jongste bediende Tob nooit Stadsnieuws MededeeUng' Jióipt Uf den tfiildtoidm Tuinhoekje Kerst-Concert Alle slagerijen Vrijdag en Zaterdag gesloten Abonnementsgeld. Pluimvee-nieuws Advertentiën In „Musis" had kan dus. zh een le<r,êe een king. bl' uMedinos Tandcream ver- M branche. Dc reis van Mora'es De benoeming G raud van Helders Meisjeskoor en Helders Vrouwenkoor „Crescendo" Meneer de directeur" lrAan het begin van mijn dank- „woord als president der Ned. uHerv. Gem. moet ik uitspreken, „dat het concerteeren van Uw beide „kooren; voor my, en met my voor zeer veel andereneen openbaring „geweest is..." Inderdaad kunnen wij boven staande gesproken regelen ten volle onderschrijven. Voor een zeer goed bezet kerkge bouw concerteerden bovengenoemde koren Zondagmiddag aan het Hel den der Zeeplein.^ Met dit concert werd dopr het Heldersch Meisjeskoor een genre publiek onder haar gehoor ge bracht, dat zich tloor blijk te geven van intense aandacht karakteri seerde. De heer Schadee opende het con cert met een eerste gedeelte uit de Kerst-süite van Joh. Zwart. De overgang van het forsche orgelspel naar de fragiele zang der meisjesstemmen was ontroerend. Ingezet werd met „Stille Nacht", de aloude melodie voor deze dagen. Wijdingsvolle reine klanken ruisch- ten over de hoofden der bezoekers, wier gelaats-expressies inderdaad van een openbaring spraken. Hierop volgde Wiegelied van Brahms, waarna voor orgel en viool een aria van Tenaglia volgde. De viool-solist van dezen middag was de heer Karei Kokelaar uit Den Haag, één der jongere leden van onze vroegere Marine-Stafmuziek e" oud-plaatsgenoot. De invloed van het muziekleven in het centrum des lands op het' spel van den heer Ko- ke'aar was zéér merkbaar. De mu zikale opvatting en voordracht gaf een groote vooruitgang te kennen in het spel van dezen jonger mu sicus. Afgewisseld door orgelspel van den heer Schadee, die met groote ijver zijn beste kunnen gaf, werden door het Meisjeskoor eenige oud- Nederlandsche liederen gebracht, o.a. Kerstlied, uit de middeleeuwen, („Uit hoogen hemel daalt het neer"), ,,Heer Jesus heeft een Hofken" en „Het was een Maged Uitverkoren". Het typische van deze composi ties zal voor velen der luisteraars we' moeilijkheden tfij het waardee- ren gegeven nebben. Maar 't was ontegenzeggelijk mooi en de liederen werden uitstekend vertolkt. „Uit hoogen hemel daalt hij neer", was wel het mooiste uit deze serie en het juichende Hosanna schalde met een prachtige resonna- tie door het kerkgebouw. O Salutaris (Schubert) vertolkte kerkzang in zgjn zuiversten vorm. Het klank-timbre "in dit lied was van dien aard, dat het publiek na een ademloos toeluisteren opveerde, zooals alleen luisteraars zich kun nen herstellen, die zeer veel aan dacht gegeven hebben om zelfs de zachtste toonen te kunnen beluis teren, Een machtig en breed gezongen „Largo" van Handel bracht het einde van dit Kerstconcert. Diverse autoriteiten J^ven blijk van hun belangstelling voor de prestaties op het gebied der Hel- dersche Zangkunst. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op burgemeester Ritmeester en hoofdinspecteur Helder. J. Moree. Wij vestigen er de aandacht van het publiek op, dat alle slagerijen in onze stad a.s. Vrijdag en Zater dag gesloten zullen zijn. BEKEURINGEN. De politie maakte gedurende de Kerstdagen en den daarop volgen den Zondag enkele bekeuringen op voor de volger-de overtredingen: Tegen twee personen wegens het jiiet kunnen toonen van hun per- ksoonsbewije, tegen twee wielrijders wegens het niet in orde zijn van hun rijwielverlichting, tegen esn per- eoorn wegens het loopen op het spoorwegemplacement en tegen iemand die zonder geldige reden tusschen 0 en 4 uur op straat was. STEEDS MEER RADIO TOESTELLEN VERDWIJNEN. Radiotoestellen schijnen hoe lan ger hoe meer bij langvingerige personen in de gunst te komen. Thans deelde een bewoonster van de Cronjéstraat mede, dat een haar itoebehoorend toestel ontvreemd was. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 23 en 24 Dec. 1942. Getrouwd: B. Jagt en W. C. Land man. Bevallen: J. Visser—van Dijk, z.; F. SnippeWierquga d.; G. O. Pet- tersonde Reus, z.; J. Buscop Uijleman, z.; D. H. Egeraat—Eg- berts, z.; H. den Hartog—Iedema, d.' W. Wiersmade Graaf, d. Overleden: P. de Vries, m„ 30 jaar; J. G. OosendorpKamp, 59 jaar; A. Bontes, m., 33 jaar; Ph. Hoogenraad, m., 54 jaar; P. W. Lugten, m., 43 jaar; M. Claassen, (m.), 18 jaar. GESLAAGD. Te Den Haag slaagde onze stad genoot J. H. Peeman voor het theoretische deel 2en stuurman Groote Handelrvaart. Wy verzoeken onzen abonné's vriende (jk, ter vermijding van onnoodlge kosten, de abonne- mentsge'den voor het eerste kwartaal 1943 op onzen post girorekening 816125, ten name van de Uitgevers Mjj. „Hollands Noorderkwartier" te willen over- schryven. Het abonnementsgeld bedraagt voor de stad en omgeving 2.25, voor de postabonnenlenten 2.62. Na 15 -Januari wordt gedispo neerd met verhooging van 0.15 incassokoeten. Adm. Dagbl v. H. N. Held. editie. Wederom hebbèn eenige plaatsge- nooten der Pluimvee-vereeniging Den Helder en omstreken een natio nale tentoonselling van pluimvee en konijnen te Lisse met hun dieren bezocht en goede resultaten ge boekt, n.1.: de heer J. Wieriug 2 X len en 2 X 2en »rijs, de heer v. d. Broeke een 2en prijs, de heer J. P. Schmidt een len, 2en en 3en prijs en de heer D. J. Kortman 3 X len prijs. De heer Schmidt behaalde zelfs Z.G. in klasse van 10 nos. TEXEL. DE TEXELSCHE MARKT. Hooge prijzen. De veeaanvoer was Maandag aan de markt belangrijk minder dan vorige week, toch werd nog een 18-tal* schapen verhandeld, bene vens 3 lammeren. Ook nu waren de prijzen hoog, al waren er niet zulke prima schapen als de vorige markt Hoogste prijs f 180. De lammeren deden ook beste prijzen, het waren lichte dieren, toch was de hoogste prijs nog f 85. Koeien werd een viertal verhan deld, voor Texel was de prijs onge kend hoog, de beste bracht plm. 750 gulden op. Nuchtere kalveren noteerden ca. f 35. een veulen werd getaxeerd op f 750. De totale aanvoer bestond uit: 4 koeien f 475750, 18 schapen f 130 180, 3 lammeren f 6085, 4 kal veren f 3545, 1 veulen f 750. ANNA PAULOWNA DIEFSTAL IN OOSTPOLDER. De vorige week werden in den Oostpolder eenige kleine diefstal len geplfeegd. Zoo werden bij den heer Van Balen Blanken fietsban den en werkschoenen gestolen, bij den heer J. Geerligs 2y2 mud tarwe en bij de heeren D. Rezelman en H. Wilms de zaaimachines leegge haald. Bij het, naar aanleiding van de ze diefstallen ingestelde onderzoek vond de politie ten huize van R. in den Zwinweg geprepareerde en dus voor de consumptie ongeschik te zaaitarwe. Daar de reeds meer dere malen veroordeelde R. geen redelijke verklaring kon afleggen over de herkomst van deze tarwe, is hij gearresteerd en naar Alk maar overgebracht. SCHAAP IN DE WEI GESLACHT Bij de politie is aangifte gedaan, dat op een boerderij aan den Zui- derweg een schaap in de wei is ge slacht. VUILNISAUTO OP STAL. GEEN VUIL IN DE SLOOTEN. Voorloopig zuller^ we onze mooiet vuilnisauto niet meer langs de we gen zien. De geringe hoeveelheid benzine, die daarvoor beschikbaar wordt gesteld, laat dat niet toe. De auto voor het ophalen van beer blijft nog wel in bedrijf. Zoodra