Het „Hermes' -feest St. Nicolaas in Casino DE ROOFOVERVAL BIJ DE FIRMA JUNG VAN DER HOEK Berlijn over de kwestie Darlan Stadsnieuws Comeniusschool viert Sinterklaasfeest Wat arbeiders M, N, O, P, Q, R, S j Wieringermeer Alkmaar Wierinqen Churchtll aan 't woord. Koning van Italië in Napels Diverse plaatselijke prominenten voor het voetlicht Zondagmiddag gaf de Helder- «ehe Hockey-club Hermes den JaarUjksehen feestmiddag en erenals voorheen mocht ook dit maal de middag een groot suc- ces boeken. Voorzitter Veen bracht in zijn Openingswoord dank aan de mede werkers; dat waren voornamelijk de heer en mevrouw Van Vendeloo in de kwaliteit van resp. regisseur en gastvrouwe tijdens de repetities en voorts mej. Bijvoet en de heer Stnke. Hat programma. We hebben van alles wat gezien, da conférenciers Robert en Labohm, dis soms zeer geestig uit den hoek kwamen. Zij hielden tusschen de fce<#rijven door de aanwezigen steeds bqtzig, zoodat men zich geen moment hphoefde te vervelen. Het optreden van de „Krakkies" onder leiding van Jo Pottinga vorm de 't officieele openingsnummer en dit hield een belofte in voor een •uccesvollen middag Zij zongen vier nummers, waarvan vooral de „Volga-bootsman" veel bijval ver wierf.' Overigens maakte het geheel een stemmigen indruk. De piano begeleiding was in handen van mevr. MorèeBels, die hiervoor twee bloemstukken in ontvangst had te nemen nl. één van de „Krak kies" en èèn van Hermes zelf. Een schets getiteld „Sombere nacht", deed het goed. De tweede schets voor de pauze bracht ons midvoor Lastdrager als getrouwd man met één der dames-keepsters, nl. Loes Flotat. Deze viel niet minder in den •maak van het auditorium. i „De krekeltjes". De drie krekeltjes of liever ge zegd de drie krekels, bestaande uit de heeren Blom, ter Wal en Rege ling gaven daarna eenige nummers, waarbij ter Wal de krekels op de mandoline begeleidde. Dit nummer was zeker het best geslaagde voor de pauze. Hier constateerde men direct de meerdere routine. Zelfs kwam men in kermisstemming, dank zij het ten tooneele brengen van de Kermis-melodie. De zaal stak haar instemming niet onder stoelen en banken en liet een ova tie hooren, die klonk als een klok. Ook het „Anna zat te wachten" ontlokte daverende bijval. Als laat ste nummer voor de pauze volgde de oude en nieuwe dans, waarbij Sinke voor de begeleiding zorgde. Vooral mej. Dijkshoorn gaf blijk veel gevoel voor dit genre dansen te bezitten. Sinke zong nog een liedje, terwijl de Hermes dames-ju nioren daarna een dans demon streerden, die ingestudeerd was door mej. Bijvoet. Ook de meisjes hebben zich keurig van hun taak gekweten. Na de pauze volgde een program ma in denzelfden geest. Eenige schetsen, de conferenciers Flip en Karei enz. Het was al vrij laat, toen deze middag eindigde. Vermel den wij nog dat de Nijpels-band Fioretti voor de entre-acte muziek zorgde. T. Bremer. Het Bestuur van de Comenius school heeft de kinderen op den ge boortedag van Sint Nicolaas een feest bereid, dat klonk als een klok. Allereerst was daar de gezellige sfeer, waarin dit feest gevierd kon worden. Men had namelijk met veel medewerking de kinderen kun nen ontvangen in de intieme ruim te van de Danschool van den heer Siebeling, een gelegenheid, die voor dit doel bij uitstek geschikt bleek. Voorts was daar de poppenkast van de school. Wanneer tJ er niet mede op de hoogte bent, willen wij U vertellen, dat deze poppenkast als het ware een onderdeel van de school vormt en tweemaal per jaar op bijzondere dagen in ge bruik komt. De heeren Pronk en Prinsen, die de artistieke, techni sche en andere verzorgingen voor hun rekening