Vijandelijke doorbraakpogingen mislukt - Verduister i De vijand verloor 108 090 B.R.T. Structuurveranderingen Bravo, agent Kruyff De hooikist bewaart de warmte OA&SLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE DONDERDAG 10 DECEMBER 1942 Extra bericht DU17SCH VsEERMACHTSBERlCHl In Noord-Afrika plaatselijke activiteit Besprekingen tusschen Maisky en Eden Italiaansch Weermachtbericht Hevige luchtaanval op Turijn Dc oorlog io Oost-Azië Franco spreekt tot Spaansche vo5k Een betere toekomst voor de jeugd Waar Yankees vechten Verplichte opgave van verplaatsing van bedrijven Drastische overheidsmaatregelen EEN REDE VAN SCHOENBECK. 100 Dooden op de „Isaac Sweers" Stadsnieuws Tivoli door dc jeugd ingenomen LONDEN ontevreden Maakt er een nuttig gebruik van De Paus over Milaan RADIOPROGRAMMA Uit*.N.V. Uitsr. Mi]. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebareaax: SCHAGEN: Laan 201, Tel. 444 (2 lijnen. DEN HELDER: Koniiustr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Voordam 9 Tel. 3330 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. oer m.m. Bii contract, binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. ooi. op aanvr. 87ste Jaargang. No. 11975 2 Pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 9 December (DNB). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben in het Noorden en midden van den Atlantischen Oceaan in onvermoeiden strijd tegen de vijandelijke scheepvaart weer 15 schepen van tezamen 108.000 ton in den grond geboord. Twee andere schepen en een torpe dojager van den konvooidienst werden getorpedeerd. Door deze operaties werd de vijandelijke ravitailleering voor Noord. Afrika bijzonder zwaar getroffen. Onder de vernietigde schepen be vond zich de Engelsche mailboot Ceramic (18.713 t.). welke als troe. pentransportschip op weg was naar Noord Afrika. Dit schip ging na de torpedotreffers terstond onder, zoodat bij den heerschenden storm en den zwaren zeegang verwacht kan worden, dat een groot aantal menschenlevens is verloren gegaan. Van hetzelfde konvooi verloor de vtiand 3 andere schepen met oorlogstuig. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 9 Dec. (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Nieuwe pogingen der Bolsjewis ten om de Duitsche stellingen in het Oostelijke deel van den Kaukasus en in het Wolga-Dongebied te door breken, mislukten ook gisteren on der zware vijandelijke verliezen. Vijandelijke massale aanvallen var, infanterie en gepantserde strijd krachten leidden tusschen Wolga en Don tot zeer hevige voor onze troe pen succesvolle gevechten. Gevan genen werden gemaakt en buit werd veroverd. 54 tanks werden vernietigd. In de groote bocht van den Don wierpen Duitsche pantser-grena diers in een tegenaanval den vijand uit zijn stellingen en schoten 46 bolsjewistische tanks, zonder eigen verliezen aan tanks. stuk. Duitsche. Italiaansohe en Hongaarsche lucht strijdkrachten bestookten aan het front van den Don marschbewegin- gen en troepenkwartieren. In den centralen sector van het front wordt de Duitsche tegenaan val met kracht voortgezet, terwijl de grootsch opgezette vijandelijke operaties merkbaar aan kracht heb ben verloren. Bij deze operatie wer den in samenwerking met gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers talrijke plaatsen veroverd, vijande lijke stellingen opgerold en de vij and van zijn achterwaartsehe ver bindingen afgesneden. In hevige luchtgevechten verloor de vijand 16 