de benzinepositie dit weer toelaat,, zal de vuilnisophaaldienst in vollen omvang worden hervat, maar nu zullen we weer, als vroe ger, een kuil moeten graven in den tuin, om daarin den rommel te de- poneeren, dien we kwijt willen. In vaarten en slooten doen we dat na tuurlijk niet! Alleen de bewoners van percelen met een klein erf zul len hun huisvuil toch nog door den ophaaldienst kunnen laten verwij deren. Eens in de veertien dagen en wel op Dinsdag of Vrijdag zal bij de daarvoor aangewezen per- ceelen in gedeelten-van Breezand, Kleinesluis, Spoorbuurt en Van Ewijcksluis met paard en wagen het vuil worden weggehaald. GEVECHTEN AAN MIDDEN-DON BIJ 25 GRADEN VORST. In aansluiting op het weermacht bericht verneemt het D.N.B., dat bij een koude tot 25 graden onder nul verscheidene Duitsche forma ties de laatste dagen hevige Sowjetaanvallen tot staan hebben gebracht aan het front van den middcnDon. Op verscheidene pun ten konden de bolsjewisten naar het 'Oosten worden teruggeworpen Binnengedrongen verkenningsaf deelingen werden verniétigd en verscheidene vooruitgeschoven vij andelijke stormtroep-efl werden van hun basis afgesneden. DE VOEDSELVOORZIENING TE PARIJS. De Parijsehe autoriteiten bestu- deeren de mogelijkheid van eva cuatie van een millioen menscben waardoor men verbetering wil brengen in de voedselvoorziening van de hoofdstad, die, vergeleken met de provincie, ongunstig is vooral door transportmoeilijkhe den. Men wil in de eerste maats degenen doen vertrekken, die te Parijs geen vast werk hebben er voorts moeders met kinderen-, die hun schoolbezoek elders kunrm voortzetten. De vertrekkende be volking zou naar de rijkste pro vinciën gevoerd worden, bij voor beeld Normandië en Bretagne. Niettegenstaande sneeuw en ijzige koude weten de in het Oosten strijdende Duitsche soldaten iedere hindernis te overwinnen. Zoo hopeloos als hier de toestand schijnt, toch krijgt men den wagen uit I de sneeuw PK Kayser-Sch-F-P m Rond de Revue ZONDAGAVOND. Gisterenmiddag op vriendelijke uit- noodiging van de H.F.C. ,JHelder" naar de revue in Casino. Natuurlijk zeer benieuwd naar 't geen Borgerding en Nottelman met hun uitgebreide staf van medewer kers, ons zouden voorzetten. De geweldige animo voor deze voorstellingen doet me denken aan den tijd van Henri ter Hall, die ook altijd drie avonden reserveerde om zijn revue's hier op te voeren: U herinnert zich nog wel, dat ter Hall tenslotte niet langer zijn revue's in z'n geboorteplaats wilde opvoeren, omdat drie avonden een stampvolle zaal tegen hooge entree's, niet bij machte waren de onkosten te dekken. De technische en zakelijke arran geurs van de amusementsafdeeling van Melder" schijnen dit beter te be- heerschen, althans te oordeelen naar 't zeer glundere gezicht van penning meester Dorlijn, die naar wy vanmid dag hoorden, ltlA jaar thesaurier is bij de witjakken. Hoewel geen mede werker aan de uitvoering, houdt hij toch achter de coulissen een wakend oog over alles en allen. Een vereeni- gingsman pur sang waar Mel der" trotsch op kan zijn. Aan dit alles dacht ik, toen de op voering van hedenmiddag een aan vang nam meteen zeventiende eeuwsch tafreel. Ik geloof wel dat wij het aan den heer Siebeling danken, dat wij hier in den laatsten tijd zoo aangenaam ver rast worden op de uitvoeringen van onze diverse vereenigingen, met de opvoering van kleine balletten en menuetten in ouden stijl. Ik zou haast zeggen, wanneer komt deze bekwdme dansleeraar ons eens inviteeren voor een middag, die voor namelijk gewijd is aan de immer be koorlijke oude dans. Maar terzake, U behoorde mis schien niet tot de