Amusante film met Marika Rökk ONZE LICHAAMSTEMPERATUUR IN DEN WINTER PASTOR ANGEICUS Stadsnieuws A, B, C, D of E Gep. Vice-adm. Naudin ten Gatc overleden Voor „Winterhulp"* Een Kerstcollecte Diefstallen zonder einde het verboden licht. postkantoor langer open. Het bezoek van Ciano aan den Fübrer Een film over hef leven van den Paus Het attreden van Henderson 6REEAWOOD5 VERLANGEN Mengelberg over ,hineininterpr:tieren DE LINDEBOOM Kerk en zending k 216? Tiooli-theater De „Dans om den Keizer", de film, die Zondag in Tivoli draaide is een luchtig, afwisselend film werk met tal van geestige scènes, gespeeld door de charmante Mari ka Rükk. Zij speelt niet alleen de hoofdrol, maar -is tevens de figuur waarom dit filmwerk is opge- buuwd. Haar van levenslust tinte lende persoon, de bekoorlijke wijze van optreden en daarbij haar vlot te natuurlijke spel hebben van dit komische verhaal, met toch een «enigszins tragisch tintje, iets ge maakt dat den bioscoopbezoeker met genoegen heeft aanschouwd. En ook het pikante in deze ge schiedenis om een keizersfiguur heeft men gewaardeerd en dit voornamelijk om de wijze waarop het in scene werd gezet. Geestig en origineel en voortreffelijk van regie is deze film. Men ziet de slappe figuur van den Keizer Jozef II,die in naam regeert, terwijl in werkelijkheid zijn mama de touwtjes in handen heeft en Maria Eis, die deze rol speelt is bijzonder geslaagd in de uitbeelding van de zeldzaam intel ligente vrouw, die Oostenrijk in derdaad regeert. Een vrouw echter van karakter, die de zwakke ka raktereigenschappen van haar zoon door en door kent. Naast deze keizersfiguur, dien van den Ritmeester en vertrouwde, die de baronesse van een Zeven- burgsChe heerlijkheid in den*waan brengt, dat hij den Keizer is. De ze baronnesse, welke rol Marika Rökk speelt, wordt verliefd op den vermeenden Keizer en dan ontstaan de verwikkelingen, die afloopen met een huwelijk tusschen haar en den ritmeester. Een gelukkig ein de van een geestige film uit een romantischen tijd. Th. Bijlsma. Afhalen schoenen formulieren Wjj vestigen ei de aandacht op, dat diegenen vandaag en Dinsdag in de gelegenheid wor den gesteld tet het verkrijgen van een aanvraagformulier voor schoenenbonnen op het Distri butiekantoor wier geslachts naam aanvangt met een der letters A, B, C, D of E. Op 18 December j.1. is te 's-Gra- venhage overleden, oud-minister van Marine, W. N. Naudin ten Cate in den ouderdom van 82 jaar. De teraardebestelling vindt plaats a.s. Dinsdag op Oud Eik en Dui nen te kwart over elf. Op 23 en 24 December a.s., Woens dag en Donderdag dus, zal in onze stad een straatcollecte plaats vinden ten bate van „Winterhulp Neder land". Het betreft hier een Kerst-col lecte, zoodat verwacht wordt dar niemand zich aan zjjn plicht, een offer voor het doel te brengen, zal onttrekken. Zoo ooit, dan is het thans noodzakelijk dat gegeven wordt. Met milde hand en spontaan. De speldjes zijn ditmaal Kerst- bloemen en zeer mooi uitgevoerd. Verschillende inbraken en dief stallen stonden weder genoteerd op het politierapport. Het blijk dat het nog steeds niet veilig is in Den Helder en men doet er ver standig aan steeds zooveel mogelijk maatregelen te nemen tegen onge- wenschte bezoekers. Dus niet zooals die bewoner van de Bassingracht, die des nachts z'n voordeur liet open staan De politie wekte de man, doch bij onderzoek bleek niets vermist te zjjn. Voor men z'n huis of zaak ver laat" overtuige men z: h de juiste voorzorgen genomen te hebben. Aangifte werd gedaan door een Gas- straat-bewoner, dat in diens woning bezoek werd afgelegd, waarbij enkele goederen medegenomen werden. Ook door twee