Adverteert in dit blad t Zit wel rustig „Nanette" Eigen haard is goud waard i Casino drie middagen uitverkocht Dc teruggevonden Rembrandt nXJlTSCH-ENGELSCH" I 1 I S 8 IT™ Het einde van een Scheveningschen admiraal DE SCHAGER MARKT Stadsnieuws ff Prima verzorgde tooneel-, dans-, zqjig- en revue-uitvoering T1VOL1-THEATER Mededeeling van den Distributiedienst ROH Y P" NEDERLANDSCH TALEN INSTITUUT - ROTTERDAM Spinnewielen Ojsé Kerk en zending Demonstranten en CORNELIS JOL, ALIAS HOUTEBEEN ff Een week geleden schreven wij, dat eDn Helder op dilettan tistisch gebied een kleinkunst evenement te wachten stond, dat onze stad nog niet had meegemaakt. En deze,woorden zijn juist gebeken. Drie mid dagen heeft het Heldersche publiek kunnen genieten van een opvoering, die klonk als een klok. Het streven van de ze HFC menschen, de talloo- ze moeilijkheden, die over wonnen mgesten worden, de vele opofferingen, die men zich getroost heeft, ze zijn ten vol le beloond geworden. Men heeft het gestelde doel be reikt n.1. het Heldersche publiek de zorgen, die dezen tijd met zich brengt,- voor enkele oogenblikken te doen vergeten, eenige kleur te bre: gen in het zenuwslopende le- ,veii van allen dag. Het is prettig, dat de risico's, die deze H.F.C. menschen gedragen hebben, geleid hebben tot een vol komen slagen van deze grootsch opgezette revue. De heer Dienaar. Het was de voorzitter van de H.F.C. „Helder" de heer Dienaar, die een kort welkomstwoord sprak Hij wees erop, dat alle medewer kenden, ook die van het orkest „Helder'Meden waren, zoodat in derdaad het geheel was opgezet door leden van deze voetbalver- eenigipg. Hierna sprak de directeur van Casino, de heer Wassink een kort woord. Hij kon er over oordeelen, hoe groot en hoevele de moeilijk heden waren geweest, die overwon nen moesten worden voordat alles in kannen en kruiken was. En ten slotte was het gezelschap nog ten zeerste gehandicapt door het feit, dat geen generale repetitie kon wpr den gehouden, aangezien plotseling de Casinozaal door hoogerhand voor ahdere doeleinden was qpge- eischt, zoodat spr. de clementie van het publiek inriep. De uitvoering. Inderdaad heeft men bij deze eer ste opvoering ifetS kunnen bemer ken van het ntet houden dezer ge nerale repetitie, enkele dansnum- mers gingen niet geheel in den maat en ook bij enkele tafreelen viel af en toe een hapering te be speuren, maar hinderlijk is dit geenszins geweest^en temeer bleek hieruit op welk een serieuse wijze het geheel is aangepakt, hoe~ er ge repeteerd en nog eens gerepeteerd is en in welke vertrouwde handen de leiding heeft gelegen. Eere wien eere toekomt. Tom Borgerling en Lou Nottelman alle lof vooi"dit werk. Een werk, dat hen niet boven hun krachten is gegaan. Zooals wij reeds eerder schre ven bestond het geheel uit een his torisch spel, bestaande uit een pro loog en ongeveer 20 tafreelen. Voor de pauze een beeld uit den ouden tijd, na de pauze tafreelen uit den tegenwoordigen tijd. Bijzonder geestig waren vele scè nes van opzet en het komische spel van Borgerling en Nottelman heb ben deze revue tot een kostelijk amusant gebeuren gemaakt. Niet ieder onderdeel was origi neel, maar toch zoo omgewerkt, dat het als een orfgineele vondst aandeed en dit is een knap staal- te van regie geweest. Rijke costumeering. Direct bleek al dat men op geen geld heeft gezien om deze opvoe ring te dcfen slagen. Het* eerste optreden in de prachtige costhums van de 17e eeuw was goed in scène gezet. Een kleurrijk geheel bood dit. Als opnamen voor een 'filmstudio werden de scènes af gedraaid. Een rijke afwisseling .van tooneel, zang en dans. Het eerste tafereel sloeg dade lijk in. Slim en Sloom stoften een schiMerijfengallerij