Nederlands jeugd Elf uur, zes en vijftig -rffssi bouwt aan haar toekomst De klompeatnisère ten platlelaode radioprogramma^ K\e\ne p*a9en- Jarenlang hevige rheumatiek. Een grootsche taak wacht in het Oosten Scheveningsche jongens plunderen kruidenierswinkel Officieele mededeelingen w,-ekt oHi\d. *°n t#n V#,er vee» heeH w. f^voe»» niet ,eWl hond aSP»R'^ b" dI Ooarom i Buisje a 20 tabletten 50 ct. Zakje 2 tabletten 6 ct. Nu kan ik waar loopen. De Heer C C te B. schrift, 44. 19-ll-'40: „Jarenlang leed ik aan hevige rheu matiek. Soms kon ik heelemaal niet I meer loopen en 'dikwijls alleen met behulp van een stok. Ovaaltjes bielpen mij zoo goed, dat ik reeds na enkele tabletten weer gaan kon en nu ook weer mijn beroep kan uitoefenen. Ik ben nu heelemaal gezond, maar heb Iteeds Ovaaltjes bij de hand en kan *e iederen lijder aanbevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw-en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed Op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trlntm agentschap Nijsiukade >73, Amsterdam Neemn AKKER ONVOORZICHTIGE REIZIGERS. Twee doodelijke ongevallen AMSTERDAM. 28 Dec. Gister middag. kort na half een. is op den Stadionweg een 45-jarige man. wo nende in de Herculesstraat, die oo een rijdenden wagen van liin 24 wilde springen, onder den bijwagen geraakt, waardoor hij op slag is ge dood. De G.G. en G.D. heeft het lijk naar het Westergasthuis ver voerd. Gisteravond is tegen 7 uur een 49-jarige bewoner van de Weide- gtraat. doordat hii uit den trein stap te. voordat deze stilstond, in het Centraal Station komen te vallen en tusschen perron en trein bekneld geraakt. Ook dit slachtoffer is ter plaatse overleden. Zijn stoffelijk overschot is naar het binnengast huis gebracht. 'Op 8 Juli ƒ.1. was het oude Haagsche Binnenhof getuige van een historische plechtig heid. waarvan de gevolgen van, zeer grooten invloed kunnen zijn voor het Nederlandsche volk. Op dien dag namen n.1. een 400-tal leden van den natio- nalen» jeugdstorm. 250 jongens en 150 meisjes, afscheid om nog dienzelfden dag naar Danzig te vertrekken, teneinde daar tot pioniers op landbouwge bied te worden opgeleid. Deze jeugd$tormers. die een lang durige opleiding zouden ontvangen bij de boeren in den gouw Danzig- Westpreussen, zijn thans na een half jaar met verlof in het vader land teruggekeerd om het kerst feest en de jaarwisseling thuis te vieren. Van deze gelegenheid heeft een redacteur van het A.N.P. gebruik gemaakt om den leider van dezen ïanddienst, hopman J. de Rijke, naar zijn bevindingen in den afgeloo- pen tijd te vragen en het een en an der te hooren over-de resultaten die inmiddels zijn bereikt., Nederlandsche sfeer in het Oosten. In het stroomgebied van den Weichsel. aldus hopman de Rijke, bevinden zich 11 kampen, t.w. 7 jongens- en 4 meisjeskampen. die elk onder een Nederlandschen kamp commandant of -commandante staan Een Nederlandsche huishoudster, bijgestaan door een assistente, zorgt voor het onderhoud van de woon steden en de Hollandsche keuken, die ook daar in eere wórdt gehou den. Gezien het zware werk dat de jongens verrichten is dit ook %geen overbodige luxe. Er heeerscht in de kampen een specifiek Nederland sche sfeer, waardoor de jongens zich in het vreemde land thuis