winkeliers, één in de M.ddenstraad en één op het Tuin dorp vermissen verschillende goede ren uit hun zaken. De politie slaagde er in een per soon, die zich aan diefstal had schul dig gemaakt aan te houden. Voorts werden twee personen aangehouden, die verdacht worden van diefstal van kolen uit een perceel aan de West gracht. i Tegen een gebruiker van een pak huis werd proces-verbaal opgemaakt, wegens het ovjrtreden der verduis teringsverordening. Het bakken van nieuwjaarskoeken, ofwel .Staphorster vleeren" Is een oud gebruik, dat nog steeds In ecre wordt gehouden. Het vloeibare deeg wordt op een ijzer gelegd, waarna het In de oven gaat. Na het bakken worden de koekjes om een houtje gerold VNP-v. Buiten-Pax m FIETS VERDWENEN. Iemand deelde de politie mede, dat men zijn fiets ontvreemd had. WAAR IS DIE KOEK? Bij de politie werd aangifte ge daan, dat een zending koek niet ter bestemder plaatse is aangekomen. TEXEL BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 12 t/m 18 Deciinber 1942. Geboren: Jocob Cornelis, z. v. G. Betsema en T Slik; Antje Elisabeth, d. v. D. J. Blom en A. C. Eelman; J_n Jacob, z. v. D. Witte en A. H. Gomes; Cornelia Maria, d. v. C. Hin en A. M. Bakker. Ondertrouwd: H. Snoek en H. C. Bruin. Overleden: Maria Catharina Ver- beij, oud 84 jaar, wed. v. J. H. Mare- chal. GEVONDEN. Een wollen want, een vulpen, een armband, een horloge, een porte- monnaie. BEVOLKING GEMEENTE TEXEL. INGEKOMEN. A. van Dienst van Goudswaard A 27 naar Den Burg, Koogerstraat 70 L. H. L. Willemsen van Deven ter, Achter de Broederen 10 naar Den Burg, Schilderend 64; J. Prins van Egmond aan Zee, Duinstraat 20 naar O 43; J. C. Kuipers van Lange dijk, Noord Scharwoude B 67 naar Den Burg, Gravenstraat 14; J. Ver hoeven van Den Haag, Helmstraat 26 naar Den Burg, Schilderend 108. VERTROKKEN. T. R. van Laere van B 197 naar Kortenhoef, Koninginneweg 277; J. Zwagerman en gezin van E 114 naar Den Helder, Nieuwstraat 65. ANNA PAULOWNA Het postkantoor aan de Kleine Sluisis 's middags een half uur langer open. De kantoortijden zijn thans: 's morgens 912.30, s mid dags 14—15.30 en s' avonds 18—19 XV1ER1NGEN POLITIE. Verloren: een bruin stoffen hee renwant. Gevonden: een wolien want. Inl. bij den gem.-bode. BERLIJN, 20 Dec. (D.N.B.) De .Diplomatisch Poiitische Korres- pondenz" stelt naar aanleiding van het bezoek van grahf Ciano aan den Führer de „oftverbrekelijke so lidariteit der Spil" tegenover het „opportunisme van de huidige sa menwerking der vijandelijke geal lieerden". De volledige overeen stemming der opvattingen der bei de Spilmogendheden, aldus de „Di- plo" ligt op veel dieperen grond slagen dan tactische overwegingen. Zij vindt haar v.erklaring in gelijke doelstelling der in het kader van een gemeenschappelijk continent ten nauwste verbonden beide mo gendheden, die rekening houden met de belangen der overige we reld, terwijl de coalitie van Enge land, Amerika en de "Sowjetunie slechts bijeen wordt gehouden door den gemeenschappelijken wil tot vernietiging van de voor hun le vensrechten strijdende mogendhe den van het pact van drie. De wa re bedoelingen van Engeland, Amerika en de Sowjetunie liggen ver uiteen en geen overeenstem ming kan de tegenstrijdigheden daarvan uit de weerld helpen. Ter wijl het Kremlin nooit afstand heeft gedaan van de bolsjewisee- ring der wereld, trachten Washing ton en Londen, elk op zijn wijze, een wereldheerschappij van pluto- cratischen aard in te voeren resp. te handhaven. De „Diplo" aegt verder, dat de be sprekingen in het hoofdkwartier uitdrukking geven aan het hooge verantwoordelijkheidsgevoel, waar mede de leiders der spil de eischen der