af. Geestig was de wijze waarop dit gebeur de, vooral toen bezoekers werden rondgeleid en diverse verwikke», lingen het gevolg waren. Aardig was de vondst om het publiek te herinneren aan het feit, dat het ijverige bestuurslid van de H.F.C. „Helster", de heer Dorlijn, zijn 12y2-lai4g bestaan als bestuur- der herdacht. Een van de schilde rijen was nl. docr een doek bedekt en hierop bleek dit heugelijk gebeu ren geboekstaafd te zijn. Het zou te ver voeren om alle tafereelen door te nemen. Een menuet uit de 17e eeuw was onder leiding van' den heer Siebeling ingestudeerd en werd bijzonder goed uitgevoerd. Ook hier viel de kleurrijke kleedij op. Een geestige gedachte was ook het optreden van den heer Teute boom, waarbij het voortreffelijke spel opviel en de komische ont- teooping een- slorm van hilariteit verwekte. De nienwe tijd kenmerkte zich door tal van grappige en goed ge speelde scènes Mooi was de cowboyscène, waar bij diverse cowboys om een kamp vuur gezeten, luisterden naar den zang van een hunner. De heer Not telman, die diverse liedjes vertolk te, beschikt, over een volle pretti ge stem en het was een genoegen hem te beluisteren. Ook het tafreel, waarvan de hoofdvertolking weer op de schou ders van den heer Borgerding rust te, „Bij den ontvanger der belastin gen", zoowel als die van het ze nuwachtige heertje in het waren huis, werden uitstekend gespeeld en door het publiek hoogelijk ge waardeerd. Een Castiliaansche dans, in de kleederdracht van het land was bij zonder geslaagd. De slotscène gaf een overzicht van het geheel en hierin traden al le medewerkenden op. Wij hebben gemeend te moeten volstaan met slechts de namen te *ioemen van de beide geestelijke vaders van deze revue, hoewel di verse spelers, zeer verdienstelijk hun rol vertolkt hebben, maar hier diieper op in gaan zou te ver*voe-/ ren. De heer Wassink bood het ge zelschap aan het einde van den mi'ddag een krans aan, terwijl hij het geheele gezelschap als gast in viteerde in den foyer van Casino, een gebaar wat geapprecieerd werd. Hij besloot zijn woorden met het voorstel om het ensemble, wanneer tenminste het publiek van de op voering had genoten, een ovatie te brengen. En als een man gingen de vele aanwezigen staan en brak een donderend applaus in»Casino los. De heer Borgering sprak ten slotte enkele woorden. Hij wees op het feit, dat 'n amateursrevue fou- tenhad, maar dat het slechts in hun bedoeling had gelegen het Heldersche publiek in deze moei lijke tijden enkele aangename uren te bezorgen. En dit is het ensemble gelukt. Volkomen heeft deze revue-opvoe ring beantwoord aan de verwach tingen, die men heeft gesteld. Men wist, dat er fouten gemaakt zouden worden, maar dat er in dit geheel zoo weinig zouden voorkomen, pleit voor de kwaliteiten van het gezel schap. Wij vertrouwen, dat dit suc ces voor de dames en heeren een aansporing zal zijn om met hun werk voort te gaan en wij twijfelen er niet aan of deze Heldersche ama teur tooneelspelers zullen al het mogelijk^ doen om voor gezonde ontspanhing te zorgen. Vermelden wij nog, dat aan het einde van den tweeden middag de -heer Van der hinden als tölk van de aanwezigen een woord van dank richtte tot dit revuegezelschap. Th. Bijlsma. KERSTPROGRAMMA Wij hebben reeds meerdere malen geschreven, dat Den Helder enkele menschen in haar midden heeft, die met voor-oorlogsche energie zich geven aan het gemeenschappelijk belang van onze stad. En men kan dit niet beter bereiken dan door de menschen gezonde ontspanning te bezorgen. Wij weten dat ook de heer Van Twisk behoort tot degenen, die alles in het werk stellen om voor afwisseling te zorgen. Zoo draaiden de beide Kerstdagen als ook op Zondag een drietal films die