HEVIGE AFWEERGEVECHIEN1 HET D0NFR0NT Keuringen voor de Waffen-SS en bet Legioen IIRCHILL HAAR WASHIN6T0N VERTROKKEN r- Verduister -h DAGBLAD VOOR Nieuwe bonnen HELDERSCHE EDITiE 87ste Jaargang. No. 11983 Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar ZATERDAG 19 DECEMBER 1942 Britsche flankaanvallen in Libye afgeslagen - Italiaansch Weermachtbericht Boodschap van Roosevelt aao den Negus Receeriogscrisis op IJsland opgelost EEN NIEUW SPAANSCH VOLKSFRONT 1 Finlands strijd Britsche vliegtuigen boven Duitschland De stem der SS Clandestiene jenever stokerij in een badkamer op vanavond om onder ,2Uec 16.27 uur lk 8.47 uur e.k. 16.28 uur 8.48 uur Mandarijnen voor kleine kinderen Openstelling van slagerswinkels Betracht de grootste zuinigheid met kolen, gas en electriciteit Het raadhuis te Groet Kermis-exploitaot aam goklustigen transport' arbeider beet De tijdelijk te sluiten bedrijven Uit*.N.V. Uit*. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebureaoji SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 (8 lijnen. - DEN HELDER: Koniriv'str 78. Tel. 2345 (2 lijnen- alkmaar: Voordam 9 Tel. 3330 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. Der m.m. Bij contract binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. ooi- od aanvr. 4 Dagina'9 DUITSCH XkEERMACHTSBERlCHV Militaire installaties in Engeland gebombardeerd HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 18 Dec. Het opperbe vel van de weermacht maakt be kend: „Vijandelijke aanvallen in het gebied van de Terek, in het ge bied van Stalingrad en in de groote bocht van den Don mis lukten onder zware verliezen voor den vijand. Meer dan 20 tanks werden vernietigd. Tusschen Wolga en Don bra ken Duitsche divisies door zwaar bezette stellingen van den vijand op een dominee- rende heuvelrij heen en ver overden in een aanval verder terrein. Bij de voortdurende hevige afweergevechten aan hst Donfront vernietigden Ita- liaanscte en Duitsche troepen in samenwerking met de luchtmacht op 16 en 17 De cember in totaal 101 tanks. Sterke luchtstrijdkrachten, waar onder ook Roemeensche, Italiaan- sche en Hongaarsche vliegtuigfor maties steunden overdag en 's nachts de Duitsche en verbon den troepen. Verscheidene hon derden vijandelijke voertuigen werden vernietigend getroffen. Zware wapen® van den vijand werden tot zwijgen gebracht. De voortgezette aanvallen der bolsjewisten in den centralen sec tor van het front werden in sa menwerking vaji leger en lucht macht uiteengeslagen, 28 tanks werden stukgeschoten. Den vijand werden zware verliezen toege bracht. In den Noordelijken sector ver nielden troepen van het leger en de Waffen-SS bij stormtroepge vechten talrijke kazematten .en Kattkaslsche militie. Schouder aan schouder met de Duitsche soldaten afrijdt de vrijheidslievende berg- bevolking van den Kaukasus tegen t erfvijand. PK Kaiser-PBZ-R-P m Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede. dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen. die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len. dat thans de mogelijkheid be staat. om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei ding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit* bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toetre- den. j.1,43 9.00 uur: Rotterdam. Deutsches Haus. Westzee- dijk. 15.00 uur: Tilburg. Lange Schijstraat 66. 5.1.43 9.00 uur: Roermond. NSDAP. Swalmerstr. 61. 15.00 uur: Den Bosch, ho tel» Noord-Brabant Markt 45 6.1.43 9.00 uur: Arnhem. Weverstraat 16 b. 15.00 uur: Hengelo. Deutsches Haus. 9.00 uur: Zwolle hotel Peters. Markt. 15.00 uur: Assen. Fries landkazerne. Vaart Zuidzij de. 9.00 uur: Groningen. Concerthuis. Poeiestraat. 14.00 uur: Leeuwarden, huize Schaaf. Breedstraat. 9.00 uur: Amsterdam, school. Iepenweg 13. 10.00 uur: Utrecht. Wehrmachtheim. Maria- plaats. 10.00 uur: Amersfoort, dienstgebouw. Leusderweg. 10.00 uur: Den Haag. café Den Hout. Bezuidenhout- scheweg. 