oorlogvoering in overeenstem ming weten te brengen met de mili taire ontwikkeling van elk oogen- blik tot verzekering van de eind overwinning. Terwijl de zegevieren de afweer in het Oosten de groote verdragende successen van den zomer verzekert, is door de ver raderlijke muiterij van Fransche generaals en admiraals het Middel- landsche Zeegebied opnieuw als oorlogstooneel op den voorgrond gekomen. Engeland heeft zijn bar- baarsche terreuraanvallen thans ook uitgebreid tot de burgerbevol king van Italië, doch boven de oor logvoering van de vijanden hangt als voortdurende bedreiging het zwaard van Damocles van het duik- bootwapen. In het bezit van de binnenste linie kunnen de spil mogendheden die tevens hun oud programma van opbouw en benut ting van alle Europeesche krach ten steeds verder tot uitvoering brengen, ook verder voldoen aan alle eischen van het oogenblik. enos Aires, Boedapest en Berlijn vertoeft. Het tweede deel toont het dagelijksche leven van den Paus, zijn ochtend- en avondge bed in de particuliere kapel, zijn" ontvangsten van vertegenwoordi gers der hooge geestelijkheid en hooggeplaatste staatslieden en zijn openbare audiënties. Voorts ziet men den Paus lezende in den tuin van het Vatieaan, bij besprekin gen met vertegenwoordigers van de katholieke kerk uit alle deelen der wereld, of in gesprek met het volk. Een deel van de film is ge wijd aan het vredeswerk van den Paus, de zorg voor de krijgs gevangenen. het radiostation van den Paus, dat in dienst gesteld is van het opsporen van vermisten. Bovendien worden opnamen ge toond van de schitterende vertiek ken van het Vatieaan en van den arbeid der katholieke kerk. die in het Vatieaan haar middelpunt heeft. ROME, 19 Dec. (D.N.B.) F.cn film over het leven van Paus Pius XII, de eerste film over het leven van een Paus, die bovendien een beeld geeft „van de geheeie orga nisatie van de katholieke kerk. is in Rome gedraaid. De titel luidt: Pastor Angelicus. De film bestaat uit twee deelen. Het eer ste toont de jeugd van Eugenio Pacelli en het begin van zijn priesterlijke loopbaan binnen een bestek van opnamen uit het-oude Rome, de omgeving en de belang rijkste gebeurtenissen van dien tijd. Dan volgt de diplomatieke loopbaan van den jongen pries ter, die als vertegenwoordiger van den H. Stoei in alle deelen der wereld, o.m. in Münch.-n, Bu- Amerikaansche congreskringen geven hun voldoening te kennen over het plotselinge aftreden van Henderson, zoo meldt de corres pondent te Washington van de New York Times. Men acht het aftreden van Hijderson een over winning van het congres. Wanneer het ontslag van Henderson niet gekomen zou zijn, dan had het congres de credieten voor het prijsbehëerschingsbureau aanzien lijk beperkt. Het is echter de vraag of het prijsbeheerschings- bureau onder een nieuwen leiaer gemakkelijker met het congres kanonderhandelen over de prijs vraagstukken. De New York World Telegram beweert, dat het farmenibiok den val van Henderson heeft veroor zaakt. De voorzitter van de agra rische commissie van het huis van afgevaardigden, Fuller heeft aan de pers verklaard, dat het ontslag van Henderson niet van invloed zal zijn op zijn plan een wetsont werp' in te dienen over een herzie ning van de pariteitsprijzen. De democratische senator Thomas de leider der boeren in den senaat heeft verklaard, dat hoogstwaar schijnlijk de slag om de pariteits prijzen in den senaat weer zal worden hervat. BERLIJN, 20 Dec. (DNB). Naar aanleiding van de verklaring van den Britschen minister Grëenwood, waarin hij pleitte voor de verniet! ging van de Duitsche industrie en luchtvaart wijst de Deutsche Diplo matisch-Politische