Na één jaar oorlog 'Verduister Gebruikt vooral een hooikist De Britsche luchtaanvallen De hooikist bewaart de warmte schagen: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. l)EN HELDER: Konin<slr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: yoordam 9. Tel. 3330. DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE WOENSDAG 9 DECEMBER 1942 GEVECHTEN IN TUNESIË Vijandelijke aanvallen in de Donbocht ineengestort Italiaansch Weermachtbericht Dc strijd in Noord-Afrika 35 jaar koning De meening van het Nationale, Dagblad Een schietpartij in het duister e.k. ö.oö uur lk De hulpverleening in Eindhoven verplichte opgave van verplaatsing van bedrijven. RADIOPROGRAMMA Uit*.N.V. Uit*. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebureaox: NOORD-HOLLAND 87ste Jaargang. -No. 11974 2 Pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. opl. op aanvr. DUI7SCH W EERMACHTSBERICH7 HOOFDKWARTIER VAN DÉN FUEHRER. 8 Dec. UIT HET (DNB). Het opperbevel van de Sveermacht maakt bekend: v Bij ondernemingen van Duit- sche en Roemeensche stoottroe pen in den Kaukasus werden kazematten en gevechtsstellin gen van den vijand uit den weg geruimd. Wuertembergsche gre nadiers wisten een pas gewon nen heuvelstelling ondanks he- vige tegenaanvallen in kun be- xit te houden. Tijdens de steeds voortdurende gevechten in het gebied van de Te- rek heeft den pantsercorps de laat ste zeven dagen 6670 gevangenen gemaakt. 46 gepantserde voertuigen 94 stukken geschut /en talrijke in- fanteriewapens buitgemaakt of ver nietigd. Jachtvliegers vielen in duikvlucht spoorwegcomplexen en automobielen van den vijand aan. In de groote bocht van dén Don hervatten de Sowjets gisteren hun hevige aanvallen met sterke forma- .ties pantserwagens. Onder den af weer- van onze troepen, die door Duitsche en Roemeensche gevechts vliegers gesteund werden.' stortten zij ineen. In den sector Kalinin-Ilmen- meer gingen Duitsche troepen met pantserstrijdkrachten tot den tegenaanval over. braken door de vijandelijke stellingen heen tot een diepte van 15 km. en staan thans op de aanvoer, wegen van den vijand. Sinds het begin van den afweer- slag op 25 November werden in het gebied van een leger meer dan 2500 gevangenen gemaakt. 1051 pantser wagens. talrijke kanonnen en infan- teriewapéns van den vijand ver nietigd of buitgemaakt. Zwakkere aanvallen van de Bol sjewisten ten Zuiden van het Lado- gameer mislukten door het afweer- vuur van alle wapens reeds voor de Duitsche stellingen. Aan het front van Cyrenaica be streed de artillerie vijandelijke co lonnes voertuigen en batterijstellin gen. In Tunesië duren de gevechten met afzonderlijke vijandelijke ge vechtstroepen voort. Bij hevige luchtaanvallen op Phi- lippeville werden voor anker lig gende schepen, kadewerken en op- - slagplaatsen herhaaldelijk getroffen en door snelle Duitsche gevechts vliegtuigen een aantal vijandelijke vliegtuigen op een druk gebruikt vliegveld vernield. Duitsche en Ita- liaansche jachtvliegers. schoten bo- ROME. 8 Dec. (Stefani) Het weermachtbericht luidt als volgt: Toegenomen bedrijvigheid van verkenners in Cyrenaiea. De artille rie bombardeerde.,met aanzienlijke uitwerking kolonhes motorvoertui gen en vijandelijke batterijen. Onze luchtmacht viel met geschut- en mitrailleurvuur een groep lichte vrachtauto's aan. waarbij er zes werden vernield en andere bescha digd. Zes vijandelijke vliegtuigen werden in gevechten neergeschoten. Een ander stortte in zee. getroffen door