Rede Rijkscommissaris Verduister Sovjet-aanvallen in centralen en zuidelijken sector afgeslagen DASBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE 87ste Jaargang. No. 11980 WOENSDAG 16 DECEMBER 1942 DU17SCH WEERMACHTSBERICH7 Zware verliezen der bolsjewisten Bomaanvallen op Engelsche haven Italiaansch Weermachtberioht De vijand in Cyrenaica tot staan gebracht Abessinië verklaart den oorlog De rede van den Rijkscommissaris Engeland en de duikbootoorlog Wat gebeurde bij El Agheila Verklaringen van Atllee De grondslagen voor den opbouw in Nederland Waara&n de N.S.B, haar rechten ontleent „Churchill - tanks" vanavond om onder 1.44 6 Jan. N.M. 13 Jan. E.K. 16.27 uur 8.45 uur Regeling bezoek aan den Leider RADIOPROGRAMMA Uit*.: N.V. Uit*. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactla- en Administratieboreanx: SCHADEN; Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. L)EN HELDER: Koniru-str 78. Tel. 2345 (2 lijnen). .ALKMAAR: Voordam Tel. 3330. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks s Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. opl. op aanvr. 2 Pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar (Afw.) HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 15 Dec. Het opperb» vel van de weermacht maakt be kend: «Troepen van een Duitsche Jagerdivisie wierpen den aan. vallende vijand ten Noordoos ten van Toeapse in een tegen, aanval naar zijn punt van uit- gang terug en brachten hem zware verliezen toe. Ten Noor. den van de Terek mislukten aanvallen van vijandelijke in fanterie en cavalerie, die door tanks gesteund werden, door het taaie verzet van Duitsche troepen. In het Wolga-Donge- bied sloegen formaties infante- rie en tanks vijandelijke tank. aanvallen in hevige gevechten af. Zij brachten den bolsjewis ten zware verliezen toe en ver. nietigden 67 tanks. Aan den Don sloegen Italiaansche troe. pen sterke vijandelijke aanval, len bloedig af. In den centralen sector van het front mislukten evenals tot dusver •11e pogingen der bolsjewisten om een doorbraak te forceeren. De aan vallen stortten in het geconcentreer de afweervuur voor de Duitsche stellingen ineen, voor zoover zij niet reeds verijdeld werden alvo rens ondernomen te zijn. De ten Zuidoosten van Toropetz ingesloten vijandelijke strijdkrach ten trachtten tevergeefs gesteund door sterke ontlastingsaanvallen. door te breken. In een tegenaanval werd de omsingeling nog nauwer toegehaald. Eigen aanvallen in den sector ten Westen van Toropetz leidden tot de doorbraak door een zwaar met prikkeldraad versperde en ondermijnde vijandelijke stel ling. In totaal Werden in den cen tralen sector 48 bolsjewistische tanks vernietigd en vijf transport treinen van den vijand door lucht aanvallen vernield. Kandalaksje en andere plaatsen aan den spoorweg naar Moermansk werden overdag en 's nachts door gevechtsvliegtuigen met goede uit werking aangevallen. In het Westelijke deel van de Cyrenaica ontwikkelden zich gisteren In den loop van den dag hevige gevechten met nu meriek superieuze Britsche strijdkrachten. Bij den succes- vollen afweer verloor de vijand 22 tanks. Een mijnanlsggsr mst xijn explo sieve lading op weg in de Zwart# Zee OBS-Stapf-Pax Holl. m In zijn weermachtsbericht no. 934 maakt het Italiaansche hoofdkwar tier het volgende bekend: In Westelijk Cyrenaica hebben zich gisteren hevige gevechten afge speeld. Ondanks de superioriteit van zijn strijdmiddelen werd de vijand door den dapperen tegenstand van de gepantserde Italiaansche deta chementen tot staan gebraoht en verloor hij tijdens zijn herhaalde aanvallen 22 tanks. Aan de kust van Libye hebben onze jachtvlieg tuigen éen Britsch verkennings vliegtuig tot den strijd genoopt. Het toestel werd getroffen en stortte in zee. Negen andere vijandelijke ma chines werden door Duitsche jagers neergehaald. Aan het front van Tunis geen en kele gebeurtenis van belang. De Duitsche luchtmacht vernietigde drie vijandelijke vliegtuigen. Bu een hevigen luchtaanval op de ste den Tunis en Soessa werden onder de burgerbevolking 200 personen gedood en