk door de ouderen worden onnoemlijk veel brieven verzonden en men tracht, zij het meermalen vergeefs, een plekje te vinden. Voor het echtpaar waarvan ik V vertelde bleek dit niet noodig. Zij ontvingen, met tusschenruimte van enkele dagen, uit drie verschil lende dorpen uit de provincie Gronin gen een brief, waarvan de inhoud on geveer gelijktluidend was en hierop neerkwam: „Wij hooren hier, dat U uit Den Helder weg moet, U is bij ons van harte welkom!" Hoewel deze oude menschen wel licht nimmer gehoordzullen hebben van de theorieën van Dr. Hudson, ge loof ik toch, dat zij volgelingen van hem zijn en dat dit de vorm van rent is, zooals deze medicus het bedoeld heeft. Toean Tik-Tik. Brutale roofoverval. In deze gemeente is een misdrijf gepleegd van een dusdanig gemee- nen aard, als hier nog zelden is voorgekomen. Een bekend zakenman in deze gemeente is, terwijl hij in zijn kan toor zat te werken door een on guur individu, dat een masker droeg, neergeslagen met een hard voorwerp. Natuurlijk was het de bedoeling van 'den onverlaat om roof te plegen. Het is aun een gelukkig toeval te danken, dat zijn boos opzet niet is geslaagd. Het draum speel de zich als volgt af: om omstreeks half negen zat de heer A. W. van der Hoek, van de firma Jung ên o, oX/s IWlStM. zoo cyurtrfc 'tSo&eew dat^aMt^e. tovu, (jtuuv ptu&d&w Sc&nm- xijko vtuU/b 't&ew. wi&cod (jtéén vader behoeft zijn Jan meer te ver bieden. Als de spruit maar eerst van zoo'n stevig bord H-O of Quaker heeft gesmuld. Dèn is hij goed doorvoed en heeft hij zelfs geen oog voor pruimpjes, o, als cocos- noten zoo groot. Door het bijzonder pro cédé blijft de gezonde, volledige voedings kracht van H-O en Quaker geheel behouden. A Ontvangt U nog bonnen voor ha vermout, vraag dan ook nu naar het beste dat er is, vraag naar H-O of Quaker. Sint was nog maar 100 jaar, toen hij reeds telkenjare popelde om naar Holland te komen. Daar waren zoete kinders en kon Pedro hem - na de halsbrekende, nachtelijke ritten - met fijne, krachtige soep opkikkeren. Ook de §jnt moet nu om 12 uur bin nen zijn, moor vermoeiend is zijn taak nog. Er] daarom eischt hij van Piet ook dit jaar weer geurige, smakelijke soep. Piet maakt die nu natuurlijk van Oki. Zóó lekker, dat Sint er wat van mee neemt naar Spanje Ja, ja, die Sinter klaas.... die weet het wel! AROMA JUS-PASTA 1 SOEPPASTA V HoofdagentenHand.lmij. D. Bruin Heineken N.V., Keizerttr. 232, A'dam. Tal. 41035 Handelsonoern. „Koatosori", Hooimarkt 8, Haarlem, Tal. 10505. Wij, êt-ïenyen tl! ONZE VOORRAAD IS ENORM De meest gesorteerde Muziekhandel in de kop van Noord-Holland- Zendingen ftanco door geheel Nederland. Hij wil U helpen bij het hélder houden van Uu» huishouden. Daarom ook vond hij het zelfwerkend waschmiddel 1-2-3 voor U uit.... Daarom stelde hij da bekende Swiftvlokkenzeep, Condorzeep, Reinal et» Edelweiss-zeeppoeder voor U samen.... Daarom zorgt hij ook in dezen tijd nog voor U met zijn bekende Sneeuwwitgloor en gaf hij U zijn recept om daarmee zelf Bleekwater te makend Daarom ontving Dr. Helder den eere» I titel: „de rechterhand van de huis vrouw". Is het te veel gezegd van der Hoek in de Langestraat, in het kantoor achter zijn winkel te werken, toen hij plotseling in de naast de kantoorruimte gelegen gang iets hoorde vallen. Aangezien dit den heer v. d. H. bevreemdde, stond hij op en opende de achter zijn zitplaats gelegen gangdeur. Wie schetst echter zijn groote ont- 9 De zon komt. Een groote grauwte hing boven de nog ochtendvroege stad, toen we haar verlieten en ook boven de wijde polders, waardoor de trein ons snel naar het zuiden bracht, drenste een langzame regen neer uit de