ver boven het gemiddelde lig- gen. „Nanette" is een product, dat een van de beste is, die Erich Engel ooit heeft geregisseerd. De hoofdrol, die in handen ligt van Jenny Jugo wordt voortreffelijk gespeeld. Oor spronkelijk en geestig is het scenario. En het is frappant, dal deze li fa-film eerder een product zou kunnen zijn van een Fransche regisseur, door haar opmerkelijke vlotheid en tintelende geest, dan van den Duitschen Erich Engel. Het nationale tintje, dat iedere rolprent tenslotte kenmerkt is hier niet te vinden. Een prachtige film met kostelijke muziek,seen charmante filmactrice die op eenvoudige wijze haar rol vertolkt, een rol, die tot de besten behoort, welke Jenny Jugo ooit speelde en een geestig, origineel scenario, ziedaar met enkele woor den de film „Nanette". De Roman van een dokter. Van een geheel ander genre is de film, die den 2den Kerstdag draai de. De keur van uitstekende film spelers die aan dit Üfa-product meegewerkt hebben, maken van het dramatisch gegeven een tref fend geheel, dat diepen indruk maakt. Albrecht Schoenhals speelt de rol van artg op voortreffelijke wijze. Dokter in hart en nieren heeft hij een vrouw getrouwd, die een strui kelblok is bij de uitvoering van zijn beroep en tenslotte zijn ondergang wordt. Het is de opofferende liefde van een andere vrouw, die hem te*i slotte weer opheft en een goeden afloop aan deze tragische geschie denis garandeert. Albert Florath levert een prach tige creatie van een plattelands- dokter. Maria Andergast onderscheidt zich door gevoelig spel, maar ook Camilla Horn geeft een creatie, die men bijzonder heeft kunnen waar- deeren. Zoo werd een aangrijpend gegeven uitgebeeld door diverse uitstekende sterren, die van deze film een prachtig geheel maakten. Onverbreekbare banden. Zondag draaide dan de £arah I.eander-film „Onverbreekbare ban den", waarover wij koM kunnen zijn. Deze film werd voor den oor log reeds vertoond in onze stad en men kent het spel van Zarah Lean- der goed genoeg, dan dat wij nog maals de loftrompet voor haar moe ten steken. Tal van bekende sterren hebben aan deze prachtfilm medegewerkt. Sterren, die de kritiek kunnen door staan, zooals Heinrich George Paul Hoerbiger, Georg Alexander, Leo Slezak en Hugo Froelich. Een film, die men graag voor een tweede maal ziet. Th. Bijlsma. Inlevering bonnen door hande laren in verband met Nieuw jaarsdag. Daar het Distributiekantoor op Nieuwjaarsdag gesloten zal zijn, worden de handelaren, die gewoon zijn hun op Vrijdag hun bonnen in te leveren, in de gel°genheid gesteld de bonnen op Dinsdag 29 December a.s. in plaats van Vrijdag 1 Januari 1943 bij genoemden dienst in te leveren. Broodbakkers kunnen de bonnen voor brood in de week van 28 De cember2 Januari voor het laatst inleveren op Donderdag 31 Decem ber a.s., van 912.30 uur. AMSTERDAM, 24 Dec. Omtrent het terugvinden van de drie ver miste schilderwerken vernemen wij nader dat op het advocatenkantoor slechts de beide stukken van Si- mon Maris werden teruggevonden. Bij zijn aanhouding verklaarde V. echter, dat de schilderij van Rem- m-andt zich in een woning in de Hemonystraat bevond. Inderdaad werd het op dat adres aangetroffen benevens nog een schilderstuk van Jozef Israels, dat eveneens in ham den van V. was geraakt en eigen dom blijkt te zijn van een inwoner van Venlo. V, verklaarde nog ter motiveering van zijn daad, dat hij aan Br. D. voor f 1200 aan kwasten had geleverd, doch daarvoor nooit betaling had ontvangen. Ten einde het geld van Dr. D. los te krijgen, had hij zich tijdelijk de schilderijen hoewel deze evenmin bezit van Dr. D. waren toegeeigend. IEn de ECHTE eigen haard staat in eeri eigen huis. Denk niet, dat een eigen huis niet voor U