7.1.43 8.1.43 9.1.43 10.1.43 11.1.43 12.1.43 geveehtsstellingen. Plaatselijke aanvallen van de bolsjewisten werden afgeslagen. Op 17 Decem ber verloren de bolsjewisten in luchtgevechten 90 vliegtuigen, elf eigen vliegtuigen worden vermist. In Libye verloopen de ope raties van het Duitscn-Itali- aansche pantserleger volgens de plannen, ondanks de poging der Britsche gepantserde for maties om deze operaties door voortdurende flankaanvallen te storen. De vijand leed hier bij zware verliezen. In Tunis slechts activiteit van verkenningstroepen. De Duitsche en Italiaansche luchtmacht bestookte gemoto riseerde strijdkrachten en ar tilleriestellingen van den vij and. Nachtelijke aanvallen waren gericht op spoorweg installaties in Algerije. In het Middellandsche Zeegebied verloor de vijand door den af weer van Duitsche jagers en lucht doelartilerie 8 vliegtuigen. 4 eigen vliegtuigen gingen verloren. De Britsche luchtmacht leed in den afgeloopen nacht bij sto- ringsvluchten boven het Duitsche kustgetoeid en bij aanvallen zonder eenig militair succes op enkele plaatsen in Noordwest-Duistchiand zware verliezen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten 21 vij andelijke vliegtuigen, waaronder 14 viermotorige bommenwerpers neer. Patrouillevaartuigen en luchtdoelartillerie van de marine schoten daarenboven overdekt vijf vijandelijke vliegtuigen néér. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben in den nacht van 17 op 18 December vanuit geringe hoogte voor den oorlog belangrijke instal laties en ravitailleeringsbcdrijven aan de Ilimifoer en aan de Oost kust van Engeland gebombardeerd Hevige ontploffingen en uitge strekte branden werden waarge nomen. Twee vliegtuigen worden vermist. Bij de afweergevechten rondom Rzjef heeft zich de 102e Silesische divisie bijzonder onderscheiden. ROME, 18 Dec. In zijn weer- machtsbericht nr. 937 maakt het Ita liaansche hoofdkwartier het vólgen de bekend: In de Syrte worden de ge vechten tusschen gepantserde strijdkrachten voortgezet. Be wegingen van lichte vijandelij ke pantserstrijdkrachten. die probeerden, onze eenheden die zich in' Westelijke richting be wogen te onderscheppen, wer den verijdeld. Wij maakten vijf kleine voertuigen buit en maak ten eenige gevangenen. Verkenningsafdeelingen ontplooi den een hevige activiteit in Tune sië. waar gemotoriseerde vijande lijke strijdkrachten bestookt werden door formaties Italiaansche en Duit sche vliegtuigen. Tijdens gevechten met Duitsche jagers verloor de En- gelschAmerikaansche luchtmacht vijf vliegtuigen. Twee andere ma chines werden door jagers boven Tunesië vernietigd. Ondanks on gunstige weersomstandigheden werd de haven van Philippeville met suc ces door onze bommenwerpers aan gevallen. Bij een Britschen luchtaanval op het eiland Lampedusa werden onder de burgerbevolking twee personen gedood en zes gewond, terwijl lich te schade werd aangericht. Een Bristol-Blenheim en een Curtiss werden neergeschoten en een offi cier-bestuurder werd gevangen ge- „Verdediging van vitaal verdediging Staten". van Abessinië belang voor van de Ver. STOCKHOLM, 18 Dec. (Interinf) President Roosevelt heeft een bood schap gesturd aan den vroegeren Negus van Abessinië, waarin hij zegt er kennis van genomen te hebben, dat Abessinië den oorlog verklaart heeft aan Italië, Duitsch- land en Japan. Roosevelt verklaart voorts, dat hij volgens den wensch an den vroegeren Negus de noodi- ge maatregelen neemt om de re geeringen 'van Italië, Duitschland en Japan van dit besluit in ken- is te stellen en dat Abessinië het recht krijgt op leveranties volgens de leen- en pachtwet, omdat zijn verdediging van vitaal belang is voor de verdediging van de Ver. Staten. Bevordering van het eco nomische leven de voor naamste taak. KOPENHAGEN, 18 Dec. De regeeringscrisis op IJsland is na onderhandelingen, die verscheide ne weken hebben geduurd, door de vorming van een voorloopig zakenkabinet opgelost, waarmede dr. Björn Thordarsson door den rijksregent is belast. Dr. Thor darsson heeft het minister-presidi um en de portefeuille van eere- dienst op zich genomen. Thor heeft zicih beschikbaar gesteld voor het ministerie van Buiten- landsche Zaken en Economie. Als