eenige honderden ge- wond. In den afgeloopen nacht hebben vijandelijke vliegtuigen Napels aangevallen en eenige tientallen bommen' uitgeworpen. Tot dusver valt er onder de burgerbevolking geen enkel slachtoffer te betreu ren. Tien vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten. Duitsche ge vechtsvliegtuigen plaatsten bom- Jreffers tusschen vliegtuigen op de vliegvelden in de woestijn van Cv- renaica. Duitsche jagers schoten gisteren overdag in Tunis zonder eigen verliezen drie vijandeliike vliegtuigen neer. In verscheidene golven uitgevoerde nachtelijke aan vallen van de luchtmacht op Bóne veroorzaakten aanzienlijke ver woestingen. Een vijandeliike duikboot wejgl in het Oostelijke deel van de Mid- dellandsche Zee met bommen be stookt en zwaar beschadigd. Duit sche duikbooten hebben bij Oran een transportschip van 6000 brt. tot zinken gebracht en een Amerikaan- schen torpedojager door torpedo- treffers beschadigd. In den strijd tegen Groot-Brit- tannië bestookte de luchtmacht in den afgeloopen nacht het havenge bied van Hartlepool en een fabriek aan de Engelsche Oostkust met brand- en brisantbommen. Vooral in de dokinstallaties ontstond aan zienlijke schade. ROME. 15 Dec. (Stefani). Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft de gezant van Abessinië te Londen meegedeeld, dat zijn land den oorlog verklaard heeft aan Italië, Duitsohland en Japan. Ten aanzien van deze oorlogsver klaring van den Negus aan de lan den van het driemogendhedenpact, merkt men in Romeinsche politieke kringen op, dat de materieele draag wijdte van deze zeer interessante nieuwigheid beperkt zal blijven tot den verkoop van de Abessij nsche bevolking als kanonnenvleesch voor Engeland of de Ver. Staten. In mo reel opzicht is het echter bijzonder kenmerkend, dat de groote demo cratieën nadat zij een bondgenoot schap hebben gesloten met de bol sjewieken. de vijanden van God en de menschheid. ook nog een bond genootschap met den slavenhouder heerscher van Abessinië sluiten. De rede van den rijkscommissaris rijksminister Seyss Inquart ter ge legenheid van het elfjarig bestaan van de NSB. Reeft in verband met de politieke ontwikkeling in Neder land te Berlijn sterk de aandacht getrokken; dat de leider der NSB Mussert voortaan beschouwd wordt als de leider van het Nederlandsche volk. bestempelt men in gezagheb bende kringen in de rijkshoofdstad als een verdere ontwikkeling. Mus sert wordt thans in de verantwoor delijkheid betrokken. Overigens verklaart men. dat men aan de rede van den rijkscommissaris niets toe te voegen heeft daar men deze vol komen duidelijk acht. Een vergelij king met andere landen acht men misplaatst, daar de omstandigheden en de ontwikkeling voor ieder land verschillend zijn. i Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft minister-president Churchill in het Lagerhuis mede- §edeeld. dat het ..kabinetscomité tot estrijding van de duikbooten" den laatsten tijd verschillende belang rijke besluiten heeft genomen. Voorts verklaarde hij niet voorne mens te zijn een opperbevelhebber der marine of een specialen minis- Gebruikt «cd hooiklst Hierdoor be reikt U een belangrijke besparing op Het gebruik van gas en electrlcitelt L Schipper-Pax Holland at De militaire correspondent van het DNB. constateert, in verband met het feit. dat de Duitsche mili taire instanties ook vandaag zwij gen over de gebeurtenissen in Cy renaica. dat zich hier een ontwikke ling begint af te teekenen. welke voor de Engelschen nog wel zeer onaangenaam zou kunnen worden. Wie het Britsche weermachtsbericht met aandacht bestudeert, krijgt den indruk, dat tot de ontwikkeling in Cyrenaica zonder twijfel niet het Britsche achtste leger, maar de overwegingen van den Duitsohen en flen Italiaanschen generalen staf den stoot hebben gegeven. Wat zich heeft afgespeeld in de stellingen van El Agheila. is een operatie op grond van een Duitsch Italiaansch initiatief, over welks uiteindelijk doel van Duitsche zijde natuurlijk nog niets wordt medege deeld. Men kan echter wel aanne men. aldus de correspondent, dat daarmede