nemen, hebben daar mede een hoogte bereikt, die frappeert. Het is met recht eem lu xe poppenkast! Décors, die prach tig bewerkt zijn en poppen, juweel tjes! Wanneer wij dit zoo met enkele woorden vermelden kunt U wel licht reeds begrijpen, dat een kin derschaar in de wolken raakt, wan- neeh hier het spel van Jan Klaasen vertoohd wordt. Het spreekt vanzelf, dat het vertoonde in overeenstemming is met de keu rige wijze, waarop deze poppenkast uitgevoerd is. Gerust kan dan ook worden ge zegd, dat ook op dit feest van de Comeniusschool, dit poppenthea ter alleen reeds voor een waar kin dergenot zorgde. En dan was er nog zooveel anders. Want denkt U maar niet dat er geen snoep was, en dat de kinderen niet zongen en niet genoten van de muziek én het vele andere, dat Zaterdagmorgen oog, tong en oor streelde. Ze waren er weg van! En het mooiste was wel, dat het onderwijzend perso neel ook niet door Sint Nicolaas vergeten werd, waarmede de kin deren een hartelijke instemming gaven. De gemachtigde voor de reorganisatie der Nederlandiche politie, mr. L J. Broerse, inspecteerde te Grouw de aldaar gestatlonneerde waterpolitie In Friesland Polvaoon-v. Bilsen-Pax Holland m Sint Nicolaas kwam ditmaal niet in eigen persoon, maar de prachti ge Sint in de poppenkast had naar wij gelooven meer succes dan een „levende" gehad zou kun nen hebben. Waarmede tevens ge constateerd is, dat er ook in dit op zicht niets aan dit uitbundige feest ontbrak. 1000 SPEELTUINKINDEREN GENIETEN? We kunnen ons indenken, hoe het bestuur der speeltuinvereni ging met de handen in het haar heeft gezeten bij de nadering van het Sinterklaasfeest. Om dit feest der kinderen zonder meer te laten voorbijgaan, was niet denkbaar. Er zou feest zijn, maar hoe? En hoe wel het gebaar van de Casinodirec tie, om de zaal gratis beschikbaar te stellen, èèn van de moeilijkheden oploste, bleef daar toch altijd nog de kwestie van de lekkernijen. Als de nood hét hoogst is, is ech ter de redding nabij. En deze red ding kwam in den vorm van een bekend banketbakker, die de hand over zijn hart en bonnendoos ge streken heeft en ervoor zorgde, dat speculaas en zakjes lekkers aanwe zig waren. Het Avas dan ook met voldoening dat de voorzitter, de heer van dei- Vaart, voor de stampvolle Casino zaal een welkomstwoord sprak en de kinderen voorbereidde op den komst van den Sint en zijn knecht. We hebben respect gekregen voor deze speeltuinmenschen, deze kin dervrienden, die op zoo n uitste kende wijze dit feest georganiseerd hebben en 1000 kinderen zoo'n ge notvollen Zaterdagmiddag bezorgd hebben. De heer Slager, een van de be kende figuren van den speeltuin, was iet zijn poppenkast aanwezig en hij zorgde reeds direct voor de goede stemming onder de jeugd. Met intense belangstelling volg de men de capriolen van een Jan Klaassen tegen St. Nicolaas en zwarten Piet on -> -haterde van het lachen om de guitenstreken van Jan. Een ware kinderpshycholoog die mijnheer Slager, een die opleeft, wanneer hij weer tusschen zijn speeltuinkinderen is en die, zooals hij ons vertelde, zich in zijn eva cuatieoord doodkniesde, omdat daar geen speeltuinwerk was. En dan brak het groote moment aan. Sint Nicolaas betrad de zaal. 1000 kindergezichtjes keken vol spanning naar den ouden Bissêhop en zijn knecht en de St. Nicolaas- liedjes werden uit vollen borst ge zongen. Vanaf het tooneel zag de Sint in deze 1000 opgeheven ge zichtjes, die vol verwachting naar hem opkeken en hij sprak zé vrien delij toe. Enkelen mochten op het tooneel komen om voor de micro foon een liedje te zingen. Speculaas werd rondgedeeld, 1000 kinderen gelukkig gemaakt .en dit door het werk van enkele ware kindervrien den, wien geen opoffering te veel is. Mooi werk van de speeltuinver- eeniging en een voldoening voor het bestuur, dat deze middag zoo uitstekend geslaagd is. m w v w m v m w m v f Afhalen schoenen- f formulieren J f Wij vestigen er de aandacht 1 9 op, dat diegenen vandaag en 0 Dinsdag in de gelegenheid wor- 1 Jen gesteld tot het verkrijgen f van een aanvraagformulier voor v schoenenbonnen op het Distri- i f butiekantoor, wier geslachte- naam aanvangt roet een der i i letters M, N, O, P, Q, R en S. f HOUTWERK GESTOLEN. Een bewoner van de Keizerstraat deed aangifte, dat uit een hem be- hoorend perceel acn dé Vijzelstraat een hoeveelheid houtwerk was gesto len. De politie stelt een onderzoek in. SCHAAP AIEEGENOMEN. Een veehouder aan den Jan Ver- failleweg deed aangifte, dat te zij nen nadeele een schaap uit de wel gestolen ia. Een „zwart" zaakje...! KERSTMIS NADERT... Een bewoner van den Ruyghweg deed aangifte, dat men tijdens zijn afwezigheid een bezoek had afge legd in z'n boet. Daaruit had men medegenomen... 6 grijze konijnen. Konijnenfokkers... opgepast! TEEKEN DES TIJDS... Te Koegras werd proces-verbaal opgemaakt tegen een man, die uit een broodkar twee brooden had ge stolen. Teeken des tijds. URK, 3 Dec. Heden aanvoer gering: De prijzen waren: snoekbaars 68 ct., roode baarg 36 cf., groote voorn 30 ct. en kleine voorn 20 ct., alles per kg. BURGERLIJKE STAND TEXEL van 28 Nov. t/m 4 Dec. 1942. Geboren: Gerdina Jannie, d. v. J. Grisnigt en J. Mets; Adriaantje Wil- helmina, d. v. K. Stienstra en J. H. van der Waal; Dieuwertjte Jacoba, d. v. J. Boon en H. Former: Hans, z. v. W. Stiggelbout en G. E. Keijser. Getrouwd: J. A. de Laet en M. E. de Kind. Overleden: Roelof Terpstra. oud 23 jaren, ongehuwd. POLITIE. Gevonden: een bril, een vulpen. Ln.teAtite.eAi De Plaatselijk leider van het N.A.F. maakt bekend, dat bij de Broodbakkerij Kima-Summum als soc. voorman is voorgesteld: J. J. van Dam. bjj Girmann en Beckering, schilders bedrijf alhier, a>£ soc. voorman is voorgesteld: J. Markus, Middenstraat 88. Verder als medewerker van den soc. voorman in een bedrijf te dezer stede D. Brondijk, afd. electriciteit. Mevr. de BoerKramer, groep vrouwen. Als medewerker van den soc. voor man in een bedrijf te dezer stede: M. F. Boonekamp, groep Juliana- dorp. Als soc. voorman in een bedrijf te dezer stede: H. Ouwerling; en als medewerkers: G. J. de Haas en I. Strating. INBRAAK BIJ DEN KRUIDENIER Kruidenierszaken zijn uitverkoren bij Het inbrekersgilde. Dat ondervond een kruidenier aan de Spoorgracht, die bg zijn thuiskomst móest consta- teeren dat onbekenden een hoeveel heid artikelen hadden meegenomen. DISTRIBUTIEDIENST WIERINGERMEER. WIERINGEN. I. Brandstoffen voor verwarming t.b.v. seizoenarbeiders. De Plv. leider van bovengenoemden dienst maakt belanghebbenden het volgende bekend: Landbouwers, die thans nog huisvesting verleenen aan seizoenarbeiders, kunnen t.b.v. deze personen brandstoffen voor verwar ming aanvragen. Dit geldt alleen voor seizoenarbeiders, welke na 1 Nov. j.1. nog in dienst yan bedoelde landbouwers zijn. Formulieren hier voor. welke aan het kringkantoor verkrijgbaar zijn. moeten volledig en duidelijk met inkt ingevuld, worden ingediend voor uiterlijk 15 December a.s. Aanvragen die na ge noemde datum binnen komen zullen worden afgewezen. Vroegtijdige aanvragers, zullen, na behandeling van de aanvragen door de Brand- stoffencommissie, worden opgeroe pen ten einde de hun toegewezen rantsoenbonnen te kunnen afhalen. II. Uitreiking Bonkaarten le perio de 1943. In aansluiting op de reeds eerder gedane publicatie volgt hier nog een herhaling van den datum en plaatsen van uitreiking: Wieringerwerf op 4 en 7 Dec. a.s. in het gym.lokaal: Slootdorp op 8 en 9 Dec. a.s. in .hotel .De Wierin germeer": Middenmeer op 10. 