Korrespon clenz er op, dat de geallieerden den laat sten tijd herhaaldelijk trachten zich door middel van autosuggestie over de bestaande moeilijkheden hpen te zetten om zich te kunnen voorstel len, dat zij heer en meester over het lot der spilmogendheden zijn Wanneer Duitschland ontwapend zou zijn en in ellende zou leven aldus de Diplo, zou er in Europa slechts een volledig gewapende mogendheid zijn, de Sowjet-Unie, aan welke de geallieerden reeds be langrijke rechten van controle op het continent hebben toegezegd Het lot niet alleen van Duitsch land, maar van alle Europeesche landen, zou daarmede bezegeld zijn Wee dan dengene, die het zou wa gen, het den „vrienden van Mos kou" op eenige wijze lastig te ma- Het staat vast. dat winter en zo mer. koude en warmte, zoo zij al onze persoonlijkheid niet kunnen wijzigen, toch de min of meer op pervlakkige uiting daarvan beïn vloeden. n.1. de stemming, het hu meur. het prestatievermogen. In het algemeen immers zijn we 's win ters rustiger dan 's zomers; het lijkt wel. of het overpeizende dan eenigs zins de activiteit aan banden legt. Dit impliceert tevens een verkla ring van het feit. dat we Nieuw jaar in het koude jaargetijde vieren Volkeren, die óf uit het allerhoog ste Noorden komen, óf uit de buurt van de evenaar, doen zulks niet. hetgeen voor de hand lj.gt: de ver schillen tusschen zomer en winter laten zich daar veel minder hevig gevoelen.. De vaste data. waarop stammen, die verschillende zones bewonen, hun onderscheiden feesten vieren, toonen aan. dat de kalender gedeel telijk ons leven beheerscht. Daarin steekt niets zonderlings: de kalen der is immers op zijn beurt een product van onzen geest, onze ge voelens. ons Lumeur. d.w.z. van het. leven. Terwijl echter de natuur mobiel is, en soms zelfs een paar jaar lang de groote lijnen niet volgt, is de kalender een formule. Daarom heb ben menschen. die. als het bijv, op 30 Maart prachtig weer is hun ..de mi" door een dunne regenjaas wil len vervangen eenigszins gelijk, als ze iewat bijgeloovige lieden die hen waarschuwen, voor overdreven ban gerds uitmaken. Omgekeerd berus ten de angst voor Maart. ..die zijn staart roert" en andere dergelijke dingen, op een soort jaargetijde-in stinct. dat soms minder geëxalteerd is dan het lijkt. We zduden kunnen onderschei den tusschen een ..natuurlijke" en een „kunstmatige" kalender, waar bij de grenzen niet scherp te trek ken zijn. Een natuurliike kalender is er één. die door de bewoners van een bepaalde streek zelf is gemaakt en voor dat gebied een beteekenis heeft, waarop we nog terugkomen. Een kunstmatige is één. die eigen lijk niet past hij de streek, waar voor hij geldt. Wat nu is het kenmerk van een natuurliike tijdrekening? Dit: de wisselwerking tusschen klimaat en mensch komt er zoo zuiver mogelijk in tot uiting. Het wel en wee van ons lichaam en voor een groot deel ook dat van onzen geest, hangt samen met on zen warmtetoestand. Men mag wel zeggen dat dit bij alle levende we zens zoo is. Nu blijken er in ver band daarmee o.a. twee grondvor men te bestaan, gewoonlijk aange duid als „koudbloedig" en .warm bloedig". Deze benamingen zijn •eigenlijk onjuist: „koude" en „warmte" zijn relatieve begrippen, die in ons geval niets anders zijn dan twee namen voor hetzelfde «tong. Met „warmbloedig" bedoelt men dan ook dat de schepselen, waarop die term toepasselijk is een con stante lichaamstemperatuur hebben, een temperatuur dus. die door de warmtegraad der buitenwereld niet wordt beinvloed. „Koudbloedig" slaat op een wisselende lichaams warmte, d.w.z., een. die zich naar de temperatuur van de omgeving richt. De zaak is werkelijkheid