sombere late-herfsthemel. Maar gedenkend het gezegde: „zelfs een donkere wjolk heeft nog wel eens een gouden rand", hooptten wij ook voor dezen nog druileriger! dag op een weldadig herfstzonnetje. Onze verwachting werd heel lang op de proef gesteld, maar ging toch in vervulling! Nog had de dag haar hoogtepunt niet be reikt of er kwam zichtbaar verande ring in de grijze nevelsluiers, die de wereld zoo klein maakten. De regen hield op, de lucht verhelderde meer en meer en eindelijk trokkèn zonne stralen glanzend witte lichtbanen over de woeste ruggen der water wolken, die, voortgestuwd door het matige westenwindje, achter de van bpomgroepen en boerderijen karte lige horizon wégzakten. De zon steeg hooger boven de nog water parelende polders en begon haar onontbeerlijk licht gul uit te strooien over het wachtende land en het nu herlevende water van de uitgestrekte plassen en breede vaarten in het Noordzaansche land, waar dorpjes als Jisp en Wor- mer 'donkere strepen trekken over ae groene vlakten. 6 Herfst. Jisp zelf met zijn bijna driehonderd jaar oude raadhuis, dat eenigszins vermoeid vooroverhelt boven het wa ter van de dorpsvaart, zijn vele frischgroen geschilderde houten huis jes en ook sta'ige heerenhuizen, waaromheen frissche eiken staan ge groepeerd als eeuwige wachtposten, ligt temidden' van een uitgestrekt en vogelrijk plassengebied, waarover nu - ook dorheid en stilte gaan komen. Zooals bij elk afscheid, hangt er ook door de nu nabije aftocht van den herfst een 1 trieste en droeve sfeer over dit land an water, wind en wolken. Waar het riet de plassen nog omboordt, stamelt de wind zachle afscheidswoorden Joor de grijze plui zige pluimen. De kemphaantjes, die op de drassige voorjaarsweiden, die als lage groene zandbanken even boven de verre watervlakten opdui ken, hun felle tournooien vochten om het bezit, van 3en wijfje, zijn sinds lang weggetro eken. De eenden, die er hun talrijke kroost met veel zorg en moeite groot brachten, zijn ooK verdwenen en de' beren nu wellicht op de witgekuifd 2 biandinsgolf jes van de Noordzeekust met alken, zee koeten, futen jn fiere mantelmeeu wen. De zwaluwen, die scheerden over de rietkragen in onnavolgbare zweefvluchten i tollende spiralen, snappend naar .nugjes en ander vlie gend grut, in le zoele zomeravond lucht, zoek je nu eveneens tever geefs. Toch is niet alle vogelleven ver dreven uit de rietlanden. Boven de lage polders z /ermen nu geweldige troepen kieviten. Nu eens hoog, dan weer tot op enkele meters hoogte dalend, vliegen ze rond. Een machtig gezicht is het, vooral wanneer ze hoog zijn gestegen en al die snel be wegende bolronde vleugels zich scherp afteekenen tegen de lichtere herfstluchten. Plotseling schiet de heele zwerm oiftaaj* om op de weide pootstampend voedsel te gaan zoe ken. Zonder voge's de lucht ook dan nog niet, want nu komen ver uit elkaar kleine troepjes zwaite kraaien over. Langzaam en onverstoorbaar rustig roeien deze zwartgejakte hee- ren op geringe hoogte over ons heen. Vanuit mijn warme werkvertrek met zijn breede ramen geniet ik van het wijde panorama. Rietvelden, zon- blinkende watervlakten en een mat- blauwe lucht met ruige wolken sluiers. Kun je je een mooier uit zicht wenschen? En niet ver weg draait knarsend het ronde waaierwiel van een Ame- rikaanschen windmolen. Winter 's Avonds was de lucht helder. Hoog aan den zwarten nachthemel schitterden tallooze sterren in aller lei sterkten en grootten. De atmos feer was droog en we vermoedden den komenden winter. Den volgenden* morgen zagen we ons vermoeden bevestigd. De in aan tocht zijnde winter had zich aange kondigd! De velden' lagen