vliegtuigen. Ten Zuiden van het Ilmenmeer deed de vijand slechts vrij zwakke aanvallen. Gereed staande tanks werden door artillerievuur uiteen geslagen. Aan het geheele Afrikaansche front viel gisteren slechts plaatse lijke gevechtsactiviteit waar te ne men. Een groot Britsoh vrachtschip werd ten Noordwesten van Beng- hazi door bomtreffers zwaar bescha digd. Duitsche jagers schoten vier Britsche jagers neer. Een eigen jachtvliegtuig wordt vermist. Bii storingsaanvallen van enkele Britsche bommenwerpers op Noord- West-Duitschland en bij nachtelijke vluchten boven het Duitsche kust gebied werden vijf. boven West- Frankrijk en voor de Zuidoostkust van Engeland twee andere vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Hier volgt een herhaling van het bovenvermelde extra bericht. GENEVE. 9 Dec. (DNB). De politieke correspondent van de Dai ly Herald meldt, dat de Sovjet-am bassadeur Maisky de vorige week driemaal een bezoek heeft gebracht aan den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken. Eden om met hem den toestand in Noord- Afrika te bespreken. Wat zich pre cies tusschen Maisky en Edett heeft afgespeeld, weet men weliswaar niet doch het is bekend, dat de Sovjetunie met toenemend onge noegen de politieke Qntwikkeling in Noord-Afrika volgt. ROME. 9 Dec. (Stefani) ïn zijn weermachtbericht no. 923 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het vol gende bekend: Aan het front van Cyrenaica wer den artillerieposten en concentra ties vijandelijke troepen doeltref fend door onze artillerie bestookt. Duitsche jagers schoten in een lucht gevecht vier vijandelijke machines omlaag. In Tunesië werd de mili- taire activiteit te land en in de lucht belemmerd door het slechte weer. Vijandelijke vliegtuigen onder namen vannacht een hevigen aan val op Turijn. Er werd aanzienlijke schade aangericht, vooral aan ge bouwen in het centrum van de stad. waaronder de universiteit en een ziekenhuis. Het aantal slachtoffers staat nog niet vast. Een vliegtuig werd door het afweergeschut ge raakt en stortte neer op het Corso Vinzaglio midden in de stad. De uit zeven personen bestaande beman ning is omgekomen. kaart vanf^tt DL STRIJD OM TUNIS. Aan het Tunische front hebben de Britten zich uit eenige plaatsen moeten terugtrekken. De strijd woedt thans tusschen Mateur en Teboerka. Om het belangrijke ver- keerspunt Djedeida wordt door de Engelschen hevig gevochten. EEN JAPANSCHE WAARSCHU. WING TEGEN ONJUIST OPTI. MISME. De gedachte aan een aan- val op Australië en Indië niet opgegeven. SJANGHAI. 9 Dec. (DNB). De voornaamste doelstellingen van het tweede jaar van den oorlog in Oost- Azië liggen in de geconcentreerde uitbreiding van de Japansche pro ductiekracht bij de ontwikkeling van de bezette gebieden in de Stil le Zuidzee, aldus schrijft het Ja pansche militaire blad Tairikoe Sjimpo.De uitbreiding van de pro ductie- en grondstofbronnen vormt een deel van den oorlog zelf. zoo verklaart het blad. doch waarschuwt tevens er voor alleen maar de zwak ke plekken van de Ver. Staten te zien en een onjuist optimisme met betrekking tot den toekomstigen militairen toestand te koesteren, want soortgelijke operaties en over winningen als in het eerste jaar zijn niet te verwachten, ook al zijn groote zeeslagen mogelijk. Japan heeft geenszins de gedachte aan een aanval op Australië en Indië opge geven. f i-. Ter gelegenheid van de oprichting van den nationalen Raad der Falangs heeft generaal Franco in Madrid een groote rede gehouden, waarin hij er op gewézen heeft, dat wij de laatste acte van een oud tijdperk en het begin van een nieuw bijwonen. De liberale wereld gaat met maar kapitalistische wereld beschouwing, den tijd waarin millioe- nen menschen de handen in den schoot moesten leggen, te gronde. Hij schetste de doelstellingen van de fascistische en nat.