11 en 14 Dec. a.s. 4n hotel „Smit"; Den Oever op 15 en 16 Dec. in café J. Lont; Hippolytushoef op 17. 18 21 22 en 23 Dec. a.s. in hotel dé Haan; 's morgens van 9.3012.30 en des middags van 1.303.30. Wat uitgereikt zal worden: le. De bonkaarten voor voedings middelen le periode 1943. 2e. De aardappelkaarten le pe riode 1943. 3e. De toeslagkaarten voor bijzon- deren arbeid le periode 1943. 4e. Zeepkaar'en aan kinderen. Kinderen die op 1 Dec. 1942 den leeftijd van 2 jaar nog niet bereikt hebben en dus geboren zijn na 1 Dec. 1940 ontvangen een kaart PI 11 en een kaart P211. Kinderen, die op 1 Dec. 1942 den leeftijd van 2 jaar bereikt zullen hebben, doch op Naar aanleiding van de roofover val bij de firma Jung en v. d. Hoek vernamen we nog het volgende: De verdachte S. H.. die inmiddels heeft bekend, was nog steeds bij de firma in betrekking. Op 13-jarigen leeftijd was hij daar gekomen als loopjongen en. omdat het een aar dige. vlotte jongen scheen, was hij later als leerling in de drukkerij geplaatst, ten einde te worden op geleid tot typograaf. Wat. hem van den rechten weg heeft afgebracht, is moeilijk te zeg gen. Wellicht waren het verkeerde vrienden, waren het gemakkelijke winstjes in den zwarten handel op gedaan. waren het sensatiefilms, die zijn ideëen hadden verwrongen en misvormd. Vooral dit laatste lijkt niet on mogelijk. want hij schijnt de overval te hebben voorbereid met een raffinesse en een cynisme, dat men achter den jongen nooit had gezocht. Zoo vernamen we. hoe hij zich des middags voor zijn vertrek, eerst rustig op de hoogte had gesteld van het tijdstip, waarop de werklieden van de drukkerij 's avonds zouden vertrekken. Dit bleek omstreeks half zeven te zullen zijn. terwijl hij ook wist. dat de heer v. d. Hoek. voornemens was tot ongeveer 9 uur op kantoor aan den arbeid te blij ven. Voor zijn vertrek zou hij toen kalm zonder blikken of blozen, in een hoek van de drukkerij een hou ten hamer en een zwarte poetslap die later als masker werd ge bruikt hebben klaar gelegd. Dat viel natuurlijk niet op. men zag er in een „opruimen". Maar zelf wist hij vermoedelijk beter. Dês avonds, toen hij was terug gekeerd. hèd hij in zooverre geluk, dat de heer v. d. Hoek alleen was. Tot een oogenblik te voren was die in gezelschap geweest van zijn zoon. Had de onverlaat beide heeten v. d. Hpek aangetroffen, de geheele af wikkeling was wellicht een gansch andere geweest. De situatie in het kantoor is zoo danig. dat de heer v. d. Hoek wan neer die aan ziin bureau is gezeten, den rug naar de gang heeft gekeerd Niet onwaarschijnlijk heeft de dader gerekend hem zoo aan te treffen. Een flinke slag op het achterhoofd zou hem dan hebben neergeveld, de aanrander zóu de sleutels hebben' kunnen bemachtigen, waarmee hij de brandkast die in een meer naar achteren gelegen kantoor staat had kunnen openen. Waarschijnlijk vermoedde hij daarin een bedrag aan geld. Een electrische sehakelaar in de gang werd den jeugdigen onverlaat echter noodlottig. Hij wilde deze buiten werking steilen. wellicht door de duisternis viel een onder deel op den grond en dit gerucht werd door den heer van der Hoek gehoord. Deze stond onmiddellijk op en opende de gangdeur. Wie zal echter zijn grenzenlooze verbazing schetsen, toen hij daar door een gemaskerde kerel op zich toe zag treden. Een oogenblik stond hij sprakeloos. Meteen had hij een eerste klap met de houten hamer te pakken op het voorhoofd. De slag kwam wel goed aan. veroorzaakte zelfs een lichte wonde, maar van een buiten bewustzijn raken was geen sprake. Een tweede slag volg de. „Eigenaardig genoeg", aldus de heer v. 