het afweergeschut. En Engel- sche hoofdofficier, lid der beman ning. werd gevangen genomen. Aan het front in Tunis.zijn plaat selijke acties ten voordeele van de as geëindigd. Duitsche jagers ver nielden twee Britsche vliegtuigen. Port Philippeville werd hevig a.an- gevalleru door escadrilles bommen werperdie een gemeerd schip en opslagplaatsen troffen; waardoor groote branden werden veroorzaakt In den afgeloopen nacht hebben enkele bommen, die boven de om geving van Tripoli werden uitge worpen. onder de Libysche bevol king 7 personen gedood en 4 ge wond. BURGERLIJKE MOBILISATIE VAN BEDRIJVEN IN ITALIë. ROME. 8 Dec. (DNB). Volgens een verordening van Mussolini zijn met ingang van heden alle industrie- bedrijven in Italië gemobiliseerd. Deze burgerlijke mobilisatie die reeds aan het begin van den ooi og geldig werd verklaard voor de oor logsindustrie én de openBare bedrij ven als electrisehe centrales, gasfa brieken en transportondernemingen wordt thans tot alle industriebe- drijven uitgebreid. Dit beteekent. dat voortaan al het personeel en de werklieden dezer bedrijven als ge mobiliseerd gelden, hun werkplaats dus in geen geval mogen verlaten en ten aanzien van de uitoefening hunner arbeidsverplichtingen on derworpen zijn aan de militaire wetten. Deze maatregel, zoo merkt de Messaggero op. verstevigt het front der productie, beschermt de conti nuïteit en den regelmatigen gang van het geheele productieproces en daarmede tevens het voor het be halen van de eindoverwinning noo- dige weerstandsvermogen der na tie. ven Noord-Afrika acht vijandelijke vliegtuigen omlaag, terwijl aan Duitsche zijde slechts een toestel verloren ging. In het Westen verloor de Britsche luchtmacht gisteren vijf vliegtuigen Een eigen machine wordt vermist. Duitsche jagers vielen'overdag ver- keerswerken en troepenbarakken aan de Engelsche Zuidoostkust aan. Transportformaties van de lucht macht hebben zich aan het Ooste lijke front in het gebied van de Mid- dellandsehe Zee in vastberaden op treden. dat vaak met een krachtige vijandelijke actie gepaard ging. weer bijzonder onderscheiden en veelvuldig tot beslissende gevechts handelingen bijgedragen. D« wacht aan boord Tan de Duitsche U-boot heeft een yijandaltjk tankschip gerapporteerd en terwijl dit achter volgd wordt, aoeken de marconisten in de registers, waarin de sehepen van alle reederijen te vinden zijn. om de grootte ca den naam vast te stellen PK Tölle-DV R-P H m Duitsche suprematie in de lucht. STOCKHOLM. 8 Dec. (DNB.) Omtrent de gevechten in Tunis ver klaart men in Londen, naar blijkt uit een eigen bericht van Dagens NyReter. dat het onwaarschijnlijk is dat de geallieerden in staat zul len zijn hun opmarsch naar Bizerta en Tunis voort te zetten, alvorens in de krachtsverhouding in de lucht verbetering ten gunste der ge allieerden is gekomen. Men erkent, dat' de luchtmacht der as de supe rioriteit bezit. Naar Socialdemokraten uit Lon den verneemt, waarschuwen toon aangevende Londensche instanties tegen overmatig optimisme. Betoogd wordt, dat men in Tunis moet re- keneri op langdijrige. moeizame operaties. Militaire kringen te Lon den staan op het standpunt, dat de geallieerden vooral in de lucht de mindere zijn. EEN REDE VAN TOJO. TOKIO. 