automatisch een verzwak king van den vijandeliike positie gepaard gaat. Indien niet alle voor teekenen bedriegen, loopen de Duitsch-Italiaansche operaties niet alleen uit op versterking, maar ook op concentratie van de spilstrijd- krachten aam het Noord Afrikaan- sche front. Df. J. Olie, directeur van het Ned. ViascheriJ Proefstation en bet labora torium van Materialenonderzoek te Utrecht, ie er na herhaalde proef nemingen in gedaagd, om van paling- hulden een goed bruikbaar en aterk leder te bereiden, dat o m. geschikt is voor de vervaardiging van hand schoenen en kleine lederwaren. Dr. Olie bij zijn arbeid A. Ph. de Keyzer-Pax Holland m ter voor deze bestrijding der duik booten te benoemen. De onmiddel lijke leiding van den oorlog, ook van dien tegen de duikbooten. moet in handen van de admiraliteit blij ven. Doch alles ressorteert onder de verantwoordelijkheid van Churchill als minister van defensie. Churchill deelde voorts mede. dat het comitt», tot bestrijding van de duikbopten gereorganiseerd is. die hervorming is noodig. zoo zeide hij. met het oog op de steeds belangrij ker rol. welke de luchtmacht bii de bestrijding van het duikbootgevaar speelt en in verband met de gecom pliceerde technische ontwikkeling der luchtmacht. De Britsche minister voor de Domi nions Attlee heeft voor de Royal Em pire Society het woordgevoerd. Hij be gon met de huidige sterkte van de strijdkrachten der dominions mede te deelen en ging vervolgens in op de in- dustrieele prestaties der dominions. Omtrent de verhouding der Britsche dominions tot het geallieerde Groot- Brittanie zeide hij, dat men werkt op een grondslag, die eerder practisch ge- wenscht dan op een theorie gelijkend is. Er zijn vertegenwoordigers vap alle dominions in de Ver. Staten en een meerderheid der dominions zal binnen kort ook door eigen gezanten bij de Sowjet Unie vertegenwoordigd wor den. Men heeft vofir de talrijke tus schen de tegen de spil verbondenen aanwezige organisaties geen vasten vorm en men moet zich er van bewust zijn, dat het bij de betrekkingen tus schen deze bondgenooten en de ver schillende dominions van het Britsche rijk niet op den uiterlijken vorm aan komt, maar op den „geest". STOCKHOLM, 15 Dec. (D.N.B.). Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill vandaag in het Lagerhuis met klem een be sluit verdedigd, dat hij indertijd heeft genomen en dat inhield, dat met den bouw van „Churchiil- tanks" reeds zou worden begonnen toen daarmede nog niet voldoende proeven waren genomen. Leden van de arbeiderspartij hadden daarop herhaaldelijk cri- tiek geoefend. .Churchill zeide, dat Engeland zich niet kon veroorlo ven tijd te verliezen door het ne men van uitgebreide proeven met tank-modellen. Daardoor zou Enge land minstens 6 maanden achter uitgezet zijn. Het was een.der be langrijkste oogmerken der( regee ring ,de Britsche troepen in 1941 over zooveel mogelijk tanks te doen beschikken. Churchill ver klaarde, dat in den herfst van 1941 400 tanks van dit type beschik baar waren. H?t type is door de laatste modellen reeds achterhaald. VIERDUIZEND tvLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Een aan het Oostelijke front operee- rend eskader Duitsche jachtvliegtuigen heeft onlangs zijn 4000ste overwinning in de lucht behaald. De laatste zes maanden heeft het 2000 Sowjetvlieg- tuigen neergeschoten. Na het eskader Moelders, is djt het eerste, dat een der gelijk resultaat heeft behaald. Rijks maarschalk Goering heeft in een schrij ven uiting gegeven aan zijn waardee ring. (Vervolg) Vorigen winter hebben de bolsje wieken onafgebroken versche divi sies en legers, die uitstekend wa- ren uitgerust, tegen ons in het véld gebracht. Ditmaal is het anders. Ditmaal- hebben zij het grootste deel der troepen, waarvan zij op de beide aanvalsplaatsen gebruik ma ken; aan andere gedeelten van het front moeten onttrekken. En on der deze troepen bevinden zich mannen, d.w.z. men moet het eigenlijk kinderen noemen, van het zestiende jaar af tot grijsaards van zestig jaar toe. Ik geloof, dat men thans zan der overdrijving