is weg gelegd. ROHYP licht U gaarne in, hoe U binnen, enkele jaren Uw eigen huisbaas kunt worden, door maandelijks iets weg te leggen I BOUWKAS Heerengracht 124-128, A'dam Heeren garbardine, dames- en meisjes regenjas gummi, jurkje leeftyd 1213 jaar, d. schoenen hiaat 36, gasstel salontafeltje, pracht koffer- gramofoon met 60 platen, a-z.g.n. jb. bak, Kroonstraat S. SCHOONHEIDS SPECIALIST® Manicure, Pédicure, Weten- sch. ofcl. Uitgebr. praktijk. Januari nieuwe cursus. Vr. prosp. RIA DE KORTE, Nic. Witsenstraat 5, Tel. 36132, Amsterdam. -> l!u> belang is het! Studeert op deie donkere winteravonden. Nieuwe schriftelijke methode voor ieder, die lager onderwijl gevolgd heeft. In ACHT MAANDEN kunt U de vreemde taal vlot spreken en schrijven. Elke week een prettige les, eenvoudig en toch degelijk. Specials methode voor perfecte uitspraak. Gratis proefles DUITSCH cl ENGELSCH I 2.— p. m. MIDDENSTANDSDIPLOMA I 2.85 p. m. Mederl. taal en corresp. f 1.55 p. m. Boekhouden en handelsrck. f 1.05 p. m. p als brief sendan aan Ned. Taleninstituut R'dam (No. 66cNaam...... adres...—».te Wenscht gratis les van- (Bet Instituut, dut V vooruit helpt) Sierlijke Oud Huil. en „Staande" mudellen Onbe rispelijke werking. Vuil handl. GOBOR, Prinsengr 542, A'dam, Tel. 32474. eu APOTHEKERS Ert ERKENDE DROGISTEN MOEDER EN KIND VER DRONKEN. WESTZAAN, 27 Dec. Tweede Kerstdagavond tegen half een ge raakte de 27-jarige mevrouw ty:e- denburg uit Westzaan met haar 4%-jarigdochtertje, dat achter bij haar op de fiets zat, door de duis ternis in het water van de Delft tusschen Assendelft en Westzaan. Hoewel spoedig de reddende hand geboden werd, bleek, nadat medi sche hulp was ingeroepen, dat de levensgeesten, zoowel van moeder als van kind, reeds waren gewe ken. de nieuwe 3ijbelvertaling Prof. Dr. H. Th. Obbir.k zegt in de Nieuwe Theologische Studiën: „De nieuwe vertaling van den bijbel bedoeld waarlijk niet alleen onze thans levende generatie te dienen, maar is allereerst bestemd voor de komende genei aties: de tegenwoor dige kinderen en de komende ge slachten. Het is ietwat zelfzuchtig om onze voorkeur voor oude bekende bijbelsche terminologie, welke voor keur toch alleen duurt tot onzen, (wie weet hoe spoedigen) dood, te doen praevaleeren boven het belang van hen die r. ons komen en met de nieuwe bijbelwoorden zijn opge voed. Wij werken niet voor het ver leden, zelfs maar ten deele voor het hedeó. wij werken, den bijbel ver talende, voor toekomst. Wij moe- te: het zóó doen, dat onze nakome lingen er ons dankbaar voor zijn. Men zegt: de taal van de Staten vertaling is mooier, gedragener, vlotter. Die opmerking is juist. De Statenvertalers hebben zelfs in zeker opzicht de Nederlandsche taal ge schapen. Wij willen van hun wérk bewaren wat ei van voor onzen tijd go£ü en bruikbaar is. Maar velen vinden de nieuwe vertaling ook min der vlot en vloeiend dan de ver korte vertaling van Obbihk-Brouwer, van Tekst en Uitleg en van de Ge reformeerde vertaling in „Korte verklaringder H. Schrift". Dat is inderdaad waar, maar dat is onver mijdelijk. De '.ooi i'en genoemde ver talingen zijn gemaakt door één man, terwijl de nieuwe vertaling gemaakt is en wordt door een commissie van tien of meer vertalers. De vertaling van één man heeft het bezwaar van het persoonlijk cachet (dat een offi cieel erkende vertaling niet hebben mag), maar ze heeft het voordeel van eenheid van taal en stijl en, als de vertaler zuiver taalgevoel heeft, is ze ook vloeiender; een voordeel, dat een commissie van tien of meer, nooit beu ken kan. Hier ligt een moeilijkheid die niet te overwinnen is, ondanks de hulp van een taal revisor. Dat de drie Statenvertalers zulk voortreffelijk werk konden leveren, ligt aan omstandigheden die wij helaas missen en die zich niet laten forceerent" v. de luthersche jeugdraad. De synode der Evangelisch Luthersche kerk heeft een jeugdraad ingesteld, die namens de synode als contactorgaan zal fungeeren mat de kerkeraden ten aanzien van het werk, dat voor e:. door de jeugd in de. verschillende gemeenten ge schiedt. Tot leden van dezen jeugd raad werden lbenoemd de predikan ten ds. J. P. van Heest, voorzitter, ds. L. S. O. van der Chijs, ds."