8 Dec. (DNB). Minis ter-president Tojo heeft heden in eeai rede voor een enorme men- scnenmenigte bij het heiligdom van Jasakoeni ter gelegenheid van den eersten verjaardag van het- uitbre ken van den oorlog in Oost-Azië verklaard, dat Japan, dat in het af geloopen jaar de strategische en economische grondslagen gelegd heeft voor de eindoverwinning op de Engelsch-Amerikaansche naties, thans volkomen gereed is om den eenen slag na den anderen te win nen. totdat de dag komt. waarop de vijanden op de knieën gedwongen zijn. Tojo constateerde, dat de rijke schatten in .de vroegere Engelsche en Amerikaahsche Zuidzeegebieden i-n minder dan zes maanden tijds na het uitbreken van den oorlog ter beschikking van Japan stonden. De ze gebieden behooren thans tot de groote krachtbronnen van de Ja- pansche oorlogsmacht. Wat de vij and in het Zuiden verloren heeft, behoort tot de reserves van Japan. Mandsjoekwo en China. De vijan- delnke mogendheden. wien het thans aan de belangrijke grond stoffen uit het Zuidzeegebied ont breekt. moeten groote moeilijkheden doormaken. De tactiek der handels blokkade. die de vijand voor den oorlog tegen Japan gebruikte, wordt thans door Japan tegen hemzelf ge keerd. Tojo prees de verdiensten van Duitschjand en Italië, herinnerde aan de medewerking van Mandsjoe kwo. het nationale China en Thai land .en besloot met de woorden: Zoo is het wereldconflict in het hoofdstadium gekomen ter vernie tiging'van het Engelsch-Amerikaan sche front. Japan, de Aziatische rassen en de' asmogendheden in Europa, staan nauw verbonden in den strijd voor het gemeenschappe lijke ideaal. PRINS EITEL FRIEDRICH OVERLEDEN. POTSDAM. 8 Dec. (DNB). In den afgeloopen nacht is Eitel Frie- drich- prins van Pruisen, de tweede zoon van den vroegeren Duitschen Keizer, aan een beroerte overleden. Hij was 59 jaar oud. STOCKHOLM. 8 Dec. (DrfB). Koning Gustaaf van Zweden viert heden het 35-jarig jubileum zijner regeering. De dag is in alle stilte herdacht in het Koninklijk paleis Drottningholm. 's-GRAVENHAGE, 8 Dec. Naar wij vernemen bevat het „Nat. Dagblad" van heden het volgende artikel van zijn Haagschen corres pondent: Zooals uit de weermachtsbe- richten blijkt, richt de Britsche luchtmacht in den laatsten tijd zijn aanvallen in hoofdzaak op Itali aansche steden. Voor wie nog in twijfel mocht verkeeren over de werkelijke bedoeling van deze luchtaanvallen, zal de rede van Winston Churchill van enkele da gen geleden verhelderend hebben gewerkt. In één adem toch kondig de de Britsche premier de lucht aanvallen op Italiaansche steden aan en verbond daaraan een be schouwing over het door zijn re geerders „misleide" Italiaansche volk. Het doel van de*ze aanvallen is derhalve niet in de eerste plaats van militairen, doch veeleer van politieken aard. Door middel van terreur moet het Italiaansche volk murw en rijp voor een opstand worden gemaakt. Langer dan een jaar hebben de Britten gepoogd, hetzelfde middel op Duitsch'.and toe te passen. Ook hier werden in hoofdzaak de woonwijken van ste den geterroriseerd. Énkele Nerier- landsche arbeiders, die in een Duitsche industriestad werken, verklaarden ons eenige weken te rug tijdens een kort verlof in Ne derland letterlijk: „Het was, of ze het'er om deden, mijnheer. Heele straten werden in puin gegooid, maar de fabrieken, waar wij werkten, en die aan den rand van de sfad stonden, kregen zoo goed als niets." Tegenover het Duitsche volk hee# dit middel gefaald; de terreur heeft de vertiitterdheid en de vastberadenheid slechts doen toenemen. Zouden de Britten dit eindelijk bemerkt he-bben? Hun besluit, om Ifét nu maar eens bij de andere partner van de as te probceren, zou het bijna doen ge le/oven. Er zijn Nederlanders te