-socialistische bewe ging en legde den nadruk op de metho den waarmee Duitschland en Italië het sociale vraagstuk hebben opgelost. Een jeugd, die zich van de historische groot heid bewust is, is haar opmarsch naar een betere tcekomst begonnen. Franco zeide, dat wat de volksmassa in Duitschland en Engeland denkt niet van elkaar veschilt. Wanneer de alge- meene demobilisatie wordt uitgevoerd is ook het tijdstip gekomen om de con clusie uit de gebeurtenissen te trekken. De Caudillo liet uitkomen, dat niets Spanje veroorlooft een anderen weg te gaan dan tot dusver. Een Europa met een demoliberaalregime en een aan grenzend Russisch communisme zal niet meer bestaan. De wereld gaat langs andere en wel rechtvaardige we gen en wij verzetten ons tegen allen die deze loop der dingen tot staan wil len brengen. Het gaat thans om het bestaan van ons gebied en onze be schaving. Wanneer het belang van Spanje zulks eischt kan het traditio- neele regeeringsstelsel dat Spanje con tinuïteit en roem heeft geschonken weer ingevoerd worden, maar alles moet ondergeschikt worden gemaakt aan de voltrekking en het voortbestaan van onze nationale revolutie. De etappe, die thans begint zoo zeide Franco is die van De militaire medewerker van de „New York Times" schrijft, dat op het oogenblik op meer dan 50 verschillende punten ter wereld Amerikaansche soldaten zijn gestationneerd. Zij bevin den zich in Ierland, Zuid-Enge land, Fransch Marokko, Alge rije. Tunis. Liberie. in den En- gelsch-Egyptische Soedan, in Eritrea, Palestina. Irak, Iran, in Britsch-Indië, China, Australië, Nieuw Guinea, op de Salomons eilanden, de nieuwe Hebriden, in nieuw Caledonië, Nieuw Zee land, op de Fidzjieilanden, op Samoa, Hawai en de Midway- eilanden, op de Aleoeten, in Alaska, Guatemala, Nicaragua, Costarica, in het Panamagebied, op de Galapagos-eilanden, in Ecuador, op Aruba, Curacao. Trinidad, Britsch Guinea, in Su riname. Brazilië, op Santa Lu cia en Antigua, op de Maagden eilanden, Portorico, Jamaica, Cuba en de Bahama-eilanden, op de Bermuden, in Canada, op IJsland, Groenland, Nieuw- Foundland en Labrador. eensgezindheid, van de overwin ning waarin onze revolutie vorm en kracht gegeven wordt en waarin wij ons de groote kans welke de wereld ons biedt, waardig moeten toonen. Spanje heeft zich ingespannen voor den strijd der éénwording van het volk. De vernietiging onzer be weging zou ons de slavernij en den chaos gebracht hebben. De Spaansche kruistocht. Wij hebben de hooge beteekenis van onzen kruistocht verbonden met de sociale eischen van ons tijd perk. welke van oudsher den loop der historie hebben bepaald. Franco riep alle Spanjaarden op de oude liberale vooroordeelen te laten varen en den blik te richten op de huidige gebeurtenissen in Europa, het werelddeel waartoe Spanje behoort, ook al heeft het zijn eigen karakter. De door de Fransche revolutie be loofde gelukzaligheid is niet geko men. De Russische demobilisatie veroorzaakte het communisme met de bestaande dictatuur van het pro letariaat. In Italië heeft het genie van Mus- solinie de nieuwe beweging in goe de banen geleid en