kan zeggen, dat in het gebied Kalinin-Toro- petz een Russische nederlaag ontstaat en dat daar reeds tal rijke divisies zijn omsingeld. Wat St^lingrad betreft, u kunt ervan overtuigd zijn: de vuist zit vast om den strot. Wij heb ben geen der wijken in Sta- lingrad opgegeven, geen der 22 wijken van de 24, die de Duit sche soldaat heeit veroverd. Nationaal-socialisten! Iets wordt thans reeds bewezen door den veld tocht in het Oosten: De volstrekte superioriteit van den Duitschen sol daat en van'de soldaten der verbon. denen en van de volstrekte superio- riteit van het materiaal. Een ding geloof ik en dat kan men ook af leiden uit opgevangen radioberich ten: Stalin heeft al vreeselijk spijt van het avontuur, waarin hij zich heeft gestort. Maar als men zich in het hoofdkwartier bevindt, dan ademt dit hoofdkwartier slechts een ding: volkomen rust en zekerheid tegenover alles, wat in het Oosten geschiedt. Het feit. dat thans Tunis, bovendien Corsica en daarbij het onbezette Frankrijk en Toulon zich in onze handen bevinden, dat staat gelijk met strategische overwinnin gen van de eerste orde. Dan mogen de anderen gerust duizenden woes- tijnkilonreters hebben. En tenslotte is er nog een ding. waaraan men moet herinneren en Wel de strijd van onze duikbooten op de wereldzeeën. Thans blijken de verbindingen ter zee bii de an deren een van hun zwakste plek ken te zijn-. De A'merikaansclle be wapening is nl. de eenige hoop. waaraan onze tegenstanders zich nog vastklampen. Ja kameraden, het jaar 1943 zal een zwaar en moeilijk jaar worden. Maar dit Europa is een zoo'n gewel dig ding. zoo'n heerlijk succes, dat men daarvoor ook wel iets groots in de waagschaal mag stellen. Evacuatie. Wij moeten voorzorgsmaat regelen treffen in dit land. zoo als overal waar wij ons bevin den. Derhalve moeten wij be paalde voorzieningen nemen, waarvoor u wel begrip zult heb ben. B.v. de maatregelen der evacuatie. Het is beter, dat wij dit tijdig doen dan dat wij verrassingen beleven' of onze strijd bemoeilijkt wordt. Maar u kunt van een ding overtuigd zijn. dat wij al deze maatrege len zoo uitvoeren als maar kan om zooveel mogelijk te ontzien. Wij komen tot een reorganisatie van Europa en dan komt de vraag naar voren: Aan welken kant staan de Nederlanders? Ik moet zeggen, het zou slecht gesteld zijn met de Nederlanders, als zij geen Mussert en geen nationaal-socalistische be weging hadden gehad en zouden hebben. (Bijval). Ik heb 29 Mei 1940 gezegd: Het Nederlandsche volk aal door de vervulling van de taak. die voortvloeit uit het ge meenschappelijke lot. zijn land en zijn vrijheid voor de toekomst ver. mogen te waarborgen. Kameraden, daarbij blijft het. Ik neem van de ze woorden niets terug. Ik heb ze met goedkeuring van den Fuehrer uitgesproken. Door deze vervulling is de vrijheid van het land. van het volk gegeven. daardoor is het gelijk berechtigd toegetreden tot de nieuwe, groote taak van Europa ge geven. De grondslagen voor de toe komst. Wij hebben juist deze week een onderhoud gehad in het hoofdkwar tier van den Fuehrer. En in dit on derhoud zijn de grondslagen voor de toekomst door den Fuehrer vast gesteld. De eerste grondslag, dien de Fueh rer heeft verkondigd, was deze: Hij wil de Nederlanders niet als over wonnenen behandelen (bijval). De Nederlanders moeten in volstrekte gelijkgerechtigheid deelhebben aan alle mogelijkheden, die dit nieuwe Europa biedt. Daartoe zullen zij de taak en de plichten op zich hebben te nemen, die den dragers van dit nieuwe Europa te wachten staan. Hierbij behoort' als tweede grond slag de taak. het Nederlandsche volk het nationaal-socialisme bij te bren gen. Wat is thans nationaal-socia lisme op het oogenblik. waarop het om de continenten gaat? Thans is nationaal-socialisme: Geloof en strijd voor dit Europa en voor de gemeenschap van deze Europeesche volken, voor onze Europeesche cul tuur en onze toekomst en in enge- ren zin het ordenende bijeenhouden van onze Germaansche bloedsge- meenschap ten Noorden van de Al pen. Als derden grondslag heeft de Fuehrer uitdrukkelijk erkend, dat