ovér, die de regels, welke wij hierboven neerschreven, niet zullen willen gelooven,, die vast overtuigd zijn van het, succes van een dergelijke terreuractie en wier haat groot ge noeg is, om voor deze aanvallen op de burgerbevolking geen woord van afkeuring over te hebben. Te hunner informatie diene het volgende, een voorval, dat nu eens niet 9ver de grenzen plaats vond. Maar in ons eigen land en derhal* ve door talrijke ooggetugen kan worden bevestigd. Een dezer da gen hebben vier Engelsche vlieg tuigen op klaarlichten dag in duikvlucht mitrailleurvuur ge opend op een personentrein in het Westen des lands, die de verbin ding tusschen twee groote steden onderhield. Nergens in den omtrek was een militair doel te bekennen, in den bewusten trein bevond zich geen enkele Duitsche militair. Het voor de weermacht gereserveerde treingedeelte was volkomen leeg. Een wagen van deze trein werd doorzeefd niet mitrailleurkogels, een meisje van negen jaar werd gedood. Talrijke andere passagiers werden gewond, waaronder ver scheidene vrouwen, die tot dien dag hun sympathie voor de Brit sche htondgenooten niet onder stoe len of banken «hadden ''gestoken, maar toen de trein met zijn droe ve last zijn bestemming bereikte, was deze sympathie in" rook ver vlogen. De verontwaardiging was alge meen en uitte zich in alles behalve malsche termen. Dat was het re sultaat van terreur. PAKKETTEN VOOR NEDER. LANDSCHE KRIJGSGEVAN. GENEN. 's-GRAVENHAGE. 8 Dec. Post pakketten en briefpakketten. be stemd voor alle Nederlandsche mi litairen. die in Duitsche krijgsge vangenschap ondergebracht zijn. hoeten in den vervolge uitsluitend aan de 4e afdeeling van het Infor matiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis. Bezuidenhout 33 te 's Gravenhage worden toegezonden. Het Nèderlandsche Roode Kruis zorgt dan voor verdere doorzending De P.T.T. heeft de opdracht ge kregen alle rechtstreeksche zendin gen naar de gevangenkampen van 8 Dec. 1942 af te weigeren. Wegens overbelasting der trans portmiddelen is in het eigen belang aer familieleden de verzending van alle pakketten naar de kampen tot en met 5 Jan. 1943 stopgezet, doch is aan belanghebbenden alleen het verzenden van winterkleeding in privé-pakketten van ten hoogste 2 kg. via de 4e afd. van het informa tiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis toegestaan. De regeling, te treffen na 5 Jan. 1943. zal bijtijds door het Neder landsche Roode Kruis worden be kend gemaakt. 101 jaar geworden Rotterdam. 8 Dec. Me vrouw de weduwe Herfst-Brand beter bekend als opoe Terfst. is vandaag 101 jaar geworden. Dit is voor Kralingen, waar zij bij een dochter inwoont, het feit van den dag. Opoe Herfst is kerngezond, ieest nog eiken avond zonder bril haar krant en volgt met de grootste belang stelling de wereldgebeurtenis sen. Zij is zeer goed ter been en loopt beter dan menig jong mensch. Zeventien kinderen heeft deze vrouw gehad en ze ven zijn er nog in leven. Ze ontving tal van gelukwen- schen. Winterhulp zond haar een geschenk onder couvert. Voorts ontving opoe Herfst een enorm aantal bloemstukken. 2\ jaar voor clandestiene slachters 's-GRAVENHAGE. 