voornaamste taak van de nieuwe regeering noemde de pre mier den strijd tegen de prijsop drijving en de bevordering van het economische leven, voorzoover de oorlogstoestand dit veroorlooft. Wat moet Negrin bij gene raal Eisenhower? ROME, 18 Dec. (Interinf.) Naar in Italiaansche politieke kringen verklaard wordt, kan de schitterende ontvangst van den rood-Spaanschen dictator Negrin door generael Eisenihower en de Amerikaansdhe militaire autori teiten te Oran slechts tan doel hebben, dat Negrin onder be scherming van de Amerikaansche vlag alle voorbereidingen treft voor een nieuw Spaansch volks front, dus tegen het Spanje van de Falanx en tegen het bewind van generaal Franco. Ook de Po- polo di Ronia spreekt het vermoe den uit, dat de Ver. Staten, die met Spanje niet in oorlog zijn. te Algiers een revolutionnaire actie organiseeren, die kennelijk tegen Franco gericht is. Eisenhower wil zich^blijkbaar van Negrin bedie nen om zich via hem Spaansch- Marokko in handen te laten spe len, zooals dat via Darlan met Fransch Marokko gebeurd is. SPAANSCH SCHIP OPGEBRACHT. MADRID, 18^Dec. (£.N.B.) Naar uit La Linea wordt gemeld hebbeir de Engelschen het Spaan- sche schip „Siddi Ifni" in de Straat van Gibraltar opgebracht en gedwongen de haven van Gi braltar binnen te varen. Sedert verscheidene dagen wordt het Spaansche schip door die Engel schen doorzocht, zonder dat er aanwijzingen bestaan dat het schip wordt vrijgelaten. nomen. Een onzer toestellen is van de operaties niet teruggekeerd. Een torpedoboot. die een convooi voor ra*itailleering van Afrika es corteerde. is in den grond geboord. Een deel van de bemanning is ge red. De familieleden van de vermis ten zijn op de hoogte gebracht. Dr. Kart Rltter von Halt. roorzlttet van ie Dulfsch Nederlandschr Kuituurgemeenschap Polygoon-Pas m onze Vrijwilligers. In het hooge Noorden is de sneeuw reeds gevallen, Een stelling wordt onder vuur genomen SS PK Chrtstlansen-O H-P m In verband met een artikel in Svenska Dagbladet, dat het thema „Finland en het Noorden" behan delt, schrijft Adsuunta, dat men het Zweedsche publiek wil inpra ten, dat Finland den oorlog is be gonnen ter herovering van de verloren gebieden. In werkelijk heid is evenals in November 1939 ook in Juli 1941 het conflict ont staan uit afweer van den 'provoca teur. Het doel, strategisch beveilig de grenzen, dat door de nationale kringen en vooral door de Fin- sche jeugd wordt goedgekeurd, is nog niet volkomen bereikt. In dit doel is ook de groote nationale gedachte van Finland, bevrijding van de Finsohe volksstammen van het vreemde juk, opgenomen. Bovendien waait de Finsche viag thans nog niet boven alle bij den vrede van Moskou verloren gega- ne gebieden. Ten aanzien van de verhouding van Zweden tegenover het strij dende Finland geeft het blad uit drukking aan de meening, dat de vorming van steeds nauwere ver bindingen yan Finland met de aan zijn zijde strijdende wapenbroeders voor Finland van groot belang is. Want met de onvervangbare on dersteuning van zijn wapenbroe ders en doordat het zelf medehelpt dezen strijd te strijden, zal een einde bereikt worden, dat over eenstemt met de werkelijke oor logsdoelen. Zwakke formaties Britsche bom menwerpers zijn gisternacht naar Nest- en 'Koordwest-Duitschland ge vlogen en hebben klakkeloos op grooten onderlingen afstand bri sant- en brandbommen uitgewor pen, vooral boven het platteland. Enkele burgers werden gewond. De aangerichte materieele schade is gering. Daarentegen betaalden de Brit ten deze actie weer met het ver lies van 21 bommenwerpers, die bij den geconcentreerden Duitschen afweer gedeeltelijk reeds voor het bereiken van de Duitsche grens werden neergeschoten. In denzeifden nacht hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen een aan- vaHmet blijvende gevolgen gedaan op verkeers- en bewapeningsinstal laties van een belangrijk verkeers- knooppunut in midcJen-Engelaud. Er ontstonden hevige branden. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Nieuwe besprekingen met Roosevelt. STOCKHOLM. 