de N.S.B. de draagster dezer politieke ontwikkeling is. en dit zou ik met allen nadruk en uitdrukkelijk willen verklaren, dat Mussert als leider der NSB. de leider van het Nederlandsche volk is. (Sterke bijval). JCameraden. daaruit volgt de vier de grondslag, die de toekomstige opneming van de Nederlanders in de Europeesche orde en in de Ger maansche orde betreft: De Fuehrer heeft gezegd, dat deze orde thans nog niet kan worden vastgelegd, want de toekomstige orde van Eu ropa zullen wij eerst dan kunnen vaststellen, als wij de grenzen van dit Europa hebben vastgesteld. Maar één ding is zeker, dat heeft de Fuehrer ook gezegd, als eenmaal deze nieuwe opbouw komt en deze nieuwe orde. dan zal ik u. mijnheer Mussert. bii mij roepen. U zult tot mij komen en wij zul len haar bespreken. (Bijval). Ik geloof, dat hiermede de grondsla gen zijn vastgesteld, volgens welkè de Nederlandsche' nationaal-socia listen nu met volle overtuiging en vastbesloten aan den arbeid en ten strijde kunnen gaan. Ik zelf wil voor mij hieruit in dezen zin een gevolgtrekking maken, dat ik den politieken wil. die tot uiting komt in de nationaal-socialistische bewe ging. ook toonaangevend betrek bii het bestuur van dit land. (Bijval). Decreet van den Rijkscom missaris. Ik heb derhalve besloten aan mijn bureaux een decreet te doen toeko men dat luidt als volgt: Het is in overeenstemming met de taak. mij door den Fueh rer opgedragen, het Nederland sche volk te doen deelen in de verantwoordelijkheid voor het bestuur van dit land. Drager van den politieken wil van het Nederlandsche volk is de N.S.B. Ik gelast derhalve, dat ter waar borging van harmonie tusschen bestuur en taak van de natio naal-socialistische beweging al le mijn ondergeschikte instan ties bij de uitvoering van be langrijke maatregelen van be stuur. maar vooral in alle per soneelskwesties overleg hebben te plegen met den leider der N.S.B., den heer Mussert. resp. met de door den heer Mussert aangewezen partijinstanties der N.S.B. Voor zoover bij deze beslissingen onder de gegeven omstandigheden, bij uitstek en in de eerste plaats rekening moet worden gehouden met het standpunt der bezettende macht behoud ik mij de eindbeslis sing voor. Hierdoor is de N.S.B. verantwóor delijk betrokken bij het bestuur van dit land. (Zeer krachtige bijval). Een eisch der rechtvaardig heid. Kameraden, wat hier geschiedt, is slechts een eisch der rechtvaar digheid. Toen wij in het land kwa men. hebben wij bovenal geconsta teerd. dat hier 35.000 mannen en vrouwen waren, die met ijzeren vastberadenheid en als soldaten Maan op 13.54 22 Dcc. V.M 30 Ded. LK. Maan tot morgenochtend De adjudantuur van den leider deelt mede: Het is de wensoh van den leider, dat leden en sympathiseerenden der N.S.B.. behoorende tot het vrij- willigers-legioen. Waffen-SS en N.S.K.K. of hun familieleden, in dien zij zulks wenschen. in de. ge legenheid gesteldkunnen worden om hun opwachting bij den lëider tg maken. Tot heden was het gebruikelijk, dat iedere vrijwilliger op eigen ge legenheid en zonder voorafgaande kennisgeving zich op het hoofd kwartier der N.S.B. vervoegde en aldaar om een onderhoud met den leider verzocht. In alle gevallen is hiervoor toestemming verleend. Daar er echter den laatsten tijd een toename van dergelijke bezoe ken valt te constateeren is het den leideremiet meer mogelijk op ieder willekeurig tijdstip kameraden vrij willigers te ontvangen en is van heden af besloten hiervoor, bepaal de dagfen en tijden vast te stellen en wel iederen Dinsdag en Zater dag van 12 tot 13 uur. Op dit tijd stip dienen zij zich op het hoofd kwartier, Maliebaan 35. Utrecht te melden. Op andere dagen dan hierboven vermeld kan hiertoe 'geen gelegen heid worden gegeven dan uitslui tend in bijzondere gevallen en met voorafgaande schriftelijke: of tele fonische afspraak. hebben volgehouden als volgelingen van hun leider. Het was ons duidelijk, dat dit de mannen en vrouwen zijn. met wie wij vorm willen geven aan de toe komst van dit land. Dat waart gij. Ziet. nationaal-socialisten. wat voor de anderen een