vijf-en-twintig- honderd gelukkigen, die de revue van Melder" zagen en daarom wilt U wellicht nog wel even hooren hoe alles verder gegaan is. Welnu lezer, geheel in overeenstemming met de titel van de revue: ,,'t Zit wel rustig!" Zoowel op, achter als vóór 't tooneel. Ja, dat eigen orkest onder leiding van den heer Meijer houdt ook al weer allerlei mogelijkheden in. Krijgen we bijvoor beeld op de clubavonden in 't nieuwe clubhuis van Melder" een stem mingsband van eigen leden f Het is inderdaad zooals consul van der Linde aan 't eind van' den zeer geslaagden middag zei, alle waar deering voor de pogingen van dit kranige clubje, onze bevolking, die met zooveel moeilijkheden te kampen heeft, op deze beschaafde en aange name wijze enkele uren ontspanning te schenken. De vereenigingen staan zich heusch nog niet den toegang tot Casino te verdringen, om ons door middel van ontspanning een genoegen te doen. Geven wy derhalve deze weinige kranige optimisten de eer die hun toe komt. Toean Tik-Tik. worden de belangen der inbrengers onpartijdig gegarandeerd. Voor komende Zondagen nog SLACHT KONIJNEN te koop en TEELVOEDSTERS H. PGESTE, Ingang door het station. TE KOOP: Electrlsche waschmachine, 1 wielen met luchtbanden voor autoped of aanhang wagen kinderwagen, 2 Fau teuilsteilen, stoelen, hand naaimachine, salontafel, keukentafels, enz. enz. Tevens te koop gevraagd: modern radiotoestel en ge- heeie of gedeeltelijke Inboe dels. A. P iARS, Konlngdwarsetraat 28. Honig's artikelen zorgen voor 'n welkome aanvulling van het avondeten! Acht borden voedzame soep met 100 gram vermicelli uit één pak Hoflig's Vermicellisoep! Heerlijk aan tafel en gemakkelijk in de keuken. In 5 minuten is ze immers al gaar en klaar! U spaart er bovendien nog soepgroente en vleesch mee uit! Het is een goed product... want HONFIG's HONIG maakt het! VERMICELLISOEP j i m ii m bruikers van Medinos Om de vaste ^lk® ndcream. éerust de capulair acti mede.datmomen- te stellen, deele" Ue capaciteit wordt teel door ons op atÈeleverd. Wke getabriceerd en ook die Gok voor- bonatide wederverkoop vQorraad heen regelmatig Med^ beper. ÏSDINW CABOBATom. Gevraagd: KRUIJFF, Vischmarkt 24 BUENOS AIRES, 28 Dec (Inter- inf). Uit commentaren op de reis naar de Ver. Staten van den Chileenschen minister van bin- nenlandsche zaken, Morales, blijkt dat men aan de geheimzinnige be sprekingen van Morales met Roo- sevelt beslissende beteekenis hecht in buitenlandsch politiek opzicht. Ortiz Echague beweert in een telegram uit Washington voor het blad Nacion, zelfs, dat met het einde van het Amerikaansch bezoek de missie van Morales nog niet uit is. Hij zegt te weten, dat dc minister van binnenlandsche zaken niet langs de kust van den Stillen Oceaan zal terugkeerén, maar een omweg over Rio de Ja- neiro en Buenos Aires zal maken. De president van Chili zou wen- schen, dat zijn vertrouwenjnan gedurende een oponthoud vA 24 uur ook met de Argentijnse!* re geering zal spreken. Dit worflt tot dusver nog van geen andere zijde bevestigd. Tot dusver is slechts bekend gemaakt. dat Morales Dinsdag uit Washintgon per vlieg tuig vertrekt. In de benoeming van Giraud tot opvolger va Darlan ziet de Duit sche pers, met het oog op het feit, dat de exponent der Engelschen, de Gaulle, wederom niet aan de beurt is gekomen, een indirect be wijs voor het groeien der Engelsc'n- Amerikaansche tegenstelling. Be Deutsche Allgcmeine Zeitung schrijft, dat Roosevelt zonder rug gespraak met Londen Giraud ge ïnstalleerd heeft en daardoor Churchill heeft duidelijk gemaakt dat hij voornemens is, zijn eigen spel in Noord-Afrika voort te zet ten. BENDE