'd. Hoek. „voelde ik mijn positieven hoe langer hoe meer te- rugkeeren. Ik begon om hulp te roe pen naar mijn zoon. die ik boven wist." Deze hoox^e het geschreeuw en kwam naar beneden hollen. De dien datum nog geen 8 jaar oud zijn (dus geboren na 1 Dec. 1934 doch vóór 2 Dec. 1940) ontvangen 1 kaart PUI. 5e. Tabaks-, cirgaretten- en ver- snaperingenkaarten. Mannelijke personen die op 27 Dec. '42 den leeftijd van 18 jaar of ouder hebben bereikt, dus geboren zijn vóór 28 Dec. '24 ontvangen een bonkaart Q 111 Tabak. Uitsluitend vrouwen, die op 27 Dec. '42 den leeftijd van 25 jaar of ouder hebben bereikt dus geboren zijn vóór 28 Dec. 1917 ontvangen een bonkaart Q 211 Sigaretten. Zij, die geen ta baks- of sigarettenkaart hebben ontvangen, of die op grond van hun leeftijd niet voor de kaarten in aanmerking komen, ontvangen een bonkaart Q 311 Versnaperingen. DE GOEDE SINT BIJ DE KLEU- TERS. Den Oever. Vrijdagmiddag bracht de Sint een bezoek in de concert zaal „Wiron". Dit bezoek was spe ciaal voor de kleuterschool Oost- Wieringen. .Vol verlangen klopt ons hart" werd gezongen als nooit daarvoor De goede heilige met zijn trouwe knecht was zeer tevreden over onze kleuters, dank en waar deering daarvoor verdienen de da mes D. Kok en H. Verfaille. die op zoo'n prettige en goede manier met de kinderen versjes en liedjes heb ben ingestudeerd. Het was voor de kleintjes een dag vol vreugde en spanning. Reeds lang hadden ze er naar uitgezien. Ook mevr Kuit-Mosk verdient een woord van dank voor de muzikale begeleiding. Met het bekende „Dag Sinter klaas" werd de mooie middag be ëindigd. DE SINT IN WESTERLAND. Westerland Vrijdagmiddag bracht Sint-Nicolaas een bezoek aan de O. L. school te» Westerland. Vergezeld van zijn knecht Piet maakte de kindervriend te paard een rondgang door het dorp, ge volgd door de vroolijk zingende schoolkinderen. Daarna bezocht hij de verschil lende schoolklassen, waarbij hij zich vooral niet de kleinere kinde ren langen tijd bezig hield. Onder leiding van meester Klein droegen de 'kinderen een zangstukje voor, hetgeen St.-Nicolaas op prijs stel de. Na ook de Jioogere klassen met heer v. d. Hoek van zijn kant snelde naar de winkeldeur, die gesloten was. ten einde zijn zoon in te laten. De aanrander begreep, dat zon kans verkeken was en ging er van door Echter, doordat zijn doek een oogenblik was verschoven, had de heer v. d. Hoek hem herkend als zijn eigen bediende! In de drukkerij werd het jasje teruggevonden, dat hij had gedra gen en dat toebehoorde aan een der andere werklieden van de drukke rij. bij het schut aan den achterkant van het pand. waarover de dader was heengeklommen. vond men de doek terug, die als masker had ge diend. De rest van de historie is bekend. De politie lichtte den jongen des nachts uit zijn bed en deze heeft bekend. Was zijn opzet gefffkt. hij was vermoedelijk den volgenden mor gen naar de eigen drukkerij van zijn chef teruggekeerd met een ge zicht. alsof hij van de prins geen kwaad wist. Inmiddels is een zucht van ver lichting opgegaan onder het geheele personeel van de firma. Er waren den laatsten laat herhaaldelijk dief stallen voorgekomen en zooals het dan gaat iedereen werd ver dacht. Er ontstond een atmosfeer van achterdocht en wantrouwen. Deze is nu met één slag verbroken er waait weer een frissche lucht., Wat ten slotte het motief kan zijn geweest? Vermoedelijk louter geldzucht. De „wraak" waarover