*D. G. Hoevers en ds. G. Fafie; laatstge noemde treedt p al3 secretaris. doopsgezinden. De Remónstrantsche- en Doopsge zinde Broederschap hebben de laat ste maanden met elkander een nau wer contact gezocht. Te Amsterdam en te Zwolle zij naai het Algemeen Handelsblad mededeelt, ontmoetings samenkomsten gehouden tusschen de voorgangers van. beide kerkengroe pen, resp. onder leiding van ds. G. J. Si. ks, Remonstrartsch Gereformeerd predikant te Amsterdam en c's. F. H. Pasma, Doopsgezind predikant te Grouw (Fr.). In deze bijeenkomsten hebben de heeren prof. dr. G. _J. Heering van Oegfctgeest en ds. F. Dijkema, emeritus Doopsgezind pre dikant te Amsterdam de onderwer pen: „Geloof en kerk" en „Geloof en historie" ingeleid. giften en legaten. De Gereformeerde Zendingsbond ontving van wijlen mevrouw de-w'ed. L. Lansde Lijster een legaat groot 1000. AN N44 PAULDWNA KINDERHUMOR. Een grapje, alleen bestemd voor de lezers-inboorlingen, maar dat misschien ook gewaardeerd kan v/orden door ieder ander, die weet. dat onze dokters Olree en Veenis heeten Met den gebruikelijken. ooguit stekenden vinger stevent Geertje bij het aangaan van de school op meester af. „Meester, toen we naar school gingen, stond er nog een ster aan den hemel. Toch zoo'n heldere ster! Hoe heet die. meester?" Heerlijk, niet. zoo'n kind. Ze vraagt niet: wéét u hoe die heet? Nee. meester weet alles en dus: hoe heet die. Maar meester weet toch werkelijk niet alles en wat hij wél weet. wil soms ook wel eer.s niet uit het verborgen hersenhoekje naar voren komen. Zoo ook nu met die ster. De avondster is Venus. schiet hem direct te binnen, maar hoe is 't nou ook weer met de mor genster? Hij zoekt naar een anderen naam en is op 't oogenplik kwijt dat dezelfde planeet morgen- èn avondster is. En. zonder te probee ren af te leiden door b.v. een boom op te zetten over het verschil tus schen ster- en planeet, zegt hij: ..'s Avonds kan je soms ook zoo'n heldere ster zien. als de zon net onder is: de avondster, en die noe men we Venus. En die jij gezien hebt. toen de zon opkwam, is de morgenster, maar of die ook nog een andere naam heeft, weet ik nou zoo maar niet." Wie Piet Heyn v, as, en Van Heems kerk, De Ruyter en De With... dat weten we zoowat allemaal; althans we behooren het té weten, want het is ons op school geleerd. Maar om trent Cornelis Jol Zijn we onvoldoend de ingelicht. Toch is h'j een groot man geweest, die slaapje, waar P et Heyn faalde. Zijn laatste tocht, een expe ditie naar Angola en Sao Thomé. is een knap stuk werk Jat weinig be kendheid geniet, ei'scn- >on de Com pagnie door deze onderneming haar grootste uitbreiding aan Afiika's Westkust verwierf en kansen kieeg, als geen ander handelslichaam, r.och eenige natie in Afrika ooit heeft be zeten. K. Ratelband wijdt er aan dacht aan in de „West-Indische Gids", aldus het Vaderland. Op 30 Mei 1641 voer een vloot van 21 schepen onder bevel van Jol die slechts één 5e n had ei voor het andere een houten stomp; vandaar zijn b'jnaam Houtebeen uit naar Luanda, de hoofdstad van Angola. Een bepaalde route kon niet voor geschreven worden, de kaarten waar over men beschikte waren, naar later bleek, niet juist, of onvolledig/ De ervaringen, uit de Compagnie