het nationaal- socialisme verbindt in Europa het nationale met het sociale. Wij werken, zeide Franco niet voor een vruchtdragend heden, maar voor een schitterend morgen. Wanneer er nieuwe dreigende ge varen komen zullen wij ons nog meer geven voor onzen kruistocht. De Noordhollandsche gemeenten, waarop het gisteren vermelde be richt betreffende de verplichte op gave van verplaatsing van bedrij ven betrekking heeft. zijn. blijkens de St.Crt. van 7 Dec. j.1. de volgen de: Bennebroek, Bergen Beverwijk. Bloemendaal. Castricum. Egmond a. Zee. Egmond-Binnen. Heemskerk. Heemstede. Heiloo. Den Helder. Limmen. Schoorl, Velsen. Zand- voort. De Zijpe (ten W. van het Noord-Hollandsch Kanaal). In een rede voor de Gemeinschaft Rheiisch-Westfahlischer Wirt schaftsschriftleiter heeft de heer Schoenbeck van de hoofdafdeeling Voedselvoorziening en Landbouw belangrijk cijfermateriaal ver schaft omtrent de economische structuurveranderingen van Neder land. Een verhoogde productie per HA. was in Nederland practisch niet mogelijk. De gemiddelde opbreng sten waren reeds ongeveer de hoogste in Europa. Gemiddelde opbrengst per H.A. over 1932—'38: tarwe rogge gerst aard- suiker appelen bieten Nederland 29.8 23 28.9 187.9 383.3 Duitschland 22.9 17.8 21.5 165.2 301.7 België 27.2 24.4 26.6 212.1 294.9 Intusschen kan Nederland niet in de behoeften der eigen voedselvoor ziening voorzien. In 1938 werden geimporteerd 650.000 ton tarwe. 200.000 ton gerst 50.000 ton haver. 150.000 ton oliekoeken 700.000 ton olievruchten. De uitvoer van zui velproducten was slechts mogelijk door den import van voedermidde len en van grondstoffen voor de margarineproductie. Inmiddels is de bebouwde opper vlakte sedert het begin van den oorlog aanmerkelijk uitgebreid. broodgaan aardapp. oliezaden H.A. H.A. H.A. 1936/'38 369.000 119.000 3.000 1942 419.000 208.000 10.000 Het ligt in de bedoeling de met oliezaden bebouwde oppervlakte in 1943 uit te breiden met 50.000 HA. Voor een en ander was en is noo- dig het scheuren van grasland. Dit geschiedde tot dusverre met 125.000 Blijkens een V.P.B.-bericht heb ben bij den ondergang van den Nederl. torpedojager „Isaac Sweers" in de Midclellandsche Zee, honderd leden van de bemanning den dood in de golven gevonden. VERBETEN STRIJD OP NIEUW-GUINEA. Naar V.P.B. meldt, woedt de strijd op Nieuw-Guinea om een vrij smal le kuststrook, waarin de nederzet tingen Boena en Goena liggen, die de Japanners na hun terugtocht uit het Stanley-Owengebergte uiterst verbeton verdedigen. Ook van geallieerde zijde ver wacht men hier nog zware gevech ten tegen de Japansche soldaten, die zich zeer bedreven toonen in den oerwoudoorlog. NEMEN VEREENIGDE STATEN DE FRANSCHE OORLOGSSCHE PEN TE DAKAR OVER? GENEVE. 9 Dec. (DNB). Het tusschen generaal Eisenhower en Boisson gesloten ver-strekkende ac- coord ten aanzien van Fransch West-Afrika wordt te Londen toege juicht. Men verneemt hieromtrent nog. dat de Ver. Staten onverwijld een missie naar Dakar zullen zen den. om de aldaar liggende Fran sche oorlogsschepen over te nemen. D« Nederland*chc Volksdienst heeft In samenwerking met de N.S.V.O. Maandag in den Haagschen Dieren tuin een groot St Nicolaasfeest ge organiseerd, waarin ook de Nationale jeugdstorm een groot aandeel had. St Ntcolaas onderhoudt xicb met eenige kleuters Polygoon Mcijex-Pax Holland m Vorige week hebben wij in onze courant medegedeeld, dat de heer P. van Twisk de Heldersche school jeugd tei gelegenheid van