de dader schijnt te hebben gesproken, mag wel als fantasie worden beschouwd. Want eigenlijk had S. H. slechts aanleiding den heer v. d. Hoek dank baar te zijn die zich niettegen staande de teleurstellingen, welke hii juist den laatsten tijd van den jongen had ondervonden en die zich openbaarden in verschillende ge vallen van onbetrouwbaarheid bij de uitvoering van gegeven opdrach ten min of meer met zijn oplei ding had belast, tot een geschoolden typograaf en die hem daardoor een behoorlijke plaats in de gemeen schap had willen bezorgen. Daarvan zal nu echter vermoe delijk wel niet veel meer komen. MELKSTANDAARDISATIE- 's-Gravenhage, 5 Dec. Bij besluit van de secretarissen-gen?- raal van de Departementen van Sociale Zaken en van Landbouw en Viascherij is met ingang van 4 De cember 1942 aan burgemeesters van gemeenten, waarin een bij het melk standaardisatiebesluit strafbaar ge stelde overtreding heeft plaats ge vonden, de bevoegdheid verleend den naam van den overtreder als mede het vonnis bekend te maken. De voormalige St Cathartnakerk, thans Hervormde Kerk te Doeclnehem, wordt gerestaureerd. De leelijke schotten róllen worden verwijderd, xoodat d« ruimte in de kerk grooter sai rijn, D> boogvensters, op de foto gedeeltelij zichtbaar, zullen weer in den ouden stand gebracht worden VNP Bouvet-Pax Hofland m een bezoek te hebben vereerd, werd het voor Sint-Nicolaas weer tijd om te vertrekken. Tot slot ont ving elk kind een cadeautje en een pakje met versnaperingen. Het was een uitstekend geslaagd feestje, waarvan vele ouders mede ten volle hebben genoten. ST. NICOLAASFEEST O. L. SCHOOL. Hippolytushoef. Zaterdagoch tend was het feest voor de leerlin gen in Cinema „de Haan". Reeds vroeg waren de kinderen present, Om even over tienen arri veerde St. Nicolaas rnet zijn knecht hartelijk toegezongen door de 300 kinderen. Nadat de Sint hen had toegseprok'en en zij nog verschei dene versjes hadden gezongen, wer den enkele films vertoond. In de pauzen werden versnaperingen uit gedeeld. Ook verscheidene kinderen kwamen bij den Sint eh zijn knecht en zongen een versje voor hem. Vooral dat van Gerrie Blaauboer was heel mooi. Aan het gezicht van Sint was te merken, hoe hij er van genoot. Na de vertoonibg van een mooie sprookjesfilm deelde het persèneel der school uit naam van St. Nico laas de geschenken uit. Het feest was veel te gauw voorbij. Maar 's middags moest de Sint nog naar de kleuters. i POLITIE. Geyon^en: een paar grijze kin derwanten. Verloren: een leeren want. Inlichtingen gemeentebode. BERLIJN, 4 Dec. (AN.P.) In T»uit- sche politieke kringen volgt men aan dachtig het verschil van meening, dat in het geallieerde kamp nog steeds be staat over de rol van bepaalde afval lige Fransche officieren in Noord-Af- rika. Men wijst in dit verband in het bijzonder op het feit, dat Darlan zich blijkbaar de titel van staatshoofd in Noord-Afrika heeft toegeëigend en hiervoor ook door den Amerikaanschen generaal Eisenhower telegrafisch is gefeliciteerd, terwijl aan den anderen kant de Britsche minister van buiten- ïandsche zaken op desbetreffende vra gen in het Lagerhuis verklaarde, dat hem van deze dingen niets bekend was. In Berlijn heeft men erop gewezen, dat juist dit antwoord van Eden door de leden van het Lagerhuis met gelach is opgenomen. Men verklaart, dat een dergelijke reactie van de Engelsche afgevaardigden zeer duidelijk gericht is tegen Roosevelt, die in Noord-Afri ka van plan is Darlan als instrument tegen de Britsche politiek te gebrui- bruiken, terwijl men In Londen zich ertegen verzet ook daar aan de Ver. Staten in politiek opzicht den voor