voe len. Toen wij Vroegen naar de stem ming onder de jongelui verzekerde hopman de Rijke ons. dat deze be ter is dan aanvankelijk werd ver wacht. Zij toonen zich ware pioniers en van ..heimwee" is dan ook slechts in enkeie gevallen sprake 'geweest. De boeren zijn zeer tevreden over hun prestaties, die vooral bij het binnenhalen van den oogst zeer groot warén. Het is voorgekomen, dat zij al om 6 4 7 uur uit de vee- ren waren en naar het land trok ken. om pas weer tegen 10 uur 's avonds terug te keeren. Degelijke voorbereiding. De jeugdstormers die thans in Danzig hun opleiding ontvangen, zullen gedurende twee jaar op de ze wijze bij de boeren blijven wer ken. terwi) 1 zij gezamenlijk in de kampen wonen. Na verloop van de zen tijd moet een examen worden afgelegd, waarna zij op modelboer derijen geheel intern bij de boeren zullen komen, om zoodoende de knepen van het vak geheel onder de knie te krijgen. Hier blijven zij eveneens 2 jaar. waarna opnieuw een examen wordt afgelegd. Vervol gens moet door de jongens de weer- plicht worden vervuld waarmede de opleiding wordt voltooid. Thans kan het ideaal dat zij zich gesteld hebben, in vervulling gaan. Er moet echter nog aan één voorwaarde worden voldaan, n.1. gehuwd zijn. Hiertegen zal de jongeman, die in- tusschen uit den jeugdstormer is gegroeid, wel niet het minste be zwaar hebben! Op deze wijze zal zich in het vruchtbare Öostland een kolo nie vormen van stoere jonge Nederlanders, die ver van hun yaderland met taaie volharding en wilskracht een nieuwe toe komst voor dat zelfde vader land opbouwen. Het leven in de kampen. Het leven in de kampen, waarin de toekomstige boeren thans ziin ondergebracht, werd ons verteld door oppervaandrig van 't Sant. die belast was met de leiding over een kamp te Grossweide. in den Kreis Marienwerder. Om 5 uur is het reveille, waarna de jongens zich wasschen en klee- den. om zich vervolgens op te stel len voor het hijschen van de Neder landsche driekleur. Na ontbeten te hebben trekken zij naar de ver schillende boeren, waar zij prac- tisch onderricht ontvangen. Tegen 5 uur in den namiddag keeren zij terug om gemeenschappelijk den maaltijd te nuttigen. De avond wordt gebruikt voor het houden van schaaravonden. die de kame raadschap tusschen de jongens be vorderen en 't geven van theoretisch onderricht over het boerenbedrijf. Pioniers! Het is geen gemakkelijke taak die zij op zich hebben genomen, aldus onze zegsman, maar zij weten dat zij pioniers zijn. Pio nier zijn is nu eenmaal niet ge makkelijk. maar met het voor beeld van onze vaderen voor oogen is het hun nooit te zwaar Een krachtige, gezonde Ne derlandsche jeugd bouwt in het Oosten aan Nederlands toekomst! Op den avond van den tweeden Kerstdag ontdekte de eigenaar van een kruidenierswinkel in de Kiel- straat te Den Haag bii thuiskomst dat het raam van zijn zaak open stond. Hij sloot het behoedzaam, sloop door de winkeldeur naar bin nen en bevond dat een flink stuk van den winkelvoorraad aan boter, kaas. cake. shag en rollen peper munt was verdwenen. In den kel der trof hij twee Scheveningsche jongens aan. den 15-jarigen loop jongen P. K. en den 14-jarigen M. K. Als verdacht van medeplichtig heid heeft de recherche thans een 16-jarig broertje van den