VERVALSCIIERS GEPAKT. De Spaansche crimineele politie is er in geslaagd in Barcelona een in grootcn stijl werkende bende vervalschers op te sporen. De ben de hield zich in hoofdzaak bezig met de vervaardiging van Spaan sche en Fransche levensmiddelen kaarten, benzinekaarten, toegangs kaarten voor voetbalwedstrijden, dollarbiljetten en rubberstempels. Hun werkplaats was voorzien van de modernste werktuigen. De Roelescorce. Een practiscbe Am sterdammer construeerde een handig apparaat, waarvan men tijdens een wandeling in de duisternis veel ge- noegen kan beleven Het bestaat uil een wandelstok, voorzien van een wieltje. Een rijwieldynamo met lamp welke aan den Stok bevestigd sljn. aorgen tijdens het rijden voor een voldoende verlichting op den weg Fellinga-v. d. Randen-Pax m DE STRIJD IN CHINA. Naar Domei meldt, hebben Ja- pansclie vliegers bij een tweeden aanval op het in Juennan liggend vliegveld Tuennanyi 200 Km. ten N.W. van Koenming 40 vliegtuigen neergeschoten, terwijl toestellen op den grond werden vernield. Een Japansch vliegtuig keerde niet op zijn basis t(^rug. SPOORWEGONGELUK IN CANADA. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, is te Almonte in Ontario (Canada) een militaire trein op een personentrein gereden, waar bij 32 maischen om het -leven kwamen an meer dan J^onderd ge wond werden. VAN TRAP GEVALLEN EN OVERLEDEN. In haar woning aan den Goudsche- weg te Rotterdam is gisteravond de 72-jarige vrouw M. T. ds Ruytere van de trap gevallen. Zij werd met een bloedende hoofdwond naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge bracht. waar zii in den loop van den avond is overleden. DE GROOTE LIEFDE. Zij droomde veel over de groote Liefde met een groote u. Zij had visioenen van de onafgebroken stroom van aanbidding, roode rozen en gedichten, die de vrouw, die van deze liefde het object was, ten deel moest vallen. Haar groote liefde belichaamde zich nooit, het bleef een kinderlijk onbestemd haken naar een illusie een ver ideaal. Had men haar ge vraagd: „Maar heb je weieens in werkelijkheid gezien, die greote lief de volgens jou ideaal?" dan zou zij geantwoord hebben: „Neen. Ik stel het mij voor zooals het zo moeten r;n en zooals het nooit is. Daarom is het juist zoo mooi!" Haar man gaf nooit veel commentaar op haar uitweidingen en glimlachte slechts. Hjj zag niet altijd direct als zijn vrouw een ander kapsel had of een nieuw toiletje. Maar hij zag altijd wel onmiddellijk de symptomen van over-vermoeidheld op haar teer, nerveus gezicht en wist op tactvolle wijze te voorkomen, dat zij teveel eischte van haar labiel, niet al te sterk ge=tel. H(j was ook niet ver in het werken met roode rozen en gedichten, maar hij stond als een onwrikbaar stootblok tus schen haar en alle stooten en duwen van het leven. Hij ruimde de zorgen zooveel mogelijk uit den, weg, wat niet uit den weg geruimd kon wor den verzweeg hij haar, droeg het alleen. Hij vond het he l gewoon, en zij aanvaardde het even vanzelfspre kend; het zou even weinig bij hem Opkomen om in hetgeen hij voor haar deed een persoonlijke verdienste te zien, als bij haar om het te waar- deeren Een trouwe, beschermende, bestendige liefde was het, die van van hem voor haar, een liefde die zichzelf niet zoekt. Zij aanvaardde die bescherming even v.'nzelfspre kend als een jong kind de bescher ming van zijn oucers aanvaardt. Hij ging voort met geven, zij met droomen. Tot hij ziek we d, érnstig ziek, en een langdurige rustkuur buitenshuls noodzakelijk Was. Toen stond zij alléén tegenover de realiteit van het leven, alléén tegen over de stooten en duwen van het leven, die