8 Dec. Voor het Duitsche Landesgericht in de bezette Nederlandsche gebieden te Den Haag hebben zich dezer dagen de Nederlandsche staatsburgers Wil helmus Antonius van Aspert en Ka rfel Timmermans, beiden uit Vught. te verantwoorden gehad. Beiden waren reeds op 5 Juni 1942 wegens clandestien slachten in vereeniging van minstens tien tot twaalf var kens veroordeeld. Zij stonden toen terecht voor den Nederlandschen economischen rechter in 's-Herto- genbisch. die elk van hen veroor deelde tot 6 maanden gevangenis. Hoewel de verdachten door deze veroordeeling voldoende gewaar schuwd hadden dienen te zijn. heb ben zij opnieuw in acht gevallen clandestien geslacht. Daar deze strafbare feiten krach tens haar omvang beschouwd moe ten worden als misdaden, waardoor de algemeene voedselpositie in ge vaar wordt gebracht, heeft het Duit sche Landesgericht deze kwestie behandeld. Het Landesgericht heeft Aspert en Timmermans elk tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maahden veroordeeld. Dit geval geeft aanleiding om er opnieuw op te wijzen. Hat clandes tiene slachters volgens Duitsche op vatting parasieten en oorlogsmisda digers zijn. Op ernstige gevallen van clandestiene slachtingen staat volgens de Duitsche wet tuchthuis straf of de doodstraf. En wederom zullen er Nederlan ders zijn, die betoogen, dat dit nu eenmaal de offers zijn, die "wij om wille van de bondgenaoten moe- Jen brengen en dat de Britsche bommen toch werkelijk om onzen bestwil worden uitgestrooid. Hun willen wij slechts de vraag stel len: indien het kind, dat daar met een schot in het hoofd tusschen de banken ljJR, het uwe ware gewèest, waar zou dan uw overtuiging zijn? De vraag stellen, is haar beant woorden. De terreur is een wapen, dat als een boemerang terugkeert tegen dengene, die het hanteert. Maar het dtiurt wel lang, eer men aan gene zijde van de Noordzee tot dit simpele inzicht geraakt. Ter besparing van gas en electriciteit 's-Gravenhage. 8 December. Door de brandstofrantsoeneering staat de hooikist weer in het mid delpunt van de belangstelling, om dat er een belangrijke besparing op het gebruik van gas en electriciteit mee kan worden bereikt. Veel spij zen worden beneden de kooktem- peratuur van 100 gr. C. gaar. mits men ze maar lang genoeg aan de warmte blootstelt. Op dit principe berust het gaarmaken in hooikist of kookzak. Eerst brengt men het gerecht aan den kook. laat het eeni- gen tijd doorkoken en plaatst het daarna zoo snel mogelijk in een om geving^ welke de "warmte slecht ge leid. De temperatuur daalt dan slechts langzaam en de inhoud van de pan heeft voldoende gelegen heid om gaar te worden. Alleen bij gerechten met een zeer langen kooktijd wordt de afkoeling te sterk Deze moet men dan ook na vier uur opnieuw aan den kook brengen om ze vervolgens nog eens in de hooi kist te plaatsen. De hooikist geeft zelf geen warmte, maar bewaart ze alleen. Er kan dus geen sprake zijn van doorkoken van de spijzen. De beschuttende laag om de pan moet een voldoende dikte hebben en ge maakt zijn van goed isoleerend ma teriaal. Hiertoe kunnen gerekend worden: hooi. houtwol, kranten en papierwol. Dit laatste kan men zelf maken door kranten in smalle ree pen te knippen, een nadeel hierbij is. dat het tart proppen in elkaar gaat zitten en dan weer vernieuwd moet worden. De vulling mag niet te stevig gestopt worden, daar stil staande lucht eveneens isoleerend werkt. HET „SCHANDBORD" TE HIL VERSUM WEER AFGESCHAFT. HILVERSUM. 