laatste. F. K. benevens den 16-jarigen A. van der R. en diens broertje den 13-jarigen M. van der R. en voorts den 12-jarigerf H. B. en den 15-ja rigen J. van der P.. allen uit Sche- veningen gearresteerd. De twee eerstgenoemde knapen brachten reeds hun tweede bezoek aan den winkel. Bij ieder werd een deel van den buit in beslag genomen. DIE HAD GEEN PRETTIG KERSTMIS. Caféhoudster tijdens vecht partij ernstig mishandeld. In den laten avond van den twee den Kerstdag hebben vijf Amster dammers. die een oude veete had den uit te vechten, voor een café in de Bellamystraat slag geleverd. Het ging er heet toe en het eindre sultaat was dat een 53-jarige café houdster met een gebroken enkel, een gebroken knieschijf, vijf bloe dende wonden aan het hoofd en een inwendige verbloeding in het hoofd naar het binnengasthuis moest worden gebracht. De hoofddader, de 37-jarige groen tehandelaar K.. is door de politie in verzekerde bewaring gesteld. CLANDESTIENE SLACHTPLAATS TE LANDSMEER ONTDEKT. AMSERDAM. 28 Dec. Tegen het middernachtelijk uur hebben 2 Amsterdamsche politieagenten in een schuur aan den Stoombootweg te Landsmeer een clandestiene slachtplaats ontdekt. Toen de agen ten waren binnengedrongen wist een man door het dak van de schuur te ontvluchten en in de duis ternis te ontkomen. De agenten zon den hem zes schoten achterna doch zonder resultaat. In de schuur vond men 30 kg. schapenvleesch. 15 kg. vleeschafval. vier schapenkoppen en drie schapenhuiden. Het wegleiden der eerste Amerikaansche gevangenen in Tunis wordt door nieuwsgierige Inwoners gadegeslagen PK BnVkrer-DV-R-P ei Wederom ontvingen wij klachten, dat de klompenmisère op het plat teland hand over hand toeneemt Wij hebben deze zaak opnieuw eens na der onderzocht en laten hier thans een officieele uiteenzetting volgen van de regeling, welke per 1 Aug. j.1. voor klompen in werking is ge treden. De klompen-situatie wordt hierdoor volkomen duidelijk. Naar wü mét de gedupeerden hopen, zul len de maatregelen die thans hier en daar van gemeentewege genomen worden eenige verbetering brengen in ieder geval zoodanig, dat zii die steeds klompen droegen ook nu nog zich dit schoeisel zullen kunnen aanschaffen. Overigens geldt zoo als uit het volgende zal blijken dat waar niet is zelfs de keizer zijn recht verliest. Klompenfabrikanten en klompen makers zijn verplicht aan de afne mers. aan wie zij in 1938. 1939 en '40 klompen hebben geleverd, thans eveneens klompen af te leveren met dien verstande, dat zij gemiddeld per maand minstens 80 pCt. moeten leveren van de hoeveelheid, welke zü gemiddeld per maand in de ge noemde jaren hebben geleverd. Het is hun niet mogelijk buiten deze verplichte afleveringen nog andere orders uit te voeren. Extra toewijzingen klompen kunnen der halve niet worden verleend. Ook de grossiers zijn verplicht 80 pCt. aan hun oude afnemers te leveren, met dien verstande echter, dat grossiers, die voorheen tevens klompen im porteerden nu slechts 80 pCt. behoe ven te leverep van het aantal, dat zij vroeger in het binnenland koch ten. Dit is dus belangrijk minder dan 80 pCt. van de hoeveelheid, wel ke hun afnemers vroeger van hen betrokken. De klompen, welke thans nog gemaakt worden, moeten wor- den gereserveerd voor die per- sonen, die altijd en uitsluitend klompen hebben gedragen. Het gaat niet aan. dat thans klom pen zouden worden aangeschaft om dat tengevolge van de huidige om standigheden geen of weinig ander schoeisel kan worden gekocht. De klompen zouden dan worden ont trokken' aan die categorie personen, die uitsluitend klompen droeg, ter wijl deze personen in verband met den beperkten aanmaak toch reeds veel moeite ondervinden om hun be hoefte te dekken. Hierbij zü aangeteekend. dat in de jaren 1938. 