ten aanzien van Luanda had opgedaan waren niet bepaald aangenaam. Piet Heyn had onverrichterzake van zijn tocht naar Luanda moeten terug- keeren. Daarom juist wilde Cornelis Jol dit werkje opknappen. De reis ver"ep niet voorspoedig, voornamelijk omdat men met wind stilte had te kampen, afgewisseld door wervelwinden, die de schepen uit elkaar joegen. De watervoorraad raakte op, er br„ken ziekten uit. Maar eindelijk op 9 Augustus, zag mea de kuit v. n Afrika ea koa men in de Vliegenbaai de tegenwoor dige baai van Mossomedes het anker uitwerpen. Na ruim tien weken van strijd tegen stroom en contrariewinden en manoeuvreeren met schepen van zoo verschillend zeilvermogen, was het Jol destiiet- tegenstaapde gelukt zijn vloot bij een te houden en haar op veilige ree te doen ankeren; een prestatie die respect afdwingt cn verdient, in het volle daglicht foesteld te worden. De vice-admiraal Jacob Kuygensz. werd met twee .xhepen vooruit ge zonden om het terrein te verkennen. Later volgde ce heele vloot. Tegen het einde van Augustus was men ter hoogte van de haven van Luanda, waaromtrent r..en geen i Richtingen had verkregen. Men besloot de troe pen maar aan land te zetten bij den ingang van de heven; verderop zou wel veiliger 7jn geweest, doch een marsch van enkele uren durfde men niet aan met het oog op de door scheurbuik, bedorven water en ge brek- aan goed voedsel uitgeputte manschappen. Toen kwam Fortuna admiraal Jol te hulp. Twee jachten, die een vreemd zeil nagejaagd hadden, keer den met het schip terug, dat een Spaansch karveel bleek te zijn. De stuurman daarvan kende de haven uitstekend en was bereid tegen een flinke belooning d' Hollandsche sche pen als loods te dienen.' Intusschen had men aan den wal de bedreiging opgemerkt en werden de tal rij&e for ten en borstweringen versterkt. Toen de aanval evenwel losbrak en de forten op voile krpeht vuurden, bleek de draagkracht van het Portugeesche geschut te gering om de schepen te kunnen hereiken. De Hollanders kozen een plek tusschen twee stel lingen in, waar zij ongehinderd aan land konden gaan eif een weg von den, waarlangs de stad van de land; zijde kon worden aangevallen. Het is interessant in het artikel het verloop van den strijd te volgen wij moeten het helaas hierbij laten. De verovering van de stad kostte op deze wijze slechts enkele dooden en geworden. Sao Thomé vergc'e meer offers. Het voprnaam- ste fort capituleerde na een beleg van veertien dagen. Jol wist dapper heid ook bij zijn tegenstander te waardeeren; allen werd vrije aftocht toegestaan, ieder mocht zijn wapens en persoonlijke eigendommen behou den. De bewoners van de stad had den alles weggevoerd, er wyd niet „voor een waerdy van thien stuy- vers" gevonden. Jol liet hij plakkaat bekend maken dat de inwoners bin nen 14 dagen in dc stad moesten ver schijnen „omme met ons in alle vriendschap er le billichyt te accor- deeren". De veiwoesting van de stad en haar 54 suikermolens werd afge kocht met 300.000 pond suiker en 5500 cruzados. eén waarde van onge veer 100.000. Toen verscheen echter de ergste vijand: de ongezonde lucht van Sao Thomé. Na een week waren de zie ken bij honderden te tellen. Ook Jol werd ziek, en is in dezen uithoek gestorven. Hfj werd in de hoofdkerk begraven, maar toen het den Portu- geezen een jaar later gelukte de stad te heroveren, wmd zijn graf openge broken; in gewade aarde was voor zijn overblijfselen geen plaats. Hij is ergens in een vergeten hoek van het eeuwig groene eiland begraven, zijn laatste rustpla ts is onbekend. Wat Jol heeft nagejaagd: onvergankelijke eer en roem en een onsterfelijke naam, heeft' leven noch dood hem ge schonken. Had meester nou maar alleen ge sproken van