oorzaak van onrust en bedruktheid is. voor ons. natio naal-socialisten is dat altoos slechts aanleiding tot grooter levensaan vaarding en activiteit: De strijd! Dat is de vader van alle vormgeving en zoo zien wij het ook thans. Juist thans moet steeds ieder afzonder lijk als prediker voor het nationaal- socialisme uittrekken. Dat is het. wat ik U thans toewensch. In de nauwste ge meenschap met ons Arbeitsbe- reich vormt ge thans reeds een gemeenschap, die er kome wat komen wil de draagster der politieke ontwikkeling zal zijn. Gij. nationaal-socialisten. gij zijt. als volgelingen van uw leider Mussert. de dragers der ontwikkeling, die volgens wil en wensch van den Fuehrer. den grootsten staatsman en veld heer van Europa en den gema len bouwmeester van den nieu wen tijd. gevormd zal worden. Hou zee! De Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden viert het begin ven bet twaalfde jaar ven haar strijd. De intocht der vaandels Stapf-Borrhw-Pax Holland m DONDERDAG 17 DECEMBER. Hilversum I. 415,5 m. 7.15 Een kwartier Weenen (gr.). 7.30 BNO: Nieuwsberichten. 7.40 Ochtendklanken (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Gesprek met Peter. 8.50 Amusementsorkest en solist (ppn.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.37 Amuse mentsorkest en solist (opn.). 10.00 Orkest Joan Lancé, 10.30 Nederlandsche volksvertel lers, lezing. 10.45 Orkest Joan Lancé. 11.15 Zarig en piano. 12.00 Almanak. 12.05 Klaas van Beeck en z#n orkest. 12.45 BNO: Nieuws berichten. 13.00 Otto Hendriks en zijn orkest, soliste en orgelspel (gr.). 14.00 Viool met or kestbegeleiding (gr.). 14.15 Momenten die je nooit vergeet «(opn.). 15.00 „JVat wil Sibbe en erf.?", vraaggesprek. 15.15 Zang en piano en altviool en piano. 16.45 BNO: Nieuwsberich ten. 17.00 Musette sterren (gr.). 17.30 „Sche pen", luisterbeeld over 's werelds scheepvaart. 18.00 Omroeporkest. 18.30 BNO: Nieuwsberich ten. 18.40 Theo Uden Masman en zijn dans- orkest. 19.00 Brandende kwesties, lezing. Van af 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 19.15 Zang met pianobegeleiding. 19.35 Omroepsymphonie orkest. 20.30 Zang met pianobegeleiding. 20.40 Composities voor strijk kwartet (gr.). 21.15 Orgelconcert (opn.). 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Uit operet^g&.van Eduard Kunneke en Franz Lehar (gr.). 22.20 —24.00 Klankencabaret (gr.). Hilversum II. 301,5 m. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend^ gymnastiek. 7.50 BNO: Gesproken binrien- landsch overzicht (opn.). 8.00 Wat de Raad v&n Beheer op het gebied der pluimveeteelt be reikt heeft in 1942. 8.15 Twee fantasieën (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Symphonie orkest (gr.). 9.00 Parade der virtuozen (gr.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Parade der vir tuozen (gr.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Pianovoordracht. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Omroepmeisjeskoo^ (opn.). 11.30 Orkest Malando en solist, en gramofoonmuziek. 12.30 Kleine tuinbouw. 12.45 BNO: Nieuwsberich ten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Het Friesch Pianotrio. 14.00 Godsdienstige uitzen ding. 14.30 De Melodisten en soliste. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Kinderkoor an den Nederlandschen Omroep. 16.30 Marsch muziek (gr.). 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Pioniers der voor uitgang. 17.30 Jean Sablon en Meme Bianchi (gr.). 17.45 Spiegel van den dag en BNO: Persoverzicht. 18.00 Theo Uden Masman en z\jn dansorkest. 18.15 Een reportage over mid winterviering en W.A. 18.30 Omroepsympho nie orkest en solist. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Orgel en zang. 19.45 BNO: Nieuwsberichten. 19.55 Edu- ardo Bianco en zijn orkest (opn.). 20.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist. 21.00 Dansmuziek en Italiaansch^ zangplaatjes (gr.). 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22:00 BNO: Ac- tueele beschouwing. 22.10 Avondwijding. 22.20 24.00 Zie Hilversum L

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1