1939 en 1940 ongeveer de helft van de in Nederland ver bruikte klompen uit het buiten land werd ingevoerd. Deze invoer is thans weggevallen terwijl de klom penfabrikanten en klompenmakers tengevolge van de grondstoffenpo- sitie thans nog circa 80 pCt. kunnen leveren van de hoeveelheden in de vastgestelde basisjaren. De thans beschikbare hoeveelheid klompen is derhalve niet meer dan 40 pCt. van de in 1938. 1939 en 1940 beschikbare hoeveelheden klompen. INSCHRIJVINGEN IN HET HAN. DELSREGISTER van 8—22 Dec. '42 NIEUWE INSCHRIJVINGEN: Anna Paulowna: firma Abr. de Smit en Zonen. Amsteldijk 14. Amstelvisscherij en kleinhandel in visch. Schagen: Fa. N. Th. Groot, Markt B 4, landbouwersbedrijf enz. BESTUURSWIJZIGINGEN: Hoogwoud: Coop. Boerenleenbank I. Noordeinde D 54. Ziipe: ..Hulp in Nood". St. Maar-, tensvlotbrug D 76. Barsingerhorn: N.V. Holl. Zuivel Industrie ..Crema". Haringhuizen D 31. ANDERE WIJZIGINGEN: Alkmaar: Coop. Vet. Alkmaarsche Spekzouterij U.A.. Langestraat 32. zouten en verkoopen van spek. in liquidatie getreden. H. Haytema Pzn.. Langestraat 107 kruidenierswinkel, rechtsvorm ge wijzigd. het filTin van der Lijn- straat 2 is overgegaan aan: P. Haytema. N. J. Grooff. Eikelenbergstraat 54. kruidenierswinkel enz.. fil. gevestigd te Den Helder. Laan 15 Stichting Jan Hendrik Numan's Fonds. Helderscheweg 38. bij be schikking van den Kantonrech ter te Alkmaar van 5 Dec. 1942. is de doorhaling van de inschrij ving der bovengenoemde stichting gelast. Deze zaak werd gedreven onder den handelsnaam: Lak-, Verf- en Vernisfabriek „Satur- nus" te Alkmaar. M. J. Philips. Langestraat 7. banketbakkersbedrijf, overgegaan aan J. F. Philips. H. de Ruijter Noorderkade 64. sloopersbedrijf, overgegaan aan mevr. de wed. G. de Ruiiter-Bak- ker. N.V. Electrische Koek- en Banket- fabriek „Excelsior", v.h. H. v. d. Wal in liqMagdalenenstraat 19. liquidatie beëindigd. Anna Paulowna: C. de Boer. Sta tionsweg 7. dames- en heerenkap- persbedrijf. enz., rechtsvorm ge wijzigd. Langedijk: B. van Loenen. B 23a zaadhandel- en export, rechts vorm gewijzigd. OPHEFFINGEN: Bergen: Pension „Wilfred. eig. J. Wigman geb. Jansen-Maneschiin. Studler van Surcklaan 3. Alkmaar: N.V. Schepenexploitatie „Cowa". Oudegracht 58. exploita tie van vaartuigen. N.V. Bouw- en administratie Mij. ..Pandora" in liq.. Oudegracht 279. bouw- en exploitatie v. on roerende goederen. GEDEPONEERDE STUKKEN: Alkmaar: Coop. Ver. Alkmaarsche Spekzouterij U.A.. Langestraat 32. zouten en verkoopen van spek. liquidatie balans ingediend. Langedijk: Fruitcultuuronderne- ming Veerman-Kaper. N.V. in liq.. Noordscharwoude. Waarddiik 8. rekening en verantwoording ingediend. BEJAARD ECHTPAAR DOOR fc' AUTO AANGEREDEN. 's-GRAVENHAGE. 