8 Dec. Eenigen tijd geleden verscheen op last van het gemeentebestuur aan den muur van het politiebureau alhier een schandbord. waarop de namen en daden van clandestiene handelaren ernstige prijsopdrijvers e.d. aan de bevolking werden medegedeeld. Thans is op last van hooger hand. waarschijnlijk uit juridisch oogpunt deze moderne schandpaal weer af geschaft. Ook dit jaar treden vrouwen van de N.si. Frauenschaft op als ijverige helpsters van het Sonderreferat Truppenbetreuung bij het inpakken van Kerstpakketten van den Rijkscommissaris voor de gewonden in de lazaretten. Mevr. Seyss Inquart. echtgenoote van den Rijkscommis saris. bezig met het inpakken van de pakketten. Polygoon Meiier-Pax Holland m. Da bloemenmarkt op bet Singel te Ameterdaa «mat thane weer in het teeken van het naderend Kerstfeest. De eerste Kewtboomen adjn aange roerd VNP De Haan-Pa* HoR m Maakt er een nuttig gebruik van HILVERSUM. 8 Dec. Gister avond bemerkte een politieagent op het tweede perron van het station een tweetal mannen, die ieder een zware jutezak bij zich droegen. Toen de politieman een onderzoek wilde' instellen, nam het tweetal met achterlating der zakken, de vlucht. Zij sprongen het perron af en renden over de rails in het duis ter weg. Hoewel de agent een zes tal schoten in de richting der vluch tenden afvuurde, wisten de man nen te ontkomen. De zakken ble ken 2Q doozen met chocoladereepen te bevatten, welke even tevoren uit een zending van Amsterdam naar Enschedé uit een spoorwagen waren gestolen. Het onderzoek naar de mannen leverde later niets anders op dan een hoed. welke door een der dieven op het spoorwegempla cement was verloren. NIEUWE JAPANSCHE SLAG SCHEPEN IN DIENST GESTELD. TOKIO. 8 Dec. (DNB). De woordvoerder van de marine. Hi- raide. heeft voor de radio meege deeld. dat Japan den laatsten tijd nieuwe groote slagschepen in dienst gesteld heeft die voor het voorste front bestemd zijn. Ook ziin er vliegkampschepen gereed gekomen en rfeeds in dienst gesteld, bij wel ker bouw rekening gehouden is met de jongste ervaringen uit de zen oorlog. Bovendien, bevinden er zich nieuwe kruisers en torpedo jagers in aanbouwi teneinde de vloot van Japan nog meer te ver sterken. Maan Maan op vanavond om onder 9-41 18.22 8 Dec. 16*27 Ulir 22 Dec. N.M. tot morgenochtend V.M. 14 Dec. q nn 30 Dec. Onmiddelliik na den misdadigen Engelschen bomaanval waardoor de burgerbevolking van Eindhoven, de kerken en ziekenhuizen zwaar wer den getroffen, heeft de N.V.H.. in gegrepen en als eerste bijdrage een gift van 25000 gulden beschikbaar gesteld voor het delgen van den eersten nood. Voorts heeft de N.V.D. de noodi- ge aanvullende distributiekaarten verstrekt en tezamen met de cen trale keuken warm eten uitgereikt. Ook de N.S.V. heeft met krachti ge middelen ingegrepen en tezamen met de gemeente Eindhoven de ver deeling van woongelegenheid voor de dakloos geworden deelen der be volking georganiseerd. Dinsdag was de landelijke leider van den N.V.D. persoonlijk ter plaatse om zich te overtuigen van de uitvoering der ge nomen maatregelen en om verdere maatregelen te bespreken. Door den N.V.D. én N.S.V. wordt alles gedaan om de slachtoffers met alle middelen te helpen. In de St.Crt. van 7 Dec. 1942 is opgenomen een besluit van dqn secr.-gen. van de Dep. van H.. N. en Sch. en van L. en Viss.. houdende het voorschrift, dat ieder, die een in de kustzone van de provi '-s Noord- en Zuid-Holland gelegen drijf hetzij binnen de betrok gemeente hetzij naar elders ver- plaatst, dan wel het bedrijf opheft, verplicht is hiervan binnen 24 uur aan de desbetreffende K. v. K. of een van haar plaatselijke kantoren op daartoe vastgestelde formulie ren aangifte te doen. Aangaande bedrijven, welke in het tijdvak van 1 Oct. tot en met 8 Dec. werden verplaatst of opgehe ven. dient de aangifte binnen 24 uur