avond- en morgenster, dan was Geertje volkomen tevreden geweest, maar dan was de mop" niet geboren. Want aan Geertjes arm hangt het vriendin netje Lena. een heel ander tvpe dan de nu nog maar half bevredigde Geertje. En Lena, met haar ondeu gend lachende oogen. vSagt in één slag het „probleem" weg. Ze heeft de avondster Venus hooren noe men. dus met den naam van onzen jongsten dokter (Veenis). .Nou", zegt. „dan zal de morgenster wel Olree heeten!" PRETTIGE MIDDAG VOOR DE SCHOOLJEUGD. Breezand. De kinderen van de openbare school, die dit jaar hun school, en Sint Nicolaasfeest moesten missen, terwijl er toch ook al niet zooveel andere pretjes voor hen zijn moch ten werkelijk wel eens een verzet je hebben. En al hefcL .11 we hier dan geen Piet van Twisk. die gratis aan alle kinderen een filmvoorstef- ling geeft, er was nog wel een ouwe kous. waaruit geput kon worden, om een goochelaar te laten komen en de huur te betalen voor de stoeltjes die de welwillende Bres zander bioscoop-directie dan ter be schikking .wou stellen, opdat de kinderen in hun eigen gymnastiek zaal behoorlijk konden zitten. Zoo trad daar dan Woensdagmid dag Moretti voor hen op en niet alleen omdat de kinderen, die vroe ger wel eens te veel van het goede kregen, er nu frisscher tegenover stonden, maar zeker ook door bet uitstekend werken van den gooche laar. waren ze verrukt over wat ze te zien kregen. Op beschaafde wij ze optredend en heel aardig de klei nen in ziin handelingen betrekkend, heeft Moretti den kinderen van school II en de leerlingen van de Heldersphe noodschool. die zij als gasten in hun midden hadden, een fijnen middag en daarmee een mooi begin van hun vacantie bereid. BENOEMING. Tegen 1 Januari 1943 is tot onder wijzer aan de School met den Bijbel benoemd de heer A. Tolenaars van Hoofddorp, thans onderwijzer te Rijk (Haarlemmermeer.) W1ER1MGF.N KOFFIEGELD VOOR SNEEUW- RUIMERS. Op de plaatsen, waar bii het sneeuwruimen geen schaftgelegen- heid ter beschikking kan worden gestald, kan aan de arbeiders een koffiegeld worden uitgekeerd van 25 cent per dag. SLUITING SECRETARIE. De Gemeentesecretarie en de ove rige diensten zullen op 2 Januari a."s. gesloten zijn. De aanvoer was Donderdag jl. niet groot. Dit was ook wel te ver wachten, daar er geen levering was dus minder drukte. Dit neemt niet weg, dat het vee, dat er was, weer duur verkocht werd. De tijd- koeien liepen tot f 575 handel vrij goed. De handel in geldekoeien was goed, hoogste noteering f 600. 1 Kalfkoe werd verkocht voor f 835 De vaarzen hoteerden vrij veel hooger dan de vorige week, nu van f 400—500. Het waren dan ook pracht dieren, afkomstig van P. Haak en Co. De handel was hier goed. Graskalveren liepen tot f 240. Wat 'n prijzen tegenvOoordig! Maar hierin spelen de bonnen een groote rol. Op de wolveemarkt was weinig te doen. Heel geen beste fokscha pen brachten toch nog f 150 per stuk op, de duurste. Overhouders liepen tot f 120. De handel in deze beide soorten was stil, duur. Geiten liepen tot 80, gewone han del. Met de biggen was het een stuggen handel, hoogste noteering f 5 lager bij de vorige week nu tot f 35. Een drachtige zeug gihg weg voor ruim f200. Konijnen ware#heel wat minder aangevoerd bij de vorige week Dat scheelde ruim de helft. Ze werden weer duur verkocht. Kippen prijs houdend, voor de slacht. Voor de leg worden ze al heel duur ver kocht. SCHAGEN. 23 Dec. 8 Tijdkoeien f 550575, 14 gelde koeien (magere) f 400—600, 1 'kalf koe f 935, 3 vaarzen f 400—500,j4 graskalveren f 60—240, 8 magere schapen f 105—150, 22 overhouders f 80—120, 8 bokken en goitien f 40 80, 37 biggen f 835, 150 konij nen f 4—10, 7 kippen f 4.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3