28 Dec. Vrli dagmiddag omstreeks zes uur wer den de 79-jarige A. P. en diens 66~ jarige echtgenoote P. P. G.. beiden uit Delft, op de Boschlaan alhier ter hoogte van den Bezuidenhout scheweg aangereden door een per* sonenauto. waarvan de bestuurder onbekend gebleven is. De vrouw bekwam een gebroken knieschijf haar man brak het rech ter onderbeen en liep een hersen. schudding en een hoofdwond op Beiden werden overgebracht naar het R.K. ziekenhuis in het Westein de. waar de bejaarde echtgenoot gis* teravond aan de bekomen verwon dingen is bezweken. WOENSDAG 8» DECEMBER, Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Een Jodel weerklinkt ln den morgeR (gr.).* 7.30 BNO: Nieuwsberichten. 7.40 Reeds vroeg paraat (gr 80 BNO: Nieuwsberich ten. 8 40 Gesprek met Peter. «.50 uit de wereld van het ballet (gr.). 0 30 Spiegel van den dag (opn.). 0 37 Uit de wereld van het ballet (gr.). 10.00 Orkest Jack der Kinderen. 10.30 Galama-Dammen, reportage. 10.45 Gino Bordln (gr.). 11.00 Orkest Jack der Kinderen 11.30 Altviool en clavectmbel. 12.00 Almanak" 12.05 Klaas van Beeck en »()n orkest. 12.41 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 BNO: Actueel» beschouwing. 13.10 Arnhemsche orkestver- eenlging (opn). 14.00 Omroeporkest. 15,00 Engeland en Egypte, lesing. 15.15 Melodie en rhythme. 10.45 BNO: Nieuwsberichten. 17.00 Alt en plano. 17.30 Bulsterfllts „De gestolen parels". 17.45 Orkest Malando en Klaver Drl» (gr.). 18.30 MNO: Nieuwsberichten. 18.40 Or kest Gerard van Krevelen en soliste. 19 00 Wat niet ln de krant staat. Vanaf 19.15 al leen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19 15 Symphonlsche „dans'-muslek (gr.). 1950 Planovoordracht (gr.). 20.10 Requiem, Verdt (opn.). 31.45 BNO: Nieuwsberichten. 32.00 Uit Cuba en Argentinië (gr.). 22.20 Opera-frag. menten (gr.l. 33.00—24.00 Het nieuwe Jaar tegemoet -(gr.). Hilversum II. 801.5 m. 7.15 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgym nastiek. 7.50 Sportnieuws. 8 00 De plattelands vrouw. 8.15 Licht» gramofoonmusitk. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Pianosoll (gr 9 00 Afwisseling van orkest- en solisten, plaatjes. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 Afwis seling van orkest- en solistenplaatje». 10.00 Godsdienstige uitrending. 10.40 Zang met planobegeleiding. 11.00 Zang. 11.20 Omroep- meisjeskoor (opn 11.30 Oerard Lebon en atJn orkest. 12.15 Carlos Oardel en Imperio Argentlna (gr.). 12.30 Wat bracht de Neder landsche Omroep voor onze boeren, tulnderi en visschers in de eerste helft van 1942?. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Programma- overzicht. 13.05 Orkest Joan Lancé en gramo- foonmuzlek. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Arnhemsche orkestvereenlglng en solist (opn 15.20 Planovoordracht (gr.). 15.30 Voor de vrouw. 15 45 'Rotterdamsch Planokwartet. 18.45 BNO: Nieuwsberichten. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Herinneringen (gr.). 17.45 Spiegel van den dag en BNO: Actueele beschouwing. 18.00 Koorzang (gr.). 18.15 Pension 't Stekeltje luisterspel. 18.30 Omroep-Operette-orkest en solisten. Vanaf 19.15 alleen voor de radio- oentrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Gerard van Krevelen en Zijn orkest en soliste. 19.45 BNO: Nieuws berichten. 