St. Nico- laaa wilde vergasten op een gratia „Bioscoopje". Het lag voor de hand, dat van dit aanbod een dankbaar gebruik zou worden gemaakt. Daar Sinterklaas op Saterdag viel was het uiteraard niet mogelijk de jongens en meisjes op den dag zelf of den volgenden dag te ontvangen en daar er natuurlijk nog een en ander gere geld moest worden, werd deze gratis bioscoopdag bepaald op den negenden December; dat was dus gisteren. Eenige uren lang hebben de ope rateurs van Tivoli moeten werken om de regelmatig hernieuwde schaar toeschouwertjes hun „portie" te ge ven. Voor elke voorstelling was „Quax, de brokkenpiloot" geënga geerd, voorafgegaan door Hollandsch nieuws en een ..énacter. H't is waar, dat de jongste kinderen aan dit pro gramma niet steeds evenveel te „zien" hadden en dat hen natuurlijk bij de hoofdfilm van het komische en geestige veel ontging. Dit was nu eenmaal niet te vermijden. De heer Van Twisk is er de man niet naar om, wanneer hij iets aanbiedt, er maar wat van te maken. Integen deel, we zijn gewend, dat juist dan alle krachten ingespannen worden om iets goeds te brengen. Helaas, de omstandigheden veroorloofden hem niet ditmaal een speciaal kinderpro gramma bijeen te brengen. Hij heeft het beste gegeven, wat thans te ge ven is en niemand zal wi'.len bewe ren dat „Quax" in dit opzicht een verkeerde keuze is. Nu moet U niet denken, dat deze dag voor de jeugd dus feitelijk op een fiasco is uitgeloopen. Dat is in het geheel niet het geval. Ze heb ben genoten, de jongens en meisjes, en na afloop van een der voorstellin gen speelden de dolle capriolen van de Brokkenpiloot nog zoo in hun hoofd, dat zij met zijwaarts uitge strekte armen „ronkend" door de Spoorstraat holden... Waaraan psy chologische beschouwingen vast te knoopen zouden zjjn, in d it geval meer in het lijzonder met betrek king tot de invloed van de film op de hoop der toekomst. De conclusie oet in ieder geval luiden, dat de jeugd het goed gehad heeft in Tivo1 en dat de heer Van Twisk een dankwoord toekomt voor datgene, wat 14) hen geboden heeft! H.A. in 1942/'43 zullen hieraan ver dere 75.000 HA. worden toegevoegd Om de voeding van den mensch veilig te stellen moesten de groote graaneters onder de dieren die eventueel het gemakkelijkst weer op peil zouden kunnen worden ge bracht. worden afgeslacht. Het aan tal kippen 2 a 3 kippen verbrui ken per jaar evenveel graan als een mensch daalde van 33 millioen stuks op3 millioen! De var kensstapel werd teruggebracht van I.8 millioen in 1940 op 400.000 in 1942. waarbij nog komen 500.000 huisslachtingsvarkens. De afslachting van rundvee ge- scheidde op veel geringer schaal: het totaal van 2.6 millioen in 1940 daalde op 2.2 millioen in 1942. De tuinbouw werd aanvankelijk onveranderd gelaten eerst in 1942 werd de oppervlakte verhoogd van 30.000 tot 40.000 H.A. Ook dc ballon», die het lichtgat be vatten, waarop vele auto'» than» rijden, behoeven reparatie. Lekken, die in den loop van den tijd ontstaan zijn, worden dichtgeplakt J. K Stevens-Pax Holland m over berichtgeving uit N.. Afrika. STOCKHOLM. 8 Dec. (DNB). In Londen is men ontevreden over de berichtgeving uit Noord Afrika, zoo constateert de Londensche cor respondent van Goeteborgs Han dels och Sjoefartstidning in een be richt over de gevechtspositie in Tu nis. De News Chronicle die open lijk uitdrukking geeft aan zijn on tevredenheid. schrijft bijv. dat men bijna den indruk krijgt, alsof het hoofdkwartier der geallieerden soms zelf geen duidelijk overzicht heeft over het verloop van de gebeurte nissen in Noord Afrika. OM DEN BROODE... Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een perse >n, die zich vergrepen had in een bakkerswinkel aan twee brooden. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 7 en 8 December 1942. Bevallen: C. Pchraa—Brouwer, z. Ondertrouwd: J. A. de Boer en H. C. Bakker; B. Jagrt en W. C. Land man. Van de week, tegen ongeveer half 8 's avonds, surveilleerde een der jongere agenten van ons politiekorps in de Koningstraat, toen zijn oog plotseling getrok ken werd door een persoon, die met een omvangrijk pak langs 's heeren wegen wandelde. De intuïtie van den agent zei de hem, dat 'het hier wel eens geen al te zuivere koffie kon be treffen en zich laten leidend door die intuïtie besloot hij den pak- dragenden man te volgen. Ten slotte kun je nooit weten... De man liep in de richting van het station en steeds bleef hem de agent schaduwen. Dat was extra moeilijk, aangezien het reeds ardedonker was op dat tijdstip. Om geen argwaan te verwekken was het dus nood zakelijk dc.i een en ander zoo voorzichtig mogelijk gebeurde. De man liep het station op en dook weg in een der nog leege coupé's. Nauwelijks zat hij erin, of de agent, Kruyff ge naamd, sprong ook op de tree plank, maakte de deur open en stapte binnen. Toen bleek op hetzelfde oogen blik dat deze koffie inderdaad van zeer onzuivere kwaliteit was. Want nog had de man ln kwestie niet het uniform van den agent ontdekt, of hij vloog liniea recta de andere deur van de coupé uit, ditmaal echter zonder het groote pak, dat hij bjj zich had. De agent deed alle mogelijke moeite den verdachte te vinden. Dat lukte echter niet, hetgeen geen ven ondering behoeft te baren als men de situatie ter plaatse k^nt en de groote duis ternis in acht neemt. Teruggekomen bjj de coupe werd het _>ak ontknoopt. Er ble ken 8 grente coupons stof in te zitten, die evm te voren gesto len waren ten nadeele van het kleedingmagazyn Herman Ny- pels in de Koningstraat! Een pluim voor agent Kruyff is hier wel op zijn plaats. Maan Maan op vanavond om onder 10.41 /ytj 19.32 14 Dec UUr 30 Dec. E.K. tot morgenochtend L K. 22Dec. o on 6 Jan. V.M O.oV uur jsi.M, WIE MET KERSTMIS EXTRA BOTER KRIJGEN. Dezer dagen is bekend gemaakt, dat Nederlandsche arbeiders, die in het buitenland werkzaam zijn. vreemdelingen en Riinschipners. voor zoover zij met Kerstmis hier te lande vertoeven, een extra rant soenbon voor boter zullen ontvan gen. Er wordt met nadruk de aan dacht op gevestigd, dat de plaatse lijke distributiedienst aan genoem de personen slechts dan een extra rantsoenbon voor boter zullen uit reiken. wanneer zij tenminste ge durende vier weken onafgebroken in Nederland blijven. Belanghebbenden dienen er reke ning mee te houden, dat na 24 Dec. 1942 geen uitreiking meer zal plaats vinden. MUSSERT BEZOEKT EIND. HOVEN. Mussert heeft Maandagochtend, een bezoek gebracht aan de stad Eindhoven, ten einde zich op de hoogte te stellen van de door den luchtaanval van den vorigen dag aangerichte schade. Hij nam kennis van de getroffen maatregelen, on derhield zich met vele door den misdadigen aanval zwaar getroffen gezinnen en nam maatregelen voor den inzet der W.A. ten bate van de slachtoffers. MILAAN, 9 Dec. (D.N.B.) Paus Pius XII heeft in een brief aan den kardinaal-aartbisschop van Milaan uiting gegeven aan zijn smart over de bittere beproeving, die Juist in deze dagen het gelief de Milaan en zijn grootmoedige zonen heeft getroffen. Moge in de ze zoo werkzame stad, aldus de Paus, de weldaad van productie ven arbeid in orde en gerechtig heid terugkeeren. Deze brief, dien de kardinaal aartsbisschop zelf heeft voorgele zen in den Dom, eindigt met den apostolischen zegen. NIEUWE NAAM VOOR BATAVIA TOKIO. 