inge wikkelder. want de constante lijfs- temperatuur schommelt toch ook om een bepaald punt. al zijn de af wijkingen klein en hebben ze niet spoedig plaats. De lichaamstemperatuur der koud bloedigen" is verder niet altijd ge lijk aan die van de omgeving en wisselt ook niet steeds in dezelfde mate als die der buitenwereld: bii zeer _^ge temperaturen is ze naar verhóuding soms wat hooger bij zeer hooge wat lager. Maar al met al zou men hoe wel de kwestie theorethisch op rek baarheid" neerkomt beter kun nen spreken van „introvers" en ..extravers", dan van Koud- en warmbloedig. Men kan ook zeggen, dat de lichaamstemperatuur der warmbloedigen om een punt schom- De Nationale Jeugdstorm heeft een beroepskadercursus georganiseerd in het kaderheem te Ommen. Hier wordt de toekomstige leider van de Nederlandsche Jeugd gevormd, om. wanneer hij eenmaal de le-.ding over de hem toegewezen afdeeling krijgt, de jeugd volkomen in den geest van den nieuwen tijd te kunnen opvoeden. Zware eischen. zoowel licnameli-k als geestelijk, worden aan de toekomstige leiders gesteld. Een van ae cursisten houdt op een schaaravond zijn betooo Polvgoon-Sagers-rax ken of de activiteit der communis tische partij in zijn eigen huis in te dijken. Maar niet programma's en belof ten zijn van beteekenis voor de toekomst der volken, aldus vervolg! de Diplo, maar alleen de werke lijkheid. De volken van Europa heb ben de beteekenis van dezen strijd die voor hen vrijheid of slavernij beteekent, tot in haar laatste con sequenties begrepen en daarom zullen wij werken, strijden en over winnen. melt en moeilijk wisselt terwijl die der koudbloedigen om een band schommelt, binnen welke band ze uiterst mobiel is. Zooals nagenoeg altijd.' treft men ook overgangen aan. Zoo zijn er van een zeker standpunt bekeken gelukkige dieren, die in staat zijn een winterslaap te houden. Terwijl de zomertemperatuur pl.m. 37 gr C. is. is de slaaptemperatuur 1.6 gr C. Bij 28 gr. C. zijn ze half wakker ben 18 gr. C. slaapdronken, bi.i 60 gr. C. sluimeren ze en bij 1.6 gr. C. Kan men een kanon naast ze af schieten. Hun bloeddruk daalt zoo hevig, dat er slechts 810 polssla gen per minuut plaats heoben. Van ademtocht merkt men niets; blaas- en darmbewegingen houden op. Al leen hart en longen werken zeer zwak. De geheel koudbloedigen kunnen temperatuurswisselingen nog beter verdragen: een kikker, die het koud heeft, is eigenlijk een ridicuul be denksel. Bij zeer sterke koude kun nen koudbloedigen tot dicht bij het vriespunt afkoelen. zonder dat ze er eenige schade van ondervinden Onder gunstige omstandigheden kan zelfs een tot een ijsklomp ge worden reptiel weer volkomen op leven. hetgeen de houthakker uit de beroemde fabel van Aesopus tot zijn schade ondervond. Vanzelfsprekend bestaat er groo te verscheidenheid in de wijze, waarop verschillende lieden op de werkingen der natuur reageeren. Zoowel ras. opvoeding als persoon lijke constitutie spelen daarbij een rol. Alle mogelijke psychische ver schijnselen maken den toestand nog ingewikkelder. In onze streken komt in de Meimaand meestal een ongewisheid van stemming tot uiting: de mensch is nu eens vroo lijk. dan weer neerslachtig of prik kelbaar. De uitersten hiervan zijn himmelhoch iauchzend zum Tode betrübt". Mei is niet alleen de maand der liefde, maar ook die der meeste zelfmoorden. Maart is de critieke maand voor oude menschen zij wordt gekenmerkt door de hoog ste sterftecijfers. Zooals gezegd is onze lichaams temperatuur vrij constant. In den winter is ze ongeveer 0.30 gr C. la ger dan in den zomer. Mengelberg verdedigt zich den laatsten tijd nogal eens tegen eri- tiek op zijn