rang te laten. In het kader van die meeningsverschillen beoordeelt men te Berlijn ook de reis van generaal de Gaulle naar de Ver. Staten, die naar men hier verklaart, ten doel heeft Roo sevelt te bewegen den lastigen concur rent Darlan aan den dijk te zetten. Er is dus ruzie tusschen de geallieer» den, zoo verklaart men in de Wilheïm- strasse, waarmede men het feit, dat Eden binnenkort over deze gebeurte nissen in een geheime zitting van het Lagerhuis het woord zal voeren, itt verband brengt. De meening van of ficieuze Duitsche kringen kan als volgt geformuleerd worden: alles pleit er voor, dat het ondanks de booze woor den van de Engelsche pers tegen het Amerikaansche imperialisme en on danks het gelach in het Lagerhuis voorloopig bij een opperheerschappij der Ver. Staten in Noord-Afrika zal blijven. „Oorlog nadert zijn Spannendste stadium" LISSABON, 5 Dec. (DNB.) Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft Churchill heden het woord gevoerd te Bradford en o a. ver klaard: Engeland moet al zijn krachten inspannen, daar de oorlog het spannendste sjadium nadert. Omtrent de positie in Noord Afrika merkte Churchill op, dat de' Engel- schen en Amerikanen nog zeer fel le gevechten kunnen verwachten. Voorts verklaarde Churchill, dat de geallieerden in Afrika zoowel in Cyrenaica als in Fransch Noord- Afrika moeten rekenen op „zeer hevige gevechten". Omtrent den strijd in Europa zeide hij, dat de Russen „hun eigen land verdedi gen, terwijl de Engelschen even eens hun eigen land verdedigen". Zoowel de Russen als de Engel schen, zoo meende Churchill, ver dedigen ,de zaak der vrijheid en gerechtigheid". Evenwel moet men daarbij goed voor oogen houden, dat het hier efen zaak betreft, die „langzaam en moeizaam vooruit komt". Onze vijanden,, zoo vervolg de de premier, zijn zeer machtig. Zij beschikken over millioenen sol daten. Zij hebben rijke landen ver overd. Zij hebben hun eigen pro gram. Churchill moest constatee- ren, dat het tot dusver niet gelukt is, „den harden kern van het nazi- verzet te kraken." ROME, 5'Dec. (D.N.B.) De ko ning-keizer Victor Emanuel, is vandaag in Napels aangekomen, waar hij zich onmiddellijk naar de door den hevigen luchtaanval getroffen deelen der stad begaf. Vervolgens bracht hij een bezoek aan de door den luchtaanval ge wonde pesonen in Wst hospitaal Dei Pelligrini, met elk waarvan hij zich onderhield. Overal toonde men zich zeer dankbaar voor de aanwezigheid van den koning- keizer. VON MACKENZEN 93 JAAR. BERLIJN, 6 Dec. (D.N.B.) Geestelijk en lichamelijk in goeden welstand heeft generaal veldmaar schalk von Mackenzen heden zijn 93sten verjaardag gevierd. De Führer heeft bij deze gelegenheid den veldmaarschalk eeir in harte lijke bewoordingen gesteld tele gram met gelukwenschen gezon den. INSCHRIJVINGEN IN HET HAN. DELSREGISTER VAN 24 NOV— 1 DEC. 1942. WIJZIGINGEN: Anna Paulowna: Verzekeringskan toor en Copieërinrichting. eig. B. Zon Jr. en administratie- en kan toorboekhandel. eig. B. Zon Sr., rechtsvorm gewijzigd. Den Helder: A. Geervlietde Wit. Diaconiestraat 18. handel in klom pen. aardappelen enz., de afd. klompenwinkel is overgegaan aan D. Geervliet Jr. H. W Zegel Koningstraat 73. drogisterij optiek enz., de afdee- ling drogisterij en optiek is over gegaan aan de venn. o. fa. H. W. Zegel en Zoon. Langedijk: Jacob Vroegop. Dorps straat 175 Broek op Langendijk. kisten- en krattenfabriek, rechts vorm gewiizigd. OPHEFFINGEN. Alkmaar: W. Verhoeve Laat 217. handel in nuchtere kalveren eri schapen. Bergen: J Euwen. St. Anthonius- straat 56. koloniale waren enz.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3