9 December (DNB.) Het Departement van Voorlichting heeft Woensdagochtend bekend ge maakt. dat Batavia van heden af den naam draagt van Dyakarta. VRIJDAG 11 DECEMBER. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Volkszang (gr.). 7.30 BNO: Nieuwsbe richten. 7.40 Gevarieerde lichte melodieën (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Ge sprek met Peter. 8.50 Omroep-Opera Orkest en solisten (opn. en gr.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.37 Omroep-Opera-Orkest en solisten (opn.). 10.00 Septet Jonny Ombach. 10.30 Hou en Trouw, voordracht. 10.45 Septet Jonny Ombach. 11.15 Strijkkwartet (gr.). 12.00 Almanak. 12.05 Omroep-Symphonie- Orkest (opn.). 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Tusschen de bedrijven. 15.00 Klaar voor opname Draaien! gevarieerd filmprogram ma. 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 17.00 Viool en piano. 17.30 Fontana di Trevi, radio programma uit Rome. 17.45 Aangenaam, mijn naam is Fredgevarieerd programma. 18.30 BNO: Nieuwsberichten. 18.40 Sport- revue van de week. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken. 19.15 Clave- cimbel, het Röntgenkwartet en gramofoon- muziek. 19.50 Duitsche taalcursus. 20.15 Zang, musette orkest en Salonorkest en gramofoon- muziek. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Zangsterretjes (gr.). 22.20 Barnabas von Geczy en het Meistersextet (gr.). 23.00—24.00 Lichte mupiek (gr.). Hilversum II. 301.5 m. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.30 Sportnieuws. 8.00 Landbouw voorlichting. 8.15 Voor de binnenschippers. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Vioolsoli met pianobegeleiding (gr.). 9.00 Orkest Erna- nuel Rambour en soliste (opn.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Orkest Emanuel Rambour en soliste (opn.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Kamermuziek (gr.). 11.00 20 minuten in de Omroep-Kleuterklas. 11.20 Omroep-Meisjes- koor (opn.). 11.30 Orkest Willy Eberlé. 12.15 Streekcultuur. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Programma-overizcht. 13.05 Kamer muziek van Franz Schubert (gr.). 13.30 Arn- hemsche Orkestvereeniging. 14.00 Godsdien stige uitzending. 14.30 Arnhemsche Orkest vereeniging. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Zang en piano. 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Musette orkest (gr.). 17.45 Spiegel van den dag, en BNO. De Jor- daner vertelt over sociale nooden. 18J)0 Ge vraagde platen. 18.15 De dienstbode valt thans onder de ziektewet. 18.30 Theo Uden Masman en z(jn dansorkest. 19.00 BNO: Engelsche uitzending: „Hollands Political aspects". (Voor de Radio-Centrales: Erich Schneide- wind en zijn orkest (gr.pl.). Vanaf 19 15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken 19 15 Orgelconcert en zang. 19.45 BNO: Nieuwsbe richten. 19.55 Symphonie Orkest (gr.). 20.15 De wetenschap dient de menschheid, luister spel. 20.45 Solistenconcert. 21.10 Viool en Mn'" r .45 BN° Nleuw§berichten. M 00 BNO: Actueel» beschouwing 22 10 Avondwildlng. M.JO-24.00 Zie Hilversum I i V.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1