19.55 Halfweg, gevarieerd program ma. 21 45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 th'u Actueel» beschouwing. 22 10 AvondwJJding. 32.30—24.00 Zie Hilversum L OFFICIEELE MEDEDEELING VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Bericht no. 147. Maximum verkoopprijzen voor mandarilnen. De maximum verkoopprijzen voor mandarijnen zijn vastgesteld als volgt: Voor importeurs f0.795 per kg. Voor groothandelaren f 0.885 per kg. Voor kleinhandelaren f 0.11 p. 100 gr. Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Btricht no. 148. Het inleveren van boter en suiker aan banketbakkers. Wanneer banketbakkers voor de uit voering van een bestelling van hun klanten de inlevering van een hoeveel heid boter of suiker verlangen, moeten zii tenminste het inkoopbedrag van de ze hoeveelheid boter of suiker 00 hun verkoopprijs in mindering brengen. De prijzen hiervoor bedragen voor suiker 0.05 per 100 gr. en voor boter f 0.25 per 100 gr. DOOR BERT VAN LOVEN. Mijnheer Fred Mansfeld knipper de slaapdronken met zijn oogen, toen hij de stem van zijn vrouw meende te hooren. Werktuigelijk weerde hij het zonnetje, dat haar gouden stralen door de vensters van het slaapvertrek naar binnen Wierp, met de hand af. „Zei je wat, Grace?" „Ik vroeg of we nu eindelijk vandaag eens naar de stad gaan om een mantel te koopen. Hoe dikwijls hebben wij het al niet uitgesteld?" „O, ja Dat was het eenige antwoord op haar vraag, want de heer des hui zes had zich omgedraaid en snurk te weer, alsof zijn leven ervan af hing. „Wel, heerenmijntijd....." bitste mevrouw, terwij ze hem ruw door elkaar schudde. „Vooruit, slaapkop. t)Over drie kwartier gaat je trein." „Ehhhhgeeuwde Fred. „Wat zeg je, vrouwtje? Is er lucht alarm?" „Nee, suffert!ruziede ze. „F.r is geen luchtalarm, «ïaar het zon netje schijnt je het bed uit." Ze drukte hem een spoorboekje in zijn hand. Hij rekte zich flink uit en het ho§kje gleed achteloos op het matje voor de lits-jumeau. „Het is vandaag Zaterdag. Je hebt dus mooi de gelegenheid, als je van het kantoor komt, met mij mee te gaan naar den winkel van Löbenstevn." Ze drukte het spoorboekje weer in 7.i.in hand. „Hier... kijk even na, hoe laat er een trein gaat." Mansfeld liet onwillig eon heen over den rand van het ledikant glijden en legde het boekje onge opend op het nachtkastje. Een ge zellige geeuw was het antwoord. „Elf uur, zes en vijftig, schat.." Dat hij met zoo'n geruststellen de zekerheid het vertrekuur van den trein noemde, kwam, omdat mijnheer Fred Mansfeld forens was. Acht jaar waren ze getrouwd. Acht jaar hadden ze in hetzelfde vriendelijke landhuisje in 't Gooi gewoond en "acht jaar achtereen had hij dagelijks met denzelfden trein naar zijn kantoor in Amster dam gereisd. Zou hij dan niet uit z'n hoofd weten, hoe laat de trein ging? „Elf uur, zes en vijftig, Grace", herhaalde hij niet nadruk, toen ze niet antwoordde. „Ik dacht, dat er om half elf ook een ging," meende mevrouw •mopperend. „Waarom altijd zoo laat?" Ze drukte hem opnieuw het spoorboekje in de hand. „Kijk voor de zekerheid tocli maar even. Je kunt nooit weten met die vérbouwing in Amsterdam en met die nieuwe stations.'! „Elf uur, zes en vijftig, vrouw tje!" hield hij vol, teiwijl hij na enkele vergeefsche pogingen zijn pi|„talon had aangekregen en nu worstelde met een knoop in zijn schoenveter. „Ik moet aan het nieuwe Am- stelstation uitstappen, anders moe ten we te ver loopen. De winkel van I.