subjectieve, muzikale interpretaties en de wijzigingen die hij in verscheidene partituren aan brengt. Dezer dagen leidde hij te Brussel een concert, bij welke ge legenheid de groote Nederlandsche dirigent natuurlijk ook geïnter viewd werd. Ziehier wat hij aart een Belgisch verslaggever verklaar de; „Muziek is gebaseerd op me lodie en begeleiding. Men kan alle muzieknoten en teekens technisch volmaakt weer geven, wanneer de melodie niet bovenzweeft is "t, alles fout. Het ideaal van rhythme is de machine. Melodie moet "antir/th- misch zijn. Het ideaal van melodie is de zang. Zang is gevoel. Het noten- en teekencomplex van genieën als Bach en Beethoven is op zichzelf alleen al mooi. Doch dit maakt maar de helft uit van de muziek. £>e andere helft is fanta sie, gevoel, smart, woede en haat, welke niet neergeschreven zijn, maar door de uitvoerders er moe ten in gelegd worden Het muziek schrift is een dood iets, dat door den uitvoerder levend dient ge maakt; Wanneer het werk van een com ponist gedrukt wordt, heeft hij er vaak nog geen uitvoering van kun nen aanliooren. Meestal worden door den compo nist na een uitvoering dan ook ver- échillende wijzigingen aangebracht Die wijzingingen zijn dikwijls van bijzonder belang en moeten dan ook opgezocht en bestudeerd worden. Het is helaas zoo, dat vele dezer partituren van Beethoven, Bacil en andere componisten in particuliere verzamelingen in Amerika als cu- riositieten begraven liggen." KUNNEN DIEREN DENKEN? Dat tal van dieren een uitstekend denkvermogen bezitten, heeft on langs een chimpansee in een die rentuin getoond. Een kind. dat gaarne voor het hok der chimpansee's zat. bracht op een keer een cocosnoot mee voor de apen! Blijkbaar zeer verheugd, pakte eer. der dieren de vrucht aan. maar deze bleek te groot te zijn om door de tralies te kunnen. Naden kend bekeek de aap nogmaals de nooit, ^draaide hem nog eens om in zijn hand en begon nu met zijn kop tegen het traliewerk aan op een zachte plek in de noot een gat met zijn tanden te bijten. Hii was er niet in geslaagd de vrucht met ziin handen te breken. De aap had klaarbèijkelijk erge dprst. zoodat het hem om de melk te doen was. Tenslotte bleken al zijn pogingen echter tevergeefsch. Intusschen hadden zich echter heel wat nieuwsgierigen en belang stellenden om de kooi verzameld, die aandachtig naar de verrichtin gen van den aap keken. Smeekend keek de aap de toeschouwers aan. of niemand hem helpen kon. Een van de medelijdende bezoekers gooide hem een lucifer toe om het gat grooter te maken. Toen het lu cifershoutje brak. keek de aap weer rond. En dame gooide hem nu een Vijltje toe. waarmee de aap er in derdaad in slaagde het gat zoo groot te maken dat hij de melk er uit kon zuigen.. Zijn succes werd met grooten bijval van de zijde van het publiek beloond. Reeds vijftien jaar bevond de chimpansee zich in den dierentuin in gevangenschap en al dien tijd had men hem geen cocosnoot gege ven. Maar bij het zien van de noot scheen hij zich toch te herinneren, hoe hij vroeger toen hii nog in vrij heid leefde, gewend was. het sap van een cocosnoot te drinken. IJMUIDEN, 19 December 1942. KI. tarbot f 3.60; kl. griet f 2.50; kabeljauw f 2.202.-; groote gul f 1.65—1.50; kleine gul f 1.35—1.20; idem 2e s. 88—80 ct.; kleine schol 2e s. f 2.