18 Dec. (Interinf) Volgens een bericht van Nya Dag- ligt Allehanda wordt in de Engel- sche kolonie te Lissabon met beslist heid beweerd, dat Churchill zich op 18 December naar Washington heeft begeven voor een nieuwe bespre king met Roosevelt. Deze reis is een gevolg van de noodzakelijkheid om tot overeen stemming te komen over de gemeen schappelijke politieke lijn. welke men ten aanzien van het Fransche koloniale rijk in Noord-Afrika wil volgen. DE KINDERMOORD TE OISTER- WIJK. De Titburgsche monteur Th. v' B. is door de Bredasche rechtbank veroordeeld tot vijftien jaar ge vangenisstraf, wegens het plegen van den kindermoord te Oister- wijk. Tegen dit vonnis heeft de verdachte hooger beroep aange- teekend. 104-JARIGE. BEUNINGEN. 18 Dec. Op 5 Ja nuari a.s. viert te Beuningen. in Maas en Waal. de weduwe M. v. BergenBerendsen. haar 104-den verjaardag. Voor de volgende week zijn ter verkrijging van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk, taptemelk en tabak aangewezen de bonnen 64. Na Zaterdag a.s. zijn niet meer geldig de bonnen 63. met uitzonde ring van die voor boter, en voorts de bonnen R 12 tabak en cigaretten Luister op Zondag van 11.39 tot 11.45 uur naar den zen der Hilversum I. op golfleng te 415 meter, naar de stem der S.S. Onderwerp: ..S.S. en midwinter". 'S GRAVENHAGE, 18 Dec. Zekere 27-jarige J. van V., zich noemende filmoperateur, kreeg gisteren bezoek van een paar re chercheurs, die er lucht van had den gekregen, dat in zijn woning clandestien sterke drank werd be reid. Toen op hun aanbellen werd opengedaan, probeerden van V. en des medebewoonster van 't perceel de politiemannen eerst nog om den tuin te leiden. Bij hun onder zoek in het huis wees de geur hun echter den weg en zoo ontdekten zij in de badkamer een complete distiileerinstallatie in vol bedrijf. Zij bestond uit twee badkuipen, verschillende melkbussen en een gasstel, met elkaar verbonden door buizen, die keurig netjes waren gesoldeerd. In de eene badkuip be vonden zich 25Q liter gistende vloeistof, in de andere 100 liter afgewerkte vloeistof. Verder be vatte een groote bemande flesch 50 liter sterken drank. Tegen van V. is proces-verbaal opgemaakt. Installatie en produc ten zijn in beslag genomen. INVOER WERKEN VAN KUNSTE NAARS. Het departement van volksvoorlich ting en kunsten maakt bekend, dat alle verzoeken van invoer in Duitsch land van werken van levende beelden de kunstenaars, hetzij van schilderijen, teekeningen. etsen, e.d. alsmede van reproducties vna kunstwerken, bij uit sluiting gericht behooren te worden aan de Zentralauftragstelle fuer die besetzten Niederlaendischen Gebiete, Carel van Bylandtlaan 16, 's Graven- hage. Ter vermijding van teleurstelling zij medegedeeld, dat toestemming tot in voer slechts in zeer bijzondere geval len verleend wordt, wanneer het be kende en belangrijke Nederlandsche kunstenaars betreft. Alle aan andere instanties dan bo venvermelde gerichte verzoeken wor den geacht te zijn vervallen. Maan Maan V M rot morgenochtend 30 Dec. o j<* 13 Jan. 6 Jan. N.M. Zondagavond om 15.36 tot Maandagochtend 6.12 Met ingang van een nader bekend te maken datum zullen voor kinde ren van 0 tot 3 jaar zoo mogelijk mandarijnen beschikbaar worden gesteld. In verband met de bevoorrading van den handel hiertoe is het koo- pen. verkoopen en afleveren van mandarijnen tot dien datum verbo den. Aflevering van vleesch op Maandag en Dinsdag voor Kerstmis en Nieuwjaar toe- gestaan. Met het oog op de komende dagen van Kerstmis en Nieuw- .jaar heeft het bedrijfschap voor vee en vleesch vergunning ver. leend tot het verkoopen en af- leveren van vleesch, vleesch. waren en gerechten, waarin vleesch en of vleeschwaren zijn verwerkt aan uiteindelijke ver. bruikers op Maandag 21 De. cember. Dinsdag 22 December, Maandag 28 December en Dins dag 29 December a.s. In verband hiermede maakt het Dep. van Landbouw en Visscherii verder bekend, dat men op de bon nen ..Vleesch 64a" en „Vleesch 64b" reeds op Maandag 21 en Dinsdag 22 December vleesch en vleeschwaren. bij den slager zal kunnen betrek ken. De slagerswinkels zullen op deze dagen