öbensteyn is in Zuid." „Dan pikken we een trammetje", grinnikte hij. „Ik dank er niet aan! We pik ken geen trammetje, dat is geld verspillen voor niets, nu alles zoo duur wordt. Als ik aan het Am- stelstation uitstap, dan ben je ook veel dichterbij." „We gaan met lijn elf... en dan gaan we...." geeuwde hij. „We gaan niks!.... Om halfelf gaat er een trein, die aan het Am- stelstation stópt. Gisteren heb ik zelf het spoorboekje nagezien. Het staat er duidelijk." „Spoorboekjes zijn altijd duide lijk, als je er maar uit wijs kunt worden," filosofeerde hij. „Maar toch ben ik blij, dat ik zoo'n han dig wijfje heb, die zelf ,in een spooi boekje kan zien hoe laat er een trein gaat. Waarom moet Ik dan nog eens kijken?" Zê haalde boos haar schouders op en nam het boekje ter hand. „Hier....' kijk dan zelf. Het staat er duidelijk... tien uur dertig..." „Jawel... het staat er, dat zie ik, maar...." „Och, schei nou toch uit met dat maren. Ik ga met den trein van half elf en daarmee uit!" „Ja maar...." trachtte hij haar te overreden. „Om elf uur zes en vijftig..." Ze lette niet op zijn woorden, maar bestudeerde nogmaals het handige boekje. „Ja, half elf, die is om elf uur ft n het Amstelstation. Als jij nu maar zorgt dat je op tijd aan het station bent. Je hoeft maar tien minuten te loopen." Hij zuchtte gelaten. „O, die vrouwen toch, daar viel niet tegen te redeneeren, vooral als er een mantel of een hoedje in het spel is. Hij knoopte zijn Schoen veter vast en zei: „Dus je wilt per sé om half elf?" „Vind je zelf ook niet-, dat het anders wel laat wordt?" antwoord de ze met een tikje zegepiaal in haar stem. „Hm.... maar elf uur zes en vijf tig." „Ajakkes! Schei nou alsjeblieft uit met je elf uur zes en vijftig. Ik ga om half elf en daarmee uit!" „Je hebt gelijk, vrouwtje," be rustte hij. „Een kip heeft ook een kop. Jij gaat om half elf."" Precies een half uur te vroeg was mevrouw Grace Mansfeld op het perron en toen de trein bin nenkwam... de trein vin half elf wel te verstaan.... glimlachte ze vergenoegd, toen ze zag, dat alle cotipé's leeg waren. Door het lange wachten was ze moe geworden en nu had ze ten minste een heelen coupé voor zich alleen. Behaaglijk liet ze zich in de kussens vallen en droomde van een prachtigen bontmantel. Daar had ze al maandenlang voor ge spaard. Waarom moest ze pas om elf uur zes en vijftig gaan? Coupédeuren werden dichtge smeten en een grove mannenstem riep: „Allen uitstappenH!" Dat was natuurlijk niet voor haar bestemd. Ze moest naar Am sterdam. „Allen uitstappen!I...." klonk het vlakbij en gelijk verscheen er een mannenhoofd in de deuropening. „Hoort U het niet, juf?,.. Bent U doof? U mot 'r uit..." „Eruit?" echode ze. „Maar man, ik zit pas." „Kan me niks schelen, juf. U mot 'r uit, we motte ransjeere! „Maar ik moet naar Amster dam...." „Elf uur zes en vijftig, juf. Dan bent U de eerste." „Daar had je het weer. Elf uur zes en vijftig en ze bad zich stel lig voorgenomen om half elf te gaan. Nu moest ze bijna anderhalf uur wachten en Fred zou vergeefs aan het Amstelstation staan." „Korp juf, schiet nou een beetje op..." jaagde de man. „Deze