— idem 3e s. 80 ct.; idcin 4e s. 50. ct.; kl. micklelschol f 2.50; bot M.kleine schar 30 ct.; visch puf 10 ct.; wijting gestript 88 ct. wijting dicht,80 ct.; knorhaan f 25 per 50 kg. Ik kend' een ouden lindeboom. Uit heel, heel vroeger jaren. Zijn takken spreidden, wijd en zud. De zachte, groene blaren. Het was een mooie lindeboom. Zooiets uit een verhaaltje. En in zijn schaduw droomde stil Een pompje bij een paaltje. Daar speelde ik zoo graag als kind. Met knikkers en met tollen. Daar hadden we de grootste pret Door om zijn stam te hollen Maar ook. we zagen ieder jaar. Hoe 't wonder weer" gebeurde. Wanneer zijn bloesem overal Langs 't oude pleintje geurde. Stond later bij dien lindeboom Soms wel eens Wat te wachten, /fth ja een lieve levensdroom. Zoo 's avonds tegen achten! Zijn stam was sterk, zijn dak zoo dicht. Hij wist het licht te mijden Hii deed zijn kleinen liefdeplicht Zoo goedig en bescheiden. Toen ik wat jaren was getrouwd. Zéi ieder vriendTiik dank je Ik plaatste er voor mijn gezin Een zelf getimmerd bankje. Waar was. na 'n heeten zomerdag. Een 'oeter oord te vinde'. Dan 's avonds onder t' bladerdak Van onze trouwe linde?! En nu? De oude plek is leeg. Waar is mijn droom gebleven? Een mensch gaat heel zelfzuchtig vaak. En zonder dank door 't leven! Want. waar is nu mijn lindeboom. Een boom zooals geen ander....? Men zaagde hem tot blokken hout. Nu warmt hij. 't werd in huis wat koud. Mijn kleine salamander!! (Nadruk verboden). KROES. DE EENHEID DER GELOOVIGEN. De Standaard brengt de volgende mededeeling: „In antwoord op een vraag van de kerk van Santpoort, welke taak de plaatselijke kerk heeft ten aanzien van de door Christus geboden een heid der ware geloovigen; en op welke wijze de kerkeraad contact kan zoeken met ten, die den Chris tus der Schriften belijden en Gods Woord aanvaar iet naar de drie for mulieren van eenigheid heeft de clas sis Haarlem dér Gereformeerde ker ken, te Haarlem bijeen, eenige richt lijnen vastgesteld. Deze richtlij»en, die hun uitvoer ge toelichting vinden in een daartoe u'tgebractp rapport, luiden als volg" 1. De door Christv t geboden een heid der geloo .gen moet tot open baring komen ir een kerkelijk samen leven in instituairen vorm. De plaat selijke kerk heeft de ambtelijke taak daaroe op te roepen. Zij wordt daar toe gedreven 'oowel door ambtelijk besef, als door de erKenning van het dynamisch carakter van de kerk van Jezus Christus in deze bedeeling. 2. De plaatselijke kerk houde zich steeds binnen de door het kerkver band getrokken grenzen van haar bevoegdheid. Haai taak kan slechts voorbereide d zijn, omdat zij defini tieve maatregelen en beslissingen moet overlaten aan de meerdere ver gaderingen. 3. Zij doe niet mee aan eenheids manifestaties, wp neer zjj onder of- ficieele kerkelijke leiding staan (als getuigenisavonden, bidstonden, zang diensten, kanselruil, officieele ver tegenwoordiging over en weer bij kerkelijke plechtigheden, gemeen schappelijke evangelisatie). 4. Bij -'en kerkelijken aanspraak door den kerkrraad wordt gezocht naar een „kerkelijk gesprek" met andere instituten, waarbij de' kerk vraag het eigenlijke onderwerp van de bespreking vormt en de zaak der kerkelijke gehoorzaamheid op de consciënties wordt gebonden. (Met name voor het karakter van zulk een samenspreking wo dt verwezen naar het rapport. Ook kan de kerkeraad zich bij bijzondere gelegenheden met een schriftelijk getuigenis tot de an dere kerkformaties ter plaatse rich ten. 5. De zaak der kerkelijke eenheid moet een zaak van het kerkvolk worden. De individueele kerkleden kunnen voorbereidend medewerken door particuliere samensprekingen met geloovigen uit ander kerkver band; zij kunnen ontmoetingen or- ganiseeren, die geen officieel karak ter dragen. 6. De belangstelling van de jeugd wordt gewaardeerd, maar zij wachte zich er voor het zoeken der eenV d zelf tog hana te nemen, alvorens de kerk tot definitieve beslissingen is gekomen."

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3