geopend zijn. Het koo- pen van vleesch en vleeschwaren op de genoemde bonnen is evenwel niet toegestaan op Zaterdag 19 De cember. Voorts zal men op de bonnen, welke aangewezen worden voor het tijdvak van 27 December tot en met 2 Januari a.s., reeds vleesch en vleeschwaren kunnen verkrijgen óp Maandag 28 en Dinsdag 29 Decem ber a.s. Ook op die dagen zullen de slagerswinkels geopend zijn. Het is echter niet geoorloofd deze bonnen vóór Maandag 28 December te ge bruiken. Voor hotels en restaurants wordt nog een nadere regeling bekend ge maakt. SCHOORL, 17 Dec. Naar wij ver nemen, zal, onder •toezicht van het rijksbureau voor de monumentenzorg het bekende raadhuisje te Groet, ge meente JSchoorl, aan een restauratie worden onderworpen. Vele raadhuizen in Noord-Holland zijn werk uit de school der navolgers van Hendrick de Keyser. In de kleinere dorpen worden meest eenvoudige raadhuizen aange troffen, op rechthoekig grondplan, met topgevels aan de smalle zijden. Als zoodanig is het raadhuis te Groet aan te merken. Architect Jan de Meyer te Amster dam zal zich met de onmiddellijke lei ding der restauratie belasten. Een 47-jarige kermisexploitant, die sinds 1912 reeds 19 maal in Nederland en België was verpordeeld, moest wegens hazardspel voor de recht bank te Amsterdam verschijnen. Op 11 October had hij in de Molen- steeg bij den Zeedijk te Amsterdam, de bekende demonstratie gegeven van de twee notendoppen en het balletje. Hij bood den omstanders aan te raden onder welke dop zich het balletje be vond. Als de speler goed raadde, kreeg hij tien gulden, als hij het verkeerd raadde, moest hij tien guiden betalen. Er was een toeschouwer, die het pro beerde en inderdaad tien gulden won. Voor een 35-jarig transportarbeider was dat aanleiding ook een kans te wagen. Hij raadde zevenmaal en het kostte hem zeventig gulden. Toen het publiek den goklustigen transportar beider begon uit te lachen, was hij kwaad geworden en had zijn geld te- ruggeëischt. Na een handgemeen had hij inderdaad de zeventig gulden weer ontvangen. De officiër van justitie,, mr. dr. P. Kleene, waagde het te betwijfelen dat hier sprake was van een eerlijk kans spel. Anders zou deze man, die me zulk hazardspal zijn kost verdient, e geen voordeel in zien. In verband me de hardnekkige recidive eischte hi.' tien maanden gevangenisstraf. Uitspraak 30 December. Regeling voor de belooning van de arbeiders. 's-GRAVENHAGE. 18 Dec. Uit gegeven is een besluit van den secr.-gen. van het dep. van Sociale Zaken, betreffende de belooning van arbeiders, werkzaam in een be drijf dat in de periode, ingaande 23 December 1942 na beëindiging der werkzaamheden en eindigende 4 Ja nuari 1943 des morgens, gesloten moet blijven. Dit besluit bepaalt: Artikel 1. Aan de arbeiders, die werkzaam zijn in een bedrijf, dat ingevolge de in deze. Ned. St.Ct. opgenomen be schikking van de secr.-gen. van de dep. van Handel. Nijverheid en Scheepvaart. Landbouw en Vissche rii. Waterstaat en Bijzondere Econo mische Zaken in de aldaar genoem de periode gesloten moeten blijven, moet door den werkgever over die periode worden doorbetaald het loon. dat zij verdiend zouden heb ben. indien zij op die dagen gewerkt hadden. Artikel 2. De werkgever mag. voor hetgeen ingevolge art. 1 aan loon te zijnen laste komt, door den betrokken ar beider werk laten verrichten boven den in zijn bedrijf thans gevolgden werktijd echter niet later dan tot 1 Juli 1943. Bovendien kan hij dat bedrag verrekenen met de aan den arbeider voor 1 Januari 1943 toekomende vacantie. Artikel 3. Bij uitvoeringsvoorschrift worden nadere regelen gegeven. Artikel 4. Dit besluit treedt met ingang van den dag. volgende op dien van af kondiging. in werking. GEEN PRENTBRIEFKAARTEN NAAR BELGIë EN FRANKRIJK. Aangezien tegen Kerstmis en Nieuwiaar in den reeel een ffroot aantal prentbriefkaarten von» fo]. gië en Frankrijk nietten t° wnrdpn ter nost bezored wordt «r nadruk kelijk op gewezen, dat verzending van Prentbriefkaarten naar deze lallUi_u niet is ,OcK>-itcla".

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1