witbevro- ren en een rimpelig ijsvliesje dreef op het donkere water van de plas sen. Natuurlijk probeerden de school jongens of het ijs al hield! Weer heb ik het verre uitzicht over de riet landen. Tot aen den horizon is geen boerderij te bekennen. En heel in de verte wordt nieuwe dag geboren. Het is of daar aan den gezichts einder een reuzenfciand woedt, die zich voortdurend uitbreidt. Tot ein delijk de vurige zonnebol zich schijn baar verkleint en losmaakt van de kim en opstijgt boven het wintersche land. Het vroege ochtendlicht heeft al de echte zacht rose tinten, die zoo kenmerkend zijn voor een midwinter- sciien zonnedag. Alles is nu veranderd. Er zijn geen rietsnijders of boeren, die hun ranke bootjes boom^i over het wijde water. Er is geen wind, zoodat de Amerl- kaansche windmolen rust. Ook zijn als met tooverslag de groote zwer men kieviten verdwenen. De plotse linge koude luchtsroomen hebben hen verdreven. Alleen de kap- en zilver meeuwen zweven nog op hun spitse vleugels boven de rietlanden of dob beren in kleine troepjes op nog niet bevroren plasgedeelten. Mijn blik volgt de lichtstrepen, die het zonlicht teekent op het teere ijsvliesje en ontdekt vlakbij aan den rand van het water de deftige figuur van een blauwen reiger. Stil staat hjj daar met gebogen hals als in gedachten verzonken, maar dat is slechtst schijn. Ik weet, dat hij vol aandacht is voor hetgeen er in het water ge beurt. Dat is zeker nog niet veri bijzonders, want hij laat zich afle'- den door een laag ove. zwevende kraai en stapt dan verveeld een eindje verder om opnieuw post te vatten aah den waterkant. En weer wachten! Doodstil... Je kunt je vaak verbazen over het geweldige geduld van zoo'n reiger. Een paar dagen ge leden sloeg ik er ook een gade. Vijf en twintig minuten lang stond hij naar het water te turen zonder zich ook maar even te bewegen en toen zonder buit de vl. ugels uit te slaan en elders zijn geluk te beproeven. Onze reiger nu heeft echter wel suc ces, want kijk, langzaam zakt de lange hals dieper door. Ook schijnt het o- de vogel zich even door de „knieën" laat zakken. Nog dieper buigt zich de gekuifde kop. Plotse ling klapwieken de vleugels en de scherpe priemsnavel duikt in bet water. Dan strekt zich de hals weer en een glins'erend vischje tracht zich tevergeefs uit den klemmenden snavel te bevrijden. De reiger heeft zijn ontbijt voltooid en gaat een oogenblik later op de wieken. Even kijk ik de trotsche vogelfiguur na, maar daarop wordt mijn aandacht direct wéér door een anderen vogel vastgehouden. Een kleine stip, die Wiekelend op geringe hoogtef5 boven de rietranden hangt. Een roofvogel, waarschijnlijk ïen kiekendief. Zoo is er elk oogenblik weer wat anders om naar te kijken, maar het werk moet ook gedaan worden. Opnieuw herfst. De dag daarna is het ijs verdwe nen. De lucht ij weer grauw en een kille motregen daaU. uit de dichte nevels. De 'rieviten zijn weer terug er tusschen h«* gras van een weg berm zag ik nog wat bloeiende made liefjes; maar ondanks dit alles heeft die eene koude dag er ons op voor bereid: de winter komt! Als ik weer «ven buiten kom. hoor ik weer het haast onheilspellende geknars van de nu weer draaienden windmolen... En zoo voltrekt zich langzaam m var zeker de wisseling der seizoenen... steltenis, toen hij zich plotseling geplaatst zag tegenover een gemas kerden kerel, die hem onverhoeds met een hard voorwerp meerdere malen met alle kracht op zijn hoofd sloeg, kennelijk om hem neer te slaan. Hoewel de heer v. d. II. tegen den grond werd gesla gen, verloor hij niet het bewust zijn, terwijl daarenboven het zwar te masker van den misdadiger tij