na 8 Dec. te zijn geschied. WEDEROM BRITSCHE TERREUR. AANVALLEN OP NEDERLAND. Ook gisteren voerde de Britsche luchtmacht terreuraanvallen met boordwapens uit tegen de Neder landsche burgerbevolking, die daar bij vijf dooden. twee zwaar- en tien lichtgewonden te betreuren heeft. EERSTE VASTE BEWONER NOORDOOSTPOLDER. De eerste boerderij in den Noord oostpolder is betrokken. De heer G. Boer. landbouwkundig opzichter te Blokzijl, heeft er zich in gevestigd, zoodat aan hem de eer toekomt, de eerste vaste bewoner van het nieu we gebied te zijn. DONDERDAG 10 DECEMBER. 4 Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Bielefelder Kinderkoor (gr.). 7.30 BNO: Nieuwsberichten. 7.40 Notenregen (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Gesprek met Peter. 8.50 Operette-Var ia (gr.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.37 Operette Varia (gr.). 10.00 Het Sylvestre Trio. 10.30 Twenthe in den Advent. 10.45 Sylvestre Trio. 11.15 Bach- Handelconcert (gr.). 12.00 Almanak. 12.05 Theo Uden Masman en zijn dansdïkest en gramofoonmuziek. 12.45 BNO: Nieuwsbe richten. 13.00 Op de Hortobagy. Hongaarsch programma. 13.35 Bertus van Dinteren en zijn orkest. 14.00 Vaudeville orkest, solisten en gemengd koor. 14.30 Cabaret Cameleon (opn.). 15.00 De -vrouw in den Rococotijd. 15.15 Nederlandsche kamermuziek (opn.). 16.05 Mozartconcert (gr.). 16.45 BNO: Nieuws berichten. 17.00 Orgelconcert. 17.30 Van hein de en verre klinkt het nieuws. 17.45 Otto Hendriks en zijn orkest en soliste. 18.30 BNO: Nieuwsberichten. 18.40 Het droomeiland over zee (gr.). 19.00 Brandende kwesties, lezing. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Pianovoordracht, 19.30 Om- roep-Symphonie orkest. 20.15 Pianovoordracht. 20.45 Opera- en operette-fragmenten (gr.). 21.45 BNO: Nieuwsberichten, 22.00 Over wijde puszta's zingen de violen (gr.). 22.20 Melo- dieën-weelde (gr.). 23.0024.00 Mag ik dezen dans (gr.). Hilversum II. 301.5 m. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 BNO: Gesproken binnen - landsch overzicht (opn.). 8.00 Een woord tot de Geldersche boeren. 9.15 Orkestconcert (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsberchten. 8.40 Ouver tures (gr.). 9.00 Varieerende morgenklanken (gr.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Varieeren de morgenklanken (gr.). 10.00 Godsdienstige' uitzending. 10.30 Pianovoordracht. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Matrozenkoor (gr.). 11.30 Orkest» Joan Lancé en gramofoonmuziek. 12.30 In en om den bijenstal. 12.45 BNO: Nieuws berichten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Piano, cello en vierhandige pianovoordracht. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 De Me- lodisten en gramofoonmuziek. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Het kinderkoor van den Nederlandschen Omroep. 16.30 Marschmuziek (gr.). 16.45 BNO: Nieuwsbe richten. 17.00 Vfcor de jeugd. 17.15 Ambacht ordening. 17.30 Zang en piano. 17.45 8piegel van den dag en BNO: Persove zicht. 18 00 Zang en piano. 18.15 De WA aan het front. 18.30 Omroep-Symphonie orkest en solist. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 19.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 19.45 BNO: Nieuwsberichten. 19.55 Zang en accordeon (gr.>. 20.15 Amusements orkest en solist. 21.00 Zweedsche liedjes (gr.). 21.15 Orgelconcert. 21.45 BNO: Nieuwsberich ten. 22.00 BNO: Actueele beschouwing. 22 10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1