wij op onze beurt allem&él krijgen, maar die hij voor haar altijd opgevangen had. Alleen, met geen ander wapen dan de droom over de groote Liefde. Zij moest nu zelf handelen, beslissen, verdragen en zich verdedigen. Ze on dervond, dat roode rozen en gedich ten al een zeer armzalig wapen zijn in den levensstrijd. Zij leed en leerde, leerde veel, bovenal het besef van eigen tekort. Eenmaal zei ze tegen een ver- tr -wde vriendin: „ik armzalige dwaas met m'jn gedweep over de „groote Liefde", Ik genoot de mooi ste, meest onbaatzuchtige liefde, die maar bestaan kan, en ik was er blind voor." Gaat het ons allen dikwijls zoo? Wij droomen over een visonair ideaal en gaan als jlind voorbij aan een veel mooiere realiteit vlak bij ons. Dr. Jos de Cock. Nadruk verboden! Besdragende heesters in kleine tuinen In dezen tyv vah het jaar vallen de besdragende heesrters extra op. Het is daarom wel van belang daar nu onze aandacht aan te schenken. Men onderscheidt bij cleze heesters twee groote groepen en wel de groen- blijvende en de bladverliezende hees ters. De eerste groep heeft in den winter veel voor, omdat zijl éuor hare bladeren nog herinnert aan den zomer. Toch moe' dit ons niet ver leiden nu maar veel groenblijvende heesters in den tuin t planten. Wij weten immers ook wel, dat dit groen in den zomer somber afsteekt tegen het groen der gewone bladeren. Wij zullen enkele heesters noemen, die ee plaatsje in len kleinen tuin kun nen vinden. Hulst of Ilex aquifolium. Wie elk jaar een overvloed van hessen wenscht neme de variëteit pyraml- dalis. Soms hoort men de klacht, dat een hulst geen be-.-en draagt. Het is gemakkelijk te begrijpen wanneer men weet, dat de hulst tweehutzig is. Dit beteekent n.1. dat bij de eene heesters bloemen komen, die alleen meeldraden bevatten terwijl bjj andere heesters de bloemen alleen stampers hebben. Wie dus een hees ter heeft met meeldraadbloemen zal nooit geen bessen zien. Bij het Be stellen moet daar wel de aandacht op gevestigd worden. Een tweede besdragende heester voor kleine tuinen is Mahonia aquifolium. Deze heester is een groenblijvende. In het voorjaar draagt hij groote trossen gele bloemen en later prijkt hij met prachtige blauw berijpte bessen. De glimmende bla deren worden in den winter vaak rood-bruin. Skimmia japonica kan ook een waar sieraad voor den tuin te zijn. Zij blijft laag ->n kan overdekt wor den met koraalroode bessen. Aan te bevelen is Skim nia Forenianii. Naast deze besdragende heester zet men dc manlijke en wel Skimmia oblata. Een groenblijvend laag heestertje, dat in de laatste jaren meer voor komt is Pernettie mucronata major. Het wordt ongeveer 35 cm hoog ea is dus heel geschikt voor kleine tuinen. De bladeren zijn leerachtig. De kleur der bessen ka:i rose, wit en rood zijn. Ook deze heester is twee- huizig. Men doet dus goed naast een vrouwelijke plant een van het andere geslacht te plaatsen. Onder de bladverliezende heesters noemen wij allereerst de Cotoneaster of Dwergmispel. Opvallend is Coto neaster horizontalis, die 's winters een overvloed van roode bessen laat zien. Ze is op haar plaats bij rots partijen en tegen muurtjes. Zeer ge schikt is Coloneuster adpressa. Ook valt nu op een heester met witte bessen. Dit is de Fneeuwbe3 of Symphoricarpus rasemosus. Voor kleine tuinen is hij niet aan te be velen, omdat hij nog al groot wordt. A. v. d. Lijn. URK. Er werd weinig gevischt. Aanvoer aan den afslag gering. De prijzen waren: Karper 72 ct., snoekbaars 68 ct„ biel 50 ct., groote voorn 30 ct. en kleine voorn 22 ct., alles per kg.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3