dens het gevecht tot zijn geluk iets verschoof, zoodat een klein gedeelte van zijn gezicht vrijkwam. De onverlaat nam hierop de vlucht zonder dat hij zijn snoode plannen had kunnen volvoeren. De heer v. d. H. die natuurlijk totaal over stuur was en aan het hoofd ver wond was geraakt (gelukkig niet erg), maakte daarop onmiddellijk alarm. De politie was ook spoedig ter plaatse, waarna een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. Op grond van door het slacht offer afgelegde verklaringen, kon dien zelfden avond nog een per soon worden gearresteerd, van wien men aanneemt, dat hij het misdrijf heeft gepleegd. Hoewel de politie hangende het onderzoek nog geen nadere inlichtingen over den dader kan geven, is zij ervan Overtuigd, dat zij den juisten man 'te pakken heeft, en met hem een zeer gevaarlijk individu uit de ge meenschap heeft verwijderd. •Het is te hopen, dat de dader van dit misdrijf.' dat van een der gelijk gehalte is, als gelukkig in onze stad vrijwel nimmer voor komt, zijn gerechte straf niet zal ontloopen. Ren woord van gelukwenseh aan den heer v. d. H. over den geltik- kigen afloop van zijn luguber avontuur is hier zeker op zijn plaats. WIERINGEN NOG GOED AFGELOOPEN. Het zoontje van den heer P. te Wes- terland geraakte spelenderwijs onder een juist passeerende auto en on danks het krachtig remmen van den chauffeur kon deze niet verhinderen, dat het kind zoodanig getroffen werd dat het bewusteloos bleef liggen Ma réchaussee en Dr. Oterdoom waren spoedig ter plaatse. De verwondingen waren gelukkig niet van ernstigen aard en de kleine kan thuis ver pleegd worden. POLITIE. Gevonden: een wit babywantje. Verloren: een portemonnaie inh. t 1.20. Inl. gem.-bode. De Nederlandsche Volksdienst kent geen medelijden oi barm hartigheid. Hij kent alleen volksche plicht. Voor een Decembermarkt was het wat de aanvoer betreft heel goed. Op de gebruiksveemarkt was het aardig druk. Er waren zeer goede kwaliteiten beesten aanwezig. De hoogste noteering van de gelde koeien liep tot f 500. handel matig, duur. Zoo was het met de tijdkoeien eveneens. Hier .was de noteering van f 400500 matig. duur. Kalf- koeien zag men niet aangevoerd: de vorige week is er nog een kalf- koe verkocht voor f 1000. Deze werd gekocht door den heef C. Marees te Schagerbrug. Handel in vaarzen was vrij goed. duur. hoogste notee ring f 350. De handel in graskalve ren was goed. tot f 210. In veulens was weinig handel. Voor de centrale werden aange voerd 106 stuks koeien, waaronder stieren en vaarzen. 60 graskalveren. 18 nuchtere kalveren en 65 vette schapen. Op de wolveemarkt wa ren weinig beesten aangevoerd, en kel overhouders. Ze werden ver kocht voor f 100. de duurste; duur. toch weinig handel. Op de biggenmarkt was weer weinig handel, de prijzen minder, nu tot f 35. dus dat is f 5 per stuk., lager bij de vorige week. De oor zaak ligt wel in het feit. dat te kort voer is te bekomen. De geiten waren niet zoo van beste kwaliteit de nriis liep nu tot f 60. Konijnen heel duur. vluggen handel. Kippen prijshoudend. SCHAGEN, 3 Dec. 5 Veulens f 500—900, 68 gelöe- koeien (magere) f 350—50G, 106 id. (vette) voor de Centrale, 12 tijd koeien f 400500, 17 vaarzen f 250 —360, 60 graskalveren voor de Centrale. 10 graskalveren f 140— 210, 30 nuchtere kalveren voor de Centrale, 65 vette schapen voor de Centrale, 2 Ooverhouders f S—35, 4 hakken en geiten f 2(4—60. 37 big gen f 8—35. 146 konijnen f 1—10. 14 kippén f 2*-4.50. URK, 1 lHv. Heden waren de prijzen: snoek baars 68 ct., roode baars 36 ct., groote voorn 30 ct. en kleine voorn 22 ct., alles per kg.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3