trein." Mevrouw Mansfeld hoorde de laatste woorden niet meer. Boos opzichzelf en op iedereen ging ze op een stoel in de verlaten wacht- kamei» zitten. Eindelijk rolde de Irein van elf uur zes en vijftig binnen, maar ten spijt van alle verwachtingen, kon ze zich dit maal niet gemakkelijk in een hoekje neervlijen. Tusschen twee zwaarwichtige persoonlijkheden werd ze als het ware samengeperst Juist toen de trein zich in bewe ging zetten, hoorde ze de stem van den conducteur! „Sneltrein, Amsterdam!Stopt alleen aan het Centraal station!" Ze verbleekte. ..Centraal Station?" mompelde ze ..En Fred zou aan het Amstelsta tion op haar wachten. O.... waarom hgd hij toch niet goed in het spoor boekje gekeken, dan had zij al die ellende niet meegemaakt." In haar verbeelding za.g ze. hem n! staan. Hij aan het Amstelsta tion.... zij aan het Centraal, en dan weerzij aan het Amstelstation en hij aan C.S. Weg waren ,de mooie droomen van een nieuwen bontmantel. Rttttdaar passeerden ze het Amstelstation al. Ai!wat ging dat hard De dikke heeren. die haar als in een schroef geklemd hielden beletten haar naar buiten te zien, om Fred eon seintje te geven Ze 7iici>j(" ver«laTu. Sttttde rem men knarsten. De sneltrein stond «til ond«r de overkapping van het Centraal Station.' „Amsterdam.... centraal....!" klonk liet en het was. alsof de woorden s'potlend in haar ooren klonken. De coupédeur ging open en een lachend mannengelaat keek naar binnen. „Fred!...." riep mevrouw plotse ling. al haar narigheid vergetend. „Jij hier en ik dacht..." „Je moet niet alleen denken, vrouwtje. Je moet ook eens een. keer zeker weten. Zooals ik hij voorbeeld zeker wist, dat je niet aan het Amstelstation zou uitsta p- pen^ want de trein van half elf loopt op Zaterdag niet verder dan Hilversum. Je kon niet anders weg dan om elf uur zes en vijftig en omdat je persé den mantel heb ben wilde, wist ik dat je toch met dezen trein zou komen. Ik heb het je willen zeggen, maar je liet mij niet aan het Woord komen." Toen ze buiten kwamen riep hij een taxi aan en zei tegen den chauffeur: „Rembrandtplein, chauffeur. Cos mopoliet." En tot zijn vrouw: „Nu gaan we eerst even een fijn kopje koffie drinken, schat en dan pikken we toch maar een trammetje naar Zuid. Vandaag kijken we niet op een paar gulden, vind je ook niet?" Ze keek zwijgend door de ruitjes naar het drlukke stadsgewoel. Toen.... in een opwelling van dank baarheid over de gelukkige her- eeniging, drukte ze een kus op zijn mond en prevelde schuldbewust: „Wat ben je toch een engel, Fred. Ik zal nooit meer tegenspre ken, hoor." Hij glimlachte tevreden. „Dat moet je bij een forens ook nooit doen," zei hij lachend. „Ten minste. wanneer het den treinen loop betreft, want forensen zijn eigenlijk niets anders dan wande lende spoorboekjes. Dat mist nooit..." (Nadruk verboden.) Hoofdredacteur A. R Jonker Plaatsverw van den hoofdred. bulten! en stadsnieuws Den Hel der A. C van Kampen Binnen land alg. report en streeknieuws A. Erlks Haagsche redacteur P E H M Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de adver tenties, Schager editie G Schoorl. Schagen Verantwoordelijk voor dé advertentie» Heldersche editie J. Visser, Den Helder. t t

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 2